c TWEKA „Sporthuis Haarlem" Bloemendaalse strand? -Clowntje Rick „Caecilia" naar Linz r J J Hoofdredacteur van „De Leidse Post" in hoger beroep „Nassau Oranje" te Breda geopend Engeland beperkt zijn bloembolleninvoer Heemstede Bloemendaal DONDERDAG 2 9 MEI 1 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jubileum C. A. Fransen Bestuursverkiezingen bij de Haarlemse speeltuinen Wisseling in leiding van Polygoon-Profilti Burgerlijke stand van Haarlem Fa. B. ENGELENBERG OFFlCIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Overhemden Colberts Tropicalcostuums Pantalons V.. V.V. Collar Shirts Regenjassen vanKimmenaede -h Rijkswerkplaats voor V akontwikkeling Garantiefonds Sportweek GaatU KAMPEREN aan het Kind door zandauto in IJmuiden doodgereden Diefstal van goederen uit een inboedel Voor de kinderen jL Sf Twee aangehoudenen vrijgelaten Vergadering Onderlinge T uinliedenvereniging Aanbesteding verbouwing Gezondheidshuis T af eltennïstour Jubileum Bijzondere Protestantse scholen Jaarvergadering van „Het Witte Kruis" FEUILLETON De fluistercampagne Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" vertrekt op 2 Juli uit Haarlem voor een bezoek van een week aan Linz in Oos tenrijk, de geboortestad van Bruckner, waar het de gast zal zijn van de „Sanger- bund Frohsinn". Er zal een concert wor den gegeven onder leiding van Nico Hoo- gerwerf, waarop werken worden uitge voerd van Jac. Bonset (die de reis mee maakt), Philip Loots, Fred Roeske en de dirigent. De netto-opbrengst van de verloting, die „Caecilia" ten bate van het Concert fonds heeft gehouden, bedraagt f 1041,67. Het is mede hierdoor, dat het koor de eerst twee jaren weer in staat is om de traditie van de gratis concerten voor ouden van dagen en invaliden, die zo'n grote populariteit genieten, voort te zet ten. Woensdag was de heer C. A. Fransen veertig jaar in dienst bij de N.V. Kaas handelmaatschappij „Gouda" te Haarlem. Des morgens werd de jubilaris met zijn familie op kantoor toegesproken door de directeur, de heer Paul Stuyt, die zijn gelukwensen vergezeld deed gaan van een geschenk in enveloppe. Verder spraken nog de heren W. de Graaf, procuratiehou der, en H. Weyling, pakhuischef. Beide bo den namens kantoorpersoneel, respectieve lijk pakhuis- en fabriekspersoneel ge schenken aan. De burgemeester van Heemstede kwam de heer Fransen mededelen dat de Ko ningin hem had onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tijdens de Dinsdagavond gehouden jaar vergadering van het Verbond van Haar lemse Speeltuinverenigingen werd de heer A. de Groot herkozen als voorzitter. Tot leden van het dagelijks bestuur werden ge kozen de heren: H. Kuiper, J. Jansen, J. Dekker en D. Rookhuiszen. Met ingang van 1 September is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer B. D. Ochse als directeur van N.V. Film fabriek Polygoon. Op diezelfde datum zal de heer Ochse zijn functie als president van de Polygoon-Profilti-werkgemeen- schap neerleggen. In beide functies zal de heer Ochse worden opgevolgd door de heer mr. J. M. Landré, thans directeur van de Regeringsvoorlichtingsdienst. De heer Ochse zal als adviseur van de werkgemeen schap aan de beide ondernemingen ver bonden blijven. HAARLEM. 28 Mei 1952 ONDERTROUWD: 28 Mei, M. van Wetten en G. Schmidt; R. Stokvis en G. Beenhak ker; L. Deventer en E. A. Lanzing; H. van Leeuwen en C. Loogman: J. W. Bergman en B. van Leeuwen; H. S. Kuik en H. P. de Jonge; H. Beuving en E. Hoppenbrouwer; L. Ligthart en H P. van Straelen; A. C. de Bruin en J. van Rijswijk; G. J. van Wunnik en W. K. Vrees; B. H. Hoogendoorn en A. A. Rotteveel: J. F. Tampelman en A. A. Dijk- hoff: C. H Treffers en J. M. Floris; J. E. v. d. Velden en E. A. Sminia; J. L. van Heip en H. Scheffer; F. Könings en J. M. van Dam; J. Sterk en N. ten Wolde; D. Griek- spoor en G. E. M. Werner; C. Kraan en F. A. Porsch; H. Treuren en J. Rozeboom; C. Snel en D. A v. d. Houten. GETROUWD: 28 Mei. A. E. Nan en P. J. v. d. Hoorn; G. A. Kesseler en N. R. Bryant; W. M. A. Kop Jansen en E. C. C. Natte; J. A. Bronk en J. Bakker; W. J. R. Hogeveen en A. Jonkman; M. Hansen en G. M. Beus; P. Steenstra en G. J. de Peuter; H. M. B. J. van Baaren en L. G. Th. Kiphardt; A. C. van Woiferen en A. M. van der Linden; A. F. Maerten en G. Overdam; J. J. de Koning en T. Been; G. H. Paap en C. M. Voorbraak; C. M. Smit en E. J. van der Aar; P. L. Pirovano en T. J. Folkersma; G. J. L. van Kuijk en J. Steffèns; C. H. H. Matheij en M. J. Lee- vendig; H. J. van Herwaarde en M. Frank. C. ter Wee en D. van den Dool; C. van Dijk en C. M. van Maren. BEVALLEN van een zoon: 27 Mei, C. J. van der Noortvan Egmond; 28 Mei, M, J. Commelter—Bank; M. van Heldenden Dekker. BEVALLEN van een dochter: 26 Mei, H. A. van der WeijdenVreenegoor; A. Stra- tinghWijbenga; 27 Mei, M. M. J. van Nor den—Nijhof: E. P. Peters—Luijsterburg; S. M. VosTijhof; W. H. Maertenvan Kam pen; A. Th. Thuis—Smit; C. E. van Leeuwen —van Straaten; 28 Mei, A. Duinkerken Dekkers. OVERLEDEN: 26 Mei, C. J. Dijkzeul. geb. Van Saase. 81 j., Zomervaart; 27 Mei, J. A. Sleeman, 59 j., Hazepaterslaan: O. E. van der Rol, 1 j., Brandtstraat; A. M. J. van Item geb. Van Eersel. 82 j., Zoetestraat. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Oogstraat 39 A iktarUm - Tri., t3:<T! ALLE LAKKEN EN VERVEN voor Huis. Auto en Industrie «er chique fesln, in donkergroen, geel. Alle maten 12.50 Speciale aanbieding beige en grijs fijne ruitjes of effen 42.50 in kamgaren en tweed, verstelbare elastische band 19.75. 29.50 95— SPAARNWOUDERSTRAAT 47—80 een nieuw K e r k o- product voor stad en strand 15.90 en mantels, popeline met ruitvoering vanaf 3975 TELEFOON 21392 In de directiekamer van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem zijn diploma's uit gereikt. Aan achttien cursisten van de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling te Haarlem, die, na gedurende een bepaalde tijd in de praktijk te hebben gewerkt, dit voorjaar een proeve van hun practische en theoretische bekwaamheid op bevredigen de wijze aflegden, werd een getuigschrift gegeven. De uitreiking geschiedde door de voorzitter van de Adviescommissie voor de Vakontwikkeling, de heer B. W. Lasschuit, in tegenwoordigheid van leden der com missie. de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de directeur van de Rijks werkplaats voor Vakontwikkeling en werk meesters van die werkplaats. De heer Lasschuit sprak de geslaagden toe en her innerde aan het grote belang voor betrok kenen en voor de gemeenschap van het behaalde resultaat. Tevens legde hij er de nadruk op, dat zij de plicht hadden de maatschappij te dienen en met allle kracht mee te werken aan de opbouw van het economisch leven. Enkele commissieleden richtten zich daarna nog tot de gediplomeerden. Spe ciaal werd hun de raad gegeven niet bij het thans bereikte stil te blijven staan, maar de verworven kennis te onderhouden en uit te breiden. Een zelfde advies gaf ook de directeur van de Rijkswerkplaats. Nadat nog een van de gediplomeerden de aanwezigen en speciaal de opleiders dank had gebracht, werd de bijeenkomst geslo ten. De opgeleiden werden gediplomeerd voor de volgende vakken: machinebankwerken (5), constructiebankwerken (2), draaien (5), timmeren (3) en metselen (3). Het college van B. en W. stelt aan de Haarlemse raad voor te besluiten vijf dui zend gulden bij te dragen als gemeentelijke garantie voor de Sportweek. In de verga dering van 4 Juni zal over dit voorstel worden beslist. Vijf Nederlandse deskundigen op het gebied van de bodembescherming zijn m?t de ..Nieuw Amsterdam" naar Amerika ver trokken voor het maken van een ongeveer drie maanden lange studiereis. Eén van hen is ir. F. L. A. Maandag, rijkscultuurconsu- lent uit Santpoort. ADVERTENTIE CjClfcCjUfa RIJWIELEN Él f J. DE GRAAF .tCLtWROARKWEG-i* -HèARlïM Keuze uit 20 verrch. sportmodellen Ook deze zomer zal Haarlems Dagblad bezorgd worden in de kampen „Zeemeeuwen" en „He lios". Wilt Uw opgave aan de bezorger of aan onze administratie als volgt inzenden Naam Adres verzoekt Haarlems Dagblad te zenden naar: Kamp Tent No. Datum De 13-jarige P. H. Prins uit de Fahrenheit- slraat is gistermiddag op een terrein nabij de Ichthuskerk door een zandauto over reden en gedood. De knaap, die naast de auto liep, toen deze laatste over de ijzeren platen, die ter plaatse zijn gelegd, in het duinterrein reed, struikelde, viel en kwam met het hoofd onder een der achterwielen terecht. De dood trad onmiddellijk in. Voor de Haarlemse rechtbank hadden zich te verantwoorden de chauffeur-ver huizer F. F. en de expediteur-verhuizer J. R. O., beiden te Haarlem, verdacht van diefstal van vloerkleden, overgordijnen en zilverwerk, gepleegd te Vogelenzang in het jaar 1950. Zij waren destijds compagnons en hadden een gedeelte van een loods in Vogelenzang gehuurd. In het andere ge deelte stonden goederen van een familie. Af en toe haalde F. tapijten, gordijnen of zilverwerk weg; O. stond dan op de uitkijk en nam de goederen in ontvangst. De goe deren zijn verkocht en de opbrengst er van liep in de duizenden. De officier van jus titie eiste tegen F. F. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en tegen J. R. O. een straf van een jaar. Mevrouw mr.' Barendsen herinnerde aan de moeilijkheden, waarmee F. bij betaling van belasting had te kampen en verzocht een gecombineerde straf op te leggen. Me-, juffrouw mr. S. Boekman pleitte clementie voor J. R. O. De rechtbank zal op 12 Juni uitspraak doen. Nu moest er in ieder geval iets gedaan worden voor de Zwartjes. Oom Tripje had al plannen gemaakt. Hij ging naar de burgemeester en sprak er over. Hij zei, hoe erg het er daarginds voor die arme Zwartjes uitzag, en de burgemeester was het met oom Tripje eens, dat daar iets aan gedaan kon worden. En de plannen van oom Tripje vond hij goed. Om te beginnen zou er gecollecteerd worden in Speelgoedstad; en alle inwoners zouden graag iets geven voor het goede doel, daar was geen twijfel aan. Zo werd de collecte gehouden. En de jongens ivaren blij toen oom Tripje zei dat ze ook met de bus mochten rondgaan. Ze kregen ieder een bus met 'n gleuf erin, om het geld op te halen En daarmee gingen ze de stad in. „Voor de Zwartjes!", zeiden ze, en ieder, die op straat liep, hielden ze hun bus voor. Niemand zei nee; iedereen tastte in z'n zak en stopte wat geld in de bus, want men v wist, dat het voor een goed doel was. De jongens vonden het prettig werk. Telkens, als ze elkaar tegenkwamen, lieten ze elkaar voelen, hoe zwaar hun bus al was.... Voor het gerechtshof in Den Haag stond gistermiddag in hoger beroep de vroegere hoofdredacteur van het inmiddels opge heven weekblad „De Leidse Post", H. L., uit Leiden, terecht. Hem was ten laste ge legd, dat hij in twee artikelen in dat blad de eer en goede naam had aangetast van oud-resident M. Klaassen en de oud-hoofd commissaris van politie van Bandung, de heer J. C. Ch. Damen. Bovendien, dat hij een ingezonden stuk had opgenomen, waar in deze personen beschuldigd worden een bedrag van 30.000 aan steekpenningen van Chinezen te hebben aangenomen. De Officier van Justitie had 1000 boete subsidiair vier maanden hechtenis geëist. De procureur-generaal, mr. Van Gilse, vroeg of L. het niet in strijd met het jour nalistieke fatsoen achtte om vertrouwelijke rapporten zonder meer te publiceren, doch L. zei, dat hij hiertoe was gedreven door zijn gevoel voor recht en door het niet in grijpen van de autoriteiten. De procureur-generaal achtte het ten laste gelegde beween en zei zich niet te kunnen verenigen met de uitspraak van de rechtbank: „gedeeltelijk niet ontvankelijk en gedeeltelijk vrijspraak". Wegens smaad, meermalen gepleegd, eiste hij 400 boete, subsidiair één maand hechtenis. De raadsvrouwe van L., mr. D. E. H. Schaeffer uit Leiden, zei dat L. zich heeft laten meeslepen. Nadat de publicatie in de „Leidse Post" was verschenen en nadat andere dagbladen zich met het geval hadden bemoeid, werd pas een commissie van onderzoek ingesteld. Daar men bij de autoriteiten geen gehoor had gekregen, wilde L. een appèl op het rechtsgevoel der gemeenschap doen. Hij had werkelijk de bedoeling het algemeen belang te dienen. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Badpakken en sportieve Zomershirts biedt U keus uit een grote collectie Tweka-sportkleding. Grote Houtstraat 123 - Tel. 12215 De zaak-Harjono W. J. S. en A. A., die onlangs werden gearresteerd, omdat zij de wapens, waar mee de aanslag op de Indonesische mili taire attaché, luitenant-kolonel Harjono, werd gepleegd, na de aanslag vervoerd en verborgen hebben, zijn door de rechter- "commissaris op vrije voeten gesteld. Gistermiddag heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. Rutten, de tentoonstelling „Nassau Oranje" te Breda geopend. De locoburgemeester van Breda, de heer J. Meys, reikte de kortgeleden ingestelde ere-penning der stad aan de minister uit, evenals aan jhr. mr. Beelaerts van Blok land, vice-president van de Raad van State, jhr. dr. D. P. M. Graswlnckel, algemeen Rijksarchivaris en kolonel K. F. Puffius, gouverneur der K.M.A. De tentoonstelling is over acht zalen ver deeld en omvat de Nassau's in Breda, de Nassau's en het landbestuur, de Nassau's en het Gulden Vlies, de heerlijkheden van Nassau, Breda in de 80-jarige oorlog, de ontwikkeling van Breda in de loop der tijden en de Nassau's en het kasteel van Breda. De tentoonstelling is ondergebracht in het Huis van Brecht. LONDEN (Reuter) Het Engelse mi nisterie van Handel heeft bekend gemaakt, dat de invoer van bloembollen uit Euro pese landen dit jaar vergeleken met ver leden jaar met ongeveer 35 procent zal worden verminderd. In overeenstemming met de Nederlandse autoriteiten is be sloten, dat het totale bedrag van de Britse invoer van bloembollen uit Nederland niet groter zal zijn voor het resterende deel voor 1952 dan 2,4 millioen pond sterling, zonder dat gebruik gemaakt behoeft te worden van een stelsel van individuele vergunnin gen. De invoer van bloembollen uit Frank rijk en België tot het einde van dit jaar zal echter slechts met vergunning kunnen geschieden. Voor Frankrijk is het quotum vastgesteld op 35.000 pond sterling en voor België op 25.000 pond sterling. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aer- denhout en Omstreken" hield Woensdag avond een ledenvergadering in het Volks koffiehuis. Op 12 Juni houdt de vereniging een avond-excursie naar de Stadskweektuin ie Haarlem. Op 10 Juli wordt een excursie gehouden naar de kwekerij van de firma C. G. van Tubergen Jr. De jaarlijkse grote ex cursie, op 23 Juli, gaat naar Wageningen. Daar wordt dan ook de jaarlijkse bondsdag van de Bond van Tuinbouwstudieclubs ge houden. De mededeling over de Lath.vruswedstrijd, waaraan men een tentoonstelling wil ver binden. was oorzaak van een uitgebreide discussie. Er bleek namelijk bij de organisa ties, welke tot deelneming aan dit jaarlijkse evenement waren uitgenodigd, enig verschil van mening te bestaan. Er werd een commis sie benoemd die op korte termijn deze aangelegenheid zal regelen. De jury voor de jaarlijkse tuinkeuring zal uit Haarlemse vaklieden bestaan. De secretaris van de afdeling, de heer G. Boting. meld een causerie over de aanleg en het onderhoud van borders, waarin vooral werd gewezen op de noodzakelijkheid van een goede plantensortering en kleurencom binatie.. Woensdag werd in het Verversingshuis namens het gemeentebestuur de verbouwing van het Gezondheidshuis aan de Lieven de Keylaan aanbesteed. Er waren in totaal 22 inschrijvingen binnengekomen. Hoogste in- schrijfster was de firma Van Reewijk te Sassenheim met f 148.740. laagste de firma Van der Putten te Heemstede met f 116.762. De gunning zal later worden bekend ge maakt. Hedenmorgen vertrok de Heemsteedse Tafeltennisvereniging per touringcar naar Duitsland teneinde daar wedstrijden te spe len. Het eerste doel is Coblenz. In April is in de Nederlands Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein een dienst gehouden ter gelegenheid van het feit. dat het honderd jaar geleden was, dat de Bijzonder Protestantse Schoolvereniging werd opgericht. Voiaende week worden feesten gehouden. Het bestuur houdt Dinsdagmiddag van vier tot zes uur in de Gerrit Bargerschool een receptie. Deze school is sinds enige jaren gevestigd op de buitenplaats Kennemeroord aan de Herenweg. In de school zal een tentoonstelling worden gehouden door de leerlingen ge maakte tekeningen. Bekroonde werkstuk ken van alle leeftijdsgroepen zullen te zien zijn. Ook zullen portretten en foto's uit het verleden geëxposeerd worden. Dinsdagmiddag zullen sport- en gym- nastiekdemonstraties worden gehouden. De receptie is de inleiding van het feest dat drie dagen duurt. De opvoering van het jubileumspel „Een eeuw op tafel", geschreven door Jaap Moulijn, zal het hoogtepunt zijn. De regie is in handen van Wim Paauw. Het spel wordt in het Minerva-theater opge voerd. Voor oud-leerlingen wordt in het Jeugdhuis aan de Hereneg 111 een réunie gehouden, waaraan een maaltijd verbon den is. In. hotel Roozendaal te Overveen is Woensdagavond de jaarvergadering ge houden van de afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" onder voorzitterschap van de arts H. D. G. A. Immink. Het jaarverslag van de secretaris over 1951 vermeldde het constant blijven van het aantal leden; aan het einde van het jaar bedroeg het 1912. De drie wijkverpleegsters hebben geza menlijk in 8883 gevallen (1950 9474) hulp verleend. Deze hulpverlening omvatte 404 gezinnen. Hieronder valt ook het werk van de T.B.C.-bestrijding. Veel gebruik werd er gemaakt van de verplegingsartike- len uit het magazijn. De drie gezinsverzorgsters hebben in vijftig gezinnen, waarin de huisvrouw door ziekte niet in staat was haar taak te doen, hulp verleend gedurende 626 dagen. Besloten werd tot het oprichten van een onderafdeling kraamverpieging, nu de ver eniging voor Kraamverpieging in Bloe mendaal is opgeheven. Hierbij zal worden samengewerkt met „Het Witte Kruis" in Haarlem. De leidster-docente van de kraamverpieging van ..Het Witte Kruis" in Haarlem zal voortaan 's Woensdagmiddags zitting houden in het wijkgebouw aan de Bloemendaalseweg 307. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. OuwehandSchipper, d.: A. v. LierPieck. d.: E. M. Rokebrand Morsch. d.: F. J. Hartsuiker—ten Kate, d.; M. J. de Vries—v. Buuren, z.; C. C. Neder- koornSchouten, d. GEHUWD: W. P. J. Derksen en P. M. B. Heijne; K. Jongert en T. A. Giesen; H. v. Baaren en A. M. A. IJzer. OVERLEDEN: W. van Leeuwen, 65 j.; W. K. Wierda. 75 j. Sedert Vrijdag woedt er brand aan boord van het K.N.S.M.-vrachtschip „Hestia", dat uit de haven van Oranjestad op Aruba in Willemstad is teruggekeerd met een lading koffie, zink en ijzererts. Hoewel de brand zeer hardnekkig is, bestaat er geen gevaar voor het schip. De tentoonstelling „Wonderland en Gouden Handen" zal van 16 Juli tot 6 Augustus in het RAI-gebouw te Amsterdam worden gehouden. Vijfenveertig der grotere V.V.V.-kan- toren in Nederland hebben besloten tot sa menwerking. Zij geven niet alleen inlich tingen over de eigen gemeenten doch voor taan ook over eikaars gemeenten. Op 30 Mei vertrekt wederom een déta- chement Nederlandse vrijwilligers per troe pentransportschip uit Rotterdam naar Korea. Het détachement dat 175 man telt, staat onder commando van de kapitein H. Vader uit Leidsendam. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed de aanleg van de aardebaan van het gedeelte ScharwoudeDe Hulk van de weg Amster damDen OeverLeeuwarden, in de ge meenten Avenhorn en Berkhout. Laagste in- schri.ifster was de firma J. Ooms en Zn. te Avenhorn met f 327.300. Tachtig winkeliers In Purmerend en omgeving hebben besloten om inwoners, die er een gewoonte van maken niet contant te betalen, geen goederen meer te leveren. Iemand die een fiets koopt en deze niet op tijd betaalt, kan geen waren meer bij bak ker, slager, melkboer, groenteboer en andere leveranciers krijgen, zolang de fiets niet is betaald. Twee jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering luidde het vonnis, dat de Amsterdamse rechtbank heeft uitgesproken tegen de 22-jarige B. K. uit Amsterdam wegens zakkenrollerij in trams, bij tramhalten en in warenhuizen. Zijn me deplichtige, de 30-jarige C. S., werd even eens veroordeeld tot twee jaar en zijn 30- jarige broer tot één jaar. Bij de opgraving in de St. Pieterskerk te Utrecht, heeft men de sarcophaag terug gevonden van bisschop Bernulphus. In de sarcophaag. die uit de 11de eeuw dateert, werd een houten kist aangetroffen, resten van geweven stof en van een menselijk skelet. In April hehben opvarenden van een Groninger kustvaarder een 12-jarig Marok kaans jongetje uit Casablanca meegenomen naar Rotterdam, waar de vrouw van de tweede machinist zich over het knaapje ont fermde. De Vreemdelingendienst kan deze kindersmokkeiarij echter niet goedkeuren en zal Braham ben Ali in Juli met een schip naar Casablanca terugsturen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, zal op 19 Juni het nieuwe studentensanato rium te Laren officieel openen. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is een prijs van twintigduizend gulden gevallen op no. 12168. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is bevorderd tot arts de heer B. D. Bangma te Santpoort. Voor het examen 1ste gedeelte slaagde mej. A. A. de Kogel te Hillegom. Op 1 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. M. Schaeper als cassière in dienst kwam bij de N.V. Vroom en Dreesmann, Korte Veerstraat te Haarlem. Op Dinsdag middag 3 Juni zal men haar in de Begastraat 9 kunnen gelukwensen. Het muziekcorps van de N.Z.H.V.M., de Harmoniekapel N.Z.M. te Haarlem, heeft op het concours, uitgeschreven door de ver eniging T.A.V.E.N. te Schoonhoven, in de lste afdeling Harmonie een eerste prijs be haald met 396 punten en lof van de jury, een tweede prijs in de marswedstrijd en een tweede prijs in de erewedstrijd. Bovendien kreeg de vereniging een extra prijs voor het hoogste aantal punten en de dirigent, de heer P. Baart, een eervolle vermelding voor zijn muzikale leiding en opvatting. Woensdagmorgen om halftien zal de eerste steen worden gelegd voor het eerste gedeelte van het definitieve gebouw voor het Coornhertlyceum aan de Chrysanthe mumlaan. Op 18 Juni zal het echtpaar J. C. de Wolf—Korstenbroek. Frankenstraat 52 in Haarlem, de dag herdenken waarop het 50 jaar geleden in de echt verbonden werd. Bij het station Bloemendaal wordt door een Amsterdamse aannemersfirma een nieu we rijwielloods gebouwd. Tot dusver ston den de rijwielen in rekken op het perron. Het grote herenhuis Maria's Lust op de hoek van de Donkerelaan en de Brederode- laan te Bloemendaal, dat lange tijd leeg heeft gestaan, is verkocht en wordt door een ingenieurs-adviesbureau te Amsterdam ver bouwd. Ondanks het grote gebrek aan woon ruimte is er weinig animo om grote huizen te kopen. In Bloemendaal staan vele heren huizen te koop, aan de Noorder Stationsweg reeds vier, waarvan één leeg te aanvaarden is. Vele huizen, die op veilingen te koop wor den aangeboden, worden opgehouden. De Amsterdamse rechtbank heeft de 35-jarige tegelzetter Th. M. K. uit Amster dam veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. K. die reeds negen keer veroordeeld is, heeft vele inbraken gepleegd, onder andere in Bloemendaal, waar hij een heren- costuum, een winterjas, een fototoestel, een verrekijker, een electrische klok en broches stal. Het hoofd van de justitionele afdeling van de Haarlemse politie verzoekt hem of haar die omstreeks Februari 1952 op de Leidsevaart een gouden armband heeft ver loren. zich te vervoegen bij d* politie, Sme- destraat (kamer 241. Woensdagmiddag om vijf uur stak de vijftienjarige P. J. van I. de rijbaan van de President Steijnstraat over om een bal op te rapen en lette niet op het verkeer. Hij werd aangereden door een motor en liep een schedelbasisfractuur op. Per ziekenatuo is de jongen naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 53) De hoofdinspecteur klemde zijn hand om de leuning van zijn stoel. Hij stond voor de grootste krachtproef uit zijn gehele carrière: Simpkins had hem op een onbe schaamde wijze uitgedaagd. De kolonel zou volgens zijn zeggen niet minder dan drie mensen, die notabene nog onder scherpe politiebewaking stonden vermoorden; vier zelfs, indien men Terence Cavendish mee rekende! Het is een onmogelijkheid, mompelde Brannigan binnensmonds. Het móét bluf van hem zijn! Of zou hij soms wat an ders op het oog hebben en proberen mij in een valstrik te lokken? De hoofdinspecteur kon deze vraag ech ter niet beantwoorden, xuj tastte nog vol komen in het duister Als de kolonel er in zou slagen de groot ste wiskundige en knapste wetenschaps man na Einstein van het leven te beroven, dan zou hij een grote overwinning behaald hebben. Aan Thomas Barnes en Percivan Hunt dacht Brannigan nauwelijks; hun dood zou Engeland niet op haar grondves ten doen trillen! Een half uur later werd Brannigan rap port uitgebracht, dat de directe omgeving van Victoria Station was uitgekamd, doch zonder dat men enig resultaat had mogen boeken. Wel waren enige mensen opge pakt, die enigszins op Simpkins leken, doch na een vluchtige controle moesten zij al weer vrijgelaten worden. De kolonel be vond zich niet onder hen. Simpkins woonde vermoedelijk in de buurt van Victoria Station, want Branni gan kon zich niet indenken, dat de misda diger na zijn telefoongesprek een taxi ge nomen zou hebben. De chauffeur zou toch te gemakkelijk opgespeurd kunnen worden. De kolonel was klaarblijkelijk, nadat hij had opgebeld, op zijn gemak weggewan deld. Enkele minuten later zou hij, al in de omliggende straten verdwenen kunnen zijn. Ook bestond natuurlijk de kans, zoals Brannigan plotseling te binnen schoot, dat de kolonel een trein naar Sussex genomen zou hebben. Brannigan zag nog nergens het spreek woordelijke lichtje schijnen, maar h(j liet zich hierdoor niet uit 't veld slaan! De rest van de nacht bleef de hoofd inspecteur aan zijn bureau zitten. Hij dacht grondig na over het probleem, waarvoor Simpkins hem gesteld had. Zijn eerste re actie op de bedreiging van de kolonel was geweest om onmiddellijk stappen te nemen opdat de betrokkenen nóg beter beschermd zouden worden. Op dit uur van de nacht zou zo iets echter weinig effect sorteren, hij moest voorlopig de kat nog maar uit de boom kijken. Bij stukjes en beetjes begon zich een plan in Brannigans hoofd te vormen. Eens had hij Lord Mountbanner een grote dienst bewezen, waarvoor de grootgrondbezitter volgens zijn eigen zeggen nooit genoeg zaam had kunnen bedanken. De hoofdin specteur wist, dat hij direct als hij 't vroeg, de beschikking zou kunnen krijgen over de Londense woning van Lord Mountbanner op Grossner Square temeer nu de eigenaar van het vorstelijk huis in Schotland ver toefde, zoals hij juist die morgen in „The Times" had gelezen. Alhoewel het drie uur in de nacht was, vroeg Brannigan toch het buiten in Schot land aan. Al na enkele ogenblikken was de verbinding tot stand gekomen en sprak Brannigan tot een enigszins geagiteerde butler. Een minuut later had de hoofdin specteur Lord Mountbanner zelf reeds aan de lijn. Brannigan bood direct zijn excuses aan, dat hij zo in het holst van de nacht opbelde, maar de zaak kon onmogelijk enig uitstel lijden. Ik begrijp het volkomen, antwoordde Lord Mountbanner. Natuurlijk moet u zo snel als maar mogelijk is handelen. Ik zal om zeven uur mijn butler op Grosvenor Square opbellen en hem de nodige instruc ties geven. Van mijn kant lekt hier uiter aard niets van uit. Brannigan werkte tot aan het aanbreken van de 'dag aan zijn plan. Toen ten slotte het morgenlicht door de gordijnen begon te schijnen stond hij op. Hij rekte zich eens goed uit, liep naar het raam, schoof de gordijnen open en keek naar buiten, over de grijze Theems. Duizenden gedachten warrelden door zijn hoofd, toen hij de vele duels, die hij met Simpkins had uitgevoch ten, in zijn herinnering terug riep. De ko mende strijd zou wel eens de laatste voor de kolonel kunnen zijn! Direct na het ontbijt legde Brannigan enkele bezoeken af, waarbij zijn auto trouw werd gevolgd door twee politiewagens. Eerst zocht de hoofdinspecteur Percival Hunt op, die zijn preek voor Zondag aan het schrijven was. De wachtkamer was reeds bijna geheel bezet. Brannigan viel met de deur in huis. Het is verreweg het verstandigst, als u nu direct, met mij meegaat. Waarschijn lijk maar voor een paar dagen. Kunt u ogenblikkelijk gaan pakken? De geestelijke keek enigszins ontstemd. Ik heb het op 't ogenblik bijzonder druk, mijnheer Brannigan. Vanmiddag moet ik met een deputatie naar de ge meenteraad en de bisschop wil morgen enkele plannen met me bespreken. Brannigan legde in het kort precies uit hoe de vork aan de steel zat. Het is een kwestie van leven en dood! Goed ik ga met u mee, zei Hunt ten slotte. Maar geeft u mij nog een half uur, dan kan ik ten minste mijn afspraken nog afzeggen en hij greep al naar een sta peltje postpapier. Kan ik zeggen, waar ik heen ga? In geen geval! Dat is juist mijn opzet. U mag niet meer in contact komen met de buitenwereld. Een inspecteur van politie bleef in de kamer van de geestelijke, terwijl deze zijn brieven schreef. Toen Percival Hunt ten slotte een koffertje had gepakt, werd hij naar een van de politiewagens gebracht. Met een grote omweg en nu en dan plotse ling links en rechts afslaand om eventuele achtervolgers op een dwaalspoor te bren gen, reed de wagen met grote snelheid naar Grosvenor Square Intussen was Brannigan vertrokken naar het hotel, waar Barnes logeerde. Een de tective in burger stapte naar voren, toen Brannigan op de étage, waar de million- nair zijn studie had, de lift verliet. Geen moeilijkheden?, informeerde Brannigan. Nee sir. Het gastenboek controleer ik ook geregeld. Thomas Barnes was juist klaar met het ontbijt. Hij zag er minder bezorgd en niet meer zo zenuwachtig uit als de laatste keer, dat Brannigan hem ontmoet had. U gaat zo dadelijk met mij mee, zei Brannigan, zonder enige inleiding. We gaan ergens heen, waar u de eerstkomende dagen volkomen veilig zult zijn. Als alles volgens plan verloopt, zult u daarna geen moeilijkheden meer hebben. Ik vind het best, zei de voedselfabri- kant, zich uit zijn stoel hijsend. Ik heb me hier niets op mijn gemak gevoeld! Plotseling kreeg Barnes een angstige blik in zijn ogen. Ik hoop dat ik niet in een stoel moet gaan zitten en wachten tot dat die man verschijnt! Brannigan lachte. Nee, het zal niet zo gaan als de vorige keer. Ik kan u overigens niet zeggen waar \ve heen gaan. Bel uw kantoor dus maar op en zeg dat u een paar dagen onbereik baar bent. Maar ik mag toch nog wel telefone ren? Ik zit midden in enkele belangrijke transacties. Dan moet u zich maar laten vervan gen!, zei Brannigan, en zijn stem klonk onverbiddellijk. Barnes mopperde wat, maar hij zag ten slotte wel in, dat het noodzakelijk was dat alles volkomen geheim bleef. Nog steeds in zich zelf mompelend, liep hij de trappen af en stapte in de politie wagen. Ze bereikten Grosvenor Square, dat slechts enkele honderden meters van het hotel af was gelegen, pas na een uur. Brannigan stond nu voor het moeilijkste deel van zijn taak. Hij voelde instinctief, dat professor Porter, die zich ongetwijfeld wel weer met ingewikkelde proefnemin gen bezig zou houden, het moeilijkste te overreden zou zijn. Hij zou naar alle waar schijnlijkheid niet zonder slag of stoot Har well verlaten. Brannigans vrees werd bewaarheid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9