Haarlems gemeentebestuur heeft voor veertien millioen aan kapitaalswerken Zes millioen gulden bestemd voor urgent te verklaren werk Bloemendaals Openluchttheater wordt tuin a la Marie Antoinette Brieven aan de redactie Nog korte tijd koopt men voordelig Heemstede Achter de tralies Een lek De bruiloft van Figaro Conflict over bewoonde garage in Blaricum Vierde Velserpont rond 1 Juli in de vaart rouwels OELKASTEN - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Oplichter-in-de-dop schoot mis In Anno Santo wordt weer geschaakt Katholieke Midden standsbond 40 jaar Verzending van zeepost Concert en collecte voor het Rode Kruis Jublileum J. A. Klein Landdag plattelands vrouwen Afdeling vereniging Facultatieve Lijk verbranding jubileert Fabrikant contra gemeente Burgerlijke stand van Haarlem ONINGINNEWEG 6 De „Tara" liep van stapel De Nederlandse taal en de koorzang DONDERDAG 5 JUNI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD XCTETHOUDJ^ft BAKKER (A.R.) heeft in de Woensdagmiddag: gehouden verga- T t dering, Van de Haarlemse gemeenteraad mededelingen gedaan over kapitaals uitgave^, naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om de gemeentebegroting 1951, te wijzigen, omdat Gedeputeerde Staten meegedeeld hadden, dat het wenselijk is kapitaalsuitgaven te beperken. Daarbij bleek, dat dezer dagen bedragen voor ka pitaalswerken tot een totaal van tien millioen gulden van de oude begroting naar de nieuwe overgeboekt zullen worden, dat voor 1952 een bedrag van negen tot tien mil lioen aan kapitaalswerken is uitgetrokken (bouw van scholen, ophogen van gronden, verbetering van de Wilhelminastraat en Kinderhuisvest en aanleg van de Schiphol- weg). Van een bedrag van veertien millioen gulden is reeds voor een gedeelte op dracht verleend en het andere zal binnenkort besteed worden; zes millioen gulden is bestemd voor urgent te verklaren werken. De heer Spek (A.R.) had de discussie over dit onderwerp geopend. Hij betreurde het dat in deze tijd van toenemende werk loosheid werken die nogal loon-intensief zijn, niet uitgevoerd kunnen worden.Voorts vroeg hij of de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders afgenomen is, nu er weer woningen gebouwd worden. Mr. Proper (Comm.) vroeg of de wer ken die thans uitgesteld moeten worden, spoedig weer aan de orde zullen komen. Wethouder Happé antwoordde, dat er In de afgelopen weken helaas van vermin dering der werkloosheid niets gebleken is. (In de bouwvakken is echter opleving ont staan en de bouwactiviteit neemt toe.) Het college vestigt speciaal zijn aandacht op grote werken die loon-intensief zijn. Gede puteerde Staten hebben in overweging ge geven enkele plannen van de begroting 1951 te schrappen, doch dit betekent niet dat ze uit het gezichtsveld verdwijnen. B. en W. hopen spoedig met voorstellen te komen. Nadat wethouder Bakker een toelich ting op het voorstel had gegeven, werd het aangenomen. Viering jubilea van gemeentebedrijven Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. een crediet van 8500 beschikbaar te stellen voor de viering van het zestig jarig bestaan van het Gemeentelijk Ener giebedrijf (vroeger het gas- en het electri- citeitsbedrijf) en het vijfenzeventigjai-ig bestaan van de gemeentereiniging, diende mr. Proper een motie in, waarin de raad als zijn oordeel te kennen geeft, dat het geld bestemd zal worden, om een gratifi catie van een halve week loon aan de per- ADVERTENTIE Kolen Gistermiddag om ongeveer kwart over vijf werd op de Groenendaalkade de ze ventienjarige C. van der V. aangehouden, omdat hij met een alarmpistool schoot. Hij werd meegenomen naar het politiebureau teneinde daar na te gaan hoe hij aan het pistool was gekomen. Van der V. had bij een Haarlemse win kelier voorgegeven de chauffeur van een bekend ingezetene uit Heemstede te zijn en kreeg toen hij dat vroeg „voor zijn pa troon" een pistool mee, dat hij niet be taalde. Van der V. is echter geen chauf feur. Hij heeft zich dus schuldig gemaakt aan oplichting en is daarom in het politie bureau opgesloten. Onder zeer grote belangstelling is Woens dagavond het zomerschaaktournooi, geor ganiseerd door de Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot", door wethouder H. Dis selkoen, in het gebouw Anno Santo ge opend. Voor diit tournooi hebben 82 heren en 2 dames ingeschreven. De heer Disselkoen sprak de wens uit dat een zomerschaaktournooi een blijvend evenement voor Heemstede zal worden en wenste de ene helft van de deelnemers veel succes toe voor het behalen van de over winning en de andere helft de kracht om de nederlaag sportief te dragen. VERBOUWING GEZONDHEIDSHUIS De verbouwing van het Gezondheidshuis te Heemstede is gegund aan de laagste in schrijver: de firma gebroeders Van der Putten te Heemstede. Op Zondag 8 Juni zal de afdeling Heem stede van de Katholieke Middenstandsbond het veertigjarig bestaan herdenken. De dag wordt geopend met een mis in de R.K. kerk op het Valkenburgerplein. De geestelijk adviseur, kapelaan P. Riep, zal een feest- predicatie houden. Daarna volgt een ge meenschappelijk ontbijt in het Parochie huis aan de Achterweg. Des middags houdt het bestuur een receptie in 't Verversings huis „Groenendaal" en des avonds wordt in hetzelfde gebouw een feestavond ge houden. sonelen uit te keren in plaats van feest avonden te houden. Wethouder Happé ontraadde aanne ming van de motie, waarna deze met vier stemmen voor en dertig tegen verworpen werd.Het voorstel van B. en W. werd goed gekeurd. Onbewoonbaar verklaring van woningen Bij het voorstel van B. en W., om een aantal woningen aan de Lange Poellaan, Oranjeboomstraat, Amsterdamstraat, Zuid polderstraat, Vogelkoopsteeg en Zonnesteeg onbewoonbaar te verklaren, vroeg de heer Hennevelt (Comm.) of de bewoners dezer woningen, die elders een woning krijgen, geholpen worden als zij een hogere huur moeten betalen. Wethouder Happé antwoordde, dat het bureau Huisvesting de betrokkenen zal trachten te helpen aan een passende wo ning; het zal daarbij rekening houden met hun financiële draagkracht. Werk in de Tul penstraat De heren Hennevelt en Proper hadden vragen gesteld over de werkzaam heden van een groep werklozen die in de Tulpenstraat het puin van een aantal tij dens de oorlog gesloopte woningen heeft weggeruimd. Gevraagd werd of B. en W. bereid waren aan de arbeiders het loon uit te betalen dat voor gelijksoortige arbeid in het vrije bedrijf wordt betaald. De heer Hennevelt lichtte de vragen toe en besprak daarbij de ongewenste hy giënische toestand ter plaatse en het stre ven der arbeiders die liever willen werken dan steun ontvangen. Wethouder Happé zeide, dat de arbei ders op hun eigen houtje voor een parti culier gewerkt hebben. Nu willen de vra genstellers, dat de gemeente het werk, dat de arbeiders niet opgedragen is, gaan be lonen. Geschiedt dat, dan wordt niet de juiste weg bewandeld. Men kan toegeven dat het werk nuttig is, het kan te prijzen zijn, dat arbeiders op deze wijze de burger zin willen betrachten en het is verheugend als werklozen liever willen werken dan steun ontvangen, doch de daad in de Tul penstraat verricht noemde de spreker er een van anarchisme. Dergelijke daden spelen zich in het gehele land af. Men heeft bijvoorbeeld elders een straat opgebroken en opnieuw bestraat. De heer Hennevelt diende een motie in, waarin de raad zich uitspreekt de be trokken arbeiders een loon uit te keren, welke motie de raad met vier stemmen voor en tweeëndertig stemmen tegen ver wierp. Andere punten Tot leraar in de geschiedenis aan het gymnasium werd benoemd de heer E. H. Waterbolk te Enschedé en tot onderwijzer aan de prof. dr. Gunningschool de heer J. van der Molen te Amerongen. De raad besloot een geldlening van 528.000 tegen een rente van 4 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aan te gaan en de opbrengst van deze lening te bestemmen voor financiering van de bouw van 48 woningwetwoningen ten behoeve van gerepatrieerden. Het voorstel tot intrekken van het raadsbesluit tot het verlenen van medewerking aan de bouw van een te verloten modelhuis van Haar lems Bloei, werd van de agenda afgevoerd. De gemeente zal deelnemen in het waar borgfonds ten behoeve van de Sportweek 1952 en in het waarborgfonds ten behoeve van de in Augustus 1952 te houden inter nationale gladiolententoonstelling. Het „Beukenlaantje" bij de Oosterhoutlaan werd voor 500 gekocht. De raad verleen de zijn goedkeuring aan het bouwen van 41 middenstandswoningen aan de Muider- slotweg. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: s.s. Ampenan (16 Juni); naar Nieuw Guinea s.s. Raki (16 Juni); naar de Antillen m.s. Oranjestad (10 Juni); naar Suriname: m.s. Bonaire (11 Juni); naar Australië en Nieuw Zeeland: s.s. Mooltan (7 Juni); naar Canada s.s. Rijndam (7 Juni); naar Argentinië, Uruguay. Bolivia. Brazilië en Chili s.s. President Perón (6 Juni). Wij herinneren er aan, dat Vrijdagavond het eerste zomerconcert van de H.O.V. in het Gemeentelijk Concertgebouw wordt gegeven. Soliste is Dora van Doorn- Lindeman (sopraan) en dirigent Toon Ver- hev. Het programma luidt: ouverture Cy rano de Bergerac (Wagenaar), aria uit Die Verkaufte Braut (Smetana), ouverture Donna Diana (Reznicek), Letzter Frühling en Solvejgs Lied (Grieg) en de Piet Hein Rhapsodie (Van Anrooy). De opbrengst van het concert komt ten goede aan de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem en om streken. De jaarlijkse straatcollecte voor het Rode Kruis wordt Zaterdag in Haarlem gehou den. Het bestuur hoopt, dat velen het werk financieel zullen steunen. Er zijn nog col lectanten nodig. Zij kunnen zich aanmelden aan het bureau Paviljoenslaan 3. Op 18 Juni zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. A. Klein, procuratiehouder van de firma Hooij, wijnkoperij en distil leerderij te Haarlem, bij dit bedrijf in dienst trad. De heer Klein, die in 1927, zo van de schoolbanken naar de kelders van de firma Hooij aan de Gedempte Oude Gracht stap te, bleek bij deze eerste schrede meteen de juiste richting te hebben gekozen. In een voortdurend groeiende onderneming toon de hij zich een steeds meer omvattende functie waard. En zo gaat de jongste bediende van wel eer thans als procuratiehouder zijn zilve ren jubileum tegemoet. In restaurant Brinkmann zal Woensdag 18 Juni 's mid dags van 3 tot 4 uur, gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen. Meestal ben ik er wel op tijd bij als het hek van de dierentuin om zes uur dicht gaat, maar gisteren nam een klein woestijn-vosje mij zo lang in beslag, dat ik om tien over zes ingesloten bleek. Ik moest dus de nacht in de tuin doorbren gen, zonder eten. De apen begrepen er ge lukkig alles van en gaven me een zak oud bakken nootjes terug, die ik die middag in hun kooi gelegd had. Geen dank, ze hadden het zakje net willen weggooien en het was ook niet leuk om in een dieren tuin opgesloten te zitten. Tegen midder nacht werd ik wel moe, want zulke apen gaan lang door s'nachts, zodat ik maar naar de volières gegaan ben, waar alle vogels al sliepen. Om vijf uur werd ik wakker, toen het licht werd. De vogels sliepen nog, want het was Zondag en dan worden ze pas om negen uur gewekt. Maar één oude ibis was al wakker; op een boomstronkje zat hij wat na te denken. Misschien deed hij dat wel iedere morgen, want op dat uur is het doodstil in de tuin. De apen lagen doodop in hun spelonkjes (de oppasser vertelde me dat hij altijd een kwartier werk heeft om ze te wekken) en de nachtvogels waren ook net klaar. Van over de muren kwam af en toe het geluid van een rammelende melkauto, maar verder sliep de stad ook nog. De ibis dacht misschien na over de vrouwtjes-ibis, die een paar meter verder zat en nog scheen te dutten. Zonder dat hij het merk te zakte plotseling zijn snavel een stukje open (ibissen hebben hele grote snavels, en ze moeten voortdurend opletten dat die niet openzakken). En ik schreef al dat de ibis erg zat na te denken. Plotseling scheen hij al die gedachten niet meer te kunnen bevatten, want een ervan kwam door de kier in zijn snavel naar buiten, met een klein geluidje Ik kreeg niet de indruk dat de anderen het hoor den. De nachtwaker kwam toen net langs en liet me door het hek met zijn loper. Vanmiddag was ik weer even in de tuin, om de apen een zakje verse pinda's te brengen. Toen ik langs de volière liep ver telde de oppasser me dat hij de vrouwtjes ibis ergens ander had moeten stoppen. „Het ging plotseling niet meer met die twee samen", zei hij. S. „Suzanne, is de deur dicht?" Merkwaar dig genoeg was juist dat de eerste zin, die wij Dinsdagmiddag opvingen in Bloemen daals Openluchttheater, waar de Neder landse Comedie onder leiding van Johan de Meester bezig was met een repetitie voor de morgen als onderdeel van het Hol land Festival plaats hebbende première van „De bruiloft van Figaro" van Pierre Augustin Caron de Beaumarchais. Johan de Meester vindt het een heerlijke bezigheid om zijn mise-en-scène bij de natuurlijke omstandigheden aan te passen. Beaumarchais laat de laatste bedrijven van zijn tintelende blijspel in de openlucht plaats hebben, maar het eerste gedeelte voltrekt zich binnenskamers. Aanvankelijk waren er vérgaande plannen voor décor- bouw, maar men heeft deze al heel spoedig laten varen om zo min mogelijk schade aan het prachtige landschap toe te brengen. De handeling zal nu worden ingeperkt dit toepasselijke woord is van de regisseur in een Fi-anse tuin a la Marie Antoinette, begrensd door enkele voor het spel onont beerlijke paviljoens en witte hekjes met guirlandes van rozen. De toeschouwer zal zich in Versailles kunnen wanen. Voor alles is ervoor gezorgd ruimte te scheppen. Met behulp van talrijke figuranten zal de feeste lijke stemming op en om het kasteel wor den verhoogd, speciaal tijdens de bruiloft, waarop gedanst wordt door de Kennemer Dansgroep onder leiding van Maud Kool. Het stuk is mede zo bijzonder geschikt voor vertoning in de openlucht omdat de Gisteren kwamen ruim dertienhonderd Noordhollandse plattelandsvrouwen in het Krelagehuis bijeen voor de provinciale landdag van haar bond, die werd bijge woond door de echtgenote van de Com missaris der Koningin in Noordholland, J. E. baronesse De Vos van Steenwijk. Na de opening door mevrouw Jongejans, pre sidente van de afdeling Haarlemmermeer, het zingen van het bondslied en het drin ken van een kopje koffie, sprak de heer C. S. T^h. van Link, directeur van Haar lems Bloei, over deze instelling. In een toe spraak merkte de provinciale voorzitster, mevrouw Vis-Leguit (uit Venhuizen) op, dat het goed was geweest om bij elkaar te zijn en dat hiervan een opvoedende kracht uitgegaan was. Zij voegde hieraan toe dat de aanwezigen weer nader tot elkaar wa ren gekomen en zoldoende gesterkt waren. 's Middags bezochten de deelneemsters aan de landdag, in twee groepen verdeeld, het Frans Halsmuseum en enkele hofjes in Haarlem en het Openluchttheater in Bloe- mendaal, waar het Scapino ballet optrad. In het Krelagehuis aten gisteravond 1325 dames een warme maaltijd. Zij besloten hiermee de provinciale landdag van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. handeling zich binnen de tijdsduur van „een dag vol dwèasheden" (zoals de onder titel luidt) voltrekt en het dus ook in de toneelwerkelijkheid steeds later wordt. Het slot valt samen met het uur voor midder nacht en zal worden opgeluisterd met vuur werk en Bengaalse lichtpotten. De gehele omgeving zal medewerken. En zoals het in een echt openluchtspel behoort: ook het paard en de ezel ontbreken niet. Wij hebben „Figaro" gekozen, zo vertelde Johan de Meester, omdat het buiten de werken van Shakespeare het feestelijkste product is van de gehele wereldlitteratuur. Molière graaft weliswaar dieper in de men selijke ziel, maar bij Beaumarchais bestaat er geen enkele rem op de vrolijkheid. Hij schreef omdat hij het heerlijk vond een brillapte blijspeldichter te zijn, die naar hartelust de dingen bij hun naam kon noe men en in allerlei vermommingen spits vondige hatelijkheden mocht tappen. De titelrol wordt door Fons Rademakers vertolkt. Verder werken mede, in volgorde van het programma: Ton Lutz, Ellen Vogel, Lous Hensen, Mimi Boesnach, Johan Elsen- sohn en vele anderen, van wie afzon derlijk genoemd dienen te worden: Hans Kaart» Johan Fiolet en Philippe la Cha- pelle. Het stuk wordt ook Zaterdag, Zon dag en Maandag vertoond. Op 11 Juni is het vijfenzeventig jaar ge leden, dat te Haarlem een afdeling werd opgericht van de Vereniging voor Faculta tieve Lijkverbranding. Dit feit zal die dag herdacht worden met een receptie in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann. De algemene vergadering der vereniging zal ter gelegenheid van dit jubileum in Haar lem worden gehouden en wel in September. Toen de afdeling Haarlem werd opge richt, meldden zich twaalf leden aan. In andere plaatsen bestonden reeds afdelingen. In Rotterdam ontstond de eerste. Het doel der vereniging was bij de wetgevende macht te gelegener tijd aan te dringen op zodanige wijziging van de wet op het be graven dat ook het verbranden van lijken zou worden toegestaan. Het doel was ver der juiste begrippen te helpen verspreiden omtrent het begraven en verbranden van lijken en kapitaal te vormen tot het helpen oprichten van lijkovens zodra de vrijheid zou zijn verkregen. Het heeft tot 1914 ge duurd alvorens op de begraafplaats te Westerveld een crematorium werd opge richt. Na de eerste verassing werd voor het kantongerecht te Haarlem, later in hoger beroep bij de Haarlemse rechtbank en ten slotte bij de hoge raad een strafzaak be handeld. Deze instanties hadden geen mid del tot vervolging gevonden. De wet voor zag niet in het aansprakelijk stellen van een bepaalde persoon en de volledige vrij spraak was daarvan het gevolg. Voor tot de bouw van een crematorium werd begonnen waren er verscheidene plannen gemaakt. Ook werd er over ge dacht een gebouw in Haarlem op te rich ten. Voor een aantal Nederlanders dat voor 1914 verast wenste te worden, moesten voorzieningen worden getroffen. Hun stof felijke resten werden naar Gotha over gebracht. Van eenennegentig Nederlanders is het overschot ter verassing naar het bui tenland vervoerd. De afdeling Haarlem is in de loop der jaren stadig gegroeid. Het aantal bedraagt thans vijfduizend en Haarlem behoort tot de grote afdelingen in den lande. Het be stuur bestaande uit twee dames en drie heren werkt onder voorzitterschap van de heer B. de Boer aan de uitbouw van de crematiegedachte. Een belangrijke functie in het bestuur heeft de heer T. C. R. Smit, die reeds vijfendertig jaar het secretariaat waarneemt. Ook heeft hij zitting in het hoofdbestuur van de vereniging. Ter viering van het eerste lustrum geeft de toneelgroep „De Verenigde Spelers" op 10 Juni in de Haarlemse Schouwburg een opvoering onder regie van Ton van Otlerloo van „De rode Pimpernel" naar het gelijk namige boek van baronesse d'Orczy. Gistermorgen heeft een strafkamer van de Amsterdamse rechtbank zich bezig ge houden met het reeds eerder gemelde con flict over de garagewoning aan de Holleweg te Blaricum tussen de eigenaar, de 49- jarige fabrikant J. W. R. en het gemeente bestuur van Blaricum. In deze zaak zijn, in civiele procedure, B. en W. van Blaricum in het ongelijk gesteld. Deze keer stond de eigenaar in een strafrechtelijk proces terecht, omdat hij de hem toebehorende garage, die naast zijn eigen woning is ge legen en waarin een gezin was gehuisvest, was binnengedrongen en deze weer geheel als garage had laten inrichten. Hem was ten laste gelegd, dat hij de garage wederrechtelijk was binnengedrongen, daarbij enig vaatwerk had vernield, een encyclopaedic had weggenomen en dat hij de woonruimte in de garage wederrechte lijk onbruikbaar had gemaakt. Onder de getuigen in deze zaak bevond zich ook de burgemeester van Blaricum, mr. P. van Ogtrop. De officier van justitie achtte van deze feiten alleen de wederrechtelijke binnen dringing en het wederrechtelijk onbruik baar maken van woonruimte bewezen. Daarvoor eiste hij tegen de eigenaar een geldboete van 100,— subs. 50 dagen hech tenis. De officier vond het onjuist, dat de onderhuurder, een musicus uit Suriname, door het gemeentebestuur zonder vorde ring van de woning en zonder toestemming van de eigenaar in de garage was geplaatst. Bovendien oefende hij critiek uit op het gemeentebestuur van Blaricum, dat de vordering alsnog had uitgevaardigd, toen in civiele procedure door de president van de Amsterdamse rechtbank beslist was, dat P. geen recht op de woning had. P. ver liet de garage korte tijd nadat hij deze had betrokken, omdat hij naar het buitenland ging en stond toen de garage echter tegen een vergoeding van 300,voor een maand af aan een familie uit Haarlem, die. er voor vacantie gebruik van maakte. Met deze gang van zaken nam de eigenaar geen genoegen. Nu, naar zijn mening, P. geen recht op de garage had (een mening, die later de president van de rechtbank bleek te delen), had hij er zeker geen recht op geldelijk voordeel uit andersmans eigen dom te slaan. •Na het vonnis in kort geding van de rechtbank plaatste de eigenaar zijn auto weer in de garage, alsmede enige fietsen en een voorraad kolen. Het gemeentebestuur vorderde toen de garage voor een andere familie en liet door marechaussees de auto weer buiten zetten. Daarop begon de raads man van de eigenaar een derde kort ge ding en toen trokken B. en W. deze nieuwe vordering in. Mr. J. P. Willems, de raadsman van R., betoogde dat er na de uitspraak in kort geding geen sprake kon zijn van weder rechtelijkheid en vroeg vrijspraak. Bovendien diende hij een aanklacht wegens meineed in tegen de onderhuurder en tegen de kunstschilder J. P.. Deze beide heren hadden als getuigen verklaard, dat de encyclopaedic, die R. zou hebben weg genomen, aanvankelijk het eigendom van P. was en dat deze de boeken aan P. had verkocht. Pleiter zeide over de bewijzen te beschikken, dat dit niet waar was. De rechtbank zal op 18 Juni uitspraak doen. Hoewel de datum nog niet definitief is vastgesteld, kan worden meegedeeld, dat het in de bedoeling van de Rijks waterstaat ligt de vierde pont in Vel- sen omstreeks 1 Juli in de vaart te brengen. Wanneer de Moerdijkponten naar Velsen zullen worden overge bracht is nog niet te zeggen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 4 op 5 Juni KW 14 25 k.: KW 65 10 k.: KW 23 40 k.; KW 45 14 k.; KW 25 7 k.; KW 170 9 k.; KW 73 33 k.: KW 124 51 k.; KW 138 7 k.; KW 70 2 k.- KW 147 25 k.; KW 129 45 k.; KW 47 24 k.; KW 161 44 k.; KW 54 45 k.; KW 3 20 k.; KW 6 24 k.; KW 144 36 k.: KW 83 29 k.; KW 29 14 k.: KW 32 19 k.; KW 49 16 k;. KW 42 28 k.; KW 43 13 k. KW 44 25 k.; KW 15 20 k.; KW 85 2 k.; KW 176 2 k.; KW 167 39 k.; KW 151 2 k.; KW 50 15 k.; TJM 74 31 k.; IJM 75 30 k.; IJM 283 10 k.; SCH 36 6 k.; SCH 51 19 k.; SCH 107 8 k. SCH 353 60 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 14 kantjes. Scheveningen: 23 kantjes. Katwijk: 21 kantjes. Besommingen. Trawler „Thorir.a" f 22.300; kotters: IJM 240 f210: IJM 226 f180; IJM 213 f280; IJM 227 f270; RR 9 f270; BR 48 f140; KW 128 f590; KW 189 f230; KW 35 f 990; TX 33 f 4340. HAARLEM, 4 Juni 1952 ONDERTROUWD: 4 Juni, J. M. G. van Schie en C. Hoffer; C. van der Horst en H. T. Leenhouts; N. G. Tigchelaar en K. J. van den Berg; J. K. de Brabander en M. A. Ken- selaar; F. Besteman en M. A. van Assema; H. Fruijt van Hertog en C. van Bentem; C. A. van Norde en G. C. Schrijnemaekers; R. van Norde en J. B. van der Vaart; A. de Nieuwe en A. Klok; A. W. van Dansik en D. Faber: A. Stevens en A. E. J. Sierveld; G. H. van Maas en A. Th. van den Broek; M. A. Koedijk en C. A. M. van Wattingen; M. G. L. Zonneveld en J. Krame: F. M. Th. Meijer en J. van der Beek; P. F. van Ombergen en J. P. Duijndam; H. Groen en C. E. van den Eijnde: A. M. Stuy en H. C. Engelmoer; J. van Schoonhoven en M. H. W. Wichers; F. L. Kuppers en S. M. den Ridder; W. van de Manakker en J. A. van der Heide; B. van Bilderbeek en J. W. Th. Nieuwenhuizen; Th. Huijbens en C. A. J. van Gennip; A. Boon en M. Koning. GEHUWD: 4 Juni, C. Draijer en A. A. van Es; J. Smit en N. A. de Koning; H. P, Beeke laar en E. Keddeman; A. Venema en C. J. Blaauboer; P. van Wijk en H. M. Fernhout; A. H. Th. van der Zijden en C. A. Meesters; H. Roijé en J. W. Rietman; M. J. G. van Schie en M, W. Hetem; P. J. Kok en P. V. op 't Veld: H. J. Oostrom en G. H. Thomas sen: T. Hilverda en A. J. Medenblik. BEVALLEN van een zoon: 31 Mei, R. J. Ruijsinkvan der Heijden; 3 Juni. E. Haze- broekOuthuis; W. C. E. van Lieshout Eikerbout; C. M. Stroomervan Warmer dam: 4 Juni. J. RekmanSnoek. BEVALLEN van een dochter: 3 Juni. C. A. WassingGouwen; 4 Juni, E, I. N. Koppen van Nunen. OVERLEDEN: 31 Mei, M. Kuiper, 73 j„ Julianalaan; J. de Grip, 66 j., Rijksstraatweg; 1 Juni, G. S. Zuelen geb. Postuma, 71 j., Su- matratstraat; M. M. J. Terpoorten, 76 j., Ted. v. Berkhoutstraat: C. A. G. de la Mar geb. de Breet, Orionweg; 2 Juni, A. Kuipers, 29 j.. Jelgersmastraat; F. W. Wempe, 68 j., Pla taanstraat; 3 Juni, H. J. J. Swaalf, 77 j., Uit den Boschstraat; P. de Koning, 88 j., We verstraat. I BINNENLAND Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar op 10 Juni de „Zutphen Rallye" gehouden, de tocht van buitenlandse en Nederlandse Invaliden naar Zutphen. Aan de rallye ne men bijna vijftig Engelse invaliden deel, voorts vier Belgen, een Fransman en enige Nederlanders. De gasten zullen tot 19 Juni in de oude IJselstad blijven en van deze plaats uit gezamenlijk of op eigen gelegen heid tochten ondernemen. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft gezien het verzoek van de Bedrijfs vereniging voor Hótel-Reslaurant- Pension en Aanverwante Bedrijven bepaald dat voor de toepassing van de Werkloosheidswet niet als werknemers worden beschouwd de per sonen. werkzaam: a. in een pensionbedrijf, dat niet over ten minste vijf verhuurbare bedden, geplaatst in twee of meer verhuur bare kamers, beschikt; b. in een kamerver huurbedrijf, dat niet over ten minste vijf verhuurbare kamers beschikt; voor zover deze personen uitsluitend of bijne uitslui tend arbeid van huishoudelijke aard ver richten. HAARLEM EN OMGEVING De rijksgoedkeuring is verkregen voor de bouw van een schouwburg aan het Zuid plein te Rotterdam. Zodra de bouwvergun ning van de gemeente zal zijn ontvangen, zal de Linker Maasoever zijn lang verbeide schouwburg krijgen. De grote schouwburg in de Aert van Nesstraat ging in de Meidagen van 1940 door oorlogshandelingen verloren. Op het proefschrift „De opkomst van de Zaanstreek en de ontwikkeling van Hol land benoorden het IJ als factor in de wor- dings-geschiedenis van dc Zaandorpen", is mej. M. A. Verkade, aan de rijks-universi teit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. ADVERTENTIE HAARLEM TELEFOON 14024 Woensdag liet de machinefabriek en scheepswerf P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam te water het motorvracht- en passagiers schip „Tara", dat de werf in opdracht heeft voor de N.V. Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam. De deadweighttonnage bedraagt circa 10.500 ton. De „Tara" heeft accommodatie voor twaalf passagiers. Het schip heeft vijf laadruimen. In laad ruim drie bevindt zich een grote tank voor het vervoer van lijnolie. Ruim vijf is inge richt voor het vervoer van huiden. De ruimen zijn ook ingericht voor het vervoer van graan. De voortstuwingsinstallatie be staat uit een Dieselmotor met een vermo gen van 5530 pk. S. Op het Zangersfeest, dat het gewest Noordholland van het K.N.Z.V. op Hemel vaartsdag in de Concertzaal heeft gehou den, wei-den ruim twintig koornummers uitgevoerd waarvan slechts drie met een tekst in de Nederlandse taal. Ook de Ne derlandse componisten waren verre in de minderheid. Moet het nu met onze Neder landse mannenkoren werkelijk die kant uit? Is het nu werkelijk zó, dat „onzer tale goudtrésoor" geen gedichten bevat, bij het lezen waarvan onze huidige toonkunste naars melodieën en harmonieën horen op klinken? Of schuilen er onder onze huidige toonkunstenaars geen componisten, is er werkelijk niemand die de fakkel van Richard Hol, L. F. Brandts-Buys, Philip Loots, Fred Roeske en Herman den Hertog kan en wil overnemen en verder dragen? Het oude concourswezen, dat onze man- nenzang gedurende ongeveer een kwart eeuw heeft beheerst, is aan zijn wel zeer onsportieve, soms zelfs verfoeilijke uitwas sen te gronde gegaan en niemand zal de herleving ervan in de oude vorm wensen. Toch hebben die concoursen verbazend veel tot de ontwikkeling van onze koor zang bijgedragen en bovendien gaven zij vrijwel jaarlijks aanleiding tot het schep pen van nieuwe koornummers, meestal op Nederlandse teksten, voor de hogere afde lingen soms op Latijnse, welks taal voor velen onzer zangers toch ook weer niet een geheel vreemde was en voor allen zeker de moeite van het vertalen waard. Daar zullen wel eens minder geslaagde nummers bij geweest zijn. In sommige wa ren de technische moeilijkheden wel zo groot en zo talrijk, dat die nummers een vaste plaats kregen, niet op het program ma, maar op de planken van de muziek- kast. Hierbij denk ik bijvoorbeeld aan „De barre rots" die Loots was het niet in 1889? componeerde bij een jubileum van „Zang en Vriendschap". Daarentegen behoren zijn „Morgenlied" met „De Bruid" van Herman den Hertog of „Het Geuzen vendel op den thuismarsch" van Roeske en vele andere verplichte nummers uit die jaren tot ons .cultureel bezit" waarop ons volk „niet trots genoeg kan zijn", zoals de burgemeester van Haarlem zeer terecht in zijn voorwoord tot het programma van dit vierde festival opmerkt. Z. Het bovenstaande, ingezonden stuk, is enigszins door ons bekort. Wij zijn het met inzender volkomen eens, dat het Neder lands in onze koorcultuur in ere moet worden gehouden; maar wij geven hem ter overweging dat er naast „onzer tale goudtresoor" ook een muzikale kant aan de kwestie is. Wanneer beide elkaar dek ken, zoals bijvoorbeeld in „Morgenlied" van Loots, zou het dwaasheid zijn, terwille van evolutie of stijlprincipe, de koorlitte ratuur uit de concourstijd links te laten liggen. Dat kan niet in de bedoeling van het K.N.Z.V. liggen. Wij hebben het volste vertrouwen in de huidige generatie van componerend Ne derland ivat betreft onze koorlitteratuur en wij hopen met inzender, dat men op de koorfestivals van het „Verbond" zoveel mogelijk goede composities op goede Ne derlandse teksten te horen zal krijgen. a

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9