Oost-Duitse regering opent zenuw-oorlog tegen Westen Donderdag lijkt de maan klein Agenda voor Haarlem Zie Boven Prins Bernhard op bezoek in Limburg Een Eeuw geleden Beurs wellicht morgen of Donderdag weer open Nieuwe beroering in Zuid-Afrika „Erian" Duistere verklaringen omtrent versteviging van IJzeren Gordijn Bromfietser zwaar gewond Nog geen beslissing in schaakkampioenschap van Haarlem ^Hoe is het ontstaan?^ Haarl. Autorijschool 3 Geschil besproken in ministerraad Noodlanding in Afrika Parijse modelhoedeti Chapeaux Duitse oorlogsmisdadigers blijven opgesloten Begrafenis A. Biesheuvel Sport in 't kort Deskundigen belichtten de pro blemen van het gewest Kerkelijk Nieuws OVER DE PUTHAAK J Voetbal Norwich City sterke tegenstander voor Haarlems elftal Wielrennen Van Est beschikbaar voor Tour de France Golf Kennemer 1 verliest van Amsterdam 1 Plein 53 - Tel. 13000 DINSDAG 2 7 MEI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Haagse Gemeentemuseum is een expositie ingericht, welke een overzicht geeft van de geschiedenis der Staten-Generaal. Een hoekje van de tentoonstelling met een fraai model van een „Indiëvaarder" uit de tijd van de Oost-Indische-Compagnie. Hedenavond zullen de leden van de Ver eniging voor de Effectenhandel in Amster dam bijeenkomen, teneinde de situatie, ontstaan door de staking van de beurshan del, nader te bezien. Er is een intensief contact gewees tussen de ministers van Justitie en van Financiën en het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel. Maandag is de kwestie in de ministerraad besproken. Vandaag is het contact tussen Den Haag en het bestuur van de vereniging hervat om te trachten op korte termijn tot over eenstemming te geraken. Men neemt aan, dat het vinden van een definitieve oplos sing nog geruime tijd kan vergen. Men schijnt echter een formule te hebben ge vonden de beurshandel binnen korte tijd te hervatten. Men verwacht, dat de beurs Woensdag of Donderdag weer open zal gaan. RIDGWAY NAAR PARIJS Generaal Ridgway is gisteravond per vliegtuig uit New York naar zijn hoofd kwartier te Parijs vertrokken. Politie greep in bij betoging tegen regering De secretaris van de Zuidafrikaanse vakvereniging van arbeiders in de kle dingindustrie, Sachs, is Maandag voor de tweede maal in drie dagen tijds gearres teerd wegens overtreding van een rege- ringsbevel om geen politieke bijeenkom sten bij te wonen en zich van iedere po litieke activiteit te onthouden. Zaterdag was Sachs voor de eerste maal gearres teerd. Maandagmorgen moest hij in Jo hannesburg voor het gerecht verschijnen, waarna hij onder borgstelling op vrije voeten gesteld is. Sachs begaf zich direct na zijn vrijlating naar het raadhuis in Jo hannesburg, waar zich ongeveer 3.000 sta kende arbeiders, leden van de vakbond voor de kleding industrie, hadden verza meld om te protesteren tegen de behande ling, Sachs aangedaan. Sachs werd met gejuich begroet, toen hij de trappen voor het raadhuis beklom en inmiddels met luider stem verklaarde: „Dit is een strijd cm vrijheid en recht tegen fascisme". Bo ven aan de trappen van het raadhuis staande zeide hij, nu zijn rede, die hij Za terdag had willen houden, te zullen uit spreken, tenzij de politie dit zou verhin deren. Voor hij die toespraak kon begin nen werd hij echter door zes politieman nen gearresteerd. De menigte voor het raadhuis die, voor dat Sachs verscheen, redevoeringen beluis terde, waarin de regering en in het bijzon der de minister van Justitie, Swart, werd aangevallen, demonstreerde in opgewon den spreekkoren tegen de fascistische on derdrukkingsmethoden van regering en politie; de gehele dag bleef het rumoerig in de stad, waar alle fabrieken gesloten waren. Sachs heeft onlangs van de minis ter van Justitie aanzegging gekregen af te treden als secretaris van de vakvereni ging, waaraan hij echter niet voldaan heeft. Wensen der oppositie De leider van de Zuid-Afrikaanse op positie, Strauss, heeft verklaard, dat zijn Verenigde Partij, mocht zij na de verkie zingen aan de macht komen, de wet op de gemengde huwelijken onveranderd zal handhaven. „Deze wet is het doeltref fendst gebleken om de vermenging van de rassen te voorkomen", aldus Strauss. De groepsgebiedenwet zal in zoverre veran derd worden, dat zij aanvaardbaarder zal zijn voor de naturellen. Wel wilde Strauss de wet op de bevolkingsregistratie afge schaft zien. Een viermotorig Brits vliegtuig, waar van sinds Maandagmiddag niets meer was vernomen, heeft een noodlanding gemaakt in Mauretanië, een gebied van Frans West- Afrika. Aan boord van het toestel bevond zich, behalve de bemanning, een twintigtal passagiers. Daar de radio van het vliegtuig niet meer werkt, weet men niet of zich persoonlijke ongevallen onder de inzitten den hebben voorgedaan. De reddingspo gingen moesten gisteren bij het invallen der duisternis worden gestaakt. Aan valschermen werden flessen water en levensmiddelen voor de inzittenden uit geworpen. ADVERTENTIE vanaf ƒ7.50 Speciale aanbieding van STROHOEDEN Wilhelminastraat 16 DINSDAG 27 MEI Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinde en", volksvoorstelling (Comedia), 8.15 uur. Brinkmann: Films over Nieuw Guinea, 8.15 uur. Minerva: Populaire Chopinavond Theo van der Pas, 8.15 uur. City: „Brandende vleu gels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het mysterie van Tanger" en „Bud Abbott en Lou Costello bij de marine", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ec vrouw wordt ge schonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: •Patrouille der verlorenen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Straat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tussen mid dernacht en dageraad", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 28 MEI Stadsschouwburg: „Nieuw Land", 8 uur. Minerva: Bezoek Koninklijk paar aan Ame rika, 2, 3 en 4 uur; „Zo begint het leven", 8.15 uur. Palace en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Bij mij verveel je je niet", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Een vrouw wordt ge schonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. BERLIJN. (AFP/DPA). Het hoofd van de Oost-Duitse voorlichtingsdienst, Eisler, heeft gisteren na afloop van een kabinets zitting, meegedeeld, dat Oost-Duitsland heeft besloten, maatregelen te treffen om „het binnendringen van spionnen, sabo teurs en agenten der V.S." te voorkomen. De controle langs de zónegrens zal worden verscherpt, aldus Eisler, die hieraan toe voegde, dat te Berlijn mogelijk ook derge. Hjke maatregelen zullen worden getroffen. Volgens Eisler zal het gevolg van de „conventie van Bonn" een derde wereld oorlog zijn. Hij deed een beroep op de West-Berlijners om tegen Westelijke „spionnagecentra" in West-Berlijn op te treden. Indien zij zulks niet zullen doen, aldus Eisler, „zal Oost-Duitsland maatre gelen moeten nemen, die vele moeilijkhe den voor West-Berlijn zullen betekenen". Zonder in te gaan op de maatregelen, waartoe de Oost-Duitse regering heeft be sloten, zeide hij, dat zij ook voor de Oost- Duitsers in het gebied van de ongeveer duizend kilometer lange zónegrens moei lijkheden zullen veroorzaken, „doch dit is niet te vermijden". Het Oost-Duitse kabinet gaf later een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat het ministerie voor staatsveiligheid order heeft gekregen maatregelen te nemen voor het verscherpen van de controle langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland ten einde voortaan het binnendringen van „spionnen en terroristen" te voorkomen. De maatregelen zullen echter onmiddellijk worden opgeheven, als overeenstemming wordt bereikt over het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland, aldus de Oost-Duitse regeringsverklaring. West-Duitse regeringskringen hebben verklaard, dat de Oost-Duitse verklaring is gebaseerd op „geheel verdraaide feiten". Het is juist Oost-Duitsland, dat een stroom van communistische agenten naar West-Duitsland stuurt, aldus deze kringen. Volgens het West-Duitse persbureau DPA zijn de maatregelen vastgesteld op een speciale conferentie, die Zondag en Maandag is gehouden te Karlshorst nabij Berlijn, het hoofdkwartier van de Russische controlecommissie. Een afgezant van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken was speciaal overgekomen voor deze bijeenkomst, waaraan leidende figuren van de Oost-Duitse regering had den deelgenomen, aldus DPA. Schietpartij Amerikaanse soldaten en leden van de Oost-Duitse volkspolitie hebben Maandag aan de zónegrens tussen Oost- en West- Duitsland nabij Hof (Beieren) ongeveer 15 schoten gewisseld. Geruchten over ver scheidene doden en gewonden zijn zowel door de Amerikanen als door de Oost- Duitsers tegengesproken. Duizenden Oost-Berlijners hebben giste ren deelgenomen aan betogingen langs de grens tussen Oost- en West-Berlijn. De politie van het Westelijke stadsdeel voerde versterkingen aan om aan een eventuele inval het hoofd te kunnen bieden. Verbroken De P.T.T. van West-Berlijn bericht, dat de Oost-Berlijnse P.T.T. de telefoonverbin ding tussen het Oostelijke en Westelijke deel van Berlijn heeft verbroken. Dit was, zo werd van Oostelijke zijde verklaard, nodig om „reparaties" te kunnen verrich ten. Vanmorgen zijn ook 17 telex-verbin dingen tussen West-Berlijn en West-Duits land verbroken. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft vandaag verklaard, dat Amerikaanse militaire patrouilles hedenochtend vroeg door gewapende Russische wachten niet zijn doorgelaten op de 160 km lange hoofd weg van Berlijn naar West-Duitsland. ADVERTENTIE Bjj het Willem van Noordplein. Utrecht, is de 58-.jarige bromfietser W. G. uit Maartens dijk door het plotseling uitwijken van een voor hem rijdende auto tegen die auto gebotst en levensgevaarlijk gewond. (Nieuws van de Dag). Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen. Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddingsnaaf. in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. MENIGEEN is ver baasd te horen dat de volle maan aan de hemel niet groter lijkt dan een erwt op arm lengte afstand voor de zon geldt trouwens hetzelfde en dat be wijst dat vrijwel nie mand de proef ooit heeft genomen, hoewel dat voor iedereen doenlijk is. Sterrenkundigen gaan ook volgens deze me thode te werk, al gebrui ken zij in plaats van een erwt een fijn optisch meetinstrument. Bij me ting blijkt dan, dat de middellijn van de maan schijf varieert. Eén keer per 27/2 dag (dit bedrag is een gemiddelde) be reikt zij een maximum- en een minimum-grootte en Donderdag 29 Mei is de datum van zo'n mini mum: de maan, die op die dag bijna in het eerste kwartier" is, lijkt dan klein. Men meet dat in onder delen van booggraden. Van zenith („punt lood recht boven ons hoofd") tot horizon meet men 90 booggraden een rech te hoek dus en nu blijkt dat de middellijn van de maanschijf onge veer een halve boog- graad bedraagt. Men zou dus 180 manen tegen el kaar moeten plaatsen om een „parelsnoer" te ma ken dat van horizon tot zenith reikt. Eén boog- graad is weer onderver deeld in 60 boogminuten, één boogminuut is 60 boogseconden en zo krijgt het dus enige zin wan neer wij vertellen dat Donderdag de middellijn van de maanschijf 29 boogminuten en 32 boog seconden groot is. Maar hoe komt dat nu? De maanbol is geen bal lon die men nu eens op blaast en dan weer iets laat leeglopen: de werke lijke middellijn bedraagt 3476 kilometer-perma nent. De oorzaak van het verschijnsel ligt in de vorm van de baan, die de maan om de aarde beschrijft: deze is im mers niet cirkelvormig, maar elliptisch. In één der beide brandpunten van die ellips bevindt zich de aarde; daardoor is de maan nu eens dich ter bij ons, dan weer verder af. Dit veroor zaakt het schijnbare ver schil in afmeting. De astronomie heeft voor dit verschijnsel haar ei gen termen. Bevindt de maan zich in dat punt van haar baan, dat het dichtst bij de aarde is ge legen dan zegt men „de maan staat in het peri- geüm"; het tegenover liggende punt, zo ver mogelijk van de aarde af dus, heet apogeüm Donderdag staat dus de maan in haar apogeüm, haar afstand tot de aar de is de grootst moge lijke: ongeveer 400.000 km. (De gemiddelde af stand is 384.000 km.). Deze wisseling in af stand heeft natuurlijk niets te maken met de schijngestalten van de maan en zij loopt er ook niet gelijk mee. Op dit ogenblik bereikt de maan haar apogeüm twee da gen voor Eerste Kwar tier; in December daar entegen zal het om streeks Laatste Kwartier gebeuren. In de sterren kunde komt dit verschil tot uiting in de verschei denheid van namen voor de diverse omloopstijden van de maan. Men noemt de tijdsduur die verloopt van nieuwe maan tot nieuwe maan: een „sy nodische" maansomloop; zij duurt 29,5 dag. Pro jecteert men echter de maanbaan tegen de ach tergrond van het met sterren bezaaide hemel gewelf dan merkt men iets heel anders: het duurt maar 27,3 dag voordat de maan na één omloop terugkeert in eenzelfde sterrenbeeld, bijvoorbeeld de Leeuw. Dit is de „siderische om loopstijd". Zo kent men verder ook nog de „ano- malistische maansom loop": de tijd die de maan nodig heeft om één keer van perigeiim tot perigeüm rond te gaan: 27,5 dag. Daardoor komt het dus dat men één keer per (gemiddeld) 27,5 dag kan constateren dat de middellijn van de maan klein lijkt, zoals op 29 Mei. Op 10 Juni bereikt die middellijn de maxi mum-waarde (bijna 33 boogminuten; iets meer dus dan een halve boog- graad) G. v. W. BONN (DPA). Ten aanzien van de bepalingen in de „Conventie van Bonn" betreffende het vraagstuk van de Duitse oorlogsmisdadigers is tussen de drie Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken en bondskanselier Adenauer het volgende overeengekomen Alle vonnissen en uitspraken, welke door een gerechtshof van de drie Westelijke mo gendheden gezamenlijk of van een daarvan afzonderlijk tot nu toe zijn gedaan of in de toekomst nog worden gedaan, blijven ook volgens het Duitse recht geldig. De veroordeelden blijven tot de beëindi ging van hun straf in Duitse gevangenissen gedetineerd. De autoriteiten der drie mo gendheden hebben toegang tot de Duitse gevangenissen, waar zich dergelijke ver oordeelden bevinden. Binnen dertig dagen na het van kracht worden van de „Conventie van Bonn" zal een commissie worden ingesteld, waarin tenminste drie vertegenwoordigers der bondsregering, benevens drie leden van de drie Westelijke mogendheden, zitting zul len hebben. Deze commissie krijgt tot taak het doen van aanbevelingen over eventuele gratieverzoeken. Reactie BONN (Reuter). De uiterst rechtse „Socialistische Rijkspartij" noemt de giste ren te Bonn getekende verdragen „erger dan het vredesverdrag van Versailles". „De conventies houden het gevaar voor een burgeroorlog tussen Oost- en West-Duits land in", zo meent de partij. De officiële nieuwsdienst van de Sociaal democratische (oppositie) partij heeft de dag van ondertekening van de „Conventie van Bonn" „een zwarte dag voor Duits land" genoemd. Het Israëlische parlement heeft Maandag avond zijn bijeenkomst gedurende vijf mi nuten verdaagd uit protest tegen de onder tekening van de verdragen. Een avondblad bevat de kop „vrijheid teruggegeven aan een land van moorde naars". Het schrijft, dat dit een „zwarte dag" is voor de Joden en dat de „derde wereldoorlog in feite begonnen is". Voorafgegaan door een rouwdienst in de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp werd gistermiddag op de algemene begraafplaats aldaar ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de heer A. Biesheuvel, in leven voorzitter van de Christelijke Boeren en Tuindersbond, oud-wethouder van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. In de rouwdienst sprak de heer J. Simons, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude die de overledene herdacht als een mens met een brede kijk op het leven. Een ieder luisterde naar hem. In brede kring ondervond hij grote waardering. Zijn arbeid op organisatorisch gebied was groot en velen hebben dan ook de resultaten ondervonden van zijn onvermoeibare arbeid. De heer Verkuyl. secretaris van de CBTB, schetste de heer Biesheuvel als een trouw vriend, die pal stond voor zijn idealen en van geen wijken wist. Op de Algemene Begraafplaats leidde ds. M. Ros een korte rouwdienst. De burgemees ters van Haarlemmermeer en Leimuiden, af gevaardigden van landbouworganisaties en van vele verenigingen woonden de plechtig heid bij. Onverwachts heeft de strijd om het Per soonlijk Schaakkampioenschap van Haarlem hoofdklasse nog een verlengstuk gekregen. C. Hovingh, A. M. Schneiders en G. Kroone namelijk eindigden geheel tegen de ver wachting gelijk met drieënhalve punt. Een beslissingskamp zal nu moeten uitmaken wie uiteindelijk Haarlem's kampioen zal worden. A. M. Schneiders (Haarlem), zag zich na melijk een zeker schijnend kampioenschap op het laatst nog ontgaan. C. Hovingh (Het Oosten) was na een overwinning op J. Blok ker (Haarlem) en remise tegen G. Kroone (HSG) op 3% punt gekomen. De oud-kam pioen G. Kroone kwam eveneens op dit aan tal, na gewonnen te hebben van J. P. Ver- hoeff (HSG) en verloren van A. M. Schnei ders. Ook de laatste had 3li punt, doch met nog 1 partij te spelen. Aan remise tegen E. J. de Ree (HWP), die tot dusver niet tot grote prestaties was ge komen, had Schneiders genoeg om titelhou der te worden. De Siciliaanse verdediging, welke hij koos. bracht De Ree echter betere kansen, die deze niet meer los liet. Deze fraaie overwinning van De Ree, bracht de drie concurrenten weer gelijk, zo dat een beslissingskamp noodzakelijk is. De eindstand luidt: 1. 2. en 3. C. Hovingh, A. M. Schneiders en G. Kroone: 314 pnt. en volgend jaar vrijgesteld van het spelen van voorronden; 4. J. P. Verhoeff 2 pnt.; 5. E. J. de Ree 114 pnt; 6. J. Blokker 1 pnt. In de le klasse is de kampioen 1952 bekend. Het is G. Weert (Kennemerland), die daar mede het recht heeft verworven, volgend jaar in de hoofdklasse uit te komen. De uitslagen luiden: G. C. Hoogenes (Rolland) P. A. Jordans (Bloemendaal) 1414; P. Fris (Haarlem)G. C. Hoogenes 01; G. Weert (Kennemerland)—P. ter Plegt (Het Oosten) 10; P. A. JordansG. Weert 01; J. v. Emmerik (HWP)G. Weert 01; J. v. Em merikP. A. Jordans 1414; P. FrisJ. v. Emmerik 0—1. Nog enkele partijen moeten hier gespeeld worden. In de 2e klasse laat de voortgang nog wel iets te wensen over. Een kampioen is dan ook nog niet bekend. De uitslagen luiden: N. Hoogland (HWP)—J. Post (Haarlem) 10: N. HooglandJ. Stolvoort (HWP) 10; C. Hoogland (Het Oosten)J. Post 1414; W. de Graaff (Het Oosten)—J. Stolvoort (HWP) 1—0. Pas een speler is hier uitge speeld: J. Post, die 1 punt uit 5 scoorde. In de 3e klar.se was een wedloop te zien tussen de beide HWP-schakers R. Comans en H. Happel. De ontmoeting tussen hen beiden in de laatste ronde bracht pas de be slissing ten gunste van laatstgenoemde. Het krachtsverschil met de andere deelnemers was groot: H. Happel won al z'n partijen; R. Comans verloor alleen van zijn clubgenoot en won de rest. De eindstand luidt: 1. H. Happel 5 pnt.; 2 R. Comans 4 pnt.; 3. en 4. P. Kloos (HWP) en P. v. d. Knijff (Het Oosten) 2 pnt.; 5. Ir. B. A. Geerlings (Haar lem) 114 pnt.; 6. J. Kroonsberg (Het Oosten) 14 punt. VOOR EUROPESE TITEL. Op de zitting van het EBU-congres werd Willy Schagen, Nederlands bokskampioen halfzwaargewicht, aangewezen om voor de Euorpese titel in dit gewicht uit. te komen tegen de Duitser Conny Rux. De ontmoeting moet binnen vier maanden worden georganiseerd. Op de eerste dag van het tweedaagse werkbezoek van Prins Bernhard aan Limburg werd in de Statenzaal van het Gouvernementsgebouw te Maastricht een bespreking gevoerd, waar korte inleidingen werden gehouden en over de ingeleide onderwerpen van gedachten werd gewisseld. Links op de foto Prins Bernhard. Naast hem mgr. dr. J. Hansson, Coadjutor van de Bisschop van Roermond, speciaal belast met de bestudering van het emigratievraagstuk. Prins Bernhard is Maandagmorgen om half tien met een Dakota op het vliegveld Zuid-Limburg geland, voor een tweedaags bezoek aan Limburg. Op het vliegveld werd de Prins begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben. In Maastricht, waar Prins Bernhard een half uur later aankwam, werd hij verwelkomd door een aantal wereldlijke en geestelijke autoriteiten en vertegenwoordigers uit het maatschappelijke en politieke leven. De Prins liet zich tijdens de eerste dag van zijn bezoek uitvoerig voorlichten over de vele moeilijkheden waarmee Limburg heeft te kampen.' een dreigende overbevolking en de noodzaak om nog in sterker mate te in dustrialiseren en te emigreren. In de Statenzaal te Maastricht vroeg dr. E. Roemen, directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Limburg, de aan dacht voor de bevolkingsdruk in dit ge west. De snelle bevolkingsaanwas zal, zo betoogde hij, het nodig maken dat het in dustrialisatieproces in Limburg wordt ver sneld. Over 25 jaar zal deze provincie een millioen inwoners tellen. Meer dan 45.000 man zullen binnen tien jaar nieuw werk moeten hebben of emigreren. In het in dustriële productieproces liggen nog moge lijkheden van ontwikkeling, in het agrari sche niet meer. De bevolking moet zich hierop instellen. Het technisch onderwijs zal sterk moeten groeien. Dr. Roemen hoop te dat „spoedig de technische hogeschool in het Zuiden de nodige vorming van techni sche leiders zal gaan verzorgen". Bij het ter sprake komen van de emigra tie merkte mgr. dr. J. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond, op, dat de Limburgers minder voelen voor emigratie dan landgenoten in andere provincies: De Limburger is zeer gehecht aan zijn gewest en aan z'ijn godsdienst. De ouders zijn bezig hun kinderen te laten gaan en menen veelal dat er nog wel werk in de mijnen te vinden zal zijn. Prof. Gelissen weidde uit over de energie voorziening en jhr. mr. ir. F. Wijkersïooth de Weerdesteyn van de Rijkswaterstaat vroeg de aandacht voor de verkcers- en waterwegen. Tot besluit van de eerste dag van zijn bezoek bezocht de Prins een aantal in dustrieën. Ned. Herv. kerk. Aangenomen naar Val burgHomoet, N. Warmoltz te Aalst. Beroe pen te Kampen: J. D. Kleyne te Rotterdam (vac. H Hiensch). Aangenomen naar Uit huizen: A. J. v. d. Ham te Hansweert. Be dankt voor Sleeuwijk: W. J. Hottinga te Vuren en Dalem. Geref. kerken. Beroepen te Hornhuizen- Kloosterburen: F. Sybesma, cand. te Tju- chem (Gr.); te Marsum: J. P. Schouten te Niezijl; te Pingjum en Zurich, J. Melse cand. te Oostkapelle. Bedankt voor Winschoten (vac. J. R. Hommes): H. Hazenberg te Sid- deburen; voor Maassluis (vac. P. H. Pelli- caan): Joh. Ribberink te Heerde. Beroepen te Nunspeet: D. Visch te Emmen; te West maas: A. Vos, cand. te Voorburg. Bedankt voor Pernis (vac. W. de Graaf): A. C. Scherpenisse te Ooltgensplaat. Doopsgezinde Broederschap. Drietal te Grouw-Irnsum: H. R. Keuning te Meppel; L. Laurense te Stavoren en W. Veen te IJmuiden. Chr. Geref. kerken. Bedankt voor Ede: M. Baan te Dordrecht. Geref. gemeenten. Beroepen te Nieuw Beijerland: M. Blok te Rotterdam-C. De uitdrukking: zij zijn over de put haak getrouwd wordt gebezigd, wan neer men spreekt over een man en een vrouw die met elkander leven zonder dat een wettig huwelijk is gesloten. Een puthaak is een lange stok met een haak waarmee men een emmer water uit de put ophaalt. Men leest nu dat oudtijds, bijvoorbeeld in Friesland, eenvoudige jongelui trouwden door over een door twee mannen vastgehouden puthaak te stappen. Dit klinkt wel heel eigenaardig, maar wie zich verdiept in oude huwe lijksgebruiken vindt telkens melding gemaakt van dergelijke ceremoniën, die waarschijnlijk resten zijn uit de tijd dat de bruid geroofd werd uit het ouderlijk huis en haar vlucht op allerlei manieren werd belemmerd. Het voetbalelftal van Haarlem, dat Woens dagavond in het Heemsteedse Sportpark tegen de Engelse profclub Norwich City in het veld komt, zal niet gemakkelijk een over winning boeken. Het elftal van Norwich City immers behoort tot de sterke Engele derde klassers. Het vorige voetbalseizoen eindigde het team achter Nottingham For rest op de tweede plaats met. vierenzestig punten uit zesenveertig wedstrijden. Op eigen terrein won Norwich o.a. met vijftwee van Colchester United, het elftal dat enige tijd geleden de versterkte EDO-ploeg een viereen nederlaag toebracht. In Nederland heeft Norwich City het ook reeds tot goede resultaten gebracht. In En schedé wonnen de Engelsen van een ver sterkt elftal van de eerste klasser uit die plaats en het Haags elftal leed tegen hen een drieeen nederlaag. Zondag j.l. won Nor wich City met drie—nul van Sittardia. Uit de volgende spelers wordt het elftal, dat Woensdagavond om zeven uur tegen het Haarlem's elftal speelt samengesteld: doel: Nethercott; achter: Duffy, Lewis en Morgan; midden. Ashman, Dutton, Foulkes, Pick wick; voor: Gavin. Hollis, Jones, Kinsey, Mc Crohan en Summer. Naar wij van de zijde van de vertrouwens man in Nederland van de organisatoren van de Tour de France, de heer R. de Grood vernemen, heeft de wielrenner Wim van Est, winnaar van de 52e derby Bordeaux Parijs, in een gesprek Maandagavond in zijn woonplaats gevoerd met ploegleider Kees Pellenaars, medegedeeld, dat hij zich gaarne candidaat stelt voor het team, dat ons land dit jaar in de Ronde van Frankrijk zal ver tegenwoordigen. Hieruit en uit het gesprek, dat Van Est in Parijs met Goddet, directeur van de Tour de France heeft gehad, mag men de conclusie trekken, dat Wim van Est, onvoorziene om standigheden voorbehouden, in Juni zal starten in de Tour de France. Het heren-golfteam Kennemer 1 heeft de wedstrijd in de handicap-competitie tegen Amsterdam 1 met twee tegen zeven punten verloren. De uitslagen waren: foursomes: ir. H. Lambach (16) en J. M. André de la Porte (18) winnen van J. Vandervoodt (16) en B. L. de Baat Doeman (16) met twee tegen een; J. Sturm (20) en I. Herkenhoff Konersmann (24) verliezen van H. P. A. Eberwein (18) en Van Sterkenburg (21) met twee tegen een; ir. C. Elderman (24) en drs. W. L. Beij- nes (24) verliezen van W. Kuijt (17) en Van Reekum (24) met een up. De uitslag van de singles was: ir. H. Lambach (16) wint van J. Vandervoodt (16) met twee tegen een; J. M. André de la Porte (18) verliest van B. L, de Baat Doelman (16) met vijf tegen drie; J. Sturm (20) verliest van W. Kuijt (18) met drie tegen twee. I. Herkenhoff Konersmann (24) verliest van H. P. A. Eberwein (18) met drie tegen twee, ir. C. Gelderman (24) verliest van Van Sterkenburg (21) met twee tegen een; drs. W. L. Beijnes (24) verliest van Van Reekum met vier tegen drie. In de Achterhoek is de Nederlandse Heide Maatschappij begonnen met het in de grond brengen van een groot aantal grond waterstandbuizen. Zeer binnenkort zullen 20.000 buizen over het land geplaatst worden voor grondwateronderzoek ten behoeve van de landbouw, waarvoor de behoefte aan zoet water steeds groter wordt. ADVERTENTIE Prosp. op aanvrage 'Jit Opregte Haarlemsche Courant van 26 Mei 1852 PARIJS. De regeering gaat steeds voort met het toepassen der gestrenge verordeningen op de drukpers. Het legi- timistische orgaan La Gazette du Lan- guedoc is gewaarschuwd geworden voor den tweeden keer, waarna de hoofd redacteur heeft geweigerd verder zijne bediening waar te nemen. Het Brussel- sche blad l'Jndépendance Beige is op den Post in beslag genomen omdat het een verslag bevatte van het verhandelde in de Wetgevende Vergadering. De bewindslieden hebben in een moni- teur de dagbladschrijvers gewaarschuwd, zich vooral te wachten voor het mede- deelen van valsche of onware berigten. Het Journal des Débats heeft daarna aangedrongen op eene nadere verklaring omtrent den zin welke moet worden ge hecht aan de uitdrukking valsch of onwaar, en of daarm-de ook bedoeld worden onwillekeurige vergissingen, die zonder kwade trouw worden begaan en die, de openbare orde niet in de waag schaal stellen De schrijvers van het Journal des Débats merken op dat het officiële dagblad bijkans dagelijks ge noodzaakt is over te gaan tot verbete ringen van vroeger medegedeelde be rigten en dat uit deze omstandigheid blijkt, dat ook de regeering en hare handlangers niet onfeilbaar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5