Leeds United brengt het niet verder dan puntloos gelijk spel #3 VAN HOUTENS Agenda voor Haarlem Sportprogramma's rHoe is het ontstaand Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden MELKCHOCOLADEKORRELS Nuttige oefenwedstrijd van Haarlem Haarlemse verdediging staat haar mannetje als het moet Mens en machine Jedzlzcn IcvfU Roozen hervat lichte veldtraining Aanvoerder van Leeds: Het Oostenrijks B-elftal op Olympische Dag EHS in promotiecompetitie FIFA gaat statuut van amateurisme opstellen iïlijft goedkoper! SilÉpfc* 90 ct. 250 g. Motorsport Het veld voor Zandvoort Snelschaaktournooi van H.S.G. Dit woord: ACHTERBAKS VRIJDAG 16 MEI 19 52 Elf razend snelle en technisch uitstekende professionals van Leeds United zijn er gisteravond niet in geslaagd om het versterkte Haarlem-elftal er onder te krijgen. Nul nul werd het na een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd, waarin vooral in de tweede helft aan beide kanten werkelijk verwoed gestreden werd om de overwinning. Daarom ook had de man op de tribune die zei dat hij liever een kwartier van deze wedstrijd zag, dan een hele interlandwedstrijd Nederland—Zweden, eigenlijk groot gelijk. Het was een wedstrijd, zoals die in Nederland zo graag wordt gezien; een wedstrijd met eerlijk voetbal in hoog tempo gespeeld. En waar lag het dan aan, dat het on danks alles toch gelijk bleef? De Engelse voorhoedespelers zouden wel antwoord op die vraag weten. Met ons zouden ze zeggen, dat de Haarlemse defensie wel heel erg goed op dreef was en dat vooral stopper- spil Kil (D.W.S.) moeilijk te passeren was. W=at Kil speelde evenals trouwens de beide achterspelers Laan en Kuys een uitstekende partij, waarbij hij wel erg weinig kansen liet aan het Engelse binnen- trio bestaande uit Mills, Fidler en Igledon. Aan hem was het ook voor een groot deel te danken, dat de Engelsen, die in het laat ste deel van de tweede helft vervaarlijk in de aanval kwamen, niet tot doelpunten konden komen. Toch had dat uitblijven van doelpunten nog een andere oorzaak: de schotloosheid van de Engelsen. Proberen deden ze het genoeg, maar zelden maakten de professio nals het Snijders in het Haarlemse doel lastig. Was er trouwens een schutter bij de Engelsen geweest, dan zou het ongetwijfeld niet bij een paar doelpunten gebleven zijn. Gevaarlijke aanvallen Want ondanks de hechte verdediging van Haarlem bleef er voor de aanvallers toch gelegenheid te over om een schot te wagen. Vooral in de eerste helft, toen Kil nog een beetje onwennig rondliep tussen de hem onbekende spelers. Gevaarlijk waren de aanvallen van de Engelsen zeer zeker. Door hun veel snellere sprints bij het passeren van een tegenstan der kwamen zij maar al te vaak in het Haarlemse strafschopgebied. Maar steeds hadden zij het aan het ontbreken van schutterscapaciteiten bij hun eigen spelers te wijten dat van een werkelijk gevaar lijk schot geen sprake kon zijn. Doch wie gedacht zou hebben, dat Haar lem zich na dat overrompelende begin van Leeds United in een hoekje zou laten drin gen, kwam wel bedrogen uit. Want de rood blauwe voorhoede waarin Kuneman (H.B.S.) linksbinnen speelde en Franssen (P.S.V.) middenvoor liet ook al spoedig na de eerste serie Engelse aanvallen van zich horen. Opmerkelijk was het daarbij dat steeds dezelfde aanvallen gevaarlijk werden. Aanvallen veelal opgezet door een naar rechts gezwenkte Kuneman, die dan strakke cross-passes gaf naar linksbuiten Groeneveld. Zoals de uitslag echter uit wijst: doelpunten kwamen er niet van. Gedegen verdediging Dat was overigens ook wel te danken aan rechtsback Dunn en rechtshalf Kerfoot, die beiden een uitstekende partij speelden. De ADVERTENTIE •V. t' 4l'TeiT Logisch, in het nerveuze zaken leven heb je wel eens een verkwik king nodig. En dan te bedenken, dat ds prijs nog VERLAAGD is tot VRIJDAG 16 MEI Concertgebouw: Koninklijke Liedertafei Zang en Vriendschap, opera-concert, 8 uur. Lido: „Illusie van het geluk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Boefjes van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het teken van de gorilla", „De lyran van de zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Furie van de Kongo". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen médailles voor spionnen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: De gesluierde Maja", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Bij mij verveel je je niet", alle leeft., 8.15 uur: Luxor: „De Bron", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 MEI Stadsschouwburg: „Antigone" (Amster dams Toneelgezelschap), 8 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt, Lido, Luxor: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De reis van het koninklijk paar", alle leeft.. 10. 11 en 12 uur. ,.De gesluierde Maja", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Doelman Snijders grijpt in bij een duel tussen de Engelse midvoor en een der Haarlemse backs. hele middenlinie en achterhoede trouwens. Van een speler als aanvoerder Burden die linkshalf speelde, konden vele Haarlem mers trouwens nog wel iets opsteken. Want deze laatste toch was het, die voor de rust tot drie maal toe met een trap van even over het middenveld direct gevaar schiep voor het Haarlem-doel. En dat speelde hij klaar, omdat hij als professional kan doen met een voetbal wat hij wil. Of het nu om een afstand gaat van twee meter of vijfentwintig, een speler als Burden schiet op de centimeter ge plaatst. En aan dat plaatsen ontbrak bij Haarlem trouwens bij welke vereniging in Nederland nu eigenlijk niet nog wel het een en ander. En toch konden de Engelsen op hun beurt ook wel wat leren van de Haarlem mers. Felheid bij voorbeeld en.eenvou dige kansen hard en zuiver op doel schie ten. Want dat deden Jacob na de rust en Franssen voor de rust bepaald beter dan hun tegenstanders. Van de kans die Mills voor de rust alleen voor doelman Snijders miste, had een Haarlemmer dan ook zeker beter gebruik gemaakt Flitsende combinaties Techniek, daarmede staken de spelers van Leeds United met kop en schouders boven het team van Haarlem uit. Want de snelheid en het raffinement, waarmede de profs combineerden en met de bal goochel den, was een ware lust voor het oog. Com binaties, flitsend uitgevoerd waren er voor al het laatste half uur van de wedstrijd, toen de Engelsen overduidelijk lieten mer ken dat zij er op gebrand waren de wed strijd te winnen. Maar juist in die periode bezondigden zij zich aan te ver doorgevoer de combinaties, die vrijwel altijd op niets uitliepen. Wat natuurlijk niet wegnam dat het voetbal van de bovenste plank was, dat de profs vertoonden. Drie' of vier spelers pas seren was voor hen de gewoonste zaak van de wereld. En nogmaals: was er een schut ter bij geweest, dan had Snijders zijn doel zeker niet schoon kunnen houden. Het technische overwicht werd dan ook niet met doelpunten en dus ook niet met een overwinning uitgedrukt. Alleen in het laatste deel van de wed strijd kregen beide keepers druk werk in hun doelen. Aan de ene kant schoot links buiten Williams tegen de paal en gaf rechtsbuiten Harrison een serie haarscherpe voorzetten, aan de andere kant brachten Groeneveld en Jacob doelman Scott enkele keren in moeilijkheden. Gescoord werd er echter niet. Met dezelfde stand als waar mee men begonnen was kwam het einde van de voor Haarlem zo nuttige oefenwed strijd tegen de technisch betere, maar toch zeker ook niet volmaakte professionals. Roozen, de middenvoor van Haarlem die in de uitwedstrijd tegen DWS in Amsterdam zo'n ernstige blessure opliep dat hij niet meer voor zijn vereniging kon uitkomen, In het elftal waartegen wij vanavond hebben gespeeld schuilen ongetwijfeld zeer verdienstelijke voetballers. Speciaal de verdediging heeft spelers, die als het moet hun mannetje staan en zich in de wedstrijd van vanavond hoegenaamd niets aantrokken van de grote snelheid, waarmee onze voorhoedespelers hun tracht ten te passeren. Zij hebben een goede kijk op het spel en weten dikwijls op het juiste moment in te grijpen. Dat antwoordde ons gisteravond na de wedstrijd van Leeds United tegen het ver sterkte Haarlem-elftal de aanvoerder van de Engelsen, Tom Burden. En aan het oordeel van deze nu achtentwintigjarige beroeps- voetballer kan waarde gehecht worden. Van zijn zeventiende jaar af is hij al professio nal en speelde diverse seizoenen voor Chester en Wolverhampton Wanderers. Over zijn eigen elftal is Tom Burden niet zo best te spreken. Wij hebben tot nu toe op onze trip in Nederland niet zo heel veel gepresteerd, zegt hij en kijkt bedenkelijk als hij verder praat over de nederlaag, die Leeds United leed tegen het Limburgse elftal enige dagen geleden. Maar och, dat is nu eenmaal het spel, zegt hij dan weer breeduit lachend, en wij zijn toch op de goede weg. Vandaag een gelijk spel in Haarlem, Zaterdag tegen Sparta in Rotterdam een overwinning! Wij hebben Burden's oordeel over de wedstrijd ook nog gevraagd. Aardige match, antwoordt hij dan. Een match, die pas goed had kunnen worden, wanneer beide clubs over schutters hadden beschikt. Maar wat in de wedstrijden van de league wel kon het maken van doelpunten dat kon in de vriendschappelijke wedstrijden in Nederland nu juist niet. Juist als de sympathieke Engelsman iets over het voetbal in zijn eigen land wil gaan vertellen, slaat buiten de motor van de bus aan. Goede voetballers gaan altijd vroeg naar bed, zegt Burden lachend. Maar de knipoog, doet anders vermoeden Van Charles Dickers' „Pickwick Papers" wordt in Engeland een film gemaakt. Een scène uit de film, die opgenomen wordt op de golflinks van Oatland Park in Surrey. De heer Pickwick zoekt met overleg een pistool uit voor de heer Winkle. Naar in Wenen bekend is gemaakt zal het Oostenrijks B-elftal, dat tijdens de Olympi sche Dag op 22 Mei in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen het Nederlands Bonds- elftal speelt, er vermoedelijk als volgt uit zien: Doel: Schweda (Austria). Achter: Merkl (Rapid) en Gigerl (Sturm Graz). Midden: Gernhardt (Rapid), Pestitschek (GAK) en Golobic (Rapid). Voor: Koerner 1 (Rapid), Riegler (Rapid), Wagner (Wacker), Probst (Rapid) en Zech- meister (Lask). Het elftal wordt op Maandag 19 Mei defi nitief samengesteld. Tot de spelers, die eveneens candidaat zijn voor een plaats in het B-elftal, behoren verder de doelverde- digers Engelmaier en Zeman, de achterspe lers Kollmann en Weissenbock, de kanthalfs Fuchs. Gerhart en Nickerl en de voorwaart- sen Bokon en Koelly. De Haarlemse vierde klasse kampioen EHS, moet met Wilhelmina Vooruit (Am sterdam) kampen om een plaats in de derde klasse. Op Zondag 25 Mei wordt de eerste wedstrijd gespeeld op het EDO-terrcin. De tweede ontmoeting wordt op 2 Juni (Tweede Pinksterdag) in Amsterdam gespeeld. Op het congres van de F.I.F.A., dat 24, 25 en 26 Juli in Helsinki wordt gehouden, zal een voorstel, door verscheidene bestuurs leden ingediend, worden behandeld, dat voorziet in het benoemen van een speciale' commissie ten aanzien van alle aangelegen heden, welke het amateurisme raken. In de reglementen van de F.I.F.A. 'wordt namelijk uitsluitend gesproken van „spelers". Een nauwkeurige definitie inzake profes sional of amateurs ontbreekt in de regle menten, Dit is. volgens de mening van een aantal bestuursleden van de F.I.F.A.onjuist. En in dit verband wil men trachten, dat de eventueel te benoemen speciale commissie een statuut van het amateurisme opstelt, hetgeen al van bijzonder belang is met het oog op het Olympisch voetbaltournooi. FAANHOF VIERDE IN BOESINGHE. Een in Boesinghe gehouden wielerwedstrijd voor professionals werd gewonnen door de Belg Buyl, die de afstand van 165 kilometer in 4 uur 10 minuten aflegde. De Nederlander Faanhof kwam op de vierde plaats. De twee de Nederlandse deelnemer aan deze course, Voorting, eindigde als negende. FRISIA SPEELT GELIJK TEGEN COL CHESTER UNITED (2—2). De in het Cambuur Stadion in Leeuwarden gespeelde voetbalwedstrijd tussen Frisia en de Engelse derde divisieclub Colchester United is in een 22 gelijk spel geëindigd. Met rust hadden de gasten een 1—0 voorsprong door McCurley. ADVERTENTIE 'n Boterhambelegging die nooit verveelt 1 Air-...X' Twee nieuwe senior-renners, die al eerder van zich deden spreken toen ze nog junior waren, zullen Zondag ook in de Zandvoortse motor-races starten. Zij zijn J. C. van der Wal, die in de 350 cc. klasse zal uitkomen op een Velocette en P. Bakker, die in de zware klasse start op een B.M.W. De Italiaan Biondelli komt riiet naar ons land. doch voor hem in de plaats zal Fa- giolini op Moto-Guzzi rijden. Dat het veld er niet door verzwakt, kan blijken uit het feit, dat deze in de Italiaanse kampioens wedstrijden met de bekende Bandirola de derde plaats deelt. In de zijspanklasse zal Van der Vreugde niet kunnen deelnemen omdat hij een sleu telbeen heeft gebroken. De Amsterdammer II. G. Verhoef zal zijn plaats innemen. Ten slotte zal in de middenklasse ook Bas Burik op Velocette aan het veld worden toe gevoegd. Ruim zestig renners, die zes nationaliteiten vertegenwoordigen, verschijnen in Zand voort. Van de buitenlanders is een aantal al vroeg in Nederland gearriveerd om ervaring op de Zandvoortse baan op te deon. Voor de eerste maal zal in Haarlem een snelschaaktournooi worden gehouden. Dit tournooi wordt georganiseerd door het Haar lems Schaakgezelschap en zal gehouden worden op 3 en 10 Juni a.s. in het club lokaal, Lange Margarethastraat 13 in Haarlem Het HSG heeft van de Haarlemse Schaak kring toestemming gekregen om aan deze wedstrijden het persoonlijk kampioenschap te verbinden voor schakers, die lid zijn van een bij de „Kring" aangesloten vereniging. heeft de training hervat. Lichte veldtraining Voor niet bij de „Kring" aangesloten scha- wel te verstaan, want met een bal mag de Haarlemse goalgetter nog niet oefenen. Zijn arts verbiedt hem dat en deze zal ook uit moeten maken wanneer Roozen weer volle dig mag trainen. kers worden afzonderlijke groepen gevormd. Iedere speler heeft tien minuten bedenktijd. Er wordt gespeeld in groepen van acht spe lers. Op 10 Juni komen de finalisten tegen elkaar uit. Een buitenmodel giraffe met twee koppen en acht polen? Neen, twee giraffen uit dc „London Zoo", die zich met een ongemeen gevoel voor symmetrie zó hebben opgesteld dat de fotograaf deze grappige opname kon maken. Voetbal Het voetbalprogramma voor Zondag aan staande luidt: Om het kampioenschap van Nederland: HaarlemWillem II; AjaxHDVS. Eerste klasse C: SVVSittardia. Promotie tweede klasse A: EBOHStormvogels. B: Helmon- diaExcelsior. Hockey Het hockeyprogramma is als volgt: Heren, promotie naar West A: GooiHDM, Delftse StudentenGroen Geel. Promotie naar West B: Hilversum 2Victoria. Finale HTCC- beker: HHIJCTOGO. Dames: Om de dr. Exalto-beker (finale): BDHCTogo (ter rein Togo). Lawntennis Voor de Koninklijke Nederlandse Lawn tennis Bond worden Zondag gespeeld: Hoofdklasse B: Festina 1NMC 1, En- schedése LTCHilversumse LTC 1, Het Spie- ghel 1Philharmonie 1, Dash 1Haarlemse LTC 1. Overgangsklasse A: Haarlemse LTC 2DDV 2, Hilversumse LTC 2Inside, Leidse LTC IJoy 2. Westrust 1Gooiland 1, DDV 2Groenendaal 1, Go Ahead 1Het Spieghel 2, Houtrust 1Thor RW 4, Iwoo 1 Leimonias 4. Overgangsklasse B: Oranje TC 2Leimonias 7, Leidse Studenten 1 Thor RW 5, DDV 4—PTT, Groenendaal 2— Beverwijk 1, NMC 2—Metselaar 2. Cricket Het programma van de Nederlandse Cricket Bond luidt: Eerste klasse: ACC HBS, HCC 2—VRA, Quick H.—Sparta, Quick N—Kampong, Rood en Wit—Hermes DVS, VVV—Excelsior. Tweede klasse A: Hermes DVS 2Rood en Wit 2. Tweede klasse B: KrekelsLCC. VUCGarrison Hooh. Tweede klasse C: CricACC 3, CVHW—Rood en Wit 3. Korfbal Interlandwedstrijd: NederlandBelgië (Houtrust, 's Gravenhage). Kampioenschap v. Nederland: VKCAKC. Zilveren Bal: Luto 2Meo. Derde klasse B: OKV—Haarlem (Zaterdag 17 Mei, 3.30 uur). H.K.B.-programma. Stads-Editie-beker: Aurora 3—Haarlem 2, 10 uur. Zaterdag aanstaande wordt de tweede ron de der schoolkorfbalwedstrijden verspeeld. Het programma luidt als volgt: Afd. B terrein Sport Vereent: 2.303.15 uur 1ste Centrale school2de Centrale school; 3.30—4.15 uur: Ketelaarschool 2—le Centrale school; 4.30—5.15 uur: 2de Centrale schoolKetelaarschool 2. Afd. C, winnaarsronde, terrein Oosterkwar tier, Zomervaart veld I: 2.002.30 uur: Ke telaarschool 3J. v. Stolbergschool; 2.403.10 uur: Chr. HuygensschoolLinnaeusschool; 3.203.50 uur: Tetterodeschool I—Weth. Wes- terveldschool: 4.004.30 uur: Weth. Wester- veldschoolKetelaarschool 3. Veld II: 2.00—2.30 uur: Linnaeusschool— Weth. Westerveldschool; 2.403.10 uur. J. v. StolbergschoolTetterodeschool; 3.203.50 uur: Ketelaarschool 3Chr. Huygensschool; 4.004.30 uur: Linnaeusschool IJ. v. Stol bergschool. Afd. C, tussenronde, terrein Kleverlaan, veld I: 2.002.45 uur: Frans Halsschool I Vondelschool 2; 3.003.45 uur: le Centrale school 2Frans Halsschool I; 4.00.4.45 uur: Tetterodeschool 3le Centrale school 2. Veld 2: 2.002.45 uur: Tetterodeschool 2 Tetterodeschool 3; 3.003.45 uur: Vondel school 2Tetterodeschool 2. Afd. C, verliezersronde, terrein van Oosten de. Bruinstraat. veld I: 2.002.45 uur: Rijks- leerschool 1Rijksleerschool 2; 3.003.45 uur: SpaarneschoolRijksleerschool 1; 4.00 4.45 uur: JulianaschoolSpaarneschool. Veld II: 2.002.45 uur: Lorentzschool .Tulinnaschool; 3.00—3.45 uur: Rijksleerschool 2—Lorentzschool. Hoe trilden wij van spanning, toen wij ons gisteren begaven naar een demonstra tie van een „electrische schoorsteenveger". De mensen staan voor niets meer, dachten wij. Maar helaas, toen wij hem zagen, bleek het slechts een electrische schoorsteenveeg- machine te wezen. En dat is uiteraard een heel verschil. Deze machine, zo werd ons door een breedsprakig heer verzekerd, gaat een omwenteling in het veegwezen teweeg brengen. De combinatie bestaat uit een aantal korte rotan-stokken, die men aan elkaar kan schroeven en waarmee men, nadat er een borstel op bevestigd is, in de schoorsteen kan poeren. Het roet, dat dan naar beneden valt, wordt opgezogen door een fors soort stofzuiger, die het vervol gens verzamelt in een bus, waaruit men het handig in het eten kan gooien. Een fijn trekje van de machine is nog, dat de lucht, die uit de schoorsteen wordt gezogen, na gezuiverd te zijn, door gepar fumeerde watten wordt geblazen, zodat er een zeer geraffineerde atmosfeer in het perceel komt te hangen. Speciaal over de vinding van de stokken die in elkaar te schroeven zijn, was de explicateur zeer tevreden. Hij wenste deze zelfs op één lijn te stellen met het ei van Columbus. Men komt inderdaad niet één twee-drie op zo'n idee. Proeven met apen genomen, hebben uitgewezen, dat slechts een chimpansee de intelligentie bezit om twee hengelstokken in elkaar te schuiven, wanneer hij daarmee een banaan kan ver overen. Het principieel verschil van deze machi ne met een echte schoorsteenveger, ligt hierin, dat de echte veger van boven naar beneden veegt en dé machine-man van be neden naar boven. De dakpannen worden daardoor gespaard. Het tweede verschil is, dat de schoorsteenveger het roet met stof fer en blik bijeenveegt. Dat doet de machi ne natuurlijk veel hygiënischer, zodat men haar inderdaad een vooruitgang van de volksgezondheid kan achten. Het grote nadeel vinden wij echter, dat de machine geen Italiaans kan spreken. Dat kan een echte schoorsteenveger wél. Ook ziet een echte schoorsteenveger er veel fascinerender uit met zijn beroet ge zicht en zijn groezelig-witte pak met ca puchon en zijn touwen en zijn kogels en zijn borstels. Draagt hij daarbij nog een hoge hoed, dan achten wij hem een van de voortreffelijkste figuren van deze tijd. De schoorsteenvegers hebben onge twijfeld ter verdediging van hun hand werk deze mechanisatie dan ook afge wezen. Nu hebben enige brandstoffenhandelaren er een object in gezien voor de stille tijd, zodat binnenkort zij zelve het roet uit uw schoorsteen komen zuigen, dat er door hun kolen in is gekomen. Onze sympathie ligt geheel onredelijk misschien bij de schoorsteenvegers, hoe wel hun methode mogelijk onhygiënischer is en slecht voor de dakpannen. Wij zullen tot onze laatste snik ons schoorsteentje laten vegen door een handwerksman met wie wij samen kunnen kouten. Wij hebben een diepgeworteld wantrouwen tegen alles wat zeer hygiënisch en zéér gezond is. Wij kennen namelijk iemand, die ziek werd en zich zeer in acht moest nemen. De dokter zei tegen hem: „Je moet nu alles laten wat je prettig vindt". W. L. B. Dat het woord bak betekent: rug, is duidelijk als men denkt aan het Engel se: back. Achterbaks staat dus voor: achterrugs tegenover het nu verouder de: voorhoofds. Men zei vroeger iemand voorhoofds schelden is beter dan hem achterbaks lasteren. Het woord bak voor rug vindt men terug in het Middelnederlandss bake dat stuk spek betekent en dit is weer het zelfde als het Engelse bacon. Verder komt het voor in bakboord en zit het misschien verscholen in ballast. Maar dit laatste woord wordt ook wel ver klaard uit: bare last, blote last in tegen stelling tot de eigenlijke lading. TONEEL EN CABARET Zaterdag 17 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: De tragedie „Antigone" van Sofocles in de vertaling en met de muziek van Bertus" van Lier door het A.T.G. onder regie van A. Defresne. In de titelrol Caro van Eyck. Verder werken mede: Albert van Dalsum, Paul Huf, Louis van Gasteren, Johan Schmitz, Rob de Vries, Ben Groenie'r en anderen. Zondag 18 Mei, Sladsschouwburg, 8 uur: Het Ierse blijspel „Zij kregen wat ze wilden" van Louis d' Alton onder regie van Louis Saalborn, die zelf de hoofdrol vertolkt. Ook deze voorstelling wordt gegeven door het A.T.G. Dinsdag 20 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van William Shakespeare door de Haagse Co- medie onder regie van Michael Langham. In de titelrollen Fie Carelsen en Ida'Was- sermann, als Falstaff Cees Laseur. Verder werken mede: Cruys Voorbergh, Bob de Lange, Max Croiset en vele anderen. Woensdag 21 Mei, Sladsschouwburg, 2 uur: Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck treden op voor de Vereniging van Huis vrouwen. MUZIEK Vrijdag 16 Mei, Concerigebouw, 8 uur: Opera concert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij, met medewerking van Greet Koeman en Frans Vroons (solisten van de Nederlandse Opera). Werken van Beet hoven, Mozart, Verdi, Berlioz en C. M. von Weber. Vrijdag 16 Mei, muziektent Dreefzicht, 8 uur: Openingsconcert doo:r Harmonie Crescen do onder leiding van Jac. Bijster. Het pro gramma vermeldt onder meer werken van Schubert, Strauss en Dvorak. Verder mar sen en walsen. Zondag 18 Mei, Concertgebouw, 2.30 uur: Concert door de „Eisenbahn Manner-Ge- sangverein" uit Burgsteinfurt en het man nenkoor „Eleetrisch Materieel", met mede werking van de organist Albert de Klerk. Zondag 18 Mei, Huize Hesmerg te Heem stede, 8 uur: De Belgische pianist Philippe de Clerck speelt werken van Scarlatti, Chopin, Liszt, Bartök en Ravel (Lank- horstlaan 99). Dinsdag 20 Mei, Grote Kerk, 8 uur: Orgel concert door George Robert. Ook op Don derdag 22 Mei, 3 uur. Dinsdag 20 Mei, Concertgebouw, 8 uur: Laat ste concert van de Beethovencyclus door de H.O.V. Onder leiding van Toon Verhey worden uitgevoerd het Vioolconcert (met Herman Krebbers als solist) en de Negen de Symphonie met slotkoor, waaraan medewerking verlenen: Corry Bijster, An nie Hermes, Herman Schey, Han le Fèvre en het Koor Katholiek Haarlem (ingestu deerd onder leiding van Albert de Klerk). Woensdag 21 Mei, landgoed Wildhoef, Bloe- mendaal, 8 uur: Openingsconcert van het nationaal muziekconcours ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Christelijke muziekvereniging „Sursum". Medewerking verleent Haarlems Postaal Mannenkoor. Donderdag 22 Mei, Landgoed Wildhoef: Marswedstrijd (12 uur), concertwedstrijd (2 uur) en ere-wedstrijd (8 uur) van „Sursum". Donderdag 22 Mei, Concertgebouw, 7.30 uur: Zangersavond van de gewestelijke afde ling van het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond. Tien mannenkoren doen hier aan mede. DIVERSEN Zaterdag 17 Mei, Frans Halsmuseum, 2.30 uur: Rondleiding voor het publiek langs de kunstverzamelingen. Zaterdag 17 Mei, Haarlemse Kegelbond, 8 uur: Feestavond van het orkest „Accordia" onder directie van Herman Teunissen met zang van Gerard de Vos en met medewer king van het Maj.oco-Trio. Dinsdag 20 Mei, restaurant Brinkmann, Grote Markt, 8 uur: Lezing met lichtbeelden door de heer A. Cassee over „Oud Bloemen- daal". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Ere-tenioonstelling van het levenswerk van de onlangs 75 jaar gewor den schilder H. F. Boot. Dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Vleeshal: Keuze uit de topografische verza meling van het gemeente-archief, dagelijks toegankelijk van 9—12.30 en van 1417 uur. Tot 17 Mei: Zendingstentoonstelling, van 9—12. 14—17 en van 19—22 uur. Vishal: Miniatuurspoorweg-tentoonstelling „Nemiso" op werkdagen van 1012, van 1417 en van 1922 uur. Op Zondagen alleen des middags en avonds. Kunsthandel Heerkens Thijssen, Plein: Tot 25 Mei expositie van topografische, schilde rijen en aquerellen betreffende Haarlem en omgeving door Mies Deinum. Geopend op werkdagen van 1017 uur ADVERTENTIE -S- Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Mei 1852 LONDEN. Het glazen paleis, waar in de alhier destijds gehouden groote tentoonstelling is gehouden, heeft men voor 70.000 ponden sterling verkocht aan den heer Fuller. Werklieden zijn alreeds begonnen het in Hyde Park staande gebouw af te breken. Dit werk geschiedt met eene groote zorgvuldig heid. Het is namelijk bekend geworden dat niet de heer Fuller de kooper is, maar de bestuurderen van de Brighton Spoorwegmaatschappij de wezenlijke eigenaren zijn en dat dezen een plan hebben ontworpen om het gebouw in Sydenham weder op te rigten en het daar deels voor eenen plantentuin, deels voor eene galerij van kunstwerken te bestemmen Men zou voornemens zijn een spoorbaan naar het gebouw te leiden, ten gerieve van het bezoekend publiek,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3