Landelijke ruiters hebben het eeuwfeest ingeluid Kort en bondig Electrische feesttrein kreeg in het Noorden een hartelijke ontvangst Koningin legde de eerste steen voor herstel St. Laurenskerk te Rotterdam Heemstede Vrolijk besluit van het toneelseizoen Bennebroek Santpoort Friezen en Groningers toonden hun erkentelijkheid met talrijke geschenken „Levend teken van de ziel van een stad" Zangersdag in Haarlem Amsterdamse Beurs 7 Haarlemmermeer-jubileum B.C. „Groenendaal" bestaat tien jaar Houten huis in Zaandam afgebrand Pennink niet in finale van pianoconcours Uitvaart mr. E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen .Scheepvaart MAANDAG 19 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het voorspel van de feestelijkheden, die In Jüli door de landbouworganisaties wor den 'gehouden bij het eeuwfeest van de Haarlemmermeerpolder, is Zaterdagavond in de Hoofddorpse manége begonnen. Daar is in een uitvoering van de landelijke rij- vereniging, waarvan Dinsdag- en Woens dagavond reprises worden gegeven, de aandacht gevestigd op die trouWe mede werker, waarbuiten de boer het in de vorige eeuw nimmer heeft kunnen stellen: het paard. Vooral omdat het thans in sommige bedrijven wordt onttrooond door de mechanisatie had deze speciale uitvoe ring een bijzondere betekenis. Er werd in de historische entree weer even aan her innerd, welk een schrik de weke, drassige Meerbodëm aanvankelijk voor paard en berijder is geweest, toen de eerste burge- Onder zeer grote belangstelling van de zijde van de minnaars van het spel op het groene laken herdacht de biljartclub „Groenendaal" Zondag het feit dat zij voor tien jaar geleden werd opgericht. Ter ge legenheid daarvan werd in het clublokaal aan de Valkenburgerlaan een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar vele vertegenwoordigers van bevriende clubs hun gelukwensen aanboden. Daar was ook de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, jhr. dr. J. C. MoMerus, die in een geestige rede de ju- bilaresse huldigde voor wat zij op het ge bied van de biljartclub in brede kringen tot stand had gebracht. Ook het bestuur van het district Haar lem van deze organisatie was aanwezig en bracht hulde aan „Groenendaal" bij mon de van de heer P. Wagenaar. Een groot aantal verenigingen uit Heemstede en Haarlem w.aren voorts vertegenwoordigd en zelfs uit Amsterdam en Aalsmeer wa ren biljarters van bevriende clubs aanwe zig om hun gelukwensen aan te bieden. De voorzitter van „Groenendaal" de heer W. v. d. Berg, toonde zich een goed voorzit ter en beantwoordde allen, die hulde had den gebracht aan zijn vereniging. Zaterdag 24 Mei wordt een feestavond gegeven. Ook de laatste twee Heemsteedse toneel verenigingen hebben „weer voor enige maanden van de planken afscheid geno men. Blijkens de keuze der gespeelde stuk ken heeft men er de voorkeur aan gegeven het vrijwel afgelopen seizoen op een vro lijke wijze uit te luiden. Zo gaf „Heem stede-West" in hotel De Leeuwerik te Haarlem met veel succes een vlotte opvoe ring van „Ik moet met je trouwen", een vrij banaal blijspel van Hans Nesna._ De niet van bijster veel esprit getuigende in houd bespraken wij onlangs reeds na de opvoering door „Herman Heijermans", zo dat wij önsHïlï voornamelijk tot de spelers kunnen bepalen. „Heemstede-West" had zich voor deze gelegenheid van de medewerking van drie bekende Haarlemse amateurs verzekerd en daarin vond Willem van der Veer het bij uitstek geschikte materiaal, dat zich met een kennelijk genoegen aan zijn solide lei ding onderwierp. Aldus zagen wij een op vliegende kunstmestfabrikant van Koos Toornend, geestig opgezet en in de juiste blijspeltoon volgehouden, een bijzonder vermakelijke Pinkie-Pinkie van Gé Pollé en een door C. Kroese mild gespeelde domi nee. Maar ook de eigen leden lieten zich niet onbetuigd en vormden met hun gasten een goed-sluitend ensemble, dat deze klucht in een amusante vertolking voor het voet licht bracht. Willy 'van Harten-De Jong beschikt over alle eigenschappen om de rol van Yvonne vlot en met charme op het toneel te brengen. Joke van der Veldt- Kerkhoff was eveneens uitstekend als het bijdehande volksmeisje, waarin zij het voor deze rol noodzakelijke ordinaire tintje ner gens hinderlijk overdreef. Een grappig blij speltype was ook de overmatig bezorgde moeder van Lien Wijnstroom-Schellinger hout en Joop Portegies maakte van de on benullige Frederik een eveneens amusant fatje. Annie Jeltema-Van der Mark als een betrouwbare Sophie en de scheepsarts van Jan Bronkhorst droegen tenslotte niét wei nig tot de algemene vrolijkheid bij. Nut en Genoegen Niet minder vreügde heerste er dezelfde avond in hotel Het Wapen van Heemstede, waar „Nut en Genoegen" het bekende blij spel „Tropenadel" van Henri van Wermes- kerken weer eens aan de vergetelheid heeft ontrukt. Het is al vele jaren geleden dat ik dit stuk voor het laatst heb gezien, met de betreurde Esther de Boer-Van Rijk en Lau Ezerman in de hoofdrollen en sindsdien is er zo het een en ander in de wereld ge beurd. Nu wekt het stuk misschien al leen nog enkele weemoedige herinneringen op bij onze oud-Indisch gasten, al werkte Van Wermeskerken dan ook in hoofdzaak met een exorbitant gebogen lachspiegel en toonde hij zich daarbij evenmin bepaald kopschuw bij de vervoeging van het werk woord generaliseren. Maar van het publiek zal niemand deze gechargeerde terugblik op het verleden hebben betreurd, omdat men zich met alle wederwaardigheden van de ten tonele gevoerde „sambal-aristoóraten" kostelijk heeft geamuseerd. Een dergelijk milieu, van vér boven hun stand levende Amsterdammers, ligt de spe lers van „Nut en Genoegen" altijd bijzon der goed, zodat het stuk over het algemeen de juiste bezetting kreeg. Rieka Beek en Jan Huisman vormden het eeuwig twisten de echtpaar Van Vliet, dat elkaar in spel noch in humor een duimbreed toegaf. Reina Visser was hun innemende dochter, die met de sympathieke Rudolf van Joop Martin voor de romantiek zorgde. Bep Bokelman gaf de altijd weer dankbare rol van de récalcitrante juffrouw Van der Kooy een grote dosis Amsterdamse gein, waarmede zij lijnrecht op haar doel afstevende. Henk Sperling overtuigde meer als landgenoot aan als zoon van het trotse Albion en Henk Bakker zette de nuchtere Hollander stevig naast een met gepaste bescheidenheid ge speelde Javaanse huisjongen van Nelly Klootwijk. Tenslotte vermelden wij nog gaarne de moeite die men zich heeft ge troost om het betrekkelijk kleine toneel het aanzien van een voorgalerij te geven. J. v. D, meester, mr. Pabst, binnenreed: zijn rij dier had „de borden aan", zoals de plank jes heetten, die onder de hoeven werd be vestigd om het wegzakken te voorkomen. Een intocht van boerenparen- in kleder drachten van Friesland, de Veluwe, Stap horst, West-Brabant, Zeeland, West- Friesland Drente en de Zuidhollandse eilanden symboliseerde de trek naar het „drooggevallen" land uit alle windstreken. Het viel weer duidelijk op in welk een prima conditie de landelijke ruiters hun dieren presenteren, men kon zonder over drijving constateren, dat „de appeltjes er op lagen". Jan van Leeuwen reed" met „Hassan" een stijlvolle dressuur proef en later kwam er een voortreffelijk Hoge School-nummer van dr. H. L. M. van Schaik met „Wopke", de bekende Friese hengst. Vooral de jongeren hebben zich bij deze uitvoering doen gelden. Wanneer men bij het figuurrijden zag hoe keurig de achten werden gereden en bij het voltigenummer de gedurfde en toch zo gemakkelijk uit gevoerde sprongen en standen, dan besefte men welk een hoog peil van vaardigheid het voorrecht van de dagelijkse omgang met het paard voor deze jongens en meis jes van het platteland bereikbaar maakt. En natuurlijk geldt hier ook het „zoals de ouden zongen", getuige het nummer „De oude carroussel" waarin een oudere ge neratie zich nog eens presenteerde. Ook de fraai-gecostumeerde „Romeinse spe len" leverden een boeiend schouwspel op. Springnummer De uitvoering zou natuurlijk niet com pleet zijn geweest zonder een springnum- mer: twaalf ruiters namen er aan deel en drie van hen reden een foutloos parcours: de jonge Jantje van der Maarel, tot twee maal toe, eerst met „Leida" en vervolgens met „Huberta", Jaap van Nieuwenhuizen en Wim Rip, die zich bovenaan plaatste met een tijd van 25.2 seconden. Dit drietal zal Dinsdagavond' in een barrage over springen. Het geheel stond onder het beproefde commando van de opperwachtmeester W. P. Jansen. ETO-HBC 2—2 Aan spanning heeft het bij de wedstrijd ETO-HBC niet ontbroken en het is uitslui tend aan het missen van een strafschop te danken dat HBC de volgende ronde heeft bereikt. Voor de rust was de thuisclub in de meerderheid en reeds ha 10 minuten spelen maakte M. W. Dekker met een prachtig schot er 10 van. Paal en lat moesten de HBG doelman te hulp komen om vérder ohheil te voorkomen. Na de hervatting gaf HBC de toon aan en de rechtsbinnen wist dan ook de partijen op gelijke voet te brengen. (11). Even la ter ontging de scheidsrechter een hands bal waardoor de bezoekers een voorsprong wisten te nemen. ETO liet het er niet by en toen een der ETO-spelers in het be ruchte gebied werd gehaakt werd de hun ner toegestane strafschop gemist. Even la ter maakte een der HBC-backs hands, van de strafschop werd door Subrechts gebruik gemaakt. (22). De thuisclub bleef aan vallen maar resultaat blééf uit. AMBACHTSSCHOOL „HAARLEMMER MEER" Het bezoek aan de openbare les en de tentoonstelling, die Zaterdagmiddag in de Ambachtsschool Haarlemmermeer werden gehouden, was dit jaar by zonder groot. Meer dan 800 bezoekers hebben van hun belangstelling blijk gegeven, waarby voor al de voorwerpen op de tentoonstelling de volle aandacht hadden. Ook burgemeester mr. J. F. Jansonius en de wethouders Bos en Van Beem volgden met belangstelling de verrichtingen van de leerlingen. TONEELAVOND „ONDER ONS" Ten bate van het comité „Ouden van Da gen" gaf Zaterdagavond de toneelvereni ging „Onder Ons" in „Oud Berg en Dal" een tweede opvoering van „Een schip vaart uit". Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van het comité, de heer C. Ha- zenbroek een woord van dank. „Fit gaat optreden De Christelijke sportvereniging „Fit" uit Santpoort geeft Dinsdag 27 Mei in „de Weijman" een uitvoering. Het pro gramma vermeldt 19 nummers, waaraan door zowel de kleuters als door de senio ren der dames en heren wordt deelge nomen. Verrassingen in „Santpoorts" zomerse schaakcompetitie Voor de zomercompetitie van de schaak club „Santpoort" zijn de deelnemers opnieuw ingedeeld in drie groepen van zeer variëren de sterkte. Er zal een bijzondere puntentel ling gelden, zodat ook de zwakkere spelers een redelijke kans op een prijs hebben. De eerste ronde bracht' al verschillende ver rassingen. Groep A: Vos—W. Schuurman 0—1; v. d. Bronk—Baljet 0—1 Homan— In 't Velt 01 De BoerPieterse 14. Groep B: SterkWennis 10; Houterman Leysma 10; OosterlingVulling 0—1 EnklaarBekkering 10. Groep C: SteynSteynberg Va—'A; Haan appelKaan 1—0; Roos—van Dijk 1—0; Pels —.Schweitzer 1—0. Kunstenaarsfeest in Bergen De secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. J. Reinink, heeft Zater dag in „De Rustende Jager" de tentoonstèl- ling geopend, die het Kunstenaarscentrum Bergen ter gelegenheid van zijn eerste lustrum houdt. Onder bijzonder grote belangstelling en in aanwezigheid van bijna alle leden van dit kunstenaarscentrum, onder wie er zijn die tot ver in het buitenland bekendheid hebben verkregen door hun werk, ver welkomde voorzitter mr. A. F. Kamp de aanwezigen! Zondagmiddag is de viering voortgezet met een programma, waaraan medewerking verleenden de pianiste Maria Stroo, de dichter A. Roland Holst, de so praan Erna Spoorenberg, mr. A. F. Kamp en°S. Carmiggelt. Een felle brand heeft Zondagmiddag het woonhuis van de familie Van Elsland aan de Zuiddijk in Zaandam vernield. De brand is door nog onbekende oorzaak ontstaan in de keuken. De bewoners van het geheel van hout opgetrokken huis waren afwezig. Voorbijgangers hebben twee fietsen, een kinderstoel en wat klnderkleertjes geréd. De directie der N.S. heeft Zaterdag met zeer veel genodigden, onder wie de minister van Verkeer en Waterstaat, het college van commissarissen der N.S., commissarissen der Koningin en vele burgemeesters een feestrit gemaakt ovèr de geëlectrificeerde baanvakken Zwolle-Leeuwarden/Groningen. De trein is in het Noorden een enthousi aste ontvangst bereid. Bij de stations en ook langs de spoorlijn toonde veel publiek zijn hartelijk medeleven in de nieuwe verbinding, die voor de Noordelijke provincies van zo groot belang wordt geacht. Het origineelste geschenk tijdens deze feestrit werd de president-directeur ir. F. Q. den Hollander in Zwolle aangeboden. Met de „versierselen van de Gouden Scha kel" wilden de Zwolse handelsreizigers hun dankbaarheid betuigen voor het tot stand- komen van de electrificatie. Hun geschenk was een herinnering aan de' tijd toen er in Zwolle nog een tunnel was en tussen de perrons van het Zwolse station een ketting gespannen werd. De handelsreizigers schonken twee vergulde en versierde schakels van de oude ketting aan ir. Den Hollander. Burgemeester jhr. G. A. Strick van Lin- schoten bood een plaquette aan, welke naar hij hoopte een plaatsje zal krijgen in een nieuw stationsgebouw. In afwachting daarvan mag de plaquette in het oude ge bouw geplaatst worden. In Meppel werd een plantsoen voor het station aangeboden. De Kamer van Koop handel schonk een schilderij, de werk gevers en de handelsvereniging een pla quette voor het station. In Steenwijk schonk de burgemeester een stationsklok, evenals zijn collega in Wolvega. In Heerenveen bestond het ge schenk, door de burgemeester mede na mens burgerij, handel en nijverheid aan geboden, uit een plaquette. Akkrum schonk ook een stationsklok. In Grouw-Irnsum stond de vereniging „Jong Friesland" met allerlei fraaie modeljachtjes op het perron. Hier bood de burgemeester een stations- bank aan. Toen was weldra Leeuwarden bereikt. In optocht ging het naar de beurs, waar aan een lunch gesproken werd door minister Wemmers en de Commissaris der Ko ningin. Burgemeester mr. H. A. van der Meulen schonk een bedrag voor het t.b.c.-sanato- rium der N.S., de Kamer van Koophandel bood een versiering voor het station aan en het departement Leeuwarden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel een tegeltableau voor de stationshal. Naar Groningen Nadat eerst naar Meppel was terugge reden begon de tocht naar Groningen. In Hoogeveen bestond het geschenk uit een stationsklok. In Beilen volgde weer een klok voor buiten, maar ook een klok voor binnen het station. In Assen bood de burgemeester een plantsoen aan bij het station. De garni zoenscommandant had ter opluistering de „Hoe groot een stad ook wordt, meestal is het toch slechts één toren, die d e toren \an de stad blijft. Eén kerkgebouw blyft de Grote Kerk. De kerk met zyn toren is het teken, dat omhoog wyst boven al deze aardse belangen uit, het levend teken van de ziel van een stad, die sterker door stryd ordt. Rotterdam heeft lang zonder z\jn St. Laurenskerk moeten bestaan. Het teken, dat al die tijd uitsluitend uit haar geest bestond was duidelijker zichtbaar dan enig bouwwerk van steen. Het werd gezien over de gehele wereld". Deze woorden sprak Koningin Juliana hedenmorgen in een bijzondere dienst in de St. Laurenskerk te Rotterdam, nadat zij de eerste steen had gelegd voor het herstel van de bij het bombardement in de Meidagen van 1940 zwaar gehavende kerk en toren. „Het zal een diepe voldoening zijn", zo zei de Koningin, verder, „dat het uiterlijke monument zich binnenkort weer naast dat van de geest zal kunnen laten zien. Veel ligt er uitgebeeld in een middeleeuwse kerk. Ook de moderne stad weet dat en De Nederlandse pianist John Pennink, die behoorde tot de 24 van de 72 Candida- ten, die werden toegelaten tot de tweede selectie van het internationale pianocon cours „Koningin Elizabeth" te Brussel, is afgewezen voor de finale. De Zaterdagmid dag door de jury voor de definitieve proef aangewezen pianisten zijn: Yuri Boukoff (Bulgarije), Frans Brouw (Belgi), Jacques Coulaud -(Frankrijk), Lamar Crowson (Amerika), Laurence Davis (Australië), Karl Engel (Zwitserland), Philippe Entre- mont (Frankrijk), Léon Fleisher (Ame rika), Hans Graf (Oostenrijk), Janine Kinet (België), Théodore Lettvin (Ameri ka) en Maria Tipo (Italië). Deze candidaten zullen thans geheel af gezonderd in dé muziekkapel van Koningin Elizabeth te Argentueil een speciaal voor deze gelegenheid geschreven werk van een Belgische componist moeten instuderen dat zij tezamen met een concert van een bekende meester ten gehore moeten bren gen op 26, 27 en 28 Mei in de grote zaal van het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. De jury bestaat uit: Willem An- driessen, Marcel Cuvelier, Eduardo del Pueyo, Olin Downe's,. Rudolf Firkusny, Arthur Rubinstein, Marguéritte Long, Mag- da Tagliaferrö, Kathleen Long, Carlo Zecchi, Emile Bosquet, René Defossez en Walter Kerschbaumer. Zaterdag is te Wassenaar het stoffelijk overschot van de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen, ten grave gedragen, nadat in de R.K. kerk een Mis van Requiem was gecelebreerd. Aan de groeve sprak minister mr. D. U. Stikker een afscheidswoord. De minister zei onder meer dat de thans over ledene alles wat gecompliceerd was tot de eenvoudigste levenstrekken terug wist te brengen. Hij kenmerkte zich in zijn werk kring door moed, durf en originaliteit. Aan zijn Londense taak heeft hij zich volledig gegeven; in de oorlogsjaren trad hij op als raadsman van vorstin en regering en latér als minister zonder portefeuille. Ook na de ooi-log is hij een vraagbaak van de regering geweest. Met hem is een warm voelend en wijs en goed Nederlander heengegaan, die op voortreffelijke wijze ons land heeft ge diend, zo besloot minister Stikker zijn af scheidswoord. Hierna sprak namens de familie de bur gemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich een woord van dank. Staf muziek van het regiment Johan Willem Friso gezonden die een muzikale bijdrage leverde. Het departement Assen der Maat schappij voor Nijverheid en Handel schonk geld voor het meubilair van het t.b.c.-sa- natorium. In Groningen voerde opnieuw minister Wemmers het woord. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, sprak een dankwoord, dat verge zeld ging van een gift voor het t.b.c.-sa- natorium. De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen vroeg meer be langstelling voor de andere in Groningen samenkomende lijnen: een goede verbin ding met N.W.-Duitsland en met Twente langs de Oostgrens. Het departement Gro ningen van de maatschappij voor Nijver heid en Handel bood een antieke koffiekan aan en het streekvervoer gedenkpenningen voor de Commissaris der Koningin en de N.S.-directeuren. Ir. Den Hollander sprak in allé plaatsen hartelijke dankwoorden. Hij deed uitko7 men dat. de electrificatie een besparing be tekent van 550.000 ton steenkolen hetgeen een bezuiniging is van 5% millioen dollar. Hij huldigde alle N.S.'ers die aan deze electrificatie hebben medegewerkt. Laat in de avond werd de terugtocht naar „Holland" aanvaard. Gedurende een deel van de reis werd de Op elk station langs de geëlectrificeerde spoorlijn naar het Noorden lucts het Zater dag feest. In Grouw-Irnsum bood burge meester Renken van Idaarderadéel (achter de microfoon) aan ir. Den Hollander een fraaie bank voor het station aan. Enige dames in Friese klederdracht haddén de bank maar vast in gebruik genomen. trein getrokken door de gloednieuwe Franse 6-assige electrische locomotief nr. 1301, die een vermogen heeft van 4200 pk. Dit nieuwe type electrische locomotief is Zon dag in ons land aangekomen. Oud vervoer In Leeuwarden heeft men een optocht gehouden van voertuigen uit vroeger da gen, bemand met leden van een gymnas tiekvereniging, gekleed in costuums uit de tijd, waarin de diverse vervoermiddelen in gebruik waren. Het geheel vormde een booiite stoet van landelijke ruiters, glazen wagentjes, eén jachtwagen, een omnibus, een tilbury, een diligence, Friese sjezen, die nog steeds in gebruik zijn, een post koets, een oude loopfiets, een oude autb uit het jaar 1898, een Terschellinger boeren wagen, een ouderwetse brandspuit en ten slotte een praalwagen, van de N.S. kent de geschiedenis ervan df voelt haar onbewust aan. De St. Laurens in nieuwe vorm zal de kenmerken blijven dragen van zijn herstel uit het midden der 20ste eeuw en zal de Rotterdammers steeds blyven herinneren aan wat daaraan voorafging. Sterker dan voorheen wil zij een centrum van de stad zyn. Later zal men zich af vragen hoe zij weer is opgebouwd dat was blijkbaar geen probleem in die moei zame tyrl rond 1950. Het antwoord zal zijn: natuurlyk is zy toen weer opgebouwd, want Rotterdam was, is en blijft immers Rotterdam". Het bezoek van de Koningin verleende bijzondere luister aan de jaarlykse op bouwdag te Rotterdam. De Koningin reed per auto door de fees- tclyk met vlaggen getooide stad naar de St. Laurenskerk. Vele Maasstadbewoners hadden zich langs de route opgesteld om de Landsvrouwe te kunnen begroeten. De bijzondere dienst in de St. Laurens kerk werd opgeluisterd door muziek van de marinierskapel van de Koninkiyke Marine. Luidsprekers maakten het mogelijk de plechtigheid ook buiten de kerk te volgen. Het Koninklijk Nederlands Zangersver bond (na „Toonkunst" het oudste verbond van koorverenigingen in ons land vol gend jaar viert het zijn eeuwfeest) ontwik kelt tegenwoordig een opmerkelijke bedrij vigheid. Als organisatie van het koorwezen heeft het Verbond de bakens weten te ver zetten toen het duidelijk werd dat de tijd van de grote liedertafelconcoursen voorbij was. Er wordt nu gestreefd naar een ede ler doel. Vooreerst wordt onvermoeid pro paganda gemaakt voor een muziekstijl van effectieve culturele waarde, zowel uit het heden als uit het verleden, waardoor onze koren, uit hun gezapig isolement gerukt, hun rol kunnen vervullen in het algemene muziekleven, waarvan ze, om volwaardig te zijn, de evolutie moeten kunnen mee maken. Dit proces van répertoire-vernieu wing is zich bij de aangesloten verenigin gen duidelijk aan het aftekenen. Niet min der bezint men zich op de stijl der uitvoe ring, waarover het laatste woord nog niet gezegd is. En verder organiseert het Verbond Zan- gersdagen, die men tournooien zou kunnen noemen, welke in een gezonde sfeer een cultureel doel dienend de vroegere wed strijden vervangen. Haarlem zal op Hemel vaartsdag voor het eerst een dergelijke Zangersdag binnen zijn muren hebben. Niet minder dan 700 zangers zullen zich op het podium van de gemeentelijke Concertzaal laten horen. De deelnemende koren zijn: de Koninklijke LiedertafelZang en Vriend schap Haarlem, Zaandams Mannenkoor, Zang en Vriendschap uit Hilversum,. Man nenkoor Krommenie, Mannenkoor Caecilia uit Bussum, Orpheus uit Alkmaar, De Stemmen van Amsterdam, Kunst na Arbeid en Euterpe, eveneens uit de hoofdstad. Het volledige programma is óns niet be kend; alleen kennen wij de nummers die de plaatselijke vereniging ten gehore zal brengen. Als dit de algemene norm is, kan men Donderdag een treffende culturele manifestatie verwachten. J. DE K. Alnati, pas». 16 Fernando. Noronha. Amstelkerk, 16 v. Cape Palmas, n. Grandlbassa. Amstelland, 16 v. Rio de Janeiro te Santos. Ampenan, pass. 17 Ouessant 16 Hoek v. Holl. Akkrumdijk, 16 530 m. W.ZW. Cocos eil, Albireo, pass. 16 Elbe. Alcyone. 16 800 m. O.NO. Cp. Race. Aideramin, 16 420 m. NW. Flore3. Alphard, 16 40 m. ZW. Southampton. Aludra, 16 40 m. ZW- Ouessant. Andijk, 16 840 m. O.t.N. Bermuda. Antonia, 16 v. Pladju naar Penang. Armilla, 17 v. Singapore té Haiphong. Aalsdijk, 17 te Rotterdam. Alblasserdij'k, 13 v. Galveston te R'dam. Algenib, "18 te Las Palmas. Alphard, 18 van Cuba te Rotterdam. Ampenan, 18 van Makassar te Rotterdam. Amstelpark, 16 v. IJmudden te Norfolk. Axel-dijk, 16 Port Soedan gepass. Alamak, 16 te Antwerpen. Alöabi, 19 Montevideo verwacht. Al loth, 19 Las Palmas verwacht. Altair, 17 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 18 te Antwerpen. Annenkerk, 17 v. Sydney naar Adelaide. Arundo, 18 60 m. N. Terschelling. Axeidij-k, 18 van Aden. Aagtekerk, 19 te Trinidad. Alphacca, 18 v. Victoria naar ïlheos. Amstelpark, 18 v. Newport Nêws naar Nederl. Ariadne, 17 v. Amsterdam naar Velos. Arkeldijk. 18 v. R'dam te New York. Amstelstad. 19 te Soerabaja. Arendskerk, 19 te Genua. Arnedijk, 18 te Earnpa. Billiton, 16 te Trinidad. Bloemfontein, 18 Mombasa verwacht. Baud, 16 v. Ambon naar So rong. Bengkalis, 16 v. Saigon n. Priok. Breda, 16 640 m. ZW. FlOrés. Blitar, 17 naar Singapore. Bintanig, 18 V. Cebu naar Slain. Borneo, pass. 19 Guraadfui. Bo.^koop, 17 te Buenaventura naar Guayaquil. Callisto, 16 v. Swansea naar Montreal. Cleodora, 17 v. Colombo te Calcutta verwacht. Caltex The Hague, 16 105 m. O. Malta. Celebes, 16 dwars Plymouth. Chama, 16 300 m. ZO. Ras al Hadö. Caltex Leiden pass. 17 Bougaroni. Caltex Pemis, 17 van R'dam naar Sidon. Caltex Utrecht, 17 van Sidon naar R'dam. Clavella, 17 te Kotka. Cottica, 17 van Dover. Caltex Delft, pass. 18 Kp. St. Vincent. Caltex Nederland, 18 v. R'dam naar Sidon. Dalerdijk, 16 van Londen naar Hamburg. Delft, 16 520 m. ZW. San Miguel. Diemerdijk, 16 130 m. ZW. Ouessant. Duivendrecht, 17 v. Havana n. Port Everglades Delfland, 19 te Las Palmas. Duivendrecht, 18 v. Havana te Port Everglades Drente, 19 13 u. Hoek v. Holland verw. Erin na. 16 te Miri. Etrema, 16 v. R'dam naar Tripolis. Edam, 18 v. New York te R'dam. Eendracht, 17 v. Stratoni te Rotterdam. Enggano, 17 V. Tan-ger naar R'dam. Esso Den Haag, 17 v. Aruba te R'dam. Friesland (KRL), 16 v. Semarang n. Priók. Farmsum, 16 180 m. ZO. Nantucket. Felipes, 16 van Pladju naar Singapore. Gouwe, 16 Kanarische eil gepass. Groote Kerk, 17 te Karachi. Gordias, 15 v. Izmir naar Piraeus. Gadilla, 16 700 m. W.ZW. Madeira. Hera, 17 van Bremen te R'dam. Haulerwijk, 16 880 m. W.ZW. Flores. Hector, 16 Malta gepass. Helena, 16 220 m. NO. San Miguel. Helicon, 16 480 m. ZW. Bermudas. Hersilia, 16 370 m. W.ZW. Finisterre. Heemskerk, 20 Singapore verwacht. Hydra, 18 v. Sao Juan te Amsterdam. Haarlem, 18 te Port au Prince. Indrapoera, pass. 19 Str. Messina. Japara (KRL), 17 te Penang. Jupiter, 17 van Tunis naar Belfast. Jagersfontein. 19 te Port Elizabeth. Java, 18 te Southampton. Japara (KRL), 17 v. Penang n. Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 19 te Port Said. Kedoe, pass. 16 Finisterre. Kieldrecht, 16 v. Cebu naar Singapore. Kalimantan, 16 te Palembang. Karossa, 17 v. Priok teSingapore. Kasimbar, 16 v. Makassar naar Ambon. Klipfontein. 16 230 m. Z.t.W. Ko. Blanco. Kota Baroe, 16 v. Menado naar Priok. Kota Gede, 19 te Soerabaja. Kertosono, 17 te Colombo. Leerdam, 18 v. Philadelphia te Norfolk. Lissekerk, 16 te Bona. Leuvèkerk, 16 te Port Said. Li eve Vrouwekerk, 16 te Colombo. Laertes, pass. 17 Mlnicoy. Leersum, 16 420 m. N.NO. Bermuda. Lemsterkerk, 16 nog rede Chitt a-gong. Luna, pass. 16 Finisterre. Laurenskerk, 17 v. R'dam n. Perzische GOlf. Llndekerk, 17 van R'dam naar. Antwerpen. Laurenskerk, 17 te Amsterdam. Laagkerk, 18 v. Adfen naar Karachi. Langkoeas, 18 v. Antwerpen n. Port Said. BINNENLAND Op klaarlichte dag werd op de Gen- nepse Maasweg een das door een passerende vrachtauto aangereden. De das is een vrij zeldzaam nachtdier. De politie heeft het dier met een schot uit zijn lijden verlost. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding over het geschil in het bestuur van de Bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederland. De president oordeelde, dat het op 12 April in de hoofdbestuursvergadering van de B.B.N. genomen besluit tot opheffing van de schor sing van het lid der B.B.N. J. Verwer, voor lopig niet ten uitvoer mag worden gebracht. Zaterdag heeft een Spitfire van de lucht basis Soesterberg wegens motorstoring een noodlandinig- moeten maken op het sport- vliegveld Hilversum. De piloot slaagde er in de machine aan de grond te zetten, zij het ten koste van enige lichte beschadigingen aan het toestel. Hij zelf kreeg geen letsel. De Canadese mevrouw John E. Tead te 's Gravenhage, wier echtgenoot rechter is in het Internationale Gerechtshof, heeft aan de Nederlandse miniatuurstad „Madurodam" een miniatuur-pijnboomwoud geschonken. Het zal bestaan uit kostbare dwergboom soorten, waarmede de dichte bebossing van het hoge Noorden van Canada natuurgetrouw op sterk verkleinde schaal zal worden, nagebootst. Madurodam is, zoals men weet, gesticht ten bate van het Nederlandse Stu dentensanatorium te Laren, met behulp van een vorstelijke gift van de familie Ma- duro op Curagao, wier zoon George, student te Leiden, tijdens de oorlog in een Duits concentratiekamp overleed. Het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem heeft Zaterdag zijn 40-jarig bestaan gevierd. Staatssecretaris mr. Cals onthulde een portret van Koningin Juliana, door een der personeelsleden van het museum ge schilderd, en een borstbeeld van de stichter van het museum, generaal Höfer. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde mej. M. J. C. Schraagen te Aerd.en- hout. De heer B. van Oeveren, candidaat te Halfweg, beroepen tot predikant bij de Gereformeerde IIerk*te Vries (Dr.) zal op Zondag 25 Mei aldaar zijn intrede doen. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt op Vrijdag 23 Mei een openbare vergadering in de kleuterschool aan de Tësselschadestraat. Op Tweede Pinksterdag, Dinsdag 3 en Woensdag 4 Juni zal in de kerk der Re monstrantse Gereformeerde Gemeente het Pinksterspel „Des Heilands Tuin" van M. Nijhoff worden opgevoerd. Driehonderd eieren gingen verloren toen zich Zaterdagmorgen op het kruispunt Kor te BoogaardstraatTuchthuisstraatGast huisstraat, een aanrijding voordeed tussen een bakfiets en een m_-t eieren geladen be stelauto. Aan mejuffrouw J. W. Jobse, dienst bode de mevrouw C. M. WeijnmanDe Veij te Haarlem, is toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje 'Nassau. Lekkerkerk, 19 Suez verwacht. Loosdreeht, IS v. Karachi naar Bombay. Loppersum, 19 v. Bangolie te Sfax. Loenerkerk, pass. 19 Finisterre. Maashaven, pass. 17 Kaap Verd. eiL Merwêde, 17 te Antwerpen. Moienkerk, pass. 16 Kp. Blanco. Maetsuycker, 17 v. Priok te Fremantle verw. Malea, pass. 16 Puluweh. Mapia, 16 Str. Bangkok gepass. Marken, 16 300 m. O. Guardaful. Marpessa, 16 bij Sula eil. Meerkerk, 17 van Hamburg te Antwerpen. Mentor, 16 te Huelva. Mitra, 16 960 m. NO. Sombrero. Myonda, 16 200 m. O. Malta. Madoera, 19- v. Priok te Singapore. Maasland, 18 v. Buenos Aires te Amsterdam. Moienkerk, pass. 17 Las Palmas. Nieuw Holland, 16 v. Sydney n. Makassar. Nieuw Amsterdam, 18 270 m. ZO. Sable eil. Nigerstroom, 19 Lagos verwacht. Noordam, 19 v. New York te R'dam. Ondina, 16 v. Ras Sudr te Suez. Ophir, 16 v. Priok naar Belawan. Oranjestad,- 18 v. La Guaira n. Trinidad. Oranje, 19 le Belawan. Oranjefontein, 19 v. Belra te Amsterdam. Phróntis, 17 v. Balikpapan te Makassar. Polydorus, 18 Colombo verwacht. Prins Alexander 16 760 m. W. Scilly's. Prins Willem IV, 16 van Hamburg te Cuxhaven Prins Fred. Wililem. pass. 17 Kp. Race. Prins Joh. Willem Friso. pass. 17 Kp. Race. Prins Fred. Hendrik, pass. 17 Cape Race. Papendrecht, pass. 13 Malta. Prins Willem V, pass. 18 Cape Race. Rossum, 17 van Sagunto tq Rotterdam. Roebiah, pass. 16 Pèrim. Rijnland, 17 Rio Grande verw. Raki, 16 te Amsterdam. Roepat, 16 250 m. W. Sabang. Rondo, 16 110 m. N. Bahrein. Rijndam, pass. 18 Scilly's. Ridderkerk. 16 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Ruys, 18 Miri gepass. Rijndam, 17 v. Le Havre. Sibajak, 16 van Quebec te Rotterdam. Slamat, 17 te Makassar. Singkep, 16 van Penang n. Colombo. Sumatra, 16 van Djibouti naar Suez: SalawSti, 17 v. Port Said n. Galveston. Saidja, 16 van Pladju op rede Muntok. Schiedijk, 16 360 m. W.ZW. Ouessant. Stad Alkmaar 16 v. Middlésbró te Narvik. Stad Breda, pass. 16 Father Point. Stad Haarlem, pass. 16 Kp. de Gata. Stad Maastricht, 16 dwars Wight. Stad Vlaardingen, 16 410 m. ZO. Kp. Race. Stanvac Benakat, 16 v. Bangkok n. Sungelgerong Sommelsdijk, 17 v. R'dam te Vera Cruz. Stad Leiden, verm? 20 v. Neworleans n. Nederl. Samarinda, 13 v. Lorenzo Marques n. Bombay. Schie, 17 van R'dam rtaar Tunis. Soestdijk, 19 v. Makassar-te Priok verw. Stad Arnhem, pass. 18 Ouessant. Stad Dordrecht, pass. 18 Finisterre. Salatiga, 19 v. Antwerpen te R'dam. Stad Breda, pass. 18 Kp. Race. Tablan, 16 van Halifax n. New York. Talisse, pass. 17 Sabang. Tjipanas. 15 v. Kaapstad n. East London. Tosari, 17 v. Assab n. Massawa. Taria, 17 Singapore verwacht. Tawali, 17 v.. Tegal te Semarang. Temate. 16 v. Semarang n. Soèrabaja. Tjibadak, 16 v. Port SWettenham n. Penang. T.iibodas, 16 490 m. O. Luzon. Tfiluwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tüsadane. 16 300 m. W.NW. Kaapstad. Tjitjalengko 18 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Tamo. 17 Recife gepass. Utrecht. 19 Bombay verwacht. Veendam. pass. 18 Sable eil. Waterland, 16 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Waterman, 18 in Golf v. St. Laurens. Westerdam. 19 v. Rotterdam te New York. Willem Ruys. 20 3 u. Hoek v. Holland verw. T.T«el. 19 v. Curaqao n. Pta Cardon. Zonnewiik. 18 v. Houston naar Nederland. Zuiderkruis, 18 360 m. O. punt Macquarle. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3H Nederl. 4'i 88 88% A.K.U 135 134% Lever Brothers 168 166 Philips GloeiL 151 152 Nwe Philips 146 146 Kon. Petroleum 294 K 291% A'dam Rubber 85 84% Holl. Amer. Lijn 149 149 N. Scheepv. Unie 130 K 131% H.V.A 88% 88 75% 76 Amsterd. Bank 154^ 154% Rotterd. Bank 155 155 Twentse Bank 155 155 Anaconda Copper 42%' 42% Bethlehem Steel 47% 47% Republic Steel .48% 48% Shell Union 76 76% 42% 42% U. S. Steel 37% 38 N. Lever Brothers 164 162%

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3