Partij van de Arbeid hield demonstratie in Amsterdam Drinkt lekkere thee Kremer's thee Lode wijk van Deyssel herdacht in de sociëteit Teisterbant Toespraken van dr. W. Drees J. J. Vorrink en H. Oosterhuis Jubilerende vereniging „Sursum" houdt nationaal muziekconcours Uitgaan in Haarlem I MANTELCOSTUUMS i M. DOUWMA EN ZOON I Een Eeuw geleden Zeven millioen voor woningverbetering Geestelijke vernieuwing der mensheid is nodig L O O S 1 E S ^"Hoe is het ontstaan?^ zacht en geurig De Kennemer Duinen trokken meer dan 5.000 bezoekers Prinses Wilhelmina schonk ter ere van het zesde lustrum een fraai plateelbord Priuses Wilhelm ina Cafébezoekers schoten op kastelein Wettelijke oplossing voor de „Friese kwestie" gevraagd Britse bandieten roofden voor twee millioen Eisenhower vertrekt 31 Mei Dit woord: SANTEKRAAM V. 1 VRIJDAG 2 3 MEI 1952 De Partij van de Arbeid heeft Donderdag te Amsterdam een nationale demonstratie gehouden. Dit was de eerste nationale demonstratie sedert de oprichting van de partij in 1946. Naar schatting kwamen 15.000 a 20.000 deelnemers uit de hoofdstad en onge veer 60.000 uit andere delen van het land. Het officiële gedeelte bestond uit toespra ken van de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. J. Vorrink, van de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, en van minister-president dr. W. Drees. Na afloop van de demonstratie trokken de deelnemers in een lange stoet van het terrein naar de Indische buurt. Achter de partij vlag liepen minister-presiden t dr. Drees, de heer Vorrink, de ministers Mansholt, Joekes, Lieftinck, In t Veld, de staats secretarissen mr. F. J. Kranenburg en mr. dr. A. A. van Rhijn, de beide Kamerfracties en het partijbestuur. In de stoet liepen 42 muziekcorpsen mee. D r. Drees: Vooruitgang Minister-president dr. Drees zei in zijn toespraak onder meer: „Wij zijn ons bewust van onze tekort komingen in de afgelopen zeven jaren, maar wij zijn dankbaar voor de beschei den stap, die gezet is op de weg naar so ciale vooruitgang. Het is met moeite en offers gelukt onze productie te verhogen en een sluitende begroting te krijgen. Wij staan weer veilig als volk op vaste grond. Wij zijn niet teruggeschrokken om maat regelen te nemen, die aanvankelijk inpo- pulair zouden zijn. Wij weten hoe groot de ergste gevaren: woningnood en werk loosheid zijn. De werkloosheid is echter veel lager clan voor de oorlog. Wij durven verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het gevoerde beleid en voor de toekomst". J. V o r r i n k Wanbegrip bij onze tegenstanders De heer Vorrink verklaarde in een toespraak: „Wij moeten het politieke feit erkennen, dat met het voortschrijden van het herstel in het binnenland, ongeacht de geweldige spanningen op internationaal gebied, de bereidheid tot constructieve sa menwerking op bedenkelijke wijze aan het verslappen is. Niet alleen in Nederland, in geheel West-Europa heeft zich de laat ste jaren een ontwikkeling in de conser vatieve, soms zelfs in de reactionnaire richting voorgedaan. In Nederland is een verhoogde activiteit aan het licht getre den van de conservatieve elementen. De gevaarlijke gedachte wint veld, dat veel te veel is toegegeven aan de verlangens van de vakorganisaties der arbeiders en dat er in het regeringsbeleid een al te grote invloed merkbaar is geweest van het democratische socialisme. De Partij van de Arbeid en de samen werkende vakorganisaties hebben een doel bewuste politiek van zelfbeheersing ge voerd, waardoor Nederland in tegenstel ling tot menig ander land een periode van jarenlange sociale rust beleefde, die de wederopbouw en het herstel heeft moge lijk gemaakt". Voorts zei de heer Vorrink: „Niets hebben onze tegenstanders begre pen van de lijn van de politiek van de Partij van de Arbeid en de vakbeweging. Zij hebben het handhaven van de sociale vrede niet verstaan als ingegeven door onze wens vóór alles het algemeen belang te dienen. Niet wij hebben behoefte aan een verscherping van de klassetegenstcl- lingen. Maar deze wens is blijkbaar levend bij de Duynstee's, de Gcrretsons en bij een deel van de leiders van het bedrijfsleven. Als de reactie de strijd wil, zullen wij hem niet uit de weg gaan". II. O o s t e r h ui s 55000 woningen per jaar De heer H. Oosterhuis zei niet als voorzitter van het N.V.V., maar als lid ADVERTENTIE Meer dan vijfduizend natuui-liefhebbers hebben op Hemelvaartsdag genoten van de Kennemer Duinen, die daarmee nog meer belangstelling trokken dan op tweede Paas dag toen cle vijfduizend wel werd bereikt maar niet overschreden. Die enorme toe loop van wandelaars heeft gelukkig geen moeilijkheden veroorzaakt, ook niet toen in alle vroegte tal van „dauwtrappers" de Kennemer Duinen introkken. De bezoekers waren vooral afkomstig uit Haarlem, Am sterdam, Santpoort en Velsen. Dat er geen dagkaarten meer voor Duin en Kruidberg worden verstrekt zal ongetwijfeld van in vloed zijn geweest op het bezoek aan de Kennemer Duinen. van de Partij van de Arbeid te spreken. „Ik zit, als man van het N.V.V., nooit met mijn partij-lidmaatschap in de knoop, zo als mijn c.ollega A. C. de Bruijn, voorzitter van de K.V.P. met zijn lidmaatschap van de K.V.P.", zo zei hij. „De laatste maan den namelijk sprak De Bruijn steeds met bitterheid en twijfel in het hart over de reactionnaire koers in de K.V.P." Als belangrijkste problemen noemde de heer Oosterhuis de werkgelegenheid, de woningbouwpolitiek en de toekomstige ouderdomsverzekering. Hij verlangde de bouw van ten minste vijfenvijftigduizend woningen per jaar. Het grootste deel daar van zal moeten worden gebouwd door wo ningbouwverenigingen en gemeenten. Het Frans Hals-museum kreeg Woensdag middag bezoek van dr. M. Adenauer, de zoon van de West-Duitse bondskanselier. Dr. Adenauer jr. is tweede burgemeester van de stad Keulen. Hij vertoeft in ons land ter gelegenheid van de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal en logeert bij vrienden in Heemstede. Evenals zijn vader is dr. Adenauer een groot liefhebber van antiek en schilderijen en hij was tijdens zijn rondleiding door de heer H. P. Baard verrukt van hetgeen hij hier zag. Zijn vader bezit zelf een grote en waardevolle kunstverzameling. ADVERTENTIE Roodmerk een krachtige volsmakende thee 74 cent per 100 gram met suiker en een „wolkje" melk Véél geuriger - méér smaak Kremer's Blauwmerk een geurige en krachtige Ceylon- Assam melange 80 cent per 100 gram De Christelijke muziekvereniging „Sur sum" te Bloemendaal bestaat dertig jaar en even zolang is de heer J. A. Meng diri gent van dit korps, welk dubbel jubileum aanleiding is om op Hemelvaartsdag en op Tweede Pinksterdag een nationale mu- ziekwedstrijd te houden. Hiervoor kreeg men de beschikking over een prachtig ter rein op het landgoed „Wildhoef". Woensdagavond werd het concours offi cieel geopend met een toespraak van bur gemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, die de jubilerende vereniging een voorname factor in de dorpsgemeenschap noemde. Hierna werd het woord gevoerd door mr. J. Bierens de Haan,, beschermheer van de vereniging, die een beschouwing hield over de muziek en „Sursum" eveneens huldigde om de vervulling van haar taak in de plaatselijke samenleving. Voorzitter J. Loerakker danktte de sprekers en ver der allen, die meewerkten om het concours mogelijk te maken. Hij deelde verder mede, dat Prinses Wilhelmina aan „Sur sum" ter gelegenheid van dit zesde lus trum een fraai plateelbord had geschonken. Met een in mooie evenwichtige klank gespeeld koraal opende dirigent Meng met zijn ensemble het concert. Die beschaafde klank van het koper werd ook gehand haafd in de volgende nummers van het programma. In „Secret de Spinx" van Gadenne was een zuiver gespeeld duo van twee cornetten zeer te waarderen. Opval lend was ook een solo van de tubaïst, de heer H. C. Veldkamp, die echter nog een betere beurt kreeg om zijn kunnen te tonen in een solostuk met begeleiding van orkest, dat hem verdiende bijval bezorgde. Onder de vele nummers van het wat over laden programma was een driedelig stuk van Haydn, dat door de heer Meng vak kundig voor fanfare bewerkt is en in een verzorgde uitvoering zeer goed klonk. Hoe ver voelt men zich dan verwijderd van het slappe genre van Gadenne, wanneer men deze nobele muziek hoort, die toch ook binnen het bereik van de dilettanten ligt. Aan het openingsconcert werd medewer king verleend door Haarlems Postaal Man nenkoor, dat onder leiding van de heer P. J. Potgiesser onder meer de nummers vertolkte, waarmee het Donderdag op con cours zou gaan naar Nijmegen. Met „In Epiphania Domini" van Neumann wist men vooral veel indruk te maken. Dat was sonore mannenzang. Eerst de tamboers Het eigenlijke concours van „Sursum" begon op Hemelvaartsdag, begunstigd door ideale weersomstandigheden. Eerst werd een marswedstrijd gehouden, waaraan vijf tamboerkorpsen, een fanfarekorps en latei- op de dag nog een harmoniekorps deel namen. In de marswedstrijd behaalden hel Fanfarecorps Utrechts Nieuwsblad en de Hoogoven Harmonie eerste prijzen met respectievelijk 98 en 106 punten. In de tamboerwedstrijd behaalden „Eensgezind heid" uit Egmond-Binnen en de Hoogoven Harmonie eerste prijzen met respectieve lijk 100 en 99 punten, de Muziekkapel Zandvoort en de R.K. Harmonie de Spaar- nebazuin tweede prijzen met elk 89 pun ten. Het tamboerkorps van de Haarlemse Politiekapel kreeg een eerste prijs met 108 PUUlcn De concertwedstrijd In de concertwedstrijd, die 's middags werd gehouden, kwam allereerst uit het fanfarecorps Utrechst Dagblad in de vier de afdeling (tweede.prijs. 307 punten). Het harmoniecorps „B.M.O.L." in de derde af deling vertolkte het verplichte werk „Marche pontifical" van Gounod mat, zonder de leven gevende rhythmiek. Het vrije werk van Gadenne slaagde naar ver houding veel beter. Met een eerste prijs, 339 punten, waren de prestaties rijkelijk beloond. In de tweede afdeling fanfare trad „St. Gregorius" uit Waarland op. Van een opbouwend vermogen ten aanzien van melodievorming bleek niet veel. Met 312 punten een tweede prijs. „Eensgezindheid uit Egmond-Binnen liet wegens ziekte van de dirigent verstek gaan. In de eerste af deling speelde wel „Excelsior" uit War der, met als resultaat 287 punten en een derde prijs. In de eerste afdeling harmonie hoorden wij „Excelsior" uit Bergambacht (391 punten, tweede prijs). Uit Den Haag kwam het korps „Sierkans Harmonie", dat in de afdeling Uitmuntendheid zijn kracht ging beproeven op het lastige Scherzo van Meindert Boekei, een goed werk, dat door zijn polyrhythmisch gesteldheid ver nieuwing brengt. Men speelde verdienste lijk, maar men stond nog niet vrij genoeg tegenover deze muziek (met 312 punten een tweede prijs). Tenslotte kwam de „Hoogoven Harmonie" 'uit Velsen in de ereafdeling een vertolking geven van de „Suite Classique" van Meindert Boekei, alweer een werk dat er zijn mag en dat zonder voorbehoud voorbeeldig genoemd kan worden. Het korps was gelukkig in de uitvoering. Fraaie klank en doorzichtigheid waren te loven kwaliteiten. „Finlandia" van Sibelius kwam eveneens in een zeer verdienstelijke verklanking tot ons. Resul taat: eerste prijs, 360 punten en de direc- teursprijs voor de dirigent J. van der Paat. De cre-wedstrijd In de ere-wedstrijd, des avonds gehou den, traden de Hoogoven Harmonie en de harmonie „B.M.O.L." in het strijdperk. Voor de uitslag werd de keuze der num mers beslissend. De harmonie „B.M.O.L." koos „Amphitrion" van M. J. Cerfontaine, een werk dat het korps met zijn dirigent Luc. Oordijk goed aanvoelden en dat daarom met overtuiging, muzikaal gespeeld kon orden. Met de ouverture „Sphigenie in Aülis" van von Gluck is het anders gesteld. Hierin liggen de expressieve mo gelijkheden niet „voor het grijpen", maar moet men deze oproepen door allereerst de muziek te gaan brengen, met al haar eigenschappen. De Hoogoven Harmonie speelde het stuk wel, maar de bezieling ontbrak. De uitvoering bezorgde haar 163 punten. „B.M.O.L." daarentegen werd ver blijd met 185 punten. Bij deze gelegenheid hebben beide korpsen nog een aantal andere nummers ten beste gegeven, die in de stilte van een koele, maar toch zeer schone zomeravond door een vrij talrijk auditorium werden aangehoord. De jury bestond uit de heren Marinus Adam (voorzitter), J. A. Meng en W. Steyn. Op de tweede Pinksterdag wordt hete oncours voortgezet, maar' voor deze datum komen er nog drie concerten op het terrein van „Wildhoef" en wel op 24, 28 en 31 Mei. In een vergadering van de Partij van de Arbeid in Emmen heeft minister In 't Veld medegedeeld, dat de raad voor economi sche aangelegenheden uit de ministerraad heeft besloten drie millioen gulden be schikbaar te stellen voor premieregeling voor woningverbetering. Met de bijdragen van gemeenten en woningeigenaren zal dit totaal op een bedrag van zeven millioen gulden komen. Over de woningbouwpoli tiek deelde de minister mede, dat de wo ningbouw niet is vastgelopen. Men heeft in tegendeel maatregelen moeten treffen om de stroom van woningen enigszins af te remmen. Deze maatregel is geen bouw- stop, maar zij dient juist om een bouw- stop te voorkomen. De regering wenst geen politiek van hollen of stilstaan, maar continuïteit in de woningbouw. Voor 1953 wordt nu reeds aangestuurd op 55.000 woningen per jaar. Sprekende over de werkloosheid in de bouwvakken zei de minister dat volgens mededelingen van staatssecretaris van Oorlog binnenkort weer belangrijke mili taire werken worden uitgevoerd. Over de economische politiek van de regering merkte minister In 't Veld op, dat de Ne derlandse betalingsbalans er op dit ogen blik beter voor staat dan ooit. De devie zenreserve steeg in één jaar tijd van 900 tot 2500 millioen gulden. Tezamen met vele prominente gasten, onder wie verscheidene litteratoren van naam, heeft de vrijwel voltallige Teister- bant- gemeenschap Woensdagavond haar overleden ere-president dr. K. J. L. Albcr- dingk Thijm (Lodewyk van Deyssel) her dacht. Kernpunt van deze posthume hul diging was een magistrale red^ waarin prof. dr. N. A. Donkersloot (Anthonie Donker) een belangwekkende analyse gaf van Thijms litteraire arbeid en zyn bete kenis voor het hedendaagse proza. Hij er kende, dat men rond 1900 aan gans andere delen van Thijms oeuvre de voorkeur gaf dan de lezer van thans, maar deze appre ciatie-koersschommelingen waren van geen invloed op de nominale waarde van het werk van Van Deyssel, die, gelijk Gorter voor onze poëzie, als de stamva der van alle Nederlands proza sinds de Tachtiger Beweging beschouwd moet wor den. Het is daarbij van weinig belang of er wel of geen eenheid te onderkennen valt in de sterk convergerende delen van zijn oeuvre, dat de ganse tintenschaal van Zola-achtig naturalisme tot het ethe- risch-meditatieve van zijn Frank Roozelaar doorlopen heeft; het heeft even weinig zin, te redekavelen over de vraag, of Thijm wel altijd het essentiële gezegd heeft en niet „een groot deel van zichzelf ver zweeg", want datgene wèt hij gezegd heeft, was het essentiële: hij schonk met zijn „wolkbreukaehtig" proza aan schrij vers en lezers het besef, dat de litteratuur een zeer hoog goed is, hij ging voor in uiterste zorgvuldigheid voor de taal als expressie-medium en hij doorgroef en doorbrak die taal, haar daarmee zoveel r.ieuw leven inblazend, dat zij zonder hem niet meer te denken is. Prof. Donkersloot ging nog breedvoerig in op vele strijdvragen rond Thijm, wiens liefde voor het exquise détail en wiens aristocratische minachting voor alles wat „onder de maat" bleef, zelfs voor dandy isme, respectievelijk Ceasarisme ia uitge kreten. Prof. Donkersloot zag deze facet ten van Thijms wezen echter veeleer als tekenen van diens weergaloze levensliefde en levenskunst, welke laatste hij van even formidabel formaat achtte als zijn taal- kunstcnaarschap. Prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) sprak over de verhouding tussen Karei Thijm en zijn vader Josephus Albertus over wier verschillen en geschil len reeds veel geschreven en gespêeuleerd is. Verschillen in temperament bestonden er stellig tussen de beide Thijms, maar met de populaire lezing van hun geschil len was prof. Asselbergs het niet eens. Met tal van biografische bijzonderheden en citaten toonde deze spreker aan, dat de oude Thijm zijn zoon nooit in de steek gelaten heeft en dat de zoon, op zijn beurt, nimmer rechtstreeks ontrouw ge weest is aan de vaderlijke tradities en geestelijke idealen. De schrijfster Emmy van Lokhorst, secre taresse van de Vereniging van Nederlandse Letterkundigen getuigde in enkele sobere woorden van haar diepe verering voor Van Deyssel, die voor haar altijd „het mach tige bergmassief, opgesloten in eigen grootheid" was geweest. Dr. P. H. Ritter Jr. belichtte Van Deyssels betekenis als leermeester en wegbereider voor vele he dendaagse prozaïsten en de Limburgse p.uteur Frans Prik, die een biografische Leden van de Indonesische kolonie in Engeland hebben meegedaan aan een kle derdrachtenshow, welke in Londen onder auspiciën van de Indonesische Ambassade iverd gehouden. Een Balinees meisje, de 17-jarige Nani Suturman, toont de prach tige haartooi van de Balinese danseressen. Prinses Wilhelmina heeft Donderdag de conferentie van de International Council for Christian Leadership" in Noordwijk aan Zee geopend met een toespraak, waar in de Prinses onder meer zei: „Vóór wij trachten een oplossing te vin den voor de verwarring van onze tijd, moeten wij eerst onze volle aandacht schenken aan de geestelijke vernieuwing van de mensheid. De mensheid hunkert naar een Christendom dat zij als werkelijk heid aanvaart. De mensheid is er zich heel duidelijk van bewust, dat dit alleen het middel is, dat de wereld kan genezen van haar. geestelijke, morele en maatschappe lijke kwalen, die haar ten verderve leiden. Wij moeten de weg terugvinden naar de eenheid. Op deze wijze kunnen vele belet selen uit de weg geruimd worden, die de oplossing van de nijpende problemen ver hinderen, die nu zo zwaar op de mensheid drukken. Een betere wereld zal nooit be reikt worden, tenzij wij dit verrichten op de wijze van Christus. Een onmetelijke taak ligt voor u, maar indien gij volhardt in onwankelbaar geloof, in gehoorzaamheid de Onoverwinlijke volgend, zult gij slagen en deelgenoten zijn in zijn overwinning over al het kwaad, dat ons bedreigt. Deze overwinning kan geheel anders zijn dan onze voorstelling ervan, maar laat ons er van overtüigd zijn, dat zij hoger en beter zal zijn dan de menselijke geest zich ook maar met mogelijkheid kan indenken". dissertatie over de grote Tachtiger schrijft, klapte op charmante wijze uit de school over vele kostelijke gesprekken die hij met Thijm mocht hebben. Zo had deze hem eens, bij de eerste kennismaking, toe vertrouwd dat hij lijdende was „aan het euvel ener geringe hardhorendheid, dat nochtans, bij tijd en wijle, het verkeer met medemensen niet weinig pleegt te veraangenamen". Priks toespraak, doorspekt met soortge lijke, van humor tintelende Thvjmse uit spraken, was voorafgegaan door twee ern stiger tributen aan de overleden meester: twee gedichten, gemaakt en gezegd door respectievelijk Tjebbo Franken en Harry Prenen. Diepe indruk maakten ook de twee gramofoon-opnamen van Thijms stem, een waarin hij een gedeelte van zijn befaamde hymne aan het proza zegt en een van een toespraak, waarmee hij het ere-presidiaat van de sociëteit Teister- bant aanvaardde. Ook het filmpje van het bezoek van enkele Teisterbant-leden aan Thijm in diens huis aan de Van Eedenstraat, opge nomen in Juli van het vorige jaar, had de volle aandacht. Tenslotte schonk mevrouw S. Mulder, in wier woning de thans herdachte letter kundige jarenlang verblijf heeft gehou den, aan Teisterbant de bel, die de schrijver aan zijn sponde als kamerschei diende en die door president Bomans dankbaar aanvaard werd als remplagante voor Teisterbants voorzittershamer. ADVERTENTIE Oók voor: Kaarten en Gidsen van Binnen- en Buitenland. Grote Houtstraat 100 Telefoon 13060 Rijksstraatweg 125 - Telefoon 23991 Donderdagavond hebben twee mannen gepoogd de 61-jarige caféhouder M. in diens café in de Staaistraat te Amsterdam te beroven. Het café wordt elke avond om half negen gesloten. Tegen het sluitings uur verschenen twee mannen, die een bor rel bestelden. De jongste van de twee stond op en gaf de niets vermoedende kastelein een paar slagen op het hoofd. Daarna richtte hij een vuurwapen op de kastelein en vuurde twee keer. De kaste lein werd niet ernstig gewond. De beide mannen vluchtten het café uit. De oudste, een bekende van de politie, kon door voor bijgangers worden gegrepen. De jongste greep een fiets die voor een huis stond en wist te ontkomen. Ged Staten van Friesland hebben de Pro vinciale Staten verzocht mede te werken aan een spoedige oplossing voor het com plex vraagstukken, dat men pleegt aan te duiden met de term „Friese kwestie". Zij nodigen de Staten uit zich uit te spreken ten aanzien van het gebruik van het Fries in het ambtelijk verkeer en het rijksverkeer in het algemeen. In beginsel moet volgens Ged. Staten het recht worden erkend zich in Friesland van de Friese taal te bedie nen, hoewel bij de practische toepassing van dit beginsel beperkingen aanvaardbaar zijn terwille van belangen van rijksgelijk heid en rechtszekerheid. Op de overheid rust de plicht dit recht op haar terrein te doen eerbiedigen. Ten aanzien van onderwijs en cultuur mag verlangd worden, dat zowel door het rijk als door de provincie een beleid ge voerd wordt dat bewust gericht is op be houd en versterking van de Friese taal en cultuur. Het college vraagt machtiging van de staten deze uitspraken ter kennis van de regering te brengen en zijn invloed aan te wenden, opdat de wettelijke voorzieningen tot stand komen, welke nodig zijn om het in deze uitspraken gestelde te verwezen lijken. LONDEN (United Press) Zeven ge maskerde mannen hebben Woensdag in hartje van Londen een auto van de poste rijen overvallen. Zij ontkwamen met geld en waardepapieren ter waarde van meer dan 200.000 pond sterling. De brutale overval werd op klaarlichte dag uitgevoerd, vlak bij de drukke Oxford Street, terwijl de truck op weg was van Paddington Station naar het centrale sor teringsbureau van de posterijen. Zoals bij de meeste overvallen van deze aard in Engeland kwamen er geen wapens bij te pas. De zeven gemaskerden wachtten in twee auto's op het ogenblik dat de truck Oxford Street zou indraaien. Daarop gaven zij gas en sloten de vrachtauto aan twee kanten in. De drie postambtenaren, die zich in de truck bevonden, werden met stukken pijp bewusteloos geslagen en ver volgens naar buiten gesleept. De bandieten klommen in de cabine en reden er van door, geconvoyeerd door de beide auto's. Een eind verder roofden zij de wagen leeg en verdwenen. PARIJS (A.F.P.) Op 31 Mei zal gene raal Eisenhower uit Parijs naar Washing ton vertrekken, aldus is op het Atlantisch hoofdkwartier in Parijs vernomen. Op 30 Mei zal hij volgens deze inlichtingen offi cieel het opperbevel over de geallieerde strijdkrachten 111 Europa overdragen aan zijn opvolger, generaal Ridgway. De offi cieren van het hoofdkwartier zullen op 29 Mei hun scheidende opperbevelhebber een diner aanbieden. Woensdag heeft Eisenhower op een bij eenkomst van de N.A.V.O.-staf verklaard te geloven, dat de vrije volken hun vrijheid zouden kunnen behouden als elk zijn ver plichtingen nakomt. De hulpbronnen van de vrije wereld,'indien bijeengebracht, zijn van dien aard, dat wij soms dwaas schijnen als wij ons bevreesd tonen voor welke macht in de wereld ook, aldus Eisenhower. „De enige moeilijkheid is, dat wij niet ver enigd zijn en dat wij teveel vooringenomen heid en wantrouwen koesteren, die ons ge scheiden houden". De hele santekraam wil zeggen: alle rommel bij elkaar. Maar eigenlijk is het: de kermiskraam, waar heiligenbeeldjes verkocht worden. Sant is het Franse Saint, Latijn sanctus. Zijn de beeldjes klein, dan is het een santepetiekraam of kortweg santepetie. De algemene bete kenis is dus: koopwaar van weinig waar de, boeltje, rommel. Te vergelijken is de uitdrukking: de hele keet. Keet is: berg plaats, schuur en ook: wat in de schuur is opgeborgen, waardeloze spullen. In een geschrift uit de Hervormingstijd, waarin te lezen staat dat een pastoor met zijn gehele Sante-kraam op straat gezet werd, is nog iets van de oorspron kelijke betekenis van het woord be waard. TONEEL EN CABARET Zaterdag 24 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia geeft een reprise van „De dood van een handelsreiziger" door Arthur Mil ler, geregisseerd door Johan de Meester. Met John Gobau in de titelrol, Magda Jans- sens als zijn echtgenote, Guus Hermus en Steye van Brandenberg als zijn zoons. Ver der: Vera Bondam, John Soer en vele an deren. Zondag 25 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: „De dood van een handelsreiziger" door Co- media (zie Zaterdag). Dinsdag 27 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Het jubileumstuk van Magda Janssens „Kinde ren zijn kinderen" van Eduardo di Filippo, geregisseerd door Ettore Cella, door de toneelgroep Comedia. Woensdag 28 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Vertoning van het reeds meer dan honderd keer gespeelde stuk „Nieuw Land" door Hans Tiemeyer, onder regie van de schrij ver, die tevens een grote rol vertolkt. Ver der werken mee: Tine de Vries, Rob de Vries en Hans Culeman (Amsterdams To neelgezelschap). MUZIEK Zaterdag 24 Mei, Stadsschouwburg, 2 uur: Première van de kinderoperette „Marjolijn, de verdwenen prinses", op muziek van Frits Mondriaan bij een tekst van T. J. de Maar door „De Nachtegaaltjes" onder lei ding van Truus Mondriaan-Ligthart. (Ver eniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West). Zondag 25 Mei, Openluchttheater Bloemen daal, 3 uur: Concert door de muziekvereni ging Excelsior uit Haarlem onder leiding van J. A. Meng. Het programma vermeldt onder meer „Uitnodiging tot de dans" van C. M. von Weber, de Rienzi-óuverture van Wagner en de Tweede Hongaarse Rhapsodie van Liszt. Verder werken van Furter, Lort- zing, Boedijn, Messager en Ganne. Dinsdag 27 Mei, Huis met de sleutels, Heem stede, 8.15 uur: Herman Schey, begeleid door Coby Riemersma, zingt liederen van Dvorak. Schubert en Wolf (Bronsteeweg 76). Dinsdag 27 Mei, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: Populair Chopin-programma door de pianist Theo van der Pas. Dinsdag 27 Mei. Grote Kerk 8 uur: Orgelbe speling door George Robert (ook Donderdag 29 Mei, 3 uur). DIVERSEN Zaterdag 24 en Zondag 25 Mei, Gebouw der Woodbrookers. Bentveld: Weekend-conferen tie over de vraag „Is er een derde weg?" Voor: dr. J. Suys; tegen mevrouw dr. H. VerweyJonker. Zaterdag 24 Mei, De Graaf's Lunchroom, Grote Markt, 8 uur: Voor het Jongeren Gesprekcentrum houdt J. Henrick Mulder uit Amstelveen een lezing over „De cul tuurpolitiek van de regering". Vrijdag 30 Mei, Vrije Katholieke kerk, Bloe mendaal, 8.15 uur: Inleiding over Oosterse muziek door mevrouw Sh. KhanDe Ko- ningh met zang door Musharoff Moulamia Khan op de sitar begeleid, (voor het cen trum Bloemendaal van de Soefi-beweging). TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Boekententoonstelling „Van de Olm tot de Roos" met demonstraties. Opening Zaterdagmiddag om 3 uur. Huis Van Looy: Zaterdag en Zondag kan men nog de ere-tentoonstelling van het levenswerk van H. F. Boot bezichtigen (Zondag alleen van 1417 uur). Het woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is geopend voor het publiek op Don derdagen van 1012 en van 1417 uur en op Zondagen van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Dagelijks geopend van 1017 uur, des Zondags echter alleen van 1317 uur. Zaterdag 24 Mei 2.30 uur: rond leiding. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt: Expositie van tekeningen en ontwerpen van décors en costuums door Wim Bijmoer, tot 14 Juni op werkdagen van 1017 uur. Vishal Miniatuurspoorweg - tentoonstelling „Nemiso" op werkdagen van 1012, van 1417 en van 1922 uur. Op Zondagen des ochtends gesloten. Kunsthandel Hcerkens Thijssen, Plein: Tot 25 Mei topografische schilderijen en aqua rellen van Mies Deinum (10i7 uur). ADVERTENTIE ZOMERDESSINS klein werkje, zuiver kam- f Q 7 S f) l garen, alle maten vii.uü Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 Haarlem Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Mei 1852 MIDDELBURG. Eene ontzettende en noodlottige ramp heeft de gemeente Simonshaven, bevolkt met 263 zielen, waarvan 199 in cle kom van het donp woonden, getroffen. Des avonds tussohen elf en twaalf uren ontstond er brand in de woning van den bouwman Bastiaan Weeda, een hais met riet gedekt, welke brand, uitslaande, dermate in hevigheid toenam, dat in weinige oogenblikken eene dubbele rij huizen in lichtlaaije vlam stond. Met moeite en zorg werden de bewoners en hunne kinderen gered. Het woedende element liet niet toe, eenige goederen in veiligheid te brengen. Tegen één ure kwam de weerbare be volking met de brandspuit van Zuidland ter hulipe. Dadelijk werd dezelve in werking gesteld en aan het doelmatig overleg van de directie van deze spuit is het te danken, zoowel aan den onver zaagden ijver van Zuidland's burgerij, dat de brand tenslotte in zijn verwoes ting is gestuit geworden. De kerk en toren, alsmede 14 huizen en 10 schuren, zijn geheel vernield; 22 huisgezinnen, bestaande uit 97 zielen, hebben door deze ramp alles verloren.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5