Amsterdam geeft de kunst geen zomervacantie STIENS BETER ZIEN Herdenkingsrede honderdjarig bestaan „De Glasblazers" opende speeltuin Geld gedeponeerd in brieven bussen van stad en dorp! Theaters, concertzalen en musea bieden artistieke ontspanning Zware belastingdruk op het autoverkeer Vijf pianoleerlingen en drie zangeressen Prijzen aangepast aan die van Ajax in het Stadion Drie halen... twee betalen! Haarlemse Kamer van Koophandel Haarl. Autorijschool VRIJDAG 16 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 DOOR EEN BRIL VAN GIERSTRAAT 27 Klassiek thema: K.N.A.C. pleit voor beter wegennet Haa riem-bes tuur Kloosterkerk te Egmond Practisch onontbeerlijk middel. Plein 35 - Tel. 15G00 De uitbreiding van de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij. Breda gaat zijn zevende eeuwfeest vieren Torenbouw in Venlo blijft steken Burgerlijke stand van Haarlem Al neemt de hoofdstad dit jaar niet deel aan het Holland Festival, dit betekent niet dat er deze zomer in Amsterdam op artistiek 'gebied niets te beleven zou zijn. Integen deel: de musea, theaters en concertzalen ontplooien een activiteit, die zou doen vrezen dat men iedere dag slecht weer verwacht. Op een door wethouder mr. A. de Roos uit geschreven persconferentie heeft mr. P. J. Mijksenaar, hoofd van het bureau voor pers, propaganda en vreemdelingenverkeer, een overzicht gegeven van wat er zoal geboden wordt. Dat is heel wat, teveel om op te noemen. Het lijkt wel of men bezig is het zwaartepunt van wat men zou kunnen noemen „het openbare culturele leven" naar de zomer te verleggen. Alleen de stichting „Kunstmaand Amsterdam" is zo menslievend haar „festival voor lieden met een kleine beurs" tot de werkdagen te beperken, omdat men de burgers tijdens de weekeinden liever van zee en zon, van hei en bos wil laten genieten. Mocht het dan echter onverhoopt regenen, dan kan men nog genoeg vermaak te kust en te keur vinden, zowel in populaire trant als op het hoogste niveau. Voorlopig zullen wij volstaan met het doen van enkele grepen uit het rijke pro gramma. Men heeft gezocht naar een ge meenschappelijke noemer voor al deze zomer-activiteiten, zonder deze evenwel nog te kunnen vinden, ofschoon al deze manifestaties geheel los van elkaar staan en louter door particulier initiatief tot stand zijn gekomen. In Juni geeft het Amsterdams Toneelge zelschap vijftien voorstellingen van af wisselend: „Antigone" van Sofocles, „De liefde van vier kolonels" van Ustinov en van „De Spaanse Brabander" van Bredero, het laatste stuk met Jan Musch in zijn af- scheidsrol. Van 9 tot 26 Augustus vertoont hetzelfde gezelschap nieuwe aanwinsten van het répertoire. Ónder meer zal de pre mière van „Billy Budd" worden gegeven (door Kees van Iersel geregisseerd). De Nederlandse Opera geeft alleen maar reprises. Afzonderlijke vermelding verdient evenwel de voorstelling van 13 Juni, wamt dan wordt „Jenufa" van Janatsjek door Rafaël Kubeli'k gedirigeerd. Van 28 Juli tot 9 Augustus speelt de Hoofdstad Operette in de Stadsschouwburg het zangspel „Wenn der weisse Fliieder wieder blüht". Op 15 Juni kan men getuige zijn van de samen werking tussen Amsterdamse kuinststu- derenden als er een gecombineerde uit voering door leerlingen van Toneelschool en Conservatorium plaats heeft. Andere gebeurtenissen op toneelgebied zijn twee open lucht voorstellingen van „De ghecroonde leersse" door het ensemble ..Puck" op het schiereiland tegenover het I.C.C. in het Vondelpark en het lustrum spel van het Amsterdams Studenten-Corps („Malatesta" van Henri de Montherlant onder regie van Elise Hoomans) eind Juni in de Stadsschouwburg, waaraan vele an dere feestelijkheden gekoppeld worden. Het Leidseplein Theater wordt in Juni door de Nederlandse Comedie bespeeld, in Juli door het Vriie Toneel van Cor en Anton Ruys en in Augustus door het cabaret van Wim Sonneveld en de zijnen. Toon Her mans blijft ook de hele zomer met „Harten dwaas" in de Kleine Komedie, hetgeen be tekent dat hij acht maanden achtereen met één programma in hetzelfde theater staat. Dans en muziek De dansliefhebbers kunnen eveneens hum hart ophalen. Het Nationale Danstheater van Joegoslavië komt de eerste week van Juli in de Stadsschouwburg, welk optre den kort daarna door dat van de Spaanse groep van Teresa en Luisillo wordt ge volgd. In de tussentijd laat Kurt Jooss nog de nieuwste aanwinsten van zijn répertoire zien. Scapino geeft voorstellingen voor de jeugd in City, Carré en Tuschinski in het* laatstgenoemde theater op kosten van een Amerikaanse philantroop voor de armste kinderen. Verder neemt het thans vijf jaar bestaande Ballet der Lage Landen actief aan dit zomerprogramma deel. Het Concertgebouw organiseert een Zo merfestival 1952, omvattende vijf concer- ADVERTENTIE Donderdagmiddag is in Den Haag de jaarvergadering gehouden van de Konink lijke Nederlandse Automobiel Club. In zijn openingswoord zei de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, dat het vraagstuk der lasten op het motorwegver- keer een klassiek thema moet worden ged acht. Er gaat bijna geen jaar voorbij zon der nieuwe heffingen op het autoverkeer, zoals de mogelijkheid tot de instelling van een heffing voor het 's nachts buiten laten staan van een auto. Hij noemde het een onbillijkheid dat daarentegen geen voldoende fondsen be schikbaar worden gesteld om urgente wer ken met spoed af te maken. Men vergeet, aldus de heer Smits, dat een modern wegennet voor Nederland geen luxe is. Een uitstekend wegennet en een lage benzineprijs maken ons land aantrek kelijk voor automobilisten uit den vreemde met alle heilzame gevolgen daarvan voor onze deviezen positie. Ook in het jaarverslag van de secretaris, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, werd melding gemaakt van de zware lasten op het auto-verkeer. „De wanver houding", aldus de secretaris, „die bestaat tussen de totale opbrengst van de verschil lende belastingen, waaronder het motor- wegverkeer gebukt gaat en de totale uit gaven ten bate van dat verkeer, inclusief het onderhoud voor de wegen, blijkt uit de cijfers over de jaren 1951 en 1950, waarin voor de wegen werd uitgegeven 46,8 en 47,6 millioen gulden, terwijl aan belastingen werd opgebracht 159,1 en 218,3 millioen gulden. Sinds de bevrijding heeft het motorwegverkeer ruim 524 millioen gulden meer opgebracht dan aan de wegen en bruggen is besteed. Niettemin heeft de minister van Financiën op desbetreffende vragen in de Kamer medegedeeld, dat hij niet kon instaan voor het feit, dat de be lastingdruk op het motorwegverkeer niet nog groter zou worden". ten, die gedirigeerd zullen worden door Bruno Walter, Rafael Kubelik, Eduard van Beinum, Josef Krips en Ferenc Fricsay, welke laatste een uitvoering (met Monique Haas als soliste) van het Capriccio voor piano en orkest van Strawinsky zal leiden. Er staan twee Nederlandse werken op het programma, te weten „Katharsis" van Ber- tus van Lier en „Salve Regina" van Rudolf Mengelberg, dit laatste te zingen door Jo Vincent. De Kunstmaand Amsterdam zal van 4 Juni tot 5 Juli duren en is bedoeld als een Holland Festival voor kleine luyden. Er werken alleen Nederlandse solisten aan mee. In totaal worden er 25 uitvoeringen gegeven in de Bachzaal en in de Stads schouwburg. verdeeld in vijf series van elk een avond orkestmuziek met. solisten, een avond koorzang, een avond kamermu ziek, een avond pianomuziek en een avond toneel, dans of opera. Voor deze laatste onderdelen zijn de groep Puck. het Ballet der Lage Lan den en de Utrechtse Opera ingeschakeld. Onder meer worden ten gehore gebracht de twee in opdracht van de stichting ge schreven werken: een reeks liederen van Jan Mul en een compositie voor strijkers van Karei Mengelberg. Vier eeuwen portret In het Stedelijk Museum zijn deze zomer niet minder dan zes tentoonstellingen. Ex perimenteel-wetenschappelijk is de expo sitie „Vals en echt" van 6 juni tot 1 Octo ber, die de problemen der vervalsing zui ver wil trachten te stellen en tevens be oogt na te gaan in hoeverre het publiek opvoedbaar is. Het is de eerste keer dat iets dergelijks wordt ondernomen. Interessant belooft ook „De duivel in de kunst" te worden, een collectie beelden, manuscrip ten en schilderijen uit vele eeuwen. Voorts kan men, behalve stoffen uit Krefeld, werken zien van Georges Rouault, van Floris Verster en van „Schilders ter zee". De grote zomertentoonstelling van het Rijksmuseum zal zijn gewiid aan „Vier eeuwen portret in Nederland", met mede werking van het Louvre, het Metropolitan Museum en talrijke buitenlandse particu liere verzamelaars. Het Rijksprentenkabi net krijgt een afzonderlijke vleugel van twee galerijen en twee zalen, waarin wis selende exposities van grafisch werk en tekeningen (te beginnen met Rembrandt. Dürer en de 15de-eeuwse meester van het Amsterdamse kabinet) worden gehouden. In ruim dertig zalen wordt voorts een over zicht geboden van kunstnijverheid en beeldhouwkunst van de middeleeuwen tot heden. Afzonderlijke vermelding verdient ten slotte de door studenten ter gelegenheid van het 320-jarig bestaan der instelling van hoger onderwijs te Amsterdam in te rich ten expositie in de galerij on het Frederiks- olein van het maatschappelijke en culturele leven in de Italiaanse Renaissance, ver levendigd door Venetiaanse gondelvaarten en een grootscheeps lunapark rond een re constructie van de scheve toren van Pisa. Dit is slechts een summiere samenvatting. Data en nadere bijzonderheden van al deze gebeurtenissen zal men te zijner tiid kun nen vinden in de agenda van onze Amster damse rubriek „Het Hek van de Dam". T oonkunst-Miiziekschool Donderdagavond had in het gebouw der Toonkunst-Muziekschool aan de Nieuwe Gracht te Haarlem een uitvoering plaats van leerlingen uit de zangklas van Riek Brockmann en uit de pianoklas van Roel Riphagen. Drie zangeressen van verschil lende geaardheid en aanleg lieten zich om beurt horen. Er waren ook een paar duet ten op het programma, die gelegenheid boden de karakteristieke verschillen tegen elkaar af te wegen. Enerzijds constateerde men het resultaat van de methode om een stem artificieel te ontwikkelen en tot een zuiver en correct zingen te brengen, waar door men in een lied van Bertha Frensel Wegener-Koopman de indruk kreeg dat het schoolse zo goed als overwonnen was. Anderzijds hoorde men een natuurstem die, als de neiging tot portamento zingen on derdrukt en een rustige toonvorming be tracht werd, een sympathiek geluid liet horen. Dan was er verder een lichte sopraan die bijzondere mogelijkheden openbaarde, welke wij echter liever zouden waarnemen in een beter genre dan dat van die „Blu- menstrauss" die zij ons nu te beluisteren aanbood. De vijf vrouwelijke pianisten gaven ook ieder in haar spel van een eigen persoon lijk cachet blijk. Deels kon het een kwestie van de graad van vordering zijn waardoor de verschillen werden bepaald; maar allen zijn nu technisch genoeg toegerust om in haar aanslag, in haar rhythme, in haar frasering enzovoorts iets van haar eigen schappen, van haar temperament te ver raden. We zullen het programma, dat nog al lang was, niet uitrafelen, maar we kun nen toch de lust niet weerstaan om een heel mooie vertolking van Capriccio in b van Brahms speciaal te vermelden en te wijzen op het zeer muzikaal en met smaak gespeelde alternatief van het Menuet anti que van Ravel. De pianoleraar Roel Riphagen liet door vier van zijn discipelen een deel uit de Sonate voor acht handen (op twee piano's) van Smetana vertolken, een voor dit kwar tet voortreffelijke oefening in samenspel en voor het publiek een verrassende ken nismaking met een werk dat men zelden te horen krijgt. Riek Brockmann presenteerde ook een van haar zangleerlingen als declamatrice, en zulks niet zonder succes. De voordracht- geefster bleek de gave te bezitten op intel ligente wijze een stukje Bomans humoris- tiek te vertellen. JOS. DE KLERK. In onze editie van Woensdag werden onder de rubriek „Lezers schrijven" een tweetal brieven gepubliceerd van lezers, die het niet eens waren met de verhoging van de prijzen voor de wed strijden die de H.F.C. „Haarlem" speelt om het kampioenschap van Nederland. Met deze klachten hebben wij ons tot het bestuur van de vereniging gewend en hebben het bestuur verzocht nader op de beide brieven te willen ingaan. Naar aanleiding van dat verzoek bericht ons het bestuur van Haarlem dat de prij zen voor de kampioenswedstrijden altijd hoger zijn, dan die welke gelden voor de normale competitie-wedstrijden. Dit in verband met de extra-heffing van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond. „De prijzen, die nu gelden", zo schrijft het bestuur verder, „zijn aangepast aan die welke gelden voor de wedstrijden van Ajax in het Ölympisch Stadion in Amsterdam. Die zijn nu gelijk en alleen de goedkoopste zitplaatsen en de staanplaatsen zijn een kwartje duurder dan die in het Stadion in Amsterdam. Door het bestuur van Haar lem zijn echter belangrijke kosten gemaakt. Bovendien is er wel rekening mee te houden, dat de capaciteit van het Stadion in Amsterdam belangrijk groter is dan die van het Haarlem-veld, waar na uitbreiding slechts achttien duizend bezoekers toege laten kunnen worden. De prijzen voor het Haarlem-terrein zijn dan ook geenszins abnormaal te noemen, aldus het bestuur. En zeker gezien de accommodatie zeer redelijk." Het bestuur vervolgt dan: „Het hoofd bezwaar, dat door velen wordt geuit, is de uitgifte van passe-partouts. Dit is door ons mede gedaan op veelvuldig verzoek en om zoveel mogelijk het Haarlemse publiek in de gelegenheid te stellen de wedstrijden te bezoeken. Bovendien wordt door de uitgifte van passe-partouts voorkomen, dat de kaarten in vreemde handen komen. Wan neer er weinig gebruik van gemaakt zou worden, kan men er zeker van zijn dat voor de wedstrijd HaarlemAjax een be langrijk gedeelte in handen van hoofdstad- bewoners zou komen. Om organisatorische reden moesten eerst de passa-partouts in verkoop worden ge bracht en eerst daarna wanneer de ver koop van deze kaarten bekend was de afzonderlijke kaarten voor de diverse wed strijden," zo besluit het bestuur de brief aan onze redactie. De Sint Anthonius Stichting te Amster dam, die onlangs de bouw heeft aanbe steed van een kloosterkerk aan de Regale Abdij van de Benedictijnen te Egmond heeft het werk opgedragen aan de firma Huurdeman en Arts te Amersfoort, die 't laagst had ingeschreven voor f 157.295. De begroting was f 206.315. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: P. A. J. Baalbergen en J. R. Nieuwenhuis; C. W, H. Donker en S. Wagenaar; P. V. Overdijk en M. Th. Wijzen- broek; D. J. Krijgsman en A. Woelders; M. van Santen en J. M Uiitenbogaard GETROUWD: J. C. M. A. Geijer en J. E. M. Langemeijcr; F. J. Slieker en A. J. van der Linden; C. Keijzer en W. J. M. Heester man; H. A. Verbeek en C. Ovërstèegen; J. Vos en J. Hofstee. GEBOREN: Petrus Theodor Maria, z. van H. P. M. Peeperkorn en A. J. M. Voss; Joha'n, z. van C. Booman en H. S. Klaassen; Paul Marius, z. van M. Merkens en T. Blaauboer; Robertus Gerardus Maria, z. van J. C. Mol en M. J. Heijker; Alphonsus, z. van A. van Loij en G. Gerritsen; Antje, d. van J. Gerrits en J. F. van Gulik; Jacob, z. van J. Blanken en A. Dekker. OVERLEDEN: J. A. Buising, 79 j. ADVERTENTIE Deze week zullen alle lezeressen van Haar lem, Haarlemmermeer en omgeving, inruil- bonnen ter waarde van 41 cent in haar brievenbus vinden. Dit geldswaardige papier wordt voor korte tijd in omloop gebracht door de fabrikanten van de bekende Castella producten. Met deze waardebon kan men namelijk een pak Castella Wolwas (prijs 41 cent) betalen, indien men bij zijn winkelier twee pakken Castella voor de Gezinswas (met het opzienbarende „Actief Wit") bestelt. Castella Wolwas is een merkwaardig en vol komen alkalivrij wasmiddel, dat wol heerlijk zacht en luchtig, en zijde nieuw, mooier en gaver maakt. De doffe aanslag, die gewone wasmiddelen op het goed achterlaten, ver- ADVERTENTIE Prosp. op aanvrage Dezer dagen is door de Heemsteedse ar chitect G. Jansen de aanbesteding gehouden van een deel van de uitbreiding der Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij N.V. aan het Spaame. Voor de bouw van het kantoor- en maga zijngebouw was de laagste inschrijfster de firma P. Rijnierse en Zoon uit Óverveen met 566.370 en de hoogste de firma We ber en Wijsman met 727.000. Voor de staalconstructie van de fabrieks- bouw tekenden voor het laagste bedrag in de N.V. Hollandse Constructiewerkplaat sen in Leiden met 277.990 en voor het hoogste de N.V. A. Faas Aanneming Maat schappij te Amsterdam met 374.000. Binnenkort bestaat de Kamer van Koop handel te Haarlem honderd jaar. Met een receptie in de hal van het Stadhuis wordt het feit op Zaterdag 31 Mei gevierd. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft de voorzitter, de heer J. J. Swens aandacht aan het aanstaande jubileum besteed en in zijn openingswoord gaf hij een historisch overzicht. Zijn rede verdeelde hij in vijf gedeelten. Eerst besprak de heer Swens de periode van 1852 tot 1922, toen de belan gen van de Kamer zich uitsluitend bepaal den tot de gemeente Haarlem. In 1920 kwam de wet op de Kamers van Koophan del tot stand, waarbij de Kamers belast werden met het beheer van het Handels register. In 1922 werd de Haarlemse Ka mer een districtskamer. Wat er tot 31 Maart 1942 tot stand is gekomen lichtte de voorzitter nader toe. Vervolgens deed de spreker mededelin gen over de periode 31 Maart 1942 tot na de bevrijding. Toen waren de eigendom men overgedragen aan de Provinciale Ka mer en de Kamer trad niet naar buiten op. Er bestond wel esn plaatselijke raad van bijstand die zich echter vrijwel nooit met de werkzaamheden van het kantoor heeft ingelaten. De heer Swens zeide, dat zij, die gehoopt hadden, dat na de bevrijding de toestand van voor 1942 hersteld zou zijn, zich vergisten. De reorganisatie der Ka mers bleef gehandhaafd, evenwel onder gewijzigde omstandigheden. Op 1 Januari 1951 trad een nieuwe wet op de Kamers van Koophandel in werking. In Haarlem kwam weer een Kamer voor het district. Vertegenwoordigers der werknemersorga nisaties maakten hun entrée. De heer Swens sprak het vertrouwen uit, dat de Kamer in de toekomst haar dienende taak in het belang van het bedrijfsleven in het district, onder welke omstandigheden ook, steeds naar behoren zal weten te vervullen. Bestrating in Haarlem De voorzitter deelde mee, dat een antwoord was binnengekomen van het ge meentebestuur van Haarlem op een brief der Kamer over de toestand van straten in de gemeente. Daarin deelt het mee, dat er inderdaad gestreefd wordt naar een zo goed mogelijk onderhoud van het wegdek. Het college van B. en W. heeft op dit punt vele wensen, doch de financiële toestand der gemeente en de dringende eis om voor De opgewekte klanken van „Wij gaan naar de speeltuin" klonken Donderdag middag in de omgeving van de Papento- renvest met recht. Een lange stoet kinde ren kon niet alleen bezit nemen van de vroegere speelruimte, maar ook van een tweede gedeelte, dat in het verlengde van de eerste speeltuin ligt. Gedurende de ze ven jaar van haar bestaan heeft de ver eniging „De Glasblazers" reeds veel ge daan voor de jeugd en de laatste weken hebben enige getrouwen hun vrije tijd ge geven om uitbreiding te geven aan de ruimte, waar gespeeld kan worden. De tweede speeltuin is gisteren officieel geopend. De voorzitter, de heer J. Mar tens richtte zich in zijn openingswoord tot hen die hun medewerking hebben ver leend aan de aanleg van de tuin. Hij noem de de namen van de heren P. J. Besten- breur, inspecteur van Openbare Werken en Adriaanse, inspecteur van Hout en Plantsoenen. Dank bracht de heer Mar tens in het bijzonder aan de heren B. Hoogenes, J. Kellenbach en H. van Dijk en bood hun een blijk van waardering aan. Ook werd gememoreerd het werk van de veertienjarige Jan van Galen. Tenslotte hoopte de voorzitter, dat de vereniging ook de beschikking zou verkrij gen over het straatje tussen de beide speeltuinen. Dan zal het mogelijk zijn in de toekomst het gebouwtje te vergroten, waarvoor reeds plannen bestaan. De secretaris van „De Glasblazers", do heer P. Moonen, bracht hulde aan de voor zitter voor zijn arbeid en overhandigde Na de officiële opening van het nieuwe speeltuingedeelte verricht te hebben, fun geerde burgemeester Cremers met kenne lijk plezier als gangmaker voor de nieuwe draaimolen, onder luide bijval en geest driftige aanmoedigingen in de geest van: Zet 'm op, burgemeester!" een geschenk, de heer Rookhuizen bood de gelukwensen van het Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen aan en een ver tegenwoordiger van „Vondelkwartier" schonk een bijdrage in de kosten van de aanleg. Alvorens burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de speeltuin officieel opende zei- de hij het te kunnen begrijpen, dat het een grote feestdag voor „De Glasblazers" is. Gaarne wilde hij in de feestvreugde delen nu na een arbeid van vele maanden het werk gereed is gekomen. Er is thans meer ruimte voor kinderen om te spelen en moeders kunnen hun kinderen rustig en veilig laten spelen. Er is iets bijzonders tot stand gekomen. De gemeente stelde grond beschikbaar die bewoners van het kwartier niet alleen verfraaid hebben doch voor een nuttig doe) hebben inge richt. De burgemeester hoopte, dat de be stuursleden en medewerkenden, cp wie de gemeenschap trots is, hun werk zullen voortzetten. Zij hebben het bewijs gele verd burgerzin te hebben. Nadat de burgemeester een lint had doorgeknipt volgde een demonstratie volksdansen op een betonnen vloer. Des avonds was er feest voor ouderen. alles aan de oplossing van de woningnood werkzaam te zijn, zijn oorzaak, dat vervul ling daarvan niet steeds mogelijk is. Met de verniewing van het wegdek in de Wilhel- minastraat, op de Zijlvest en op de Kinder- huisvest zal zeer binnenkort een aanvang worden gemaakt. Ook de Papentorenvest zal in de loop van dit jaar, indien zich al thans geen bijzondere omstandigheden voordoen, van een nieuw wegdek worden voorzien. Postbestelling in Haarlem-Noord Naar aanleiding van een brief aan de directeur van het Postkantoor te Haarlem, betreffende postbestelling in de omgeving van de Delftlaan had de directeur geant woord, dat met ingang van 18 Maart 1952 in Haarlem-Noord een wijziging in de be- stelroutes van enige wijken tot stand is ge bracht. Het aantal wijken is als gevolg van het groot aantal huizen met een uitgebreid. Het resultaat zal voor de bewoners van de Delftlaan en omgeving zijn, dat zij de och tendpost twintig a vijfentwintig minuten vroeger zullen ontvangen dan voorheen. Ofschoon in deze wijk een aantal zaken mensen en vertegenwoordigers van bedrij ven zijn gevestigd, kan deze wijk niet tot de „zakenwijken" worden gerekend, waar in de regel de ochtendbestelling omstreeks negen uur wordt geëindigd. Als bewoners van een zogenaamde „randwijk" zullen wij met een wat latere afloop van de eerste bestelling genoegen moeten nemen. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan verzonden brieven aan de minis ter van Financiën, betreffende rangschik king van zaken in het Handelsregister en aan de minister van Verkeer en Waterstaat inzake verhoging P.T.T.-tarieven. Op 28 Mei zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de historische tentoonstelling in het Huis van Brecht te Breda openen, die de eigenlijke feestvie ring in de stad Breda ter gelegenheid van het 700jari>g bestaan voorafgaat. De tiende Juli zullen de eigenlijke fees ten worden geopend door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het uitgebreide programma omvat onder meer de reünie van de Koninklijke Ne derlandse Motorvereniging en een rally van de Nederlandse padvinderij. Het Nederlandse Rode Kruis zal zijn jaarvergadering in Breda houden. De K. N.A.C. houdt een „Oranje Rally" voor Nederlanders en Belgen. Ook een brom fietsenrally vindt haar eindpunt in Breda. Vier dagen lang is er een internationaal brandweer-congres, waaraan zeven landen zullen deelnemen. De Belgische Unie van goochelaars zal met 400 goochelaars in Breda bijeenkomen. De Bond van Oorlogs slachtoffers uit derten landen, die in to taal tien millioen leden telt, komt eveneens in Breda coegresseren. Vijf keer zal een openluchtspel van Kees van Iersel worden uitgevoerd, waaraan drie duizend mensen zullen deelnemen. In het stadspark, waar een bloementen toonstelling word't gehouden, zullen Belgi sche beelhouwers een groot aantal werken exDOseren. In het park zal het sprookje van „700 jaar en één nacht", dat samengesteld is door Carel Briels, worden opgevoerd. De St. Martinustoren te Venlo zal voor lopig niet verder worden opgebouwd. De toren heeft nu een hoogte van 47 meter. Hij moet volgens het bouwplan 67 meter hoog worden. Wegens gebrek aan finan ciële middelen kan men met de bouw niet verder gaan. De thans bereikte hoogte is voldoende om een uurwerk te olaatsen. In de klokkenstoel zullen de uit 1373 dateren de luidklok, die bij de verwoesting van de toren omlaag is gestort en inmiddels her steld is, en twee nieuwe klokken van respectievelijk 1000 en 700 kg worden op gehangen. De vroegere St. Martinustoren werd in November 1944 in brand gescho ten. Er bleef een stomp staan van onge veer dertig meter hoogte. In een storm achtige nacht in de herfst van 1945 is dat gedeelte ingestort. HAARLEM, 15 Mei 1952 GEHUWD: 15 Mei, K. S. Boorsma en D. Rodenhuis: H. Bouma en I. den Deker; G. B. Böckling en J. Ophuijsen; T G. van Haalem en A. Elferink; N. van Rynswou en J. Pasma; C. Bregman en J. G. Waanders; H. J. Cock en- I. Dijt; H. J. Koudstaal en A. D. Cobie. BEVALLEN van een zoon: 13 Mei, N G. Zonneveld—de Kwaadsteniet; A. A Kesse- ler—van Buchem; 14 Mei, C. de Ja Mar— Lodder; E. M. Noort—Rutten; G. J. Koper— Homan; A. A. Spoor—van der Wateren; 15 Mei, B. Heimig—van den Burg; A. T. de Vries Kreuger; A. Dik—Brugman. BEVALLEN van een dochter: 13 Mei, C. C. van der Slikke—Verhage; 14 Mei, C J. Hoonhout—Sikkink; H. J. van Eeuwijk— Jansen; 15 Mei. H. D. M. van der Beek—van schagen; E. E. Vis—Lallier. OVERLEDEN: 12 Mei. E. P. A. M. Caron 28 j.. Kamperlaan; 13 Mei, H. Colders—Leu ven, 73 j., Kamperlaan; M. H Roos—Knijns- berg, 57 j., Hazepaterslaan; 14 Mei, C. van der Spek, 75 j., Prinsen Bolwerk; A. Bogerd van Sielten. 73 jKloppersingel; J. Oom stee, 72 j., M. van Heemskerkstraat; F. M. van Putten, 1 j., Drossestraat. dwijnt nu spoorslags. Castella Wolwas is bovendien gemengd met „Kleur Actief", dat de tint van fijne pastelkleuren extra frisheid en gloed geeft. Wollen jumpertjes, fijne lin gerie, babykleertjes, nylons, etc. gaan vier maal zo lang mee. Ook voor speciale wasjes (gordijnen, etc.) is Castella Wolwas onover troffen. Men mag dan ook verwachten, dat alle vrouwen de gelegenheid zullen aangrij pen, om met Castella Wolwas kennis te ma ken of de kennismaking te bestendigen. Het blauwe pak Castella voor de Gezinswas (met „Actief Wit") is reeds onontbeerlijk geworden in practisch ieder modern huishouden, óók al, omdat het zo perfect alle vlekken uit het goed verwijdert. Het ziet er naar uit, dat weldra Castella Wolwas evenzo onontbeerlijk zal zijn. BINNENLAND In de jaarvergadering van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" is het dividend vastgesteld op 12Vi waarvan 10 in aandelen en 2'i in contanten. De aftreden de commissarissen, de heren P. E. Telberg en mr. dr W. G. A. van Sonsbeeck, werden herkozen.Het college van commissarissen werd uitgebreid met de heer J. van der Poel. In Utrecht vergaderde gisteren de Bond van Verenigingen voor Christelijk Kleuter onderwijs, die 505 verenigingen met 628 scho len telt. De tweede secretaris, ds. M. G. Blaauw te Overveen voerde het woord over „De roeping en taak der besturen". Op het vliegveld Ypenburg is een demonstratie gegèven met het Bristol 171 hefschroefvliegtuig „Sycamore". Dr. A. Pies- man, president-directeür der K.L.M., maakte een der vluchten mee. De K.L.M. heeft besloten de „Moonliner" BrusselAmsterdam—.Kopenhagen—Stock holm voorlopig te laten vervallen. Deze dienst wordt door de K.L.M. in samenwer king met de Sabena en de S.A.S. gevlogen. Ir. W. Baarda heeft bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft een rede uitgesproken over „Werk en werkwijze van de geodetisch ingenieur". De Nederlandse Alpenvereniging be staat op 1.2 Juni 50 jaar. Zij heeft een ge denkboek „Een halve eeuw Nederlands alpi nisme" uitgegeven, dat werd samengesteld door dr. J. A. Bierens de Haan, mr. M. W. Jolles, mr. G. E. Kruseman en ir. J. S. Schippers. Dr. A. J. Henneman, geneesheer-direc teur van het sanatorium Dekkerswald te Groesbeek bij Nijmegen, is gehuldigd we gens zijn zilveren jubileum in deze functie. Namens de oud-patiënten werd een chèque van f4738 aangeboden voor het oud-patiën tenfonds. De Paus heeft dr. Henneman be noemd tot ridder in de Orde van Gregorius de Groote. Generaal Eisenhower zal op Dinsdag 20 Mei spreken op de Spiritual Life Conference die op 19 Mei te Zeist geopend wordt. De toren van de Oude Kerk aan de Boulevard te Katwijk aan Zee zal herbouwd worden. Nadat het rijk zijn goedkeuring had verleend en ook Monumentenzorg geen be zwaren meer had, heeft de gemeenteraad van Katwijk besloten de financiering voor de herbouw mogelijk te maken. Verwacht mag worden, dat nog tijdens dit badseizoen de toren gereed zal komen. Minister Albregts heeft gisteren te Gro ningen een industrieterrein geopend, waarop reeds enige hallen zijn gebouwd. De minis ter wenste de stad geluk met deze nieuwe mogelijkheden voor uitbreiding der in dustrialisatie, met de electrificatie der spoorwegverbinding en met het gereedkomen van het Van Starkenborghkanaal. Daar de pogingen tot een hervatting van het bedrijf geen perspectieven hebben geopend, zal de directie van de N.V. Cultuur maatschappij „Kali Tello" te 's Gravenhage voorstellen de vennootschap te ontbinden. Het jaar 1950 is afgesloten met een verlies van f549.364, en 1951 met een verlies van f 105.471. Een veehouder bij Meppel kwam tot de ontdekking, dat een zijner kostbare stam boekkoeien 's nachts in de weide was ge slacht. Hij vond alleen de huid, de beenderen en de ingewanden terug. De heer J. Barendse te Leiden, bij de Leidse studenten meer bekend als „Johan van Sociëteit Minerva" is gisteren ter ge legenheid van het feit, dat hij 40 jaar geleden als sociëteitsbediende werd aangesteld door de^ Koningin onderscheiden met de ere- médaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In Den Helder is de 40.000ste inwo ner ingeschreven, een zoon van de familie F. van Wijngaarden. De vader kreeg van het college van B. en W. een spaarbankboekje met f 100 voor de 40.000ste. HAARLEM EN OMGEVING Onze medewerker voor muziek, de heer Jos. de Klerk, is door de Belgische minister van Onderwijs en Schone Kunsten uitgeno digd om zitting te nemen in de jury ter be oordeling van de prestaties inzake harmonie leer op het in Juli af te nemen eindexamen van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te Brussel. Van een vrachtauto vielen gistermiddag op de hoek TurfmarktKampervest 12 krat ten met 144 flessen melk. De gemeente- reininging moest er aan te pas komen om de scherven op te ruimen. De chauffeur van de vrachtauto weet het ongeluk aan „de helling" van de weg. Een 82-jarige voetganger weifelde gis termorgen bij het oversteken van de Jans- weg, met als gevolg dat hij door een fietser werd aangereden. Hij kreeg een hersen schudding en is in het Grote Gasthuis op genomen. Als verdacht van diefstal van een herencostuum, is door de Haarlemse recher che de 32-jarige Haarlemse schilder G. H. aangehouden. H. zag enkele dagen geleden kans het costuum uit een kledingmagazijn te ontvreemden, toen de winkeljuffrouw enige ogenblikken afwezig was. Een Beverwijker die in de afgelopen nacht met zijn motor op de ir. Lelyweg reed en bij de Oudeweg gekomen meende dat hij rechtdoor kon rijden, remde krachtig om gevolgen van zijn vergissing te voorkomen. Hij slipte echter waardoor zijn motor in een sloot raakte en hij zelf over de motor heen in een weiland viel. Mevrouw M, H. de BoerNiemöller uit Overveen is gekozen als bestuurslid van de Hervormde Vrouwen-Groep C J. V. F Mevrouw mr. J. H. G. Schutte—Striiyck uit Heemstede is op de algemene vergadering van de Bond van Verenigingen van Christe lijk Nijverheidsonderwijs als bestuurslid herkozen. De opnieuw samengestelde Plaatselijke Prijzencommissie voor Haarlem zal Woens dagmiddag 21 Mei in het Stadhuis geïnstal leerd worden door de weihouder van Sociale Zaken, dc heer W. F. Happé. Het aangekondigde concert in Groenen- daal dat de R.K. Harmonie „St. Michaël" Zondag zou geven, gaat niet door wegens de afwezigheid van de muziektent.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8