Wagtmans moet de oranje trui aan de Belg Gielen afstaan morgeit H.O.V. Schietoefeningen van artillerie tussen Noordwijk en Zandvoort C -Clowntje Rick Belg wint de derde wielerétappe (229 km) Organisatie Overheid overweegt: Ontevredenheid over monetaire maatregelen Het A.T.G. trekt zich volgend jaar terug 4 Vijfde Ronde van Nederland Golf Bekerwedst rij den Biljarten Om de Nobelsbeker Sport in 't kort Voetbal Het Haarlems elftal tegen Den Helder Waterpolo Tjebbes wint in Leiden Inrijhekken voor het circuit CONCERT Deviezenreserve met 38 millioen toegenomen T o ekomst-„muziek" Cfee MORRIS éejm i/cuiuy! BARTELJÖRISSIRAAT 20 TEL. 13439 Voor de kinderen Nieuzv-Guinea Telegram aan de Tweede Kamer FEUILLETON De fluistercampagne Polygoon maakt nieuwe film voor de luchtmacht Bespeling Amsterdamse Stadsschouwburg Mei-overschot in de Betalingsunie 40 millioen De spaarbeweging in Mei Besproeiingsvliegtuig verongelukt DONDERDAG 5 JUNI 1952 Wout Wagtmans, de winnaar van de tweede étappe van de Ronde van Nederland en de moedige koploper in de eerste étappe, is zijn oranje leiderstrui kwijt. In Tongeren ein digde hU als zeventiende, twee minuten en een seconde na de winnaar van het 229 kilo meter lange traject: de Belg Van Kerkhoven, die vüf uur achtenvijftig minuten en twaalf seconden nodig had om de derde étappe op zyn naam te brengen en zijn landgenoot Gielen, die als vijfde over de eindstreep ging, aan de oranje leiderstrui te helpen. In het algemeen ploegenklassement neemt Neder land A nu de eerste plaats in vóór België A en B. De Belg Van Kerkhoven was kwaad toen hij aan de derde étappe begon, heel kwaad zelfs. Bij aankomst in Et ten was een fout gemaakt, waarbij aan twaalf renners een mi nuut te veel aan tijd was toegekend. Deze minuut was bij aankomst in St. Niklaas gereduceerd, „maar Van Kerkhoven, die zich bij het zelfde groepje van twaalf had be vonden, was daar niet bij geweest. Men zegde hem toe de zaak te onderzoeken, maar intussen stapte Van Kerkhoven gela den op de fiets en ging er al spoedig van door. En niet een keer heeft de Vlaming, die in grootse vorm reed, in de étappe van St. Niklaas naar Tongeren door de Belgische Kempen en het heuvelland van de Maas vallei, het peloton uiteengereten. Want toen na 75 km. alles weer tot rust was gekomen en het peloton enkele kilometers kalm reed in de buurt, van Aarschot, nam Van Kerk hoven na 95 k.m. opnieuw het initiatief voor een aanval. En voor de tweede keer had hij succes. Want geholpen door zijn landgeno ten Schaecken en Van Dormael wist hij de voorsprong bij verrassing uit te buiten tot twee en later zelfs tot drie minuten, waarbij het golvende landschap net de bochtige wegen grote steun boden aan de ontvluch tingspoging. Wel waren Van Elderen en Van Breenen bij dit drietal, maar wat konden onze landgenoten anders doen, dan aan het wiel blijven hangen? Rust verdwenen Maar achter hen zagen de Nederlandse renners het gevaar. Het tempo werd opge voerd, de rust was voor de tweede maal ver dwenen en in sommige gedeelten van de course lag de snelheid boven de veertig km. Met vereende krachten slaagden de achter volgers er in tientallen seconden van de aan vankelijke voorsprong van drieënhalve mi nuut af te knabbelen en, naarmate Tongeren In zicht kwam, werd het verschil kleiner. Tenslotte bleef het peloton op de laatste kilometer op ongeveer een minuut achter stand hangen, zodat de onderlinge verschil len tussen de renners, die in het algemeen klassement op de bovenste plaatsen staan wel veranderen, maar beslissingen geenszins geforceerd werden. En dat was wel degelijk de bedoeling van de tegenaanval van Van Kerkhoven en Van Dormael geweest. Steeds waren de gele truien van de Belgen in deze étappe vooraan geweest, voortdurend wisten zij onrust in de gelederen te scheppen, maar de winst die zij namen met een verdiende étappe-zege van Van Kerkhoven en de oranje trui Van Gielen, droeog geenszins het grootse karakter, waarop onze zuiderburen in deze tweede Belgische étappe eigenlijk hadden gerekend., De conclusie luidt dus: de Ronde van Nederland is na de derde étappe nog lang niet beslist Uitslag De uitslag van de derde étappe van de Ronde van Nederland luidde: 1. Van Kerkhoven (België B) 5.58.12; 2. Van Dormael (België A) 5.58.42; 3. Van Bree nen (Ned. Nat.) 5.59.12; 4. Janssen (Ned. A) 6.00.15; 5. Gielen (België A) z. t.; 6. Smits (Ned. B) z. t.; 7. Lambrichs (Ned. A) z. t.; 8. Schaecken (België A) z. t.; 9. Voorting (Ned. Nat.) z. t.: 10. Roks (Ned. B) z. t: 11. Van Est (Ned Nat.) z. t.: 12 Desmedt (Bel gië B) z. t.; 13. Neyt (België B) 6.00.18; 14. Serin (België B) 6.00.35; 15. Kemp (Intern.) zelfde tijd. Opgegeven hebben: de Duitsers Theissen, Berger, Schwartzenberg en Siefert en de Zwitser Weilenmann uit de Internationale ploeg. Nog 33 renners liggen in de eourse. Straffen voor Nederlanders De wedstrijdleiding van de Ronde van Ne derland heeft in de avond na de derde étappe straffen opgelegd aan Wagtmans van de Nationale ploeg en Jefke Janssen van de Nederlandse A-ploeg. ADVERTENTIE In St. Niklaas was vlak poor de start van de derde étappe, aan de renners medegedeeld, dat zp by de aankomst te Tongeren slechts één keer de eindstreep behoefden te passeren en dat daarmede de rit zou zijn geëindigd. Maar wat gebeurde er te Tongeren Toen Van Kerkhoven, Van Dormaelen en Van Breenen het smalle en zanderige weggetje opkwamen en de Nederlandse jury zich op een kleine tribune had op gesteld teneinde de aankomst te noteren, kwam het comité Tongeren van de Ronde van Nederland plotseling tussen beide. Kennelijk om de toeschouwers, die zich om het circuit hadden ge schaard, niet teleur te stellen, greep men in en deelde per microfoon mede, dat de renners nog een ronde moesten afleggen. En dat de Belgen dit meenden, bewezen zij door de bel te luiden op het ogenblik dat de drie renners passeerden. Vol komen in de war zette het drietal door en het was maar gelukkig, dat hun aan komst na de extra ronde dezelfde was gebleven. Maar in het peloton was de situatie geheel anders. Jefke Jansen was van achter tiit het veld komen sprinten en zag kans met enkele meters voor sprong de finishlijn te passeren. Maar wederom klonk de bel en iedereen reed door. Opnieuw grote verwarring en het was duidelijk, dat de volgorde van door komst na de extra ronde geheel anders zou worden. Protesten regenden op de arme juryleden neer, iedereen keek iedereen ivoedend aan, de Nederlandse journalisten zagen elkaar een beetje meewarig aan, hetgeen zo ongeveer be tekende: alweer een ernstige fout in de organisatie Uit de aard der zaak maakte de jury een uitslag bekend, die was opgemaakt na de eerste doorkomst van de renners. Wout Wagtmans kreeg een straf van een halve minuut omdat hij tijdens de étappe een wiel van Faanhof had gemonteerd. De zelfde straf onderging Janssen, die, toen hij in moeilijkheden geraakte, een wiel van zijn ploeggenoot Vinken kreeg. Het gevolg van een en ander was, dat Wagtmans in het alge meen klassement van de tweede naar de derde plaats verhuisde. Het algemeen klassement was: 1 Gielen (België A) 17.31.52; 2. Van Kerkhoven (Bel gië B) 17.32.54; 3. Wagtmans (Ned. Nait.) 17.32.56; 4. Van Dormael (België A) 17.32.57; 5. Van Est (Ned. Nat.) 17.33.05; 6. Desmedt (België B) z. t.; 7. Van Breenen (Ned. Nat.) 17.33.54; 8. Voorting (Ned. Nat.) 17.34.00; 9. Kemp (Intern.) 17.34.08; 10. Schaecken z. t. Het ploegen-klassement is als volgt: 1. Ne derland Nationaal; 2. België A; 3. België B; 4. Nederland B; 5, Nederland A; 6. Interna tionale Ploeg. Op de banen van de Kennemer Golf en Country Club in Zandvoort werden golf wed strijden achttien holes handicap tegen bogey om de prinses Beatrix Wisselbeker gespeeld. Mevrouw T. van Wulfften Palthe (30) en mevrouw R. HüfferWyers (30) met zeven down bezetten de eerste en twee de plaats. Mr. E. A. M. Hüffer (30) en H. Meijer (30) deelden de derde en vierde plaats met negen down. Bij de wedstrijden om de Vas Visser Wis selbeker zesendertig holes handicap tegen bogey eindigde F. Antonietti (9) als eerste met zes down, Mr. H. J. Hüffer (17), ir. F. D. Calisch (18) en F. Elhorst (11) deelden met acht down-de tweede, derde en vierde plaats. Woensdagavond zijn de biljartwedstrijden van „Hof van Holland" om de Nobelsbeker voortgezet. Na de eerste avond tegen de b.v. „Rembrandt" uit Amsterdam was de stand 102 in het voordeel van de Haarlemmers. De uitslagen waren: Koster (250) 212 34 49 6.23 Van Rongen (250) 250 34 58 7.35 H. Schrijver (160) 65 19 21 3.42 Luiten (175) 175 19 37 9.21 Davidson (190) 48 11 21 4.86 Dijkstra (205) 205 11 79 18.63 Kannegieter (190) 143 22 23 6.50 Scholten (205) 205 22 29 9.31 Davidson (190) 147 26 21 5.65 Van der Veldt (180).. 180 26 26 6.92 De Haan (250) 250 14 83 17.85 Nobels (250) 152 14 35 10.85 NIEUW ZWEEDS RECORD HOOGSPRIN GEN. Tijdens te Gothenburg gehouden atletiekwedstrijden heeft de Zweed Goesta Svensson het Zweedse record hoogspringen verbeterd. Hij bereikte een hoogte van 2.02 meter. Het oude record stond op 2.01 meter. Ter gelegenheid van liet vijftigjarig be staan van de afdeling Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond speelt het Haarlems elftal Zondagmiddag tegen het stedelijk elftal van Den Helder. De Haar lemmers komen in de volgende opstelling uit in de Marinestad. Doel: Kraak (Storm vogels); achter: Van Rheenen (RCH) en Venus (Stormvogels); midden: Stijger (VSV), De Vos (RCH) en Van de Brink (RCH); voor: Van der Kuil (VSV). De Boer (Storm vogels), Roodselaar (EDO), Biesbrouck (RCH) en Koster (RCH). Reserves zijn: Van de Berg (EDÖ), Dweelaard (EDO), Karpes (EDO) en De Graaf (VSV). Amsterdams Zaterdagmiddagelftal tegen Haarlems elftal Voor de op Zaterdag aanstaande te spelen stedenwedstrijd HaarlemAmsterdam voor Zaterdagmiddagvoetballers is het volgende Amsterdamse elftal samengesteld: doel; Schouten (AMVJ); achter: Pieters (Ella) en Monteban (NDSM)midden: Schultheiss (AMVJ), Bartels (Robaver) en Zijp (de Geuzen); voor: Nieuwenhuys (Robaver), Jan sen (V en V) v. d. Hilst (Geuzen) Steen- wijk (Geuzen) en Rijs (NDSM). Ter gelegenheid van het bezoek van het Zweedse waterpoloteam Vasteras Simsells- kap, dat ook aan de waterpolodagen in (Jtrecht zal deelnemen, werden in Leiden wedstrijdengehouden waarvan de uitslagen luiden: 100 meter vrije slag heren: 1. Tjebbes (HPC) 59.2: 2. Boxem (DAW) 1.00.8; 3. Hermsen (HZC) 1.01.4. Waterpolo: Nederlands Militair Zevental Vesteras Simsellskap 22; Nederlands Militair ZeventalGZC/LZC-combinatie 31; Vasteras SimsellskapGZC/LZC-com binatie 3—2. Aan de hoofdingang van het Zandvoortse circuit komen inrijhekken. Op het kantoor van Publieke Werken werd het vervaar digen daarvan gisteren aanbesteed. Vijf aannemers hadden op uitnodiging ingeschreven. De laagste was de firma M. Koning en Zonen voor 1650, aan wie het werk werd gegund. De begroting was op eenzelfde som vastgesteld. In de afgelopen week is, blijkens de ver korte balans van de Nederlandse Bank, de netto deviezenreserve weer belangrijk toe genomen. De stijging bedroeg deze keer ruim f 38 millioen, waardoor de netto re serve gekomen is op ruim f 1231 millioen. Goud en deviezen tezamen hebben de f 2,5 milliard overschreden. De bankbiljetten- omloop steeg met bijna f 80 millioen tat f 2.947,7 millioen, hetgeen tot nu toe.bijna de hoogste stand is van dit jaar. Naar wij vernemen, wordt overwogen om de schietoefeningen van de artillerie, die nu op het strand tussen Scheveningen en Katwijk worden gehouden naar het strand tussen Noordwijk en Zandvoort te verplaatsen. Deze maatregel zou gegrond zijn op de vele bezwaren, die tegen het schieten tussen Scheveningen en Katwijk te berde worden gebracht, Voor deze proefnemingen is een schietbaan nodig ter lengte van 9 a 12 km; de baan zou dan beginnen te Zandvoort bij kilometerpaal 68 en eindigen te Noordwijk bij kilometerpaal 80. Als veiligheidsmaatregel zal een strook duingebied ter breedte van ongeveer 1 km gedurende de oefeningen als „onveilig" moeten worden afgesloten. Als regel zal niet tussen 15 Mei en 15 September en niet op Zaterdag en Zondag worden geschoten. De oefeningen zullen ten hoogste 4 a 6 uur per dag duren. Over deze zaak zijn adviezen gevraagd aan de betrokken overheidsinstanties en bij informatie bleek ons, dat de burgemeester van Zandvoort zich reeds met zijn ambt genoot van Noordwijk in verbinding heeft gesteld om overleg te plegen over de in deze te volgen gedragslijn. De bezwaren, die door deze schietoefe ningen voor Zandvoort zouden kunnen ont staan, zullen vermoedelijk wel te dragen zijn, als deze oefeningen inderdaad uitslui tend buiten het zomerseizoen zouden wor den gehouden. Gezien de algehele defensie inspanning zou enig ongerief uiteraard aanvaard moeten worden. Geheel anders wordt echter de situatie, als óók tijdens het zomerseizoen van deze schietbaan gebruik zou worden gemaakt. Kilometerpaal 68 ligt immers ter hoogte van „Paviljoen-Zuid", nabij het punt, waar de boulevard zich met een bocht voortzet in de Brederodestraat. Zou een artillerie oefening aan de bezoekers van dit zeer aan trekkelijke punt reeds een groot deel van het genoegen ontnemen, voor de zeer vele badgasten die verder Zuidwaarts zouden willen wandelen, zou de weg geheel ver sperd zijn en het gehele, ten Zuiden van Zandvoort gelegen, vrije strand zou niet meer dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de groeiende behoefte aan recreatie ruimte. Indien de schietoefeningen in de zomer maanden inderdaad zouden gaan plaats vinden, zou het motorgeronk op Zand- voorts befaamde circuit, welk geronk de meeste badgasten als muziek in de oren klinkt, een begeleiding van martiale pauk slagen krijgen, welke minder gewaardeerd zou worden. En om deze beeldspraak nog even te vervolgen deze schietoefe ningen zouden voor Zandvoort tevens een slechte toekomstmuziek zijn. De gemeente bezit namelijk in het gebied ten Zuiden van kilometerpaal 68 een strook strand van ruim vier km lengte, die tot dusverre nog niet intensief werd geëxploiteerd. Ofschoon volgens het wederopbouwplan-Friedhoff het Zuidelijk gedeelte van het dorp het rustige karakter van villawijk dient te krijgen, welk karakter zich uiteraard tegen de stichting van een tentenkamp in deze omgeving verzet, dient ernstig rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat het gebrek aan recreatieruimte tot de vesti ging van een dergelijk kamp op het Zuide lijk strand zal kunnen dwingen. Ook het plaatsen van consumptietenten aldaar, zal in een nabije toekomst moeilijk meer zijn teeen te houden. Tenslotte zij nog gewezen op het in de ADVERTENTIE STRAND - BADKLEDING De reis verliep voorspoedig. Op ae juiste tijd verschenen de drie vliegtuigen boven Palmeiland; in grote kringen vlogen ze rond, steeds lager, tot ze op een vlakte daalden. De vliegers hoorden de Zwartjes al juichend op de vliegtuigen toe rennen. En nu kwam er voor de Zwartjes op het eiland ook 'n drukke tijd. Oetoemoe zat in het paleis, met de lijsten van de lading voor zich, en hij zorgde, dat alles netjes uitge laden en gesorteerd werd. Honderden Zwartjes draafden af en aan en droegen grote pakken en kistjes uit de vliegtuigen. Ze hadden het heel druk en het was nogal zwaar werk in die brandende zon.... maar ze lachten er vrolijk bij, want al die dingen zouden maken, dat de nood op het eiland voorbij was. Alle kisten en pakken werden in een pakhuis gedragen, dat de Zwartjes tevoren had den gebouwd van bamboe en riet. Oetoemoe tekende alles, wat werd uitgeladen, op zijn lijsten aan en keek toe, dat er niets aan ontbrak. Toen de drie vliegtuigen helemaal waren uitgeladen, waren de Zwartjes moe, maar overal klonk gezang. bezettingsjaren aangelegde zeer fraai gelegen rijwielpad dat dwars door het gebied van de Amsterdamse Waterleiding duinen Zandvoort met Noordwijk verbindt. Eventuele pogingen om dit pad, dat binnen de geprojecteerde onveilige strook ligt, voor het publiek open te stellen, zouden, evenals de mogelijkheden tot uitbreiding der strand-exploitatie, door het houden van schietoefeningen tussen Zandvoort en Noordwijk ernstig in gevaar worden ge bracht. Het is dan ook begrijpelijk, dat een en ander in Zandvoort met pijnlijke verbazing is ontvangen. Men vraagt zich met reden af, of een juiste afweging van belangen de voorgestelde overbrenging van de schietbaan naar Zandvoorts gebied ten gevolge zal moeten hebben. Het bestuur van de Handelsvereniging te Hollandia en het hoofdbestuur van het Nieuw Guinea-Verbond hebben zich met het volgende telegram tot de Tweede Ka- mer gewend: „Ondergetekenden, vertegenwoordigende de handelsstand en de burgerij van Nieuw Guinea, geven hierbij uiting aan hun te leurstelling over de recente afkondiging van de „slot-deblokkeringsmaatregel", waarbij zestig percent der ingeleverde gei den van onwaarde verklaard wordt. Zij achten zulks een ondraaglijke financiële slag en een in moreel opzicht nauwelijks verantwoorde inbreuk op de eigendoms rechten der alhier woonachtigen, speciaal van de Indische Nederlanders, die sedert het uitbreken van de oorlog in de Pacific bij herhaling moreel en materieel zwaar zijn getroffen. Het grootste deel der gedupeerden heeft omstreeks de overdracht der souvereiniteit aan Indonesië zijn resterende bezittingen in Indonesië 'verkocht,- in de verwachting, de opbrengsten dienstbaar te zullen kunnen maken aan de opbouw van Nieuw Guinea. Echter is hun thans de mogelijkheid daar toe onder meer door de vestiging van middenstandsbedrijvenalsmede de mo gelijkheid van het scheppen van bestaans gronden, ontnomen. Aangezien voorts een inwisseling pari slechts een toeneming der geldcirculatie betekent van rond zeven millioen gulden, geven ondergetekenden de Tweede Kamer in klemmende overweging, de recente maatregel aan een herbeschouwing te onderwerpen en een nieuwe maatregel te treffen, die zal zijn gebaseerd op het be ginsel van de inwisseling a pari, gepaard met een geleidelijke deblokkering der des tijds ingeleverde gelden, zoals zulks in 1945 in Nederland werd toegepast." Ter toelichting diene, dat bij aankomst op Nieuw Guinea, na de souvereiniteits- overdracht, van ingezetenen van het toen malige Nederlands-lndië, de in hun bezit zijnde Javase Bank-gelden en Nederlands- Indische muntbiljetten werden geregi streerd. Later moest dit geld worden inge leverd. Naar aanleiding van een desbetref fende beslissing van het Nederlandse par lement van December 1951, werd de defini tieve inwisselingskoers van het ingeleverde geld tegenover het op Nieuw Guinea in om loop gebrachte geld, gesteld oo 40 percent. Tevoren was reeds een initiële uitkering gedaan van 25 percent. De uitbetaling van de resterende 15 percent, die thans volgens de beslissing van het Nederlandse parle ment plaats heeft, heeft bliikbaar aanlei ding gegeven tot dit telegram. Ter vergelijking diene, dat in Nederland de inwisselingskoers van het Indonesische geld sedert de monetaire maatregelen van de Indonesische regering van 1 Maart 1950, ruim 33 percent bedraagt. Welk percentage van de betrokkenen op Nieuw Guinea door de afzenders van het telegram wordt ver tegenwoordigd, valt uiteraard moeilijk te beoordelen. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaafsexamen geologie de heer R. J Elsinga te Haarlem. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 58) Wij kennen de man, die de moord op zijn geweten heeft, zei hij met enige nadruk. Met een beetje geluk zullen wij hem binnen vierentwintig uur te pakken hebben. Met een beetje geluk! Deze woorden bleven in Brannigans gedachten hangen, toen de wagen met een grote omweg naar Grosvenor Square terugreed. Hij wist ge noeg van het leven, om niet geheel en al het element „geluk" uit te schakelen. Een plotselinge gedachtenflits, een toevallig ge vonden spoor, een ondoordachte handeling van de misdadigers, kon de politie reeds tot grote steun zijn. Tot nu toe was het geluk steeds aan de zijde van Simpkins geweest. Misschien zou het nu wel de poli tie gaan toelachen. Brannigan draaide de raampjes peer, zodat hij wat koelte toegewaaid kreeg. Het was nog steeds warm. Vele mensen zaten buiten, daar het binnen nauwelijks om uit te houden was. Brannigan vroeg zich af, of hij medelijden met Terence Cavendish moest hebben. Misschien had hij, ondanks de afwijzing van de jonge man, het huis toch onder bewaking moeten "stellen. Maar, zo zei hij tot zichzelf, Cavendish had het niet verdiend verder te leven. En zijn ge weten kwam niet tegen deze gedachte in opstand. Toen hij Lord Mountbanner's huis be trad, vond hij drie nieuwsgierig wachtende mannen. Hij vertelde hen in het kort, wat er gebeurd was. Dat is verschrikkelijk!, zei Barnes opgewonden. Dat zou een van ons ook overkomen kunnen zijn! Inderdaad, indien u tenminste niet hierheen was gekomen, antwoordde Bran nigan. Maar zijn wij nu veilig?, vroeg de geestelijke met een angstige ondertoon in zijn stem. Het was de eerste keer dat hij duidelijk bang was. Deze man moet een duivel in mensengedaante zijn. Waarom werd hij niet gegrepen? Waarom hebben wij feitelijk een politiemacht....? Beheers u!, waarschuwde Brannigan. De geestelijke veegde zich het voorhoofd met zijn mouw af. Het spijt mij, hoofdinspecteur. Ik heb dwaze dingen gezegd. Het zal het gevolg van mijn zenuwspanning zijn. Professor Porter was de enige, die niet geschokt was. Nu hij toegeslagen heeft, geloof ik dat hij ons verder wel. met rust zal laten, merkte hij op. Ik zal maar fustig met mijn werk doorgaan. Morgen kunnen we zeker wel vertrekken, mijnheer Branni gan? Ik weet het nog niet, zei Brannigan bedachtzaam. Het is nog lang geen mor gen. Er kan nog véél gebeuren. Het zelfvertrouwen van de hoofdinspec teur dat Simpkins niet zou slagen in de uitvoering van zijn bedreiging, was ver dwenen. Hij wilde iets doen, maar kwam niet op een goede gedachte. Hij besloot ten slotte maar bij de drie mannen te blijven, daar zij op zijn beschermende kracht re kenden. Ik zou wel graag iets drinken, zei Brannigan plotseling. Voordat de butler binnen was gekomen, luidde de bel van de voordeur luid. De vier mannen in de bibliotheek hielden de adom in. Enkele ogenblikken later klonken opgewonden stemmen in de hal. Toen vloog de deur open en kwam Bob Arlen binnenrennen. Brannigan had zijn vriend nog nooit zo opgewonden gezien, zelfs niet ten tijde van de avontuurlijke belevenissen rond het Huis aan de Baai. Arlens gezicht was bleek, bijna wit, zijn haar zat ver ward, en in zijn ogen lag een wilde blik welke er op duidde, dat hij .kort geleden een geweldige schok had doorstaan. Zij is weg, zei Arlen met zulk een trillende stem dat zijn woorden nauwelijks verstaanbaar waren. Brannigan, zij is weg! -—Je bedoeltbegon de hoofd- inspecetur, ofschoon hij het antwoord op zijn eigen vraag reeds wist. De Luchtmacht heeft, na het gereed komen van de film „Vleugels over Neder land", aan Polygoon-Profilti opdracht ge geven voor een tweede film:: „Mannen in overall". De chef luchtmachtstaf luitenant-gene- raal-vlieger I. A. Aler liet met „Vleugels over Nederland" een wervingsfilm maken, waarin in het bijzonder aandacht werd be steed aan de opleiding van het vliegend personeel. De nieuwe film, waarvan het scenario door Karei Nort is geschreven, vestigt de aandacht op de opleiding van het technische personeel van de luchtmacht. Joh. Blansjaar, die de opnemingen voor „Vleugels over Nederland" maakte, zal ook voor „Mannen in overall" de camera han teren. Het Amstredams Toneelgezelschap heeft het gemeentebestuur van de hoofdstad schriftelijk medegedeeld, dat het zich na 31 Augustus 1953 zal terugtrekken als can- didaat-bespeler van de Stadsschouwburg. Op de genoemde datum loopt het derde seizoen af, het zogenaamde optiejaar, ge durende hetwelk het ATG als vaste be speler was gecontracteerd. De discussies in de Amsterdamse gemeenteraad, die voor afgingen aan het besluit het ATG ook dit optiejaar in de Stadsschouwburg te doen optreden, maakte de benoeming naar de mening van de leiding van het gezelschap „oneervol". Zowel de artistieke als de zakelijke lei ding (gevormd door de heren Albert van Dalsum, A. Defresne en Jo Sternheim) zouden er de voorkeur aan hebben gegeven zich met ingang van 1 September 1952 terug te trekken. De reeds aangegane ver plichtingen maakten dat echter onmogelijk. De Nederlandse Bank deelt mede, dat het overschot van Nederland in de Europese Betalings Unie over Mei 1952 vermoedelijk circa 40 millioen zal belopen. Het overschot over Mei heeft de invloed ondergaan van door Nederland verrichte vervroegde aflosisngen van nog uitstaande verplichtingen jegens Engeland en Frank rijk. Een in September en October 1951 ontstane achterstand in de aflossingen op de per 30 Juni 1950 geconsolideerde schuld aan België is inmiddels ingehaald. Thans resulteren nog uitstaande vorderingen en schulden van de verschillende per 30 Juni 1950 geconsolideerde saldi der accoord- rekeningen in een schuld van Nederland van 35 millioen. Nederland had uit dezen hoofde op 31 Januari 1951 een schuld van 108 millioen. In Mei werd een tegenstelling in de spaarbeweging tussen de Rijkspostspaar bank en de particuliere spaarbanken ge constateerd. Bij de eerstgenoemde werd een negatief saldo geboekt, maar de cijfers van de laatstgenoemde wijzen op een ver groting van het spaarsaldo. Zo werd bij de Rijkspostspaarbank de vorige maand, volgens de voorlopige cij fers, totaal ontspaard voor een bedrag van ongeveer 1 millioen gulden. De inleg be droeg namelijk globaal 32 millioen en de terugbetaling 33 millioen gulden. Dit wordt geïllustreerd door de cijfers der drie grote steden. Aan de postkantoren te Amsterdam werd ingelegd voor 3.402.000 en terug betaald voor 3.740.000; te Rotterdam respetcievelijk voor 1.838.000 en 1.948.000 en in Den Haag respectievelijk voor 2.229.000 en 2.470.000. Daarentegen is bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam het spaartegoed in Mei vermeerderd met 490.731 tot 70.893.088. Ingelegd werd voor 2.890.789 en terug betaald voor 2.400.058. Bij de Nutsspaar- bank te 's-Gravenhage werd ingelegd voor 5.570.833 en terugbetaald voor 4.446.304, zodat het tegoed vermeerderde met 1.124.529 tot 92.526.846. Bij de spaar bank te Rotterdam werd in Mei ingelegd voor 3.744.000 en terugbetaald voor 3.678.000. Daar ontstond dus een over schot van 96.000. Woensdagmiddag is te Retranchement in West-Zeeuwsch Vlaanderen, kort na het opstijgen van een weiland aldaar, het be sproeiingsvliegtuig van de N.V. „Vliegbe drijf Meteoor" uit Amsterdam verongelukt. De bestuurder kreeg slechts enkele schram men. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Reeds enkele weken was het genoemde bedrijf bezig met het besproeien van ge wassen in West-Zeeusch Vlaanderen. Het had voor het landen en starten de beschik king over een weiland te Retranchement. Daar werd ook de vloeistof voor de bespui ting aan boord genomen. Het toestel was deze middag juist ge start voor de laatste vlucht toen het, ver moedelijk na een motorstoring, neerstortte. Ja, die duivel Simpkins heeft haar te pahken gekregen! De butler kwam binnen. Brannigan schonk Arlen een groot glas brandy in. Drink op, zei hij tot Bob. Langzamer hand kwarft er weer wat kleur op Bobs gezicht. Nu voel je je zeker wel wat be ter! Wat is er precies gebeurd? Arlen keek naar de klok. Het was elf uur. Het gebeurde nog geen half uur ge leden, ofschoon het al wel tien jaar gele den lijkt, begon hij met vaste stem. Judith is de hele dag niet uit geweest omdat je ons had gewaarschuwd. Ik kwam ongeveer zes uur thuis. Tegen een uur of zeven gingen we eten. De rest van de avond bleven we praten en lezen. We wilde niet voor één of twee uur naar bed gaan omdat 't zo ontstellend warm was. Om kwart voor tien begon de telefoon te bellen. Ik nam de haak op en hoorde jouw stem.... Wat? Mijn stem?, riep Brannigan uit. Ja, 't was precies jouw stem. Ik ge loof dat je ongeveer zei: Bob, we heb ben Simpkins ten slotte te pakken gekre gen, dat meen ik ten minste. Zou Judith zo gauw mogelijk naar de Yard kunnen komen? Als je zin hebt, kom dan ook. Over een kwartier komt een wagen jullie halen! Geraffineerd, duivels geraffineerd, zei Brannigan. En verder? Na een poosje hoorden we de wagen voorrijden. Ik keek uit het raam. De auto leek van het model te z!jn, dat gewoonlijk door de politie wordt gebruikt. De chauf feur was in uniform. De man, die achter rn de wagen zat kon ik niet herkennen. We hadden er geen flauw vermoeden van, dat 't een valstrik zou zijn. Toen we vlak bij de wagen waren, stapte de chauffeur uit en maakte het portier open. Judith stapte in en juist toen ik haar wilde vol gen, trok de chauffeur mij weg en gaf me een kaakslag. Een paar minuten bleef ik bewusteloos liggen. Toen ik weer bijkwam, was de auto verdwenen. Eén van mijn bu ren, die alles gezien had, stond over me heen gebogen. Hij bracht me binnen en ik heb toen direct opgebeld. Heb je de man achter in de auto nog gezien? vroeg Brannigan. Nee. Leek het jou alsof Judith hem her kende? Nee. Alles gebeurde véél te vlug. Ik geloof dat hij de andere kant opkeek, toen Judith instapte. Wel weet ik zeker, dat hij vrij lang was en geen uniform droeg. Weet je het nummer van de wagen nog? Daar heb ik geen seconde naar geke ken. We dachten toch dat alles in orde was. Brannigan, je moet me helpen! Brannigan stond voor een van de be langrijkste beslissingen van zijn leven. Iedere fout zou fataal zijn. Enerzijds was hij gedwongen het leven van drie mannen, waaronder een van de knapste geleerden van deze tijd, te beschermen, anderzijds was Simpkins er vandoor gegaan met de vrouw van zijn beste vriend. Plotseling werd alles hem duidelijk. De uitdaging van Simpkins de drie rpannen te vermoor den was slechts bluf geweest om de aan dacht van de politie af te leiden. Simp kins stelde zich er ongetwijfeld tevreden mee zich te wreken op Terence Caven dish, die hem bedrogen had. Nu was hij daar bestond bij Brannigan geen twijfel over in gezelschap van zijn nicht op weg naar het buitenland. Wat de achter grond hiervan was wist Brannigan niet. Simpkins had steeds sterke familieban den gevoeld. De vorige keer, dat de we gen van Bob Arlen en Simpkins elkaar ge kruist hadden, had de kolonel reeds een poging gedaan Judith te ontvoeren. Maar misschien ook poogde Simpkins op een ge raffineerder manier wraak te nemen dan door zo'n ontvoering. Arlen was bevriend met de politie. Door zijn vrouw te ont voeren, wierp hij een handschoen in het gezicht van allen, die getracht hadden de meester-misdadiger te weei-staan. Je kunt op mij rekenen, zei Branni gan. We zullen Simpkins achterna gaan. En wij dan? riepen de drie mannen in koor. U bent volkomen veilig. Het js het beste, dat u hier blijft totdat ik opbel dat Simpkins gearresteerd is. Inspecteur? Sir, antwoordde de inspecteur, die Arlen binnen had geleid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6