Kamercandidaat en kiezers in beroep bij Gedeputeerden Gewestelijk festival gaf vertrouwen in toekomst van de mannenzang Groots plan voor de sanering van de Nederlandse visserij Haarl. Autorijschool Padvinders in actie Zandvoort Circus Mullens geeft uitstekend programma Lisse VRIJDAG 23 MEI 19^52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Overheidssteun is noodzakelijk, slooppremie moet oud-roest helpen opruimen" Plein 33 - Tel. 13000 A. H. F. Fonteyn veroor deeld wegens smaadschrift Kort nieuws J. Wesselius gehuldigd Met een oude taxi door Europa Scheepvaart Wijzigingen in de politieverordening Gemeenterekening 1949 Overdracht straten in Plan-Van Hattum Verkeersexamens Sanering trawlervloot Een van de meest optimistische conclu sies, die de „commissie Tinbergen" aan haar rapport over de sanering van de Ne derlandse Zeevisserij verbond, is de mening, dat dit bedrijf, mits goed geleid en met modern materiaal uitgerust, een in-ïichzelf rendabel bedrijf kan zijn. De moeilijkheden evenwel, die reeds voor 1930 in deze bedrijfstak begonnen, zijn sindsdien toegenomen en de mate van kapitaalinvestering heeft deze moeilijk heden in niet geringe mate vergroot; im mers, de visserij vertoont aan de kosten zijde steeds hogere vaste lasten, zodat de investering per zeevisser variëert van de 30.000,tot de 80.000,naar gelang van het type vaartuig. Wat aanmerkelijk meer is dan in de industrie. De opbrengst zijde vertoont de bekende schommelingen en de moeilijkheden liggen dus voor de hand: de commissie is dan ook van mening dat zonder daarvoor passende maatregelen verschillende onderdelen van het visserij bedrijf niet in staat kunnen worden ge acht zelfstandig de voor de verdere toe komst noodzakelijke hogeinvesteringen in schip en uitrusting te verwezenlijken. Wat dus de sanering, zoals ze door de commis sie is bestudeerd, in het hart raakt. Ondanks de totaal-investering van zeventig millioen gulden sinds de bevrij ding (50 millioen door het bedrijf, waar van 12 dank zij hypotheken en 20 millioen uit overheidskassen op grond van schade regelingen) zijn bijzondere financiële maatregelen op dit moment ten zeerste gewenst, zegt het rapport. Het familiebe drijf zelf is immers allang niet meer in staat de investeringen te financieren en er zal dus een „visserijbank" moet ko men, om de credieten op lange termijn, waaraan in dit bedrijf telkens weer in voortdurend grote behoefte bestaat, te leveren. Dat gebrek aan kapitaal heeft er sinds de bevrijding toe geleid, dat een groot deel van de vloot niet tijdig kan wor den vernieuwd en de commissie meende, dat „ten aanzien van de haringdrijfnet- visserij en de visserij op zeevis op de Noordzee kan worden volstaan met de sa nering van de bestaande vloot in die zin, dat verouderde vaartuigen door nieuwe moderne schepen zullen moeten worden vervangen.'' Met sanering van de trawl- vloot voor de Noordzeevisserij kan niet worden volstaan, oordeelt de commissie mede tengevolge van de overbevissing van de Noordzee, waartegen passende maat regelen van overheidszijde noodzakelijk zijn, hoofdzakelijk ten behoeve van de voorziening in de vraag naar goedkope volksvis in de vorm van verse en gebak ken filets. Met betrekking tot de trawlvisserij van IJmuiden zijn naar de mening van de commissie verder gaande maatregelen ge wenst. Ook het distributie apparaat' De commissie is echter van oordeel, dat de financiering van de sanering en de deel neming aan de verre visserij slechts dan vruchtdragend kunnen zijn, als ook het distributieapparaat wordt gemoderniseerd. De vishandel heeft evenmin als de reders en de vissers voldoende financiële draag kracht om de gewenste verbeteringen te financieren, zodat de commissie-Tinbergen zowel ten behoeve van de reders, de vissers als de handel financiële overheidshulp noodzakelijk acht. Daartoe zal voor een periode van ten hoogste tien jaar een cre- diet van overheidswege van in totaal onge veer 33 millioen gulden nodig zijn. Een onderdeel van het rapport dat voor IJmuiden van groot belang wordt, is de sanering van de trawlervloot tussen de 600 en 900 paardekrachten. De commissie meent, dat van de schepen, die in 1951 van IJmuiden uit voeren, 13 trawlers boven de ADVERTENTIE Prosp. op aanvrage 600 pk en 15 beneden dat vermogen kun nen worden vervangen door in totaal der tien moderne schepen tussen de 600 en 900 pk. Hiervan komen vier schepen vermoe delijk op rekening van de Wet Materiële Oorlogsschade zodat er negen krachtens de saneringsregeling kunnen worden gebouwd. Vijftien schepen van de bestaande vloot acht de commissie geschikt om de visserij rendabel uit te oefenen. Het Haagse gerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak-Fonteyn. Het hof achtte bewezen, dat de 52-jarige gepensionneerde sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. F. Fonteyn uit Amsterdam zich heeft schuldig gemaakt aan smaad schrift door in de brochure „bekendma king aan het Nederlandse Volk", uitgege ven in 1948, te stellen, dat enige marine artsen hem in 1933 opzettelijk en tegen beter weten in voor de dienst bij de Ko ninklijke Marine hebben afgekeurd we gens asthma, ofschoon hij geen lichame lijke afwijkingen vertoonde. Fonteyn was tot de uitgifte van deze brochure overge gaan omdat hij 17 jaar lang, geruggesteund door verklaringen van doktoren en profes soren, vruchteloos tegen de afkeuring had geprotesteerd. Het hof liet hem niet toe tot het bewijs van zijn stellingen, zoals hij had gevraagd. Fonteyn werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Het is moeilijk te zeggen wat ons het meest verheugd heeft van hetgeen er tot stand kwam op het Zangersfestival van het Gewest Noordholland van het Konink lijk Nederlands Zangersverbond op Hemel vaartsdag in de Gemeentelijke Concertzaal gehouden. Wat het de deelneming van zo vele belangrijke koren, waren het de veelal uitstekende uitvoeringen, die zij lieten ho ren of was het de keuze van zovele voor treffelijke koorwerken uit lang vervlogen eeuwen en ook uit onze tijd? Bij nadere overweging van deze vraag zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het inderdaad de programma-keuze is, waar over wij ons het meest verblijd hebben. Want hiermede werd duidelijk bewezen, dat er een kentering in de waardering van mannenkoorwerken aan de gang is, een kentering die voor enkele koren al vol komen is geworden en die voor andere koren niet meer tegen te houden zal blijken te zijn. Wij behoefden ons op de avond van het zangersverbond niet uitsluitend te verheu gen over de gekozen werken. Ook de uit voeringen er van hebben ons ruime voldoe ning gegeven. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap uit Haarlem opende de demon stratie met werken van Elgar, Béla Bar- tök, Leos Janatsjek en Frantisek Picha. Aangevoerd door Jack Loorij ontwikkelde het koor een fraaie, gezonde klank. De dirigent wist de stemgroepen mooi tegen elkaar af te wegen en bevorderde door een lenige rhythmiek de zuiverheid van de zang. De uitvoering van het werkje van De verkenners uit twee bakken en ze ven patrouilles van de groepen van het district Haarlem van „De Nederlandse Padvinders" hebben elkaar Woensdag en Donderdag de eer om de eerste plaats betwist, een jaarlijks terugkerende spor tieve strijd. In tegenstelling met andere jaren werden de trainingswedstrijden niet in deze omgeving gehouden maar in Lage Vuursche. De tocht werd per fiets ge maakt. Onderweg moesten de verkenners opdrachten uitvoeren. Op het districtsterrein van de N.P.V. nabij de Zanderij vaart werd Donderdag middag de uitslag van de wedstrijden be kend gemaakt. De patrouille van groep 27 uit Santpoort kwam als eerste uit de strijd met 122 punten (totaal te behalen aantal punten: 175), gevolgd door de Zeehonden van groep 30 zeeverkenners Spaarnegeu- zen met 111 punten en de patrouille van „Die Waeckende Leeuwe", groep 33 met 106 punten, beide uit Heemstede. De win nende patrouille van de Santpoortse groep kreeg voor de zesde keer na de bevrijding het wisselschikl en. zal het district Haar lem vertegenwoordigen in Ommen, waar met de Pinksterdagen zal worden uitge maakt, welke troep de beste van het land is. De jury voor het beoordelen van de wedstrijden bestond uit de hoplieden J. P. Werre, B. Plevier, E. Lans, De Vos en schipper D. A. Bonhof met als neutraal scheidsrechter hopman Kimmann van de V. K. J. B. Rimboejacht Bijna 500 welpen (jongens van 812 jaar) namen op het Vinkenveld van de Amsterdamse Duinwaterleiding in Aer- denhout deel aan de gebruikelijke rimboe- jacht op Hemelvaartsdag. De bijeenkomst begon met een geza menlijke horderoep; daarna werden de morgenuren doorgebracht met verschillen de sportspelen. Het middagprogramma was gewijd aan Jan van Riebeeck. De jon gens werd een en ander over deze op het ogenblik in de belangstelling staande fi guur verteld en zij moesten vervolgens in een kompasspel enige vaardigheidsspelen uitvoeren. Tot besluit hield Jan van Riebeeck (oubaas N. Seyffert) in een door voortrekkers voortgedragen boot zijn glorieuze intrede. De totemgidsen konden hun totem met een totemleertje als herinnering aan deze Picha met de mooie bassolo verdient extra vermelding. Zaandams Mannenkoor gaat onder lei ding van Kees Kef eveneens in nieuwe ba nen. Het zong een prachtig werkje van de Engelse componist J. Benet (1599) .en een reeks van zes middeleeuwse spreuken, op muziek gezet door de dirigent op een waar lijk originele wijze, die voorbeeldig ge noemd mag worden. Het was een lust Zaandams Mannenkoor deze spreuken te horen zingen. De mannenzangvereniging „Euterpe" on der leiding van Piet van de Rovaart is nog niet geheel bevrijd van de oude principes. Dat bleek wel uit de zwaarwichtige vertol king van het verrukkelijke lied „Nun fanget an". De keuze van „De Ruïne" van Brands Buys was eigenlijk typerend. Wij twijfelen er niet aan dat de confrontatie met de mannenkoorkunst, die thans op de avonden van het verbond wordt gegeven, ook „Euterpe" op de goede weg zal bren gen. Met dit goede koor is zeker heel wat te beginnen. Van de rest van het programma konden we nog horen de vertolking van een „Kyrie" van Marius Monnikendam door de lieaerentafel „Zang en Vriendschap" uit Hilversum (dirigent Wim Hartsuyker) en verder „L'Eccho" vain Orlando di Lasso door het mannenkoor „Orpheus" uit Alk maar (dirigent Joep Schreurs). Op enkele minder vocalen na kon de zang gewaardeerd worden. „Steal away" aangegeven als een compositie van Jac. Kort leek een bewerking van een negro-spiritual te zijn. Hoe dit zij, het werkje is geheel in de sfeer van die gevoelige negerzangen gehouden en bij de uitvoering werd die sfeer be waard, gelukkig zonder overdrijving, want anders zou het lang aanbeden mannenzang- spook, waaraan het verbond de oorlog ver klaard heeft, op deze avond toch weer op gedoken zijn. Het gewest Noordholland van het ver bond kan met voldoening op dit zangers festijn terug zien. Het gaf weer vertrouwen in de toekomst van de Nederlandse man nenzang. P. ZWAANSWIJK. Te Eindhoven heeft een 43-jarige vrouw vermoedelijk in een vlaag van verstandsver bijstering. haar dochtertje van ruim twee maanden met een mes zulke ernstige wonden toegebracht, dat het kindje vrijwel onmid dellijk dood was. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, is naar Canada vertrokken, teneinde op 2 Juni de internationale handelsbeurs te Toronto op uitnodiging van de Canadese regering te openen. Op 24 Mei zal het zeekadetkorps „Wil lem Ruys" van het Nationaal Jongeren Ver bond worden geïnstalleerd te Deelen bii Arnhem. J De Duitse regering te Bonn heeft een bedrag van twee millioen mark vrijgegeven voor de invoer van fruit, inclusief aardbeien, uit Nederland Woensdag herdacht de heer J. Wesselius, hoofd van de Julianaschool aan de Brede- rodestraat het feit, dat hij veertig jaar bij het onderwijs werkzaam is. Nadat in de morgenuren het jubileum met kinderen en onderwijzend personeel in intieme kring was gevierd, volgde des avonds in gebouw „Ons Huis" een recep tie. Een groot aantal bloemstukken en ge schenken werden aangeboden. Onder hen, die gelukwensen aanboden, waren wet houder S. Slagveld, vele raadsleden, hoof den van Zandvoortse scholen en onderwij zend personeel, ds. A. de Ruiter en een groot aantal oud-leerlingen. Namens het schoolbestuur voerde de heer A. C. Reuijl het woord. Hij roemde de grote verdiensten van de heer Wesselius voor het Christelijk onderwijs te Zandvoort en bood hem namens het bestuur een gras machine aan. De heer J. Kievit sprak namens het on derwijzend personeel. In de afgelopen 23 jaar is een rechte band ontstaan met dit energieke schoolhoofd. Mevrouw De Jong- Zwiers bood namens het personeel een tuinstoel aan. Vier oud-leerlingen, (vier dochters van de heer Wesselius) overhan digden een schaakspel, de heer A. J. van der Waals, hoofd van de ULO school, ge waagde van de liefde voor de jeugd van de jubilaris en memoreerde, dat het altijd zéér goede leerlingen waren, die de heer Wesselius aan de ULO school afleverde. Hij overhandigde hem een boekwerk. Ds. A. de Ruiter, sprekende namens de kerkeraad der Gereformeerde kerk, legde speciaal de nadruk op het vele goede werk door de jubilaris als lid van de kerkeraad verricht. De heer Manders bood namens ouders en kinderen een electrische klok aan en de heer Draak namens de oud-leerlingen drie boeken en een fraaie boekenplank. Tot aan het middernachtelijk uur bleven oud-leer lingen en genodigden in gezellig samenzijn bijeen voor de afwerking van een program ma bestaande uit liedjes en muziek door leerlingen en oud-leerlingen. Leerlingen der hoogste klasse voerden op verdienste lijke wijze een toneelstuk in drie bedrijven op, getiteld: „De kleine wees". In een Austin-taxi uit het jaar 1933, nummerbord A.U.W. 866, arriveerde Woens dagavond in het Caravancamp te Zand voort de heer G. A. Watkins uit Johannes burg (Zuid-Afrika). Ruim twee maanden geleden ging hij met zijn vrouw per boot naar Engeland en kocht daar op een automarkt een oude auto. Toen stak hij over naar het vasteland en begon zijn tocht door vele Europese landen: Frankrijk, Zwitserland. Spanje, Portugal, Italië, Oostenrijk, België en Nederland. Ruim achtduizend kilometer heeft het echt paar afgelegd en van zijn talloze avonturen verhaalde het ons op enthousiaste wijze. Man en vrouw hadden onder meer twee uur werk, om met deze gemotoriseerde kinderwagen over de Grosz Clockner te trekken. Slapen en eten doen zij eveneens in de kleine achterruimte achter de bestuurders plaats. „Maar een wagentje, meneer", ver zekerde de heer Wabkins ons, „ik zou hem niet willen ruilen!" Op spatborden, portie ren en motorkap heeft men met witte verf de tot nu afgelegde route en het aantal kilometers genoteerd. Het was dan ook geen wonder, dat deze brik grote belang stelling trok. „Dat gaat overal zo, waar wij komen", zei de eigenaar laconiek, „we hebben dik wijls grote moeite, om de mensen op een afstand te houden, af en toe klimmen ze zelfs op de motorkap, om maar beter naar binnen te kunnen kijken". Vandaag vertrekt het echtpaar naar Bel gië, gaat dan nog een tocht maken door Frankrijk, langs de Riviera, om dan van daar weer over te steken naar Engeland, vanwaar men per boot naar Johannesburg terugkeert. Bij de candidaatstelling voor de verkie zing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, was een lijst ingediend door de Katholieke Nationale Partij (lijst aanvoerder de heer Ch. M. Weiter). De lijst vermeldde voor alle kieskringen de naam van de heer C. de Jong te Amster dam. Na de dag der candidaatstelling be richtte de heer C. de Jong aan alle hoofd- willigingsverklaring introk en verzocht hij zijn naam te schrappen. Alle hoofdstembu- reaux handhaafden de naam van de candi- daat, behalve het hoofdstembureau Haar lem. Tegen het besluit van het hoofdstem- bureau van Haarlem waren de heren P. C. X. Reyntjes en T. Ederveen, beiden te Haarlem en H. J. M, Hendrikse te Den Haag, in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Zij verzochten de naam te handhaven. In een hedenmorgen onder leiding van de heer A. B. J. Prakken gehouden ver gadering van Gedeputeerde Staten is het beroep behandeld. De heer H e n d.r i k s e betoogde, dat het hoofdstembureau van Haarlem de situatie moest behandelen, zo als die op 13 Mei om 5 uur, toen de lijsten ingediend moesten zijn, was. De heer Reyntjes was van mening, dat de heer De Jong niet uit vrije wil had gehandeld, omdat het hoofdbestuur van de Katholieke Middenstandsbond had beslist, dat een bestuurslidmaatschap van deze bond niet verenigbaar was met het zich candidaat stellen van een pohtieke partij. Mr. P. O. F. M. Cremers, voorzitter volgt later. van het Haarlemse hoofdstembureau lichtte het besluit van het schrappen van de naam toe. Volgens hem moet de wet toegepast worden gaar de omstandigheden. De heer De Jong had meegedeeld, dat hij zijn be- willigingsverklaring introk en aan zijn ver zoek is voldaan. De heer De Jong in beroep De heer C. de Jong was bij het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland in beroep gegaan, omdat de kieskringen Den Helder en Amsterdam zijn naam ge handhaafd hebben. Mr. M. de Kort trad als gemachtigde op. Hij deelde mee, dat de heer De Jong in April de bereidverklaringen voor zijn candidatuur voor alle kieskringen had ge tekend en gezonden aan het bureau der K.N.P.. Eind April verzocht hij het bureau telefonisch en 2 Mei schriftelijk de verkla ring in te trekken. Hij vermoedde, dat het in orde zou komen, maar toch heeft men zijn naam gehandhaafd. Dit noemde de spreker geen fair-play. Er wordt nu mis bruik gemaakt van zijn naam en daartegen verzet hij zich. Volgens mr. De Kort is de candidatenlijst pas definitief na de uit spraak van Ged. Staten, dus niet op 13 Mei om 5 uur 's middags. Hij verzocht de naam C. de Jong te schrappen. De heren C. Schaap (Den Helder) en Niperus (Amsterdam) deelden mee, dat de beslissing reeds gevallen was, toen de brief van de heer De Jong binnenkwam bij de hoofdstembureaux. De beslissing van Gedeputeerde Staten Alnati, 20 250 m. ZO. St. Vincent. Almkerk, 21 van Bremen te Antwerpen. Alphacca, 20 van Baiiia. Arendskerk, 20 van Marseille. Averdijk, 19 van Havana. Atbireo, 20 van Hamburg naar Bremen. Alcyone 20 15 m. Z. St. Pierre. Algenib, 20 v. Antwerpen naar R'dam. Athena, 20 v. Antwerpen n. R'dam. Argos, 20 50 m. W. Kreta. Aagtekerk, 20' dwars Str. Luzon. Abbedijk, 2i 700 m. ZW. Kp. Race. Amsteldiiep, 20 660 m. N.NO. Flores. Amstelpark, 20 350 m. N. Bermuda. Amsteiyaart, 20 dwars Norfolk. Arke'dijk 20 van New York naar Baltimore. Alamak, 23 te Hamburg. Almdijk, 21 van Rotterdam naar Havana. Altair, 22 van Victoria naar Bahia. Amsteikerk, 22 van Dakar. Aldaibi, 23 te Buenos Aires. Almdijk, 21 te Antwerpen. Alwaki, 22 v. Buenos Aires naar Montevideo. An dij k, 21 te Havana. Bagan, 20 v. Priok naar Singapore. Bontekoe, 20 120 m. NO. t. O. Madoera Ba rend recht, 20 400 m. ZW. Flores. Bonaire, 20 130 m. NO. Suriname. Bali, 22 te Antwei-pen. Boskoop, 21 van Buenaventura. Bintang, 22 v. Siais te Manilla Borneo, pass. 23 Minicoy. Breda, 22 v. Chilie te Le Havre. Baarn, 22 van San Antonio n. Losviios. Caltex Nederland, 20 dwars Ouessant. Caliisto, 20 890 m. W. Kp. Clear. Castor, 20 120 m. ZO. New Orleans. Caltex Utrecht, 20 1 35 m. O. Malta. Ceram, 20 270 m. Z.t.O. Bombav. Caltex Leiden, 22 v. Sidon naar R'dam. Caltex Pernis, pass Algiers. Cottica, 22 te Madeira. Ceram, pass. 22 Malta. Dalerdijk, 20 van Hamburg naar Bremen. Delfshaven. pass. 20 Albrolhos Rocks. Delft, 20 570 m. NO. Barbados. Diemerdijk, 20 380 m. ZW. Flores. Duivendijk, 22 v. Panamakan. n. Los Angeles Drente, 21 van Rotterdam naar Hamburg. Elmina, 21 te Lagos verwacht. E.sso Den Haag, pass. 20 Lands End. Eemdijk, 20 van New Orleans n. Brownsville. Etrema, 20 pass Gibraltar. Edam. pass. 22 Wight naar Halifax. Eniggano, 23 v. Perz. Golf te R'dam. Farmsum, 20 500 m. Z.ZO. Kp. Race. Friesland (KRL), 22 te Singapore verwacht. Gadiila, 20 150 m. ZW. St. Vincent. Ganymedes, 20 dwars Abaco. Gouwe, 20 dwars Oporto. Garoet, 21 te Halifax. Groote Kerk, 23 te Bombay. Gaasterkeik, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Hecuba. 20 v. Barranquilla naar New York. Heemskerk, 20 v. Port Said. Hersilia. 21 van Kingston te Amsterdam. Hector, 20 pass. Kp. St. Vincent. Helena, 20 540 m. Z.ZW. Flores. Haulerwijk. 20 260 m. N. Flores. Hercules. 22 te Rotterdam Hestia, 22 te Curacao. Hera. 22 van Amsterdam naar West-Indië. It ter sum, 20 v. R'dam naar Montreal. Indrapoera. 22 v. Port Said n. Java. Japara (KRL). 20 v. Belawan naar Colombo. Jupiter. 20 te Gibraltar. Java pass. 23 Kp. St. Vincent n. Genua. Kieldrecht. 20 te Singapore. Klipfontein, 20 590 m. o.NO. Ascention eil. Kedoe, pass. 22 Malta. Kota Baroe, 22 van Priok naar Rangoon. Lekkerkerk, 20 v. Port Said n. Alexandrië. Limburg. 21 t.e Aden. Loosdrecht. 20 v. Karachi te Bombay. Laurenkerk, 20 van Amsterdam naar Basrah. Loenerkerk. pass. 21 Gibraltar naar Genua. Lindekerk, 20 v. Antwerpen n. Londen. Liseta. 20 Dieddah gepass. Larenberg, 20 van Takoradi. Luna. 21 van Rotterdam naar Hamburg. Laagkerk, 23 te Karachi. Laei-tes, pass. 22 Perim. Lawak, 24 Manilla verwacht. Leuvekerk, 22 van Aden. Lieve Viouwekeik, 23 te Madras. Loenerkeik, 24 Genua verwacht. Maasnaven, pass. 21 Las Paimas. Madoera, 20 ie Belawan. Manoeran, 20 van Malta. Marken, pass. 20 Mirucoy naar Belawan. Mariekerk, 20 no-g steeds rede Mombassa. Marpessa, 20 v. larakaft n. Singapore. Mataram, 20 nog te Basrah. Mirza, 20 ten anker bij Paletnbang. Macoma, 20 dwars Soembawa. Marisa, 21 130 m. W. Sabang. Mitra, 20 220 m. Z. Flores Mentor, 23 te Malta. Moienkerk, 24 Amsterdam verwacht. Nieuw Holland, pass. 20 Kp. Flattery. Nieuw Amsterdam, 23 te Southampton. Orestes, 20 v. Ciudad Bolivar n. Port ol Spain. Ovula, 21 v. Suez te Ras Gharib verwacht. Overysei, 21 v. Charleston te Galveston. Oranje, 22 van Amsterdam te Priok. Oranjestad, 21 te Barbados. Oberon, 23 v. Aruba naar Maracaibo. Polydorus, 21 te Cochin verwacht. Prins Alexander, 20 v. Port Alfred te R'dam. Paula, 21 van Pladju te Bangkok. Prins Willem II, 20 130 m. W. Kp. Race. Prins Fred. Hendrik, 21 320 m. W.t.Z. Kp Clear Prins Willem V, 20 320 m. O.t.N Kp. Race. Prins Willem v. Oranje, 21 840 m. W. Kp. Clear. Pygmalion, 21 v. La Guaira te Pto Cabelio. Prins Fred. Willem, 22 v. Montreal. Poseidon, 22 dwars Niton. Raki, 20 van Amsterdam naar Noorwegen. Reael, 20 van Makassar naar Parepare. Riouw, 22 van Suez naar Damman. Roebiaih, pass. Kreta. Roepat, 22 v. Belawan naar Priok. Rijnland, 21 v. Rio Grande n. Itajai. Singkep, 21 te Colombo. Stad Haarlem, pass. Kp. Finisterre. Scherpendrecht, 20 van Cristobal naar Trinidad Sararngan, 19 te Madras. Sambas, 20 190 m. zo. Kp. Cambodia. Saparoea, 21 te Dubai verw. Saroena, 20 170 m. W.t.Z. Miri. Silindoeng, 20 te Ambon Stad Breda, 20 460 m. O. Kp. Race. Stad Maastricht, 21 v. IJmuiden te Casablanca Stad Vlaardingen, 20 530 m. N. Azoren. Samarinda, 20 Quelmane gepass. Schledijk, 21 480 m. W.ZW. Flores. Slamat, 21 van Baiikpapan n. Makassar. Straat Soenda, 22 Durban verwacht. Sunetta, 21 van Avonmouth n. Curasao. Salland, 22 van Santos. Soestdij'k, 23 v. Priok te Singapore. Sommelsdiijk, 23 te Tampico. Stad Dordrecht, 22 v. R'dam te Barcelona. Stad Maassluis, pass. 22 Finisterre. Sumatra, 22 v. Port Said naar Genua. Salatiga, verm. 24 van R'dam n. Priok. Stad Leiden, 21 van New Orleans n. Nederland. Sitoajak, pass. 22 Scilly's. Themisto, 21 van Hamburg naar Montreal. Tabinta, 20 430 m. O. Minado eil. Tamo. 20 860 m. O.ZO. Trinidad. Telamon. pass. 20 Mona Passage. Tjikampek, 20 bij Shanghai. Tjimenteng 20 bij Tarakan. Tjisadane. 20 360 m. N. Tristan da Cunha. Tankhaven II, 22 v. Singapore te Saigon verw. Tankhaven III, 20 150 m. ZW. Kp. Cambodia. Tiberius, 20 van Maracaïbo, v. Santiago de Cuba Tjiluwah, 20 van Singapore naar Priok. Tjiwangi, 20 van Soerabaja naar Priok. Tomini, 20 van Priok naar Pladju. Tosari, 22 van Suez. Talisse, 22 van Port Swettenham te Belawan. Tero, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Tjitjalengka, 22 Durban verwacht. Trompenberg, 21 v. Rotterdam naar Houston. Tawali, 22 v. Soerabaja naar Semarang. Utrecht, 19 van Pac.kust te Bombay. Veendam, 26 Southampton verwacht. Willem Ruys. 21 van Priok te R'dam. Willemstad. 20 van Madeira n. La Guaira. Waal, 21 van R'dam te Amsterdam. Waterman, 25 14 u. Rotterdam verwacht. Waingapoe, 20 van Makassar naar Birma. Waterland, 20 200 m ZW. Finisterre. I.J.sel, 21 vrn Pta Cardon naar Maracaibo. Zeeland (KRL), 20 v. New York n. Alexandrië Zaan. pass. 21 Brunsbtittel. Zonnewijk,20 300 m. W.NW. Key West. Zuiderkruis, pass 22 Thursday eil. Sedert de algemene politieverordening ruim twee jaar geleden in werking is ge treden, is bij de hantering dezer verorde ning gebleken, dat enige wijzigingen ge wenst waren. De correcties, waarvoor B. en W. thans de aandacht van de raad vragen, brengen vrijwel geen verandering aan in de materiële inhoud der desbetreffende artikelen, maar hebben slechts de strek king een eventuele vervolging van een overtreding van een der verbodsbepalingen meer kans van slagen te geven. Zo werd het als een leemte gevoeld, dat van het verbod, genoemd in artikel 54 (hin derlijk geluid maken door middel van radio enz.) geen ontheffingsmogelijkheid was gegeven; tengevolge hiervan is het te be twijfelen of door de justitie aan dit verbod wel rechtskracht zou worden toegekend. Ook het verbod genoemd in art. 157 (houden van vee) had een ingrijpend ka rakter, niet door het ontbreken van een ontheffingsmogelijkheid, maar doordat dit verbod tot het stallen van vee niet slechts geldt binnen de bebouwde kom, maar ook daar buiten. Aangezien het stallen buiten de bebouw de kom bezwaarlijk als „gevaarlijk voor de openbare gezondheid" kan worden betiteld, dient het verbod van art. 157 eerste alinea beperkt te worden tot binnen de bebouwde kom. Tevens zal door een aanvulling van de definitie van het begrip „vee" (art. 12) buiten twijfel dienen te worden gesteld, dat óók paarden, pony's e.d. onder dit ver bod begrepen zijn. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de politieverordening te wijzigen. De gemeenterekening 1949 sluit, wat de gewone dienst betreft, met een voordelig saldo van 102.758 en voor wat de kapi- taaldienst betreft met een nadelig slot van 1.558.402. Dat het tekort van de kapitaaldienst zo hoog is opgelopen, houdt hoofdzakelijk ver band met het feit, dat de bouwkosten van de 42 woningen aan de Burgemeester En- gelbertstraat, de 20 woningen aan de Thor- beckestraat en de 6 woningen aan het Dorpsplein, bij de sluiting van de dienst 1949, dit was op 30 Juni 1950, nog niet ge heel van de tegenwoordige eigenaren waren terugontvangen. Bij de sluiting van de dienst moest nog rond 1.200.000 worden terugontvangen. Bij raadsbesluit van 28 November is be sloten van de familie Van Hattum aan te kopen voor de somma van 1.de door haar voor haar rekening aangelegde straten in Bentveld, het z.g. Plan Van Hattum. Later deelde de familie van Hattum even wel mede, dat zij gaarne een smalle strook, ten hoogste 50 cm breed van de per ceelsgedeelten aan de Teunisbloemlaan en de Wikkelaan in eigendom zou willen be houden. Zij wilde hierdoor voorkomen, dat de eigenaresse van de percelen bouwterrein aan de zuidzijde van genoemde wegen van de aanleg daarvan zou profiteren, zonder op enigerlei wijze in de kosten te hebben bijgedragen. Het leek B. en W. evenwel niet juist de overdracht van het stratenplan slechts ge deeltelijk te doen plaats vinden. Zij stel den daarom aan de familie Van Hattum voor, in de akte van overdracht een bepa ling op te nemen, waarbij de gemeente Zandvoort zich verplichtte, om ingeval van bebouwing, voor elk perceel grenzende aan evengenoemde wegen een bepaalde ver goeding per ml betalen. De gemeente zou deze vergoeding, als deel van de kosten van bouwrijpmaken, dan weer op de eige naresse van het bouwterrein kunnen ver halen. De vergoeding werd bepaald op 40.per ml. De familie Van Hattum verklaarde hier mede accoord te gaan. In de onlangs ont vangen concepr-acte van overdracht was ter zake een regeling opgenomen, welke echter voor de gemeente dermate bezwa rend was, dat B. en W. haar onaanvaard baar achtten. Zij was n.l. van toepassing op alle terreinen langs de onbebouwde zijden van de Duinrooslaan, de Teunis bloemlaan en de Wikkelaan, terwijl het college slechts het oog had op de terreinen langs de twee laastgenoemde wegen, voor zover deze volgens het uitbreidingsplan voor bouwterrein bestemd waren. Boven dien was in de concept-akte een volgens B. en W. onredelijke boete-bepaling opgeno men. Het college deelde zulks aan de familie Van Hattum mede, doch verklaarde zich daarbij tevens bereid, aan de gemeenteraad voor te stellen de overeengekomen vergoe ding in één keer te betalen, echter uitslui tend voor de gedeelten van de Teunis bloemlaan en de Wikkelaan, waarlangs volgens het uitbreidingsplan mag worden gebouwd, in totaal een weggedeelte van 165 ml. De bijzondere bepalingen in de akte van overdracht zouden dan geheel kunnen vervallen. Aangezien de familie van Hattum inmid dels verklaard heeft zich hiermede te kun nen verenigen, stellen B. en W. de gemeen teraad voor tot het toekennen van de hier- voorbedoelde vergoeding te besluiten en daarvoor een crediet beschikbaar te stellen van 6600.nader te regelen bij supple- toire begroting. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor „Sonnevanck en Zonne gloren" heeft in de gemeente Zandvoort opgebracht 466,50. Op Dinsdag 27 Mei zal in Zandvoort wederom het verkeers-examen worden af genomen aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Des middags om vier uur zal de burgemeester de diploma's uitreiken in theater Monopole. Om 2.15 uur zal in hetzelfde theater worden opgevoerd het door het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met mr. Janno's ]eugct- amusement te Den Haag ontworpen ver- keersspel: „Toontje komt om zijn loontje". Jongleur-sensatie Als één man in de artistengroep van cir cus Mullens mag bogen op uitzonderlijke prestaties dan is het wel het jongleurwon- der Italo Medini die bij de openingsvoor stelling en ook gisteravond een donderen de ovatie in ontvangst kon nemen na een optreden dat de volle tent minutenlang in opperste verbazing bracht. Wat Medini presteert op het gebied van de balancering is uniek. Zijn handigheid grenst aan het ongelooflijke en hij vormt ongetwijfeld het hoogtepunt van een voorstelling die overi gens nog tal van uitstekende circus-evene menten brengt. De trapeze-groep „The Burketts" zit hem, wat het succes betreft, dicht op de hielen. Deze stijlvolk- artisten hebben aan de vlie gende trapeze een gymnastisch vermogen bereikt, dat zeker een der beste prestaties in binnen- en buitenland kan worden ge noemd op dit gebied van de circuskunst. Het klassieke trapezewerk viert hier weer hoogtij in zijn oude, vaak verwaarloosde glorie. Het is de stijl en de gratie, die deze sensationele kunst de volle bekoring geven en The Burketts hebben dat begrepen. Zij zijn voorname kunstenaars op hun terrein en stempelen het programma van Mullens mede tot een der beste, die een circus kan geven. Deze Hollandse onderneming heeft trouwens voor haar programma een goede keus weten te doen op vrijwel alle terrei nen van de circuskunst. Het viotafgewerkte programma biedt zo veel boeiends en interessants, dat het moeilijk is er een opsomming van te geven. Ook het paardenmateriaal, om een voor beeld te noemen, is welverzorgd en het aan zien waard. Slechts de hogeschool komt er wat minnetjes af, wat overigens meer te wijten lijkt aan een niet volmaakte sa menwerking tussen de berijdster Nadia Houcke en haar prachtige Franse volbloed, dan aan een tekort aan dressuur. Otto Schumann immers heeft op het gebied van dressuur zijn sporen wel verdiend en het is waarschijnlijk dat dit nummer veel aan be koring zal winnen, hoe meer berijdster en paard op elkander ingespeeld raken. De roofdieren-afdeling omvat mooie exemplaren Bengaalse tijgers, ijsberen en leeuwen. Zij worden door hun temmers met veel gevoel voor het spectaculaire voorge bracht, evenals trouwens de chimpansees, die in hun huiselijke leventje talrijke ge woonten van de mensen blijken te hebben overgenomen. Een voordeel van het programma is, dat het niet wordt onderbroken door ver bouwingen in de piste, aangezien twee po diums intussen de gelegenheid bieden tot kleine, doch bezienswaardige nummers. Hondendres-suur, luchtacrobatiek, komisch jongleren en kunstwielrijden zorgen voor de afwisseling. Een vondst is ook de pa rade van alle artisten en het personeel, die onder de tonen van het circusorkest wordt gemaakt langs de buitenkant der piste. Een kleurig en vrolijk schouwspel, waarbij de kolossale olifanten de stoet sluiten. Het menselijk projectiel, uit een kanon geschoten, was ditmaal niet miss Atomia doch haar broer, aangezien de dame door een ongeval niet in staat was op te treden. •Haar broer ging er echter even vlot uit als zij dat pleegt te doen, en kwam met een sierlijke boog in het n.et terecht, wat in het algemeen ook de bedoeling is. De traditionele clowns-met-muziek ont breken aan dit programma niet, en er is nog veel meer te zien dat uitstekend past in de ondefinieerbare, doch steeds weer mee slepende sfeer van het echte circus. BUURTVERENIGING WILHELMINA Woensdag werd de jaarlijkse feestavond van de buurtvereniging Wilhelmina ge houden in de zaal Van Riel. Leden der vereniging hebben een revue opgevoerd waarin de wensen der vereniging aan het licht werden gebracht zoals de stichting van een speeltuin en van een zwemschool. NATIONAAL MUZIEKCONCOURS Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan der Harmonievereniging „Trouw Moet Blijcken" wordt Zaterdag 31 Mei en Twee de Pinksterdag, een nationaal concours voor harmonie en fanfaregezelschappen ge houden in de grote zaal van de HOBAHO. HAARLEM EN OMGEVING De Nederlandse Maal schappij tot het Verrichten van Mijnbouwkundige Werken N.V. te Haarlem heeft 1951 afgesloten met een winst van f 197.249. Voorgesteld wordt een dividend van 9,6 pet, (vorig jaar verlies f39.142, dat ten laste van de algemene reserve werd gebracht). Het terrein te Heer len is verkocht aan de gemeente Heerlen voor f 55.000. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal volgende week Donderdag geen audiëntie verlenen. De architect B. Ooms te Haarlem heeft aanbesteed de bouw van zes flatwoningen en Haarlem. Hoogste inschrijfster was de fa. J. Haarlem. Hoogste inschrijfster van de fa. J. Riemersma en Zoon te Amsterdam met f88.480; laagste fa. H. Booman en S. van Leuven te Vijfhuizen, aan wie het werk is gegund. Zaterdag en Zondag worden voor de zevende maal samenkomsten der Open Reli- gieuse Gemeenschap gehouden in de boven zalen van Brinkmann op de Grote Markt. Het algemene onderwerp zal zijn: „Verrui ming onzer grenzen". Als inleiders zullen optreden ds. J. J. van Hille. Remonstrants predikant te Haarlem, over: Van doctrinair Christendom tot doorleefd Christusgeloof"; de heer Ogilvie, geestelijke bij de Christen gemeenschap Amsterdam, over: „Van zelf- onderhoud tot wereldeconomie"; prof. dr. Ch. van Os. Delft, over „Kosmos en Super- kosmos in het licht der natuurkunde" en de heer A. Soesman, arts. Den Haag, over: ..Van aarde-bewustzijn tot kosmisch bewustzijn". De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" besluit het seizoen met voor stellingen op 4, 5 en 6 Juni in de Haarlemse Schouwburg van het vrolijke spel „De erf genamen van Rabourdin" door Emile Zola in de vertaling van Jeanne van SchaikWil ling, onder regie van Wil Silïevis. Spaarndams fanfarecorps „Crescendo" geeft Zaterdagavond een concert op de Westkolk te .Spaarndam. Er zullen enige num mers ten gehore worden gebracht waarmee men deelneemt aan een internationaal mu ziekconcours te Amsterdam-Noord. Het vijfjarig dochtertje van een Rotter damse winkelier dat op Hemelvaartsdag met haar vader een autotochtje ging, maken werd rijdende op de Haarlemse Baan wagen- ziek. Haar vader wilde haar helpen, liet het stuur los en reed tegen een lichtmast. Een negentien-jarig meisje dat achter in de auto zal viel flauw en 'liep, evenals de twee andere inzittenden, enige schaafwonden op, die door de O. D. werden behandeld. In het Bloemendaalse Openluchttheater wordt Zondagmiddag het tweede zomercon- cert gegeven door het muziekkorps Excel- sior uit Haarlem. De vrijwilligers van het rayon Over- veen van de Vrijwillige Brandweer Bloemen- daal werden op Hemelvaartsdag 's middags om kort na half twee gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje op de Lonbar Petrilaan 16. De brandweer kon volstaan met het vegen van de schoorsteen. Het Spaarndams fanfarecorps „Kunst kring" onder leiding van Peter Wit, behaalde Hemelvaartsdag op het nationaal concours te Scherpenzeel in de marswedstrijd een eerste prijs met H.A.P., in de concertwed strijd een eerste prijs (Superieur afdeling) en in de erewedstrijd eveneens een eerste prijs. De secretaris van de wereldconferentie van de Pinkstergemeente, dr. D. J. du Ples- sis, zal niet Tweede Pinksterdag tijdens een conferentie van de Haarlemse Pinkster gemeente het woord voeren, maar Zondag 25 Mei. Ds. G. R. Wessels uit Zuid-Afrika zal ook spreken

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13