Kennemerduinen twee weken schoollokaal Vrouwenraad vergaderde over de positie van de vrouw Brieven aan de redactie -Clowntje Rick Wordt U gekweld Rode Kruis houdt jaarlijkse collecte Postaal Genoegen met „Grompie Vijf politieke standpunten Uit het politierapport DINSDAG 27 MEI 1952 4 Onderwijs in de vrije natuur experiment van de Ligthart-school Bestuursverkiezing bij de N.V.V. Bestuurdersbond Burgerlijke stand van Haarlem Zestig jaar getrouwd Amateurtoneel Voor de kinderen FEUILLETON De fluistercampagne Ergens in de Kennemer duinen wappert een vlag bij een groepje blinkers; daar zit de heer B. J. H. van Berghem, hoofd van de Jan Ligthart-school, met zijn twee hoogste klassen, die de duinen twee weken als leslokaal beschouwen. Deze twee weken zijn een experiment, om de reactie van schoolkinderen op het buitenleven te zien. Eigenlijk is de veranderde omgeving het enige bijzondere van deze veertien dagen, want de kinderen, allen uit de twee hoogste klassen, hebben gewoon les. Als de zon schijnt, maken zij hun sommen en opstellen in de open lucht; anders kunnen de bunkers dienst doen als geïmproviseerde schoollokalen. De kinderen van de Ligthart-school zijn niet de gemakkelijkste leerlingen die een meester zich wensen kan. Voor het meeren- deel afkomstig uit „ipoeilijke" milieus, zoe ken zij hun vermaak meestal op straat of in de bioscoop. Thuis zijn hun omstandig heden vaak zeer ongunstig. Huiselijke moeilijkheden en werkloosheid zijn voor hen geen onbekend begrip. „De practijk heeft ons geleerd dat niet leren, maar op voeden onze voornaamste taak is", zegt de heer Van Berghem, die nu voor het eerst zijn leerlingen de hele dag meemaakt, en dus niet alleen schoolmeester, maar ook kampcommandant, sportleider en zelfs dokter is; het laatste blijkens een koffertje met het opschrift „veterinaire dienst" dat al bij heel wat schrammen uitkomst bood. De vernielzucht van deze kinderen heeft hem en de Haarlemse politie al heel wat hoofdbrekens gekost. De kinderen ac cepteren zijn leiding niet buiten de school muren en hun ouders geven hun meestal gelijk daarin. Nu zijn zij midden in de natuur en hun meester krijgt de kans om hen te wijzen op het mooie daarvan, om hen zodoende van vernielingen te doen af zien. En het werkt. Deze hyper-nerveuze kinderen kwamen na de eerste dagen in de bunkers tot rust en passen zich wonder wel aan het nieuwe leven aan. Zij vertel len wel dat zij hun ouders en huh bioscoop missen maar zij genieten van de duinen, die hun Indianen-spelen bieden inplaats van Indianen-films en helmgras om in te sluipen inplaats van lantaarnpalen om stuk te gooien. Hun werk is minstens even goed als aan de Botermarkt en er is in deze dagen een saamhorigheid onder hen ge groeid die de bezoeker direct opvalt. En dat zij zich best thuis voelen blijkt wel uit hun ruim vex-dubbelde eetlust. Voorzover dat nu te beoordelen valt, is het experiment een succes. Met animo spelen de kinderen in him eigen circus, rechtvaardig oordelen zij in hun gerespec teerde volksgerecht. Reeds wordt door en kelen de bouw van een permanent gebouw in de Kennemer duinen overwogen, hetgeen ook voor Amsterdam van groot belang zou ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, 2.40.en ƒ8.88. Tijdens de jaarvergadering van de N.V.V. Bestuurdersbond Haarlem, die gisteravond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht werd gehouden, werd de heer P. W. Voskuilen van de A.N.G.B. met algemene stemmen gekozen tot secretaris. Tot bestuurder werd gekozen de heer J. P. van der Kamp van de A.N.B. Herkozen als bestuurder werden de heren A. van Es van de A.B.V.G. en N. C. J. Lignian van de A.N.M.B. Zij waren candidaat gesteld door de Metaalbedrijfsbond, de Bouwarbeiders- bond en de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale. zijn. De buitenpost werd bezocht door de wethouder van Onderwijs de heer Geluk en de heer Hezel van de afdeling Onderwijs ten stadhuize. De heer Geluk sprak er de directeur van het circus toe na een speciale voorstelling. Van Maandag af wapperen op de auto bussen vlaggetjes met een rood kruis. Dit was een teken, dat in Haarlem en naaste omgeving de actie was begonnen voor de jaarlijkse collecte voor het Nederlandse Rode Kruis. De eerste twaalf dagen wordt een lijstcollecte gehouden en op Zaterdag 7 Juni zullen er vele collectanten op straat lopen om voorbijgangers te vragen wat te offeren. Vele collectanten betekent echter nog niet, dat het aantal voldoende is. De stad Haarlem en de omliggende gemeenten zijn zo uitgebreid, dat er nog Collectanten nuttig werk kunnen verrichten. Zij kunnen zich aanmelden aan het bureau der afde ling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis, Paviljoenslaan 3 (telefoon 21485). Voor liefhebbers van muziek is er gele genheid een concert te bezoeken, dat op Vrijdag 6 Juni in het Concertgebouw zal worden gegeven door de Haarlemse Orkest vereniging. De organisatoren hopen dat velen het concert zullen bezoeken, want er is geld nodig voor de bloedtransfusie dienst. De Haarlemse afdeling heeft deze dienst overgenomen en daarvoor een af deling ingericht in het gebouw aan de Pa viljoenslaan. De dienst verricht nuttig werk. In het afgelopen kwartaal hebben 1078 Haarlemmers bloed afgestaan aan zieken in ziekenhuizen. Het aantal donors is echter nog te gering Een Haarlemmer maakt hiervoor speciale propaganda bij zijn stadgenoten en meldt soms tien dames en heren aan. De collecte is niet speciaal bestemd voor de bloedtransfusiedienst, maar voor alle taken die het Rode Kruis op zich genomen heeft, zoals de moedermelkdienst, het wel- farewerk, het verlenen van eerste hulp bij ongelukken en het schenken van brancards en andere reddingsmiddelen. Het is te ver wachten, dat velen het werk van het Rode Kruis zullen steunen. HAARLEM, 26 Mei 1952 ONDERTROUWD: 26 Mei, A. L. M. ten Dam en H. M. Nolet GEHUWD: 26 Mei,' A. Schornagel en J. C. Hart. BEVALLEN van een zoon: 24 Mei, T, van der SluisHoekstra; J. Pietersen—van der Wiele; A. van den BanMaerten; A. M. KaandorpNetten; J. Knuvers—Bunt; 25 Mei, T. H. TerpstraSchouwink; C. C. de JongRol; 26 Mei. J. J. DuinkerPlant; W. G. van AsperenBorghols. BEVALLEN van een dochter: 24 Mei, W. Verbeek—Koper; S. A. Kruijff—Steenkist; E, StaalmanFeitsma; A. van Tongeren van Schagen; H. M. van LoonKok; C. Over- damKuperus; A. M. KaandorpNetten; F. H. Th, HoutKoster; 25 Mei, A. A. van der GiessenSchulz; A. J. E. Biemansvan Heems: M. C. Koops—Burgerhoudt; T. Olie mans—Maarse; A. Kiefer—Bleesing; J. G. MeinersBlom. OVERLEDEN: 22 Mei, I. H. J. Sabelis—de Vas, 67 j., Kruisweg; 24 Mei, M. E. Bruns— van Meurs, 63 j., Meeuwenstraat. 99 Het echtpaar D. Monnier—Vader, Brou wersvaart 126 (ingang Eendrachtstraat) is Dinsdag 3 Juni zesiig jaar getrouwd. De heer Monnier die het beroep van koperslager heeft uitgeoefend, heeft jarenlang bij de „Schel de" in Vlissingen en de Nederlandse Spoor wegen in Haarlem gewerkt. Hij is evenals zijn vrouw, 82 jaar. Het diamanten bruidspaar heeft negen kinderen gehad, zeven zijn er nog in leven. Voorts hebben de heer en mevrouw Mon nier 23 kleinkinderen en 10 achterklein kinderen. In het toneelstuk „Grompie" door Horace Hodges en Thomas Wigney Percival, waar van de P.T.T.-vereniiging Postaal Genoegen gisteren een met succes bekroonde voor stelling in de Haarlemse Schouwburg gaf, wordt door een gewiekste grijsaax-d jacht gemaakt op een gestolen diamant. De titel held ontpopt zich in de loop der bedrijven als een scherpzinnige spoorzoeker en daar om zou men wel met enig recht van een soort detectivespel kunnen spi-eken. Maar toch is het dat geenszins. Men heeft hier namelijk te doen met de allereenvoudigste vorm van een karaktercomedie, waarbij de geheele intrige slechts dient om telkens andere situaties te scheppen, waai-in de hoofdpersoon de hem nadrukkelijk toege meten eigenschappen zo volledig mogelijk kan uitspelen. Het zal dan ook niemand verwonderen dat de eerstgenoemde van dit schrijversduo in zijn tijd een tamelijk be kend auteur was. In Engeland verhoogde Cyril Maude er zijn populariteit mee en hier te lande heeft Willem Royaards er (van 1914 af) zoveel succes mee geoogst, dat hij ten slotte volgens Top Naeff dit solostuk als een meesterwerkje ging beschouwen. Zijn minutieus en geestig spel schijnt buitengewoon innemend te zijn ge weest. Bij de amateurvereniging, die dit oude succespaardje nog eens van stal heeft ge haald om het springlevend ten tonele te voex-en, werd de rol van de 83-jarige An drew Bullivant (bijgenaamd Grompie) ver tolkt door Hein Kraxieveld, die tevens de regie voerde. Van beide opdrachten, maar vooral van de eerste, heeft hij zich ver dienstelijk gekweten. Hij slaagde er wonder wel in deze au fond goedmoedige brombeer volkomen acceptabel te maken, zodat men hem zelfs miste als hij niet aan de hande ling deelnam. Natuurlijk kan men zich een dergelijk type veel genuanceerder denken, maar door de thans gevolgde methode van het zwaar aanzetten varx vooral uiterlijke kenmerken kwam deze eigenaardige figuur in de ogen van het publiek toch volledig aan zijn trekken. Op bewonderenswaardige wijze wist de heer Kraneveld tx-ouwens de ruimte binnen het décor voortdurend met toepasselijke bedrijvigheid te vullen op een zodanige manier dat deze sympathieke mopperaar, die alles beter weet en telkens op keffende toon zijn verontwaardiging om allex-hande kleinigheden lucht, werkelijk tot leven kwam. Hulde ook voor het scherp reageren en het snelle -wisselen van stem ming. Uiteraard eiste deze prestatie zo goed als alle waardering op en daarom vex-dient het vermelding, dat ook in enkele bijrollen vaak aantrekkelijk spel de aandacht trok, al telde de bezetting ook enkele zwakke broeders en zusters. Wij moeten volstaan met het noemen van Henk van Donkelaar als de imponerende kamerdienaar en van Ina van Huis als een frisse kamenier. Aan kleding en décor was een voorbeeldige zorg besteed. D. K. De ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toege kend aan mejuffrouw M. M. van Swaemen, dienstbode bij de familie mr. C. W. P. H. Hüer te Aerdenhout. Tachtig vrouwen en twee mannelijke toehoorders gaven Maandagavond door hun aanwezigheid in hotel Brinkmann blijk van hun politieke belangstelling, toen de plaatselijke raad van de Nationale Vrou wenraad van Nederland daar een vergade ring wijdde aan de positie van de vrouw. Voor dit gezelschap gaven vijf spreeksters uit het politieke leven namens verschil lende partijen een visie op het onderwerp, en zetten met het oog op de naderende Tweede Kamerverkiezingen in grote trek ken het streven van hun partijen uiteen. De vergadering werd geleid door de voor zitster, mevrouw Harmens. Mevrouw De Roos-Oudegeest, de vrouw van eexx Amsterdams raadslid, kwam het eerst aan het woord namens de P.v.d.A. Uit het verkiezingsprogramma, dat op de directe toekomst gericht is, citeerde zij voornamelijk de volgende punten: Wette lijke regeling voor de gezinsverzorging; Opheffing van het verbod voor gehuwde vrouwen om ambtenares te zijn; Gelijke betaling van mannen en vrouwen in het zelfde werk; Volledige handelingsbe kwaamheid van de getrouwde vrouw en wegneming van de beperkingen op halve- dagen-wex-k van gehuwde vrouwen. Nadrukkelijk wees zij erop dat de uit- voerarbeid van deze punten af zal hangen van de houding der andere par tijen en dat hier compx-omissen noodzake lijk kunnen blijken. Mevrouw B. Kox-tekaas-Den Haan, K.V.P., zei de noodzaak van deze vergadering een bewijs te achten, dat de mannenmaat schappij de emancipatie niet op de juiste waarde schat. De vrouwenorganisatie van de K.V.P. voert in haar statuten de eis tot politieke en sociale bewustwording van de vrouwen, die toch 55 van de kiezers uit maken. Vier jaar geleden reserveex-de de K.V.P. een zetel in de Tweede Kamer voor een wouw, Mej. A. H. Holte, die deze plaats het eerst bekleedde, bestreed de pornografie die de jeugd via de kiosken be dreigt en ijverde onder meer voor uitbrei ding van de leerplicht tot zestien jaar. Me vrouw Kortekaas besloot met de Paus te citeren: „Het stembiljet in de hand van de vrouw is een middel tot vervulling van de strenge gewetenspolitiek tegen klasse- strijd.... De gang naar de stembus moet voor haar een gang voor de vrede zijn". Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen, lid van de Tweede Kamer, sprak voor de C.H.U. Het voornaamste kenmerk van deze partij noemde zii haar bewust Christelijke politiek De C.H.U. staat een buitenlands beleid voor dat de Europese volkengemeenschap steunt en waarbij de nationale souvereiniteit zo nodig ingeperkt wordt. Verbintenissen die leiden tot mili taire en financiële lasten zouden alleen mogen worden aangegaan na tijdige raad pleging van de Staten-Generaal. Belang rijke punten op het partijprogramma zijn: belasting naar draagkracht, die de spaar zin niet schaadt, en een krachtige bevor dering van het Christelijk onderwijs op de openbare school. De vrouw wordt in C.H. U.-manifesten en programma's niet ge noemd, omdat zij in de practijk moet bin nendringen in de politieke arena, aldus jkvr Wttewaal, die het.aantal vrouwelijke politici weliswaar in de nabije toekomst niet ziet toenemen, maar wel binnen een paar jaar een vrouwelijke A.R.-afgevaar digde verwacht. Voor de A.R. nam een man achter de katheder plaats: de wethouder W. C. Bak ker. Spreker veiklaarde de afwezigheid van een woordvoerster door te spreken over organisatorische moeilijkheden en Nou, dat het raak was geweest zag oom Tripje welMet Oetoemoe liep hij het dorp dofir, en overal zag hij de schade, die door de storm was aangericht. Bijna geen enkel huis was er zonder schade afgekomen, veel huizen waren helemaal in elkaar gezakt; het land, waarop de Zwartjes hun koren verbouwden, was ook voor een groot deel verwoest. En dit was eigenlijk het ergst van alles. Want nu zouden ze maar heel weinig Koren krijgen, en waarvan moesten ze nu leven? Hierover praatten oom Tripje en Oetoemoe heel ernstig met elkaar, want als hieraan niets kon worden gedaan, zou het er voor de Zwartjes lelijk uitzien! En er was ook heel wat nodig om de verwoeste huisjes weer op te bouwen. De Zwartjes hadden wel heel hard gewerkt, om hun huizen alvast weer een beetje bewoonbaar te maken, maar dat ivas nog niet voldoende. Er zou veel hout moeten zijn. Oom Tripje beloofde, dat hij alles zou doen, om hulp te verschaffen. Zo gauw moge lijk moest er van alles komen, wat de Zwartjes nodig hadden. voegde eraan toe dat hij direct een aantel vrouwen zou kunnen noemen, die zijn werk beter zouden kunnen doen. Het is de A.R.-ovex-tuiging dat de overheid haar ge zag van God ontvangt. De kex-k heeft slechts een evangeliserende taak; wat Chris tenen op maatschappelijk en staatkundig tenrein ondernemen, hoort het besef van hun verplichtingen hun te zeggen, zei hij. Uit Romeinen 13 put de partij de overtui ging, dat de overheid hoofdzakelijk dient om hét recht te handhaven. De A.R. is ook democratisch, niet wat betreft volksrege ring, maar wel wat volksinvloed aangaat. De vrouw heeft volgens de A.R.-spreker haar voornaamste taak in het gezin, maar ook op het sociale terrein is zij bij uitstek geschikt en onmisbaar. De A.R. heeft geen vi-ouwenorganisatie en in de kiesvereni gingen weren de vrouwen zich onvol doende. Spreker voorzag dan ook geen vrouwelijke A.R.-candidatuur in de nabije toekomst zoals zijn voorgangster. Tenslotte voerde namens de V.V.D. het woord mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften lid van de Provinciale Staten Noordholland. De V.V.D. is de enige partij die uitgaat van de liberale gedachte, al dus spreekster. De Partij wil godsdienst buiten de politiek houden en wil dat de scholen voor leerlingen uit alle gezindten openstaan. Socialisatie wijst zij af, omdat het particuliere initiatief hierdoor te zeer uitgeschakeld wordt. De staat moet volgens haar slechts een bemiddelende functie tus sen werkgever en wex-knemer uitoefenen; sociale verhoudingen moeten economisch verantwoord en sociaal gerechtvaardigd zijn. De V.V.D. ijvert voor handelings-be- kwaamheid van de gehuwde vrouw die zij ook met zeggenschap wil bekleden over „bepaalde" goederen en delen van het in komen van de man. Voorts wil zij een einde zien aan de toestand, waarin vrou wen geweerd worden van de belasting-aca demie in Rotterdam, op het Opleidings instituut voor de Buitenlandse Dietnst „Nij- enrode" en uit het beroep van deurwaarder (en dat van iiker). „De waarlijk vrije mens beseft zijn gebondenheid; daanxit komt zijn verantwoordelijkheidsgevoel voort", be- sloot mevrouw Stoffels. Verscheidene aanwezigen maakten nog gebruik van de gelegenheid om de spreek sters en spreker over hun partijen te vragen. Geen voorrang verleend Op de hoek Generaal Cronjéstraatdr. Leydsstraat werd gistermiddag om 4 uur een motox-rijder door een vuilnisauto aan gereden, toen hij geen voorrang verleende aan deze van rechts komende vuilnisauto. De motorrijder viel en kreeg een ernstige hersenschudding en een hoofdwond. Onoplettendheid Een wielrijdster die, komende van de Harmenjansweg geen adht sloeg op het van de Papentorenvest naderende verkeer, werd aangereden door een motorrijder. Zij viel en kreeg een hex-senschudding en moest per ziekenauto naar de Mariastichting worden gebracht. Gladde bocht Dat de bocht van de Kruistochtstraat naar de Slachthuisstraat gisteren glad was als gevolg van de regen, moest een auto mobilist ervaren. Toen hij die bocht nam, slipte zijn wagen namelijk en botste tegen een huis in de Kruistochtstraat. De wagen werd aan de voorkant ernstig beschadigd. Ongelukkige val De elfjarige Jan van der V. viel gister middag, toen hij met een paar vriendjes op de speelplaats van de R.K. Opleidingsschool aan de Nieuwe Gracht aan het spelen was, zó ongelukkig, dat hij zijn rechteronder- been brak. Hij is naar het ziekenhuis Joan nes de Deo overgebracht. Melk op straat Toen de chauffeur van een melkwagen zijn auto gistermiddag op het kruispunt Zijlsingel-Kinderhuissingel-Zijlweg wilde keren, vielen er 25 kratten met samen 300 flessen melk af. De scherven zijn door het personeel van de fabriek, waarvoor het ongeluk gebeurde, opgeruimd. Diefstal Als verdacht van diefstal van een tele foonkabel is door de Haarlemse recherche de 28-jarige Haarlemmer J. J. S. aange houden. Hij wordt ervan beschuldigd aan beide zijden van de Paul Krugerkade de telefoonkabel te hebben doorgehakt en ver volgens de tussenliggende 25 m kabel uit het water te hebben opgehaald. De waaxrde van het gestolen stuk kabel bedraagt 25, de schade die door het verwijderen ervan is veroorzaakt 300. De kabel was al aan de opkoper J. S. verkocht. Wegens schuldheling is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Bij het opgraven van een Duits vlieg tuig, dat op Oudejaarsavond 1944 nabij Geleen brandend neerstortte en diep in de grond drong, ontdekte men Maandag het stoffelijk overschot van de piloot. In Schin- nen heeft men bij het opgraven van een Duits vliegtuig eveneens het stoffelijk over schot van de piloot aangetroffen. BINNENLAND De Haagse recherche heeft een 35-jarige werkman aangehouden die bekend heeft uit drie juwelierszaken in Den Haag na vernie ling van winkelruiten voor f7000 aan hor loges, juwelen en andere sieraden te hebben gestolen. Ook zijn drie helers aangehouden. Een zeer klein deel van de gestolen goederen is achterhaald. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam mr. W. P. Bakhoven, thans advo caat-generaal bij het gerechtshof te Arn hem. Tot burgemeester van Noordwijkerhout is benoemd de heer P. M. M. van der Weij- den, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Nieuwkoop. Tot burgemeester van Rhoon is be noemd de heer G. Verheul, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Koudekerk aan de Rijn. In vrüwel alle delen van ons land zijn de laatste tijd plaatselijke comités van actie voor het „Erefonds voor Oud-verpleegsters" opgericht. Het gevolg hiervan is geweest, dat het kapitaal van het fonds binnen enkele weken van f50.000 tot f75.000 aangroeide. Er komen nog dagelijks bedragen binnen bii het secretariaat (Weteringschans 86, Am sterdam, "post-gironummer 3650) zodat het zich laat aanzien dat binnen zeer korte tijd de eerste honderdduizend gulden bijeen zul len zijn. Op 12 Juni zal het vyftig jaar geleden zijn, dat te Wageningen overleed Pieter Caland, de schepper van de verbinding van Rotterdam met de zee, de Nieuwe Waterweg. Ter nagedachtenis aan deze ingenieur wordt tot en met 14 Juni in de gemeentebibliotheek te Rotterdam een Calandtentoonstelling ge houden. Bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de hart- en vaat ziekten aan de rijksuniversiteit te Utrecht maakte dr. R. L. J. van Ruyven in zijn inaugurele rede enige opmerkingen over cardiologie. Hij zeide, dat men de beschik king heeft gekregen over een groot aantal methoden voor onderzoek van hart- en vatenstelsel, welke het inzicht zeer hebben verdiept. Volgens de nieuwe hoogleraar loopt thans de medicus evenwel gevaar, de waar de van de techniek te overschatten, zich van de patiënt af te wenden en zich te zeer in het laboratorium terug te trekken. Van 30 Mei tot 6 Juni zal een Pinkster- conferentie van het Europese Jongeren Con tact worden gehouden in het Oolgaardthuis te Arnhem. Dr. A. M. Brouwer spreekt over: „Europa en de buiten-Europese volken en culturen"; P. Brijnen van Houten over: „Europa nu"; prof. Sailleron over: „De jon geren en de Europese geestelijke waarden" en mevrouw dr. H. VerweyJonker over: „De taak en de plaats van de vrouw in Europa". De benoeming is te verwachten van de heer G. N. van Ginkel tot onderdirecteur van de N.V. „Koninklijke Maatschappij De Schelde" te Vlissingen. De heer Van Ginkel is thans chef van de administratieve afde ling der Nederlandse Spoorwegen te Utrecht De algemene R.K. Ambtenarenvereni- ging „ARKA" is thans in congres te Breda bijeen. De voorzitter, de heer B. van Elk zei, dat de progressieve kinderbijslag nog steeds geen feit is. Ten aanzien van de afschaffing van de huidige gemeenteclassificatie is nog steeds niet datgene bereikt, wat de „ARKA" voorstaat. De positie van de arbeidscontrac tanten onderging nog steeds geen gunstige wijziging. Het rijk heeft thans 140.616 ar beidscontractanten in dienst. De verenigingsraad van de centrale van hogere rijksambtenaren heeft er bij de regering op aangedrongen, dat thans op korte terpiijn die maatregelen worden genomen, welke afdoende verbetering in de pensioe nen van het hogere ovei-heidsfiersoneel brengen. In September zal het nieuwe Haagse stadhuis, op de representatieve vleugel na, gereed zijn. In het dan gereed gekomen ge deelte dat met de 2.825.000 gulden, die de Haagse gemeenteraad Maandag heeft toe gestaan voor de verdere voltooiing bijna 20 millioen gulden heeft gekost, zullen de meeste gemeentelijke diensten woi'den onder gebracht. Van het voor de administratie be stemde gedeelte, 16.073 vierkante meter, is 2000 vierkante meter voor het rijk gereser veerd. Het rijk krijgt ook de beschikking over een gedeelte van de na de verhuizing vrijgekomen gemeentekantoren. Voor de Amsterdamse rechtbank hebben vijf inwoners van. het Gooi terechtgestaan, die op de spoorbaan Hilversum—Baarn ko peren aardleidingen hadden gestolen. Tegen één hunner werd anderhalf jaar geëist, tegen de anderen één jaar gevangenisstraf. Genezing. Mevrouw Gunckel, Sdho- terweg 83, verzoekt ons mede te delen, dat zij, naar aanleiding van de Zondagavond in het Concertgebouw gehouden genezings dienst van Harry Edwards en het verslag daarvan in ons blad, als het ware bedolven wordt onder de telefoontjes, bezoeken en schriftelijke verzoeken om inlichtingen. Zij is gaarne bereid ieder te helpen, doch om wille van een geregelde gang van zaken en ook in verband met het feit dat zij dit alles in haar vrije tijd moet verzorgen, vraagt zij belangstellenden dringend zich niet tele fonisch of persoonlijk tot haar te wenden buiten het avonduur van 7-8, en anders schx'iftelijk. Deze laatste wijze van infor matie wordt geprefereerd. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 51) Ja, inderdaad, tenzij we natuurlijk Bantoek kunnen overhalen om te zeggep dat hij een zenuwinstorting heeft gehad. Dat hebben we al geprobeerd. Maar dat wil hij onder geen beding. Ik zal eens met hem gaan praten. Hij zal wel wat over Simpkins kunnen ver tellen. Wat waren de resultaten van die ontkenning om tien uur? Zijn de arbeidex-s inderdaad weer gerustgesteld? Simpkins had alles zó zorgvuldig voorbereid, dat zij overal wel in zouden trappen. Hier, leest u zelf maar wat we hebben laten omroepen, antwoordde de commissa ris. De mededeling werd uitgezonden uit naam van de regering. We hebben het communiqué natuurlijk zo overtuigend mogelijk opgesteld. Brannigan las aandachtig. Het is best mogelijk, dat alles nog gesust kon worden, maar tochIk ben er nog niet zo zeker van. Als er geen storm ontstaat, zal me dat ex-g verbazen. Brannigans vrees werd bewaarheid. De gehele nacht bleef hij met enige hoge ambtenaren van het minisetrie van Ax-beid bij de telefoon zitten. Uit geheel Engeland kwamen rapporten binnen. Kort na het nieuws van negen uur de helft van de staalarbeiders in Sheffield en South Wales al aan het staken. De overige arbeiders wilden juist eveneens hun werk gaan neer leggen, toen het communiqué van de rege ring werd omgeroepen. Zij bleven toen wel aan het werk, doch waren bijzonder on rustig. Hier en daar waren plaatselijke stakingen ontstaan. De volgende dag was hoogst critiek. Alle kranten kwamen met grote verhalen op hun voorpagina's over het valse bericht van negen uur. Bijna ieder blad publiceer de een foto van Bantoek maar aan niemand had hij een intei-view toegestaan. Ik heb niets te zeggen en wens geen verkla ring af te leggen, waren de enige woorden, die men uit hem had weten te krijgen. Enkele sensatiebladen drongen aan op het ontslag van enige hoog geplaatste func tionarissen van de B.B.C. en iedex-e krant vroeg in de meest krachtige termen naar een zorvuldig onderzoek. De gehele dag bleef de mogelijkheid van een algemene staking als een zwaard van Damocles boven Engeland hangen. Simp kins had nog nooit zó geraffineerd gehan deld. Zijn helpers verspreidden naarstig het gerucht, dat de regering tóch van plan was de lonen te verlagen. Het bericht van negen uur was alleen maar voorbarig ge weest. Daarom had men het om tien uur weer tegengesproken. Maar binnenkort zou men de lonen inderdaad met tien procent gaan verlagen. De productie begon te dalen. Er werd met weinig enthousiasme gewerkt. Overal zag men de arbeiders samenscholen. Zij bespraken het probleem of zij wel of niet zouden gaan staken. Uiteindelijk werkte de helft van het aantal arbeiders niet meer. Men begon .een steeds dreigender houding aan te nemen. De regering was zich er terdege van bewust, dat de toestand hoogst critiek was. Een spoed-conferentie werd gehouden met het overkoepelende orgaan van de vakbon den. In de namiddag trokken vertegen woordigers van de vakbonden er op uit om de arbeiders over te halen weer aan het werk te gaan en het economische leven niet te saboteren. Vele arbeiders bleven echter sceptisch, anderen waren maar half te overtuigen. Die avond gingen echter tien duizenden weer naar hun werk. De volgende morgen besloot een derde deel van de arbeiders het verzoek van de vakbondsvertegenwoordigers op te volgen en weer aan het werk te gaan. De agitators van Simpkins waren woe dend. De mannen, die naar hun werk te rugkeerden, werden „werktuigen van de kapitalisten" genoemd. Een klein aantal ar beiders verliet toen opnieuw het werk. Twee dagen duurde de worsteling. Toen brak plotseling het verzet. De hex-haalde- lijke verzekeringen van de regering, dat het volkomen onjuist was, dat de lonen verlaagd zouden worden, werden ten slotte geloofd. Men werkte weer als gewoonlijk, de rust was teruggekeerd. Slechts weinigen in den lande wisten, hoe dicht Engeland bij een algemene staking was geweest Simpkins had bijna de slag van zijn leven geslagen, zei de commissaris tot Brannigan. Als we er geen vermoeden van gehad hadden, waar hij op aanstuurde, was het mis gelopen. Hij heeft wel even succes gehad en het land heeft daardoor millioe- nen verloren, maar uiteindelijk werd hij toch verslagen. Hij zal nóg nijdiger zijn dan een aan geschoten tijger, merkte de hoofdinspec teur op. Ik vermoed, dat hij nu wel zal trachten het land te verlaten, maar hij zal toch nog wel proberen, ons zo veel schade te berokkenen als mogelijk is. Hij mag in geen geval ontkomen, zet Sir Dudley Chalmers met nadruk. Als hij ontkomt, kan het spel weer overnieuw be ginnen! U móét hem grijpen, Brannigan! Ik zal mijn uiterste best doen, sir. Brannigan's stem klonk vast en ovex'tui- gend. De commissaris keek hem vragend aan. U bent een merkwaardig 'iemand, Brannigan. U stuurt vast en zeker ergens op aan. Brannigan schudde zijn hoofd. Ja en nee, sir. Als je een man als Simpkins achtervolgt, is niets zeker. Maar ik werk inderdaad volgens enkele bepaal de vermoedens. Ik heb langdurig met Ban toek gesproken, maar ben jammer-genoeg niet veel wijzer geworden. Hoe is die kerel in hemelsnaam zo voor de gek gehouden? Simpkins had een vervalste introduc tie van de regering van India. Daaruit bleek, dat hij adviseur voor radio-aange legenheden geweest zou zijn. Hij vleide Bantoek zo bijzonder met zijn microfoon techniek, dat hij helemaal ingepalmd werd door Simpkins. Ze werden zelfs goede vrienden. Binnen een week notabene! Ban toek liet hem Broadcasting House zxen en vertelde hoe het nieuws gelezen werd. Hij liet hem in de controlekamer zelfs luisteren, toen hij een keer de beriohten las. De rest kunt u wel raden." Maar het is toch verbluffend, dat hij zich zó goed als Bantoek wist te vermom men, dat de mensen op de BBC hem on gehinderd zijn gang lieten gaan, merkte de commissaris op. „Hij imiteerde Bantock's stem voortreffelijk, nee meesterlijk! Simp kins zou op het toneel een fortuin verdiend kunnen hebben. Daar twijfel ik geen moment aan. Die stunt, zich voor Bantoek uit te geven, is tot nu toe zijn meest verbluffende prestatie ge-, weest. Dat zette werkelijk de kroon op zijn wex-k! Het is bijna niet te geloven, dat hij zó geraffineerd te werk is gegaan. Met de radio bereikte hij in één klap iedereen. Hij is zo gevaarlijk als maar mogelijk is, maar tóch heb ik een zekere bewondering voor hem! Het is een bijzonder genie! Een man, die de B.B.C. zo bij de neus kan nemen, is tot alles in staat. We moeten hem arreste ren, want als bekend wordt wat werkelijk is gebeurd, lacht iedereen ons uit, en dan zijn we nog verder van huis. Dat ben ik geheel en al met u eens, antwoordde de commissaris grimmig. Leslie Bantoek gaat ogenblikkelijk weg. In het parlement zijn de regering al tien vra gen gesteld. De regering durft niet het on derzoek te gelasten, waarop de kranten aandringen. We moeten dus op onze hoede blijven, dat er niets van uitlekt. Hij greep naar 'n stapel kranten. U wilt me zeker wel op de hoogte houden? Binnenkort zal er wel weer een bom barsten. Binnenkort zal er wel weer een bom barsten. Dat kon men op z'n tien vingers natellen! Brannigan dacht er, terwijl hij naar zijn bureau liep, over na wat hem te doen stond. Een sergeant kwam hem zeggen, dat Bob Arlen en zijn vrouw op hem wachtten. Laat hen binnen. Enkele ogenblikken later zaten ze in Brannigans kamer. Judith had een zwart mantelpakje aan. We vinden het helemaal niet leuk, dat u ons in tijden niet meer hebt opgezocht, zei ze betraffend, maar haar ogen lachten. Bob heeft me al die tijd als een waak hond beschermd om te voorkomen, dat mijn oom me zou ontvoeren. We zitten iedere avond thuis en kijken elkaar maar aan. i (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6