Vooruitzichten voor export ongunstig - binnenlandse prijs laag Drinkt lekkere thee Kremer's thee M. DOUWMA enZOON Resultaten van Beijnes waren in Beverwijk gunstig Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Succes der Franse staatslening overtreft de verwachtingen AARDBEIEN - PROGNOSE De handel gaat steeds meer over op „pondsdozen" en de tuinder zal wel mee moeten De radio geeft Vrijdag Premier Pinay speelt „erop of eronder Stakingsacties zouden alles kunnen bederven 109.- Scheepsbrand in de Rotterdamse haven dex® m PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE De Raden van Arbeid en de Werkloosheidswet DONDERDAG 5 JUNI 1952 2 Boerenleenbank boekte winst van 4500 KAMGAREN COLBERT en PANTALON Kerkelijk Nieuws zachi en geurig Speelclubzaken voor het Haagse hof Nederlander deserteerde naar het legioen Telegram van senioren convent der journalisten Elke inwoner van Kennemerland weet, dat de aardbei een seizoen-vrucht is, die in verse toestand slechts zeer kort houd baar is. Door deze eigenschap zijn de leve ranciers van dit product, de tuinders, ge noodzaakt ze zo snel mogelijk aan de man te brengen. Als gevolg hiervan wordt van vandaag af dagelijks een aardbeien-veiling gehouden, waar de sappige vruchten keu rig verpakt verhandeld worden. Het voor de aardbeien-teelt bestemde stuk grond dient van een behoorlijk bewa- teringssysteem te zijn voorzien, daar de oogst hiervan zeer afhankelijk is. Als een tuinder afhankelijk zou zijn van Moeder Natuur zou het er niet altijd even roos kleurig voor hem uitzien. Om haar hierbij een handje te helpen, worden pompen ge bouwd, die soms tot ruim 40 of dikwijls tot 60 meter diep ingeslagen worden. Met behulp van dit diepliggende water houdt de tuinder zijn bedden in stand. De hoger gelegen grond is water-arm, als gevolg van de vele grote industrieën, die het water in grote massa's opzuigen en verwerken. De kosten van de benodigde stroom voor een electrische pomp zijn vrij hoog: gemiddeld circa 300 per seizoen. De in het voorjaar geplante jonge aard- beiplanten geven in het eerste jaar reeds enkele, in de daarop volgende jaren, bij goede bemesting betere en meerdere vruch ten. Al naar gelang zij rijpen, worden zij „vroege" of „late" aardbeien genoemd. Nor maal zijn de „Madame Lafeber" de vroege en de „Moulin Rouge" de late soorten; dit jaar gaat deze vergelijking echter niet op, daar zij door het zachte voorjaar ongeveer tegelijkertijd aan de markt kwamen. Op een bepaald punt worden de prijzen door het Centraal Bureau in de hand ge houden, zodat zij bijvoorbeeld dit jaar niet beneden de prijs van 0.45 per kilo geveild kunnen worden. De soorten en daarmee samenhangend de kwaliteiten kunnen de prijzen sterk be- invloeden, vandaar dat de tuinder elk jaar opnieuw tracht een soort te kweken, dat de handel graag heeft. Zulke bijzondere soorten worden soms „zo maar" door de Natuur gevormd, doordat de ene plant door de andere wordt bevrucht, anderzijds wor den soms nieuwe soorten ingevoerd. Als voorbeeld zagen wij hiervan de „Climax", die kortgeleden uit Schotland werd inge voerd, die een mooie forse vrucht oplevert. Om verschillende soorten vruchten te kun nen onderscheiden, moet men hen weken lang observeren, waarna men de diverse nuances leert zien. Talloze mogelijkheden levert deze studie op, zoals zoete, zure, kogelronde, kleine, grote, dikke, puntige, framboos-achtige enzovoort. Het streven van de tuinder is er op gericht, de handel, zoals reeds gezegd, te pleizieren. Een eis van de conserven-fabrieken bij voorbeeld is: schoongemaakte, of „gedopte" vruchten. Wij spraken ondermeer met een kweker, die er zijn zinnen op gezet heeft, zo spoedig mogelijk een aardbeiplant te kweken, die bij het plukken de dop loslaat, waardoor veel werk en bederf voorkomen wordt. Verpakkingsproblemen Het plukken van de rijpe vruchten ge schiedde vroeger in de zogenaamde „slof fen". Thans stelt de handel er veel prijs op, meest om hygiënische redenen, de aard- ADVERTENTIE iJoilstraat. 39' - Haarlem - Tel. rèSsté! OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN POETSKATOEN in 1 kg dozen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Hollandse liederen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 35 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Kamerorkest. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianoduo. 12.55 Ik zie 't zó13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Platen. (Intermezzo: Ronde van Nederland!. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Kamerorkest en solist. 15.15 Der Graf von Luxemburg, operette. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Ronde van Nederland. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.22 Dansmu ziek. 18.40 De uitkijkpost. 18.50 Lichte mu ziek. 19.05 Militaire causerie. 19.15 Regerings- uitzending. 19.35 Platen. 19.50 De Ronde van Nederland. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Residentie orkest. 20.50 Voordracht. 21.02 Metropole orkest en soliste. 21.35 De wereld, waaraan wij bouwen, klankbeeld. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Het Christelijk Oosten, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.20 Feuilleton. 11.40 Fluit en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen, 13.20 Orkest concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. (14.45 Voordracht). 16 00 Gevarieerd pro gramma. 16.35 Voor de jeugd. 17.05 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Verkiezingstoespraak. 19.30 Gezag en vrijheid, causerie. 19 50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Kunstmaand Amsterdam. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Twintig-vragen-spel. 21.55 Buitenlands over zicht. 22.10 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.1521.45 1. La Serva Padrona. zangspel. 2. Telenews. 3. Weeroverzicht. 4, Een lang Kerstdiner, kijkspel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les, 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14,45 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17 10 Platen. 17.15 Voor kinde ren. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.55—23.00 Nieuws. beien in „pondsdozen" aangevoerd te krij gen. Voor de winkelier heeft dit vele voor delen, hij behoeft nu niet meer de zachte vruchten uit de „slof" in een zak over te storten, zodat hij zijn producten kant en klaar aan de verbruiker kan verkopen. De tuinder echter is daar niet zo op ge brand. daar het verpakken in dozen hem veel tijd kost en de opbrengst niet nave nant genoemd mag worden. Bij de notering van gisteren zagen wij bijvoorbeeld een prijsverschil van vijf cent per pond, waar bij de inkoopsprijs van het papieren bakje (vier cent per stuk) in verrekend is. De aardbeien-velden zien er dit jaar mooi uit en beloven alle goeds, de enige, die hierbij nog een spaak in het wiel kan ste ken is de Natuur, die de grootste vriend en tevens de grootste vijand van de tuinder genoemd mag worden. Op de veiling is alles in gereedheid ge bracht om de grote aanvoer te kunnen ver werken en de conservenfabrieken hebben hun vertegenwoordigers al klaar staan om zo voordelig mogelijk in te kopen. Elke Duitser een half pond? Als gevolg van de gestagneerde uitvoer is dit jaar de verwachting, dat de prijzen voor verse vruchten voor het binnenland aanmerkelijk lager zullen liggen dan vorig jaar, toen Engeland nog een groot deel van dit nationale product afnam. Verwacht wordt, dat dit land slechts de helft van het vorig jaar ingevoerde fruit zal afnemen. Hoe Duitsland op de aardbeienmarkt zal reageren is nog een vraagteken, het sei zoen is daarvoor nog wel iets te vroeg. Alle hoop is echter op dit land gevestigd, of, zoals een tuinder dit onder woorden bracht: „Als elke Duitser per week een half pond aardbeien eet, zijn we los!" Voor België staan de papieren nog slechter: dit land heft op in te voeren aardbeien „slechts" f 0.57 per kilo invoer rechten, hetgeen overeenkomt met een in- voer-verbod, daar toch geen Belg een der gelijk hoge prijs wil betalen. Mocht het geval zich voordoen, dat de handel geen animo heeft de aangevoerde Wegens het gunstige weer is de aardbeien campagne in Beverwijk en omgeving dit jaar een tiental dagen eerder begonnen dan andere jaren. Iedereen is in de weer bij de pluk van de sappige vruchten. aardbeien te kopen, dan worden zij door het Centraal Bureau opgehouden en in vaten opgeslagen, waarna zij in de winter hun weg wel weer zullen vinden, tegen prijzen, die hoger liggen, dan waarvoor zij zijn vastgehouden. Nieuwe aardappelen, „kriel", peulen en aardbeien in de slof, dat waren de hoofd schotels van de Castricumse groentenvei- ling in het midden der week. Werden hier Eerste Pinksterdag al de eerste manden aardbeien aan de markt gebracht die toen f 3.30 per slof opbrachten, Woensdag is de aanvoer aanmerkelijk groter geweest en kregen de tuinders er van f 1.80 tot f 3.10 voor. De doosjes brachten 23 tot 49 cent op. De eerste nieuwe aardappelen gingen van de kar voor 17 cent per kilo, waar het kleine broertje kriel 7 cent per kilo tegen over stelde. Sinds het afgelopen weekeinde hebben Castricums tuinders enkele kisten peulen onder de klok door laten gaan. Dit keer beliep de notering 75 cent per kilo. ADVERTENTIE Roodmerk een krachtige volsmakende thee 74 cent per 100 gram met suiker en een „wolkje" melk Véél geuriger - méér smaak Kremer's Blauwmerk een geurige en krachtige Ceylon- Assam melange 80 cent per 100 gram (Van onze correspondent te Parijs) De Franse staatslening, een der beslis sende étappes in de economische sanerings plannen van premier Pinay, verloopt sedert 26 Mei naar wens. Er zijn nog wel geen officiële cijfers gepubliceerd over de som men, die tot dusver bij de banken werden gestort, maar in financiële kringen toont men zich algemeen uiterst tevreden over de verkoop der „Antoines", zoals deze staats obligaties al gedoopt worden, zodat weini gen eraan twijfelen, dat de lening voor de sluitingsdatum zal zijn volgeboekt. De regering hoopt dan 300 milliard francs aan „fris" geld tot haar beschikking te hebben, waarvan de helft in goud. Met dat geld zal dan een deel van de kosten der reconstructiewerkzaamheden en der her bewapening worden bekostigd, welke uit gaven tot dusver, zo goed en zo kwaad als het ging, met belastinggelden moesten wor den gedekt, terwijl het goud in het bijzon der zal zijn bestemd voor buitenlandse be talingen en indirect dus ter ondersteuning van de munt. Pinay zal dan vaste grond onder de voeten hebben om volgende stap pen van zijn economisch plan te onderne men, te weten: drastische sanering van de tussenhandel en van het antieke distribu tie-apparaat, alsmede hervorming van het belastingstelsel. „Geluksvogel" Niettemin heeft de lening-Pinay natuur lijk ook haar schaduwzijden. De premier speelt hier namelijk hoog spel. Volgens sommigen zelfs te hoog. Hij neemt immers een hypotheek cp de toekomst, die, vooral in een land als Frankrijk, van vele onge wisse factoren afhankelijk is gesteld. Mocht de prijzenslag, die gelijktijdig door de re gering wordt gevoerd, onverhoopt eens worden verloren en een devaluatie onver mijdelijk worden, dan zou dat voor de staat wel eens het bankroet kunnen bete kenen, omdat dan voor de ingelegde gelden uiteraard een veel hoger bedrag aan francs zou moeten worden terugbetaald. Wanneer in dat geval de regering haar beloften door middel van een wet zou moeten herroepen, dan zou de staat voor minstens een genera tie zijn crediet hebben verspeeld. Het is dus wel erop of eronder. Tot nu toe waren de omstandigheden „Pinay-la-Chance" (geluksvogel Pinay), Woensdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank in 't R.K. Verenigingsge bouw een jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer J. A. Vernooy. De kassier, de heer J. P. v. d. Eist, bracht het financiële verslag van de Bank uit. Daaruit bleek dat het afgelopen boekjaar een winst opleverde van ruim 4500. Be sloten werd, een deel daarvan te storten in het jubileumfonds teneinde in 1953 het veertigjarig bestaan van de bank te her denken. De heren A. Teeuwen, lid van het bestuur en Joh. P. v. Haaster, lid van de Raad van toezicht werden herkozen. zoals hij wel wordt genoemd, zeker welge zind. Een nieuwe stakingsactie echter zou alle geboekte resultaten weer op losse schroeven kunnen zetten. Dat is dan ook een der redenen van de ongerustheid, wel ke in financiële kringen door de regerings actie tegen de communisten is gewekt. Men maant dan ook de regering tot de grootste omzichtigheid aan, omdat nieuwe troebe len het sociale klimaat dusdanig zouden kunnen wijzigen, dat er voor het experi- ment-Pinay, dat nu in zijn tweede fase is getreden, nog maar weinige kansen op een uiteindelijk succes zouden resten. Die vrees is te meer gewettigd, waar de communis ten zeker niets na zullen laten om de rege ring tot forse maatregelen te provoceren. ADVERTENTIE in pasteltinten, bruin, bleu, grijs, groen enz. Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Urenlang is de Rotterdamse brandweer bezig geweest met het blussen van een brand, die gewoed heeft in de machineka mer van het 5880 ton metende Duitse stoomschip „Ansgaritor", dat in de Waal haven te Rotterdam ligt. Het vuur werd met schuim geblust. Bij de brand werd een Duitse stoker door de rook bedwelmd. Hij moest worden opgenomen in het haven ziekenhuis. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat vonken van een las-appar'aat, waar mede in de machinekamer werd gewerkt, tussen de spanten in water vielen, waarop olie dreef. De „Ansgaritor" kwam met een lading ijzererts van Malmö en moest nog gelost worden. De machinekamer is gedeeltelijk uitgebrand. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Middelburg (toez.) (a.s. vac. P. J. F. van Voorst Vader) P. F. Th. Aalders te Muiderberg. Geref. kerken Beroepen te 's-GravenhageLoosduinen (vac. H. J. ten Brink) J. Kremer te Utrecht. Beroepen te Oude Pekela, J. H. Binne- ma te Siegerswoude. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Bunschoten, M. Baan te Dordrecht. Examens Aan de Theologische Hogeschool der Ge reformeerde Kerken te Kampen zijn ge slaagd voor het prop.examen de hex-en J. D. te Winkel te Voorthuizen en J. H. Na- wijn te 's-Gravenhage. Aan de R.U. te Utrecht is geslaagd voor het kerkelijk examen de heer J. J. Poort, cand. te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE v mei de blauwe N In het jaarverslag 1951 der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, N.V. te Beverwijk, deelt de directie mee, dat de ervaringen, opgedaan na een vol boekjaar in de nieuwe fabriek te Beverwijk te hebben gewerkt, onver deeld gunstig zijn. Het kunnen werken in een mooie, ruime, moderne fabriek, ver schaft het personeel niet alleen voldoening en ai-bexdsvreugde, maar de verplaatsing van het bedrijf heeft ook een merkbare invloed gehad op de productiviteit. Het fabriekstei-rein omvat 10 ha, waar van 2K ha bebouwd is (Haarlem VA ha) en 3 ha in beslag wordt genomen door we gen, rails en ijzeropslagplaatsen (Haarlem ha). De beschikking over meer ruimte biedt grote voordelen. De opstelling der machines is practischer, de samenstelling der rijtuigen kan rationeler worden inge deeld, tussen de rijtuigen is meer ruimte, waardoor de wex'kzaamheden beter worden uitgevoerd en de mer-sen elkaar niet in de weg staan. De magazijnen zijn wat betreft ligging en inrichting aangepast aan het productieproces en het transport van ma terialen en half-fabrikaten naar de rijtui gen en het transport van het rollend ma terieel zelf zijn tot een minimum terugge bracht. De verwarmingsinstallatie en de sanitaire voorzieningen voldoen aan de moderne eisen. Een vergelijking tussen de fabricage in Haarlem en die in Beverwijk is mogelijk, doordat in beide fabrieken hetzelfde type rijtuigen zijn gemaakt. Uit de desbetref fende gegevens blijkt, dat in Beverwijk circa 15 wordt bespaard op het aantal bestede uren per rijtuig. Bijzondere aandacht vereist het pro bleem van de stijgende onkosten. Het ge hele bedrijfsleven heeft hiermede te kam pen, maar dit vraagstuk ligt voor Beijnes nog iets moeilijker, doordat de verplaat sing naar Beverwijk een aantal nieuwe kosten heeft doen ontstaan. Zo woont alsnog slechts 20 van de wei-knemers te Beverwijk en om se ving. Jaarlijks wordt 110.000 aan reiskosten betaald, terwijl daarenboven vele uren verloren gaan door extra verzuim. Be treurd wordt het ten zeerste, dat het blijk baar niet mogelijk is het bedrijf meer woningen ter beschikking te stellen. Sterk gestegen zijn de kosten van de electriciteitsvoorziening. Niettegenstaande het feit, dat het verbruik met 37 is ge stegen, betaald het bedrijf in Beverwijk per kWu 50 meer dan vroeger te Haar lem. De afleveringen bestonden in hoofdzaak uit electrische en getrokken riituigen voor de Nederlandse Spoorwegen. Met de pro ductie van een grote serie rijtuigen voor Indonesië werd een aanvang gemaakt en de aflevering is thans in volle gang. Vergeleken bij het boekjaar 1951 met 1949 een jaar waarin de fabriek te Haar lem volledig bezet was, is het aantal werknemers op uurloon met 19 geste gen en de bedriifsomzet met 36 Deze cijfers hebben echter slechts betrekkelijke waarde, gezien de loon- en materiaalstij gingen in 1950 en 1951. De gunstige bedrijfsi-esultaten zijn ook dit jaar mede het gevolg van de goede vakbekwaamheid van vele werknemers en van de samenwerking tussen allen, die aan de productie hebben medegewerkt. Wat betreft de werkgelegenheid in het lopende en het volgende jaar zijn de voor uitzichten gunstig. Behalve voor opdrach ten van de Nederlandse Spoorwegen zal een groot gedeelte van de capaciteit in be slag worden genomen door expoi-torders voor Indonesië en Argentinië. Uiteraard zal de omschakeling van de productie van een bepaalde serie rijtuigen op een vol gende, enige stagnatie in de aflevering geven. Het financiële resultaat over het boek jaar 1951 stelt de directie in staat ook dit jaar op de bouw van de nieuwe fabriek ruime afschrijvingen te verrichten. Het fabrieksgebouw aan het Stations plein te Haarlem is nog steeds het eigen dom van het bedrijf; het staat voor 1 op de balans en het is verhuurd. Voor het Haagse gerechtshof werden gisteren 22 beroepszaken van voormalige croupiers, hulpcroupiers, tafelchefs, con troleurs en andere functionarissen van de speelclub „Aristo" te Scheveningen behan deld. Deze „werkende leden" van de speel club waren wegens deelnemen aan hazard spel bij wijze van bex-oep en dergelijke ten lasteleggingen door de Haagse politierech ter veroordeeld tot boetes van 50 tot 500 gulden met vervangende hechtenisstraffen en voorwaardelijke gevangenisstraffen van twee weken tot drie maanden met proef- tijden van drie jaar. De procureur-generaal vorderde bevestiging van de opgelegde straffen. Het gerechtshof zal op 18 Juni arrest wijzen. De krijgsraad te velde-West veroordeel- de de 45-jarige wachtmeester W. Th. J. P. uit Amersfoort tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en verlaging tot de stand van soldaat laagste klasse. De eis was één jaar inet ontslag uit de mili taire dienst. Wachtmeester P. vocht in 1936 in Span je tegen Franco en toen de kruitdamp over het Iberische schiereiland optrok, meldde hij zich bij het Vreemdelingen legioen. Met de legionnairs streed hij in Afrika tegen Rommel en maakte hij de in vasie op Sicilië mee. In 1943 kwam hij in Engeland, waar hij werd opgenomen in de Irene-brigade. Hij nam deel aan de invasie en kwam al vechtende in Nederland te recht. Na de capitulatie boden zijn supe rieuren hem aan in het leger te blijven en beroepsofficier te worden. Hij ging nog naar Indonesië en ook daar was hij een uitstekend militair. Als instructeur faalde hij echter en in de herfst van 1951 gaf men hem te verstaan dat hij de dienst zou moeten verlaten. Niet wetende wat hij in de burgermaatschappij zou moeten begin nen besloot P. weer naar het Vreemde lingenlegioen te gaan. Hij vertrok zonder op zijn ontslag te wachten met medene ming van ruim achthonderd gulden, die hij zou hebben verkregen door twee voor an deren bestemde chèques te innen. Het legioen wilde hem echter niet meer heb ben en ten einde raad heeft hij zich toen in Maart 1952 bij de marechaussee gemeld. 54. Na zeer, zeer lang wachten ontwaar de Joris Goedbloed eindelijk aan de verre kim een tweetal gedaanten, die naar de vuurtoren toe kwamen, en nu haastte hij zich naar beneden teneinde deze bezoekers te kunnen verivelkomen. „Ah eindelijk verheft dan Panda zich aan gindse kim!", zo murmelde hij dichterlijk. „Het is een baaske, waarop men bouwen kan! Want wie voert hij daar met zich? Een oud en waardig heer! Een bejaard millionnair, naar het uiterlijk te oordelen! Zonder twij fel een van die bedaagde, doch weelderige weldoeners, die er behagen in scheppen de wetenschap te helpen, en die daarvoor wensen te betalen!" Wij vrezen, dat hij de toestand op onjuiste wijze beoordeelde; want professor Kalker, die nu juist een poosje zwijgend aan Panda's zijde had ge wandeld, begon plotseling op levendige toon: „Zeg Padna.... zal ik je eens iets grappigs vertellen? Ik ontmoette laatst iemand, die me vertelde dat hij een Ver- dwijn-Machine had uitgevonden. Hahaha! Heel geestig, nietwaar? Leuk, hè? Maar...' eh.... wat kwam ik hier eigenlijk doen? Waarom loop ik hier?" „U loopt hier om de uitvinder van de Verdwijn-Machine te gaan bezoeken!", antwoordde Panda zuur. Deze woorden deden de geleerde opnieuw in woede ontbranden. „Wat?", zo riep hij uit. Een uitvinder noem je dat? Het is een zwendelaar die de wetenschap in de weg staat! Ik zal het hem betaald zetten!" En daarbij zwaaide hij zó dreigend met zijn paraplu, dat men voor Joris het ergste moet vrezen. Koude kolen. Een Zweedse expeditie van veertien man zal op Spitsbergen proef boringen naar steenkool gaan verrich ten. Het onderzoek zal vier maanden duren. Men wil tot vierhonderd meter diepte boren. Dit is naar men meent de eerste keer dat dit in bevroren aarde gebeurt. Zoals bekend worden op Spits bergen al steenkolenmijnen ontgonnen. Oorlog. Bij Remagen in Duitsland is gis teravond het Nederlandse sleepschip „Camco 120" op onder water liggende delen van de in de oorlog verwoeste Rijnbrug gelopen en binnen vier minu ten gezonken. De 38-jarige schippers vrouw, mevrouw J. A. Vel vis-Van der Kruit uit Rotterdam, is vei-dronken. Opstand. Ruim 150 gevangenen van de centi-ale gevangenis van Noord-Caro- lina (V.S.) zijn Woensdag in opstand gekomen. Acht bewakers bevinden zich als gijzelaars in hun macht. De politie heeft de gevangenis omsingeld. De ge vangenisautoriteiten trachtten met de muiters te onderhandelen, doch lat,er op de dag hebben de muiters de bewakers vrijgelaten, nadat zij de belofte hadden ontvangen, dat een hoofdbewaker zal worden geschorst hangende een onder zoek naar beweerde mishandelingen. Oud. In Zuid-Zweden heeft men op een diepte van 66 meter verschillende rug- gewervels van een dinosaurus gevonden, waarvan de ouderdom geschat wordt op 150 millioen jaar. Olympische koers. De Bank van Finland heeft gunstige wisselkoersen bekendge maakt, die zullen gelden voor hen, die tijdens de Olympische Spelen een be zoek aan Finland brengen. De Neder landse gulden werd daarbij gelijkgesteld aan 86 Finse marken. De normale koers is 61 Finse marken. De gunstige wissel koersen zullen alleen geldig zijn voor de duur van de Olympische Spelen. Ongezond? De directeur-generaal van het ministerie van Financiën van Israel, David Horowitz, heeft zijn ontslag ge nomen. Politieke waarnemers te Jeru zalem zien hierin een bevestiging van de opvatting, dat het aftreden van de minister van Financiën, Eliezer Kaplan, twee weken geleden, niet alleen om ge zondheidsredenen geschiedde. Men ver wacht een grondige wijziging in de financiële politiek der Israëlische re gering. Tweede Perón. Generaal Juan Domingo Perón heeft voor het Argentijnse parle ment de eed afgelegd aan het begin van zijn nieuwe ambtsperiode van zes jaar. Zijn echtgenote Eva Perón nam niet als bij vorige plechtigheden plaats in de ereloge, doch aan de rechterzijde van de president. Verdedigen. De West-Berlijnse kantoren voor vluchtelingen hebben de laatste drie dagen een stroom van jongeren uit Oost-Duitsland, merendeels in de leef tijd van 18 tot 21 jaar, te verwerken gekregen. Volgens Reuter houdt dit verband met de opwekking van de Oost-Duitse autoriteiten aan de jeugd om het vaderland te verdedigen. De vluchtelingen worden in groepen van 150 per dag per vliegtuig naar West- Duitsland vervoerd. Men schat, dat zelfs in dit tempo slechts een klein gedeelte van alle vluchte lingen in de verzamelkampen van West-Berlijn na verloop van maanden zal zijn afgevoerd. De zanh-Hommerson Woensdagmiddag is het volgende tele gram gezonden naar de gegijzelde Zaan- damse journalist Hommerson: „Namens het seniorenconvent in de jour nalistiek, waarbij een aantal collega's is aangesloten met ieder tientallen jaren, enkelen zelfs met meer dan een halve eeuw dienst in ons mooie vak, brengen wij U hulde voor Uw standvastig handhaven van de erecode der journalisten. Wie onzer zijn nieuwsbronnen aanwijst, heeft onder de collega's afgedaan. Diep respect betuigen wij dan ook voor uw manmoedig optreden. Wij hopen U spoedig in ons midden mon deling van onze grote waardering te kun nen getuigen." (w.g.) Louis Schotting, voorzitter. C. J. Schotel Fzn., secretaris In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp ter herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering, tot wijziging van de Ziektewet en van de Kinderbijslag'wet geven de ministers evenals verscheidene Eerste Kamerleden in het Voorlopig Ver slag als hun oordeel te kennen, dat het wenselijk moet worden geacht, dat reeds thans in verband met de invoering der Werkloosheidswet personeel in dienst van de Raden van Arbeid overgaat naar de be drijfsverenigingen en het gemeenschappe lijk administratiekantoor. Zij kunnen dan ook mededelen, dat zowel bij de Raden van Arbeid en bedrijfsverenigingen als bij de ambtenaren van de Raden van Arbeid be grip voor deze situatie wordt ontmoet, zodat ï-eeds thans ambtenaren van genoemde raden naar de bedrijfsverenigingen en naar de coöperatieve vereniging „Centraal Be heer" overgaan. Hierbij mag men zich niet te snel laten afschrikken door moeilijk heden, die daardoor ontstaan bij de Raden van Arbeid. Die moeilijkheden moeten door gemeenschappelijke inspanning worden overwonnen. De oplossing kan voor deze moeilijkheden onder meer worden gezocht in het aantrekken van tijdelijke krachten en voor zoveel nodig in het verrichten van overwerk. Volstrekte zekerheid, dat alle ambtena ren van de oude organen bij de nieuwe or ganen een plaats zullen kunnen vinden, kunnen de ministers niet geven. Wel heb ben zij goede verwachtingen, gelet ook op de houding, welke van de zijde der nieuwe organen wordt ingenomen, dat de meeste moeilijkheden tot een oplossing zullen kun nen worden gebracht. De kerkvoorgdij der Hervormde Kerk te Naarden heeft de Nederlandse Handel- vereniging voorlopig de toegang tot de Grote Kerk te Naarden ontzegd. De reden hiervan is dat de leden van deze vereniging in het kerkgebouw rookten, ook nadat er herhaalde malen op was gewezen, dat dit in strijd is met de eerbied voor en de regels van een Godshuis.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2