Haarlem boekt fraaie overwinning op VRA „Bindende regeling" in het „Haringconflict" Agenda voor Haarlem Zilveren handschoen in bezit van HHC BDHC won eerste wedstrijd voor landskampioenschap -Clowntje Rick Cricket Voor twee gulden de wereld rond'. Trawlers kunnen de maatjes niet te pakken krijgen Honkbal Hockey Prof. Lieftinck candidaat voor Eerste Kamer P. C. Hooftprijs voor dr. E. J. Dijksterhuis VRIJDAG 23 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HCB-programma Wielrennen Sassenheimer Van 't Hof wint ronde van N.-W. Nederland Morgenmiddag om drie uur vaart de vloot Nederlandse amateurs naar Engeland Sport in 't kort Voor de kinderen Sigarenverkoop enige dagen gestagneerd Enge grenzen van begrip litterairdoorbreken Werk van Otto B. de Kat naar Zwitserse expositie FEUILLETON De fluistercampagne De eerste wedstrijd van het cricket elftal waarin Hub Boeree en Voogd ont braken, is een fraai succes geworden, daar het VRA, dat Glerum en Wittebol weer in de gelederen telde, met 31 runs ver sloeg. Een goede aanmoediging voor onze stadgenoten, die onder aanvoering van Kleefstra wederom met een jong elftal in het veld kwamen. Haarlem trok het eerst naar de wickets en kwam met het goede totaal van 161 runs uit de bus. W. Peschar en Gertie Bosch legden daar een degelijke grondslag voor, door als openingsbatsman resp. 25 en 17 te scoren, waarna Paul en Max Maas beide met 32 goed volgden. Daarna leek Haarlem even in moeilijk heden te komen, daar de stand van 4 voor 97 veranderde in 7 voor 115, vooral door stug bowlen van Klink, dooh de jongste en de oudste uit het elftal, C. Dekker en Kleefstra, wisten voor het laat ste wicket dertig waardevolle runs aan het totaal toe te voegen, zodat het alles zins behoorlijke totaal van 161 werd be reikt. De bowlingcijfers waren: Glerum 2—15, Smit 1—39, Klink 6—49 (in 19 overs), Fisher 041. R. v. d. Luur 011. Het batten van VRA dreef op Glerum (29), Wittebol (21) en Kummer (46); geen van de andere batsmen bereikte de dubbele cijfers. Bij 3 voor 17 zag het er wel erg matig uit voor de Amsterdam mers. Max Maas had alle wickets veroverd, clean bowled, door goede lengte te houden en snel van de pitch te komen. Daarna kwamen Glerum en Wittebol samen en geleidelijk steeg de score. Kleefstra had de goede ingeving Peschar aan te zetten, die inderdaad in zijn tweede over de off- stump van Glerum nam en in zijn vierde over Wittebol l.b.w. kreeg. Daarna was slechts Kummer een pro bleem en toen deze over een bal van Paul Maas heensloeg was het pleit beslecht. Van 7 voor 104 werd het innings voor 130, zodat Haarlem met 31 runs won. Max Maas had uitstekend gebowld: 528 in 13 overs. Verder bowlde Peschar 25, P. Maas 242, v. d. Heyden, die wei nig geluk had, 144. Honnebier was zeer betrouwbaar achter het wicket en deed twee vangen. In het algemeen stond deze wedstrijd op een hoog peil. Zondag ontvangt Haar lem aan de Donkere Laan het Enschedése P.W. Haarlem 2 boekte in de tweede klasse C een ruime overwinning op CRIC. De Haarlemmers sloten bij 188 voor 9, en be dwongen de tegenpartij voor 78. Het tweede en het derde elftal van Rood en Wit waren op Hemelvaartsdag niet zo gelukkig. Beide teams verloren de thuis wedstrijden respectievelijk tegen H.C.C. 3 en Ajax (A). Nederlagen van Rood en Wit-team Dat Rood en Wit 2 verloor, was hoofd zakelijk te danken aan de fraaie 103 not out, die de Hagenaar De Beus scoorde. Na dat Rood en Wit namelijk 147 runs had ge scoord en de Hagenaars zeven'wickets had den verloren voor 75 runs, was het De Beus, die het Haarlemse bowlen afmatte en sloeg waar hij die hebben wilde. Op 200 voor 7 wickets sloot H.C.C.3 de innings. De scores waren: Rood en Wit 147 (jhr. H. B. van Tets 11, J. F. Slendebroek 41, J. Chapon 15, J. H. Nijhuis 16, D. J. de Jong 14, mr. A. H. van de Berg 10, W. F. Kruyff 10 n.o.) A. M. J. de Beus 559, M. Schuur 1—3, P. Niks 3—27. ADVERTENTIE Chris van den Berg uit Amsterdam is erin geslaagd voor twee gulden een reis om de wereld te maken. In meer dan 100 landen is hij geweest en reken maar dat hij nu zijn weetje wel weet! Een fantastisch verhaal? Weineen, dood gewoon! U kunt het ook, met Uw hele ge zin zelfs! U hoeft er niet meer voor te doen dan het album „Vlaggen van alle landen" te bestellen. Want daarmee kunt U werkelijk „een reis om de wereld" ma ken. Van meer dan honderd landen geeft Drs. Hopmans een levendige beschrijving vol interessante wetenswaardigheden. En bij elk land is ruimte voor één van de kleurige vlaggeplaatjes die U bij elke rode rol Faam pepermunt cadeau krijgt. Gun Uzelf en Uw kinderen de weelde van zo'n prachtig verzorgd boekwerk. Laat ze spelend leren uit deze complete „aard rijkskundige encyclopaedic". Laat ze ge nieten van het sparen der kleurige, leer zame plaatjes, en van de gezonde frisheid van Faam pepermunt. Bestel een album a 2.- bij Uw winkelier óf bij de N.V. De Faam Breda (giro 6192) H.C.C. 3 200 voor 7 (J. van Arkel 14, M. Schuur 11, P. Niks 13, A. M. J. de Beus 103 n.o. waarvan 10 x 4 en 1 x 6, G. Rijnders 36 n.o.), D. J. de Jong 444, L. Molijn 1—65, J. H. Nijhuis 1—18. Rood en Wit 2 verloor dus met 53 runs en 3 wickets. De scores bij Rood en Wit 3 waren: Rood en Wit 74 (F. Struyck 37 n.o., C. H. Goed koop 11), J. Schinner 628, H. Dukker 232, T. Barentsen 18. Ajax 141 voor 9 (J. Guibeling 15, F. Dukker 22, J. Blom- vliet 20, J. Pil 28, T. Barentsen 28). H. Mo lijn 3—8, G. de Vries 2—55, C. H. Goed koop 3—20, G. R. Pliester 1—10. Uitslagen De uitslagen in de eerste klasse van de N.C.B. waren als volgt: H.C.C. 1 verliest van A.C.C. met 77 runs en 3 wickets. H.C.C. 1 62 (Van Arkel 33, Gallois 16). Sanders jr. 5 voor 20, Feldman 5 voor 19. A.C.C. 139 v. 7 (Feldman 30, Van der Hurk 19, W. van Weelde 24, Bregman 30 n.o., H. van Weelde 20, Van Kranendonk 11 n.o.). Singh 2 voor 26, Vriends 1 voor 39, Bor- gers 2 voor 29, J. van der Luur 2 voor 30. Hermes-D.V.S. verliest van H.B.S. met 27 runs. H.B.S. 115 (W. van Dijk 20, Van Vliet 38, Hakstege 11). Van Meurs 1 voor 19, Scheffer 6 voor 35, Van der Sloot 3 voor 9. Hermes-D.V.S. 88 (Scheffer 14, Keuze kamp 21, Van der Sloot 14). Dellow 6 voor 39, Hakstege 2 voor 17, Van Vliet 2 voor 19. Quick wint met 36 runs van V.O.C. Quick 114 (Reynders 29, Van Eek 17, Holtappel 29, Jansen 15 n.o.) Terwiel 2 voor 32, Van Bennekom 1 voor 19, Stroo 4 voor 32, Middendorp 0 voor 22, Verburg 0 voor 8. V.O.C. 78 (Wiener 19, Dunk 10, Van Ben nekom 18 n.o.). Marseille 8 voor 37, Kettlitz 2 voor 13. Sparta wint van P.W. met 29 runs. P.W. 48 (C. Janssen 12, J. Jordaan 13 not out). J. Mannee 1 voor 3, F. Schilthuis 2 voor 20, A. H. van der Linden 4 voor 11 en L. de Bruin 3 voor 12. Sparta 77 (A. H. van der Linden 16, L. J. de Bruin 12 en H. Meek en 12). Ir. J. Visser 4 voor 28, B. Höpink 3 voor 19, C. Janssen 1 voor 11 en S. Tattersall 1 voor 9. Het programma van de Haarlemse Cricket bond voor Zaterdag 24 Mei is als volgt: Haarlem 4Haarlem 5; Rood en Wit 5— C.V.H.W. 2; Rood en Wit a—Rood en Wit b. De Sassenheimer Arend van 't Hof heeft Donderdagmiddag beslag gelegd op de grote wielerprijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen. In deze 230 km. lange „klassieke" rit, waarin 20 renners van de voorlopige selectieploeg de strijd moesten aanbinden tegen ongeveer 130 andere eerzuchtige ama teurs, is een felle strijd geleverd. Driemaal waren gesloten spoorwegovergangen oorzaak, dat ontvluchtingspogingen werden verijdeld met het gevolg, dat bij Zaandam het grote peloton nog steeds bij elkaar was. Bij Den Helder, na ongeveer 190 km., sprong Van 't Hof uit dit peloton, dat inmiddels sterk was gedund, weg. De Amsterdammers Mehagnoul en Smit volgden voorbij de marinestad dit goede voorbeeld en zij vergrootten hun voor sprong. Dat kon gebeuren, omdat slechts één man de moed had de sprong te wagen. Het was de rappe Wim Snijders uit Halfweg, die na een soloren van 21 km. vlak voor de finish in Alkmaar aansluiting kreeg. Hij had echter te veel van zijn krachten gevergd om met kans op succes als overwinnaar te kunnen eindigen. De uitslag werd: 1. A. van 't Hof (Sasscn- heim) 5 uur 43 min. 36 sec. 2. W. Snijders (Halfweg) zelfde tijd. 3. Mahagnoul (Amster dam) zelfde tijd. 4. Smit (Amsterdam) zelfde tijd. 5. Zieleman op 1 min. 9 sec. 6. Koeman (Krommenie) zelfde tijd. 7. Piet van Roon (Haarlem) zelfde tijd. 8. J. van Dijk (Hilver sum) zelfde tijd. 9. Piet Peters (Haarlem) zelfde tijd. 10. Douwes (Haarlem) zelfde tijd. PSV WINT VAN STURM GRAZ 3—1. De in Eindhoven gespeelde voetbalwedstrijd tussen PSV en de Oostenrijkse club Sturm Graz werd door PSV met» 31 gewonnen. Met rust hadden de Eindhovenaren een 10 voorsprong. Het College van Rijksbcmiddelaars heeft een beslissing genomen inzake het geschil in het haringvisserijbedrijf. De beschikking is aan beide partijen aangeboden en de inhoud werd vanmorgen aan de werknemers medegedeeld. Zij komt er op neer, dat, zoals wij Woensdag al konden meedelen, het garantieloon dient te worden verhoogd van f 41.— tot f 50.— per week en dat de teelt in drie termijnen wordt onderverdeeld (20 Meieind Juli, 1 Augustuseind September, 1 October8 December). De reders hebben vanmorgen evenals de Unie-Verkeer over deze regeling beraadslaagd en in middels is er besloten, dat de haringvloot morgenmiddag om 3 uur zal gaan varen. Er komen niet zulke erg-optimistische berichten van de twee trawlers, die vorige week uit IJmuiden vertrokken zijn, om te proberen de loggervloot voor het eerste in de geschiedenis de loef af te steken met „Hollandse Nieuwe". De haring is er wel, maar ze zwemt volgens de berichten van de schippers van de „Abraham" (VL. 77)'en de „Adjowico' (RO 9), die Vrijdag vertrokken en met een paar dagen de eerste maatjes hoopten aan te voeren, te hoog om door het over de zeebodem vegende trawlnet ver schalkt te worden. De loggers, die nog binnen liggen als gevolg van het loonconflict lussen Unie Verkeer en Reders inzake de CAO voor de Haringvisserij, zouden onge twijfeld meer succes hebben geboekt, want zij vissen met het „drijfwant", dat als een gordijn in zee hangt en waarmee de haringscholen, die hoog in het water zwemmen meestal wel onderschept worden. De schipper van de „Abraham", met wie wij vanmorgen een radiotclefonisch gesprek hadden, wilde niet veel loslaten over de De honkbalploeg van H.H.C. heeft voor de derde maal in successie beslag weten te leg gen op de Zilveren Handschoen en heeft deze dus gisteren in Hilversum definitief in haar bezit gekregen. Zonder strijd is dat echter niet gegaan, want, in haar eexste wedstrijd in poule A. werd tegen E.H.S. gelijk gespeeld na een goede wedstrijd. Daar tegen Haarlem en Hilversum met respectievelijk 71 en 113 gewonnen werd en E.H.S. verder teleurstelde door met 108 van Hilversum en met 42 van Haar lem te verliezen, kregen de H.H.C.'ers een plaats in de finale. Haarlem eindigde na lo ting op de tweede plaats. In poule B. was de spanning groot. VVGA kreeg hier wel de bovenste plaats toegewezen, maar de overwinningen waren zeker niet groots (52 op HCK, 76 op DOS en 53 op ABC). HCK versloeg ABC (53) maar ver- De eerste wedstrijd, die de Bloemen- daalse dames op Hemelvaartsdag- om het kampioenschap van Nederland in Nijme gen tegen Quick speelden, heeft een over winning van 30 opgeleverd. BDHC had met de rust al een voorsprong van 20. Het was een slechte wedstrijd; alleen de eerste helft was het aanzien nog enigs zins waard. Quick ontbrak het aan tech niek en daarom speelden de Nijmeegse dames na de rust te ruw en te slordig. Het was een elftal, dat met een Westelijke promotieklasser vergeleken kan worden. Mejuffrouw J. Jurrissen zorgde voor de drie doelpunten. De eerste kwam uit een goede voorzet van de invalster op de linksbuitenplaats, niej. G. Visser, het twee de en derde doelpunt na een doorbraak van de middenvoorspeelster Jurissen. Quick verloor de beide wedstrijden om het landskampioenschap en is dus uitge schakeld. Venlo Girls en BDHC hebben nu ieder twee punten uit één wedstrijd. Er staat de hockeyliefhebbers dus nog een aantrekkelijke en spannende wedstrijd te wachten als de favorieten elkaar Zondag middag om twee uur op 't veld achter Zo- merzorg in Bloemendaal ontmoeten. Promotie-degradatie Op het terrein van BMHC in Bloemen daal werd de wedstrijd tussen Hilversum en Delftse Studenten gespeeld om een plaats in de nieuw te vormen eerste klasse A. Delftse Studenten moest een overwin ning behalen om te kunnen promoveren. Met de rust zag het daar wel naar uit, want de Delftse Studenten hadden een voorsprong van 21. Zij konden het twee de doelpunt van Hilversum evenwel niet tegengaan. Daardoor eindigde de wedstrijd in een gelijk spel van 22, waardoor Hil versum na een jaar weer in de eerste klasse terugkwam. Met Hilversum promo veerde ook Groen Geel. BMHC verloor in Amstelveen met 3—0 van Hilversum II. Met Hilversum en Vic toria moet BMHC II nu een halve compe titie spelen om een plaats in de eerste klasse B. De meerderheid van de Bloe- mcndaalse spelers in de eerste helft werd na de rust door Hilversum overgenomen. Hilversum had met de schoten op het doel meer succes dan de Bloemendaalse voor hoedespelers; het elftal behaalde een ver diende maar geflatteerde overwinning van 3—0. Zondag speelt Hilversum in Amsterdam tegen Victoria. Wint de Hilversumse ploeg, dan promoveert het elftal naar de eerste klasse B. Anderswordt op eerste Pinksterdag nog een ontmoeting tussen BMHC en Victoria gespeeld in Laren. Door een overwinning van 40 op het Gooi een wedstrijd, die eigenlijk reeds reglementair met 50 was gewonnen doch door een protest van Gooi in op dracht van de K.N.H.B. moest worden overgespeeld zijn de speelsters van het tweede elftal van de Zandvoortse Hockey club er in geslaagd hun elftal te laten promoveren van de Onderbond van Noord holland naar de vierde klasse van de K. N. H. B. De Zandvoortse hockeyclub heeft met drie gepromoveerde elftallen een goed sei zoen achter de rug. Van 22 tot 26 Juni zullen nabij het plaatsje Douglas op het eiland Man (Engeland) twee wegwedstrijden en een baanwedstrijd voor amateurs worden gehouden, waaraan ook een Nederlandse wielrennersploeg zal deelnemen. Deze zal bestaan uit Van 't Hof (Haarlem), Piet Peters (Haarlem), Verhoeven (Overschie) en Snijders (Halfweg). loor van DOS, terwijl ABC weer van DOS won. Na loting kreeg HCK de tweede plaats en moest met SC Haarlem om de derde en vierde prijs spelen. De Sportclub stond r,l gauw met 5—1 voor, doch kreeg een inzinking, waardoor het 58 werd. Prachtige slagen van Lobman en Huisstede brachten de stand op 88. In de laatste innings kon HCK nog eenmaal scoren, terwijl werper Klip, die Gudde, in de laatste innings verving, zich handhaafde. Gudde gooide negentien innings achtereen. H. H. C. stond op het andere veld tegen V.V.G.A. intussen vele runs bij elkaar te slaan. De Haarlemmers wonnen dan ook met 9—3 zeer verdiend. Zij waren de beste ploeg van het tournooi. De uitslagen waren: Poule A: Hilversum S.C. Haarlem 1—1. EHS—HHC 2—2. EHS Hilversum 810. HHCSC Haarlem 71. HHC—Hilversum 11—3. EHS—SC Haarlem 2—1. Poule B: VVGA—HCK 5—2. ABC—DOS 2—1. DOS—VVGA 6—7. ABC—HCK 3—5. ABC—VVGA 2—4. DOS—HCK 4—1. Om de 3e en 4e prijs: HCKSC Haarlem 9—8. Finale HHC—VVGA 9--3. NEDERLANDS LIMBURG SPEELT GE LIJK TEGEN BELGISCH LIMBURG. De traditionele voetbalwedstrijd tussen Neder lands Limburg en Belgisch Limburg om de Coenegracht-beker, die in het Limburgia- stadion in Brunssum werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel 33, nadat de rust met 10 voor de Belgen was ingegaan. SNEYERS KAMPIOEN VAN EUROPA BANTAMGEWICHT. In een bokswed strijd om het kampioenschap van Europa bantamgewicht heeft de Belg Jan Sneyers door k.o. in de vijfde ronde gewonnen van de Schot Peter Keenan, houder van de titel. vangst; wel vertelde hij, dat er weinig haring met de trawl wordt buitgemaakt en dat het hard beter moet worden willen de trawlers de loggers voor blijven. Wanneer de vleetvissers morgen naar zee zouden gaan, is het niet onmogelijk, dat zij toch nog eerder dan de trawlers de eerste Hollandse Nieuwe aan de wal zetten. Dat zou, bij het vertrek op aanstaande Zaterdag, de Dinsdagmiddag daarop kun nen gebeuren. Schipper Bertus van dei- Plas van de Abraham zei, dat hij blij was met de mededeling, dat het haringgeschil naar zijn eind loopt.. Hij vertelde verder, dat de Engelsen op het ogenblik bij de Shetlands en op de Vikingbank heel aardig haring vangen: 25 tot 30 crans zijn daar schering en inslag. Van de „Adjowico" is nog weinig bekend en als derde trawler vertrekt vandaag de Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck blijkt bereid te zijn zich straks tot lid van de Eerste Kamer te laten kiezen. Het heet echter dat hij bin nenkort een functie in het buitenland zal aanvaarden. Het is evenwel mogelijk dat, indien inderdaad prof. Lieftinck aanvan kelijk elders een arbeidstaak op zich zou nemen, hij na afloop daarvan alsnog in de Eerste Kamer zitting zou willen nemen. Dit is bereikbaar, wanneer degene die in zijn plaats als senator gaat optreden, later de zetel vrijmaakt. De leden van de Eerste Kamer worden voor zes jaar gekozen; elke drie jaar treedt de helft af. Deze keer, nu de senaat geheel vernieuwd wordt wegens de Grondwets herziening, zal de helft van de leden na drie jaar aftreden. Prof. Lieftinck zal bij de aanvaarding van de candidatuur met deze mogelijkheid rekening hebben gehouden. Mocht hij inderdaad een werkkring in het buitenland aanvaarden dan zou deze van beperkte duur kunnen zijn, zodat hij nog binnen het tijdsverloop van drie jaar zijn intree in de'Eerste Kamer zou kunnen doen. c „Wat ben je nu van plan te doen?"', vroeg tante Liezebertha. „Ik denk, dat ik maar het best er eens gauw heen ga", dacht oom Tripje. ..Ik zat zien, wat er gedaan kan ivorden, om die arme Zwartjes te helpen in hun nood!" Ja, dat leek hem maar het beste. „Ik ga dan met een vliegtuig", besloot oom Tripje. „Dat gaat vlugger dan met een schip. En er is haast bij!" Dat vind ik ook", zei tante Liezebertha. „Ik zal dan maar gauw een paar koffers voor je klaqrrnaken, hè?" Zo gebeurde het. De koffers toerden voor de dag gehaald, en daarin pakte tante Liezebertha alles, wat oom Tripje nodig zou hebben voor de reis. Onderwijl ging Tripje weg, om een vliegtuig te bespreken. Dat was allemaal spoedig klaar; de volgende dag zou oom Tripje met het vliegtuig vertrekken. Natuurlijk brachten ze hem naar het vliegveld. Oom Tripje stapte in. De motoren begonnen te draaien; en toen ging het de lucht in. „Goeie reis!!", riepen de jongens. „Eveline" naar de nieuwe haring. In reders kringen is men vrij pessimistisch over de haringjagerij met de trawl. Monsteren wordt moeilijk Wanneer vandaag de beslissing valt om morgen te gaan varen vanmiddag om 2 uur vergaderen de vissers uit Katwijk met hun vakbonden kan alleen de monstering nog moeilijkheden opleveren. Per schip is er namelijk een uur nodig. Wij vernamen echter van de waterschout in Katwijk, dat men bereid is de monsterrol op zee te vol tooien, om de vloot zo vlot mogelijk naar zee te helpen. Woensdag 28 Mei wordt de accijns op sigaren verlaagd. De vakgroep Detailhan del Tabak deelt mee, dat op die dag bij de. winkeliers de sigarenvporraden worden vastgesteld, die de winkeliers aanstaande Maandag bij de belasting hebben moeten Opgeven. Practisch zullen dus in de winkels geen sigaren worden verkocht van Maandag tot en met Woensdag. Op de plaats waar eertijds de Muider- kring bijeen kwam, heeft de tegenwoor dige slotvoogd van het Muiderslot, de heer Ton Koot, Woensdagmiddag als „opvolger van de dichter P. C. Hooft" een aantal be langstellenden welkom geheten op een bij zondere bijeenkomst, tijdens welke de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de P. C. Hooftprijs 1951 heeft uitgereikt aan dr. E. J. Dijksterhuis, leraar aan de Rijks-H.B.S. te Tilburg, voor zijn essay „De mechanisering van het wereldbeeld". De voorzitter van de jury voor de toe kenning van deze staatsprijs voor letter kunde, de heer A. Wijffels, verklaarde dat dit werk, waarin een groot thema van het natuurwetenschappelijk denken in zijn cultuurhistorische betekenis en verwikke lingen behandeld wordt, in de volste zin van het woord een meesterwerk mag heten. Het verheugt de jury dat bekroond kon worden een harmonische synthese van intellectuele prestatie en stylistische vormgeving, een doorbreking van de al te enge grenzen, die in ons land te vaak aan het begrip „litterair" worden gesteld. Dr. Eduard Jan Dijksterhuis werd in 1892 te Tilburg geboren. Hij studeerde te Groningen ep promoveerde in 1918 op het proefschrift „Bijdragen tot de kennis van het platte schroevenvlak". Van 19301934 was hij privaat docent aan cle Amsterdam se, van 19321936 aan de Leidse Univer siteit. Hij is voorts onder meer redacteur en sedert 1940 tevens secretaris van „De Gids". Het bestuur van de internationale kunst tentoonstelling, die van 5 Juli tot 5 Sep tember te St. Moritz in Zwitserland wordt gehouden, heeft drie Nederlandse schilders uitgenodigd vijf werken in te sturen. Het zijn J. Groenestein en Jan Wiegers te Am sterdam, benevens onze medewreker voor beeldende kunst Otto B. de Kat te Over- veen. Tijdens een voorstelling te 's Hertogen bosch van het circus Gerritj.e". waarin een gezelschap van Bossche amateurs optreedt ten bate van het Bossche jeugdwerk, heeft burgemeester mr. H. J. M. Loeff het publiek verbaasd doen staan door kunststukjes met een spel kaarten. De wethouder van Finan ciën. de heer F. van den Eerenbeemt, trad op als spreekstalmeester. VRIJDAG 23 MEI Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 uur. City: ..Brandende vleugels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het mysterie var. Tanger" en „Bud Abbott en Lou Costello bij de mari ne'. 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tussen middernacht en dageraad", IS jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Bij mij verveel je je niet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: ..Patrouille dei- verlorenen", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Straat", IS jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Tussen middernacht en dage raad', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 MEI Stadsschouwburg: „De dood van een han delsreiziger", 8 uur. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 3 en 8 uur. Brinkmann: Zeven de Ronde-tafelsamenkomst, O. R. G. Pala ce, Rembrandt, Luxor en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne, Frans Hals en Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 48)- U haalt de woorden uit mijn mond, merkte Sir Dudley op. Hij knikte Branni- gan toe: hij kon' vertrekken. Toen de hoofd inspecteur op 't punt stond de kamer te verlaten, vroeg de commissaris hem of hij soms nog bijzonderheden had over de men sen, die in Monte Carlo achtervolgd waren geworden door geruchten en roddelpraat jes. We blijven actief, sir. Een van hen, kolonel Oudinot, is terug gegaan naar Frankrijk. Simpkins heeft niet de minste poging gedaan hem uit de weg te ruimen. Ik vermoed zo, dat hij hier momenteel z'n handen vol heeft. Houdt uw ogen deksels goed open! De eerste minister maakt zich ongerust over professor Porter. Hij werkt aan een pro ject, dat van de grootste betekenis is. Hangt die Amerikaan hier nog steeds rond? Brannigan grijnslachte. En hoe! Ik voel me dankbaar jegens hem nu hij me gewaarschuwd heeft op die avond van dat geschiet bij Picca dilly. Maar ik zou wel eens willen weten, wat hij nu precies in zijn mars heeft en wat zijn plannen zijn. Hij is ons misschien later nog wel van dienst. Toen Brannigan naar zijn kamer terug liep, overdacht hij Sir Dudley's laatste woorden. Neen, hij voelde er weinig voor om nogmaals met de Amerikaan te gaan praten. Hij wist nog steeds niet wat hij aan hem had. Nu de jacht op Simpkins in volle omvang was hervat, moesten zo wei nig mogelijk mensen precies weten, wat de bewegingen van Scotland Yard waren. Brannigan twijfelde er geen moment meer aan, dat een buitenlandse mogend heid achter Simpkins stond. Dit was lang zamerhand overduidelijk geworden. De aartsmisdadiger, die waarschijnlijk door Europa had gezworven, nadat hij op de Atlantische Oceaan over boox-d was ver dwenen en zich toen op mix-aculeuze wijze had weten te redden, was kennelijk in con tact gekomen met agenten van staten, die er op uit wax-en Europa zo onrustig en onstabiel mogelijk te houden, opdat hun revolutionnaire regeringen een gx-eep naar de macht zouden kunnen doen. Hij had klaarblijkelijk zijn diensten aangeboden en vrij snel een belangrijke vertrouwenspost bereikt Toen de kolonel op het idee was geko men om een fluistercampagne te lanceren, had hij kennelijk zijn idee eerst op enkele personen, die óf zeer rijk waren óf over een belangrijke positie beschikten, getoetst. De resultaten warexx vex-bluffend geweest! Lord Templeham had zelfmoord gepleegd, Lady Adèle was midden op zee van haar jacht de „Golden Boys" spoorloos verdwe nen en slechts door het resolute ingrijpen van de politie was voorkomen, dat er nóg meer doden wax-en gevallen Toen werd de methode van de fluister campagne toegepast op de industrie. Als Engelands fabrieken en het transportwe zen veiiamd zouden worden, zou het land zich niet kunnen herstellen van de oorlogs wonden, erger zelfs, het zou dieper het economische moeras inzinken. En een ban kroete staat zou des te gemakkelijker ten offer kunnen vallen aan buitenlandse politieke ideeën. De telefoon belde nadrukkelijk. De man nen van de Yai'd hadden Fex-gusons hotel gevonden. Het lag in Kensington. De mis dadiger was echter reeds gevlogen. Hij had twee koffers gepakt, zijn rekening betaald, en was toen als sneeuw voor de zon ver dwenen. Hij had geen enkel compromite- rend papier achtergelaten. Spoedig zou Simpkins echter wel weer toeslaan, daar was Brannigan heilig van overtuigd. De hoofdinspecteur besloot Terence Ca vendish een bezoek te bx-engen. De jonge man was bijzonder zelfvei-zekerd, daar Simpkins nog steeds geen teken van leven had gegeven. U heeft me voor de gek gehouden, lachte Cavendish. Hij rookte een Turkse sigaret en las een detectiveboek, toen Bran nigan binnenkwam. Ik kan mijn tijd wel beter gebruiken, mei-kte Brannigaix niet al te vriendelijk op. Dan zit u in de rats. Politiemannen zitten vaak in de rats! Als je een beetje vex-standig bent, weet je hoe je moeilijk heden moet ontlopen. Het is erg belangwekkend wat u zegt. Terence Cavendish merkte de sarcasti sche toon van Brannigan niet op. Hij lach te toen hij even over Bx-annigans schouder heen keek. Bx-annigan volgde zijn blik. Een ongunstig uitziende man, klaax-blijkelijk een ex-bokser, stond bij de deur. Uw lijfwacht? Toen hij nog in de ring stond, kende iedereen hem als Battling Butlex-, zei Ca vendish trots. Ik heb zo juist met mijn knie op een verborgeix bel gedrukt en hij kwam prompt binnen. Ik heb nog eexx tweede man in dienst, die heet Smiles. Zij hebben om de beurten wacht. Als die kolo nel Simpkins zou opdagen, komt hij voor hete vux-en te staan, zei Cavendish zelfver- zekei-d. U zelf ook, antwoordde Bi-annigan. Maar het is in ieder geval verstandig van u, dat u voorzox-gsmaatregelen hebt genomen. Heeft u telefoon op uw slaap kamer? Ja. Gebruik het toestel als het nodig is! Brannigan was blij, toen hij buiten stond in het verwarmende zonlicht. Hij voelde zich altijd weer opgelucht, als de voordeur van Cavendish's huis achter hem gesloten wex-d. In de loop van de dag bezocht hij nog professor Porter, de geestelijke en Thomas Bax'nes. Ze wareix alle drie in een goede stemming en iix hun omgeving wax-en geen vex-dachte individuen waargenomen. De volgende avond werd wederom een vergadex-ing belegd tussen de vex-tegen- woox-digers van de Ministeries. De commis saris zat evenals bij de eerste vex-gadering in de voorzittersstoel. De minister van Ar beid had de vex-gadering bijeen geroepen. Het was al vrij laat. Iedereen keek ern stig en bezox-gd. Er is iets hoogst ex-nstigs aan de gang, verklaarde de minister, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg. De productie zakt overal af. We stonden juist op het punt de cx-isis te boven te komen, toen de bom barstte. Er zijn letterlijk ovex-al agitatox-s! Er wordt geroddeld, gefluisterd en gekletst. Maar er gebeurt wonderlijk genoeg verder niets. Ze zijn weex-spannig. Ze lijkexx pre cies op de man, die juist ruzie met zijn vi-ouw heeft gehad en daax-over aan het wrokken is. Bent u het met me eens, he ren? Ik zou nu wel eens willen weten, wat de politie van plan is te gaan doen!, zei de minister, de commissaris aankijkend. Ik kan u de verzekex-ing geven, dat we alles gedaaix hebben wat in onze macht lag, vex-klaarde Sir Dudley Chalmex-s. Laat ik openhartig zijn. We wetexx precies, wie de man achter de schermen is, maar we zijn er nog niet in geslaagd hem te arresteren. En waax-om niet?, vroeg de minister onvriendelijk. Sir Dudley maakte een vragend gebaar met zijn handen. Het klinkt nogal melodramatisch, maar hij is een gi-ootmeester in het zich vermommen. Het is onmogelijk een per- soonsbeschi-ijving van hem te verspreiden. We weten wel hoe hij er zelf uitziet, maar hij duikt dan hiex-, dan daar op in steeds andex'e vermommingen. We moeten wach ten, totdat hij toeslaat, voordat we iets kunnen doen. Maar dat noem ik een wanhoops-tac- tiek, riep de minister vei-ontwaardigd uit. Het is de enige tactiek die ons gebo den wordt, antwoordde de commissaris. We hebben zijn hoofdkwax-tier gevonden, maar de vogel was toen gevlogen. Zowel hoofdinspecteur Bi-annigan als ik menen stellig, dat er zeer spoedig sensationele dingen zullen gebeux-en. Maar er is nog geen staking uitge broken, zei de minister van Bevoorrading, min of meer tot zichzelf. Px-ecies!, riep de commissaris uit. Het is overigens best mogelijk, dat we al een staking hebben voorkomen met behulp van onze agenten, die zich onder de arbei- dex-s hebben gemengd. Maar er moet veel meer aan de hand zijn! Het algemene ge mopper lijkt op een ondergronds vuur, dat steeds dichter bij het aardoppervlak komt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9