„Het zou dwaasheid zijn, een oorlog te beginnen" Rivaliteit over Europa's hoofdstad In 1951 kwamen ruim 6 millioen Belgen naar Nederland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oproep tot stakingen in Frankrijk Inlijving van Polen bij de Sovjet-Unie? Luik tegen Parijs De Fransen zouden de Straatsburgse organismen gaandeweg naar Parijs willen overbrengen Liisten-nummering voor de Kamerverkiezingen Berlijns omroepgebouw nog steeds „belegerd" Rode vlaggen op Koje- kamp verwijderd Doden bij relletjes in Beetsjoeanaland Het woord is aan Trumans hulpprogram tot 6,44 milliard besnoeid WOENSDAG 4 JUNI 1952 Eisenhower in Washington: Parijse politie is paraat Regeling van het brandweerwezen Boodschap van Truman aan president Rhee Russisch protest ingediend V oorverkiezingen in Zuid-Dakota Pinay's glijdende loon schaal aangenomen Amerikaans bedrijfsleven verlamd door staalstaking De vacature-Stikker in de Raad der OEES Effectenhandel in Djakarta begonnen Droog en warmer weer 66e JAARGANG No 276 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 129 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschi jnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Het beginnen van een oorlog door welk land ook, de Sovjet-Unie inbegrepen, zou dwaasheid zijn. Men kan dat zelf uitreke nen", aldus zeide generaal Eisenhower te Washington op een persconferentie. „De militaire kracht van het Westen is dan wel niet in die mate tot ontwikkeling gekomen als oorspronkelijk bedoeld, doch de voor uitgang is bevredigend te noemen. Het Westen kan er thans op vertrouwen, dat liet zichzelf kan verdedigen en de volken van West-Europa weten nu, dat zij niet alleen maar pionnen zijn, die een gruwe lijk lot wacht". „Indien Europa in communistische han den zou vallen, zou Amerika in een uiterst ongunstige positie geraken. Indien de Bel gische Congo bijvoorbeeld voor het Westen verloren zou gaan, zou' ik niet weten wat wij moesten beginnen", zo vervolgde hij, doelend op de uraniummijnen. Op een des betreffende vraag zeide hij, dat hij steeds de klemtoon had gelegd op het belang van de luchtmacht bij een mogelijke wereld oorlog. „Ik zou echter willen weten, wat degenen mij kunnen zeggen, die menen de infanterie uit te kunnen schakelen." A.F.P. tekent hierbij aan, dat Eisenhower deze opmerking maakte naar aanleiding van de kortelings door Taft afgelegde ver klaring, volgens welke een atoombommen luchtmacht Amerika's voornaamste wapen moet zijn. Eisenhower zeide een door de Sovjet- Unie uitgelokte oorlog niet waarschijnlijk te achten. „Een door een der satellieten ge provoceerde oorlog een ontploffing van een kruitvat is echter steeds mogelijk". Op een vraag betreffende de rol van Joe goslavië en Spanje wenste de generaal niet in te gaan „daar ik als militair geen ver- PARIJS (Reuter) Het door de com munisten beheerste algemene vakverbond (CGT) in Frankrijk heeft de spoorweg arbeiders in het gehele land opgeroepen vandaag in staking te gaan. Een duur voor de staking is niet genoemd. De CGT heeft al eerder een beroep op zijn leden in Parijs en omgeving gedaan vandaag het werk neer te leggen als protest tegen de maat regelen tegen de communistische partij en om de eis tot loonsverhoging kracht bij te zetten. Aan de arbeiders in de staalindustrie in Oost-Frankrijk is eveneens verzocht in staking te gaan. Ook hier is geen duur bepaald. De niet-communistische vakverenigingen de socialistische „Force Ouvrière" en het Christelijk Vakverbond hebben op nieuw haar leden opgeroepen zich te ont houden van medewerking aan stakingen, welke door de communisten op touw wor den gezet. De regering heeft Dinsdag te Parijs 30.000 man van de politie en mobiele bri gade op de been gebracht om eventuele ongeregeldheden het hoofd te kunnen bie den. Ook worden troepen gereed gehouden om ingeval van staking de busdiensten te laten functionneren. Premier Pinay zeide in een verklaring, dat alle employé's in over heidsdienst, die aan de staking deelnemen, zullen worden geschorst en gestraft. In Parijs hebben de ambtenaren van de tram, die lid zijn van de CGT, Dinsdag avond besloten heden 24 uur te staken. Bij de tramremises zijn posters opgesteld. Het ministerie van Transport deelde Woensdagmorgen mee, dat de bussen en de ondergrondse normaal rijden. Ook het treinverkeer op de grote lijnen vindt ge woon doorgang „met uitzondering van zeldzame incidenten op kleine schaal in de provincie", aldus het ministerie. Enkele Eerste Kamerleden zijn voor decentralisatie Bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het brandweerwezen in de afdelingen der Eerste Kamer verklaar den verschillende leden van oordeel te zijn, dat de mate van waardering, met name in bestuurlijk opzicht, welke men voor deze regeling kan hebben, ten nauw ste samenhangt met de opvatting, welke men omtrent de gemeentelijke autonomie koestert. Blijft enerzijds de taak van burgemeester en wethouders met betrekking tot de zorg voor het voorkomen, beperken en bestrij den van brand en brandgevaar gerang schikt onder de huishouding der gemeente, een taak dus waarvoor burgemeester en wethouders aan de raad verantwoording schuldig zijn, anderzijds wordt aan de raad opgedragen, algemene regelen vast te stellen onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten na overleg met de rijks inspectie, waardoor dezelfde zorg ten dele wordt overgebracht naar de mede-uitvoe ring van een rijkstaak. Men was van me ning, dat zulk een dualisme weinig bevor derlijk is voor een competentie-onder scheid op het grensgebied van autonomie en zelfbestuur, dat bij de hedendaagse wetgeving bij herhaling aan verwarring wordt blootgesteld. Deze leden vroegen of door een consequente aanvaarding van een stelselmatige decentralisatie op dit gebied, waarbij met name aan het groeiend insti tuut der regionale brandweren is te den ken, niet een bevredigender regeling is te bereiken. Andere leden konden zich er mee ver enigen, dat de regering zic-h onder de te genwoordige omstandigheden op practi- sche gronden genoopt acht, ook in deze aangelegenheid de leiding meer in handen te nemen. klaring wens af te leggen, waarbij-zich de leidende politici niet neer kunnen leggen". Enkele ogenblikken na de persconferentie overhandigde de generaal officieel zijn ont slagbrieven aan de minister van Defensie, Lovett; deze wenste hem met hartelijke woorden vaarwel en noemde zijn diensten in en na de tweede wereldoorlog „zonder precedent in de moderne wereld". In Washington doen volgens A.F.P.niet te controleren geruchten de ronde, als zou Polen binnenkort verzoeken in de Sovjet- Unie te worden opgenomen. Dit plan zou reeds maanden in Warschau worden be studeerd en de verwezenlijking ervan zou worden aangekondigd als een maatregel naar aanleiding van de conventie van Bonn. Zondag is een autobus met voetbalsupporters in de nabijheid van het Noord-West Franse stadje Grevelingen door een brugleuning in een kanaal gereden. Drieëndertig van de 48 inzittenden verdronken. Op de foto: de berging der slachtoffers uit de gedeeltelijk opgetakelde bus. (Van onze correspondent in Brussel) Terwijl in Brussel de Belgische Kamer debatteert over het Schuman-plan, tegen welks détails veel oppositie bestaat, heerst in een andere Belgische stad. Luik, op het ogenblik een onbehaaglijke stemming. De Luikenaren, die bereid waren gevonden om zware offers te brengen voor de installatie van het „hoge gezagsorgaan" en de technische diensten van het plan-Schuman, verzetten zich namelijk met klem tegen het plan-Eden, dat een concentratie beoogt van alle Europese organismen te Straatsburg. Men is in Luik van oordeel, dat de leden van de Straatsburgse Assemblée er in zijn gelopen toen zij de aanbeveling van de Britse minister van Buitenlandse Zaken goedkeurden. Uit betrouwbare informaties is naar men ons in Luik 'verzekerde gebleken dat de Franse autoriteiten, om technische redenen, na enkele jaren alle Europese diensten geleidelijk naar Parijs zullen overbrengen omdat Straatsburg- o.a. een hopeloos geval is inzake hotelruimte, „sfeer", enzovoort. Luik, waar het Waals separatisme gebo ren werd, verzet zich met klem tegen een komend overwicht van Parijs over Europa. Deze merkwaardige ontwikkeling heeft trouwens ook de aandacht van de Brusselse autoriteiten. Op 15 Juni begint te Parijs een ministeriële conferentie, welke zal beslis sen over de plaats van vestiging der Euro pese. organismen. Luik werd door de Bel gische regering officieel aangeduid als can- didaat voor vestiging van het hoge gezags orgaan van het Schumanplan. De Luikse promotors van het idee dat Luik het ideale oord is voor een Europees organisme, dat over de staal- en kolenindustrieën zeggen schap krijgt, verklaren dat binnen zes maanden in Luik het paleis-Schuman zal verrijzen indien in die geest zou worden besloten. De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft Dinsdagmiddag een aan vang gemaakt met de bespreking van het plan-Schuman. Het socialistische Kamerlid Anseele verklaarde de ongebruikelijke pro cedure te betreuren, die bij het uitwerken van het plan is gevolgd. Hij vroeg zich af wat er op deze wijze overblijft van de rol der nationale parlementen en achtte het gewenst dat bij besluiten van een dergelijke draagwijdte allereerst het volk moet wor den gehoord. Sprekend over het economische aspect van het plan merkte hij op, dat sommige landen reeds maatregelen hebben genomen, die in strijd zijn met de geest van het plan. Spreker was van oordeel, dat ook de over zeese gebiedsdelen in het plan opgenomen hadden dienen te worden en in dit verband wees hij er op dat een der ondertekenende landen in Noord-Afrika kortelings machtige maatschappijen heeft gesticht. Mej. Willy Lintvelt, een vierentwintigjarige candidate in de Letteren en Wijsbegeerte uit Amsterdam, is benoemd tot onder wijzeres van Prinses Marijke, wie zij, in een klasje met vier andere kinderen, driemaal per week ten Paleize Soestdijk les zal geven in de gewone lagere schoolvakken. Hij zeide het verkeerd te achten dat de metaalindustrie niet in het plan is opgeno men. De grootste fout vond hij evenwel dat het hoge gezagsorgaan de macht heeft ge kregen de investeringen te leiden zonder dat de middelen ter financiering hiervan ter beschikking zijn gesteld. Na te hebben opgemerkt dat het Ruhrgebied alleen reeds 60 procent van de totale productie van het plan uitmaakt^verzocht hij de Kamer en kele socialistische amendementen aan ,ié nemen, die betere waarborgen voor de be scherming van de Belgische mijnen be ogen. Het liberale Kamerlid Kronacker stelde in het licht, dat indien België weigerde de overeenkomst te bekrachtigen, het zich vol komen zou isoleren. Ook hij meende echter dat het plan verre van volmaakt is. In het bijzonder betreurde hij dat niets bepaald werd ten aanzien van de gelijkmaking der lonen. België zal zich binnenkort eveneens voor het probleem der kostprijzen gesteld zien, die zoveel lager in het buitenland zijn Slechts een wijziging van de E.B.U. in een Atlantische Unie achtte spreker eén oplos sing voor dit vraagstuk. Tenslotte ver klaarde hij dat de liberale Kamergroep voor het plan zou stemmen omdat dit voor Europa de enige kans was om in leven te blijven. Het Katholieke Kamerlid Mertens ver klaarde in antwoord aan degenen, die be togen dat aanneming van het plan een her ziening van de grondwet noodzakelijk maakt, dat op internationaal niveau de absolute souverèiniteit sedert lang is opge geven en beperkingen in dit opzicht dan ook eenvoudig geaccepteerd moeten wor den. De debatten worden voortgezet. De regering van Zuid-Korea heeft beves tigd, dat president Synghman Rhee een boodschap van president Truman heeft ontvangen over de huidige politieke toe stand in Zuid-Korea. De inhoud van de boodschap is niet door de Zuid-Koreaanse. regering geopenbaard. President Rhee heeft na ontvangst van de nota de invrijheidsstelling gelast van enkele leden der oppositie, die hij had laten arresteren. De leiders der oppositie hebben besloten een door de liberale partij (de beweging die president Rhee steunt) ingediend compro misvoorstel te verwerpen, waarin gevraagd wordt een amendement op de grondwet aan te nemen, waardoor het mogelijk wordt de president direct door het volk en het par lement te laten kiezen. Op de bijeenkomst van genoemde leiders deelde een der aan wezigen mee, dat president Rhee had ver klaard het parlement te zullen ontbinden, omdat het volgens zijn mening tegen de wil van het volk handelt. Hej Centraal Stembureau voor de verkie zing der Tweede Kamer heeft vandaag de officiële nummering vastgesteld van de lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer bij de komende verkiezingen. De zittende partijen, die voorkeur konden te kennen geven, werden als volgt gerang schikt: 1. K.V.P.; 2. P. v. d. A.; 3. A. R.; 4. C. H. U.; 5. V. V. D; 6. C. P. N.; 7. Staat kundig Gereformeerde Partij; 8. Katholiek Nationale Partij. Om de overige vijf plaatsen werd geloot met het volgende resultaat: 9. Partij voor Recht, Vrijheid en Welvaart; 10. Socialis tische Unie; 11. Jong Conservatief Verbond; 12. Gereformeerd Politiek Verbond; 13. Middenstandspartij. De volgende lijsten werden voor de ver schillende kieskringen verbonden: K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U., V.V.D., C.P.N., Mid denstandspartij, Jong Conservatief Verbond en Socialistische Unie. Zoals gisteren gemeld werd, hebben Britse troepen een cordon gelegd om het in West-Berlijn staande gebouw van de Oost-Duitse radio-omroep, als représaille tegen de door de Russen aan het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn opgelegde beperkingen. In het omroepgebouw van Radio-Berlijn bevinden zich twee Russische officieren en naar schatting een 25-tal soldaten, tezamen met enige honderden employés van de Duitse staf. Meer dan 500 West-Berlijnse politieman nen helpen mee bij het patrouilleren of worden gereed gehouden voor het geval zich ongeregeldheden mochten voordoen. 'Nabijgelegen spoorwegstations staan onder speciale politiebewaking ingeval commu nistische demonstranten zouden pogen het omroepgebouw te naderen. Een officiële Britse woordvoerder, die de Britse maatregelen toelichtte, verklaarde, dat nog niet te zeggen is, hoelang de maat regelen van kracht zullen blijven. „Het is niet de wens van de Britse autoriteiten om onnodige beperkingen op te leggen aan het verkeer tussen de verschillende delen van Berlijn", aldus de verklaring. Sergei Dengin, vertegenwoordiger van de Sovjet-controlecommissie te Berlijn, heeft in West-Berlijn een onderhoud met de Brit se commandant, generaal Coleman, gehad. Volgens het officiële Oost-Duitse nieuws bureau A.D.N. heeft Dengin een scherp protest ingediend bij generaal Coleman en „de onmiddellijke terugtrekking van de Britse militaire politie uit het radiogebouw en het herstel van normale arbeidsomstan digheden" geëist. Leiders der gevangenen weggevoerd KOJE (Reuter) Boven de afdelingen 96 en 85 van het UNO-krijgsgevangenen- kamp op het eiland Koje waaiden Woens dagochtend nog communistische vlaggen, trots een gisteren door de kampcomman dant, brigade-generaal Boatner, aan de ge vangenen gesteld ultimatum terzake. Toen Amerikaanse infanteristen, onder steund door tanks, de twee afdelingen bin nentrokken en de communistische vlaggen verwijderden, werd geen tegenstand ont moet. Zeventien anti-communistische ge vangenen, die geboeid werden aangetrof fen, werden in veiligheid gebracht. De lei ders der gevangenen konden, zonder dat er een schot werd gelost, worden wegge voerd. De gevangenen in deze twee Noord- koreaanse afdelingen worden beschouwd als de meest fanatieke op het eiland. NEW YORK (Reuter) In Zuid-Dako ta (V.S.) zijn voorverkiezingen gehouden om 14 afgevaardigden naar de nationale republikeinse conventie in Chicago aan te wijzen. Het grote belang van deze voor verkiezingen wordt geacht het feit, dat wellicht vele conventie-afgevaardigden, die zich nog niet voor generaal Eisenhower of senator Taft hebben uitgesproken, door de uitslag ervan zullen worden beïnvloed. Toen van 1194 van de 1946 districten de uitslagen bekend waren, had senator Taft met 42.303 stemmen de leiding. Generaal Eisenhower had toen 39.657 stemmen be haald. Aan democratische zijde is senator Ke- fauver verzekerd van de overwinning in Zuid-Dakota. Zijn enige tegenstander, die aan het hoofd staat van een lijst van niet- gebonden afgevaardigden, heeft reeds er kend verslagen te zijn. DE ZÖNE-INDELING VAN BERUJN j DUITSLAND I Frankfort O Neurenberg tuchhcorridor naar Berlijn De vlieg- Ifiiiiiiiiiliiff tuigen mnnpn niet huiten deze lucht-' corridors Somen v.-^»v Sooorlijn Dit zijn de enige verbindingen van het Westen naar Berlijn, welke door hetgeallieerd ver keer gebruikt rriogen worden Het Brusselse kantoor van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer heeft een verslag over 1951 gepubliceerd waaruit blijkt dat 35.000 Belgen als gevolg van een recht streeks contact met het Brusselse kantoor Nederland als toerist bezochten. Neder landse propagandafilms werden in België 118 keer vertoond. „De Belg is onze beste klant", aldus de directeur. „Hij „doet" Ne derland het gehele jaar en is een goede klant in onze Nederlandse restaurants". Uit de cijfers, welke door de Nederland se maréchaussée werden verstrekt, blijkt dat over 1951 6,4 millioen Belgen de grens passeerden tegen 4,6 millioen in 1950. De reden waarom de Belgen in het drukke seizoen minder de grote stadshotels aan doen ligt hierin, dat zij door de ervaring der laatste jaren op de hoogte zijn van het feit, dat bij voorbeeld in Den Haag en Amsterdam meestentijds in die periode geen plaats is. Belgen blijven echter in grote getale komen, getuige het feit, dat op 24 Maart (Zaterdag voor Pasen 1951) de maré chaussée te Wernhout 5000 Belgische auto's telde en gedurende het weekend De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag met 295253 stemmen haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp van premier Pinay betreffende de glijdende loonschaal. Pinay had het bestaan van zijn bijna 3 maanden oude regering op het spel gezet en gedreigd te zullen aftreden, indien het ontwerp niet of met een „te geringe meer derheid" werd aangenomen. Hij liet duide lijk uitkomen, een stemming te wensen, die de régering in haar huidige strijd tegen de communisten zou versterken. Het' onderhavige wetsontwerp koppelt de lonen aan de kosten van levensonderhoud. De gematigde conservatieven, radicalen, 32 Gaullisten en 35 volksrepublikeinen stemden, voor het wetsontwerp. Tegen stemden communisten, socialisten, ongeveer 12 volks'republikeinen en ca. 40 Gaullisten. Een veertigtal Gaullisten en 25 volksrepu blikeinen onthielden zich. ongeveer 120.000 bezoekers. De „Touring Club van België organi seerde verleden jaar een rally naar de bloembollenvelden, waaraan 130 auto's deelnamen. Onder de 35.000 personen, die op Hemelvaartsdag Avifauna te Alphen aan de Rijn bezochten, waren ruim 10.000 Belgen. Van de 50.000 bezoekers aan de Keukenhof te Lisse waren 10.000 eveneens Belgen. In de Benelux-commissie voor toerisme is besloten om een gemeenschappelijke propaganda te voeren in de Verenigde Staten. Het organiseren van Benelux-reizen voor Amerikaanse toeristen is vooral voor België en Luxemburg voordelig, voorna melijk omdat de Amerikaanse toeristen, die met Nederlandse schepen naar Neder land komen en enkele dagen in ons land verblijven meestal via België naar Luxem burg en Frankrijk reizen. Aanhangers van verbannen stamhoofd de aanstichters Tachtig man politie zijn uit Zuid-Rho- desia onderweg naar Serowe in Beetsjoe analand, waar het gisteren tot ernstige ongeregeldheden is gekomen na een verga dering van leden van de Bamangwato-stam, die het niet eens zijn met de Britse maat regelen tegen het vroegere stamhoofd Se- retse Khama. Deze is, zoals bekend, de toe gang tot Beetsjoeanaland ontzegd nadat hij met een blanke vrouw was getrouwd. Britse commissaris gewond Bij de relletjes van gisteren zijn drie in heemse politiemannen gedood en twaalf gewond. De Britse districtscommissaris liep ernstige verwondingen op door stenen, die door leden van de Bamangwatostam naar hem werden geworpen. De politie heeft in Serowe, de hoofdstad van Beetsjoeanaland, 38 personen gear resteerd. Onder dezen bevindt zich ook Keoboka Kgamane, die aan het hoofd stond van de delegatie van Bamangwato's, welke naar Londen geweest is om te protesteren tegen de verbanning van Seretse Khama. Lessing: Zowel grote als kleine geesten kunnen naar het nieuwe streven. De groten laten het oude los omdat het ontoereikend of geheel ver keerd is; de kleinen omdat het oud is. Wat bij de eersten door in zicht wordt nagestreefd willen de anderen uit afkeer. President had 1,4 milliard meer gevraagd De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben Dinsdag in een gemeenschappelijke zitting een militair en economisch hulpprogram voor het buiten land met 'n totaal bedrag van 6.447.730.750 dollar voor .het boekjaar dat 1 Juli begint, goedgekeurd. Het eerder door de Senaat goedgekeurde bedrag was 6,7 milliard; het Huis had 6,163 milliard gevoteerd. President Truman had gevraagd om 7,9 milliard. Het nu goedgekeurde totaalbedrag om vat onder meer voor Europa 4.698.047.750 dollar aan militaire en economische hulp voor Azië en 't Midden-Oosten 741.430.50C dollar voor militaire en economische hulp. Voorts voor het overbrengen van Europea nen van overbevolkte naar te dun bevolkte gebieden 9.240.500 dollar en als bijdrage voor het vervoer van hulpgoederen naar Europa 2.587.500 dollar. Voorts is niet bepaald, dat landen die goederen naar communistische landen ver zenden geen hulp zullen ontvangen. Als gevolg van de staalstaking in Ameri ka worden reeds duizenden spoorwegarbei ders en mijnwerkers naar huis gezonden. De „Pennsylvania Railroad", de grootste spoorwegmaatschappij in de V. S., zal met ingang van Donderdag 9.000 arbeiders weg sturen. De „Illinois Central Railway" heeft 3.500 arbeiders weggezonden. Ongeveer 26.000 arbeiders in de steenkoolindustrie zijn ook zonder werk gekomen. 10.000 ar beiders van ertsmijnen bij Ilibbing (Min nesota) hebben uit solidariteit het werk neergelegd. De staalindustrie haalt thans nog maar nauwelijks 10 proeent van de dagelijkse productie van 38,500 ton. De democratische senator Bumet May- bank, lid van de senaatscommissie voor het bankwezen, heeft Dinsdag verklaard, dat hij en zijn medewerkers een noodwet uitwerken voor de staking in de staal industrie. De senator hoopte het ontwerp vandaag te kunnen indienen als amende ment op de wet inzake de defensieproduc tie. Naar verluidt zou er voorkeur bestaan voor een wetsontwerp waarbij de presi dent bevoegdheid wordt verleend, in een noodgeval beslag te leggen op particuliere bedrijven. Daarentegen zou aan het Con gres de bevoegdheid voorbehouden moeten worden, zijn veto uit te spreken over der gelijke maatregelen. Woensdag komen de leiders van Ameri kaanse staalbedrijven samen. Minister Eden gepolst In Britse kringen te Parijs heeft men Dinsdag verklaard, dat Anthony Eden ge polst is door enkele landen, die deel uit maken van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, om het voor zitterschap van de raad van de O. E. E. S. op zich te nemen als opvolger van minis ter Stikker. DJAKARTA (Aneta). De beurs te Djakarta heeft Woensdag een aanvang ge maakt met de effectenzaken. De drie pro cents obligaties republiek Indonesië 1950 werden genoteerd op 44 gedaan bieden voor grote en op 43 7/8 voor kleine coupures. Zij werden genoteerd exclusief rente van Sep tember 1951 af. De markt was vriendelijk. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de afgelopen dagen is de luchtdruk boven West-Europa snel ge stegen. Hiermede kwam een hogedrukge- bied tot ontwikkeling, dat zich vanmorgen dicht bij ons land bevond. Het weer onder ging hierdoor een algemene verbetering. Wind en bewolking nemen af en de tem peratuur beweegt zich sinds vandaag weer in stijgende lijn. Morgen zullen opnieuw hogere temperaturen voorkomen. Hoewel een van de Azoren komende depressie de luchtdruk in Ierland en Engeland weer wat doet dalen, zal deze storing nog niet aan stonds een weersverslechtering brengen. Het droge weer zal morgen en waarschijn lijk ook Vrijdag voortduren. WEER IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Licht tot half bewolkt, droog weer. Koude nacht met weinig wind, morgen overdag zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost en op nieuw iets hogere temperaturen. 5 Juni Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 18.08 uur, onder 2.10 uur. Woensdag 4 Juni Hoog water: 0-13 en 12.39 uur. Laag water: 7.58 en 20.38 uur. Donderdag 5 Juni Hoog water: 1-04 en 13.31 uur. Laag water: 8.52 en 21.30 uur. cocccocnc*ö*orcf*xio<

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1