Cameraman Heller zocht de zon op terwijl de sterren poker speelden Agenda voor Haarlem Eerste steen gelegd voor eerste Hervormde kerk in Haarlem-Noord Kort en bondig Noordhollands Landschap Expositie in Vleeshal van boekdrukkunst Mr. H. J. Reinink hield korte openingsrede Zij zal „Sionskerk" heten Medeleven Sionskerk Leerlingen van echtpaar j Van der Pas-Boosman MAANDAG 26 M£l 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Filmen in Vogelenzang Burgerlijke stand van Haarlem Texel heeft weer een vliegveld „Kinderzorg Noord holland" hield jaarvergadering Fleurige „uitvaart" bracht duizenden op de been Veertienjarig meisje aangereden „Kapelkoor" kreeg eerste prijs Plechtigheid in stad zonder tempel Viool en piano Mimi Erb zong liederen van Henk Bijvanck Jeugd bezoekt bedrijven Een vrouw werd geschonden „Marjolijn Nieuwe kinderoperette Gisteren hebben wij in Vogelenzang met eigen ogen kunnen aanschouwen waarom het maken van een film zulke enorme sommen gelds verslindt. Zoals men weet worden deze week in onze omgeving de eerste scènes van „The man who watched the trains go by" op genomen, omdat evenals in het boek van Geor ges Simenon het verhaal in Holland begint. Er heeft daarin namelijk een gevecht plaats tussen de eerzame boekhouder Kees Popinga uit Gro ningen en zijn bedriegelijko directeur op een weg langs een kanaal, waarna de eerstgenoem de in de eerste de beste trein stapt, die hem naar Parijs kan brengen. De voorbijgaande treinen zijn voor hgm altijd symbolen geweest van een groots '<?n meeslepend leven in den vrermde. Een openbaring van bedrog en het onverwachte bezit van een dikke stapel bank biljetten doet. hem plotseling het besluit nemen zich in het lokkende avontuur te storten. Vandaag dat de Engelse filmgroep van Ray mond St/oss met een complete staf van tech nisch personeel en twee internationaal befaam de steuren naar Nederland is gekomen. Met een kostbare camera voor het maken van opnamen in technicolor. Ter assistentie had men dc medewerking van Cinetone in Amsterdam in geroepen en een grote autobus met figuranten lalen aanrukken. De Nederlandse Spoorwegen stuurden een compleet stel dieselwagens naar het station, dat nu op een dood spoor stond te wachten tot het zonnetje achter de wolken van daan zou komen. Toen de wolken eindelijk zo vriendelijk waren wat helder licht door te laten, zo om streeks kwart over acht in de morgen, kon men nog niets beginnen. De dubbelganger van Her- bert Lom verkeerde namelijk in de veronder stelling dat Vogelenzang in de buurt van Sant poort lag, hetgeen een reden voor hem was in de trein naar Beverwijk te stappen. Hij arri veerde juist toen de eerste regendroppen tegen het raam tikten van cafc. Ëloris de Vijfde, waar de Engelsen hun teleurstelling met een kop verse koffie probeerden weg te spoelen. Claude RaXns begeeft zich als Kees Popinga op weg naar het station. Men ziet hoe eerst het nummer van de scène op de filmstrook wordt vastgelegd ten behoeve van de montage. Intussen had men de camera van het perron riaar de Leidsevaartweg gesleept om daar een andere scène op te nemen. Met een groot lint werd de plaats bepaald waar de titelheld zich moest opstellen. Claude Rains was voor deze gelegenheid gekleed in een te korte regenjas van blauwe gabardine, een zwarte broek, bruine handschoenen en een grijze vilthoed. Zonder bril en onder een laag schmink zag hij eruit als een ander mens, wat ook de bedoeling was. Er barstte een bedrijvigheid los met de drukte van een onweersbui. Cameraman Otto Heller (die een beetje aan Meyer Hamel doet denken) liep als een getergde medicijnman door een klein glaasje naar de zon te kijken en een van zijn assistenten bepaalde tenville van de kleursterkte de graden Kelvin van de tempe ratuur. Aan de waterkant lag nog iemand de lucht te bestuderen. Eindelijk waren alle fac toren gunstig en kon de camera draaien. Voor het bedienen van dit apparaat waren zeker vier grote, sterke mannen nodig. Een van hen had de nauwkeurig omschreven taak op een bepaald commando een knopje in te drukken, hetgeen het bekende snorrende geluid ten gevolge had. Regisseur French drukte zijn bril vaster op de neus. „All right, Otto? Stand by Action!" Om onnaspeurlijke redenen moest de wan deling van de zeven stappen tot aan het krijt- HAARLEM, 21 Mei 1952 GEHUWD: 24 Mei, L. Weber en S. Hek- kelman. BEVALLEN van een zoon: 22 Mei, W. van VlietBodzinga; 23Mei, P. J. Slenders van der Klis; 24 Mei, Z. KorenstraKoning. BEVALLEN van een dochter: 21 Mei, M. J. Haringsma—Bakker: 22 Mei, C. G. P. van MarisElferink: M. G. Overklift Vaupel- klevn—Duijn; 23 Mei, A. H. NiemanKeet; K. RotKoopman; J. VeldhuisSmelt. OVERLEDEN: 23 Mei. J. van Baaren—Pen- raad. 68 j„ Riouwstraat; F. van Woensel van Straten, 82 j., Gasthuisvest. MAANDAG 26 MEI Brinkmann: Politieke oriënteringsbijeen komst Plaatselijke Raad, 8 uur. Gebouw Cultura: Christen Spiritisten Centrum ,.De grotere wereld", 8 uur. Spirit. Studieclub „Doorgang naar het hogere", 8 uur. City: „Brandende vleugels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het mysterie van Tanger" en „Bud Abbott en Lou Costello bij de mari ne", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tussen middernacht en dageraad", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Een vrouw wordt geschonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Patrouille der verlorenen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Straat", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tuseen middernacht en dageraad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 MEI Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinde ren", volksvoorstelling (Comedia). 8.15 uur. Brinkmann: Films over Nieuw Guinea, 8.15 uur. Minerva: Populaire Chopinavond Theo van der Pas, 8.15 uur. Palace en Lido: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bij mij verveel je je niet", alle leeft.. 2 en 4.15 uur; „Een vrouw- wordt geschonden', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Dit is geen scène uit de film „The man who watched the trains go by". De vrou welijke hoofdpersoon, Martha Toren, kijkt met de mooiste ogen van de wereld be langstellend naar de resultaten van regis seur Harold French tijdens het pokeren om de tijd te korten bij het wachten op een sprankje zonneschijn. De heer French moet dit meer bij de hand hebben gehad, want hij pokert verbluffend goed. streepje op de weg vier keer herhaald worden. Met behulp van met zilverpapier beplakte, stukken triplex van een vierkante meter werd het weinige zonlicht sterk vermenigvuldigd. De mannen van Cinetone hadden bovendien een zogenaamde „handblender" bij zich, die on middellijk werd gefotografeerd omdat men dit hulpmiddel in Engeland blijkbaar niet kent. Er waren alleen al twaalf mannen gemobili seerd om deze borden vast te houden. Vijf minuten later zat iedereen weer gemoe dereerd aan de tafeltjes van bet café. Regis seur French ging met de technici en de script girl (liet meisje dat alle bijzonderheden van kleding en dergelijke moet noteren, opdat bij voorbeeld niet iemand buiten komt met een vlinderdas als hij met een stropdas afscheid van zijn vrouw heeft genomen) een partijtje poker te spelen. Wij maakten van dc gelegenheid gebruik om hem te vragen of het nu strikt noodzakelijk was al deze kosten te maken en voor die paar minuten film naar Holland te komen. Een dergelijk stationnetje en een weg langs een kanaal kan men toch in Engeland wel vinden. „Oh yes. maar in Engeland zien de treinen er heel anders uit. Bovendien wilden we de juiste atmosfeer scheppen". En daarom zal men Claude Rains dezer dagen over de Zuidpier in fjmuiden zien fietsen, waarbij men maar moet denken dat deze episode zich afspeelt in Delfzijl! Het plan om langs de Amsterdamsevaart te filmen heeft men opgegeven. Maar men zal wel de Amsterdamse Poort op het witte doek kun nen zien, namelijk, als achtergrond van de titels en naamvermeldingen, waar in de bioscoop nooit iemand aandacht voor heeft. Het lijkt ons toch niet verstandig om een film in Holland te maken met iemand die Rains heet in de hoofdrol. In de vergadering van de Stichting „Het Noordhollands Landschap", welke Zater dag in „Boekenrode" te Heemstede onder leiding van prof. ir. T. H. van Wisselingh te Aerdenhout is gehouden, heeft de secre taris mr. H. Westerman te Amsterdam, het jaarverslag uitgebracht en mededelin gen gedaan over de -werkzaamheden in het afgelopen jaar. Het Uperveld is vergroot Aan de gemeentebesturen van Haarlem en Alkmaar is verzocht vuilnis te blijven storten. Of de gemeente Haarlem het zal doen is niet zeker, omdat er plannen be staan het vuilnis te gebruiken voor de aanleg van een park. Pogingen zijn in het werk gesteld om te kunnen beschikken overmoerasvelden in Haarlemmerliede. De gemeente Haarlem was niet bereid tot verkoop over te gaan, omdat zij er in de verre toekomst de beschikking over wil hebben. Met het rijk zijn nog onderhande lingen gaande. Het bezit van de stichting bedraagt thans ruim 36 ha., verder heeft zij het beheer over ruim 9 ha. Mr. Westerman had ook een en ander meegedeeld over de „Verbrande Pan" te Bergen, waarover het vorig jaar de be richten betreffende schending van het na tuurschoon waren verschenen. Het dage lijks bestuur heeft een bezoek gebracht aan Bergen en het is toegezegd, dat er geen nieuwe veranderingen meer zullen worden aangevraagd, alvorens deskundi gen gehoord waren. Een der bestuursleden had dezer dagen een bezoek aan de „Verbrande Pan" ge bracht. Hij was nog niet gerustgesteld over de toezegging. Daarom vroeg hij aan dacht aan de zaak te blijven besteden. De voorzitter antwoordde, dat het dagelijks bestuur belangstelling heeft voor deze aan gelegenheid en het wil de bestuursleden, donateurs en contribuanten op de hoogte stellen. Daarom wordt op 5 Juli een ex cursie naar Bergen gemaakt. Voorts werd meegedeeld, dat in October een excursie naar het Westelijke deel van bet Gooi wordt gehouden. Volgend jaar Mei zal „Wildrijk", een bezit der stichting in het noordelijk deel der provincie, be zocht worden. Mr. Westerman wekte allen op mee te werken de financiële middelen van de stichting uit te breiden. Dan kan er meer bereikt worden. Binnen kort verschijnt er een folder, waarin het werk der stichting uiteen gezet wordt. Na de pauze der vergadering werd een bezoek gebracht aan het landgoed „Voge lenzang" en het terrein van de Amster damse Waterleiding. Ir. C. Biemond, di recteur van de Amsterdamse Waterleiding en de heer R. Huisman leidden het gezel schap rond. Men kreeg ook een indruk van de werkzaamheden waarbij aandacht is be steed aan behoud van natuurschoon in de duinen. Ongeveer honderd jaar geleden werden in deze omgeving ook werken uit gevoerd. Toen gold het de aanleg van de waterleiding. Er werden in die da gen verschillende oudheden gevonden. Thans kan men er rustig wandelen en ge nieten van de prachtige natuur. Dat de den de belangstellenden in het werk van „Het Noordhollands Landschap" ook. Zaterd&gmiddag is het vliegveld op Texel heropend door de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer. Het nieuwe veld, dat 90 ha meet, is twee keer zo groot als het oorspronkelijke, dat in 1937 werd geopend, maar in de oorlog door de Duitsers grondig is vernield. De vereniging Kinderzorg Noordholland hield Zaterdagmiddag in hotel Brinkmann haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. van de Bunt. Uit het ver slag van de secretaris bleek dat de vereni ging nu de voogdij heeft over meer dan vierhonderd kinderen. In het bijzonder kwamen ter sprake de vragen van inspectie supervisie, contact tussen ouders en kinde ren en gezins- of gestichtsverpleging. De penningmeester toonde hoe het tekort van 54.000 op de totale uitgave van 378.000 over 1951 geheel door bijdragen van diako- nieën, leden en particulieren gedekt werd. De vergadering werd besloten met de En gelse film „Feeling of Hostility" (Gevoel van vijandigheid). Mej. K. d'Ardenne An- kringa wees hierbij op de problemen van het kind dat een tekort aan liefde heeft. Onder de tachtig aanwezigen waren mr. J. H. J. Schouten en mr. C. F. H. Huisman van het departement van Justitie. De loggervloot, die Zaterdagmiddag zo triomfantelijk naar de haringgronden is uitgevaren, is met een hevige bries op de kop ter hoogte van Denemarken op de plaats van bestemming aangekomen: de 57e breedtegraad, ruim 250 mijl uit IJmui- den. En de schippers hebben zich ternau wernood kunnen bedwingen, de vleet te schieten, zo gauw de Zondag afgelopen was maar afsnraak is afspraak en dus eraat het fijnmazige want, dat de eerste Hollandse Nieuwe moet verschalken, niet eerder dan vanavond overboord met de al oude zegewens van Katwijkse, Schevcning- se en Vlaardinger schippers er achter aan: „De Here voorziet het". Een rumoerige zee heeft de ruim hon derd loggers van de eerste pioeg, die Za terdag de Nederlandse vissershavens ver liet, nagewuifd door duizenden en duizen den, verwelkomd met een donkergroene horde kruivende golven, waarop de jongste leden van de bemanningen-reepschietertjes en afhouwers, wier eerste reis dit was zeebenen hebben kunnen krijgen. Zondag middag werd de vijfenvijftigste breedte graad gepasseerd, vannacht lag de vloot daar, waar dc haring gevangen moet worden. Vanmiddag en vanavond gaan de loggers dus „schieten" en in de komende nacht moet het eerste zilveren zeebanket in de vleet kruipen, cm er morgen bij het krie ken van de dag te worden uitgeslagen in de vers-geschilderde „last" van de sche pen. En dan nemen de loggers met de sterkste motoren, die als jagers zijn aan gewezen, de zilte vangst van hun zwak kere breeder's over, cm met wind en gol ven in de rug naar huis te snellen. Woens dagmiddag zal het worden, voor de eerste Hollandse Nieinve, groen op de graat en nog wat „vissig" van smaak, op de vrachtauto's wordt overgeladen om naar de afslag te worden gebracht. De prijzen zullen hoog liggen, hopen de bemanningen een driehonderd gulden per kantje zou een mooi begin van de nieuwe teelt bete kenen. Zondagavond werd de veertienjarige Maria de Z. uit Heemstede in de Grote Houtstraat door een personenauto aange reden. Zij werd naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar bleek dat zij haar lin kerarm had gebroken. Fietsend in de Gierstraat werd zij bij de Grote Houtstraat ingehaald door een motor met zijspan. Toen die passeerde verloor het meisje haar evenwicht, kwam in aanraking met het zijspan en werd vervolgens door een naderende personenauto aangereden. In een te Leiden gehouden en door de Nederlandse Montessori Vereniging georga niseerde biieenkomst is Zaterdagmiddag hulde gebracht aan de nagedachtenis van dr. Maria Montessori, Talrijke vertegenwoordi gers van vele landen woonden deze bijeen komst bij. Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft Zaterdag middag in de Vleeshal te Haarlem de ten toonstelling van historische en hedendaag se boeken onder het motto „Van de Olm tot de Roos" met een korte toespraak geopend. Spreker memoreerde dat de bloei van de boekdrukkunst in de zeventiende eeuw een sterke culturele propaganda voor ons land was geweest en toonde zich verheugd dat men heden ten dage een herleving van het drukwerk als typografische kunst aan schouwt, die er toe kan bijdragen ook in het buitenland de aandacht te vestigen op de schoonheid van het Hollandse product, die op andere gebieden wel eens veel te wensen laat. De secretaris-generaal achtte het van groot belang dat de organisatoren van de expositie speciaal de bedoeling hebben de schoolgaande jeugd de schoonheid van het boek te laten zien. Hij sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling er toe zou meewer ken het gewone leerboek in Nederland te helpen aan een vorm waarin reeds Zovele litteraire werken verschijnen. Op dit gebied hebben wij een grote achterstand in te halen. De vele genodigden waren welkom ge heten door wethouder D. J. A. Geluk, die opmerkte dat deze tentoonstelling nergens beter gehouden had kunnen worden dan in Haarlem, vanouds de stad van drukkers, boekbinders en uitgevers, waar nog altijd de grafische bedrijven rijk vertegenwoor digd zijn, in de onmiddellijke nabijheid van het standbeeld van de man, die wij als de uitvinder van de boekdrukkunst be schouwen. Dank en hulde bracht de wethouder aan de leden van. het uitvoerend comité, in het bijzonder aan de voorzitter en initiatief nemer F. Mayer, die een geweldige activi teit heeft ontwikkeld. Toen de heer Mayer zijn plan aan mij voorlegde, aldus spreker, zei ik tegen hem: „U bent veel te laat, dat krijgt u nooit voor elkaar. Het is een goed plan, doch wij kunnen beter wachten tot bet volgend jaar". Maar dank zij sterk op timisme en doorzettingsvermogen heeft de heer Mayer kans gezien zijn idéé te ver wezenlijken. waarbij in het bijzonder de heer P. Leffelaar hem behulpzaam is ge weest. Met erkentelijkheid werd gewag gemaakt van de financiële steun van een tiental grote bedrijven in Haarlem en aan de leerlingen van de Ambachtsschool, die onder leiding van een leraar in twee maan den de nieuwe vitrines hebben vervaar digd. Deze worden door het comité na af loop van de tentoonstelling afgestaan aan de gemeente ten behoeve van verdere ex posities in de Vleeshal. Mr. H. de la Fontaine Verwev, bibliothe caris van de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam, hield nog een inleiding over de betekenis van het geslacht Elsevier, waarna men een rondgang door het gebouw maakte. Op de bovenzaal, waar in de loop van deze week de electrische verlichting gereed zal komen, werd een bijzonder inte ressante demonstratie van het vervaardi gen van zogenaamde „marmers" gegeven. De tentoonstelling duurt tot 4 Juli. Het Nederlands Hervormd Kapelkoor Santpoort", dirigent H. Joh. de Haas, heeft gisteren cle eerste prijs in de eerste afde ling behaald op het nationaal zangcon- cours te Bussum. Het behaalde aantal punten bedroeg 310. Het koor komt in het vervolg uit in de afdeling uitmuntendheid. Het concours was uitgeschreven door „Zang en Vriend schap" ih Bussum. SECRETARIE 'S AVONDS GEOPEND De gemeente-secretarie van Heemstede zal op 4 en 5 Juni des avonds van 7.30 tot 9 uur geopend zijn uitsluitend voor het afleggen van verklaringen betrefende het stemmen in een andere gemeente dan die. waarin de kiezer in het kiezersregister voorkomt. De Nederlands-Hervormde Haarlemmers die ten Noorden van de Jan Gijzenvaart wonen, noemen hun wijk al jarenlang ,.de stad zonder tempel", maar het zal gelukkig niet zo heel lang meer duren of zij kunnen dat niet meer doen. De bouw van de eerste Nederlandse Hervormde kerk in Haarlem-Noord vordert namelijk snel. Daar aan de Eksterstraat zijn de palen voor het bedehuis namelijk al geslagen, de fundamenten reeds gelegd, de vloer is al gestort en de spanteri worden reeds opgetrokken. Zaterdag middag werd daar bovendien de eerste steen voor de kerk gelegd en daarmee is voorlopig een periode van veel plannen maken, hard werken en ook menig bittere pil van teleurstelling slikken, afgesloten. De bouwfondscommissie heeft niet al leen gestaan met haar moeilijkheden. De hele gemeente heeft voortdurend een grote belangstelling aan de dag gelegd voor de plannen die de commissie ontwierp, uit werkte, en soms weer verwerpen moest omdat de kosten te hoog bleken te zijn. Met nieuwe moed en gedragen door het geloof dat haar werk de zegen van boven had is de commissie na zo'n tegenslag weer van voren af aan begonnen. En al dat werk heeft dan tenslotte de kroon van een goed resultaat gekregen. Zaterdagmiddag heeft de bouwfondscom missie opnieuw mogen ervaren dat de ge meenteleden haken naar hun nieuwe kerk. Een groot aantal gelovigen was, niettegen staande het gure weer, naar de Ekster straat gekomen om de sobere en indruk wekkende plechtigheid van de eerste steen legging bij te wonen. Nadat orgelspel (via de microfoon) was verklonken, legde de voorzitter van de bouwfondscommissie, ds. G. H. van der Woord, getuigenis af van de vreugde die er op dit ogenblik in de ge meente heerste en van de dankbaarheid over de medewerking die ook buiten de kring van de gemeente is ondervonden. De nieuwe kerk aan de Eksterstraat zal „Sionskerk" heten. Dat maakte de voor zitter van de kerkeraad, ds. J. Kroon, be kend. Die naam is gekozen uit een aantal suggesties uit de gemeente: „De stammen Israëls gingen met vreugde op naar de berg Sion om daar de boodschap van de Heer te ontvangen. Als gemeente zijn wij Het oïidste kerkeraadslid, de heer J. Koning, legt de eerste steeji voor de Sionskerk in Haarlem-Noord. op weg naar het nieuwe Sion, het hemelse Jerusalem". Nadat het oudste kerkeraadslid, de heer J. Koning, de eerste steen had gelegd en een koker met oorkonde, waarop op per kament in het kort de geschiedenis die aan de bouw van de Sionskerk is vooraf gegaan staat opgetekend, was ingemetseld, kregen gemeenteleden en genodigden de gelegenheid stenen te metselen. Zaterdagavond had in de Begijnhofkapel te Haarlem de jaarlijkse voordrachtoefe ning plaats van de piano- en vioolleerlin gen van het echtpaar Van der Glas-Boos- man. Niet minder dan vijftig beurten moesten worden afgewerkt eigenlijk te veel voor één avond. Maar er was geen kans om er zich bij te vervelen, want er was een programma dat niet alleen van paedagogisch inzicht maar ook van goede smaak getuigde. Bovendien waren er on der de executanten verscheidene die men tot de veelbelovende talenten kon rekenen. En van al de anderen kon men zeggen dat. vlijt, ambitie en goed gefundeerde oplei ding ook hun prestaties op een goed peil gebracht hadden. Zo werd het een onafge broken reeks van voortreffelijke, zeer goe de en goede prestaties, waaruit het, om de veelheid, moeilijk valt iets aparts te ver melden. reden waarom wij ons dus tot al gemeenheden menen te moeten beperken. De violisten speelden natuurlijk niet al lemaal op kostbare meesterviolen, maar dit leek geen bezwaar om toch ook met zuivere intonatie behoorlijk muziek te ma ken. Maar als men dan zo tussendoor eens een fluwelige, warme viooltoon hoort, ont lokt aan een volwaardig instrument, dan luistert men met dubbel genoegen. De piano was natuurlijk voor allen de zelfde. Dat ze echter bij ieder weer anders klonk (lyrischer, strakker, doffer of klaar der) is een gewoon verschijnsel, dat zich zelfs by de beginnelingen openbaart en bij cle meer gevorderden treffend het karakter typeert. Met belangstelling konden wij vaststellen dat de pianolerares Pie van der Glas-Boosman het persoonlijke muzi kale karakter van haar discipelen niet onderdrukt, doch ieder naar zijn aanleg tot gezonde ontwikkeling brengt. JOS. DE KLERK Op een Zaterdag te Overveen gehouden muziekavond in besloten kring hoorden wij Mimi Erb, een zangeres van Hongaarse af komst, die thans de Nederlandse nationali teit bezit. Bij de uitvoering van een pro gramma van liederen van Schubert, Wolf en van de Nederlandse (te Heemstede wonen de) componist Henk Bijvanck is de drama tische aanleg en scholing van haar mooi getimbreerde alt-rnezzostem wel in het bij zonder aan de dag getreden. Voor liederen van groots allure en opera-aria's met dra matische spanningen en dan met de achter grond van een volle orkestbegeleiding heeft de stem van Mimi Erb de noodzakelijke expansieve kracht. Die kracht kon zich deze keer bij de dempende acoustiek van de uitvoeringsruimte slechts ten dele laten gelden. Voor liederen van Schubert en het rank- eracieuse liedtafreeltje „Der Gartner" van Hugo Wolf bleken de lyrische mogelijk heden en ook de nuanceringen van klank kleur nog te weinig ontwikkeld. Daaren tegen kenden de uitvoeringen van Wolf's „Verborgenheit" en „Fussreise" in alle op zichten overtuigen. De voordracht van de warm melodische en harmonische, haast orchestraal opgezette liederen van Henk Bijvanck voldeed nog beter. De componist, die de zangeres begeleidde, kon haar te recht dankbaar zijn. Henk Bijvanck, die ook bij de overige voordrachten Mimi Erb muzikaal ter zijde had crestaan, liet zich als solist met werken van Beethoven. Brahms en Ravel horen. Hij trof het niet met de ontstemde piano van matige klankkwaliteit, maar niettemin kon de pianist zijn spel de gewenste muzikale spanning geven. P. ZWAANSWIJK. Op 12 en 13 Juni zal de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel haar 175e jaarvergadering houden, waar op het probleem van Nederlands toekomst behandeld zal worden. Bij de voorbespre kingen van dit onderwerp is het denkbeeld geopperd om althans te Haarlem de jeugd, voor zover mogelijk, te betrekken bij de problemen welke besproken zullen wor den. Dit geschiedt zij het ook uitslui tend in de zin van belangstelling wekken voor industrie en handel door haar in de gelegenheid te stellen door eigen aan schouwen kennis te maken met bedrijven te Haarlem en omstreken. Op Woensdag 11 Juni zullen leerlingen van veertien tot ze ventien jaar van de gymnasia, lycea, hogere burgerscholen en U.L.O.-scholen in de ge meente Haarlem. Bloemendaal, Heemstede, Velsen en Beverwijk in de gelegenheid worden gesteld een bezoek te brengen aan bedrijven in Beverwijk, IJmuiden en Haarlem. Wij vernemen dat er bij de rectoren, directeuren en hoofden van scholen grote belangstelling voor de excursies bestaat. Vele aanmeldingen kwamen reeds binnen. Deze programmaweek wordt in het Rem brandt Theater tijdens de avondvoorstel lingen „Een vrouw werd geschonden" ver toond. Het is een merkwaardige film van Amerikaans makelij, waarin soms open hartig, soms spelend met sentimenten het verhaal vah een ontredderd meisje uit de doeken wordt gedaan. Een meisje dat on bezorgd leeft en een even onbezorgde toe komst tegemoet denkt te gaan tot op het ogenblik dat zij door een man wordt aan gerand. Een gegeven dat wel heel erg moei lijk op een eerlijke en aanvaardbare ma nier is uit te werken. Niettemin zijn de vervaardigers van deze rolprent er in ge slaagd de film wel degelijk aanvaardbaar te maken, al is het dan hier en daar zó dat men zich afvraagt of alle Amerikanen zo sentimenteel zijn als de hoofdrolver tolkers zich in deze rolprent voordoen. Dat sentiment komt vooral naar boven tijdens huiselijke tafereeltjes en later nog eens als het meisje, weggelopen van huis, steun zoekt bij een dominee. Maar dat alles werkt weinig storend omdat er zo veel spanning in „Een vrouw werd geschonden" is ge legd dat de aandacht zich blijft bepalen op het verloop van de geschiedenis en niet op een enkele scène die weinig ter zake doet en wellicht alieen is ingevoegd om een deel van het publiek, dat zoiets graag doet, de zakdoek naar de ogen te laten brengen. Mala Powers en Tod Andrews vertolken met veel overtuigingskracht de moeilijke hoofdrollen, kmet al een film die een gang naar he; Rembrandt Theater wel waard is. L. v. B. Prins Bernliard heeft Zaterdagmiddag een deel van de vliegfeesten op de vlieg basis Leeuwarden bijgewoond. Hij arriveer de daar met de nieuwe Fokker straaljager S 14, bestuur door majoor Gerben Sonder- man. Woonwagenbewoners hebben vorige week kans gezien een uit een dierenpark te Emmen ontvluchte aap te vangen door het dier een banaan met vier slaaptabletten toe te werpen. De aap raakte versuft en viel uit een 7 meter hoge boom. Een internist van het Diaconessenhuis te Emmen heeft de aap injecties gegeven, waardoor het dier na on geveer een week uit zijn verdoving is ont waakt. De politie te Emmen heeft in samen werking met de opsporingsdienst van de P.T.T. twee geheime zenders in het dorp Weerdinge bij Emmen opgespoord. De zend- installaties zijn in beslag genomen. De staking hij de auiobandenfabriek Vredestein te Enschedé is geëindigd. Op een 20-tal arbeiders na, die geen oproep had den gekregen op het werk te verschijnen, hebben alle arbeiders het werk hervat. Nu de voorziening van vliegtuigbenzine V/eer wat ruimer is geworden is de K.L.M. in staat twee retourdiensten meer uit te voe ren op een tweetal lijnen over de Atlanti sche Oceaan; één dienst naar New York en één naar Curagao via Montreal. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet heeft aan de militaire attaché bij het Indonesische Hoge Commis sariaat luitenant-kolonel Harjono, telegra fisch medegedeeld „dat de raad, noch zijn leden iets te maken hebben met de aanslag, die zij verafschuwen. De fonafide verzets strijders, georganiseerd in de Nationale Fe deratieve Raad. hebben met de zich noemen de organisatie L.o.o.i.s. geen enkel contact". In hei gezin van de landbouwer II. Spoclder in Haarle bij Nijverdal is een drie ling geboren, drie meisjes, die elk vijf pond wegen. Het gezin Spoolder telde reeds 12 kinderen HAARLEM EN OMGEVING Bij de door het Nederlands College van Belastingconsulenten te 's Gravenhage ge houden examens behaalde de heer H. Rogge veen te Haarlem het diploma belasting consulent. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 27 Mei des avonds van 8 tot 9 uur door George Ro bert luidt: Preludium en Fuga G gr. t.. J. S. Bach: Nun komm' der Heiden Heiland (ko- raalvoorspel), J. S. Bach: Adagio en An dante uit het 1ste Concert, G. F. Handel; Sonate (Allegro Moderato, Adagio, Capric cio), Jan Mul; Chant de May, Jos Jongen; Choral III, César Franck. Voor het diploma Ziekenverpleging slaag den in het Diaconessenhuis de zusters: J. J. Ampt, A. H. J. Baas, T. Dellebeke. M. Hart, J. R. Kwekkeboom, B. Meyer, C. Olivier, E. Oudshoorn, M van Rijssel, H. G. van Waard en C. v. d. Wel. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Chinese taal- en letterkunde de heer G. M. D. Ondei te Bloemendaal. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. zal op 29 Mei en op 5 en 12 Juni geen spreekuur houden. Mr. F. P. Th. Rohling zal als wethouder van Onderwijs en Personeelszaken en als waarnemend burge meester des Donderdags van 10 tot 12 uur spreekuur houden. De drogisterij P. van Gasteren, Santpoor terstraat 59, Haarlem, bestaat deze week 25 jaar. De clientèle mag in een prijsvraag raden op welke datum. De fanfare „Kunstkring" te Spaarndam geeft Dinsdag 27 Mei van acht tot tien uur 's avonds een concert in de muziektent nabij Dreefzicht. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft vanmorgen aanbesteed de aanleg van een parkeerterrein aan het einde van de Bre- derodelaan bij Paviljoen Zuid. Ingekomen waren zeven biljetten. Laagste inschrijver was A. Ie Clerq, Castricum, voor 15.870, en de hoogste A. van Kerkwijk, Amsterdam, voor 24,800.—. Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd de benoemingen van dr. J. S. Bartstra Sr. en dr. G. H. Blanken tot leden van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen. afdeling letterkunde. „Crescendo" uit Spaarndam heeft op het internationale jubileumconcours van het Wa- terlandse Fannfarecorps te Amsterdam-Noord met 402 punten een eerste prijs behaald. „Soli Deo Gloria" uit Santpoort kreeg met 364 pun ten een derde prijs. Het jeugdkoor „De Nachtegaaltjes" onder leiding van Truus Mondriaan—Ligthart gaf Zaterdagmiddag in de Stadsschouwburg voor de Vereniging ter behartiging der belangen van de bewoners van Haarlem Zuid-West, de pre mière van de kinderoperette „Marjolijn, de verdwenen prinses" op een tekst van T. J. de Maar en muziek van Frits Mondriaan. liet stuk is geconcipieerd naar het oude be proefde recept, waarbij een koning en een ko ningin, een prinses, een heks, een ridderlijke knaap, een stel kabouters, elfjes, enzovoorts een rol spelen. Er komt hier ook nog een draak hij te pas, alsmede een wonderzwaan en andere dingen die aan Wagners Nibelungen doen denken. Maar zo gecompliceerd als dit nevelig muziekdrama is het libretto gelukkig niet. De jeugd, voor wie het bestemd is, kan er gemak kelijk het verloop van volgen en zelfs raden hoe het zal aflopen. Een goede vondst is het intussen geweest in het laatste bedrijf een nar te laten optreden, die door zijn buitelingen wat fleur in het wat conventionele spel brengt. Met succes is getracht het toneel met kleurige groepen te stofferen, vooral in II en III. Enige tot bloemen omgetoverde kinderen vormen een aSrdig gevonden herinnering aan de „Kuchen- kinder" uit „Ilans en Grietje". Met dat al is het een spel dat aan een groot kinderkoor dankbare gelegenheid schenkt om zich te laten gelden en aan een jeugdig publiek een paar uurtjes aangename verpozing bereidt, zelfs met wat griezel-effect in het toneel van de heks en de draak. Maar wij zijn ervan over tuigd dat de werking nog zou winnen, als de gesproken tekst wat ingekort Werd en het gees tige element wat aangedikt. De zangteksten zijn vrij zwak. De muziek van Frits Mondriaan is het best geslaagd in de balletgedeelten; er zijn echter ook een paar frisse koortjes en solo melodieën, die zich gunstig onderscheiden van het merendeel der zangwijsjes. De regie van mevrouw L. Oschatz—Dahl- kamp en P. van Rosmalen bereikte veel ver dienstelijks, vooral wat het toneelbeeld betreft. Alleen had men in II en IV de actie meer op het voorplan moeten houden. Wanneer men in beide gevallen de troon op eerste plan links of rechts opgesteld had, zou het toneel beter gevuld zijn geweest en had de tekst duidelijker geklonken. De kinderen speelden opmerkelijk vlot en met een natuurlijke losheid. Wat het zingen betreft: sommige solistjes moesten wel wat te nadrukkelijk door de piano begeleiding van mevrouw Mondriaan—Ligthart gesteund worden; anderen zongen echter vrij moedig en zuiver. De koortjes slaagden goed. Een belangrijk onderdeel vormden de dansen, ingestudeerd door mej. A. Verwaal. Het licht zwevende solodanseresje met haar sloct van elfjes en vooral de boertig huppelende kabou ters verdienden een groot aandeel in het suc ces dat de vertoning genoot. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7