Haarlems elftal verliest eervol van Norwich City Let er op! heeft deze dop! Agenda voor Haarlem Tempo van Engelsen breekt Haarlems stopper systeem NatuurazVm Harde partij voetbal in Heemsteedse Sportpark Engeland te sterk voor Zwitserland Liefdadigheid Katholieke aannemers besloten jaarvergadering 3 Biljarten Hof van Holland wint van Excelsior UW RODE KRUIS ASPIRIN i overwinning na aantrekkelijke wedstrijd (jee MORRIS êefmycu iuu! BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 15439 Paardensport Tulyar wint de Derby Vijfde zege voor Aga Khan in deze klassieke ren Sport in 't kort Golf Mejuffrouw Mees kampioen Geen herhalingsoefeningen voor mariniers Motorrijder op overweg bij Heiloo verongelukt Malversaties bij de luchtmachtstaf Gasontploffing in consistoriekamer Hollandse nieuwe voor Koningin Juliana Benoemingen aan de universiteit van Amsterdam DONDERDAG 29 MEI 1952 Pittig en vlot, maar bovenal hard, dat was de voetbalwedstrijd tussen het Haarlems elftal en de Engelse derde klasser Norwich City. Een wedstrijd, waarnaar het bijna geheel gevulde Heemsteedse Sportpark Woensdagavond met genoegen heeft gekeken. Maar juist die hardheid die scheidsrechter Hessink vooral in de tweede helft zo druk werk gaf was de oorzaak dat het een echte wedstrijd werd en niet een voor stelling* van in alles doorknede professionals tegen goedwillende amateurs. 3-1 werd het uiteindelijk maar dat was van ondergeschikt belang. Hoofdzaak was dat er on danks het duidelijke krachtsverschil in techniek en tactiek, voetbal gespeeld werd waarvan de Haarlemse voetballers iets nuttigs konden leren en een party voetbal ook waardoor de voetballiefhebbers langs de lijnen twee maal drie kwartier lang werden geboeid. Voetbal met spanning en afwisseling. En waarvan konden de Haarlemmers dan iets leren? Ja, waarvan eigenlijk niet. Van de baltechniek? Natuurlijk. Van 'het veelal feilloze plaatsen, van het correcte kopwerk, van het snelle combineren? Natuurlijk, maar nog veel meer van het tempo van de spelers van Norwich City konden de Haar lemmers iets opsteken. Vooral in de tweede helft, 't Was dat de Engelsen toen wat weinig geluk hadden met hun schoten of soms ook wel wat al te zeker van hun zo superieur schijnende schot waren, maar anders.... Met hun aanvallen via de vleugelspelers Coxon en Davis, via de binnenspelers Kinsey en Mc Crohan, via de middenvoor Ashman of een combinatie van deze profs wisten de Haar lemse kanthalfs Van de Brink (RCH) en Karpes (EDO) en ook de backs Van R'hee- nen (RCH) en Dweelaard (EDO) soms niet eens waarheen ze gelokt waren door de aanvallers, die hun maar al te veel van het befaamde kastje naar de muur stuurden. Een stopperspilsysteem is nuttig, dat is bewezen, maar Norwich City leverde Woensdagavond in Heemstede het bewijs, dat een dergelijk systeem door een hoog tempo ook volkomen uit elkaar getrokken kan worden, En wel zo volkomen, dat het voor de aanvallers slechts een kwestie is van afwerken van de aanvallen en anders niet. Improductief Maar de kunst van het afwerken, dat was iets wat de Engelsen nu eens niet zo perfect verstonden. Althans niet na de rust, toen de stand drie-een in hun voordeel was. Want toen ook was het iedereen duidelijk dat de professionals met een zo groot mogelijke overwin ning uit het veld wilden komen. Het lukte echter niet. Ondanks het feit, dat tot enige malen toe Ashman zowel als McCrohan de bal soms drie tot vier maal toe hard inschoten, maar hun schot telkens weer door een been, hoofd, een doelpaal of -lat gekeerd zagen. En juist die tegenslag in de tweede helft, toen de Engelsen zeker een paar doelpunten hadden verdiend, maar ze niet kregen, was aanleiding tot het harde en soms felle spel aan beide zijden. En die spanning nam nog aanmerkelijk toe, omdat ook de Haarlemse aanvallen niet van alle gevaar waren ont bloot. Vooral over de linkervleugel Hein Winter (HFC)Biesbrouck (RCH) kwa men de rood-witten af en toe gevaarlijk dicht bij doelman Nethercott. Maar ook al omdat middenvoor Koster (RCH), rechts binnen Hazeveld (VSV) en rechtsbuiten Gallis (RCH) toen weinig hadden in te brengen tegen stopperspil Faulker, links back Morgan en linkshalf Dutton liet de afwerking van die aanvallen veelal te wen sen over. Wat niet weg nam dat Biesbrouck en Koster ieder een maal een gevaarlijk schot konden lossen, zonder echter tot re sultaten te komen. ADVERTENTIE De Lucifer: Wat smelt op de tong De ROXY: Hollandse nieuwe De Lucifer: Wat is fluweel voor de keel De ROXY: Dat ben ik DONDERDAG 29 MEI Morinnesteeg 7: Ledenvergadering Pro Juventute, 8 uur. Minerva: „Zo begint het leven", 18 jaar, 8.15 uur. City: „Brandende vleugels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. .Spaarne: „Het mysterie van.Tanger" en „Bud Abbott en Lou Costello bij de marine", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een vrouw wordt ge schonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Patrouille der verlorenen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: .,De Straat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tussen middernacht en dageraad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 30 MEI Palace en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bij mij verveel je je niet", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Een vrouw wordt geschonden", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur. Fraaie doelpunten Voor de rust was dat anders geweest. Toen waren de aanvallen van de Haarlem mers veel groter in aantal en toen ook kon men veel meer spreken van gelijkwaardige tegenstanders. Eigenaardig overigens, dat juist in die periode de Engelsen tot doel punten kwamen en na de rust toen het krachtsverschil het duidelijkst werd gede monstreerd niet. Zestien minuten waren er gespeeld, toen het eerste doelpunt kwam. De Engelse mid denvoor Ashman gaf een listig hakje achter uit en McCrohan schoot hard in. Aan dat doelpunt kon niemand iets doen. Het was de verdiende afwerking van een aanval, die de Haarlemmers volkomen verraste. Maar zeven minuten later was het al weer gelijk, toen Hein Winter een door Biesbrouck bijzonder fraai over rechtsback Duffy heengekopte bal stopte en met veel effect langs keeper Nethercott schoot.Waar na enige minuten later linksbinnen McCro han weer eens liet zien hoe voetbal ge speeld kon worden. Met haast niet te vol gen snelheid switchte hij met Ashman door de Haarlemse verdediging heen en opnieuw was doelman Van den Berg (EDO) kansloos (1-2). Bij die stand bleef het toen voorlopig. Juist ook, omdat de verdedigingen aan bei de kanten tot veel in staat bleken. Maar twee minuten voor de rust was het rechtsT buiten Davin, die het verdiende doelpunt scoorde, toen hij een van Van den Berg te rugspringende bal ineens inschoot. McCrohan: achttien karaats Wie echter had gedacht, dat de Engelsen die drie-een voorsprong veilig vonden, kwam bedrogen uit. Want na de rust leg den zij er nog een schepje op en kwam de periode van hard, maar spannend en aan trekkelijk voetbal. Toen ook liet linksbin nen McCrohan zien, wat de taak was van een goede binnenspeler. Overal, waar hij De biljartclub „Hof van Holland" behaal de gisteravond een 1410 overwinning op Excelsior uit Beverwijk in de serie neder laagwedstrijden om de Nobelsbeker. De uitslagen waren: Rozenhart (80) 61 41 7 2.38 Muusse (90) 90 44 13 2.04 Van der Veld (180) 180 33 30 5.45 De Haag (165) 129 33 22 3.90 Van Wunnik (110) 51 27 18 1.88 Muusse (90) 90 27 11 3.33 Vernout (90) 90 43 9 2.09 Van de Outenaar (110) 100 43 10 2.32 Duiker (110) 110 28 13 3.92 Wilkes (110) 44 28 4 1.57 Aufderheide (70) 70 52 6 1.34 Wisker (80) 69 52 6 1.82 Hedenavond komt de b.c. Scheiwijk" uit Beverwijk op bezoek. gevaarlijk kon worden, dook die lange professional op. Met verrassend snelle pas ses, met handige schijnbewegingen en voor al ook door zijn onvermoeide zwoegen was hij de tweede helft de ster van het veld. AI met al beleefde zowel de actieve voetballer als de passieve toeschouwer plezier met deze wedstrijd, die de vier de overwinning in sucpessie van de Engel sen in Nederland werd. Plezier, omdat het een goede wedstrijd was met de overwin ning aan de kant, waar die op zijn plaats was. ADVERTENTIE bij de landelijke inzameling eind Mei - begin Juni bij hoofdpijnverkoudheid rheumatische pijnen Drie dagen nadat het Engelse voetbal elftal in Wenen een magere overwinning boeklc op Oostenrijk, hebben de Engelsen een duidelijke drienul zege behaald op Zwitserland. Dertigduizend mensen in het stadion van Zürich zagen deze aantrekke- lyke wedstrijd, waarin Engeland revanche nam voor de tweeeen nederlaag in 1938 en de eennul nederlaag in 1947. Bij de wedstrijd \'an Woensdagavond was het verschil in kracht tussen de beide landen heel wat groter dan in vorige matches. De Zwitsers konden in de verschillende onder delen van het spel niet tippen aan de capa citeiten van de professionals en na dertien minuten reeds scoorde Jackey Sewell, de rechtsbinnen van Sheffield Wednesday, het eerste doelpunt. Met deze 10 voorsprong voor Engeland kwam de rust. In de tweede helft vergrootte midvoor Lofthouse na zes minuten de voorsprong tot 20 en in de laatste minuut van de wed strijd scoorde dezelfde speler opnieuw. De beste speler van het veld was de Engelse rechtshalf Billy Wright, die tevens een record brak. Hij speelde zijn drieënveertigste internationale wedstrijd. Tot nu toe was Crompton recordhouder geweest met twee enveertig wedstrijden in 1914. Het samenspel in het Zwitserse elftal was goed, maar in het doelgebied van doelman Ramsey waren de Zwitsers steeds weer de kluts kwijt. Men schoot in het wilde weg en erg moeilijk werk kreeg de Engelse doelver- dediger dan ook niet. De Zwitserse verdedi ging speelde zeer verdienstelijk, hetgeen ook wel bleek uit de magere 10 voorsprong, die het Engelse binnentrio Sewell. Lofthouse en Baily met de rust had verkregen. ADVERTENTIE STRAND - BADKLEDING Tulyar, een paard van de Aga Khan, heeft gisteren in Epsom de Engelse Derby gewon nen, de belangrijkste ren ter wereld. Zij gaat over 2400 meter en slaat open voor 3-jarige hengsten en merriën. Heel Engeland had ge vreesd, dat de Franse paarden Silnet en Thunderhead II met de prijs van bijna twee- rnhalve ton zouden gaan strijken, maar de Franse cracks waren nergens. Tulyar stond de avond voor de race nog 14/1 genoteerd, maar toen het begon te rege nen steeg zijn notering tot 12/2 en werd hij de favoriet. Het was bekend dat de klei ne stayer graag op een zachte baan liep. En dat is juist gebleken, want jockey Charlie Smirke kon „het paard met de luie blik" als eerste door de finish sturen. Het leek er in het begin overigens niet op, want toen drie kwart van de race was gelopen, lag Tulyar nog steeds achter de kopgroep. Toen ging het stayers-vermogen van het moedige hengstje een woordje meespreken en als een schip met volle zeilen stevende hij naar de kop. Een scherpe aanvan van Gay Time en Faubourg II wist hij af te slaan. Gay Time werd tweede en Faubourg II, een Franse outsider, werd derde. Zo werd het de vijfde keer, dat de Aga Khan (die de race in zijn villa aan de Rivièra over de radio volgde) de Derby won, een unieke prestatie. In 1930 won hij met Blen heim, in 1935 met de legendarische Bahram, in 1936 met Mahmoud en in 1948 met My Love. De groene en bruine cirkels zijn altijd gevaarlijke kleuren in deze klassieke ren. 's Werelds kampioen-jockey, Gordon Richards, die nog nooit de Derby won, is er dit keer dichtbij geweest. Hij leidde lange tijd met Monarch More en lag bij Tattenham Corner nog aan de kop. Toen had Monarch More echter gegeven wat hij op zak had en op het veeleisende dalende haandeel viel de hengst terug. CONNY RUX TEGEN DON ELLIS. De halfzwaargewicht kampioen bokser van Duitsland Conny Rux zal. als voorbereiding voor het gevecht, dat hij binnenkort met de Nederlander Willy Schagen om de Europese titel moet leveren, op 14 Juni in Kiel uit komen in een partij tegen de Amerikaanse neger Don Ellis. HENK KLOK PROFESSIONAL. De Amsterdamse bokser Henk Kick, die vier jaar lang als amateur in de ring heeft ge staan, is overgegaan tot de beroepsklasse. FREEK DE JONG LICKTGEWICHTKAM- PIOEN. De Amsterdammer Freek de Jong heeft Woensdagavond in Frascati in Amster dam dqor een puntenoverwinning op zijn stadgenoot Schregardus het lichtgewicht kampioenschap van Nederland boksen voor amateurs behaald. SUCCES VOOR RINKEL TE SURBITON. In het herenenkelspel van de tenniskam pioenschappen van Surrey op grasbanen, die in Surbiton worden gehouden, won onze landgenoot Ivo Rinkel met 64, 62 van de Zuid-Afrikaan Katz en plaatste zich hier door in de vierde ronde ADVERTENTIE Bij de wedstrijden op de banen van de Sallandse Golfclub „De Hoek" in Diepenveen is mejuffrouw E. Mees van de Haagse Golf club nationaal golfkampioene 1952 geworden. De resultaten waren: Mejuffrouw E. Mees (Haagse Golfcl.) wint van mevrouw Y. Dudok van HeelKapferer (Hilversumse Golfcl.) met 2 en 1. Mejuffrouw M. v. Giffen (Haagse Golfcl.) wint van mejuffrouw A. E. Schiff (Haagse Golfcl.) met 1 up. Eindstrijd: Mejuffrouw E. Mees (Haagse Golfcl.) wint van mejuffrouw M. van Giffen (Haagse Golfcl.) met 2 up. De Koninklijke marine heeft als gevolg van de daaraan verbonden kosten moeten afzien van haar voornemen om dit jaar mariniers voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen. Ook zullen geen mariniers voor een korte mobilisatie-oefe ning worden opgeroepen, zoals vorig jaar is gebeurd. Wèl zal in de loop van September een zeer beperkt aantal officieren van het korps mariniers een herhalingsoefening moeten doormaken. De betrokkenen zullen vroegtijdig worden gewaarschuwd. Op de onbewaakte overweg nabij de kapel in de omgeving van Heiloo is de 23-jarige motorrijder H. van D. in volle vaart tegen een uit de richting Alkmaar komende trein gereden. De jongeman was op slag dood. Hij had het motorrijwiel, dat totaal vernield werd, van een vriend geleend. De bestuurder van de trein heeft niets bemerkt. Pas in Castricum hoorde hij van het ongeluk. MÊÈSÊÊmÊmÈ Op 2 Juli ivordt in Den Haag het miniatuur stadje ..Madurodam" officieel geopend. Prinses Beatrix zal dan als burgemeester worden geïnstalleerd door de burgemeester van Den Haag. Voorts wordt een gemeenteraadgevormd uit leden van jeugd organisaties, die bij de Haagse jeugdactie zijn aangesloten. Op de foto: Madurodamin wording. Oud-tante Agatha heeft inder tijd haar geld aan liefdadige instellingen vermaakt, om daarna met een grimlachje van leedvermaak de laatste zucht te slaken. Daar kunt ge aan zien dat zij een zure treiterpin was, en als zodanig leeft zij in onze gedachten voort. Zij had wat meer aan haar familie moeten denken maar wat kunt ge van een verdroogde vrijster verwachten? Tante Agatha heeft geleefd in een tijdperk, dat wij gelukkig te boven zijn gekomen. De mensen droegen toen vreemd soortige kleedij, waar wij har telijk om zouden hebben ge lachen als wij toen ook geleefd hadden. Zij maakten malle krullen aan hun stoelen en tafels, zij zaten het liefst op vergulde zetels en zij plakten hun wanden vol met frutsela- rijen van geen belang. Die menshn leefden in een tijd, waaruit een vernuftige eeuw is voortgekomen. Wij hebben hun rariteiten afgeschaft en hun kleren met tierlantijnen en strikjes en al in musea op pop pen gezet. Hun erfenis was een uitdragerspakhuis van beuzela rijen, waar wij niets aan gehad hebben. Alleen het geld van tante Aga tha zouden wij hebben kunnen gebruiken, als wij het hadden gekregen. Dat is wat anders, om zo te zeggen. Ik heb een portret van tante Agatha in een vergeeld fami lie-album, en reeds aan dat portret zou duidelijk te zien zijn geweest, dat wij niet op een erfenisje behoefden te re kenen. Zij is afgebeeld tegen de achtergrond van een weids panorama met wat plooien er in, het moet Rome of Constan- tinopel zijn, want het is gelijk een bos van minaretten en koe pelkerken in een wazige verte. Tante Agatha zit in de weelde van haar vijftig jaren hoog hartig maar ongemakkelijk op een pilaar, terwijl zij luchtig speelt met een rijzweep. Er is geen paard te bekennen in heel Rome noch Constantinopel, maar dat klopt. Want tante Agatha trekt een gelaat alsof zij het vurige ros zojuist met strafwerk naar huis heeft ge zonden. Haar gezicht is stuurs en als uit steen gehouwen het lijkt ook nu nog te zeggen: Van mijn geld blijft ge nuch ter, neef, welke neef ge ook zijn moogt die dit album open slaat. Ik sla het album dicht, doch er valt een klein portret uit een der duistere schuilhoeken er van. Het zal wel jaren verbor gen hebben gezeten het is een vlugge opname van een toneel vol vertier. Tante Aga tha op het Zandvoortse strand. Hoe kan zulk een zure vrijster plezier in het strand hebben gehad? Zij is er dertien of vijf tien jaren oud, en zij zit op een van die nijvere paardjes, wier verre achterneven ge ook in onze dagen nog kunt zien stap pen door het mulle zand. Tante Agatha, in een badpak van die tijd, dat zelfs de zee moet heb ben doen bleek worden van schrik. Zij is behangen met stroken en strikken gelijk een praalwagen, maar er is toch iets dat mij het lachen doet vergaan. Haar gezicht. Het is een gezicht dat ook in onze tijd passen zou, dat is het curieuze. Het gezicht van een vrolijk, monter meisje zonder zorgen, een gezicht als de Zandvoortse zon zelve. En dan te denken dat ze zo een treiterpin geworden is. Ze zit zo gracieus en opgewekt te paard, zij zou een jonge ko ningin op haar telganger kun nen zijn. Rondom haar is het strand vol rieten stoelen en parasols, en hoge boorden en bolhoeden. Op de vage achter grond ziet ge een man zijn enge broekspijpen tot zelfs boven de enkels optrekken, in een aan val van speelse frivoliteit om het plezier der aanrollende zilveren golven. Het zand van het strand en de blinkende zon erboven zijn de zelfde als vandaag. Het paardje waarop zij rijdt en de sloffen de man die de teugel houdt kunt ge ook heden nog tegen komen tussen de badstoelen. Er zijn vele plezierige en schone dingen gebleven, alleen tante Agatha is een zure augurk ge worden en doodgegaan. Wie zou dat hebben kunnen denken van zulk een boeiend meisje. Het lijkt mij dat alleen de tijd er de schuld van is. Hij heeft de dingen voor ons in een valse belichting gezet. Want als ik tante Agatha gekend had toen zij langs de zee reed als kind van dertien, zou ik er vrede mee hebben'gehad, later geen cent van haar te erven. Het is waar, tante Agatha en misschien hoort ge het daar boven de wolken, waar ge uw eeuwig loon voor uw liefdadige werken zit op te teren dat ge ons met een erfenisje een groot plezier had kunnen doen. Maar ge zult uw reden wel hebben gehad om het aan de liefdadigheid te schenken. Als ik op deze foto uw gezicht be kijk, kan ik al bijna zien dat ge voor liefdadigheid geboren waart. Daarom zijt ge er waar schijnlijk ook voor gestorven. Alla, als ge uw geld aan mij gegeven hadt, zou ik nu mis schien enkel en alleen voor mijn plezier al deze dingen over u hebben geschreven, zonder de noodzaak om het dagelijks brood. Maar het kan ook zijn, dat ik nooit een letter op het papier zou hebben gezet, omdat ik in een hangmat ergens aan de Rivièra zou hebben kunnen liggen en enkel op een belle- knop zou hebben te drukken om in leven te blijven. Die van de liefdadigheid zullen u niet een treiterpin hebben genoemd, zoals wij. Zij zullen uw naam gezegend hebben en misschien ergens ingebeiteld boven de ingang van een we zentehuis. Nu ik u ontmoet heb op het Zandvoortse strand, in de gou den lijst van uw vergulde tijd, moet ik u danken dat ge mij door uw geld niet weerhouden hebt van schrijven. Ik vraag alleen, schuif nu en dan eens wat wolken weg van de zon, daar ge er toch dichtbij zit, en laat wat licht vallen in het gemoed van uw achter- achtemeef, wanneer hij dreigt een zure augurk te worden. Opdat hij de aardse vreugden bij elkander zal kunnen schrij ven tot een boeket, om na te laten als zijn tijd gekomen is. Bij wijze van liefdadigheid. J. L. Het hoofdbestuur van de Katholieke Aannemers- en Patroonsbond kwam in de gisterochtend voortgezette dertigste jaar vergadering in het Concertgebouw in Haarlem met een voorstel om koopvoor- waarden op te stellen, daar het steeds meer voorkomt, dat leveranciers en on deraannemers voor aannemers dikwijls on aanvaardbare voorwaarden stellen. De vergadering was echter van mening, dat eerst het resultaat afgewacht diende te worden van de onderhandelingen met de Federatie voor Groothandelaars in Bouwstoffen. Daarna kunnen de aanne mersorganisaties hun houding bepalen, zo opperde men. Voorts werd door de afdeling Utrecht een motie ingediend, waarin men vaststel de, dat het meer rendabel maken van de woningbouw, het voorkomen van de drei gende werkloosheid en het op peil brengen van het onderhoudswerk een eerste eis is voor het oplossen van de woningnood. Het hoofdbestuur is voornemens op de ingeslagen weg voort te gaan en zijn me ning over deze zaken, ook ongevraagd, te blijven uiten waar dat te pas komt. Nadat de afdeling Rotterdam had vast gesteld, dat voor het bouwen volgens pre mieregeling voldoende belangstelling be staat, merkte de voorzitter op dat in de grote steden de premieregeling onvoldoen de is, omdat daar de grondprijzen en de fundatiekosten veel hoger zijn dan in de overige plaatsen in Nederland. Alleen een andere regering echer aldus de voorzit ter kan in deze toestand verandering brengen en ik ben er van overtuigd, dat men over enige jaren spijt zal hebben van het feit, dat men de particuliere bouw niet meer gewaardeerd en geanimeerd heeft. De afdeling Tilburg wilde voorts lange ondershoud stermij nen voorkomen. Het hoofdbestuur echter was van mening dat de aard en de omvang van het bouwwerk de tijdsduur dienden te bepalen. Iets waardoor het vaststellen van een termijn zeer moeilijk was. Een afgevaardigde van de afdeling Til burg trok voorts nog van leer tegen de ambtenaren, die naar de mening van de afdeling in vele gevallen door te ver doorgevoerde bemoeienissen de woning bouw te veel stagneren. Diverse afdelingen voerden verder bij de rondvraag nog het woord, waarna de voorzitter de dertigste Bondsvergadering sloot en de afdeling Haarlem bedankte voor de uitstekende organisatie. Het onderzoek naar de malversaties bij de aanschaffingsdienst van de luchtmacht staf is thans zover gevorderd, dat een drietal officieren van deze dienst binnen kort voor de krijgsraad in Den Haag te recht zal staan. De eerste luitenant J. B. W. M. de K. en de kapitein F. A. Van H. verschijnen op 18 Juni voor de krijgsraad, de luitenant-kolonel B. B., het voormalige hoofd van de aanschaffingsdienst, op 16 Juli. Aan luitenant-kolonel B. is onder meer verduistering en valsheid in ge schrifte ten laste gelegd, aan de luitenant De K. het aannemen van steekpenningen 2000) en het gratis gebruik van een particuliere auto. Kapitein Van H. wordt er van verdacht een mindere door misbruik van gezag een valse verklaring te hebben doen afleggen. Voorts is hem oplichting ten laste gelegd. In de consistoriekamer van de Neder lands Hervormde Kerk te Lienden bij Tiel heeft zich gisteravond een ernstige gas ontploffing voorgedaan. Dominé Roosen daal, die in de consistoriekamer een gas- lucht waarnam, wilde met behulp van een lucifer controleren of de gaskraan wel goed sloot. Het gevolg was een hevige ont ploffing, waardoor het pas gerestaureerde gebouw ernstig werd beschadigd. De predi kant werd tegen de grond geslagen maar kwam met de schrik vrij. Een begin van brand werd door omwonenden geblust. Gisteravond is aan Koningin Juliana de eerste Hollandse Nieuwe aangeboden. Om zeven uur ontving Hare Majesteit in het paleis Soestdijk de burgemeester van Kat wijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, de schipper van de Katwijk 45, de heer H. Messemaker en diens echtgenote en de re der van de KW. 45, de heer Joh. Parlevliet. Deze delegatie bood de Koningin twee vaatjes nieuwe haring aan, die gistermor gen door de KW. 45 „Neptunus" in IJmui- den waren binnengebracht. De vaatjes waren gesierd met een vaantje in de Kat- wijkse kleuren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de staat huishoudkunde aan de gemeente-universi teit prof. dr. C. Goedhart. Tot buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde, in 't bijzonder de leer van het bankwezen en van de internatio nale economische betrekkingen prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart sinds 1940 direc teur van de Amsterdamse Bank, en tot ge woon hoogleraar in de nieuwste geschiede nis met inbegrip van de economische en sociale geschiedenis sedert omstreeks 1870, prof. dr. J. Presser.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5