Haarlems Sportweek belooft veel goeds voor iedereen Het Hek van de Dam IPORT we: 1KB Agenda voor Haarlem Brieven aan de redactie Burgemeester sloeg eerste paal voor bouw van 378 woningen en 12 winkels SKETCH VLIEGEN IS GÓEDKOPER DAN U DENKT In de hoofdstad uit Populair recital door Theo van der Pas L ieder en recital 3 Demonstraties en wedstrijden 1952 Verbetering acoustiek in Minerva-theater Wees luispaar tijd Burgerlijke stand van Haarlem Apenstreken Olivier Twist Overbodig door Herman Schey en Coby Riemersma Veertig jaar hulp- organiste van de St. Bavo Voorstellen aan de gemeenteraad HwÉLJÉÉMttÉiËli iÉÉtitfik S i WOENSDAG 28 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7% IA JUNI HAARLEM Na vele maanden van voorbereiding is het uitvoerend comité van de Haarlemse Sportweek gereed gekomen met het pro gramma van de negende Haarlemse Sport week, die van zeven tot en met veertien Juni aanstaande wordt gehouden. Het is een programma geworden met vele wed strijden en demonstraties van evenzovele sporten. Een programma ook. waaraan de sportliefhebbers uit Haarlem en omstreken gedurende acht dagen een ongekend spor tief genot kunnen beleven. Op Zaterdagavond 7 Juni wordt de Sportweek als vanouds geopend met een grote optocht van het Phoenixterrein naar de Grote Markt waarna vele sport lieden het publiek zullen demonstreren wat voor aantrekke lijkheden hun sport biedt. Zondag 8 Juni woröt het program ma voortgezet met een sportmiddag op het E. D. O.-terrein, waar een steden- gorfb al wed strijd zal worden gespeeld en handballers, gym nasten en beoefenaars van jiu jitsu en judo demonstraties zullen geven. Deze dag wordt besloten met tafeltenniswed strijden in het Krelagehuis. Maandagavond 9 Juni spelen de meisjes van het Haarlems Schoolelftal op het ter rein aan de Van Oosten de Bruynstraat een handbalwedstrijd tegen Concordia en op het EDO-terrein speelt het Haarlems B- elftal een voetbalwedstrijd tegen een Hil- legoms Elftal. De basketballers van Ooster kwartier en Antilopen zijn die avond te vinden op de speelplaats van de J. P. Coen- school in Haarlem-Noord en de jongens en heren van de Kennemer Turnkring en de R.K. Turnkring op het terrein aan de Kle verlaan. In het Zaanenplantsoen tenslotte wordt de volleybalwedstrijd GSVHRest van Haarlem (dames) gespeeld en de wed strijd VCRDie Raeckse (heren). Politie tegen Marine De Politiesportvereniging Haarlem speelt de volgende avond Dinsdag op het terrein aan de Kleverlaan een voetbalwed strijd tegen het. Marine Hospitaal en in de omgeving van de Delftlaan wordt een wie lerwedstrijd voor nieuwelingen en ama teurs gehouden. Verder zijn er die avond turndemonstraties in het Zaanenplantsoen en aan de Pladellastraat, atletiekwedstrij den voor dames en junioren op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat, basket ballwedstrijden op het Haarlem-terrein, volleybalwedstrijden op het Leidseplein en een honkbal wedstrijd op het terrein van TYBB aan de Schalkwijkerweg. Woensdag 11 Juni wordt het sportweek programma voortgezet met de honkbal- wedstrijd HaarlemRotterdam op het ter rein van EDO en een betrouwbaarheidsrit voor motoren. De jeugdige visliefhebbers zullen voorts mee kunnen doen aan een viswedstrijd in het Zuider Buiten Spaarne en om acht uur wordt in het Concertge bouw een krachtsportavond gehouden. De basketballers, volleyballers en softbal- spelers spelen voorts wedstrijden en „Kracht en Vriendschap" geeft een turndemonstratie in het Zaanenplantsoen. In het zwembad aan de Houtvaart hou den de „Watervrienden" op Donderdag 12 Juni zwemwedstrijden en op het terrein aan de Kleverlaan speelt het elftal van de Haarlemse Korfbal Bond tegen Animo Ready en de H.K.C. Haarlem tegen de jeugd van Haarlem. In de Juliana van Stolbergschool spelen al weer de basket ballers. Ditmaal is het een dameswedstrijd tussen Haarlem A en B. Verder is er deze avond een singelloop over drie kilometer, een kanowedstrijd over drie honderd meter in de Nieuwe Gracht tussen Jansbrug en ADVERTENTIE WOENSDAG 28 MEI Stadsschouwburg: „Nieuw Land", 8 uur. Minerva: „Zo begint het leven", 18 jaar, 8.15 uur. City: „Brandende vleugels", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Spaarne: „Het mysterie van Tanger" en „Bud Abbott en Lou Costello bij de marine", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: .,Een vrouw wordt geschonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Patrouille der verlorenen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en ver geet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Straat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Frans Hals: .„Tussen middernacht en dageraad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 29 MEI Morinnesteeg 7: Ledenvergadering Pro Juventute, 8 uur. Minerva: „Zo begint het leven", 18 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk: Orgel concert, 34 uur. Palace en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bij mij verveel je je niet", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Een vrouw wordt geschonden", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Manegebrug en een volleybalwedstrijd tussen Die Raeckse en O.S.S. (dames) en C.I.O.S. en H.V.S. (heren) op het parkeer terrein aan de Planetenlaan. De avond van de dertiende Juni wordt gevuld met een zaalsportavond in het Krelagehuis met volleybal, basketball en badminton en een voetbalwedstrijd tussen de juniorenelftallen van Haarlem en Am sterdam op het Haarlem-terrein. Sluitingsavond Zaterdag 14 Juni is de laatste dag van de sportweek, 's Middags zijn er dan zwem wedstrijden met candidaten van de Olym pische Ploeg in Stoop's Bad en weer een viswedstrijd voor de jeugd in het Zuider Buiten Spaarne. 's Middags wordt ook de Delfts Blauwrit 1952 verreden door auto mobilisten. En om kwart over zeven begint dan het grote sluitingsfeest van de Sport week op het Haarlem-terrein, met hand bal,turnen en een voetbalwedstrijd tussen het Haarlems voetbalelftal en het Noord hollands elftal. Al met al dus een programma, dat alle aandacht verdient. De pianist Theo van der Pas, die gister avond in het Minerva-theater te Heemste de een populair Chopin-recital gaf, heeft getoond over het algemeen een gezonde kijk op de muziek van de Poolse meester te bezitten. Er vielen wel een paar vertol kingen te beluisteren, zoals die van de Ma zurka in D opus 33 No. 4, de Wals in As opus 69 No. 1 en de Wals in e, waarvoor de pianist een overmaat van „rubato"-spel toepaste, dat niet bevorderlijk bleek voor de muzikale samenhang. De muziek moest hierbij te veel van haar rechten prijsgeven en zich onderwerpen aan aanpassing van tempo en rhythme ter wille van de „ge- voels"-uitdrukkin,g. Een betere weg ter verkrijging van ex pressieve vertolkingen vond Theo van dèr Pas echter voor de overige gekozen wer ken: de Polonaise in c, de Ballade in As, een reeks Etudes, de Scherzi in bes en in cis, de Nocturne in cis en de Polonaise in fis. Want hier waren het zuiver muzikale middelen, doeltreffende nuanceringen, kernachtige rhythmiek, duidelijke vorm geving van de melodische lijnen, die teza men met een sterke innerlijke bezieling een prachtig resultaat deden bereiken. Een absoluut hoogtepunt werd wel de meester lijke uitvoering van de Polonaise in fis, Schoolgeldgrondslag Aan het bezwaar van de heer W. J., dat op de schoolgeld-aanslagbiljetten der ge meente Haarlem de grondslag niet is ver meld, is op de nieuwe biljetten tegemoet gekomen, hoewel hierbij wel enige moei lijkheden overwonnen moesten worden, onder meer veroorzaakt door de nieuwe bepaling inzake de gezinsreductie. A. B. G. H. met haar felheid van expressie en haar contrasterende innige lyriek, die een on vergetelijk slot van de avond werd. Het geestdriftig gestemde auditorium kreeg twee toegiften: de Romance in Fis van R. Schumann en een tintelende Sonate van Scarlatti. Het viel bij deze piano-voordracht op, dat het Minerva-theater zijn acoustisch leven aanmerkelijk verbeterd heeft. Dit is mogelijk een gevolg van bet verhardings proces, dat de wanden na hun voltooiing hebben doorgemaakt. De pianoklank was deze keer niet meer dor en gedempt als enige maanden terug, maar trof door een weldoende mildheid. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Ik meen dat het de auto-didact Ilenry Ford is geweest, die gezegd heeft dat Vader Tijd de grootste verkwister is. De brave rijkaard bedoelde daarmee, dat de mens op zijn korte weg door het leven veel tijd verknoeit. Omdat tijd géld is en omdat de heer Ford geld belangrijk vond, was hij daartégen. Er is ook een andere (min of meer Chi nese) beschouwingswijze, die van oor deel is, dat welbestede luiheid het leven het leven waard maakt. En tenslotte is er nog een derde stand punt, dat onder ons gezegd) het mijne is: soms moet de mens in luiheid zijn uren wegwerpen in de onpeilbare put der eeuwigheid, opdat het hem (geeste lijk) wél ga; en soms moet hij gierig zijn met zijn minuten, opdat hij (materiali- ter) wél vare. Bij alle drie standpunten komt het vliegtuig goed van pas. W%nt het vlieg tuig brengt U zó snel naar de plaats waar U wilt lui zijn, dat U er zo lang mogelijk kunt lui zijn. En het vliegtuig brengt V zó snel naar de plaats waar Uw (materiële) zaken U roepen, dat U geen minuut behoeft te verliezen van de tijd die U nodig heeft om zo rijk te worden als Henry voor noemd. Waar dan nog bijkomt dat, van welk standpunt ook bekeken, vliegen goed koper is dan U denkt, omdat U dikwijls logies uitspaart en omdat de KLM óók voortreffelijke maaltijden serveert die in de reisprijs begrepen zijn). PHILIAS. Een complex van 378 woningen en 12 winkels zal ten Zuiden van de Amsterdam se vaart verrijzen. De Haarlemse burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, heide er vanmorgen om elf uur de eerste paal voor in de grond. Het bouwen van dit complex is, aldus de burgemeester in hoofdzaak mogelijk geworden door het feit dat zo- velen op de burgerzinlening hebben inge schreven. Laat Uw reisbureau het U voorrekenen De burgemeester aan de lier. Voordat mr. Cremers de eerste paal de grond in sloeg richtte hij zich in een korte rede tot het bestuur van de Federatie van Haarlemse Woningbouwverenigingen, de Woningstichtingen „Ons Huis" en „Het Oosten", ten behoeve waarvan wordt ge bouwd en de talrijke aanwezigen die zich op het werkterrein hadden verzameld. Wij merkten onder meer op de wethouders W. F. Happé, W. C. Bakker en A. J. M. Ange- nent, de directeur van Bouw- en Woning toezicht en Openbare Werken, vertegen woordigers uit de bouwwereld en vele be langstellenden. Grootste woningplan Het plan dat nu uitgewerkt gaat worden HAARLEM. 27 Mei 1952 GEHUWD: 27 Mei, J. M. Groenevelt en M. Th. de Lugt; A. J. M. Weijers en M. B. Booms; J. Korf en M. P. Polderman; C. Rol en W. J, M. Boot. BEVALLEN van een zoon: 26 Mei, M. M. A. S. ArentsHollinger; J. RoseboomBok horst; 27 Mei, J. KroezenBlok. BEVALLEN van een dochter: 25 Mei, C. M. van LieshoutWoolthuis; 27 Mei, A. R. Kokvan Aalst; Th. V. E. SchipperBruijn- zeels; N C. M. KaagmanIgesz. OVERLEDEN: 24 Mei. M. Jonker—Heeris. 62 j.. Lange Herenvest; E. H. L. Knipper. 56 j„ Leidsevaart; J. Borgman, 67 j„ Muider- slotweg; 25 Mei, M. J. Ebbers, 79 j., Gast- huisvest; 26 Mei, F. Been, 75 j„ Tulpen straat; J. van Etten, 80 j„ Altenastraat; M. Betjes—Leering, 72 j., Bavostraat. Het is nu eenmaal ons voorrecht, dat wij het in deze rubriek over belangrijke en onbelangrijke dingen mogen hebben. Maar enig evenwicht moet er wezen en aangezien we de laatste keer het water- spel „Aquamarijn" van Carel Briels onder de loupe hebben gehad, lijkt het ons nu dienstig weer een belangrijk onderwerp te bespreken. Het gaat over apen. Wij mogen wel zeggen, dat wij veel van apen houden en dol op verhalen zijn over deze op dieren gelijkende mensen. Een tante van ons bezat eens een orang-oetan, die Kobus heette en de gewoonte bezat om op theepartijen, die in de tuin plaats grepen, in een boom te klimmen boven de theetafel en dan met grote nauwkeurigheid in de kopjes te spugen. Wanneer hij daar ge noeg van had, klom hij met bedaarde tred op het dak, krabde zich gedurende enige tijd op peinzende wijze op het hoofd en stapelde dan een groot aantal dakpannen op elkaar. Nadat hij dan enige tijd met spiedende blik rondge toerd had, haalde hij nonchalant uit en sloeg de hele stapel naar beneden. Ver volgens ging hij opgeruimd heen. Nu mag men dit kwalijk van ons achten, maar zulke handelingen trekken ons onweerstaanbaar aan en wij betreu ren dan ook in hoge mate, dat de apen- stand in Amsterdam op kwaje, na- en snot-apen na, zo veel te wensen laat. Derhalve vertoeven wij gaarne in het apenhuis van Artis en zijn altoos be langstellend naar het wel en wee van deze dieren. Als resultaat van deze onvermoeide waarnemingen kunnen wij u thans de achtergrond mededelen van een vermel ding in de burgerlijke stand van Artis onder de rubriek geboorten. Daarin stond namelijk onlangs: geb. Olivier Twist, zoon van Cercopithecus Callitri- chus en Cercopithecus Pygerythrus. Wie zou denken dat de kleine Olivier nu maar zonder meer voorspoedig op groeide, heeft het mis. Zijn moeder, de Cercopithecus Callitrichus, in de wan deling de groenstuit-Makako genaamd, liet de geringe Twist namelijk aan zijn lot over. En vader Pygerythrus, een norse roodstuit-aap, stak een nieuw knakje op en dacht er al net zo over. Hier moest dus worden ingegrepen. Welnu, er is ook ingegrepen. En onder de opzienbarende kop „Biologen vervan gen apenmoeder" citeert het Artis- nieuws een gedeelte uit het dagboek dei- biologen, dat wij met zoveel plezier heb ben gelezen, dat wij meenden, dat u er ook uw genoegen aan zoudt kunnen be leven. Hieronder volgt dan „Olivier Twist", een blijspel in één bedrijf, door twee anonieme apenmoeders: In hoek van kooi gevonden: een aapje (m.), jong van Cercopithecus Cal- litricus (wijfje) en Cercopithecus Pyge rythrus; resp. Groene en Roodstuitma- kako. Jong niet door moeder geaccep teerd. In mand, gevuld met hooi en dweilen (als luiers) geplaatst. Daaron der verwarming van een aantal lampen. Eerste dag 16.00 uur: 6 cc gedron ken; 20.30 uur: 10 cc gedr. Veel uitge spuwd. Gewicht 350 gr.; 22.00 uur: 10 cc. Alles uitgespuwd, onrustig, gillen. Tweede dag 10.45 uur: 2x/2 cc. Gew. 345 gr. Drinkt zeer slecht. Kauwt voort durend op de melk. Laat veel uit bek weglopen. Naveltje ontstoken. 19.15 uur: 10 cc. Schreeuwt bij binnenkom en.Dronk eerste 2-3 cc zeer goed en snel, later moest hij worden geholpen. Temp. in mand 20 graden. Viel na 5 minuten in slaap. Derde dag 8.00 uur: 4 cc. Schreeuwt af en toe. Tijdens nacht niet overgege ven. Navelbreuk ong. 8.30 uur. Dokter gewaarschuwd. Vierde dag 8.00 uur: 10 ec. Gew. 330 gr. Valt af. Schreeuwt erg. Onrustig. 40 cc melk verbruikt, 30 cc uitgespuwd en verspild. 10.45 uur: weigert te drin ken. Slechts heel klein beetje suiker water gedronken. 22.15 uur: dier drinkt beter wanneer hem kleine beetjes tege lijk met flinke tussenpoos in bek wordt gespoten. Vindt het kennelijk prettig geheel met een dweil te worden toege dekt. 23.45 uur: 11 cc. Verzet zich met handen en voeten tegen speen. Slaapt diep. Tanden komen door! Hoektanden onderkaak. Vijfde dag 8.45 uur: 20 cc. Zuigt op m'n vingers, wanneer ik 'm oppak. Zuigt ook fanatiek op eigen hand. Heeft waar schijnlijk wel honger. Zesde dag 8.30 uur: Gew. 305 gr. 20.00 uur: Melk ditmaal onverdund en met andere fles en speen. Speen met heel veel kleine gaatjes en aan één zijde open (zuigflesje van kolibries). Dier drinkt nu goed; althans meer lust tot zuigen. 24.00 uur: Drinkt zeer slecht. Zevende dag 8.30 uur: Gew. 280 gr. (nuchter), 20 cc gedronken. Schreeuwt bij binnenkomen. Kijkt duidelijk naar me en volgt m'n bewegingen. Pakt speen enthousiast, maar duwt deze na enkele slokken weg. Alles geprobeerd, onver dunde en verdunde melk, met en zonder suiker. Geen resultaat. Bij gebruik zuig fles met kleine babyspeen ineens wild en spontaan gezogen. Viel in slaap met speen in mond; derhalve is hij niet ge wassen en zo in de mand. gelegd. Achtste dag 8.00 uur: 25 cc. Klom, nadat deksel van mand was opengezet, langs wand naar boven op rand. Ge wicht na drinken 345 gram; nuchter ong. 320 gr. Oortjes aan buitenrand stuk. Met warm water en alcohol uitgewassen. Arts raadplegen. Dier blijft alleen rustig als hij onder dekentje zit. 20.00 uur: 30 cc. Slaapt diep. Dier zuigt goed, doch telkens na enige slokken treedt „bewe gingsvorm" op. Wordt kennelijk ver oorzaakt door vastpakken, want toen dier in dweil werd gerold, zodat alleen kop er uit stak, bleef, het rustig en dronk 20 cc achter elkaar. Negende dag 19.45 uur: Niets ge dronken. Ziek? Hoest en proest en raakt buiten adem. 22.00 uur: Niets gedronken. Temp. 38 graden. Haalt snel en stotend adem. Maakt passieve indi'uk. 24.30 uur: 25 cc gedronken. Aan binnenkant bek tussen huid van kin en kaak witte blaas. Onder tong rode vlek. Dokter waarschu wen. Tiende dag 8.45 uur: ong. 17 cc ge dronken. Dier lang niet zo actief als voorheen. Ademhaling niet meer sto tend. 23.00 uur: Drinkt slecht. Houdt vaak met hand krampachtig eigen voor hoofd vast. Tijdens drinken erg sloom. Elfde dag Gewicht nuchter 345 gram. Gaan dus vooruit. Dier maakt betere indruk. Begint steeds meer op poten te lopen. Spert bek bij aankijken vaak open. Gapen of speelse dreiging? 21.30 uur: 15 cc. Dronk de melk met ongekende snelheid. Twaalfde dag Gewicht 350 gram! 16.00 uur: Volgt, zittend op bureau, de bewegingen van de schrijfpen met grote aandacht. Zit goed rechtop. Onderzoekt het papier. Dier begint duidelijk met de handjes te werken, hoewel nog slecht gecontroleerd. 17.30 uur: 30 cc. Veel uit gespuwd. Blaar in mond is stuk en bloedt. Dertiende dag Gewicht nuchter 355 gram. 30 cc gedronken. Drinkt goed. Probeert dingen te pakken; heeft echter nog niet voldoende controle over hand jes. Maakt de gekste sprongen. Veertiende dag Gewicht 365 gram. Laat zich minder gemakkelijk wegen. Klimt van schaal. 20.15 uur: zit op bu reau aan alles te peuteren. Zuigt hevig op grote teen. Vijftiende dag Gewicht 380 gram! Van dit verhaal nu zijn wij in een opperbeste stemming gekomen. En wel omdat wij het zo plezierig vinden, dat er in deze tijd nog mensen beschikbaar zijn om zich over een ziek en verlaten aapje te bekommeren. Natuurlijk, de Europese defensie-gemeenschap en de Italiaanse verkiezingen en de premie woningen zijn ook allemaal wel belang rijke dingen en ze moeten natuurlijk óók in de krant, maar daardoor mogen de zieke aapjes niet verwaarloosd wor den. Wij houden, eerlijk gezegd, veel van zulke verhalen over aapjes, die na twee zure weken weer heerlijk op bureaux aan alles kunnen peuteren, 380 gram wegen en hevig op hun grote teen zui gen. Wij vinden dat zelfs belangrijk, al vindt gij het misschien overbodig om er De Haagse Comedie geeft heden^\ avond in de Stadsschouwburg voor de Kunstkring een voorstelling van ,JDe Kersentuin" van Tsjechof onder regie van Peter Scharoff. In de voor naamste rollen: Paul Steenbergen, Myra Ward, Fie Carelsen, Heieen Pimentel en vele anderen. Vrijdag wordt een populaire voor stelling gegeven van Het Woord" van Kaj Munk, vertaald door Johan Winkler, door het Nederlands Volks toneel onder regie van Ben Groene- veld, met Jack Dixon als gast. De Nederlandse Opera vertoont Don derdagavond in de Stadsschouwburg „Madame Butterfly" van Giacomo Puccini onder muzikale leiding van Cor Olthuis. Solisten: Greet Koeman en Johan van der Zalm. De bariton Carel Willink en de or ganist Jac. Kort geven een concert in de Rehobotkerk aan de Zacherias Jansestraat op Woensdagavond. Zij voeren onder meer werken van Bach, Buxtehude en Purcell uit. Het gamelangezelschap Babar Lajar onder leiding van Bernard IJzerdraat speelt Indonesische muziek in de Galerie le Canard in de Spuistraat, eveneens hedenavond. In de Bachzaal treedt het Amsterdams Operakoor onder leiding van Willem Lohoff met solisten op. De achtste en negende symphonie van Beethoven worden Donderdag door het Concertgebouw Orkest onder lei ding van Josef Krips ten gehore ge bracht. Solistische medewerking ver lenen Corry Bijster, Roos Boelsma en Frans Vroons. Tot nader order zal het Museum van de Arbeid op Zondag voor het pu bliek gesloten zijn. De schilderijen van Vincent van Gogh zijn thans alle van diverse tentoonstellingen in het Stedelijk Museum teruggekeerd. In zeven ruimten hangen 168 grote en kleine doeken op nieuwe icijze. In Museum Fodor zijn negentig ha vengezichten geëxposeerd onder het motto Kunstenaars zien de haven van Amsterdam". Hierbij zijn ook de bekroonde werken in de ter ge legenheid van de opening van het AmsterdamRijnkanaal gehouden wedstrijd van Lex Horn, Jacob Kuy- per, H. Broer, A. Buytendijk, H. van Gemert, Th. Kroeze en Frans Wie ders. j zoveel aandacht aan te besteden. Maar het overbodige kan uitermate belangrijk zijn. En dan te bedenken, dat er nu in Artis een aap met glinsterende oogjes zit, die Olivier Twist heet en zijn leven lang kan besteden aan het uithalen van apen streken. Wij gaan hem dezer dagen uw groeten doen. BOEDA. bestond aanvankelijk uit 350 woningen en een aantal winkels, maar is dan thans uit gebreid tot. 378 woningen en een twaalftal winkels. Het omvat het grootste complex dat tot nu toe in Haarlem werd gebouwd en is tot stand gekomen in nauwe samen werking tussen Bouw- en Woningtoezicht en Openbare Werken. Het is tevens het eerste woningcomplex dat gaat beschikken over gemeenschappelijke tuinen. Over de vordering van de woningbouw in Haarlem toonde mr. Cremers zich opti mistisch: „Wij kunnen nu wel zeggen dat het goed gaat". Sprekende over de sociale taak die de woningbouwverenigingen vervullen zei de burgemeester dat de bestuurders van deze verenigingen en allen die zich voor het werk ervan inspannen, gekenschetst kun nen worden als de beste burgers van Haar lem. Herman Schey en Coby Riemersma ga ven Dinsdagavond een liederenrecital in „Het Huis met de Sleutels" aan de Bron- steeweg. De bas-bariton Schey zong, Coby Riemersma vertolkte de klavierpartijen en samen vormden zij een haast ideaal musi cerend geheel. Wel heel sterk bleken de resultaten van deze artistieke samenwerking bij de ver tolking van Mahlers „Kindertotenlieder", waarvan het instrumentale deel (oor spronkelijk voor orkest) al even belang rijk is als het vocale. Alleen in de laatste strofe van het slotlied, waarin na heftige gemoedsbewegingen de kalmte en de be rusting intreden, die de cyclus in een etherische sfeer laten eindigen, kwam naar onze smaak de zanger niet genoeg los van de romantische expressie, die het hele werk door, behalve juist daar, op zijn plaats is terwijl de pianiste de sfeer van ontheffing in dit sublieme coda zo zuiver wist te treffen. Maar dit was dan ook de enige keer dat wij enig verschil van opvatting tussen beide executanten konden waarnemen. Zo kwam de onbe twiste schoonheid van deze muziekwaar- dige liederenreeks, op een kleinigheid na, heerlijk tot uiting. Schey's grote stemom- vang, zijn warm gevoelig geluid en ro mantische instelling vormen met zijn ge zonde muzikaliteit zo wat alles wat men wensen kan om deze veeleisende liederen te interpreteren. Het was dan ook prach tig wat hij deed en men kon bewonde ring hebben voor de technisch correcte beheersing van zijn stem met een omvang van (op een halve toon na) twee octaven. De Bijbelse liederen va.n Dvorak, die uit diepe ingetogenheid over de ladder van het vertrouwen (Ich hebe meine Augen auf") tot de hoogste blijheid opstijgen en jubelend besluiten met het „Singet ein neues Lied" deze bezielde liederen, die als het ware de primaire kracht bezitten van negro-spirituals, werden ons ten ge hore gebracht met een diep treffende overtuiging. In een reeks Schubert-liede- ren hoorde men de meest uiteenlopende vocale nuances. En aldoor klonk daarom heen dat evenwichtig aangepaste piano spel van Coby Riemersma, dat in het lied „lm Frühling" een bijzondere charme be reikte, die te kennen gaf dat men de hoofdzaak er van ook in de klavierpaiiüj kan zoeken. Ten slotte kwamen de concertgevers nog met een zestal liederen van Wolf, die van het gedragen „Benedeit die sel'ge Mutter" geleidelijk evolueerden naar het geestige Driekoningenlied „Epiphanias". De meesterlijk spirituële voordracht van Herman Schey was in dit blije slot ver rassend raak en al het merkwaardigs, dat Wolf in zijn pianopartijen neerschreef, werd door Coby Riemersma op délicate wijze verklankt. „Der Musikant" moest herhaald worden. Het was een gedenk waardige liederenavond. JOS. DE KLERK Op 1 Juni is het veertig jaar geleden, dat mej. N. A. M. Barbas haar werkzaam- -heden als hulp- organiste in de Gro te- of St. Bavokerk te Haarlem aanving. Zij werd als zodanig benoemd na het overlijden van de heer W. Ezerman, die van 1886 af or ganist was van de Bavo. Geruime tijd speelde zij des Zon dags in vier kerkdiensten. Van 1912 tot 1924 bespeelde zij ook het orgel wanneer haar vader, dr. Barbas, voorging in de dienst. Mej. Barbas speelt eveneens bij huwelijksinzegeningen in de Grote Kerk. B. en W. van HaaiTem vragen de ge meenteraad een crediet van 10.450 voor aanschaffing van een nieuwe vrachtauto voor de dienst van Hout en Plantsoenen, ter vervanging van een dump-vrachtauto, die in slechte staat verkeert. De woningen aan de Lange Poellaan 18a, 18a rood, 18b, 18b rood, 18c, 18e rood, 18f, 20 rood, 20a en 20b; Oranjebopmstraat 5, 7, 13 en 151; Amsterdamstraat 3F, 3M, 3U, 3V en 3Y; Zuidpolderstraat 2; Vogel- koopsteeg 3 en Zonnesteeg 10 verkeren in een zo slechte staat dat zij voor bewoning ongeschikt zijn. Zij kunnen niet door ver beteringen in bewoonbare staat worden gebracht. B. en W. stellen daarom de raad voor, deze woningen onbewoonbaar te ver klaren. Voor het aanschaffen van leermidde len voor het tweede Montessorileerjaar in de Linnaeusschool in de Wilgenstraat vra gen B. en W. een crediet van 1600, Voor een feestelijke herdenking van het 75-jarig bestaan van de dienst der ge meentereiniging op 1 November en het 50- jarig bestaan van de eleetrische centrale op 1 Augustus en de gemeentelijke gas- voorziening op 1 Januari 1953 vragen B. en W. een crediet van 8500, De vloer van het toneel in de Stads schouwburg moet worden vernieuwd, waarvoor B. en W. een crediet vragen van 4.000,—. B. en W. stellen voor van de Regent schap van het Gereformeerd of Burger Weeshuis een stuk grond van ongeveer 40 vierkante meter aan te kopen voor 200. Op deze grond, gelegen aan de Olieslagers laan, hebben tot voor kort twee onbewoon baar vei-klaarde huisjes gestaan. Voorts stellen B. en W. voor het „Beu kenlaantje" achter de huizen van de Oos- terhoutlaan te kopen voor 500, f

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5