ERRES Wereldnieuws Voortreffelijke verfilming van Dreisers „An American Tragedy" De radio geeft Zaterdag DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 ,A place in the suti onveranderlijk Den Haag wil huizen bouwen op tuingrond in Loosduinen Congres van Nederlandse Gemeenten gesloten l f, ^bezeilde kwaliteit- Dezelfde 100% Virginia en reeds 30 jaar •J. DE GRAAF Een eeuw onderwijs in cijfers Ds. Niemöller en „De Derde Weg" Critiek op de A.R.Partij uit eigen gelederen Dr. Drees constateert veranderd inzicht bij prof. Duynstee Bouw van 32 mijnenvegers voor de marine „Rabenhaupt" gelicht en weggesleept Ds. J. Loos kwam op zijn besluit terug Surinaamse delegatie wil besprekingen voortzetten Herbouwplannen in de hoofdstad dee MORRIS ieféte wu ty! BARTEUÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 VRIJDAG 16 MEI 1952 George Stevens heeft met zijn film „A place in the sun" het boek van Theodore Dreiser „An American tra gedy" volkomen recht gedaan. Dat is al zeer veel lof, want wie Dreiser's roman kent, zal beseffen dat een producent op zijn tellen moet passen, wil hij niet met valse effecten pro beren dezelfde emotie teweeg te brengen. Dit wil overigens niet zeg gen, dat de film het boek op de voet volgt. Drei ser's boek immers heeft een zeer ster ke sociale tendenz, waarbij de Ame rikaanse industrie-adel er niet zo best af komt. In Stevens' film wordt de nadruk veel meer gelegd op het persoonlijke con flict en zijn de sociale tegenstellingen meer als décor gebruikt. Het beklemmende gegeven is niet onbe kend. George Eastman, de arme neef van een rijke badpakken-fabrikant, krijgt van zijn oom een baantje in de fabriek. Zonder overigens daardoor in het maatschappelijk leven van zijn ooms familie betrokken te raken. Hij blijft een buitenstaander en zoekt zijn troost bij een fabrieksmeisje, dat hem met spontane warmte tegemoet komt. Pas na enige tijd ontdekt men, dat hij pre sentabel en ijverig genoeg is om met de „captains of industry" op voet van gelijk heid te verkeren. Dan.op een familie-feestje ontmoet hij een schatrijk en bovendien beeldschoon meisje. Zijn niet bijster sterke karakter bezwijkt voor de verleiding van een carrière, van geld, van gemakkelijke luxe, van de veiligheid van zo'n bestaan en van een huwelijk met het meisje, waar hij op slag verliefd op is geworden. Kort om van een plaatsje in de zon. Op dat moment vertelt het fabrieksmeisje hem. dat zij een kind van hem verwacht en dat hij met haar moet trouwen. Rade loos van angst, dat zijn droom ten gronde zal gaan, weerloos tegen de hardheid en de kaalheid, die hem dreigen te wachten,besluit hij haar uit de weg te ruimen. Hij gaat met haar een roeitochtje maken en neemt zich voor haar te verdrinken. Pas op het laatste moment beseft hij, dat hij dit niet zal kun nen volbrengen. Doch dan voltooit het noodlot zijn plan. Door een ongelukkige beweging kapseist buiten zijn schuld de boot en het meisje verdrinkt. Maar niemand gelooft aan zijn onschuld. Met tergende ironie stapelen de bewijsstukken zich op, gevormd door aller lei aanwijzingen dat hij werkelijk van plan was een moord te begaan en door zijn vreemde' gedragingen, die een kwellend geweten hem na het ongeluk ingaven. En George gaat naar de electrische stoel. Dat in de film na zijn veroordeling het rijke meisje hem trouw blijft, is geen sterk punt. In Dreisers boek schrijft zij hem een koele brief, waarmee het nood lottig karakter van het verhaal zijn hoog tepunt bereikt. Wat nu als laatste indruk uit de bus komt, is dat de jongen moreel schuldig was en zijn zwaarste straf ver dient. Een twijfelachtig punt, maar de Amerikanen moraliseren graag en veel. Nochtans verdient deze film grote lof. Shelly Winters als het fabrieksmeisje is Elizabeth Taylor en Montgomery Clift in „A place in the sun". eenvoudig formidabel en men kan slechts betreuren dat in Hollywood zulke talenten zo lang verscholen blijven en zo vaak nietszeggende rollen krijgen. De zeer in telligente acteur Montgomery Clift geeft een uitnemende en gevoelige karakteristiek van de zwakke jongen, die na zijn armoe dige jeugd naar de warmte van het succes hunkert. Elizabeth Taylor, die in Holly wood als mislukt geldt, past in de kleren van het rijke meisje. Zowel regisseur als cameraman laten zien, dat het in Holly wood kan, beider effecten drijven de dra matische spanning in deze lange film be klemmend naar de climax. Slechts twee tegenwerpingen resten. De Hollandse tekst is abominabel en men moest er eens mee ophouden films te laten begeleiden door symfonie-orkesten op volle kracht, die vreemde tierelantijnen spelen en de aandacht afleiden. ,,A place in the sun" draait van vandaag af in het Haarlemse Lido-theater. W. L. B. ADVERTENTIE Wasmachines* Wringers Vloerwrijvers Televisie Radio Stofzuigers R. S. STOKVIS ZONEN N.V. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.40 Nieuws. 7.55 Hoogmis. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Pianoduo. 15.00 Harmonie-orkest. 15.25 Kro niek van Letteren en Kunsten. 16.03 Madri gaalkoor. 16.30 De Schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 lachte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Platen. 19.15 Wat denkt u nu als lijsttrekker?, vraaggesprek. 19.25 Amusementsmuziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.35 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto, 23.2224.00 Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Accordeon. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 14.50 Boekbespre king. 15.05 Dansmuziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. causerie. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Concertgebouw orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18,35 Volksdansen. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.00 Actualiteiten. 20.15 De stoel van de koning, comedie m. muz. 21.15 Tirolermuziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Strijksextet en soliste. 22.30 On der de pannen, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zang en piano.. 12.50 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Piano. 14.30 Verzoekprogramma. 15.00 Platen. 15.15 Muziek uit Indonesië, Indfa en Suriname. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Kamerkoor. (In de pauze: platen'i. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Accordeon. 19.40 Voordracht. 19.50 Ac cordeon. 20.00 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz, 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoekprogramma. In het onder de rook van Den Haag ge legen tuinbouwdorp Loosduinen heerst grote onrust. Men vreest, dat het Haagse gemeentebestuur de laatste 450 ha cultuur grond, die Loosduinen nog rest, voor wo ningbouw wil bestemmen. De 200 Loos- duinse tuinders zijn er van overtuigd, dat hun kassen op den duur plaats zullen moe ten maken voor huizen. Afgezien van de plaatselijke belangen het verlies van millioenen aan investeringen en geen em plooi voor de 7000 Loosduiners, die door de tuinbouw aan het werk worden gehouden zou de verandering van de cultuurgrond in bouwgrond, aldus het comité van actie tegen de Haagse plannen, ook een nationaal verlies zijn. De Loosduinse tuinbouw heeft pioniersarbeid verricht bij het veroveren van buitenlandse markten voor onze groen te-export. Loosduinen wil Den Haag het bouwen niet beletten, maar adviseert de bouwgrond elders te zoeken, bij voorbeeld bij Voorschoten. Gistermiddag is het congres van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag besloten met een uitvoerige bespreking van de 's morgens geleverde prae-adviezen over het onderwerp „De grote stad en de klci- ne gemeente, haar kracht en haar zwakheid". Nadat vele burgemeesters en wethouders hier over het hunne hadden gezegd, waarbij onder meer het probleem van de „massificatie" in de grote stads-gemeenten aan de orde werd ge steld, sprak de scheidende voorzitter, mr. P. J. Oud, die wordt opgevolgd door de burgemees ter van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, een slotwoord, waarin hij dankte voor de waar dering, welke jegens hem tot uiting is gebracht in zijn benoeming tot ere-voorzitter. ADVERTENTIE ADVERTENTIE CjClfagJUC RIJWIELEN KLÈVERPARKWEG 2* HAARLEM Gazelle rijwielen een klasse apart De Jaarbeursterreinen te Utrecht worden uitgebreid met een moderne hal op het terrein van de Croeselaan. Het gebouw, dat op het nog ongebruikte Zuid-Oostelijke gedeelte van het terrein zal verrijzen. Het krijgt een oppervlakte van 100 bij 150 meter. Van de 15.000 m2. bruto-oppervlakte zal 9.000 m2, beschikbaar zijn voor expositie ruimte. Het geheel wordt gedragen door een staalconstructie met kolommen op 15 en 28 meter afstand en verhoogde gaanderijen waar restaurants worden ingericht. De hal zuil ook zeer geschikt zijn voor het houden van congressen en kan dan tot 30.000 deelnemers bergen. Gehoopt wordt, dat het werk gereed zal zijn bij de opening van de Voorjaarsbeurs 1953. Dezer dagen is een boek verschenen onder de titel „De ontwikkeling van het onderwijs in Nederland", samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De cijferreeksen, welke betrekking hebben op de aantallen leer lingen, afgestudeerden en door de overheid aan het onderwijs bestede bedragen, geven een beeld van de ontwikkeling en de groei van ons onderwijs. Zo blijkt dat, terwijl onze bevolking in een eeuw verdrievoudigde, de omvang van het ho ger onderwijs tot het vijfentwintigvoudige steeg en het middelbaar onderwijs zelfs tot het veertigvoudige. Het nijverheidsonderwijs ver toonde vooral in de laatste tijd een snelle groei en was in 1950 met een kwart millioen leer lingen de omvangrijkste tak van voortgezet onderwijs. Hoe sterk het voortgezet onderwijs in de laatste 20 jaar is toegenomen, blijkt uit het feit, dat in 1930 van de 12-25-jarigen 15 per cent in enigerlei vorm na de lagere school on derwijs genoot. In 1950 was dit percentage 25. Ook nu nog omvat het lager onderwijs met 1Z millioen leerlingen het grootste aantal der genen die onderwijs ontvangen, maar het voortgezet onderwijs, dat zijn leerlingtal in de afgelopen 20 jaar met 66 percent zag stijgen, krijgt in het totaal een steeds groter aandeel. Opvallend zijn ook de financiële reeksen. In I860 kostte het onderwijs de overheid f .3 mil lioen. Dit was in 1948 f 375 millioen. Uiter aard is de waardevermindering van de gulden hier mede van invloed. Schakelt men deze uit en drukt men de uitgegeven gelden uit in een „standaard-gulden", dan blijkt dat de uitga ven tot 1935 stijgen. Na dit jaar treedt een da ling in (uitgedrukt in guldens per inwoner: I860: 1, 1935: 22, 1948: 17). Ook de verhou ding tot bet nationale inkomen was maximaal in 1935, namelijk 4.3 percent. Daarna daalt zij, tot in 1947 een stabilisatie op 2,7 percent op treedt. Het .persbureau der Nederlands Her vormde Kerk deelt mede te weten, dat ds. Niemöller de uitnodiging om op een bij eenkomst van „De Derde weg" te Amster dam te spreken heeft aanvaard, niet om dat hij speciale sympathie zou hebben voor de politieke inzichten dezer groepe ring, maar omdat hij in het algemeen gaarne elke uitnodiging accepteert, die hem in de gelegenheid stelt het getuigenis van het Evangelie in de wereld te doen horen. Nadat hij, zoals reeds is bericht, op 27 Mei zal hebben gesproken in een oecume nische samenkomst in de Grote Kerk in Den Haag, zal ds. Niemöller op 28 Mei ontvangen worden door het moderamen der Generale Synode van de Hervormde Kerk, waarna hij een bezoek hoopt te brengen aan het Theologisch Seminarium dezer kerk in Driebergen Ter gelegenheid van de electrificaiie van het baanvak ZwolleLeeuwarden wordt Zaterdag in Leeuwarden een optocht gehou den van historische vervoermiddelen. In de stoet rijdt onder meer mee een in 1890 door de firma Kimman te Haarlem vervaardigde omnibus en een auto uit 1898, welke werd beschikbaar gesteld door de K.N.A.C. Tijdens een in Koog aan de Zaan gehou den bijeenkomst van de Anti-Revolution- naire kieskringen uit de Zaanstreek heeft de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. M. Ruppert, die zoals hij zeide niet sprak als voor zitter van het C.N.V., maar als gewoon burger, ernstige critiek geleverd op de gang van zaken in de Anti-Revolutionnai- re Partij, onder meer op het volgens de heer Ruppert verwarrende standpunt van de A.R. Partij over de geleide economie, over het feit, dat de meerderheid van de Eerste en Tweede Kamerfracties der A.R. Partij tegen de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie had gestemd, en tegen het wetsontwerp inzake toezicht op het cre- dietwezen. Zijn ernstigste bezwaar noem de de heer Ruppert het standpunt van de A.R. partijleiding tegen de laatste kabi netsformatie, waarbij men medewerking had geweigerd op grond van het feit, dat prof. De Gaay Fortman en oud-minister Meynen politiek en parlementair niet er varen werden geacht. Ondanks deze critiek wilde de heer Ruppert de A.R. Partij toch steunen, om dat zijn critiek op de andere partijen nog groter was. In de naoorlogse kabinetten miste hij een vaste lijn en een geestelijke basis. Het ministerie van Sociale Zaken noemde hij het zwakste dat ooit in Neder land bestaan heeft. Ook op het ministerie van Economische Zaken had hij critiek. Negatieve critiek op het regeringsbeleid achtte hij onjuist. Het name de critiek op minister Lieftinck vond hij in vele geval len ontoelaatbaar. In een verkiezingsvergadering van de Partij van de Arbeid in Almelo, heeft minister-president dr. W. Drees onder meer gesproken over de verhouding tot de Katholieke Volkspartij. „Prof. Duynstee blijkt de laatste tijd een ijverig voorstander te zijn van samenwerking met de Anti- Rcvolutionnaire Partij en verlangt terug naar de oude coalitie. Prof. Duynstee heeft er ook wel eens anders over gedacht, na melijk in zijn boek „Het Glazen Huis", waarvan de eerste druk handelde over de Rooms Katholieke Staatspartij en de tweede na-oorlogse druk over de K.V.P. In beide gevallen bleek prof. Duynstee, aldus dr. Drees, „een groot voorstander van nauwe samenwerking met de S.D.A.P. respectievelijk de P.v.d.A. te zijn. Nu die samenwerking er zeven jaar is geweest, is prof. Duynstee plotseling volledig van inzicht veranderd". Zestien kleine scheepswerven, onder meer die in Winschoten en Hoogezand, langs de Lek en de Merwede worden in geschakeld bij het bouwplan van 32 mij nenvegers voor de Koninklijke Marine. Door de bouw van deze schepen, waarvan de kosten in totaal 170 a 175 millioen gul den bedragen, zal de marine kunnen be schikken over de 48 mijnenvegers, welke volgens het vlootplan nodig zijn. De kosten, verbonden aan de bouw van twee kruisers en een aantal torpedoboot- jagers en onderzeeërs zijn zo hoog, dat er voor de bouw van mijnenvegers onvol doende middelen beschikbaar bleven. Amerika bood toen aan, mede ter verho ging van de industriële bedrijvigheid in ons land, hier 18 mijnenvegers tegen dol larbetaling te doen bouwen op voorwaar de, dat Nederland zelf 14 mijnenvegers be stelde. Het daarvoor benodigde geld is ge vonden in de tegenwaardefondsen van het Marshall-plan. De mijnvegers worden gebouwd volgens een standaard-ontwerp. De lengte is 45,6 m., de breedte 8,4 m., de waterver- piaatsing 385 ton. De bemanning bestaat uit 39 man. Voor de voortstuwing zorgen twee Dieselmotoren, die voor 68 -a 70 uit niet-magnetische materialen worden vervaardigd. Deze motoren worden ver vaardigd door Werkspoor en Wilton Fyenoord. Twee roeren geven de schepen een grote wendbaarheid. De mijnenvegers worden verder uitgerust met radio en ra dar. De bewapening bestaat uit twee zwa re luchtdoelmitrailleurs van 40 mm. Verwacht kan worden, dat tegen No vember met de bouw van enige mijnenve gers begonnen kan worden. Midden 1953 zal de eerste gereed zijn. Eind 1955 moeten alle schepen voltooid zijn. Zij zullen dan voor een groot deel worden opgelegd, hoe wel met enkele divisies mijnenvegers steeds geoefend zal worden. Na ruim twee weken zijn de vijf drij vende bokken er in geslaagd Donderdag middag het Nederlandse schip „Raben- naupt", dat in de nacht van 23 op 24 April zonk na op het wrak van het diezelfde dag gezonken Britse schip „Holdernile" te zijn gevaren, vlot te krijgen. De „Rabenhaupt" is naar de Krakeloon- polder gesleept. Nadat het schip gelost en voorlopig hersteld zal zijn, zal het naar de werf te Rupelmonde gesleept worden. Ook de „Goldfinch" vlot Het Engelse schip „Goldfinch" dat, zoals reeds gemeld, gistermorgen vroeg bij Vlis- singen strandde, is desmiddags om 17.45 uur vlot gesleept door twee sleepboten, de „Adrien Letzer" en de „President John P. Best" en het bergingsvaartuig „Bruinvis". Het schip ging even later op de rede van Vlissingen voor anker en zal hedenavond de reis naar Gent voortzetten. Ds. J. Loos, Nederlands Hervormd predi kant te Hilversum, die ontheffing heeft ge vraagd uit zijn predikambt, heeft beves tigd, dat hij op zijn besluit over te gaan tot de R.K. Kerk, was teruggekomen. Hij zei dat hij „sterk katholiserend in zijn overtui ging is, maar nog niet tot een beslissing is kunnen komen over de verdere richting, die hij volgen zal, hetzij in Anglicaanse of R.K. richting". Op de vraag, of hij gevolg zou geven aan het plan om dezer dagen een te Hilversum te houden oecumenische conferentie te lei den, antwoordde hij, dat dit wel waar schijnlijk is. „In deze kring heerst een sterk katholiserende geest", zo zeide hij, „hetgeen nog niet inhoudt, dat dit een R.K: geest is". DE CONFERENTIE MET DE WEST De voorzitters der delegaties ter Ronde Tafelconferentie Nederland-Suriname- Nederlandse Antillen hebben een commu niqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat in de vergadering van de centrale commissie van Donderdagmiddag de voor zitter van de Surinaamse delegatie heeft medegedeeld, dat deze delegatie naar aan leiding van de in de centrale commissie gevoerde besprekingen en gedane voor stellen besloten heeft haar vertrek naar Suriname uit te stellen en de besprekin gen voort te zetten. Met de nadere uitwerking van deze voorstellen, welke beogen op korte ter mijn te komen tot het vaststellen van een statuut, dat voor alle delegaties aanvaard baar is, is inmiddels een begin gemaakt. Er wordt naar gestreefd te bereiken, dat het beraad over de uitwerking over enkele dagen zijn beslag zal hebben gekregen, waarna het overleg in de centrale com missie en de drie delegaties kan worden hervat. Van de hei-bouwplannen, die in voorbe reiding zijn voor een achttal stadsdelen van Amsterdam, waarin een groot aantal hui zen zijn gesloopt of ten gevolge van de oor log verwoest, zijn thans de plannen voor de Zeeburgerstraat en voor de Reguliers dwarsstraat en omgeving in ontwerp ge reed. Mede d'oor de verbreding van de Zee burgerstraat tot ruim 24 meter en van de brug over de Singelgracht zal een belang rijk betere verbinding ontstaan van het Oostelijk stadsdeel met de Oostelijke eilanden en het Oostelijk havengebied. De bouwterreinen zijn bestemd voor een be bouwing met winkels met bovenwoning en voor een bebouwing met bijzondere be stemming. De verbreding van de Reguliersdwars straat en de Geelvinckisteeg zal een vlotter verkeer door deze straten mogelijk maken, hetgeen een ontlasting van het verkeer op het Muntplein tengevolge zal hebben. De bestemming van de bouwterreinen in het hart van de stad is zo ruim mogelijk ge houden, zodat aan de Singel en de Regu- iiersdwarssrtraat zowel een bebouwing ten dienste van het zakenleven en het culturele leven, als een bebouwing voor bewoning kan worden uitgevoerd. Voorts is rekening gehouden met de dringende behoefte aan parkeergelegenheid in deze omgeving. Het Lloydschip „Bantam" is te Rotter dam aangekomen met 120.000 pond peper en 5000 rijstvogeltjes. Er zijn zelden zoveel zak doeken in de was gegeven als op deze reis. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN 39. Vele uren waren nu reeds verstreken sinds Joris Goedbloed aankondigde, dat de demonstratie met de Verdwijn-Machine een volledig succes was geworden, en nog altijd waren de burgemeester en de secre taris niet uit de vuurtoren te voorschijn gekomen. Dit was wel bijzonder ver moeiend voor de menigte, die nog altijd hardnekkig wachtte op een gelegenheid om de autoriteiten toe te juichen; en in het bijzonder de heer Bernard Brabbel, verslaggever van het Handel- en Wandel blad" stak zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken. „Ik heb een ooggetuige- verslag van de demonstratie nodig", zei hij. „Ik kan geen goed stukje schrijven voordat ik de burgemeester gesproken heb. Ik blijf hier tot ik hem zieen als je het mij vraagt dan vind ik het hoogst on gebruikelijk dat Zijne Edelachtbare daar zo lang binnen blijft„Nou, goed," zei Panda, „dan zal ik wel eens gaan kij ken waar zij blijven!" En zo stapte hij dan de vuurtoren binnen. Op de gang en op de trap ontmoette hij niemand; hij ging dus regelrecht naar de studeerkamer van Joris, en hij was niet weinig verrast toen hij deze daar geheel alleen aantrof, ver diept in de lectuur van een opinie-blad. „Zo ventje!", sprak de geleerde opgewekt, toen Panda binnen kwam, „ik hoop, dat ge u vanmiddag naar genoegen vermaakt hebt?" „Ja.maar waar zijn de burge meester en de secretaris?", riep Panda uit. „Hoe nu?", vroeg Joris verbaasd. „Dat kunt ge toch zonder moeite zelf inzien? Heb ik u niet mede gedeeld, dat de demon stratie der verdwijn-machine een volledig succes was? Welnu dan.de burgemees ter en de secretaris zijn tijdens de demon stratie verdwenen! Logica in terminis, om eens dat fijne, klassieke spreekwoord te gebruiken voor: „dat is wiedes!" Isolatie. De regering van Malakka heeft een nieuwe noodmaatregel genomen, volgens hetwelk omrasteringen rondom kampen en dorpen onder stroom gezet kunnen worden om te verhinderen, dat voedsel aan verzetsstrijders er buiten verstrekt wordt. Er zal geen compensa tie worden gegeven, indien iemand ge dood of gewond wordt. Uitstel. De gouverneur-generaal van de Soedan heeft de hervormingen, waartoe hij enige weken geleden het initiatief heeft genomen en die reeds door het parlement van de Soedan zijn goedge keurd, uitgesteld. De zitting van de As semblee is verlengd „om Groot-Brittan. nië en Egypte (die samen de Soedan besturen) gelegenheid te geven het bij de hervormingen voorziene autonome bestuur nader te onderzoeken." Evacuatie. Vluchtelingen te Hof in Beieren hebben verklaard, dat enkele duizenden mensen in het gebied van Asch, even over de Tsjechoslowaakse grens, naar het binnenland worden overgebracht. Het West-Duitse persbureau D.P.A. dat deze vluchtelingen aanhaalt, bericht, dat de betrokkenen slechts kleren en nood zakelijke huishoudelijke zaken mee mo. gen nemen. Volgens het persbureau gaan er ook geruchten, dat Tsjechoslo- wakije en Oost-Duitsland zouden onder handelen over de overdracht van het gebied aan Oost-Duitsland om „stra tegische redenen". Zusters. Over de tien kloosterzusters in Tsjechoslowakije die, zoals gemeld, naar de te Sittard gevestigde zetel van de congregatie der Carmelietessen van het Heilig Hart van Jezus willen reizen, wordt nader vernomen, dat het om Tsjechische en Poolse staatsburgeressen gaat, die wel van de Nederlandse auto riteiten een visum voor Nederland kun nen krijgen, maar geen uitreisvergun ning van de Tsjechoslowaakse overheid. Gisteren werd gemeld, dat het om Ne derlandse zusters ging. De sleutel. Jacques Rueff, een vooraan staand Frans econoom en assistent-gou verneur van de Banque de France, die dezer dagen is teruggekeerd van bespre kingen met financiële autoriteiten te Washington, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat herstel van de vrije inwisselbaarhedi van de Franse franc de enige oplossing voor Frankrijks eco nomische problemen is en wellicht zelfs van de economische problemen van ge heel West-Europa. Hij zeide van oordeel te zijn, dat het thans voor België en Italië mogelijk is tot herstel van de vrije inwisselbaarheid van de munt over te gaan. Een gemeenschappelijke valuta of verschillende valuta's met een gemeen schappelijke basis, is volgens Rueff de hoeksteen van een werkelijke Europese statenbond. Tekort. De West-Duitse minister van Fi nanciën, Schafer, heeft de Bondsdag medegedeeld, dat de gewone begroting en de buitengewone begroting voor het belastingjaar 1952-'53 tekorten van res. pectievelijk 400 millioen ert 800 millioen mark te zien geven. Hij verklaarde, dat nog scherpere maatregelen dan tot dus verre genomen zijn, noodzakelijk zullen zijn om de begroting sluitend te maken. Landbouwmarkt. Gisteren is te Parijs een bijeenkomst begonnen van landbouwdes kundigen uit vijftien Europese landen. Ook Nederland is vertegenwoordigd. Er zullen plannen worden besproken om een gemeenschappelijke markt voor de landbouwproducten dezer staten te ver krijgen. De conferentie wordt gehouden ingevolge een in Maart door Frankrijk gedaan voorstel. Smokkelarij. De Akense douane nam ge durende de maand April 6750 kg koffie, 19.700 sigaretten, 9 auto's en 5 fietsen in beslag. 177 smokkelaars werden in April te Aken samen tot 48.000 mark boete en ruim 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van 1 Januari tot en met 30 April 1952 hield de Akense douane in totaal 3000 smokkelaars aan, op wie 26.000 kg. koffie en 130.000 sigaretten gevonden werden. Invitatie. Op een banket, dat president Paasikivi zal geven ter gelegenheid van het officiële bezoek, dat Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden van 24 tot 26 Mei aan Finland zullen brengen, zal de Russische gezant als enige vertegenwoordiger van een grote mogendheid aanzitten. De gezanten van Amerika, Engeland en Frankrijk zijn niet uitgenodigd, omdat, naar een func tionaris van het paleis van de president meedeelde, „er geen ruimte is". Om deze reden zijn alleen de vertegenwoordigers van nabuurlanden uitgenodigd. Er is een uitzondering gemaakt voor de Ne derlandse gezant te Helsinki, de heer A. J. Th. van der Vlugt, als deken van het corps diplomatique. Enige keus. De huidige president van Ier land, de 70-jarige Sean O'Kelly, is de enige candidaat bij de presidentsver kiezingen, die heden worden gehouden. Zijn enige tegenstander, Byrne, trok zich namelijk op het laatste ogenblik terug, omdat hij niet de vereiste steun van 20 leden van de Dail (Lagerhuis) voor zijn candidatuur kon krijgen. De grote partijen hebben reeds besloten, zich niet tegen de herverkiezing van O'Kelly te verzetten. Breuk. De communistische Albanese rege ring heeft de banden tussen de R.K. geestelijkheid in Albanië en het Vati- caan verbroken. De Albanese autoritei ten hebben een nationale kerk gesticht, gegrondvest op het geloof in Jezus Christus, „die echter geen enkele admi nistratieve, economische of politieke band met de Paus onderhoudt." Deze kerk wordt beheerst door drie wetten, de goddelijke, die van de staat en de kanonieke wetten van de R.K. kerk, in dien deze niet in strijd zijn met de Al banese burgerwetgeving en „geen ge vaar vormen voor de openbare orde". De benoeming van bisschoppen moet door de regering worden goedgekeurd. Paraat. „Indien Israel zou worden aange vallen, zullen wij de vijand niet slechts terugslaan, doch wij zullen hem ook tot ver in zijn eigen land bestrijden", ver klaarde de Israëlische minister-presi dent Ben Goerion Donderdag in een bij eenkomst van de Israëlische verdedi- gingsraad. Hij vervolgde: „Ik hoop dat, indien er onverhoopt oorlog zou uit breken, onze zonen buiten de Israëlische grenzen en ver van onze nederzettingen zullen strijden".

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2