feu Ideaal Pinksterfeest Onze puzzle Dit maken we zelf Belgie's koninklijke familie leeft achter muur van hofdignitarissen 1 GESLAAGD... dank ZIJ ■Clowntje Rick Koning Boudewijn, een eenzaam vorst c WASSEN STRIJKEN STOMEN Steentjes des aanstoots Bio-vacantieoord werd ruim bedacht KERKELIJK LEVEN Voor de kinderen HILVERSUM Bestuur van speelclub veroordeeld Vrouwengroep in de VVD FEUILLETON De fluistercampagne ZATERDAG 31 MEI 1952 Naar aanleiding van Koningin Juliana's Amerikaanse reis trof het me weer eens, hoe groot de korte afstand tussen Soest- dijk en Laeken is. Onze vorstin, die met haar gemoedelijke beminnelijkheid de Amerikanen won. die dikwijls bij verras sing ergens verschijnt, die met de kinderen op de speelplaats meedoet, is ons Neder landers zo nabij. Koning Boudewijn is, zoals zijn vader een hoge, verre figuur, zelfs voor de koningsgezinden, onbereik baar- achter een muur van hofdignitarissen en heren-in-jacquet. Hij leeft tussen oude mensen. En dat is wel gekarakteriseerd in de twee voor naamste figuren aan het hof. Zijn hof- maar-schalk was vijftig jaar geleden al secretaris van Koning Leopold II. en de kabinetchef, 's konings naaste politieke medewerker, is een gepensionneerd provin ciaal gouverneur. Een klein voorval van kort voor de oorlog illustreert duidelijk het ondoordringbare van deze „hofhaag", rondom de koning en zijn familie. Een groep Waalse mijnwerkerskinderen uit de Borinage kwam naar Brussel om Prins Boudewijn, toen nog een kind, een kleine mijnwerkerslamp aan te bieden. Ze wer den ontvangen door een gestrenge hofdig- nitaris, aan wie ze hun verzoek deden, om dit lampje aan de Prins te mogen over handigen. De dignitaris verdween en kwam terug met de gewichtige medede ling, dat de hofmaarschalk hen zelf zou ontvangen. Toen de begeleider opmerkte, dat het zoveel aardiger zou zijn, wanneer ze de Prins zelf mochten zien, verstijfde de man kennelijk. Was de hofmaarschalk niet hoog genoeg? De Prins was een hogere Hoogheid, niet „ook een kind". De mijn werkerskinderen hebben hem niet gezien. Met .Astrid stierf democratische geest In deze sfeer, die nog gedrukt werd door de rouw om de voor alle Belgen onverge telijke Kóningin Astrid, zijn Koning Bou dewijn, Prins Albert en Prinses Josephine- Charlotte opgegroeid. Want sinds de dood van de bijna als een heilige vereerde Ko ningin Astrid is de ..democratische" geest, die zij van de Scandinavische vorstenhui zen meebracht, vrijwel verdwenen. Juist het democratische, 'het gewoon-beminne- lijke wekte de verering van de Belgen. Maar met het verschrikkelijke ongeluk van Küssnach herwon ook de vroegere starre hofgeest zijn rechten, al werd die tijdelijk wat verzacht, toen Koning Leo pold in Zwitserland verbannen leefde. Zo kwam het, dat de jonge koning niet meer naar de enthousiast juichende me nigte terugwuifde, toen hij na de troons bestijging naar het Paleis reed, maar op de hele lange rijtoer slechts enkele malen stijfjes salueerde en ook maar héél, héél even op het balcon verscheen, om de men- ADVERTENTIE •-Jr. De populaire Koningin Astrid: omstuwd door het volk. sen, die in een gloeiende zomerhitte ureri hadden staan wachten, te groeten. Dit alles heeft iets verdrietigs, vooral voor de jonge Koning, die geen vrienden van zijn eigen leeftijd heeft. Zo verschrikkelijk formeel Toen kwam de onaangenaamheid in ver band met Koning Boudewijns afwezigheid op de begrafenis van Koning George van Engeland. Die zaak is zowel in België als vooral in Engeland verschrikkelijk opge blazen. Klaarblijkelijk heeft het hof toen besloten, dat de Koning „meer onder de mensen moest komen, zich meer moest vertonen". En dat gebeurt ook. Bijna iedere week verschijnt hij bij een paar plechtigheden. Maar het blijft nog zo zwart van de jacquetten om hem, het is nog zo verschrikkelijk formeel. Prinses Josephine „ga zaat schuen" Verwonderlijk en des te gelukkiger is het, dat Prinses Josephine-Charlotte de traditie van haar. moeder zo veel mogelijk voortzet en behalve Koningin Elisabeth (moeder van Koning Leopold) de enige is, die zich ook wel officieus in het publiek vertoont. Zij is dan ook zeer bemind. En zo kon het gebeuren, dat onlangs, bij haar bezoek aan de Brusselse Marollen een echte Bruselaar-Morilliaan zich potig door' het politiecordon werkte, zijn ruige kop in de auto stak en zei: „Zjózefien, ga zaat schuên!" (Josephine, gij zijt mooi) en zich daarna voldaan over zijn charmante toe spraak terugtrok. De begeleidende hofda mes waren verstijfd, maar de Prinses glim lachte. Ze glimlacht altijd vriendelijk en een beetje timide en heeft daarmee alle harten gewonnen van de Belgen, of ze nu voor of tegen haar vader waren. Zo kan op den duur de aanhankelijk heid, aan de Prinses betoond, ook de an dere leden van de familie ten goede ko men. Ook Koningin Elisabeth, weduwe van Koning Albert, bezoekt zeer veel con certen, films en tentoonstellingen, want zij is zeer kunstzinnig. Het meest houdt ze van muziek. Kort na deze oorlog verweet men haar wel eens communistische sym- ADVERTENT1E Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K2500) 11928 INBOEDELVEILING 24/25 JUNI Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst pathieën. Ze verscheen bij voorbeeld gere geld op de Amitiés Belgo-Sovjetiques, waar de „Anglo-Amerikaanse imperialis ten" het in redevoeringen duchtig moesten ontgelden, en ze heeft even een communis tisch georiënteerde vrouwenorganisatie ge steund. Daarvan is ze nu echter terugge komen. En dan is er nog een derde vrouw, de bescheidene. en, paradoxaal genoeg ook de meest geruchtmakende: de knappe, zeer ontwikkelde Prinses van Réthy. Zij houdt zich op de achtergrond en eigen lijk is van haar slechts bekend, dat ze in het koninklijk gezin de plaats inneemt van de geliefde koningin Astrid en ook als zo danig door Koning Boudewijn. Prinses Jo sephine en Prins Albert wordt beschouwd en bemind. Haar twee kindertjes. Prins Alexander en Prinses Marie-Christine ko men ook zelden in het publiek. Al is dit al het werkelijk bekende, ei' is in België geen vrouw, waarover zoveel praatjes de ronde doen. Zelfs kruidenier en werkster vertellen je de meest waarzinnige schan daaltjes over haar en haar omgeving. Bij het koningsdrama 'heeft zij het ook al zo moeten ontgelden door woord en geschrift en zelfs met getruqueerde foto's, dat het ons buitenlanders met stomheid heeft ge slagen. Ook dit is verdrietig, meer dan dat. Misschien zal de glimlach van Prin ses Josephine ook de „kwatongen", zoals ze hier heten, doen zwijgen. Er is zoveel goodwill nodig. HENRIëTTE Op de rjjksweg Sassenheim-Den Haag wordt thans tussen het viaduct bij Den Haag en Den Deyl te Wassenaar op ver schillende plaatsen split op het wegdek gebracht. De K.N.A.C. doet een dringend beroep op alle bestuurders van motorrij tuigen, die deze weg passeren, ter plaatse hun snelheid aanzienlijk te verminderen. De onder de banden wegspattende steen tjes brengen namelijk veel schade toe.aan passerende en achterrijdende voertuigen. Dat dit beroep op medewerking dringend nodig is blijkt uit de b\j de K.N.A.C. bin nengekomen berichten dat een bus en ver scheidene personenauto's hun tocht moes ten staken omdat hun voorruit in matglas was veranderd. Een achter op een motor zittende dame werd door het door passe rende auto's opgeworpen split ernstig aan het gelaat gewond. Het bestuur van de stichting „Bio-vacan tieoord" deelt mede, dat de Paascollecte 1952, welke ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der stichting werd gehouden, heeft opgebracht 106.297,37 (vorige Paas collecte ƒ86.401,61). Het bestuur der stichting zegt dankbaar gestemd te zijn jegens het gehele Neder landse bioscoopbezoekende publiek voor de royale medewerking aan deze jubileum- collecte, waardoor het mogelijk blijft het werk voor het zwakke Nederlandse kind voort te zetten. Bij het pluimvee van een landbouwer te Zuid-Beyerland is pseudo-vogelpest ge constateerd. Ongeveer 100 kippen werden afgemaakt. Zeer veel mensen weten met het Pinksterfeest eigenlijk geen raad. Enkele tientallen militairen, die des tijds ergens in West-Java lagen, heb ben op een Pinkstermorgen geléérd wat de zin is van dit vreemde feest. Wij willen u, drie jaren na die mor gen, iets van hun belevenissen ver tellen om daardoor zelf iets dichter bij de Pinksterboodschap te komen. De stad, waar de soldaten gelegerd wa ren, was schoon wat de natuur betrof, maar overigens had haar naam een bittere klank gekregen. In politiek opzicht was de onrust groot en vele Indonesiërs en Nederlanders hadden hun leven gelaten in de hartstocht van de guerilla-strijd. Ondanks alles, of misschien juist door dit alles kwamen al lerlei Christenen, zowel uit de Indonesische als Chinese en Nederlandse bevolkings groepen bij elkaar en besloten om op het Pinksterfeest een gemeenschappelijke kerkdienst te houden. Politieke spanningen en troebele verhoudingen ten spijt. Het was voor allen een kwestie van durf of beter gezegd een zaak van geloof. De kerk was overvol met Chinezen en Indonesiërs, Indo-Europeanen en Hollan ders, zowel burgers als militairen. De laat- sten naar Nederlandse begrippen wel zeer gemengd: hervormden en gereformeerden, remonstranten en doopsgezinden, christe- lijkgereformeerden en lutheranen. (In het Bijbelse Pinksterverhaal uit Handelingen 2 komt ook zo'n bonte lijst met namen voor.) Er werd in de Maieise en Nederlandse taal gezongen en gepreekt. Een Chinees kerkkoor verleende medewerking. Er werd vurig gesproken, aandachtig geluisterd en Het was goed gegaan. Er was veel geld binnengekomen van alle kanten. Verheugd ging oom Tripje naar ae bank en bracht daar al het geld, dat men met de collecte en andere dingen had opgehaald. Dat zou nu gebruikt worden om er hout, ijzer, gereedschappen en voedsel voor te kopen; dat alles werd nu naar Zwartjesland gestuurd. Toen de jongens er naar vroegen, wat er allemaal ging gebeuren, legde oom Tripje het hun uit. „Alles wat de Zwartjes nodig hebben om hun dorp weer op te bouwen, wordt hier voor het geld gekocht, en dat gaat zo gauw mogelijk met vliegtuigen naar Zwartjes- land. Ook het eten is hard nodig en moet er spoedig zijn, anders zouden de Zwartjes honger lijden, en dat zou heel erg zijn!" „Nou!", zuchtte Bunkie. „Dat zou het zeker zijndie arme Zwartjes en hun kinder tjes!" „Juist", zei oom Tripje. „En daarom gaat er van alles zo gauw mogelijk daarheen; met vliegtuigen, dat is de snelste manier. Zo zijn die mensen over enkele dagen uit de nood!" enthousiast gezongen. Het was allemaal zo oer-simpel en tegelijk indrukwekkend. Het was een blij feest in een benauwde hoek van de Kerk. Uit de aantekeningen, die van deze dienst bewaard werden, citeren wij een aantal zinnen voor u. „In deze gespleten wereld met zijn scheidingen en hartstochten, zijn geweld en misverstand, waar bloed vloeit en tranen geschreid worden omdat de ene mens tegen de andere opstaat; in deze wereld waar de barmhartigheid een dun sliertje is gewor den en waar al deze dingen niet ver van ons afstaan, maar onder ons wonen, wordt hier en nu naast elkaar gezeten en gebeden en gezongen en gefluisterd en gezegend. Wij vragen met de mensen op het eerste Pinksterfeest, wat dit toch zeggen wil. Dit wil het zeggen, dat God aan deze wereld, waar de onheilige geesten wroeten en knoeien en dringen en trappen, zijn Heilige Geest nog niet heeft ontnomen. Wat komt er van ons terecht? Of komen wij niet terecht? Waar is de een heid, het gemeenschappelijke, het houvast? Op het allereerste Pinksterfeest waai de de Geest van God door Jeruzalem als een storm door de stad. Vanmorgen heb ben wij in een verwarde wereld, aan de kant van de weg, in een simpele kerk op- Horizontaal. 1. machts concentratie van sta ten. 5. sloeg krachtig (met mes of zwaard). 9. Haarlemse winkel straat. 12. zegt men bij koude. 14. zonnig ver trek. 15. voorzetsel. 16. een nietswaardige dromer. 18. zeepwater. 19. viskaar. 20. plaats in Zweden. 21. Zuid- Amerik. volksdrank. 22. vreemde loot. 24. Zuidvrucht. 27, viool. 30. nauwgezel. 33. plaatsje in N.-Bra bant. 36. uitroep van medelijden. 38. visnet. 40. gooi. 42. meisjes naam. 43. nog slechts kort. 45, fluks. 46. mu zieknoot. 47. werpt. 49. onderwijsvorm. 50. ernstige vergissing. 52. stopsignaal. 53. boomvrucht. Verticaal: 2 muziek noot. 3. gewicht. 4. soort hond. 5. muziek instrument. 6. meisjes naam. 7. landbouw werktuig. 8. onge rijmd. 10. onbedreven. 11. specerij. 13. alcoh. drank. 15. belang, baat. 17. had pijn. 19. minstreel. 22. lengte maat. 23. televisie (afk.). 25. zangstem. 26. ivoor. 28. Europese organisatie (afk.). 29. Veluws dorp. 30. jachtstoet met dragers in Afrika. 31. bloem. 32, meisjesnaam. 33. religie (afk.). 34. Europeaan. 35. Japan. 37. Ordeloze boel. 39. Frans lidwoord. 41. manlijk zoogdier. 43. standplaats. 44. graandepöt. 47. uiting van schrik. 48. vele. 50. familielid. 51. persoonlijk voornaamwoord. Oplossingen moeien worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM. Grote Hout straat 93 en Soenaaplein 37; IJmuiden: Ken- nemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij ver zoeken op de enveloppe te schrijven: „Op lossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen insluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle was: Horizontaal: 1. Praag. 5. Parijs. 9. ie. 10. latei. 12. ze. 13. les. 15. tot. 16. vel. 17. obat. 19. Gera. 20. open. 21. Toto. 22 eu. 24. ep. 26. ets. 28. sik. 30. are. 31. iet. 32. aak. 33, sop. 35. alt. 37. spe. 30. t.m. 42. ar. 43. torn. 45. noot. 47. trom. 49. sero. 51. rem. 52. dom. 54. rol. 55. en. 56. garen. 58. o.i. 59. etser. 60. Irene. Verticaal: 1. pilo. 2. reebout. 3. al. 4. gat. 5. pet. 6. ai. 7. ijzeroer. 8. sela. 11. top. 14. sap. 16. vet. 18. tel. 19. gok. 22. eerst. 23. pi. 25. Peter. 27. sip. 28. sta. 29. kat. 30. aks. 34. omtrent. 36. li. 38. patroon. 40 Erm. 41. mos. 44. oom. 46. oer. 47. tree. 48. por. 50. olie. 52. dar. 53. Mei. 56. ge. 57. nr. De prijzen werden als volgt verdeeld: 1. J. A. van Rosmalen, De Wetstraat 22, IJmuiden ,f 7,50; 2. E. C. Koper, Tulpenkade 2, Haarlem f5,—; 3. F. J. Spits, Velserduin- weg 168, IJmuiden-Oost f 2,50. nieuw iets vernomen van het waaien van Gods Geest door dit huis en door ons hart. Het is een teken van Gods nabijheid on danks alles. Straks gaan wij de straat weer op, de grote kille straat. Daar wil de Geest ons troosten, leiden en samenbinden. Hij wil ons ook de kracht geven om te blijven getuigen van het geloof in de overwinning van de Heilige Geest op alle onheilige geesten. Laten wij onze har ten voor dit geloof openen." Deze laatste alinea kan in ieder geval op elk Pinksterfeest herhaald worden, ook op dat van 1952. Want van jaar tot jaar blijft dit de actuele Pinksterboodschap. Ook voor ons in ons persoonlijk leven, ons gezin, ons werk en onze maatschappij. Hoe vindt U dit gezellige speel- broekje? Als het warm is kan het in de tuin gedragen worden en in de vacantie aan het strand zal het ook goed van pas ko men. Wanneer het iets minder warm is kan het gedra gen worden met een blousje of truitje er onder dan staat het ook alleraardigst. Het is heel eenvoudig te maken en we hebben er maar een klein lapje voor nodig n.l. 90 cm van 80 breed. Het beste mate riaal voor dit kle dingstukje is na tuurlijk katoen. Dit kan immers het beste gewassen worden en bovendien is het sterk. Op het ogenblik zijn de meeste zaken uitstekend voorzien van alle mogelijke soorten katoen en hier laat ik enige namen volgen die ge schikt zijn voor dit model: een zephir ruitje, Brabants bont, glorialinnen (dit is katoen al is de naam een beetje mislei dend) en cloquette. Wanneer we dus een aardig lapje ge kocht hebben gaan we beginnen met het tekenen van het patroon. De maten zijn voor de leeftijd van 3 tot 4 jaar, heupwijdte 64, zithoogte 23, lengte 30. Als de patronen klaar zijn vouwen we de hele lap in de lengte dubbel en leggen alles op de stof zoals de tekening dit aangeeft. De zakjes kunnen het beste vierdubbel ge knipt worden, de deeltjes worden dan 2 aan 2 op elkaar gestikt. U laat een klein eindje open waardoor het omgedraaid wordt en zo zijn de hele zakjes afgewerkt en behoeven ze alleen nog maar op het broekje gestikt te worden. Het broekje zelf heeft geen nadere uitleg nodig als U er alleen maar aan denkt onder en boven een naad van 2y2 cm aan te knippen. De ban den van het broekje worden uit de lengte van de stof, die U nog over hebt, gescheurd, ongeveer 10 cm breed en zo lang als no dig is. Ze worden dubbel gestikt en omge draaid en kruislings op de rug gesloten. L. S. -VI K a- Bekende schriftelijke cursus Middelb. akten lalen en Wiskunde M.O. De Amsterdamse rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen vier bestuurs leden van de „Derbyclub" te Amsterdam. Zij werden schuldig bevonden aan het op zettelijk gelegenheid geven tot het beoefe nen van het hazardspel. De 44-jarige voorzitter van de club L. A. S. uit Badhoevedorp, de 45-jarige J. G. A. van der V. uit Amsterdam en de 36-jarige monteur W. H. M. N. uit Amsterdam, wer den veroordeeld tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. De eigenlijke on dernemer D. W. kreeg een maand onvoor waardelijk. In Dreefzicht te Haarlem sprak voor de Vrouwengroep in de V.V.D. afdeling Ken- nemerland-Zuid, mevrouw mr. E. Veder Smit uit Huis ter Heide, over „de Grond beginselen van de V.V.D.". Zij zei onder meer dat de begeerte naar eigen bezit sterk verbonden is met de natuur van' de mens, zodat het particulier eigendomsrecht niet gemist kan worden. In het bijzonder de V.V.D. is zich er van bewust, dat ware vrij heid alleen bestaanbaar is, indien zij ge paard gaat met verantwoordelijkheid. Het verschuiven van het. verantwoordelijk heidsbesef van het individu naar de ge meenschap is gevaarlijk. Te grote over heidsbemoeiing is uit den boze en leidt tot overschatting van de taak van de overheid, aldus mevrouw Veder. De V.V.D. streeft zowel op staatkundig als maatschappelijk terrein naar decentra lisatie. De zelfwerkzaamheid der burgerij in een kleinere gemeenschap is een uitste kend middel om te komen tot vergroting van de burgerzin. De mentaliteit van eerst geven, dan vragen, moet meer worden aangewakkerd. De V.V.D. is ervan overtuigd, dat de grondslagen van de Nederlandse bescha ving wortelen in het Christendom. Het is vooral de Christelijke geest, die ons volk de waarde en de vrijheid van de mens en zijn verantwoordelijkheid heeft doen be seffen. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 55) En het is morgen al, nietwaar?, merk te de geestelijke op, die generlei tekenen van opwinding of angst vertoonde. Het leek wel of hij over iets onbelangrijks sprak. Ach, ging hij verder, als het de wil van God is Zo moet u het niet zien, viel Branni- gan uit. Wij moeten voor Simpkins een val leggen. Ten minste tien politiemannen staan hier in huis op wacht: in de gangen, in de kelder, op de trappen en op zolder. Buiten waken ten minste evenveel man nen. De kans dat ons iets kan overkomen, is dus wel erg gering, merkte de professor op, die zichzelf nog een glas cognac in schonk. Toch moeten we zo waakzaam moge lijk blijven. Ik onderschat Simpkins nooit. Hij vertelde mij overigens nog, dat hij ko lonel Oudinot al had vermoord, ging Bran- nigan verder. Profesor Potter zette zijn glas abrupt neer. Iedereen huiverde. Ik kan me hem herinneren, zei de geestelijke. Was hij niet vrij lang en wat houterig? Arme kerel! Maar misschien heeft die kolonel Simpkins wel niet de. eh.... waarheid gesproken. Ik wilde maar, dat ik dat geloven kon, antwoorde Brannigan. De Franse politie kan echter geen spoor van Oudinot vin den. Nu is Frankrijk wel een groot land, maar ze hebben hem al een hele tijd niet meer gezien. Maar als Simpkins uudinot in Frank rijk vermoord heeft, hoe is hij er dan in geslaagd naar Engeland te komen?, vroeg proiessor Porter, de grenzen zullen toch wel scherp bewaakt worden? Brannigan knikte instemmend. Simpkins is zo'n meester in het zich vermommen en zelfs in 't zich aanmeten van een geheel andere persoonlijkheid, dat het uiterst moeilijk is hem te vinden. De enige persoon die ik ken en die in staat zou zijn zijn vermommingen te doorzien, is zijn nichtJa, dat is waar ookik zal Bob Arlen vragen een speciaal oogje op haar te houden. Simpkins is tot élles in staat! Enige ogenblikken later had Brannigan Bob al aan de telefoon. Hij vertelde heel in het kort wat Simpkins hem door de tele foon had verteld. Als Bob hulp wilde heb ben, moest hij de Yard maar even bellen. Zijn boodschap zou dan wel doorgegeven worden. Toen Brannigan in de bibliotheek was teruggekeerd, zag hij dat er tijdens zijn korte afwezigheid iets bijzonders was ge beurd. Professor Porter was ergens in een hoek gaan zitten en maakte in een aan tekenboekje enkele berekeningen, de gees telijke bladerde in een tijdschrift, maar Thomas Barnes leek er slecht aan toe te zijn hij haalde zwaar adem en zweet parelde op zijn voorhoofd. Wat is hier gebeurd?, vroeg Branni gan verbaasd. Mijnheer werd hysterisch, merkte de professor droog op, maar Barnes interrum peerde hem direct: We vragen gewoon weg om vermoord te worden als we hier bij elkaar blijven zitten. Ik voel er niets, maar dan ook helemaal niets voor om meer risico te lopen dan nodig is. We zitten hier als een stel stomme koeien te wachten tot dat we geslacht worden. Laten we toch weg gaan en zelf een schuilplaats zoeken. Hij kan ons dan misschien niet eens meer vinden. Dat is volkomen nonsens, viel de geestelijke uit. Wij zijn hier zo veilig als maar mogelijk is. Uit ervaring weet ik, dat de raadgevingen van de hoofdinspecteur werkelijk niet zo onverstandig zijn. Maar ik werd een tijdje geleden bijna doodgeschoten, mopperde Barnes. Nu ik de laatste weken steeds door detectives omringd ben geweest, zie ik niet in, waarom wij hier eigenlijk heen gehaald zijn, vroegde de professor er aan toe. Maar nu we er eenmaal zijn, moeten we maar probeeren er het beste van te maken. Als Simpkins zou binnenkomen, zou u zó druk bezig zijn met uw aantekeningen, dat u niet eens zou opkijken, viel Barnes snibbig uit. Brannigan maakt een sussend gebaar. Houdt u zich toch liever bedaard! Al die opwinding leidt tot niets, zei hij kal merend. U zult mij moeten vertrouwen. Misschien heb ik het bij het verkeerde eind, maar deze voorzorgsmaatregelen zijn ter- wille van uw eigen veiligheid. Laten we toch proberen het ons niet zo onaange naam te maken. Voelt iemand soms wat voor bridge? De geestelijke speelde het helaas niet. Hij meende dat kaartspelen, alhoewel hij dit niet principieel afwees, vrij frivool was. Hij vond het echter goed, dat men hem rummy leerde. Na enkele keren oefenen begreep hij de clou van het spel zó snel, dat hij .het een uitstekende verstrooiing noemde. Barnes speelde met enthousiasme en de professor met een enigszins geamuseerd lachje, alsof hij zo'n eenvoudig kaartspel letje beneden zijn waardigheid en intelli gentie vond. Met het oog op de geestelijke waren de inzetten klein. Het duurde echter niet lang, of de fabrikant plaagde de gees telijke met zijn geluk. Het geluk van beginners!, zei Barnes, Brannigan een knipoogje gevend. Hij zal ons allen dadelijk nog helemaal uitgekleed hebben! Misschien heb ik inderdaad wel veel geluk, gaf de geestelijke toe. Allen gingen zó in het spel op, dat zij verbaasd opkeken toen Painter de thee bracht. Brannigan stelde voor na het diner verder te gaan.: Professor Porter trok zich meteen weer terug in zijn hoek van de bibliotheek en ging verder met het maken van ingewikkelde berekeningen. De geeste lijk zette zich aan het schrijven van een preek en Thomas Barnes dook in het licht ste detectiveboek, dat hij kon vinden. Het diner duurde lang; men haastte zich geenszin. Brannigan animeerde de anderen tot een gezellig gesprek, toen ze aan de port toe waren. Ten slotte gingen zo terug naar de biblio theek. De geestelijke zat waarlijk te pope len om verder te spelen. Ik moet zeggen, dat ik rummy een fascinerend spel vind, werkelijk bijzonder fascinerend! zei hij enthousiast. ik keur gokken natuurlijk af, maar nu de inzetten zo klein zijn en wij onder vrienden ver kerenIk vraag me af, of ik dit spel niet zou kunnen introduceren op mijn parochie-avonden. Ik moet dat eens onder zoeken. Ik heb altijd het gevoel al gehad, dat onze bijeenkomsten wel wat opgewek ter zouden kunnen zijn. Als u daarmee begint, zult u wel wat te horen krijgen van de bisschop! plaagde Barnes hem, Brannigan en professor Porter een knipoogje gevend. En zelfs professor Porter kon niet nalaten even te glimlachen. Men speelde vrij lang. Het personeel had zich reeds lang geleden teruggetrokken. Hier en daar in het ruime huis stonden de detectives op wacht. Ondanks het feit, dat Brannigan geen ogenblik zijn aandacht voor het spel liet verslappen, luisterde hij toch scherp of hij niet ergens in het huis een verdacht geluid hoorde. Ten slotte onderdrukte de geestelijke met moeite een geeuw. Ik ben moe, gaf hij toe. Zoudt U het erg vinden er mee op te houden? Ik verlang er echter naar morgen weer verder te gaan! Ha, ouwe gokker! zei Barnes schalks. Plotseling zweeg iedereen. Een klok in de hall sloeg twaalf sonore slagen. De vier mannen keken elkander aan. De fatale dag was aangebroken HOOFDSTUK XXII. Op een hete zomerdag in Augustus kan het in. Londen niet om uit te houden zijn. De 22ste Augustus was zo'n dag. Van het ogenblik af, dat de eerste zonnestralen de huizen binnendrongen, dachten de millioe- nen bewoners van Londen aan groene grasvelden, schaduwrijke bossen en de koele zee. Maar dit alles was taboe voor de bewoners van het grote huis op Gros- venor Square. Reeds aan de ontbijttafel realiseerde Brannigan zich, dat de dag voor hen allen moeilijk zou worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6