Werkloosheid niet zo snel gedaald als verwacht werd Nederlandse straaljager stortte bij oefeningen op Britse patrouilleboot Parijse staking mislukt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hommerson Schip met 15 opvarenden ging brandend onder; vissers vonden één overlevende Ramp in het Marsdiep Geen Duits leger vóór ratificatie Koningin Juliana ontving Mossadeq Op 30 April waren er ruim 136.000 werklozen Franse arbeiders gaven bewijs van hun afkeer van politieke onrust Het woord is aan „Onenigheid bedreigt de Verenigde Staten" Onderscheidingen in Engeland Verstrekkende maatregelen voor zelfbestuiw in Tunis Verkiezingscampagne van „Ike" 66e JAARGANG No 277 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 5 JUNI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 130 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NOG STEEDS zit de journalist A. Hom merson als gijzelaar gevangen in het Huis van Bewaring te Amsterdam, omdat hij zijn zegsman terzake van een door hem aan zijn krant verstrekt bericht niet heeft willen noemen. Hoger beroep, bij het Gerechtshof, heeft niet mogen baten. Een paar dagen voor dat behandeld werd had de rechtbank de gijzeling verlengd; het Hof heeft geen last tot invrijheidstelling willen geven. Inmiddels is belangstelling in het geval van regeringszijde getoond. De minister van Justitie heeft twee andere Zaanse journalisten ontvangen en zich door hen over het journalistieke standpunt ter zake uitvoerig laten voorlichten. Bij die gelegenheid is aan minister Mulderije o.a. medegedeeld, dat in België sinds het jaar 1870 nooit meer een journalist is gegijzeld. Ook daar vraagt de justitie tijdens een in structie wel journalisten om inlichtingen, maar weigerend antwoord leidt nooit tot gijzeling. In ons land zou het daar ook niet toe behoeven te leiden. Er is geen noodzaak tot gijzeling als een journalist zich beroept op de zwijgplicht, die tot de erecode van zijn beroep behoort. Een paar jaar geleden veroordeelde men een andere vakgenoot nog tot een boete wegens het weigeren om ge tuigenis af te leggen. Waarom, na lange jaren van niet-toepassing in Nederland, de gijzeling ten aanzien van een journalist nu plotseling weer ten uitvoer is gebracht is op zichzelf onduidelijk. De minister heeft zich bereid verklaard te bevorderen, dat het vraagstuk van het verschoningsrecht voor journalisten op korte termijn nader wordt bezien. Hij zal ook kennis nemen van de overwegingen van het Hof, dat de gijzeling van de heer Hommerson heeft bekrachtigd. Het ligt niet in zijn voornemen het beleid van de justitie ten deze te beïnvloeden of te doorkruisen; de rechtspraak wordt, door volkomen in- tègre deskundigen beoefend en dient on afhankelijk te zijn. Dit is alles volkomen begrijpelijk. Het is ook duidelijk genoeg dat het Hof zijn bekrachtiging op juridische gronden heeft gegeven. Maar als men de zaak practisch overweegt, is de gijzelaar persoonlijk niet gebaat met het vooruit zicht, dat het vraagstuk van het verscho ningsrecht voor journalisten op korte ter mijn zal worden bezien. Dit bezien kan wel op korte termijn geschieden of lie ver gezegd: beginnen maar als de ge vangene moet wachten tot dat recht is er kend, en kracht van wet zal hebben ver kregen, zal hij nog wel een paar jaar moe ten blijven zitten. Het is een ingewikkeld vraagstuk en zelfs als het eenvoudig was zou het lang duren eer een nieuwe wets bepaling in het Staatsblad verscheen. In tussen zit hij niet gevangen als gestrafte; hij is niet gestraft, er is alleen een maat regel op hem toegepast. Maar hij is er, ondanks de voorrechten die hij boven ver oordeelde gevangenen geniet, niet minder om van zijn vrijheid beroofd. Dat feit is, ook bij de gestraften, tenslotte hoofdzaak. Er komt nog bij dat een veroordeelde ten minste weet voor hoelang hij opgesloten is. Dat weet een gijzelaar niet. Als men zelf, zij het onder gans andere omstandigheden, gijzelaar is geweest waardeert men deze punten nauwkeurig en herdenkt met ironie het feit dat men niet gestraft was maar wel opgesloten. De gijzeling onder Nederlands régime is als het een journalist betreft een ondeugdelijk middel. Want hij zal blijven zwijgen. Zij is bovendien een verouderd en onwaardig middel. In het onderhoud met de beide Zaanse journalisten heeft, zoals gemeld is, de minister van Justitie „begrip getoond voor de karaktervaste houding van de journalist Hommerson. alsook voor de beroepsmoraal van de journalisten in het algemeen". Welnu, dat is duidelijk en ook niet verwonderlijk. Het zou mij geens zins verbazen als de raadsheren van het Amsterdamse Hof, die Hommerson's gijze ling gesanctionneerd hebben, er evenveel begrip voor te kennen gaven. Maar als men het zo stelt, is het dan niet uiterst zonder ling dat men iemand gevangen houdt, ter wijl men het onder de bestaande wetgeving met een boete had kunnen afdoen? Is het feit, dat de regering bereid is het vraag stuk van het verschoningsrecht voor de journalist op korte termijn te bezien, voor de rechter geen aanleiding om aan die ge vangenschap nu maar een eind te maken? De Belgische justitie, die even bevoegd is om gijzeling toe te passen als de onze, heeft meer begrip en meer soepelheid in het ge bruik van wetsbepalingen getoond door er sinds 1870 totaal van af te zien. Sinds 1870. De termijn is kenmerkend voor een middel, dat verouderd is. R. P. PARIJS (Reuter). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft Woensdag de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering de verzekering gegeven, dat geen Duitse troe pen kunnen worden gerecruteerd voordat het Europese lcgerverdrag door alle zes leden-landen zal zijn bekrachtigd. Schuman zeide in een verklaring aan de commissie, dat de onderhandelingen voor afgaande aan de ondertekening van het verdrag alle door Frankrijk gestelde voor waarden bevredigden. Schuman zeide, dat de contractuele overeenkomst met West- Duitsland een tussenstap was voor een al gemeen vredesverdrag, dat slechts zou kun nen worden gesloten met de deelneming van Rusland. Naar Schuman verklaarde had Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, toegegeven, dat de aanwezigheid van Frankrijk in Noord-Afrika in het be lang van de geallieerden was en dat Frank rijk zou moeten voortgaan met het vervul len van zijn taak aldaar zonder inmenging van buitenaf. Met betrekking tot de uitwisseling van nota's met de Sovjet-Unie over Duitsland zeide Schuman het wenselijk te achten, de deur open te laten voor overeenstemming tussen de grote vier. Dc commissie heeft na kennis genomen te hebhen van Schuman's verklaring met 26 stemmen tegen acht (de communisten) een motie aangenomen, die de nadruk legt op öe dringende noodzaak van een Euro pees politiek gezagsorgaan met werkelijke bevoegdheden. Koningin Juliana heeft Woensdagmiddag in het paleis Lange Voorhout te 's-Graven- hage de premier van Perzië, dr. Mohammed Mossadeq, ontvangen. Dr. Mossadeq vertoeft in Nederland om de behandeling bij te wonen van het Brits-Iraanse oliegeschil door het Internationale Gerechtshof te Den Haag. Dr. Mossadeq arriveert aan het paleis Lange Voorhout. Ten einde de vraag naar enkele soorten duurzame consumptiegoederen te vergroten, liceft de regering de verlaging van de tarieven van de omzet- en weeldebelasting voor een aantal dezer goederen bevorderd. Voorts heeft zü besloten tot een ver snelling van de uitkeringen wegens oor logsschade aan onroerend goed en aan huisraad. Ook heeft zij een bedrag ter be schikking gesteld voor verbetering van bestaande woningen, dat te samen met de bedragen, welke daarvoor door gemeenten en belanghebbenden zullen worden ver strekt, zal kunnen bijdragen tot bestrijding van de werkloosheid bij die bouwvakarbei ders, die in het onderhoudswerk hun be staan vinden. De drie genoemde maat regelen zullen het rijk 65 millioen gulden kosten. Blijkens de gegevens van het Rijksbureau waren op 30 April bij de arbeidsbureaux als werkloos ingeschreven 129.980 mannen en 6730 vrouwen. Vanmorgen om kwart over zes is een Nederlandse Thunder jet-straal jager bij het maken van duikvlucht neergestort op een Engels patrouille vaartuig in het Marsdiep tussen Texel en Huisduinen. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en zette ook het grotendeels houten vaartuig, dat een bemanning van vermoedelijk 15 koppen aan boord had, in lichter laaie. Zowel het vliegtuig als het Engelse scheepje zijn spoedig daarop gezonken. Op de plaats van het ongeluk bleef de motorolie nog een uur lang nabranden. Vissers, die onmiddellijk met een vletje te hulp schoten, hebben één van de opvarenden van het Engelse schip, die, hoewel hij met brandwonden overdekt was, een reddingboei wist te grijpen, gered. Uit de haven van Nieuwediep voeren Nederlandse, Engelse en Ameri kaanse vaartuigen uit, die deelnamen aan de oefening „Bluebird", evenals de reddingboot Prins Hendrik. De bestuurder van de Thunderjet is in de vlammen omgekomen. Het ongeluk gebeurde drie kilometer uit de kust. De bemanning van de reddingboot „Prins Hendrik" vond later een totaal verminkt lichaam bij de zandbank „De ruisende Bol". Schipper Bot is, va de omgeving van de plaats waar het ongeluk gebeurde te hebben afge zocht, met de vlag halfstok naar Den Helder teruggekeerd. De Engelse patrouilleboot en de Neder landse Thunderjet namen deel aan de oefening „Bluebird". Deze oefening waarbij Nederlandse, Engelse en Belgische land-, zee- en luchtstrijdkrachten zijn ingescha keld, wordt van 4 tot 7 Juni bij de kop van Noordholland en in het IJsselmeer gehou den. De oefening wordt geleid door de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. Prins Bernhard woont deze oefening bij. De Prins bevond zich vanochtend op het koninklijk jacht „Piet Hein" in de haven van Medemblik. De overlevende werd opgepikt door een vissersbootje van de heer Pronk. Een En gelse marineboot nam de gewonde over en bracht hem aan land. Hij is overgebracht naar het marinehospitaal „De Centrale Zie kenboeg" in Den Helder. Hij is een lid van het machinekamerpersoneel van de Engel se boot. Zijn toestand was vanochtend niet ongunstig. Er bestaat geen gevaar voor zijn leven. Vissers zagen de ramp gebeuren De visser Kees Pronk, die met zijn broer Freek en Jan Tuithof uit Den Helder hét vletje bemande, dat de overlevende oppikte, zag het ongeluk gebeuren. „Wij zaten met zijn drieën te vissen aan de dijk bij het Marsdiep", zo vertelde Pronk. Het was erg heiig. Twee vliegtuigen deden een schijnaanval op het Engelse marinevaartuig. Zij doken met grote snel heid naar het schip. Ik zei tegen mijn broer: „Dat gaat fout!" Eén der vliegtuigen die de duikvlucht uitvoerde, scheerde ra kelings over het schip. Het andere vliegtuig raakte de boot. Ik vermoed, dat het tegen de mast is gevlogen. Vliegtuig en boot vlo gen direct in brand. Met een vletje roeiden we dadelijk naar de plaats van het ongeluk. Het was een heel eind, zeker drie kilometer. We ma noeuvreerden met ons bootje om de bran dende oliemassa heen, die het. water be- De staalfabrieken in de Verenigde Staten liggen weer stil sinds het Hooggerechtshof president Trumans vordering van de staal industrie onwettig heeft verklaard. Posten de takers bij de United States Steel Company te Cary, Indiana, houden met gespreide armen auto's tegen, die de fabrieksterreinen willen oprijden. dekte. Ik zag een man drijven in een red dingsboei, die door de intussen ingetreden ebstroom steeds verder de zee in dreef. Ge lukkig zagen we kans hem te bereiken. We trokken hem in het vletje. Hij was een Engelsman. Hij kon geen woord zeggen, want hij had zware brandwonden opgelo pen. Intussen was een Engels schip nader bij gekomen, waar we de Engelsman op overbrachten. Mijn broer Freek stapte ook op de Engelse boot en ging mee naar het marinehospitaal. Daar er voor ons toen verder niets te doen viel, hebben we het vletje weer naar de dijk teruggebracht." Uit Den Helder meldt onze verslaggever nog. dat toen Kees Pronk met het vletje op de plaats van de ramp kwam, het Britse vaartuig nog drijvende was. Pas ongeveer een kwartier nadat hij bij het schip was aangekomen, verdween het brandend in de diepte. Pronk zei, dat de enige overlevende, de Engelseman Johnson geheel overstuur was toen hij hem aan boord van het vletje trok. Johnson, die wist, dat zijn makkers nog op het schip waren of in het water lagen, wilde, hoewel hij gewond was, weer in het wvater springen. Slechts met moeite heeft Pronk hem daarvan kunnen weer houden. Hoewel de marine aanvankelijk aan de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij had medegedeeld, dat zij Ter gelegenheid van de 26ste verjaardag van Koningin Elizabeth van Engeland is een lijst gepubliceerd met nieuwe onder scheidingen. Twee personen hebben de titel van burggraaf gekregen, twee die van baron en zestig die van ridder. De twee nieuwe burggraven zijn sir Basil Brooke, minister-president van Noord- Ierland, en Duff Cooper, die van 1944 tot 1947 Engels ambassadeur in Frankrijk was. De twee nieuwe baronnen zijn generaal sir George Jeffreys, voormalig parlements lid, die tijdens de eerste wereldoorlog be velvoerend officier van de Garde der Grenadiers was, en lord Simmons, voor zitter van het Hoogerhuis. De titel „sir" kregen onder meer de schrijver Compton Mackenzie, de filmre gisseur Carol Reed, de in Rusland geboren Britse historicus professor Lewis Bernstein en de archaeoloog Robert Wheeler. De kapitein van de sleepboot Turmoil, Dan Parker, die kapitein Carlsen te hulp kwam, werd benoemd tot lid van de Orde van het Britse Rijk. De titel ..Dame" kreeg onder meer de weduwe van Ernest Bevin. Aan de „Privy Council" werden drie nieuwe leden toegevoegd, onder wie de Australische minister voor de defensie productie, Eric Harrison. Kenneth Ross, directeur van de Britse olieraffinaderij te Abadan, die verleden jaar alc 'natste uit Abadan vertrok, werd bene nt officier van het Britse Rijk en luit' rneraal sir George Erskine, die het voerde over de Britse troepen tijc" "evechten in de zóne van het Sue. tot commandeur van het Britse -7: geen verdere assistentie nodig had, is de motorreddingboot „Prins Hendrik" om half elf opnieuw uitgevaren. De duikerploeg van de Mijnendienst heeft zich eveneens naar het Marsdiep be geven voor reddings- en bergingspogingen. Men heeft een ogenblik gedacht dat twee opvarenden van het Britse vaartuig waren gered, doordat een lid van de bemanning reeds in het hospitaal in Den Helder ver pleegd werd'. Deze man heeft de noodlot tige vaart niet meegemaakt. De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de chef van de marine staf, vice-admiraal A. de Booy en de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal- vlieger I. A. Aler, hebben hedenmorgen een bezoek gebracht aan de Britse ambassa deur teneinde deze officieel van het ge beurde in kennis te stellen en hun deel neming te betuigen met de slachtoffers. De minister van Economische Zaken heeft bij de interpellatie in de Tweede Ka mer van de heren Stapelkamp en Neder- horst op 21 en 22 Februari als zijn mening kenbaar gemaakt, dat er naar gestreefd diende te worden, dat de gemiddelde werk loosheid zich niet verheft boven het onder normale omstandigheden onvermijdelijke minimum, dat kan worden geschat op 3 procent van de afhankelijke beroepsbevol king of omstreeks 95.000 personen. De minister huldigt deze mening nog steeds. Toch is hij, evenals de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van mening, dat de ontwikkeling tot dusver enigszins ongunstiger is geweest dan in Februari mocht worden verwacht, niet tegenstaande het feit, dat het aantal ge registreerde werklozen sedert 31 Januari reeds met 38.000 is verminderd. Bij dit aantal ingeschreven werklozen zijn begrepen de geregistreerde DUW- arbeiders tot een totaal van ruim 35.000. Dat de werkloosheid niet nog sterker is gedaald, moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven, waarvan de bete kenis niet nauwkeurig kan worden aange geven. In de eerste plaats is gebleken, dat de uitvoering van het wederom verhoogde woningbouwprogramma het aantal goedkeuringen bedroeg 15.500 in het tweede en derde kwartaal van 1951, maar 34.000 in het vierde kwartaal van 1951 en het eerste kwartaal van 1952 iets meer tijd verlies medebrengt dan aanvankelijk werd verwacht. Inmiddels is het aantal wonin gen in uitvoering echter toch gestegen van 37.600 op 31 Januari tot circa 44.000 op 30 April. Aangenomen mag worden, dat de vraag naar arbeidskrachten in de woning bouwsector haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. In de tweede plaats is in de be reidheid tot het doen van nieuwe inves teringen een zekere teruggang te bespeuren, die samenhangt met het prijsverloop op de wereldmarkten en de mede daarop geba seerde conjunctuurverwachtingen. De voor- raadvorming in het bijzonder heeft hierop reeds de weerslag ondervonden. Tenslotte bevindt de vraag naar duur zame consumptiegoederen, in het bijzonder die naar textielproducten, zich op een lager peil dan in de afgelopen jaren. Ten dele hangt dit samen met de bevrediging van de na-oorlogse inhaalvraag. De tegenwoor dige inzinking kan echter voor een deel worden beschouwd als een reactie op de abnormale vraag, welke na het uitbreken van het Koreaanse conflict optrad. In dit opzicht is een verbetering binnen afzien bare tijd waarschijnlijk of in enige bedrijfs takken reeds in gang. De Bloemendaalse hockeyvelden worden volgens een nieuwe methode van onkruid gezuiverd. Een sproeimachine bespuit hier de B.M.H.C.-terreinen met een onkruid-verdelgend middel. (Van onze correspondent te Parijs) De algemene staking, waartoe het com munistisch vakverbond, de C.G.T., gisteren de Franse arbeiders had opgeroepen om te protesteren tegen de gevangenneming van de plaatsvervangend secretaris-generaal Jacques Duclos (die volgende week door de justitie verhoord zal worden) heeft zo wei nig om het lijf gehad, dat men wel van een totale nederlaag voor de communisten kan spreken. De tientallen leuzen, die communistische agitatoren op straten en muren hadden ge kalkt en die opwekten om Duclos te gaan bevrijden, hebben vrijwel geen weerklank gevonden en nagenoeg niemand heeft een vin verroerd. Slechts twee procent der ar beiders heeft, zo verklaarde men gister avond op het ministerie van Binnenlandse Zaken, het werk gisteren neergelegd. Wanneer de politie-agenten hun hel men niet aan hun koppelriemen hadden ge gespt, dan zou niets in Parijs er gisteren op gewezen hebben, dat er iets bijzonders aan de hand was en ook de metro's en bussen liepen met de gebruikelijke regelmaat. Al leen in de reusachtige Renaultfabrieken in de Parijse voorstad Billancourt is het tot incidenten gekomen, toen een groep ontsla gen arbeiders onder leiding van een com munistisch kamerlid, Roger Linet, een ge slaagde poging deed tot sabotage door de electrische kabels te vernielen. De politie heeft hier in moeten grijpen en de oproe rige elementen ingerekend. Linet is naar de Santé-gevangenis overgebracht, waar Duclos tevergeefs op de verschijning van de Parijse volksmassa's zat te wachten. De Franse arbeiders hebben zo gisteren een overtuigend bewijs geleverd van hun politieke volwassenheid, een bewijs, dat men voor de Franse regering bemoedigend en voor Moskou verontrustend mag noe men. Wanneer de Franse communistische partij vandaag nog altijd een half millioen leden telt, en op een zeven a acht millioen stemmen mag rekenen, dan is gisteren tevens duidelijk geworden, dat deze massa's de laatste jaren aan redelijkheid veel won nen en aan aggressiviteit bijna alles heb ben ingeboet. Steeds duidelijker wordt ook door de ar beiders onderscheid gemaakt tussen sta kingen, die door looneisen gerechtvaardigd kunnen worden, en stakingen, die om zui ver politieke redenen worden geprocla meerd. Dit laatste was wel heel duidelijk gisteren het geval en daaruit valt het com munistische fiasco vooral wel te verklaren. Een groep arbeiders, die sedert enkele dagen staakte om een loongeschil, is giste ren zelfs weer op het werk verschenen. Zij deelden daarbij de arbeiders mede, dat zij hun staking voor een dag onderbraken, omdat zij zelfs de schijn wilden vermijden, dat hun actie iets met politieke motieven zou hebben uit te staan! De beschadigde krachtleidingen bij de Renaultfabrieken zijn later door werkwil ligen hersteld en tegen 11 uur werkte het gehele bedrijf normaal. André Maurois: Gezeten naast de vermaarde man, wiens boeken zij alle gelezen hêeft, probeert zij vergeefs hem aan het praten te krijgen. Zij ziet niet, links van haar, de jonge on bekende die haar zulke schone verhalen zou kunnen doen. Volgens kringen, die de Franse regering na staan, zal de Franse eerste minister, Antoine Pinay, in het debat over Tunesië in de Nationale Vergadering, welk debat Donderdag begint, verstrekkende maat regelen voor zelfbestuur van het land be kend maken. De regering zou besloten hebben verder te gaan dan welke voorstellen ook, die tot dusver zijn besproken en ook de gedachte om ze eerst in een gemengde Frans-Tune- sische commissie te behandelen te laten varen. Het hervormingsprogram zou, naar men verwachtte, binnen de volgende veer tien dagen, zodra de Ramadan voorbij is, in toepassing worden gebracht. Arrestaties Inmiddels is het nog onrustig in Tunis. De Tunesische politie heeft Woensdag tien personen gearresteerd in verband met bomaanslagen, die schade hebben aange richt in gebouwen te Tunis. Een man, die in een kelder lag te slapen, werd ernstig gewond door neerstortend puin, een vrouw werd door de luchtdruk uit bed geslingerd, maar bleef ongedeerd. In één etmaal heb ben zich vijf ontploffingen voorgedaan. Verder zijn pogingen gedaan om een garage in brand te steken. Veroordelingen In de Arabische wijk van Tunis zijn gis teren vlugschriften verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen het verzet voort te zetten. Een Tunesisch militair gerechtshof heeft Woensdag vijf Tunesiërs veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Drie beklaagden werden veroordeeld tot vijf jaar dwang arbeid en vier Tunesiërs voor tien jaar ver bannen. Zij waren beschuldigd van mede plichtigheid aan een aanslag op een politie bureau. In zijn woonplaats Abilene heeft Dwight D. Eisenhower de eerste toespraak van zijn campagne voor het presidentschap der Verenigde Staten gehouden, waarin hij met klem aanspoorde tot het bereiken van een nationale eenheid. „Amerika", zo zei hij ondermeer, „heeft millioenen uitgegeven om belangrijke ge bieden aan het communisme te onthouden en krachtige geallieerden aan zich te bin den in een ideologische wereldoorlog. Het bereikte succes wijst er op, dat de huidige aan het Congres voorgelegde reke ningen topcijfers vormen voorzover zij be trekking hebben op de Pactlanden. In de toekomst zouden de cijfers kunnen dalen, zonder dat essentiële belangen opgeofferd zouden worden." Eisenhower zeide van oordeel te zijn dat Amerika's bedoelingen ten aanzien van de buitenlandse politiek duidelijk voor binnen- en buitenland uit eengezet dienen te worden. „De Amerika nen hebben een instinctieve afkeer van de geheimzinnigheid, die bijvoorbeeld Jalta omringde." Eisenhower noemde „de val van China in 1949 een der grootste internationale rampen van onze tijd, een soort tragedie, die zich niet moet herhalen." „Amerika wordt in steeds toenemende mate bedreigd door onenigheid, inflatie, zware belasting en bureaucratie," zo ver volgde hij. Inflatie zou zelfs de onderne mersvrijheid, „de onmisbare economische steun van de menselijke vrijheid", kunnen vernietigen. Dit gevaar betekent een der sprekendste argumenten tegen een over- conchntratie van macht bij de federale regering. Het dient volgens Eisenhower als een kardinaal punt gezien te worden, dat de weftige macht van de regering en haar grote invloed gebruikt wordt om inflatie, zowel als deflatie tegen te gaan, teneinde het land in staat te stellen op een regel matige koers voort te gaan. Met het oog op het gevaar van een oorlog dient men zich grote opofferingen te getroosten. Een ander gevaar wordt gevormd door de cen traliserende neiging van de regering. De bevolking van Abilene bestaat uit ongeveer 7000 inwoners. Uit vele delen van het land waren duizenden tezamen gestroomd. Er waren spandoeken met opschriften zoals „Eisenhower president" en „We like Ike". KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt, met later kans op enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In het Zuid-Oosten van het land nog warm, elders iets lagere middagtempe- raturen dan vandaag. 6 Juni Zon op 4.22 uur, onder 20-55 uur. Maan op 19.35 uur, onder 2.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 Juni Hoog water: 1.04 en 13.31 uur. Laag water: 8.52 en 21.30 uur. Vrydag 6 Juni Hoog water: 1.51 en 14.18 uur. Laag water: 9.41 en 22.17 uur. COOOOCCQCOOCO

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1