Beslissing over Duitse herbewapening aanstaande Ook uit eigenbelang zal ons land de Europese eenwording moeten steunen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Resolutie van Nederlandse Raad der Europese Beweging „Soberheid, wellicht distributie voor Nederland noodzakelijk" Westelijk feilen Maandag begint het laatste stadium: West-Europese ministers-conferentie Het woord is aan Minister Mans holt: Raad van Europa komt volgende week bijeen Voorzitter K.A.B. in Haarlem: De Shell bestelt nog 7 tankers in Nederland Geallieerde patrouilles bij Berlijn doorgelaten Bradley acht komende twee jaren critiek •De arbeidersbewegingen vragen niet teveel Bloch-Morhanges verdediging Vrachtauto, waarvan stuur stang brak, ramde ijskar Vrouw bekneld tussen autobusdeuren „Gedupeerde bruidegom" als inbreker herkend Londen nam afscheid van overleden ambassadeur Stilstand in Korea Nog geen oplossing voor olie-conflict in de V.S. 66e JAARGANG No 263 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 17 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 116 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 27310/. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR HET STUDENTENCORPS van Princeton University heeft John Foster Dulles onlangs een belangrijke rede ge- hoüden. Hij is jarenlang adviseur der Ame rikaanse regering in buitenlandse aange legenheden geweest. Sinds kort is hij dat niet meer: als lid der republikeinse partij wilde hij, met een presidents-verkiezing in het vooruitzicht, zijn vrijheid hernemen tegenover president en regering der demo cratische partij. Zijn rede te Princeton was belangrijk, omdat zij zich ver verhief boven die kille zakelijkheid en berekening, die zogenaamde werkelijkheids-politiek, die tegenwoordig zo vaak als hoogste wijsheid schijnt te gelden. Foster Dulles ontwikkelde drie stellingen. De eerste was dat het dynamische, het be wegelijke, doorgaans de overhand heeft over het statische, boeren stilstand in even wicht. Dat dus ook werkzaam optreden ge woonlijk meer uitwerking heeft dan een lijdelijke houding. Zijn tweede stelling hield in dat in menselijke aangelegenheden het niet-stoffelijke of geestelijke element van meer belang is dan het stoffelijke. Hij bracht daar Napoleon bij te pas; zonder de betekenis van militaire en economische macht in een lijd als de huidige te willen ontkennen herinnerde hij eraan dat Napo leon, die niet bepaald een dromerig man was die met het hoofd in de wolken liep, verklaarde dat in de oorlog het niet-stoffe lijke, niet-materiële zich tot het stoffelijke, het materiële, verhoudt als drie staat tot één. Foster Dulles' derde stelling was dat er een morele of natuurwet bestaat, niet door de mens gemaakt, die beslist over goed en kwaad en dat overeenstemming met de ze wet tenslotte het menselijk welzijn be heerst. Hij citeerde daarbij de Engelse historicus prof. Arnold Toynbee, van wie de uitspraak afkomstig is dat de crisis onzer beschaving is te wijten aan de scheiding tussen menselijk beleid en Christus' leer, zodat „wij hebben ingeteerd op ons geeste lijk bezit." Gij ziet dat dit de grondslagen zijn van een diepere beschouwing van de oorzaken der wereldcrisis dan die vele betogen en artikelen ten beste geven, die slechts poli tieke mogelijkheden en manoeuvres uit rekenen. Foster Dulles heeft het vredesver drag met Japan genoemd als een gunstig voorbeeld van hetgeen men bereiken kan als men dynamisch optreedt en zijn denk beelden te hulp roept: voorop die denk beelden die overeenstemmen met de Chris telijke leer. En hij heeft ten aanzien van zijn eerste twee punten een vergelijking tussen Oost en West gemaakt, die niet vleiend voor het Westen is uitgevallen. Stalin en de zijnen hebben altijd in een dynamisch optreden geloofd. Hun partij heeft haar welslagen gezocht in innerlijke kracht, niet in groot aantal. Stalin heeft betoogd dat de partij steeds een minder heid moest vormen, omdat een minderheid 'bewegelijk en actief kan zijn, terwijl een meerderheid slaperig en loom wordt. De communisten vormen liever een kleine, snelle groep dan een die zo groot is, dat zij alleen nog maar kan zitten. Hun kleine groep, die 35 jaar geleden nergens ter we reld politieke macht bezat, beheerst nu achthonderd millioen mensen, meer dan een derde van alle mensen ter wereld. Anderzijds maken wij er ons in de eerste plaats over bezorgd, te houden wat ons rest. De meest besproken vraag is: kunnen wij voorkomen dat de communisten dit of dat land in handen krijgen? De houding der vrije volken is bijna uitsluitend defensief. Het Sovjet-communisme daarentegen heeft zijn overwinningen behaald door pro paganda van denkbeelden die op de ver beeldingskracht der massaas werken. Het zwaait met banieren waarop vrede, demo cratie, ontwapening en sociaal welzijn staan en prikt op ons etiketten waarop de woor den imperialist, kolonisator, militarist en oorlogszuchtige prijken. Het heeft daarbij in de eerste plaats door sociale denkbeel den succes behaald. Bijna geen enkel deel van zijn terreinwinst heeft het veroverd door ouderwetse militaire aggressie. De vrije wereld harerzijds is er niet in geslaagd, kracht uit denkbeelden te putten. Wij, meer dan de communistische wereld, denken en werken in materiële begrippen. Foster Dulles heeft aangespoord tot betel en dieper inzicht. Hij heeft zijn rede beslo ten met de overtuiging uit te spreken dat geen enkel motief bestaat, waarom men bevreesd en afwachtend tegenover het Sovjet-communisme zou moeten staan. Bij een onpartijdige vergelijking van be kwaamheden zouden zij en niet wij be vreesd moeten zijn. Gij ziet dat deze Amerikaan behoort tot de vrienden, die het Westen zijn feilen tonen. Hij windt er geen doekjes om; hij doet niet aan mooipraterij. Hij zegt in het kort: meen niet dat gij er met militaire en economische maatregelen komt; toon uw innerlijke kracht, uw geestelijk erfdeel dat in het Christendom wortelt; teer niet lan ger in op dit uw geestelijk kapitaal; zit niet stil maar handel; bewijs de wereld de waarde van uw vrijheid, van uw werke lijke democratie en draag haar uit. Want gij hebt in waarheid veel groter bekwaam heden, veel groter geestelijke vermogens dan Stalin en de zijnen. Het is toch niet zo gesteld dat Westelijke geestesvrijheid en volksregering haar eind doel hebben bereikt omdat zij geen moge lijkheden tot ontwikkeling meer zouden zien? Waar blijft die ontwikkeling? Tot deze vraag leiden opnieuw de citaten uit Foster Dulles' rede, die ik hierboven in vertaling uit de Christian Science Monitor (een van Amerika's voornaamste dagbla den) heb weergegeven. En ieder kan zich bij zulk betoog afvragen: denk ik ooit zover door? Zie ik, als ik het succes van het Oosten overdenk, wat in werkelijkheid in het Westen dat meer innerlijke kracht kan ontwikkelen ontbreekt? R. P. Het stoffelijk overschot van Nederlands ambassadeur te Londen, mr. E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen, die op 66-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis is overleden, is teruggebracht naar het vaderland. Een foto van de plechtige overbrenging van de kist van Knightsbridge Barracks naar het vliegveld Northolt. Om zeven uur Vrijdagavond arriveerde een „Viking" van de R.A.F. met het stoffelijk overschot op Schiphol. BERLIJN, (Reuter) De Sovjet-Rus sische wachtposten hebben Vrijdagavond Britse en Amerikaanse auto's, die pa trouillediensten gingen verrichten op de weg, die West-Duitsland door Oost-Duits- latnd met Berlijn verbindt, aan beide kanten bij de controleposten doorgelaten. LONDEN (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken der zes West-Europese staten (waaronder Nederland), die betrok ken zijn bij de besprekingen over het vor men van een Europees leger, zullen Maan dag te Parijs bijeenkomen. Vervolgens zullen besprekingen worden gehouden tus sen diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en West-Duitsland. Op dit samenstel van diplomatieke besprekingen zal worden uitgemaakt of West-Duitsland al dan niet in de tweede helft van 1952 tot herbewape ning zal overgaan, zulks in het kader van de Europese verdedigingsgemeenschap. Hiervoor zal gepoogd worden de laatste beletselen voor het sluiten van de contrac tuele overeenkomsten tussen de Westelijke „grote drie" en de Bondsrepubliek uit de weg te ruimen. Tegenspraak De ANP-correspondent te Bonn meldt: Naar aanleiding van het in de Duitse pers opgedoken bericht als zou de Bondsrepu bliek voornemens zijn erop aan te dringen, De B r u i x Wij plegen de vrouwen duizend gebreken te verwijten zonder de welke zij veel minder bij ons zouden passen en wij veel minder bij haar. „De kans is groot, dat het aantal werklozen in ons land in de komende winter van 140.000 tot 200.000 zal stijgen als gevolg van het feit dat Nederland allerlei acrobatische toeren heeft moeten uithalen om de betalingsbalans in evenwicht te krijgen. Alleen al uit direct eigenbelang zal ons land daarom het streven naar Europese eenwording krachtig moeten steunen. De voortschrijdende arbeidsverdeling maakt het de kleine West-Europese landen onmogelijk zich als autonome economische eenheden te hand haven. Zelfs een unie als de Benelux zou in dit verband nog te beperkt zijn". Dit verklaarde minister Mansholt giste ren in een rede, welke hij hield voor de Nederlandse Raad der Europese Beweging, welke in Zwolle een vergadering hield. De minister zei voorts, dat de sterke bevol kingsgroei de economische positie van Ne derland zeer kwetsbaar maakt. Jaarlijks zullen voortaan 30 a 40.000 werkers een plaats moeten vinden in de industrie, welke toch al voor ene groot deel met een top- bezetting werkt. Als er geen nauwe Euro pese samenwerking komt zal elke terug slag funeste gevolgen kunnen hebben. Hierbij wordt nog teveel vergeten, dat een groot deel van onze economie drijft op de landbouw: 40 van onze export bestaat uit directe of indirecte landbouwproducten. Nederland, is wat de export van land bouwproducten betreft afhankelijk van de handelspolitiek der omringende landen, want 80 van de export wordt afgezet in West-Europa. Minister Mansholt critiseerde het stand punt, de Europese samenwerking op land bouwgebied als een aparte1 zaak te be schouwen, welke geheel los staat van de totaliteit der integratie. Een derde van het West-Europese particuliere inkomen wordt aan voedsel besteed. De totale landbouw productie in West-Europa moet met 25 stijgen, want de import is thans nog te groot. Om de Europese landbouw-integratie tot stand te brengen zullen in enkele sectoren offers gebracht moeten worden, 'maar over de gehele linie gezien wordt het eigen be lang van het „groene front" ermee ge diend. De minister sprak tenslotte de ver wachting uit, dat de landbouw niet achter zal blijven bij de resultaten, welke reeds bereikt zijn in zake een Europese steen kool- en staal-gemeenschap en een ge zamenlijke defensie. Resolutie De Nederlandse Raad der Europese Be weging nam een resolutie aan en een programma van actie voor 1952. In de resolutie wordt het volgende ge zegd: „Wanneer men op het ogenblik de Euro pese situatie overziet, dan staat men voor een wederopleving van tegenstellingen tus sen de naties, een terughoudendheid van Engeland om zich te binden aan het con tinent, een groeiende neiging om de econo mische moeilijkheden binnen de nationale kaders te willen oplossen, een neiging ook om op het oude terug fe vallen, als het uur der werkelijke beslissingen nadert. De Nederlandse Raad der Europese Beweging wil daarom onder de aandacht brengen van regering en publieke opinie dat het noodzakelijk is met de vorming van de boven-nationale doelgemeenschappen in versneld tempo verder te gaan. Deze bo vennationale doelgemeenschappen voeren echter niet automatisch tot een volledige federatie. De totstandkoming van een Europese defensiegemeenschap maakt een ontwikkeling van geleidelijkheid onmoge lijk en stelt het vraagstuk der volledige federatie vervroegd aan de orde. Een in tegratie op militair gebied maakt een in tegratie op politiek en economisch gebied noodzakelijk. Het streven dient er op ge richt te blijven om in een Verenigd Europa alle Europese landen op te nemen, ook Engeland, een vrij en herenigd Duitsland, een democratisch Spanje en de landen achter het IJzeren Gordijn, wanneer die weer in vrijheid over hun lot kunnen be slissen. De nieuwe bovennationale organen die nen gelijktijdig tot stand te komen op regeringsniveau en op parlementair niveau. Het uitblijven van een parlementaire con trole doet reeds nu het gevaar ontstaan van een ongecontroleerde international j bureaucratie. De verhoging van het levenspeil voor de brede massa der bevolking is in Europa alleen mogelijk, als met de schepping van één Europese markt werkelijke ernst wordt gemaakt. De positie en de taak van de Europese Assemblée in Straatsburg dient aangepast te worden aan de veranderde omstandig heden. Een federaal verenigd Europa dient ook te worden nagestreefd omdat Europa op die wijze de beste bijdrage kan leveren tot de ontwikkeling van een steeds hechter wor dende Atlantische gemeenschap. De Nederlandse Raad der Europese Be weging hoopt dat de regeringen en de vol ken van Europa de verbeeldingskracht en de geestkracht kunnen opbrengen om langs deze weg verder te gaan, want Europa's toekomst, zijn plaats en zijn roeping in de wereld staan op het spel en de tijd dringt." Volgens generaal Bradley, chef van de Amerikaanse generale staf, gaan de Weste lijke landen twee critieke jaren tegemoet. Op een bijeenkomst te Houston ter gelegen heid van de „dag der strijdkrachten" ver klaarde hij, dat ,.de vrije landen zich tot het uiterste moeten inspannen om hun kracht te vergroten". STRAATSBURG (Reuter). Twee entwintig Mei begint te Straatsburg de bijeenkomst van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa. De agenda voor het eerste gedeelte der zitting omvat de volgende punten: Het verkiezen van een voorzitter. Spaak is eind December als zodanig afgetreden. Er zijn tot dusverre van officiële zijde nog geen candidaten gesteld. Bespreking van het rapport en de poli- "tieke boodschap van het ministerscomité. Bespreking van het rapport over het werk der organisatie voor Europese eco nomische samenwerking (de O.E.E.S.). Dit rapport zal worden ingediend door de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. Bespreking van een rapport over de Europese verdedigingsgemeenschap. Behandeling van het vraagstuk van het instellen van een Europees politiek gezags orgaan, dat zou moeten werken op het ar beidsterrein van de Raad van Europa, een en ander volgens het door de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Eden gedane voorstel. De Europese beweging is voornemens op 23 en 24 Mei te Straatsburg een bijeen komst van internationale rechtskundigen te houden, vermoedelijk onder voorzitterschap van Spaak, waarop voorstellen zouden moeten worden opgesteld voor het vormen van een Europese grondwetgevende ver gadering. Het ministerscomité van de Raad van Europa zal 22 Mei te Straatsburg bijeen komen. Het zal verscheidene voorstellen bespreken, die ten doel hebben speciale Europese lichamen, zoals de organisatie voor de uitvoering van het plan-Schuman. binnen de organisatie van de raad te trek ken. Hierbij zal speciaal aandacht worden besteed aan de terzake door de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Eden tijdens de jongste biieenkomst van het comité ge dane voorstellen. Voor een groot aantal leden van de af deling Haarlem van de K.A.B. sprak de voorzitter van de Katholieke Arbeidersbe weging, de heer A. C. de Bruyn, gisteravond in gebouw Sint Bavo over „dingen van de dag". „Nederland moet er op rekenen dat het niet blijvend bij Amerika in de steun kan lopen. Alleen arbeid kan ons helpen om ons levenspeil enigermate bevredigend te doen zijn", aldus de heer De Bruyn, „en wel zodanig, dat wij kunnen concur reren met andere landen. Dat betekent dat we sober zullen moeten leven en hard, heel hard, moeten werken: Exporteren of blijvende werkloosheid op grote schaal. Alleen een hechte internatio nale samenwerking kan voor ons volk veel moeilijkheden voorkomen. Loonbeheersing is onmisbaar; wij kunnen niet ongelimi teerd sociale eisen stellen en niet alleen de arbeider, maar het hele Nederlandse volk zal moeten versoberen. Zo zullen wij in de toekomst niet aan winstbeperking en di vidend-stop kunnen ontkomen en zelfs als de nood nog hoger stijgt de distributie weel moeten invoeren. Zulks vooral opdat de kleine man niet opnieuw de dupe wordt". Het sociale bestaan van de arbeider noemde de heer De Bruyn minimaal. Ener zijds omdat het loon is gebaseerd op een minimumlevensstandaard, anderzijds om dat op aandrang van de regering het levensniveau met vijf percent is verlaagd. De heer De Bruyn sprak het betoog van sommige bevolkingsgroepen, als zouden de arbeiders te veel vragen, met klem tegen: „De arbeidersbewegingen hebben nooit te veel gevraagd. Integendeel. Zij hebben blijk gegeven van een groot verantwoordelijk heidsbesef. De arbeiders willen meewerken aan opvoering van de productie en wel allereerst door verbetering van de arbeids- methode." Hij noemde het als een natuur lijke taak van de K.A.B. dat de K.A.B. haar rechten en plichten ten bate van haar leden aanwendt. Sprekende over de P.B.O. merkte de heer De Bruyn op dat nog steeds grote groepen werkgevers niets voor doorvoering ervan voelen. „Misschien is het goed dat die onder nemers zich op de hoogte stellen van de jongste gebeurtenissen in de Amerikaanse staalindustrie. Zij zullen dan begrijpen dat zij nu een gevaarlijk spel spelen. Ook de politiek betrok de K.A.B.-voor- zitter in zijn rede: „Men zou kunnen zeg gen dat het de plicht is van de katholieke arbeiders zich met de politiek te bemoeien. Zij zouden hun veelzijdige belangen met voeten treden als zij die belangen in de K.V.P. niet lieten geiden." In de week van 4 tot en met 10 Mei zijn in totaal zes gevallen van kinderverlam ming aangegeven: 1 in Arnhem, 1 in Deurne, 1 in Eindhoven,.. 1 in Wanroy, 1 in Heerlen en 1 in Schiedam. dat de landstrijdkrachten van het Euro pese leger onder een Duitse bevelhebber komen te staan, wordt nader van officiële zijde verklaard, dat alle speculaties in deze richting als voorbarig moeten worden be schouwd. Duitsland staat, zo wordt door het bureau van de Duitse vertegenwoordiger bij de legerbesprekingen verklaard, op het standpunt, dat de deelnemende landen overeenkomstig de sterkte van de contin genten, die zij beschikbaar stellen, deel zullen moeten hebben aan de leidende pos ten. Verdeling dezer posten is echter bij de Parijse besprekingen in het geheel nog niet in het geding geweest en daaromtrent zal te zijner tijd de raad der ministers hebben te oordelen. Naar Duitse mening is deze verdeling nog niet actueel zolang de ratifi catie van het verdrag nog niet heeft plaats gehad. Volgens Reuter heeft de West-Duitse Bondsdag (Tweede Kamer) Vrijdag een door de socialistische oppositie ingediende motie, strekkende tot het uitstellen van de West-Duitse ondertekening van het verdrag voor de instelling van een Euro pees leger, totdat het te Karlsruhe geves tigde hof voor grondwetzaken zou hebben uitgemaakt of West-Duitsland mag herbe wapenen zonder voorafgaande wijziging van de grondwet, verworpen. Men ver wacht dat het kof omstreeks twintig Juni met de behandeling van dit vraagstuk zal beginnen. Intussen hebben de geallieerdTDuitse besprekingen blijkbaar goede voortgang gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat de West- Duitse regering de overeenkomsten met de Westelijke verbondenen het volgende weekeinde zal tekenen. Zij worden pas van kracht, wanneer zij door Bondsdag en Bondsraad zijn bekrachtigd en door presi dent Heuss getekend. PARIJS, (Reuter). J. Bloch-Mcrhange, de Franse journalist die het „rapport- Fechteler" aan het Franse blad „Le Monde" heeft verstrekt, heeft verklaard niet verrast te zijn te vernemen, dat het rapport grotendeels overeenkomt met een artikel van commander Anthony Talerico van de Amerikaanse marine. „Ik ben thans bezig de teksten der beide documenten mer elkaar te vergelijken", aldus Bloch-Mor- hange. „Het laatste document bevat vele wijzigingen en aanvullende gegevens. Ik heb nooit beweerd dat het rapport door admiraal Fechteler zelf is opgesteld. Ik zei dat het opgesteld was door zijn dienst. Het is niet uitgesloten, dat commander Talerico de schrijver van het rapport is. Commander Talerico moet nu in het ge bied va,n de Middellandse Zee zijn. Ik ge loof niet dat een officier in actieve dienst in de „proceedings" van het marine-insti tuut theorieën heeft verkondigd, geheel tegengesteld aan die van de bevelvoerende admiraal in het betrokken gebied of van de president van het instituut. Gegeven de overeenkomst tussen de publicatie van 1950 en het rapport-Fechteler zou ik zeg gen, dat beide uitdrukking geven aan een theorie, die afkomstig is van of aanvaard is door admiraal Fechteler", aldus de journalist. De Koninklijke Shell heeft in April van het vorig jaar hier te lande vijftien tank schepen besteld, veertien van 18.000 ton en één van 28.000 ton. Thans heeft de Shell nog zeven tankers bij Nederlandse werven in bestelling gege ven. namelijk drie van 18.000 ton, drie van 12.000 ton en één van 31.000 ton. De oor spronkelijke order voor de 28.000-tomier is vervangen door een opdracht voor een schip van 31.000 ton. Totaal zijn dus in Nederland thans 22 schepen met een totaal tonnage van ruim 400.000 ton besteld. Wilton-Fijenoord te Schiedam zal vijf schepen van 18.000 ton bouwen, evenals de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. De Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maat schappij bouwt vier tankers van 18.000 ton en één van 31.000 ton; P. Smit Jr. te Rot terdam drie 18.000-tonners en een schip van 12.000 ton, en Van der Giessen te Krimpen aan de IJsel twee schepen van 12.000 ton. Een dode en twee gewonden Vrijdagmiddag om ongeveer kwart over vijf heeft in Deventer een vrachtauto uit Wijhe, die uit de richting Deventer over de Zwolse weg reed, een ijseowagentje ge ramd. De 20-jarige V. uit Deventer, die bij het wagentje een ijsje stond te eten, werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk overleed. De ijsventer en een voorbijganger werden licht gewond. Het ijswagentje werd totaal vernield. De aan rijding is waarschijnlijk ontstaan door het breken van de stuurstang van de vracht auto. In Amsterdam wilde een 68-jarige vrouw uit een autobus stappen. Zij raakte bekneld tussen de automatisch sluitende uitgangs deuren. De chauffeur, die dit niet tijdig be merkte, reed weg, waardoor de vrouw en kele meters werd meegesleurd, alvorens de buspassagiers de chauffeur op het onge val opmerkzaam hadden gemaakt. Nadat de bus tot stilstand was gekomen bleek, dat de vrouw er nog goed was afgekomen. Zij had een wond aan de linkervoet en enige schaafwonden aan haar benen. ROME, (AFP). In de zaak van de „vermiste bruid" heeft zich thans een ver rassende wending voorgedaan. De man, die zich aandiende als Rudolf van Stephen, zeggend de zoon van een Rotterdamse handelaar te zijn, is door de Italiaanse politie geïdentificeerd als degene, die een dag of tien geleden in de „Villa Medicis", zetel van de Franse academie te Rome, heeft ingebroken en onder dekking van het nachtelijk duister wist te ontkomen. Het is volgens de politie vermoedelijk een uit de Westelijke zóne van Duitsland afkomstige Duitser. Zijn verblijfplaats is op het ogenblik onbekend. De carabinieri van Salerno hadden hem namelijk, toen de laat ste identificatie nog niet bekend was en men nog op zoek was naar de „vermiste bruid", verlof gegeven naar Rome te gaan om zich daar bij de politie en het Neder landse consulaat te melden. De man heeft zich echter niet meer laten zien. De .identificatie is geschied aan de hand van de gereconstrueerde foto van een iden titeitsbewijs, dat de betrokkene, in snip pers gescheurd, in de „Villa Medicis" had achtergelaten. De carabinieri van Salerno herkenden in een kopie van deze foto ter stond de man, die was komen vertellen cat zijn jonggetrouwde vrouw en zijn auto op de weg tussen Napels en Paestum ver dwenen waren, terwijl hij op zoek was naar een monteur. LONDEN (Reuter). Twee compagnieën van de „Scots Guards" liepen gisteren aan het hoofd van de begrafenisstoet, waarin het stoffelijk overschot van de Dinsdag overleden Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Michiels van Verduynen, van zijn woning naar de kazernes van Knightsbridge werd overgebracht. Toen de stoet zich in beweging zette op zijn tocht door Londens drukke straten, weerklonk het eerste saluutschot, in Hyde Park afgevuurd door de „Royal Horse ar tillery". In totaal werden negentien sa luutschoten afgevuurd. De met kransen en vlaggen bedekte kist werd vervoerd op een affuit, getrokken door militairen van de bereden artillerie. Een grewacht van officieren van de „Scots Guards" en attache's van de Nederlandse ambassade flankeerden de affuit. Het stoffelijk overschot werd verder per auto naar het vliegveld van Londen ver voerd, vanwaar het later op de dag naar Schiphol werd gevlogen. TOKIO, (Reuter). Op de voltallige bijeenkomst van vandaag hebben de be standsonderhandelaars in Panmoendjom weer geen vorderingen gemaakt. Morgen zullen de voltallige commissies opnieuw bijeenkomen. Na de vergadering verklaarde de UNO afgevaardigde, vice-admiraal Joy, dat hij de Noordelijken heeft meegedeeld, dat hun handelingen „de wereld doen vermoeden, dat zij nooit oprecht een bestand hebben gewenst." Vijftienduizend Koreaanse krijgsgevange nen, die zich in handen der verbondenen bevinden, hebben Vrijdag een petitie aan het Zuid-Koreaanse parlement gezonden, waarin zij vragen niet naar Noord- Korea te worden teruggestuurd. De petitie zal aan de onderhandelaars dei- verbondenen te Panmoendjom worden gezonden. DENVER, (Reuter) De hoop, dat er snel een einde zal komen aan de staking in de Amerikaanse olie-industrie begint snel te vervagen Slechts hier en daar heb ben werkgevers en werknemers overeen stemming over loonsverhoging en arbeids voorwaarden bereikt. Het beëindigen van de staking van 90.000 arbeiders van 22 vakverenigingen wordt vertraagd door een algemene teleurstelling over de grootte van een loonsverhoging, die de raad voor ioonstabilisatie verklaard heeft te zullen kunnen goedkeuren (15 dollar cents per uur). Zo hebben de 10.000 arbeiders van de „Sinclair Oil Corp." luidens de laatste be richten een aangeboden loonsverhoging van 15 dollarcents afgeslagen. Oorspronkelijk had hun vakvereniging 25 cent geëist, doch zij bood als laatste compromis aan 18% cent. De inkrimping van allerlei burgerlucht vaartdiensten gaat inmiddels voort. VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droeg en vrij zonnig weer met zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. Van nacht iets kouder. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 18 Mei Zon op 4.42 uur, onder 20.32 uur. Maan op 2.24 uur, onder 14.21 uur. 19 Mei Zon op 4.40 uur, onder 20.33 uur. Maan op 2.36 uur, onder 15.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 Mei Hoog water: 9.52 en 22.32 uur. Laag water: 5.03 en 17.46 uur. Zondag 18 Mei Hoog water: 11.06 en 23.41 uur. Laag water: 6.18 en 19.08 uur. Maandag 19 Mei Hoog water: 12.15 uur. Laag water: 7.31 en 20.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1