Riche A Ibert Bass er ma n n Op 16 Juli wordt het eeuwfeest van de Haarlemmermeer gevierd GREGOR SERBAN -Clowntje Rick Ernstig verkeersongeval te Ziirich overleden 7 Gymnastiek, ruiterwedstrijden, en een massaspel op het Hoofddorpse sportterrein Rechtszaak om een advertentie ZANDVOORT (groot Ibsenspeler) Diploma's: géén sleutels tot bepaalde functies Burgemeester van Bloemendaal herbenoemd Indexcijfer der groot- handelsprijzen daalde Voor de kinderen Internationale sportdag in het Olympisch Stadion Roeien „Het Spaarne" doet mee aan „Hollandia"- wedstrijden Golf Kennemer 2 verliest van Hilversum Biljarten Om de Nobelsbeker Sport in 't kort Kerkelijk nieuws Verkoop van huizen J! CfJEICrii? FEUILLETON De fluistercampagne VRIJDAG 16 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De gezamenlijke landbouwers- en land- arbeidersorganisaties zijn druk bezig met de voorbereiding van de feestelijkheden in Juli, wanneer het honderd jaar geleden zal 'zijn, dat de Haarlemmermeer na vier jaar pompen van drie stoomgemalen droog kwam te liggen. Zoals reeds eerder is be richt hebben de gemeente en de polder, die enige jaren later werden ingesteld, het voornemen om in 1955 het eeuwfeest te vieren. De festiviteitën, die dit jaar door het comité „Haarlemmermeer 1852- 1952" worden voorbereid, beperken zich tot een dag, Woensdag 16 Juli. Monument Deze feestdag zal beginnen met een plechtigheid op de nieuwe begraafplaats aan de Vijfhuizerweg, waar een grafmo nument onthuld zal worden, dat gewijd is aan de nagedachtenis van het echtpaar mr. J- P- Amersfoordt en Hermine Dijk, die beiden uit Sloten op deze begraaf plaats zijn herbegraven. Het eenvoudige monument, een grote grafsteen en een plaquette met inscriptie, gemaakt door de beeldhouwer Beljon, is bedoeld als een hulde voor het baanbre kende werk dat mr. Amersfoordt in tal van opzichten voor de ontwikkeling van de Haarlemmermeer als landbouwgebied heeft gedaan. De hulde wordt gebracht door de nakomelingen van de eerste boe- rengeneratie in de polder, die mr. Amers foordt in diens voortvarende onderne mingsgeest ook als burgemeester niet kon ADVERTENTIE De dertig-jarige H. v. L., lasser van be roep, is in de Jan Pieter HeUestraat, Am sterdam, op zün bromfiets tegen een vracht auto opgebotst. In zorgwekkende toestand is hii in het Wilhelminagasthuis opgenomen. (De Nieuwe Dag). Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen. Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddingsnaaf. in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. Een Haarlemse tapijtenhandelaar had in een advertentie aangekondigd dat hij wegens liquidatie van een eerste klas wo ninginrichting te Utrecht 150 tapijten op een veiling zou verkopen. Die tapijten wer den bestempeld als exclusief en prima en zo meer, maar niet iedereen vond dat daar bij de eerlijkheid een grote rol had ge speeld. Er zouden bovendien geen 150, maar slechts een kleine 40 tapijten op de veiling aanwezig zijn geweest en de Perzen, hoe wel aangekondigd, waren nergens te zien. Dat alles heeft tot gevolg gehad dat de handelaar gistermorgen onder verdenking van „oneerlijke mededinging" voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. De verdachte verklaarde dat er wel de gelijk 150 tapijten op de verkoping waren geweest. Zij waren dan wel niet stuk voor stuk tentoongesteld daar was geen plaats voor maar zij waren er geweest: achter het toneel. De deurwaarder beves tigde dat. En wat de afwezigheid der Per zen betreft: Die waren vóór de veiling uit de hand verkocht. Het gebruik van woorden als prima en exclusief leverde een levendige discussie op tussen de verdachte, een aantal getuigen en de rechtbank. Men kwam tenslotte tot de conclusie dat alles wat wordt verkocht, door welke winkelier dan ook, uitstekend, prima, super fijn of exclusief is. De officier van Justitie vroeg vrijspraak. Volgens hem kon het bewijs dat hier sprake zou zijn geweest van opzettelijke misleiding of bedrieging niet geleverd worden. De verdediger van de verdachte, mr. O. H. van Wijk, voerde aan dat de advertentie zijn eigen taal heeft en dat het publiek daarop is ingesteld. In de tenlastelegging kon hij geen strafbaar feit ontdekken en hij pleitte dan ook vrijspraak. De rechtbank zal op 29 Mei uitspraak doen. volgen en hem dan ook voor een groot deel tegenwerkte. Des middags om 1.30 uur wordt het grafmonument onthuld, bij welke gelegen heid de burgemeester van Haarlemmer meer, mr. J. E. Jansonius, en namen de landbouworganisaties de voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer P. Kistemaker, het woord zullen voeren. Om drie uur 's middags beginnen de feestelijkheden op het sportterrein van Hoofddorp met de opvoering van een histo risch spel „Goud uit schuim" door scho lieren. (Ten aanzien van dit programma punt maakt het comité het voorbehoud, dat deze opvoering nog niet geheel vast staat). Vervolgens zal het woord worden ge voerd door de secretaris van de Stichting van de Landbouw, ir. G. P. F. Royackers, de vooi-zitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer C. M. Ruppert en de dijkgraaf van de Haarlemmermeer mr. K. J. baron van Hardenbroek van Bergambacht. Het programma voor de middag ver meldt voorts een gecostumeerde voetbal- ADVERTENTIE Van heden af HET ENSEMBLE wedstrijd, een ruitex-wedstx-ijd van de lan delijke rijvereniging „Kapitein Van der Wal" en demonstraties van verschillende sportverenigingen. Des avonds om acht uur wordt het feest hervat op het sportterrein, dat een spe ciale verlichting krijgt waarin eerst een massale gymnastiekdemonstratie zal wor den gegeven en daarna zestien ruiters van „Kapitein Van der Wal" enige nummers carousselrijden laten zien. Het feest wordt besloten met de opvoering van een massa spel onder deze speciale belichting, dat tot titel heeft „Een eeuw Haarlemmermeer leven" en geschreven is door de heer P. Kistemaker. Hippische inleiding Als inleiding tot de feestelijkheden wor den Zaterdagavond en de volgende week Dinsdag en Woensdagavond in de manége, grenzend aan het sportterrein te Hoofd dorp uitvoeringen gegeven door de ge noemde landelijke rijvereniging. Dinsdag zal de uitvoering worden bijgewoond door de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. De beroemde, veelzijdige acteur Albert Basserman is Donderdagavond te Ziirich, kort nadat hij per vliegtuig uit New York was aangekomen, in de ouderdom van 84 jaar plotseling overleden. Bassermann, zoals Nederland hem in 1948 zag. Bassermann werd. op 7 September 1867 te Mannheim geboren. Als student' in dë chemie debuteerde hij als Kosinsky In „De Rovers" van Schiller bij het Hoftheater in zijn gebooi-testad. In 1870 kwam hij bij de vermaarde „Meiningei's", waar hij vier jaar bleef en met groot doorzettingsvermogen de handicap van een zwakke, hese stem wist te overwinnen. Omstreeks 1900 begon zijn samenwex-king met de grote voorvech ter van het naturalisme Otto Brahm (eei-st in het Duitse Theater, later in het Lessing- theater) en in 1907 voegde hij zich bij het gezelschap van Max Reinhardt, waar hij tezamen met Alexander Moissi, Else Heims en Erich Kainz optrad in verscheidene klassieke stukken. Bij Brahm had hij zich vooral onderscheiden in de werken van Ibsen, welke schrijver hij een levenslange verei-ing toedroeg. In 1948 heeft hij hier te lande nog indrukwekkende voorstellingen van „Spoken" gegeven, waarin hijzelf do minee Manders speelde en Ernst Deutsch de rol van Oswald voor zijn rekening nam. Sinds 1914 is.Bassermann niet meer vast aan een gezelschap verbonden geweest. Te zamen met zijn vrouw, de actrice Else Schiff, vervulde hij gastrollen in allerlei Duitse schouwburgen. Toen in 1934 te Leip zig een engagement aan zijn (Joodse) echt genote werd geweigerd, bedankte hij voor het lidmaatschap van de vereniging van Duitse tonelisten en vestigde zich eerst in Zwitserland, vanwaar hij kort voor het uit breken van de tweede wereldoorlog naar de Verenigde Staten vertrok, waar hij tot 1946 verblijf hield en optrad, meestal in kleine maar niettemin opvallende rollen, in talrijke films. In New York heeft hij ge ruime tijd samengewerkt met de toneelver nieuwer Erwin Piscator. Op zijn talrijke Europese toumées heeft hij Holland zelden ovei-geslagen. In 1949 speelde hij nog de rol van Mefistofeles in „Faust" van Goethe, waarin hij vi-oeger zo dikwijls de titelheld was. In 1933 had hij hier reeds met Tilly Durieux en Alexander Moissi een onvei-getelijke vooi'stelling van „Don Cax-los" van Schiller gegeven. Zijn bekendste rollen waren „Nathan der Wei- se" en „Egmont" van respectiëvelijk Les sing en Goethe, maar niet minder sterk was hij als karakterspeler in stukken van Ibsen, Strindberg, Hauptmann en Suder- mann, die trouwens zijn ondubbelzinnige voorkeur hadden. In 1949 keerde het echtpaar Bassermann naar Duitsland terug. Ieder die deze bewe gelijke persoonlijkheid aan het werk heeft gezien, zal dit als een onvex-getelijk voor recht beschouwen. Ondanks zijn hoge leef tijd wist hij nog steeds voldoende van zijn vroegere grootheid op de planken te bren gen om overal waar hij optrad triomfen te vieren. Hij was drager van de gouden Iff- land-ring. Instituut van technici geeft zijn mening Het bestuur van het Nederlands Insti tuut van Middelbare en Hogere technici in Den Haag deelt naar aanleiding van een desbetreffend wetsontwerp en daarop ge volgde publicaties mede, dat het niet de mening deelt van hen, die aan het bezit van een diploma het sleutelrecht verbin den voor de toelating tot bepaalde posities met uitsluiting van alle anderen, hoe be gaafd overigens ook. „VeiTuiming van studiemogelijkheden, op welk gebied ook, kan niet anders dan worden toegejuicht. Indien evenwel ver gemakkelijking van de toegang van de M. T. S.-er tot de T. H. S. een vermindering van kansen tengevolge zou hebben voor de M.T.S.-er, die daarvan geen gebruik maakt dan zal bedoelde maatregel weer leiden tot verdere beperking van de ontplooiings- mogelijkheid van vele M.T.S.-ers, die in de praktijk wei'kzaam zijn en bewijzen van bijzondere kwaliteiten leverden. Wij zijn voorstanders van een maximum aan studiemogelijkheden, met een minimum aan rechten verbonden aan het bezit van diploma's". Alvorens de gemeenteraad van Bloemen daal Donderdagmiddag begon aan de be handeling van de agenda wenste de heer Smidt van Gelder de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, geluk met het feit dat hij herbenoemd is als burgemeester- Nadat jhi\ mr. Den Tex wooi-den van dank had gesproken, richtte hij zich tot de heer G. van Eek, gemeentesecretaris, die hersteld zijn werkzaamheden heeft hervat. Voorts deelde hij mee, dat mevrouw Dal- meyer wegens ziekte de vergadering niet kon bijwonen. Zij is herstellende na een operatie. De spreker hoopte op een spoedig herstel. De vergadering besloot tot het samenstel len van een commissie ad hoe ter bestude ring van de wenselijkheid tot instelling van een grondbedrijf. In de commissie zullen zitting nemen de burgemeester, wethouder A. van Geluk en de raadsleden O. M. baron Gi-oeninx van Zoelen, A. Lagendijk, J. F. M. Pinxter, ir. P. C. Tirion en ir. C. A. de Vassy. De raad verenigde zich in et het voorstel van B. en W. van de dames J. M. en P. M. van der Hulst te Vogelenzang voor de som van 2600 aan te kopen het dubbel woon huis met erf en tuin, gelegen aan de Graaf Florislaan 22 en 24 te Vogelenzang (opper vlakte 256 m2), onder voorwaarde, dat de verkoopsters gedurende het leven gratis wonen in het woonhuis Graaf Floxuslaan 24 of bij afbraak van dit perceel in een ander door B. en W. haar ter bewoning toe te wijzen woonhuis te Vogelenzang. Onderhouds- en herstelwerken zullen wor den verricht, waarvan de kosten geraamd zijn op 2000. Door dit besluit heeft de gemeente vrij wel alle in een te zijner tijd voor de Graaf Florislaan op te maken saneringsplan begrepen percelen aan de Westzijde in han den. Afwijzend werd beschikt op het beroep van F. Faber inzake geweigei'de bouwver gunning voor perceel Brederodelaan 121. Besloten werd een crediet van 1300 te verlenen voor vernieuwing instrumenta rium schooltandarts, een extra-vergoeding toe te staan voor waarneming secretariaat en een bedrag beschikbaar te stellen, om in samenwei-king met de gemeenten Heem stede en Nieuwer Amstel een schoolarts te benoemen. Bij de ï-ondvi-aag bracht mevrouw F a li re n f o r t (V.V.D.) het parkeren van auto's ter sprake. Wordt hiervoor een bedrag ge- beven volgens de precario-verordening? De voorzitter antwoordde, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat slechts een klein aantal auto's des nachts buiten ge parkeerd blijft. De heffing van pai'keergel- den wordt binnenkort in de Tweede Kamer besproken. B. en W. willen het resultaat hiervan afwachten. liet Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het algemeen indexcijfer der groot- handelsprijzen (op basis 1948 100) van 29 Februari op 31 Maart met 2 punten is ge daald. Het indexcijfer bedroeg eind Maart 143. Het indexcijfer voor de voedingsmiddelen daalde met 3 punten, voornamelijk als gevolg van prijsdalingen van melk en gr apen.; Aard appelen stegen in prijs. De indexcijfers vóór de grond- en hulpstof fen en de afgewerkte producten daalden res pectievelijk met 3 en 2 punten. Prijsdalingen traden op bij hout, ruwe wol, katoenen garens, wollen garens en afgewerkte producten van textiel, huiden en leer, leerwa- ren, cellulose, papier, carton, ijzer, non-ferro- metalen en stro. c Dat was een mooie toer! De kinderen in de zaal keken vol verbazing toe en ze klapten in hun handen. Maar de goochelaar had nog veel meer. Hij liet hun een groot stuk papier zien, zo groot als een krant. „Dit vel papier is heel, hè?", zei hij. Ja, dat zagen ze. Toen ging hij het vouwen, steeds kleiner en kleiner, tot hij een prop in de handen hield; maar hij scheurde het niet kapot. „Nu is het papier opgevouwen, maar nog heel, zoals je ziet.En let op: nu geef ik er een klap op, zo.nu haal ik het uit elkaar.abra.abriabro!" Hij trok het papier open. en toen hield hij een lange ketting van papieren ringen tussen de handen. „Ooooo!", riepen de kinderen bewonderend. Dat hadden ze nooit verwacht. En zo deed de goochelaar nog een half uur lang de mooiste toeren. De kinderen keken in spanning toe en ze klapten en juichten, toen de voorstelling eindelijk was afgelopen. Het was 'n fijne middag geweest! In de Sclieveningse Bosjes in Den Haag wordt een miniatuurstad gebouwd, Mikropolis Madurodam genaamd. Op een schaal van 1 op 25 worden tevens sportvelden, spoor weginstallaties, vliegvelden, wegen, bruggen en verkeerstunnels aangelegd. De op brengst der entréegelden komt ten goede van het Nederlands Studentensanatorium. Hier is men bezig met de vervaardiging van een der kerken. Blauw Wit S0 jaar Op 1 Juni aanstaande zal de Amsterdamse voetbalclub „Blauw Wit" haar vijftigjarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit jubileum organi seert Blauw Wit op Tweede Pinksterdag 2 Juni in het Olympisch Stadion in Am sterdam een internationale sportdag, waarbij de takken van sport, die door deze vereni ging worden beoefend: voetbal, athletiek, honkbal en handbal op het programma staan. Het voetbalelftal van Blauw Wit speelt tegen PSV, de honkbalkampioenen van het vorig jaar OVVO geven tegen een bondsteam van de K.N.H.B. een demonstra tie. die vijftig minuten zal duren en twee bondsteams van het Nederlandse Handbal- verbond spelen een selectiewedstrijd. Waar na eventueel de Nederlandse ploeg wordt samengesteld, die in het tournooi om het wereldkampioenschap zal uitkomen. De deelnemerslijst vermeldt bij de athle- ten onder meer de dames Fanny Blankers Koen. Gerda van der KadeKoudijs, Xenia StadtDe Jong, Willy Lust en Gre de Jongh voor de 100 meter en de 80 meter horden. Bij de heren komen op de 100 meter uit: Saat, de Ambonees Serhalawan, Lammers, Griep en Greep. Op de 400 meter starten onder meer De Jong, Verwey en Herberts tegen de Zwitser Borgula en de Deen Schibsbye. Ook de 800 meter is internatio naal met Nielsen (Denemarken) en de Zwit ser Lu thy. Op de 400 meter horden neemt de Neder landse kampioen Buys het op tegen onder meen de' Zwitser Eppler en de Nederlander Bakels. Op de 1500 meter starten o.a. Wim Slijk huis en Hans Har ting. De Koninklijke Haarlemse Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" zal deelnemen aan de wedstrijden van „Hollandia" in Alphen aan de Rijn op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Mei aanstaande. De heren van Het Spaarne heb ben ingeschreven met twee tweeën met stuurman en een acht; de dames komen uit in het nummer stijlroeien met twee vieren en een skiffeuse. Het dames-golfteam Kennemer 2 heeft de wedstrijd in de dames handicap-competitie tegen Hilversum 1 met 4 punten tegen vijf verloren. De uitslagen waren: Foursomes, mejuffrouw N. Ruygrok (22) en mevrouw H. L. Dorhout Mees (24) verliezen van mejuffrouw N. Brou wer (16) cn mevrouw Th. Hooft Graafland (20) met zeven tegen vijf; mevrouw A. Coster (24) en mevrouw F. L. Adrian (24) spelen ge lijk tegen mevrouw H. C. Looman (18) en mevrouw B. van Lingen (21); mevrouw C. H. van de Stadt (24) en mevrouw J. Sodderland (24) spelen gelijk tegen mevrouw A. Cramerus (18) en mevrouw P. Kranenburg (22). De uitslag van de singles was: mejuffrouw N. Ruygrok (22) verliest met drie tegen vier van mejuffrouw N. Brouwer (16); mevrouw C. H. van de Stadt (24) verliest met één tegen drie van mevrouw H. C. Looman (18); me vrouw H. L. Dorhout Mees (24) verliest met één up van mevrouw A. Cramerus (18); me vrouw A. Ooster (24) wint met vier tegen drie van mevrouw Th. Hooft Graafland (20); mevrouw F. L. Adrian (24) wint met vier tegen drie van mevrouw B. van Lingen (21); mevrouw J. Sodderland (24) wint met twee tegen één van mevrouw P. Kranenburg (22). Donderdagavond werden de nederlaag wedstrijden in het tournooi van „Hof van Holland" om de Nobelsbeker voortgezet. De voortgezette wedstrijd tegen de biljartver eniging 1939 eindigde in een 14—10 over winning voor laatstgenoemde. De uitslagen waren: Barnhoorn (160) 113 22 13 5.13 Luiten (175) 175 22 42 7.95 Van de Broek (85) 78 42 18 1.85 Vernout (90) 90 42 12 2.14 Van 't Hof (75) 75 31 20 2.41 Rozenhart (80) 75 31 11 2.09 v. d. Broek (85) 75 44 9 1.70 Bouwmeester (65) 65 44 10 1.47 Van 't Hof (75) 75 33 11 1.97 Blok (70) 63 38 11 1.65 Van der Linden (235) 235 22 59 10.68 Philippo (310) 114 22 30 5-18 Hedenavond komen de biljarters van Het IJ uit Amsterdam op bezoek. NEDERLANDSE TAFELTENNISSERS VERSLAAN BELGIë. In Rotterdam werd een interland-tafeltennis wedstrijd gesoeeld tussen herenploegen van Nederland en" Bel gië. Het Nederlandse .team. won .de ontmoe ting met. 90, .Bij de Nederlanders cfntbrak Cor du Buy, dié'werd vervangen door Stoop. In de Belgische ploeg speelde Monseur voor de Kemper, Ned. Hervormde Kerk Beroepen door het moöeramen der Ge nerale Synode tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (geestelijke ver zorging op de vloot) J. Veen te Halle. Aangenomen naar Gasselternijeveen (toezegging) C. v. d. Steen, vicaris te Sel- lingen. Beroepbaarstelling: C. B. Th. Enklaar, voorheen predikant te Burgh. De uitslag van de gisteren in het Notaris huis gehouden verkoping luidt: Bosch en Hovenstraat 14. 7500 (J. H. van Kuyeren). Duin en Kruidbergerweg, Velsen, 44.000 (G. G. Cobelens.q.q.). Lindenstraat 36, 4600 (P. P. Gras). Ko'ningsteinstraat 17 zw. 4625 (C. Schmil). Oranjestraat 70, ongehou den 4800. Raadhuisplein 25 5310 "(A. Th. Joosten q.q.). Brouwersvaart 116 zw. en rd., opgehouden 17.5000. Brouwersvaart 114 zw. en rd., opgehouden 7500. Noorder Tuin dorplaan 20 4950 (P. F Bulters q.q.). Noor- dertuindorplaan 22 5100 (N.N.) Hendrik Roo- zenlaan 2 2525 (A. v. d. Putten q.q.). Gene raal de la Reystraat 20 2555 (P. P. Hazelzet). Regulierstraat 4 1800 (H. G. Zwart q.q.). Verbindingsweg 20, Bloemendaal. opgehouden 12.400. Duinlustparkweg 47. Santpoort, op gehouden 6500. Duinweg 16 a, Santooort. op gehouden ƒ8500. Saxenburgerweg 3. Bloe mendaal 14.500 (J. H. Stoel q.d.). Nieuw- straat 8, Zandvoort 2450 (N.N.). Kerklaan 50, Heemstede 7600 (C. Tack q.q). ADVERTENTIE HET BESTE ENGELSE RIJWIEL De grootste keuze bij NICO VAN SCHAGEN ZONEN GIERSTRAAT 40—42 - TELEFOON 17768 door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 43) Maar u wilt toch niet in ernst bewe ren, datehdie kolonel probeert hier in Engeland een revolutie te ontketenen?, vroeg de wit gelokte vertegenwoordiger van het Ministerie van Economische Zaken. Er klonk ongeloof in zijn stem. Ik meen inderdaad, dat dit zijn uit eindelijke bedoeling is. Simpkins koestert namelijk een grote wrok jegens ons land. Hij beschikt overigens over buitenlands geld. Ik kan het nauwelijks geloven!, merk te de afgevaardigde van het Ministerie van Energievoorziening op. Het lijkt wel op een of ander tweede rangs detective ver haal. De werkelijkheid is vaak vreemder dan de fantasie, zei de commissaris. Hoofdinspecteur Brannigan leidt het on derzoek in deze zaak. Ik stem volkomen in met zijn opvattingen. We kunnen het ons onmogelijk veroorloven weken te wachten, om te zien, of de Yard het al of niet bij het rechte eind heeft gehad. Ik wil Simpkins zo snel mogelijk achter de tra lies hebben, omdat hij de gevaariijkste misdadiger van onze eeuw is. En u wenst natuurlijk de industrie op gang te hou den. We kunnen het ons onmogelijk ver oorloven, dat er stakingen uitbreken. Inderdaad. Ik ben het geheel met u eens, zei het bestuurslid van de Kamer van Koophandel. Als we niet dadelijk in actie komen zal binnen enkele dagen de gehele staal industrie in Zuid-Wales lam gelegd wor den, verklaarde de commissaris. Ik onderschrijf uw zienswijze, viel de staatssecretaris van het ministerie van Arbeid de commissaris bij. Het was een kleine, magere man met een zorgelijk ge zicht. - De situatie wordt met het uur erger. We moeten zo vlug mogelijk han delen om niet de hele industrie te laten verstarren. Staal is de eerste levensbehoefte voor onze industrie merkte de vertegenwoordi ger van het ministerie van Economische Zaken op. We hebben staal nodig in de scheepsbouw, bij de autofabricage, bij het bouwenpractisch bij alles. Juist!, onderbrak de commissaris de spreker. Ik meen dat u allen het er wel mee eens zult zijn, dat de ax-beiders gerust gesteld moeten worden. Er is daar een uit stekende methode voox-. Sir Dudley Chal mers boog even in de richting van de BBC- man. Brannigan keek goedkeurend naar de commissai-is. Zijn chef, die maar al te vaak afkeurende woox-den liet horen, wist uit-' stekend de bijeenkomst in de goede richting te leiden. Hij beheerste geheel en al de vergadering. U bedoelt zeker, dat de BBC een mededeling omi-oept, waax-in de geruchten tegengesproken wox-den?, vroeg de man van het ministei'ie van Volksgezondheid, die tot nu toe gezwegen had. Ja. De ministeriële vertegenwoordigers be spraken gedurende enkele ogenblikken dit voorstel. Het ministerie van Binnenlandse Za ken steunt dit plan, merkte de commissaris nog op. Maar als u een beter idee hebt, laat het me dan weten. Ik geloof dat het een uitstekende ge dachte is, zei de robuste vex-tegenwoordiger van de Kamer van Koophandel. De BBC zal toch wel meewerken? In ieder geval, vexklaax-de de omroep- vertegenwoordiger. Maar het zal wel op prijs gesteld worden, als de bekend making uitgaat van het ministerie van Ar beid. Dan krijgt ze tenminste een officiëler tintje. Als ik binnen een paar uur de tekst kan ki-ijgen, dan zal het communiqué uit gezonden wox'den tijdens het nieuws van negen uur vanavond. Prachtig!, zei de commissaris. Ik stel voor, dat gezegd zal worden, dat de regering geenszins het voornemen heeft in te gi-ijpen in de organisatie en de weikwijze van de vakbeweging en dat niemand ver oordeeld zal worden als gevolg van zijn werk voor de vakbeweging. En misschien zou het dan wel verstandig gijn daar nog aan toe te voegen, dat wilde stakingen de invloed van de vakbeweging schade be- ï-okkenen. U zou dan tevens moeten laten be kend maken dat het ministex-ie de zaak van de ax-beider, die in Sheffield gewaar schuwd werd, in onderzoek heeft, zei de afgevaardigde van het ministerie van Ar beid. Laat u in ieder geval bekend ma ken, dat er niet gedacht wordt aan ontslag! Afgesproken dus, meixkte Sir Dudley Chalmers op, terwijl hij de aanwzigen een voor een aankeek. Nu u bent ingelicht over wat ons boven het hoofd hangt, zult u er niet onvex'standig aan doen scherp op de reacties van het publiek te letten. Zodra er ex'gens gex-uchten zijn over moei lijkheden, moeten we het op de Yard we ten. Alhoewel we niet buiten Londen wer ken, tenzij onze hulp wordt ingeroepen natuurlijk, staan we in vex-binding met de diensten, die het wel doen. Als we maar vlug genoeg handelen, kunnen we de sta kingen in de kiem smox^en. Maar Simpkins zal nu toch wel moe ten inbinden, mex-kte de afgevaardigde van de Kamer van Koophandel nog op. Ik wilde maar dat ik uw mening kon delen. De man die tegenover ons staat be schikt over eën wonderbaaxdijke inventieve geest. Zodra wij hem in een hoek gedreven hebben, denkt hij weer een ander px-oject uit. Behandel deze zaak als een nationale cx-isis, héren! Wil een van u nog wat te i bex-de brengen? Niet? Dan mag ik de ver gadering zeker wel sluiten. Toen de heren vertrokken waren, zei Bx-annigan tot de commissaris: u hebt de heren keurig overtuigd. Dat moest ik wel, antwoox'dde de commissax'is. Het leek alsof zijn zelfvertrouwen plot seling verdwenen was. We kunnen de moeilijkheden, die Simpkins wil veroorzaken, waarschijnlijk wel vex-mindex-en, we zouden ze misschien zelfs kunnen voorkomen, maar ik weet nog stééds niet hoe we hem in Londen moeten opsporen. Ik vraag me af of hij nog wel in Londen is! Ik vermoed van wel sir. Als hij inder daad instructies kx-ijgt van een vreemde mogendheid, moet hij wel in Londen blij ven. Weet u soms een methode om op zijn spoor te komen? Ik ben bang van niet, sir. Het is ove rigens nog steeds goed mogelijk, dat hij zal probex-en zich op Terence Cavendish te wreken. Braxxnigan vertelde de commissax-is in het kort over zijn laatste ontmoetixxg met de jonge man. Ik kan me niet indenken, dat Simp kins zich door wie dan ook twixitig duizend pond door de neus laat boren. Ik ook niet, stemde de commissaris hier mee in. Het is ovex-igens jammer, dat er geen bewijsmateriaal tegen Caven dish is. We hadden hem in dat geval flink onder vuur kunnen nemen. Toen Brannigan naar zijn bux-eau terug ging, wachtte een sergeant daar op hem. Er wacht een Fransman op u. Hij zegt dat hij u kent. Hij noemt zich Oudinot. Kolonel Oudinot! Laat hem direct binnen! Bx-annigans gedachten snelden terug naar de middag in Menton, toen de kolonel op een caféterras zat en twee jonge mannen hem plotseling begonnen uit te schelden. Toen was het Brannigan duidelijk gewor den, dat kolonel Simpkins hun beider tegenstander was! HOOFDSTUK XVII Kolonel Oudinot boog stijfjes, toen hij Brannigans kamer betrad. Ik ben direct ovex-gekomen, toen ik vernam dat u mij wilde spreken, begon de Fransman. Misschien verdenkt u mij er van een misdadiger te zijn. Toen een poli tieagent mij in Pax-ijs aanhield,- voelde ik dat mijn eer. Onmogelijk, i'iep Brannigan uit. Uw reputatie is boven alles verheven. We wil den er alleen maar zeker van zijn, dat u veilig was. Mijn veiligheid? De kolonel zat kaars recht op zijn stoel. En weer kreeg Branni gan de impressie, dat de kolonel een grote gelijkenis vertoonde met generaal De Gaulle. Hij zag er echter thans wat bleker uit dan toen Brannigan hem in Frankrijk had leren kennen en zijn ogen waren rood doorlopen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7