Communistenleider Duclos gearresteerd Debat in Straatsburg over Europa's politieke structuur Premier Mossadeq van Iran op Schiphol aangekomen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Niet zo mooi Premie-compensatie voor werknemers; tegemoetkoming aan werkgevers 1,2% Oost-Duitsers snijden alle verbindingen met Westen af Straatgevechten in Parijs Een dode, vijftig gewonden, 700 arrestanten Britten doen niets dan waarschuwen Italiaanse communisten eisen verkiezingen Het woord is aan Nieuw Westelijk ontwapeningsplan Perzische kleedjes voor de Koningin Zaroebin naar Moskou Werkloosheidswet Labourpartv keert zich tegen Malan Twee doden bij auto- botsing te Vught Heeft Koning Boudewijn huwelijksplannen? Actie op Koje begint Staat van beleg in Zuid-Korea 66e JAARGANG No 272 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 29 MEI 19 52 Haarlems Dagblad 29 6e JAARGANG No 125 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de CONVENTIE VAN BONN. waarbij Westelijke geallieerden de souvereiniteit van West-Duitsland grotendeels herstellen, is Maandag door de betrokken ministers van Buitenlandse Zaken te Bonn onder tekend. Daarmee is zij nog niet in feitelijke werking getreden. De betrokken parlemen ten zullen haar eerst geratificeerd moeten hebben. En de Europese Defensie Gemeen schap is gisteren door de betrokken minis ters van Buitenlandse Zaken te Parijs on dertekend. Daarmee is zij nog niet in de werkelijkheid getredenenz. Zij hangt trouwens ten nauwste samen met de te Bonn ondertekende contractuele accoorden. Duitslands deelneming aan de Europese Defensie Gemeenschap E. D. G.; een nieuw letter-raadseltje bij de talloze andere is feitelijk als voorwaarde gesteld voor de winst, die het met de accoorden van Bonn behaalt. Het lijkt niettemin mooi, dat er weer eens twee verdragen ondertekend zijn. Het is niet zo mooi. De eendracht, die erachter zou moeten staan en die in het wezen der zaak de uitvoering zou moeten waarborgen, ontbreekt. De Fransen voelen voor deze vorm van defensiegemeenschap eigenlijk niets en hebben alleen onder de druk dei- omstandigheden toegegeven. De Engelsen zijn er niet zozeer tegen maar hebben zich, zoals zij dat steeds doen, hun eigen vrij heid van handelen in hoge mate voorbe houden. En de Amerikanen hadden liever een andere oplossing gezien. Wat er onder deze omstandigheden van terecht moet komen lijkt voorshands duister. Men kan er zich geen grote illusies over maken. Een stuk beschreven papier met vele fraaie zegels eraan gehecht is, tenminste op inter nationaal gebied, van geringe betekenis in vergelijking met de werkelijke toegewijde wil tot samenwerking, die het alleen maar in woorden uitdrukt. Zelfs als zij eenmaal door ratificaties van parlementen ge schraagd wordt is zo'n overeenkomst nog maar weinig waard, als het toegewijde stre ven ontbreekt. De geschiedenis heeft dit zo vele malen bewezen, dat niemand die na denkt er zich in vergissen kan. Het is trou wens niet moeilijk te verklaren. Maar er zijn teveel mensen die aan „historisch den ken" een broertje dood hebben. Wat die ratificaties betreft zij eraan herinnerd dat het Plan-Schuman betref fende de Europese kolen- en staalgemeen schap ruim een jaar na zijn ondertekening nog steeds op twee van de zes ratificaties wacht. Het gaat niet goed met de Europese aan eensluiting. Het gaat slecht. Als men de achteruitgang van zaken in enige betrok ken landen waarneemt ziet men slechts be vestiging van de sinds jaren zo veelvuldig geuite waarschuwing: wacht niet, hebt de moed, waag het erop met het scheppen van federale Unie, schep een politieke eenheid voor het te laat is, want zonder die waar borg kunt gij niet tot werkelijke resultaten komen. Men is de grote beslissing, de moe dige daad gaan ontwijken. Men heeft de sprong niet durven nemen. Sindsdien is de toestand in Duitsland, waar aanvankelijk geestdrift voor Europese Unie bestond, zeer verslechterd. Het rechtse extremisme heeft terrein gewonnen; het vertrouwen in een Europese opbouw is steeds dieper gezakt. Sindsdien is de toestand in Italië, dat bo venal gebrand was op Europese Unie, even eens verslechterd. Het rechtse extremisme heeft er zoveel terrein gewonnen, dat bij de pas. gehouden verkiezingen de regering-De Gasperi tegenover de communisten links en de fascisten rechts geen vijftig procent van de stemmen meer heeft kunnen halen. Wat daarvan de gevolgen zullen zijn moet men nog maar afwachten. En in Frankrijk, waar men verleden jaar aan een zware neder laag der middenpartijen bij de verkiezin gen slechts heeft kunnen ontkomen door een kunstmatige en feitelijk niet te verant woorden herziening van de kieswet, hebben de communisten gisteren Parijse straatge vechten ontketend die de minister van Bin nenlandse Zaken Charles Brune beschrijft als een welbewuste poging tot aanslag op de veiligheid van de staat. Niet zo mooi voor minister-president Pinay, die nü een paar maanden aan het bewind is en aardig op weg scheen te zijn om tenminste de staatsfinanciën gezond te maken. De uit werking van gebeurtenissen als deze is ze ker, dat het aarzelend-terugkerende ver trouwen weer geschokt is. En van dat ver trouwen moet hij het hebben. De stemmen zullen niet uitblijven die gaan roepen: zie je 'nou wel! men kan met deze volken geen Europese Unie vor men. De stemmen zullen onzin praten. Ook als het die van politici zijn. Want het was jaren gpleden al volkomen duidelijk, dat de toestand verslechteren zou als men geen Europese Unie sloot, de aangewezen weg niet insloeg, de moed bleef missen. Men moet de bewijsvoering niet gaan omkeren. Het moment om tot de sprong te besluiten is er veel eerder geweest. De kans op een eendrachtig streven was toen groter dan nu. Er zijn zeven jaar voorbijgegaan sinds de tweede wereldoorlog. Zeven jaar. Waar lijk, de ..totalitair-gezinden" in Duitsland en Italië hebben wel de tijd gekregen om zich van hun nederlaag te herstellen en de kop weer op te steken. Als men nu blijft doorgaan met het ont wijken van grote besluiten zal de toestand in verscheidene landen nog verde» ver slechteren. Het kan niet anders gaan, want elk op zichzelf beschouwd zijn zij in de tegenwoordige wereld te zwak. De tijd der volslagen onafhankelijkheid van deze volkseenheden is voorbij. Er zijn heldere koppen genoeg die dat sinds jaren inzien. Er zijn geen moedige harten genoeg die de gevolgtrekking aandurven. De Assemblée te Straatsburg die slechts raadgevende bevoegdheid heeft, die natuurlijk geen eigen machtsmiddelen be zit en die slechts door een aantal staten gezamenlijk is ingesteldis nu vandaag gaan praten over een overkoepelend poli tiek gezag in Europa. Paul Henri Spaak zal voorstellen dat een Europese grondwet zal worden ontworpen, die aan de nationale parlementen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Welnu, laat ons deze moedige strijder het beste wensen. Onze bijzondere medewerker te Straatsburg seinde vanmor gen, dat naar het zich laat aanzien Vrijdag besluiten zullen worden genomen. Dat wil dan zeggen: misschien zal Vrijdag kunnen worden besloten dat. geadviseerd zal wor den cm een grondwetgevende vergadering samen te stellen die een ontwerp zou moe ten maken om aan parlementen ter goed keuring voor te leggen. Laat ons de hoop niet opgeven. R. P. Ter gelegenheid van de Van Riebeeek-herdenking wordt in Culemborg een tentoon stelling „300 jaar Zuid-Afrika" gehouden, die gisteren door Koningin Juliana bezocht is. Op de foto: de Koningin in gezelschap van de ambassadeur vgn Zuid-Afrika en diens echtgenote (rechts) en de burgemeester van Culemborg op weg naar de expositie. De regering heeft thans een beslissing genomen over het compensatievraagstuk van de premie voor de werkloosheidswet, welke wet op 1 Juli in werking treedt. De regering heeft zich op het standpunt gesteld, dat de werknemers in alle be drijfstakken volledige compensatie voor hun premieaandeel dienen te ontvangen. Dezer dagen is een desbetreffende be schikking van het College van Rijksbemid delaars te verwachten. De regering is van mening dat, wat de tegemoetkoming aan de werkgevers be treft, de positie van de schatkist slechts een verlaging van de vereveningsheffing toelaat met een half procent. Ter verdere tegemoetkoming zal een verlaging van de kinderbijslagpremie met een half procent tot stand worden gebracht. Voorts is besloten de premie voor de werkloosheidsverzekering zodanig te ver minderen, dat de lasten van het bedrijfsle ven 0,2 procent lager zullen worden dan aanvankelijk was berekend. Totaal zal op deze wijze de tegemoetkoming voor de on dernemingen 1,2 procent bedragen. (Van onze correspondent te Parijs) Parijs is gisteravond het toneel geweest van zeer ernstige botsingen tussen de politie en de communisten. Aan beide kanten zün vele gewonden gevallen en één van hen, een Algerijnse manifestant, is intussen in een ziekenhuis overleden. Onder de ruim 700 communisten die door de politie zijn ingerekend bevindt zich ook Jacques Duclos, de waarnemend leider van de partij en president van de communistische Kamerfractie, in wiens auto een korte-golf-ontvang-toestel, twee postduiven en verschillende vuur- en andere wapens werden aangetroffen. Om middernacht heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Brune, verklaard dat hij deze groot opgezette en centraal geleide manifestatie, die in naam bedoeld was als een demonstratie tegen de komst van gene raal Ridgway in Parijs, beschouwde als een bewuste aanslag op de veiligheid van de republiek. De regering zal nog bekend ma ken welke maatregelen tegen Duclos en andere communistische leiders, die voor een deel zeker zullen trachten zich op hun parlementaire onschendbaarheid te beroe pen, genomen zullen worden. De hoofdredacteur van „rHumanité", die wegens opruiing al enkele dagen eerder was opgepakt, zal voorlopig nog niet wor den vrijgelaten. De oplagen van de twee communistische ochtendbladen: .rHumanité" en „Libéra- tion", die opnieuw hadden opgeroepen om 's avonds aan de verboden manifestaties tegen Ridgway deel te nemen, zijn gister morgen in beslag genomen. De straatgevechten van gisteren behoren zeker tot de felste botsingen, welke Parijs de laatste jaren heeft gekend. Vele manifestanten waren gewapend met stokken met spijkers aan het eind, ijzeren staven en flessen met ontbrandbare stof fen. Rondom de Gare du Nord, waar nogal ernstige verwoestingen ziin aangericht, zijn van beide zijden verschillende schoten gelost. Er hebben zich hier taferelen afge speeld, die aan een ware volksopstand deden denken. Over het algemeen heeft de politie, die dan ook op de gebeurtenissen was voor bereid, zich meester van de situatie getoond en om twaalf uur was vrijwel overal de rust weer hersteld. De regering neemt de gebeurtenissen van gisteren zeer ernstig op en men verwacht dat er een uitgebreide actie tegen de com munistische leiders zal worden onderno men. Reuter meldt dat in Parijs tevoren on gewoon krachtige veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Twintigduizend man poli tie en tienduizend man van de republikein se garde waren op de been. Alle politie- verloven waren ingetrokken. De Franse communistische partij heeft Donderdag een beroep op haar volgelingen gedaan om met een „stortvloed van stakin gen, demonstraties en protesten" te reage ren op de arrestatie van haar waarnemen de secretaris-generaal Duclos. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Brune, noemde op de persconferen tie de betogingen „een samenzwering om de republikeinse instellingen omver te wer pen". „De naam van generaal Ridgway was slechts een .voorwendsel. Wij zijn ervan overtuigd, dat de betogingen werden geleid door een permanent, goed georganiseerd commando, dat het bevel voert over alle communistische troepen te velde. Dit com mando zond groepen gewapende commu nisten de straat op", aldus de minister. Ook elders Te Marseille heeft de politie na heftig,' schermutselingen 150 betogers gearresteerd. In de nauwe straten van het oude Nice leverde de politie een gevecht van drie uur met betogers. Ook in andere steden in Frankrijk kwam het tot ongeregeldheden. LONDEN (Reuter). Het dagelijks be stuur van de Britse Labourparty en de lei ding van het Britse algemene vakverbond hebben de rassenpolitiek van premier Malan veroordeeld. Het bestuur van de Labourparty nam met algemene stemmen een resolutie aan, waarin het optreden van de Zuid-Afri kaanse regering „politiek despotisme" wordt genoemd, „dat verdient door de vrije volkeren van de wereld te worden ver oordeeld". Het partijbestuur slaat met be zorgdheid de politiek van de regering Malan gade, die de verhouding tussen de rassen verbittert, de activiteit der vrije vakver enigingen bedreigt, de rechten op vrije meningsuiting vernietigt en de grondwet, waarvan de toekomst van de democratie in de unie afhangt, ondermijnt", aldus deze resolutie. Vijf vrouwen van de vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie hebben zich Woensdag laten vastketenen aan pila ren in de hoofdstraat van Johannesburg, als protest tegen de maatregelen van de regering. Zij droegen borden met opschrif ten als „Swart, laat ons met rust" en „Laat Sachs vrij". (Van een speciale medewerker) Gisteren is de Assemblée van de Raad van Europa begonnen met het belangrijkste werk dat in deze voorjaarszitting op het programma staat. Men is namelijk gaan spreken over de Europese Defensie Ge meenschap en over de politieke structuur, die Europa zou moeten krijgen. Het zijn twee onderwerpen die onverbrekelijk met elkaar samenhangen. Als er een Europees leger is, moet er ook een overkoepelend politiek gezag ziin. Nu heeft men de eerste dag het debat meer algemeen gehouden. Vandaag zal er meer kunnen gebeuren. Dan zal de Belgische socialist Spaak zich in het gesprek mengen. Om dit te kunnen doen is hij in Decem ber als voorzitter van-de Assemblée afge treden en er ligt al een voorstel van hem ter tafel dat een voorstel van de politieke commissie moet vervangen. Spaak wil dat de Assemblée (het parlement) van de ge meenschap voor kolen en staal (plan- Schuman), dat tevens parlement van de E.D.G. zal zijn, onmiddellijk na haar in- BERLIJN (Reuter). Russische mili tairen hebben gisteren opnieuw auto's van de Amerikaanse en Britse militaire politie de toegang tot de autoweg welke Berlijn met West-Duitsland verbindt, geweigerd. De telefoonverbindingen tussen Oost- en West-Berlijn zijn nog steeds verbroken. De Oost-Duitse politie is begonnen met het af sluiten van niet-officiële verbindingswegen rondom West-Berlijn. De directie van de Oost-Duitse spoorwe gen heeft bekend gemaakt, dat aan West- Berlijners geen spoorkaartjes meer ver kocht zullen worden. Tot dusver konden de West-Berlijners zonder speciale ver gunning kaartjes kopen. Zij moesten daar voor evenwel Westmarken betalen. De spoorwegen in de Oost-Duitse provin cie Thüringen hebben de kaartverkoop aan Oost-Duitsers voor reizen naar Berlijn of omgeving gestaakt. Slechts voor degenen die een speciale vergunning van het staats- veiligheidsbureau kunnen laten zien, wordt een uitzondering gemaakt. De regering van Neder-Saksen heeft be kend gemaakt, dat er aan Oost-Duitse zijde langs de grens prikkeldraad wordt gespan nen. De Oost-Duitse volkspolitie heeft Woens dag op de pas getrokken scheidingslijn langs de Oost-Duitse kant van de zone- grens prikkeldraad aangebracht. Volgens reizigers, die Woensdag nog uit de Sovjet- zóne West-Duitsland zijn binnengekomen, gelden de eerste tien meter achter de zöne- grens als verboden gebied, waarin de volks politie zonder waarschuwing op iedereen kan schieten. De volgende vijfhonderd me ter is de zogenaamde waarschuwingszöne en in de rest van de vijf kilometer brede strook mogen geen vergaderingen worden gehouden en uitvoeringen gegeven worden. Tegenactie De plaatsvervangende Hoge Commissa rissen der Westelijke bezettende mogend heden hebben. Woensdag een program op gesteld, waarin zij hun regeringen tegen maatregelen voorstellen na de jongste actie van Oost-Duitse zijde. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden, is Woensdagavond uit Parijs te Berlijn aangekomen. Hij werd op het vlieg veld begroet door de Britse Hoge Commis saris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, en de burgemeester van de stad, Reuter. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatrege len getroffen teneinde communistische de monstraties te voorkomen. stelling zal optreden als constituerende vergadering, die in overleg met de regerin gen een Europese grondwet zal moeten ontwerpen, welke aan de nationale parle menten ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. De politieke commissie wil de instelling van een parlementaire raad, die de vor ming van een politiek gezagsorgaan zal moeten bestuderen. Het tegen-voorstel van de Franse socialist Jacquet, waar gisteren avond achter de schermen nog aan gewerkt werd, wil de bestudering opdragen aan de Assemblée van het plan-Schuman, zodra deze zal zijn ingesteld. Het socialistische kamp ligt grondig uit elkaar, want de Duitse socialisten zullen geen van beide voorstellen steunen. Het zeer algemeen debat betreft ook het voor- stel-Eden om de organisatie van de E.D.G. met de organisatie van het plan-Schuman binnen het kader van de Raad van Europa te brengen. Zie daar de stof. Vandaag gaat het ge sprek verder en naar het zich laat aanzien zullen er Vrijdag besluiten worden geno men. Dinsdag heeft de Assemblée haar goedkeuring gegeven aan twee interim- accoorden, die de basis zullen zijn voor verdragen tussen de leden onderling om trent wederkerigheid in de behandeling van arbeiders ten aanzien van de sociale verzekering. Britse waarschuwingen Een waarschuwing tegen overijlde vol tooiing van de Europese verdedigingsge meenschap „zodanig dat elk vooruitzicht voor besprekingen met Rusland zou wor den vernietigd, „werd Woensdag voor de Europese Assemblée geuit door de voor naamste woordvoerder van de Labourdele- gatie Gordon Walker. Het was volgens hem absoluut nodig de eerlijkheid der Russische voorstellen inzake Duitsland te onderzoe ken. De woordvoerder der Britse regering, de parlementaire onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken Nuttin, heeft een ern stige waarschuwing laten horen, dat iedere poging om de Europese federatie buiten de Raad van Europa te verwezenlijken En- gelands verdere medwerking onmogelijk zou maken. In de afgelopen nacht is op de Helvoirtse- weg te Vught een personenauto tegen een langs de weg geparkeerde Deense visauto gereden. De Deense auto was op de voor geschreven wijze verlicht. De twee inzit tenden van de personenauto, C. G. en V. P., beiden uit Tilburg, waren op slag dood. De Stichting van de Arbeid had voorge steld, dat de werknemers compensatie zul len ontvangen voor hun premie-aandeel en dat tegenover de loonsverhoging, die daar toe nod-ig zou zijn, een verlaging van de bedrijfslasten zou worden gesteld door een vermindering van de Vereveningshef fing met 2 procent. A.F.P. De communistische leider Pal- miro Togliatti heeft in een interview met een blad verklaard, dat de samenstelling van de regering thans niet meer in over eenstemming is met de politieke krachts verhouding in het land en dat de regering zo spoedig mogelijk nieuwe algemene ver kiezingen zou moeten uitschrijven. Rome (Reuter). Volgens de laatste gegevens van de verkiezingen voor de pro vinciale raden in Italië hebben de demo cratische partijen in 55 van de 88 provin ciehoofdsteden in Zuid-Italië de leiding, de communisten en aanverwante partijen in 25 en het rechtse blok in 7. De stemverhouding in de 33 grootste steden is als volgt: Blok van het centrum: 1.044.200 Linkse blok: 877.044 Rechtse blok: 790.006 De officiële verdeling van 731 zetels in provinciale raden is: Blok van het centrum: 328 zetels, waar van de christen-democraten 262, de libe ralen 26, de sociaal-democraten 20, de re publikeinen 9 en de onafhankelijken 11. Linkse blok: 257 zetels (communisten 150, Nenni-socialisten 85 en linkse onaf hankelijken 22). Rechtse blok: 136 zetels (monarchisten 60, neo-fascistische „Italiaanse sociale be weging" 57 en rechtse onafhankelijken 19). Andere groeperingen: 10 zetels. S i m m s Van rechtvaardigheid hangt het welslagen van alle regeren af; zij is euerl beslissend bij de opvoeding van een kind als bij het besturen van een machtig volk. NEW YORK (A.F.P.) De Britse ver tegenwoordiger in de ontwapeningscom missie van de U.N.O., Sir Gladwyn Jebb, heeft namens de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk een voorstel ingediend om de strijdkrachten van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en China tot één a anderhalf millioen man voor ieder land te beperken en voor de strijdmachten van Engeland en Frankrijk een maximum van 700.000 a 800.000 man te stellen. Voor de andere landen moet dit maximum minder dan één procent van het aantal inwoners zijn, aldus het Westelijke voorstel, dat be trekking heeft op alle troepen, waaronder ook para-militaire afdelingen en de politie. In een verklaring over het Westelijke voorstel zeide Jebb, dat het Russische plan om de strijdkrachten van alle grote mo gendheden met een derde te verminderen onaanvaardbaar is, omdat het niet leidt tot een evenwicht tussen de vijf mogendheden en zelfs het evenwicht nog verder kan ver storen. Volgens Sir Gladwyn zullen de strijd krachten van de Westelijke mogendheden na deze verminderingen tezamen ongeveer drie millioen man omvatten, evenveel als de totale sterkte van de Sovjet-Unie en communistisch China samen. Naar de Britse afgevaardigde tenslotte meedeelde, voorziet het Westelijke voorstel tevens in een vermindering van de bewa peningen, inclusief atoomwapens zulks in evenredigheid met de vermindering van de strijdkrachten. Malik verklaarde, dat de Sovjet het Wes telijke voorstel zeker aandachtig zou be studeren. Met het Hjntoestel van de K.L.M. uit Teheran is de premier van Iran, de 71- jarige dr. Mohammed Mossadeq, gister avond om kwart voor negen op Schiphol aangekomen. Dr. Mossadeq, die naar ons land is ge komen om de behandeling bij te wonen van het Brits-Iraanse oliegeschil door het Haagse Internationale Gerechtshof op 9 Juni, was vergezeld van een staf van landgenoten, onder wie de vice-premier van Iran, dr. Fathemi, en nog drie andere plaatsvervangers, vier adviseurs, zijn zoon, die tevens zijn arts is en tenslotte een zes tal Perzische persvertegenwoordigers. Ter verwelkoming waren onder meer aanwezig mr. H. Mulderije, minister van Justitie, dr. H. N. Boon, secretaris-gene raal van het Departement van Buiten landse Zaken, de procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof, mr. A. A. L. F. van Dullemen en de gezant van Iran in ons land, de heer Hossein Navak. In de Icahal van het vliegveld werden premier Mossadeq door talloze journalis ten allerlei vragen gesteld. Vijf minuten lang trachtte dr. Mossadeq op de hem ge stelde vragen te antwoorden, maar slechts diegenen, die heel dicht bij hem stonden konden enkele woorden opvan gen. In hoofdzaak kwamen de antwoorden van de premier hierop neer: Teneinde vol doende tijd van voorbereiding te hebben, is hij reeds twaalf dagen voor het begin van de behandeling van het geschil in Den Haag, naar ons land gekomen. Hij acht het Internationaal Gerechtshof niet be voegd dit geschil te beslechten en hoopt het Iraanse standpunt aan het Hof dui delijk te maken, hetzij persoonlijk, hetzij door een zijner plaatsvervangers. In te genstelling tot berichten van een buiten lands persbureau verklaarde Mossadeq, dat hij niet van'plan is om uit eigen beweging en op eigen wens als premier van Iran af te treden na zijn terugkeer. Dat hij mo gelijk toch zou worden vervangen, wilde hij zich niet ontveinzen, maar dit zou dan siechts een gevolg kunnen zijn van de nor male constitutionele gang van zaken. Tenslotte antwoordde hij bevestigend op een vraag of hij voor Koningin Juliana Perzische tapijten had meegebracht, al verbeterde hij deze vraag in zoverre, dat het geen tapijten waren, doch een aantal kleine en grotere kleedjes. LONDEN (Reuter) De Russische am bassadeur te Londen, Zaroebin, is naar Moskou ontboden voer overleg met zijn regering. Een woordvoerder van de Russische am bassade, die dit vandaag heeft medegedeeld, zeide, dat 'Zaroebin niet naar Londen zal terugkeren. Hij weigerde in te gaan op de vraag, of Zaroebin een andere aanstelling had gekregen. Van officiële Russische zijde is later ver klaard, dat Zaroebin is teruggeroepen om een nieuwe post in te nemen. In Rome gaat het gerucht, dat de 21- jarige Koning Boudewijn van België zal huwen met de Italiaanse prinses Marghe- rita van Savoie-Aosta.- Koning Boudewijn zou vandaag naar Italië vertrekken. Prinses Margherita, die vijf maanden ouder is dan Koning Boudewijn, is de doch ter van hertogin Anna van Bourbon en hertog Amedeo van Aosta, die in 1942 in Kenya in Britse krijgsgevangenschap is gestorven. Dr. Mossadeq (rechts) in gesprek met mr. H. Mulderije, de Nederlandse minister van Justitie, die ter begroeting op Schiphol aanwezig was. TOKIO (Reuter). Britse infanteristen met gevelde bajonet en voorzien van traan gas zijn vanmorgen het krijgsgevangen kamp op het Zuid-Koreaanse eiland Koje binnengedrongen om de verblijven van de krijgsgevangenen omver te halen. In de eerste berichten, die in Tokio zijn binnengekomen, wordt niet gewaagd van bloedvergieten. De militairen zijn afdeling 66 binnenge gaan, waarin zich 6.000 Noord-Koreaanse officieren bevinden, met de opdracht „een communistisch bolwerk" te vernietigen. Men wil de gevangenen in groepen van 500 splitsen en verwachtte hevig verzet. POESAN (Reuter) De Zuid-Koreaan- se president, Singman Rhee, heeft de staat van beleg in Poesan niet opgeheven, hoe wel de nationale vergadering Woensdag zich voor onmiddellijke opheffing heeft uitgesproken. In politieke kringen wordt verklaard, dat de beslissing van de vergadering met 96 stemmen voor en drie tegen een regelrecht verwijt aan het adres van de president be tekent, die de staat van beleg Zondag in het gebied van Poesan heeft bevolen. Sindsdien zitten ook negen leden van de nationale vergadering gevangen. Zij wor den beschuldigd van geheime verstand houding met de communisten. ENKELE IÏUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Vannacht in het binnenland tij delijk zwakke, overigens matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 30 Mei Zon op 4.27 uur. onder 20.48 uur. Maan op 10.34 uur, onder 0.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 Mei Hoog water: 7.50 en 20.19 uur. Laag water: 3.20 en 15.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1