fIJSSHOWi Blauwe Gillette Mesjes Kort en bondig Verwachtingen over de bollenoogst lopen sterk uiteen j BARKER'S CAFETARIA'S Haarlemse woonarken werkplaats voor B.P.M.-ers in Nigeria Over exportmogelijkheden nog weinig nieuws De Grote Houtstraat verjongt zich gestadig Hollandse Maatschappij d^r Wetenschappen Free Foresters ook dit jaar weer naar Nederland HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Exportmoeilijkheden Engeland niet te spreken Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen r RIJPMA R. W. Lieve overleden Burgerlijke stand van Haarlem In zes jaar tijd bouwde J. van Amerongen 40 woonschepen Voor helpers van Slot voorwaardelijke straffen Herdenking van het 200-jarig bestaan op Zaterdag Blue Gillette f. 0.75 per 5 Cricket Hockey BDHG Donderdag naar Nijmegen Gymnastiek Nederlands team voor wedstrijd tegen Saarland Golf Gouden eentpaar Doktersdiensten op Hemelvaartsdag Om de „Golf'-beker Paardensport Concours in Brasschaat Sport in 't kort Voetbal Hermes DVS-Haarlem Zondag in het Feijenoord-stadion DINSD/AG 20 MEI 1952 In de bollenstreek lopen de ver wachtingen over de oogst op het ogen blik zeer sterk uiteen. De oorzaak daar van moet worden gezocht in de beoor deling van de grond bij het huidige droge, warme weer. 'De een is van mening dat er nog vol doende vocht in de grond zit orn de planten lang „groen" te houden, waar door de bollen dik worden; de ander daarentegen bespeurt al droogte-ver schijnselen, waardoor de bol snel af sterft en dus ook de bolontwikkeling nooit sterk kan zijn. Die meningsverschillen zouden van min der gewicht zijn als men kocht nadat er was geoogst. Maar dat is niet het geval. Men begint al in Januari te kopen en als alles normaal loopt, dan slaat men met de prijzen zelfs in die tijd de plank lyieestal niet mis. Ontstaat er echter onzekerheid over de oogst dan kan men niet meer be kijken of men duur of zo laa% mogelijk moet inkopen. De kwekers weten trouwens niet wat zij moeten vragen. Het komt er dan meestal op neer dat de bkndel licht ge-v reserveerd is. Dit jaar is de situatie wel bijzonder ver ward. Verleden jaar konden de'bloembollen vrij naar Engeland worden uitgevoerd en daar is een gretig gebruik van gemaakt. Zelfs wat al te gretig, want er waren te veel bolbloemen. aan de markt, waardoor de prijzen laag waren en vele broeiers hun bedrijfskosten slecht of weinig gedekt zagen door de verkoop van bolbloemen. Over het algemeen zchj er dus wel wat minder ver kocht zijn dit jaar. De exporteurs zagen dat in en koesterden de hoop, dat de bloembollen buiten de import-restricties zouden blijven. Dit is niet het geval ge weest. Ook de bloembollen werden gecon- tingenteerd. Me^i is daar al zo zeer aan ge wend, dat men de deliberalisatie lankmoe dig opvat en er zoveel mogelijk de licht punten van zoekt. En nadeel is echter, dat men tot nu toe niet weet hoeveel er naar Engeland mogen worden uitgevoerd. De handelsbesprekin gen zijn namelijk nog niet afgelopen. Ook ADVERTENTIE Een groots opgezette te Haarlem. Verrukkelijk opgemaakte IJSCOMBI NATIES met slagroom enz. slechts 50 ct. per portie. IJSTAARTEN vanaf 2.per stuk ■4 Gen. Cronjéstraat 121 Rijksstraatweg 238 t.o. „HaarlenF'-terr. T▼▼▼▼▼TTTTTYYYTTTYTVTVVYTTTT -Het aspect van de Grote Houtstraat heeft zich door de eeuwen heen uiteraard gron dig gewijzigd doch dat dit proces doorgaat en het aangezicht van deze Haarlemse winkelstraat bij uitstek zich voortdurend verjongt, kan men dagelijks waarnemen. Oude winkelpuien verdwijnen en moderne zakenpanden verhogen het uiterlijk van „Haarlems hart", dht ondanks zijn in 1949 gevierd jubileumfeest, toen de Grote Hout- straat-verenigiog veertig jaar bestond en de winkelstraat dus een respectabele leef tijd bereikte, nog steeds met jeugdig vuur is vervuld. Achter cfe gevels en étalages echter ver bergen rfch de eeuwen. Wanneer er een oud parid wordt afgebroken, dat plaats moet maken voor een nieuw, komen de herinneringen aan oude tijden tevoorschijn uit de brokstukken. Als er gegraven moet v.;t>rden, komen de oeroude gewelven bloot, die sinds jaar en dag vergeten onder de vloeren van de huizen gemetseld lagen. Aan de Grote Houtstraat wordt thans bij zonder hard gewerkt. Er is namelijk door afbraak van het oude pand van de boek handel Lorjé een grote ruimte vrijgekomen, waar eerlang een 'modern modehuis, dat van het Lampe-concern, zijn deuren zal openen. De afbraakwerkzaamheden van het oude patriciërshuis, daterend uit 1600, kostte heel wat tijd en overleg en zelfs moest enkele malen het verkeer door de Grote Houtstraat worden stopgezet, toen bij de sloping van de topgevel gevaar dreigde van instorting. Dit oude huis, later ver bouwd tot winkel, heeft op de voorlopige lijst van Nederlandse monumenten gestaan, die in 1921 werd opgemaakt, waaruit de historische waarde blijkt. Dat het niet be houden kon blijden, kan men uit het oog punt van cultuurhistorische overwegingen betreuren, doch nu het eenmaal zover is kan Haarlem zich in ieder geval verheugen in een aanwinst op het gebied van de za kelijkheid. De firma Lampe heeft pas na 2l/z jaar de gelegenheid gevonden te beginnen met de afbraak. Nu gaat er binnenkort een mode huis verrijzen, dat medio September ge opend zal kunnen worden. Dit filiaal van een oude Hollandse firma zij werd in 1834 in Sneek opgericht zal de Grote Houtstraat tot sieraad strekken, zoals zo vele andere nieuwe en verbouwde panden aan deze winkelstraat het aspect van een gezellige, moderne centrum-passage verle nen; bovendien heeft deze firma, die thans haar twaalfde winkel in den lande gaat bouwen, reeds het bewijs geleverd dat zij in haar architect Heidoorn de man gevon den heeft, die weet hoe hij modehuizen moet inrichten. Haar aanwinst in Eind hoven bijvoorbeeld is altijd nog een van de aantrekkelijkste modezaken in deze stad, die bij haar herbouw na de bombar dementen toch op dat gebied heel wat nieuws gebracht heeft. Wat moderne winkelarchitectuur vermag de laatste jaren is men in dat opzicht met grote passen vooruitgegaan, wat men in Haarlem bijvoorbeeld het best gedemon streerd heeft gezien bij de her-inrichting van V. en D. aan de Grote Houtstraat zal in het nieuwe modehuis van Lampe tegen het najaar worden getoond. Zo zal Haarlems winkelcentrum in de rij der vele moderne en aantrekkelijke winkelhuizen spoedig opnieuw een nieuwe bijdrage krij gen tot haar aantrekkelijk aspect. dit heeft een geweldige invloed op het ver loop van de prijzen in binnen- en buiten land. De onzekerheden worden nog groter doordat nog geen overeenkomst met Duits land tot stand is gekomen. Er lopen ge ruchten dat naar Duitsland meer dan andere jaren geëxporteerd kan worden. En er lopen ook geruchten dat er minder naar Duitsland geëxporteerd kan worden Het resultaat van al die onzekerheden is, dat men naar de Beurs in het Krelage- huis gaat in de hoop iets te vernemen over de stand van de onderhandelingen. Veel zaken worden er nog niet gedaan, want net zo min als de exporteurs duur willen inkopen, willen de kwekers laag verko pen. Niemand is dus erg tevreden. Overigens, de Engelse afnemers zijn ook niet te spreken over de gang van zaken. Volgens een artikel in het Engelse vak blad de Nurseryman Seedsman ligt al les op het gebied van de bollenzaken stil. De zaad- en warenhuizen weten niet hoe veel bollen ze kunnen importeren en kun nen dus hun catalogi niet klaar maken. In Spalding, het Engelse bollendistrict, doen ook allerlei geruchten de ronde. Daar verklaarde men, dat de import 30% zal bedragen. Anderen praten over 50 tot 60% van het quantum van verleden jaar. Het vakblad noemt bedragen. De Engelsen schijnen voor één millioen pond te willen importeren en de Nederlanders houden vast aan tweeëneenhalf millioen. Indien de bollenkwekers en -exporteurs hierover uitgepraat mochten raken dan komt er weer iets anders op de proppen. Niemand weet nog iets over een defini tieve regeling tot beheersing van het hya cinten-areaal. Daar valt heel wat over te praten. Of men kan actie-comités oprich- den, die een teeltbeheersing willen voor komen. Heeft men daaraan nog niet ge noeg, dan schrijft men ingezonden stuk ken in de vakbladen. Men behoeft zich helemaal niet te vervelen.... Alleen: iedereen zou wel eens graag tot daden komen. Temeer omdat het prachtige voor jaarsweer er wel eens voor kon zorgen dat de oogst een dag of tien of veertien eerder binnen is dan gewoonlijk. Dat be tekent weer, dat ook de export vroeger gaat beginnen. Met het oog daarop dringt men van Nederlandse zowel als van Engelse zijde bij de regeringen op spoed aan. In het jaarverslag van het Haarlems Ver bond van Speeltuinverenigingen wijdt de secretaris, de heer J. Kuiper, een woord ter nagedachtenis aan zijn voorganger, de heer W. A. van der Kamp, die vorig jaar onver wacht is overleden. „Zeer veel heeft het Vér- bond aan deze grote kindervriend te danken en zijn naam en zijn daden zullen nimmer worden vergeten. In het bijzonder voor de jaarlijkse vacantiespelen heeft de heer Van der Kamp zich grote verdiensten verworven. Duizenden kinderen hebben genoten van het geen hun door zijn zorg werd geboden," aldus de secretaris. Het werk van het verbond breidde zich uit. Een nieuwe vereniging werd opgericht en het aantal leden van de aangesloten vereniging steeg. De vacantiespelen 1951 zijn uitnemend geslaagd. Twaalfduizend kinderen namen er aan deel. Vijfendertig kinderen trokken met een leidster en, leider naar Eindhoven, waar zij de gasten waren van een vereniging al daar. Enkele verenigingen waren in staat clubhuizen uit te breiden. Andere verenigin gen hebben nog niet de beschikking over ge bouwen. Daardoor wordt het verrichten van clubwerk bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt. ADVERTENTIE Als uw hond de oorzaak is, dat een ander schade lijdt, dan bent U volgens art, 1403 B.W. ver plicht deze schade te vergoeden. Ook dit risico dekt de W.A. particuliere polis. Draagt dit risico over aan een der grootste Schadeverzekering-Maatschap pijen en voor 9 gulden per jaar, voor het gehele gezin, hebt geen zorgen. Vraagt inlichtingen aan: Rio Grandclaan 53, OveTvecn, tel. 24588 Spec. afd. voor W(ettelijke) Aanspra kelijkheidsverzekering). Maandag is op zesenzestigjarige leeftijd in Haarlem overleden de heer R. W. Lieve, oud-leraar aan de Hogere Burgerschool aan de Raaks. De heer Lieve werd geboren op 24 Juni 1885 in Venlo en begon zijn loopbaan bij het onderwijs als tijdelijk onderwijzer te Goor. Nadat hij voorts tij delijk was verbonden aan een lagere school te Enschedé werd hij op 1 Januari 1905 boenemd tot definitief onderwijzer te Hen gelo, waarna hij naar Amsterdam verhuis de en daar het onderwijs diende. In de periode 1909—1918 was de heer Lieve vervolgens aan verschillende scho len verbonden in Indonesië, waarna hij op 1 September 1918, in Nederland terugge keerd, les gaf als leraar Nederlands aan de H.B.S. in Wageningen. Drie jaar later werd de heer Lieve benoemd tot leraar Neder lands aan de H.B.S.-A in Haarlem, waar hij bleef tot 31 Augustus 1950, de datum van zijn pensionnering. Van 1946 af was hij daar tevens onder-directeur. De heer Lieve heeft in het schoolleven altoos een aparte plaats ingenomen. Naar gemakkelijke populariteit heeft hij nooit gestreefd en zijn critiek kon ongemakkelijk scherp zijn. Aan de andere kant was hij met verdiende lof nooit spaarzaam. Deze beide wapens, lof en critiek, hanteerde hij echter ter verdediging van één ding, dat hem zeer na aan het hart lag: de Neder landse taal. Verminking daarvan was hem een gruwel, die hij genadeloos afstrafte. Maar aan de andere kant leidde hij zijn leerlingen vooral in de hogere klassen door het domein van de litteratuur met een scherp inzicht en een goede smaak, die wel belangstelling moesten wekken. Hoe warm zijn hart voor de school klopte, bewees hij door zijn grote activiteit voor de schoolvereniging „Die Raeckse" en voor de oud-leerlingenvereniging, de H.H.V. Op Vrijdag 23 Mei des middags om half drie wordt de overledene op de Algemene Begraafplaats in Heemstede ter aarde be steld. HAARLEM. 19 Mei 1952 BEVALLEN van een zoon: 17 Mei, H. M. JoostenBosdriesz: A. B M. van Meeuwen —Brugman: L, Cohen—van ~vitsen; 18 Mei, H. SchönlauMax: C. H. WijkhuiseNijssen; 19 Mei, B RuifrokStulp; P. Starinkvan de Pieterman. BEVALLEN van een dochter: 14 Mei. E. MeestersReudler; 16 Mei. L. Lefferts Roode: 17 Mei, D. E. BlekmanRoose; 18 Mei, J. H. KikkertFranssen; A. Mathot Bos: M. KorsmanGeelen; A. L. van Ooijen Kramer. OVERLEDEN: 16 Mei, G. C. Jirris, 71 ,j„ Rijklof van Goensplein; 17 Mei, P. Staring de Jong, 49 j.. Hazepaterslaan; J. van Ton geren, 88 j„ Vergierdéweg; L. H. van dei- Hoeven. 75 j., Zomervaart; 18 Mei, M. H. G. Keuss—Bruning. 77 j., Zuiderhoutlaan: P. G. WagnerBolland, 94 j., Westerhoutpark.' Het moet een jaar of zes geleden zijn dat de scheepsbouwer J. van Amerongen zich achter de Harmenjansweg aan het Spaarne vestigde, met geen ander doel dan om daar een jachtwerf te stichten. Voordat alle plannen in kannen en kruiken zaten, ging hij een woonschuit bouwen om dan van daaruit een oogje in het zeil van de te bouwen jachten te kunnen houden. Maar toen die ark halverwege in het hout zat, kwam er een koper voor opdagen en om een lang verhaal kort te maken: het schip werd verkocht en de bouwer kreeg een nieuw idee. Geen jachten bouwen, maar woonschepen. En dat heeft de heer Van Amerongen gedaan. Een kleine veertig schuiten zijn in de afgelopen zes jaar op zijn werf in elkaar gezet. Schuiten van allerlei formaat en uitvoering, schuiten voor woningzoeken den en schuiten voor mensen die alleen maar het leven op het water prefereren boven dat aan de wal, schuiten van zes- eneenhalfduizend gulden en schuiten voor tweeenveertigduizend gulden, schuiten voor Nederlanders en schuiten voor buiten landers, want de naam van de heer Van Amerongen heeft in scheepsbouwkringen een goede klank. Zo zijn er onlangs drie woonschepen van Haarlem uit naar Nigeria vertrokken waar zij dienst doen als werk en woongelegenheid voor een aantal B.P. M-ers dat er olie-opderzoekingen doet. Binnenkort gaan er weer drie naar Afrika en zeer vermoedelijk zal het daar niet bij blijven. Van hier uit worden de schuiten naar Amsterdam gesleept, waar zij dan met behulp van een formidabele bok aan boord van een zeeschip worden gehesen, die voor het verdere transport zal zorg dragen. Die woon- en werkarken zien er gerief lijk uit. Drijvende huizen zijn het, met alle comfort (soms zelfs meer) van een huis adn de wal. Men moet bij de bouw alleen wel zeer sterk met de ruimte woekeren om behalve over een slaap- een zitkamer en een keuken, ook nog de beschikking over een badkamer, een werkkamer en een eetkamer te kunnen krijgen. De schepen, bestemd voor Nigeria zijn bovendien uit gerust met twee watertanks: Een voor drinkwater (duizend liter) en een voor waswater (eveneens duizend liter). Het ontwerp van de schepen die op deze Haar lemse werf worden gebouwd, is van de heer Van Amerongen en architect J. J. Eeghen. Als men eenmaal zóver is dat het casco waarop de ark wordt gezet grondig op zijn deugdelijkheid is onderzocht komt een heel legertje timmerlieden, schilders, electri- ciens en loodgieters in het geweer om de ongeveer vijftien of zestien kubieke meter hout die meestal met de bouw is gemoeid, zodanig te verwerken dat er een week of vier later een gerieflijke woning uit te voorschijn komt. Een woning waarin men Voorwaardelijke straffen heeft de Am sterdamse Rechtbank vanmorgen opgelegd aan drie Amsterdammers die in 1947 de be ruchte 52-jarige Haarlemse caféhouder F. Slot uit ons land hebben helpen vluchten. Slot, die als politiek delinquent wegens verraad tot een gevangenisstraf van vijf tien jaar was veroordeeld, was er in de zomer van 1947 in geslaagd uit zijn gevan genis, Fort Penningsveer, te ontvluchten. Veertien dagen geleden stonden drie Am sterdammers, die hem bij deze ontvluchting hebben geholpen, terecht. De 49-jarige Amsterdamse caféhouder P., in wiens café Slot dagelijks na zijn ontsnapping was ge zien, werd wegens het onttrekken aan de nasporingen van de justitie van iemand, die zich aan een misdrijf heeft schuldig ge maakt, veroordeeld tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Tegen hem was vijf maanden onvoorwaardelijk geëist. De 41-jarige Amsterdamse fotograaf, Van der L. die een pasfoto van Slot had ge maakt, deze op een gestolen paspoort had geplakt en het stempel had bijgewerkt, werd drie maanden voorwaardelijk opge legd, wegens het vervalsen van een pas poort. Tegen hem was twee maanden on voorwaardelijk geëist. Tenslotte werd de laatste verdachte, me vrouw De V., een kennis van Slot, drie maande voorwaardelijk opgelegd, omdat zij iemand uit Meppel een paspoort had afhan dig gemaakt. Zij had dit op verzoek van Slot gedaan. Tegen haar was wegens op lichting drie maanden geëist. Volgens de Officier van Justitie is het voorlopig niet mogelijk Slot naar ons land terug te krijgen. Morgen is mejuffrouw A. Fibbe uit Haar lem veertig jaar werkzaam bij de Telefoon dienst. Hier is de aanstaande jubilaresse achter het schakelbord dat zij 40 jaar trouw gebleven is. Vrijdag en Zaterdag zal het tweehon derdjarig bestaan gevierd worden van de Hollandse Maatschappij der Wetenschap pen. Op de eerste dag wordt een sympo sium gehouden in de aula van Teylers stichting. Zaterdagmiddag om halfdrie begint in de kerk der Doopsgezinde gemeente een herdenkingsbijeenkomst onder leiding van de voorzitter der maatschappij, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Mr. A. Sta ring, een der directeuren, wonende te Vor- den, zal de feestrede uitspreken. Voorts zullen het woord voeren prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. A. J. Kluyver, namens de Koninklijke Academie voor Wetenschappen en ir. J. T. Duyvis, voor zitter van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Van vier tot zes uur wordt in het gebouw der maatschappij aan het Spaarne een re ceptie gehouden en des avonds volgt een maaltijd in de hal van het Haarlemse Stad huis. Prins Bernhard, protector van de maat schappij is wegens verblijf in Friesland verhinderd de herdenkingsbijeenkomst bij t.e wonen. Wel zal hij aan de maaltijd aan zitten. ADVERTENTIE Een volmaakte eenheid..P Het geheim van hun succes ligt hierin dat ruiter en paard een perfecte eenheid vormen. Dat is net als bij Gillette ook hier vormen apparaat en mesje een ideaal paar. Gebruik daarom Uw Gillette mesjes, uitsluitend in een Gillette precisie scheerapparaat Tl GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR. Een goeie morgenbegint met Gillette! Evenals zovele andere jaren zal het cricketelftal van de Free Foresters ook dit seizoen weer een drietal wedstrijden tegen Nederlandse teams spelen. Voorts zullen nog drie Engelse teams in ivecterland uil komen. Het elftal van de Free Foresters speelt dit jaar de eerste wedstrijd in Nederland op hei VRA-terrein in Amsterdam tegen het NCB- elftal op 18 en 19 Augustus. Op 20 en 21 Augustus zijn de Flamingo's op het HCC- veld in Den Haag vervolgens de tegenstan ders van de Engelsen, waarna tot slot de wedstrijd volgt tegen het Nederlands Elftal op 23 en 24 Augustus op het Rood en Wit- terrein in Haarlem. Het elftal van de Royal Air Force op doorreis naar Duitsland speelt slechts een wedstrijd in Nederland en wel op 20 en 21 Juni tegen de Flamingo's o. het terrein van PW in Enschedé. Twee andere Engelse teams. East Cote en Wandsworth, spelen voorts respectievelijk 13 Juli en 10 Augus tus op het ACC-terrein in Amsterdam en het Hermes DVS-veld in Schiedam tegen ACC en het Schiedams Elftal. Donderdag en Zondag spelen de hockeysters van BDHC de beide wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Op Hemel vaartsdag zullen de Bloemendaalse dames in Nijmegen de stick kruisen met de speelsters van Nijmegen. Deze kampioen van het Oosten heeft Zondag met 2—1 van Venlo Girls verloren. Voor de landenturnwedstrijd Nederland Saarland, die Zondag 1 Juni (le Pinkster dag) ter gelegenheid van het dertigste KNGV-Bondsfeest 1952 in de Houtrusthallen te Den Haag zal worden gehouden, is het Nederlandse team als volgt samengesteld: Bot Jr. (Alkmaar), Van der Sande (Goes), Van Galen (Enschedé). Winands (Bocholtz), Hoogers (Tilburg), Volkers (Alkmaar). Salie (Amsterdam), Wiethaar (Heemstede). Re serve is Groeneveld (Den Haagb Het team van het Saarland bestaat uit de volgende turners: Schmidt. Eckert, Lauer, Müller. Ostheimer, Ledig, Dietrich en Wie- dersporn. Door het KNGV zijn K. Meyer (Rotterdam) en J. van der Vinden (Amsterdam) als jury leden aangewezen. Achter de Harmen Jansweg aan het Spaar ne, wordt de laatste hand gelegd aan een paar woonarken die dezer dagen naar Nigeria zullen worden versleept om daar dienst te doen als woon- en werkgelegen heid voor B.P.M.-ers. alles aantreft wat men maar wenst. Het enige verschil kan alleen zijn dat allerlei hoeken en hoekjes zoveel mogelijk worden gebruikt om er kastjes of bergruimten van te maken. Het is overigens zó, dat de heer Van Amerongen hoewel hij dan geen jachtbe drijf is begonnen, op zijn werf toch een viertal jachten heeft gebouwd. Vorig jaar onder meer een voor de schrijver Jan de Hartog die er op het ogenblik ergens mee op de Vecht ligt. Dc heer en mevrouw J. A. C. Martin en S. MartinVan Duivenboden, Zomervaart 195, herdenken 29 Mei de dag waarop zij een halve eeuw geleden in de echt werden verbonden Op Hemelvaartsdag is er voor artsen en wijkverpleegsters te Bloemendaal geen spe ciale Zondagsdienstregeling getroffen. Die dag zijn de Elswout-Apotheek. Bloemendaal- seweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Sanipoonse Apotheek, Bloemendaalscstraat- weg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560— 8249. geopend. Op de banen van de Kennemer Golf cn Country Club werden de wedstrijden 18 holes handicap tegen bogey gespeeld om de „Golf'-beker. Mevrouw C. Schoute Jonker (18) deelde met 4 up de eerste en tweede plaats met mevrouw A. van Dijk Klomp (17) eveneens met 4 up. Derde werd mr. W. Aberson (20) met 3 up en als vierde en vijfde eindigden mr. H. J. Ferwerda (15) en mr. H. J. Hüffer (19) met 2 up. De wedstrijd voor de heren handicap competitie Kennemer 1—Noordwijk 1 ein digde in een overwinning voor Kennemer 1 (7*21 Va)Het tweede team van Kennemer speelde gelijk tegen Hilversum 1 (4'i4M>) Op het internationaal concours-hippique bij het kasteel van Vriesdonck te Brasschaat (België) is het jachtparcours gewonnen door „Musette" van de Belg Van Bergen. Tweede werd „Pontius Pilatus" van onze landge noot J. Henzen uit Tilburg „Ariol" met B. Uitendaal (Breda) werd derde en op de vierde plaats kwam „Precious Limerick" van M. Koster (Zandvoort). Het zware springconcours leverde even eens een Belgische zege op. „Bohemien" van de Belg Dubois plaatste zich eerste, gevolgd door de Nederlandse paarden „Micl.ou" van K. Henzen en „Cobbey" van M. Koster (Zandvoort). DE WIELERRONDE VAN ITALIë. De derde étappe van de Ronde van Italië, MontecatiniSienna (205 km.) is gewonnen door de Italiaan Bevilacqua in 5 uur 26 mi nuten. tweede werd de Belg Ockers, die onmiddellijk gevolgd werd door het peloton. Na deze étappe bezet de Filippis (It.) de eerste plaats in de algemene rangschikking. SHIRAI WERELDKAMPIOEN VLIEG- GEWICHT. Voor de eerste maal in de ge schiedenis werd in Tokio een gevecht ge leverd om een wereldtitel boksen, De Japanner Yoshio Shirai won het wereld- kamipoenschap vlieggewicht door 'n punten- zege op de titelhouder Dado Marino van Hawaii. BINNENLAND De Amsterdamse politierechter heeft een P.T.T.-besteller veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar De man had in Januari een voor Engeland bestemde brief, inhoudende een paar nylonkousen, achter gehouden. In de algemene vergadering van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank is medegedeeld dat mr P. W. H. Truyen uit Roermond, president van de Raad van Toe zicht van de bank. begiftigd is met het com mandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van het feit. dat mr. Truyen 50 jaren een leidende functie heeft vervuld in dienst der Boerenleenbank. Ir. F. S. Otten, voorzitter van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken, is door de koning van België benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold II. In het hoofdkantoor van Philips zijn de versierselen der orde aan ir. Otien uitgereikt door de. Belgische ambassadeur, de heer E Graeffe' Het hoofdbestuur van de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) is als volgt samenge steld: J. Hindriks te Groningen, voorzitter; E. D C. Drenthem Soesman te Den Haag, 2de voorzitter; J. Bosch te Almelo, secretaris; H. W Rietberg te Zutphen, penningmeester; J. C. Griffioen te Bussum. 2de secretaris; E. Bod te Den Haag. commissaris. Vóór de afloop van deze parlementaire periode is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot in stelling van een raad voor de jeugdvorming. Gezien de algemene tendenz in de han del heeft 1951 gunstige resultaten opgeleverd, zo schrijft de directie van de Koninklijke Handelsmaatschappij v/h. Boeke en Huide koper N.V. te Groningen in haar jaarverslag. Na diverse voorzieningen en afschrijvingen resteert een winstsaldo van f380.635 (f389.851). Voorgesteld word' een onveran derd dividend van 1'2 pet. De gemengde Noors-Nederlandse com missie, die de kernreactor te Kjeller beheert, houdt in het natuurkundig laboratorium te Amsterdam een bijeenkomst. Drie keer is men sedert de oprichting in Noorwegen bijeen geweest. De Noorse hoogleraar pro fessor Trumpy is de voorzitter van deze commissie, die uit vijf Noorse en vijf Neder landse leden bestaat. lier verslag over 1951 van de land- bouwmaatschappij „Pangeranggo" meldt, dat het bestuur met tegenzin tot dc conclusie is gekomen, dat de mogelijkheid tot verkoop van de onderneming onder het oog moet wor den gezien. Aan de algemene vergadering zal daarom machtiging worden gevraagd dat de directie tot verkoop zal mogen overgaan. De Nederlandse inkomsten ziin onvoldoende om het nadelige saldo van de exploitatie rekening op te vangen, te minder nu een aanzienlijk boekverlies op het effectenbezit der maatschappij moest worden geconsta teerd. De Indonesische regering heeft aan de Dordtse Scheepswerf H. J. Koopman de bouw van een patrouillevaartuig ongedragen. Ook ontving deze werf de opdracht lot de bouw van een motorvaartuig voor de Inspectie der Visserijen op de Zeeuwse stromen. Aangezien de voorziening met wit of crèmekleurig huishoudelijk aardewerk ruim voldoende is en niet behoeft te worden ge vreesd. dat ongemotiveerde prijsverhogingen zullen optreden, is de desbetreffende prij- zenbeschikking met ingang van 20 Mei in getrokken. De minister van Economische Zaken heeft bij de Hoofdcommissie voor de In dustrialisatie ingesteld een commissie ad hoe ter bevordering van een goede industriële vormgeving. Tot voorzitter is benoemd ir. H. I Keus te Hengelo, directeur van de N.V. Heemaf. Aan de Technische Hogeschool is be noemd tot hoogleraar in de afdeling der algemene wétenschappen om onderwijs te geven in de zuivere en toegepaste wiskunde cn de theoretische mechanica dr. B. Meulen- beld te Bandoeng. Te Reusel is een 28-jarige vrouw om het leven gekomen toen zij een electrische was machine aanraakte, die ten gevolge van een defect in de electrische aansluiting onder spanning stond. HAARLEM EN OMGEVING Nu de zomerdienstregeling van de NZHVM is ingegaan rijden de bussen naar Bloemendaal weer door tot de rotonde bij hótel Zomerzorg aan de Brederodelaan. De weekmarkt in de Floresstraat wordt niet Donderdag (Hemelvaartsdag) maar Vrijdag gehouden. Alsnog is besloten, dat Hermes DVS de thuiswedstrijden om het voetbalkampioen schap van Nederland speelt in het Feijen- oord Stadion in Rotterdam. Aanvankelijk had de KNVB hier geen toestemming voor verleend. Een en ander betekent dus, dat Haarlem Zondag aanstaande niet in Schiedam, maar in Rotterdam speelt.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7