Eden volgt Stikker op als voorzitter OEES Nederlands herstel opmerkelijk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verandering Ir. P. v. Delden wordt opgenomen in de Hoogovendirectie „Perzië onmisbaar voor het Westen" Onweer bracht grote schade toe aan Betuwse fruitgewassen Vlaardingen zorgde weer voor Koninginneharing België trekt zich niet terug uit de Europese Betalings Unie Technisch leider over het bedrijf Trygve Lie trekt partij tegen Rhee Tamelijk koel weekeinde Belangrijke loonsverhoging uitgesloten, zegt Nederlands vertegenwoordiger Tunis naar beperkt zelfbestuur Het woord is aan Mossadeq sr. voelt zich in Nederland beter Russisch ambassadeur in de V.S. wordt vervangen 66e JAARGANG No 279 ZATERDAG 7 JUNI 1952 r 296e JAARGANG No 132 Economisch Beneltix-congres Vraaggesprek met dr. Mossadeq jr. Tuinder in Rotterdam door de bliksem getroffen; hoeve bij Leerdam uitgebrand Prins Bernhard moet een week rust houden Liberale Internationale congresseert niet Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarae 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman IN DE NA-OORLOGSE JAREN is vaak geklaagd over matheid in de publieke be langstelling ten aanzien van vele vragen der samenleving. Niet alleen ten aanzien van politiek. Het verschijnsel heeft zich in alle landen, die in de oorlog betrokken zijn geweest, voorgedaan. En wie de toe stand in ex-oorlogvoerende landen na het eerste wereldconflict van nabij heeft ge kend, heeft er zien niet over kunnen ver bazen. Hij heeft er de herhaling in gezien van een van die symptomen van inzinking en ontwrichting, die zich altijd na oorlogen doen gelden. De arbeid van het herstel heeft daarbij van een groot aantal mensen zoveel extra-inspanning geëist en hun leven zo jachtig gemaakt, dat zij weinig tijd en aandacht overhielden om zich met enige rust in zaken van algemeen belang te verdiepen. Maar ook aan zo'n tijd komt een eind. Het is misschien beter te zeggen: men glijdt weer geleidelijk over naar andere opvat tingen. Nu zeven na-oorlogse jaren voorbij zijn kunnen wij, geloof ik, wel zeggen dat dit duidelijk merkbaar is geworden. Mis schien klinkt dat wat zonderling aan de vooravond van Kamerverkiezingen, waar voor zo weinig levende belangstelling bij het grote publiek tot uiting komt, waarover men zo weinig hoort praten. De grote poli tieke meetings, vroeger talrijk, zijn ook schaars geworden. Maar ik geloof dat dit eenvoudig te verklaren is uit het feit dat men nu wel afdoend ervaren heeft, dat onder ons kiesstelsel toch geen verschui vingen van betekenis meer mogelijk zijn. Spanning ontbreekt evenals in verreweg de meeste gevallen persoonlijke bekend heid met de candidaten. Naar mijn over tuiging voelen trouwens ook zeer velen, min of meer bewust, dat tal van grote be slissingen niet meer door het landsbewind genomen kunnen worden, maar op inter nationaal gebied liggen. Verandering in gunstige zin is er even wel in de toenemende belangstelling, ook en vooral bij de jonge mensen, voor de vragen des tijds. Veel getuigt daarvan. Aandacht voor de lectuur van dagbladen en tijdschriften is zeker nog nooit zo groot geweest als nu. De omzet van onze gewel dige jaarlijkse boekenproductie vindt zijn hoogtepunt in onderrichtende lectuur.Lees- bibliotheken zien haar aantallen uitgeleen de boeken jaarlijks stijgen. En terwijl de belangstelling voor politieke vergaderingen minder groot is dan vroeger staat men verwonderd over het enorme aantal bijeen komsten, waarin lezingen en inleidingen met-discussie worden gehouden. Men zou zich niet graag wagen aan een opsomming van alle verenigingen, die zich met dit nuttige werk bezighouden. Het gehele com plex is, bij de bestaande veelvuldigheid in den lande, trouwens niet te overzien. Ik noem als een uitzondering de volksuniver siteiten en volkshogescholen, die ook op toenemend succes kunnen bogen. De man, die de weekends der volkshogescholen be dacht, heeft ongetwijfeld een gelukkige vondst gedaan. En wie daarbij als inleider betrokken is geweest heeft plezierige erva ringen opgedaan met de grote en vaak zeer intelligente belangstelling, die bij gedach- tenwisseling blijkt. Een gezelschap jonge mensen uit de Overijselse industrie, op de volkshogeschool te Eerbeek bijeen, heeft mij waardevolle herinnering bezorgd even als een gesprek te Bergen (N.H.) met twee jonge mensen, die daarin een pittige com mentaar ten beste gaven op de cursus die zij volgden. Mijn indruk is dat dit alles tegenwoordig sterker leeft dan vóór de oorlog. Ook er varen wij oudere journalisten in de laatste tijd, dat op breed terrein belangstelling is gegroeid voor de taak der Pers in de sa menleving, voor het publiciteitswezen in het algemeen en voor de betekenis van de vrijheid van meningsuiting. Ieder verheugt het als hij belangstelling voor zijn vak ont moet, maar er zit meer in dan dat. Want de vrijheid van meningsuiting, met de pers vrijheid incluis, is een der grondslagen, een der pijlers als ge het liever zo uitdrukt, van de Westerse democratie en wij merken bij iedere gedachtenwisseling over zulke on derwerpen dat daarop vooi-al zich de be langstelling toespitst. Een verheugend ver schijnsel, waaraaar zo lang is uitgezien en dat wij broodnodig hadden in het Westen: de jeugd is zich gaan bezinnen op de waar den die wij absoluut behouden moeten en toont er intelligent begrip voor. Dat is an ders en beter dan hetgeen wij in de periode tussen de twee wereldoorlogen hebben er varen. Het is zo duidelijk anders, dat, men er wel een goede belofte voor de toekomst in moet zien en er opnieuw door gesterkt wordt in zijn overtuiging, dat de huidige jonge generatie met scherpe blik de wereld inkijkt en als geheel beschouwd een sterk geslacht belooft te zijn. Zij is niet in een zonnige tijd ter wereld gekomen; zij beleeft nu zij omtrent twintig is een tijd van spanning en onzekerheid. Dat heeft zijn nadelen maar ook zijn voordelen. Mij doet het denken aan een opstel van de Engelse essayist Robert Lynd, waarin hij opmerkt dat gemak voor een volk gevaar lijker is dan ongemak. Daar groeit een stevige weerstand met een sterk-onderzoe kende geest. En die groei zet zich zonder twijfel voort. Wij zijn de matheid van de eerste jaren na de oorlog te boven. R. P. Al heeft de romantiek van de „haringsjees", waarmee in vroeger dagen de beste haring uit de voorjaarsvisserij naar het hof werd gebracht, moeten wijken voor de prozaïsche auto: de Koninginneharingis een der hoogtepunten uit de jacht op de Hollandse Nieuwe gebleven. De rijksopperkeurmeester van de Vlaardingse afslag, de heer W. Don, achtte na lang proeven de haring uit de vangst van de „Hendrika en Adriana" (VL 84) dit voorjaar goed genoeg om aan Koningin Juliana te worden overhandigd. En zo is het dan gisteren op Soestdijk gebeurd. Op onze foto overhandigt schipper Gerrit v. d. Snoek het oranje vaatje met Koninginneharingaan de vorstin. Rechts burgemeester mr. J. Heusdens van Vlaardingen. Van onze correspondent te Parijs) De ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E. E.S.), die sedert gisteren in Parijs bijeen is, heeft Anthony Eden aangewezen om de heer Stikker als voorzitter op te volgen. Voor deze functie, die door onzè minister van Buitenlandse Zaken gedurende twee jaren werd vervuld, had de heer Stikker, van wie verondersteld wordt dat hij na de verkiezingen zich als minister terug wil trekken, zich niet meer beschikbaar gesteld. Van verscheidene zijden is minister Stikker gisteren dank betuigd voor de uitnemende diensten, die hij de O.E.E.S. bewezen heeft. Van de benoeming van minister Eden was al een week sprake, ofschoon van Britse zijde wel werd opge merkt, dat wegens Eden's drukke vverkzaamheden de post misschien be ter aan diens ambtgenoot van Financiën, Butler, ten deel zou kun nen vallen. Besloten is even wel, dat Butler Eden bij verhinde ring vervangen zal. In de gangen.van het Chateau de la Muette, het hoofdkwartier der O.E.E.S., werd gis teravond gemeend, dat het vooral inter nationale politieke overwegingen zijn ge weest, die Eden er toe zouden hebben ge bracht zich tóch beschikbaar te stellen. Overwegingen, die in het bijzonder dooi de Fransen naar voren moeten zijn ge bracht. Met name werd het door de Fran sen wel zeer wenselijk geacht, dat Enge land in de persoon van zijn hoogste diplo matieke vertegenwoordiger een sleutel positie in de Europese economische samen werking in zou nemen, op het moment dat Duitsland zich opmaakt weer een rol op het eerste plan te gaan spelen en Amerika's invloed in Europa nog steeds versterkt wordt. Vandaag zouden de ministers terugkomen op het probleem van de Europese Betalings Unie, die 1 Juli officieel op zou houden te bestaan, en waarover gisteren een sub commissie onder leiding van minister Stik ker uitvoerig heeft overlegd. Reeds eerder werd zoals bekend in principe besloten de E.B.U., welks grote nut de afgelopen jaren wel overtuigend is bewezen ook na die datum in stand te houden. Voor het kardinale probleem van het tekort aan dollars en andere harde devie- Anthony Eden In de maand Juni zullen buitengewone vergaderingen van Prioriteits-aandeelhou- ilers en van alle aandeelhouders der KNHS worden gehouden ter behandeling van een voorstel, ir. P. van Delden op te nemen in de directie van Hoogovens. Ir. P. van Delden werd in 1899 te Sura- baja geboren. Hij studeerde te Delft, waar hij in 1924 het diploma scheikundig inge nieur behaalde. In 1927 trad hij in dienst van Hoogovens, waarna hij in 1931 be noemd werd tot bedrijfsleider-procuratie houder van de Cemij. In 1938 werd hij in een soortgelijke functie benoemd bij de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen. In 1946 werd hij be noemd tot Gedelegeerd lid van de Raad van Beheer Cemij en van de Raad van Be stuur Mekog. In 1948 volgde zijn benoe ming tot bedrijfsdirecteur. Wordt dit voorstel aangenomen, dan ligt het in de bedoeling van ir. A. H. Ingen Housz om op grond van artikel 22 der Sta tuten aan de heer Van Delden geleidelijk de leiding der technische zaken der maat schappij over te dragen. Terwijl de heer Van Delden zijn functie als lid van de raad van beheer bij Mekog behoudt, zal hij de functie van bedrijfs directeur daar neerleggen. Aan de heer Spies zal dan de functie van algemeen bedrijfsdirecteur over alle op onze terreinen gevestigde bedrijven worden opgedragen. De heer Drijver zal in zijn functie van Hoofdingenieur Directeur van Nieuwbouw worden belast met de algemene leiding over alle nieuwbouw- en constructiebureaux van het bedrijvencomplex. zen, waaraan de kas van de E.B.U. reeds sedert enige tijd lijdende is, was echter toen geen oplossing aangegeven. Het is niet be kend of die oplossing intussen is gevonden, ofschoon er zeker wel intensief naar is gezocht. Maar als hoopvol teken werd hier gister avond aangemerkt, dat minister Van Zee land, die een uitvoerig rapport over deze kwestie heeft toegelicht, had tegengespro ken dat zijn land zou overwegen zich terug te trekken uit de E.B.U. in verband met de nadelige positie waarin België als eenzijdig crediteur de laatste maanden was geraakt. Als conditie heeft Van Zeeland echter wel gesteld, dat de onderlinge samenwer king der O.E.E.S.-landen op een gezondere basis zou moeten worden georganiseerd. Van Zeeland's rede werd hier gister avond algemeen uitgelegd als het bewijs, dat België voor een compromis te vinden is. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Trygve Lie, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij de commissie der UNO in Zuid-Korea een telegram gezonden heeft, waarin hij haar handelwijze in Zuid-Korea goedkeurt en steunt, en dus de handelwijze der Zuid- Koreaanse regering afkeurt. In het telegram zegt hij met bezorgdheid het geschil tussen de Zuid-Koreaanse rege ring en de wetgevende macht gevolgd te hebben. Het is aan de Zuid-Koreanen om hun ambtenaren te kiezen. De UNO echter en in het bijzonder die leden, welke steun aan het land bieden, kunnen niet onver schillig blijven, indien methoden gebruikt v/orden, die de wortels voor een democra tisch bestuur bedreigen. De commissie wordt volledige steun toe gezegd in haar poging „om de crisis tot een'einde te brengen en de zegeningen van een goede regering over het Koreaanse volk te brengen." Trygve Lie verzoekt de commissie de inhoud van zijn telegram ter kennis van president Rhee te brengen. Een woordvoerder van de Zuid-Koreaan se regering heeft verklaard, dat zijn rege ring „geschokt" is door de inhoud van het telegram van Trygve Lie. Volgens de woordvoerder wordt in deze nota gezegd, dat de democratie in Zuid- Korea wordt bedreigd. Deze conclusie moest echter, naar zijn mening, gebaseerd zijn op onjuiste rapporten en overhaaste gevolgtrekkingen. Naar hij zeide, heeft president Rhee functionarissen der UNO te Pcësan meegedeeld, dat een openbaar proces zou aantonen, dat het afkondigen van de staat van beleg en de arrestatie van parlementsleden noodzakelijk was om een „communistisch complot" te verijdelen. Het K.N.M.I. deelt mede, dat in het mid den van de afgelopen week het weer in Nederland werd bepaald door een gebied van hoge luchtdruk, dat toen veel zonne schijn en zomerse warmte bracht. Naar mate het centrum van dit gebied zich in de richting van Rusland verplaatste, nam zijn invloed op het weer in onze omgeving af. In Zwitserland, Oostenrijk, Zuid-Duits- land en Noord-Italië kwamen gistermid dag nog temperaturen tussen 25 en 30 gra den voor. In ons land, in België en Noord- Frankrijk maakten onweersstoringen, die uit het Zuiden waren gekomen, een einde aan de zomerse warmte. Nadat gistermor gen een eerste storing, die vrijwel alleen in de Zuid-Oostelijke provincies enige acti viteit vertoonde, Nederland had bereikt, kwam er des middag een tweede. Deze ver oorzaakte talrijke onweersbuien, waarvan in het centrum van het land sommige met zware hagelval gepaard gingen. Op het vliegveld Zuid-Limburg werd een wind stoot van stormkracht geregistreerd. In de afgelopen nacht drong van het Noorden uit koelere lucht Nederland bin nen, hetgeen opnieuw enige regen teweeg bracht. In de koele lucht, die zich gedu rende het weekeinde zal handhaven, komen flinke opklaringen voor, maar van de oceaan af is een nieuwe storing in aan tocht. Voor Zondagmiddag bestaat daarom de kans op enkele buien. Het temperatuur- verloop zal Zondag weinig van dat van vandaag verschillen. Van onze correspondent in Brussel) Het economisch congres van de (parti culiere) Benelux-comite's, dat Vrijdag te Luxemburg, de hoofdstad van het Groot hertogdom, werd geopend, is daarom zo belangrijk, omdat bedrijfsleiders en econo men uit de drie landen dit jaar samen komen om twee kern-problemen van de Economische Unie te bestuderen, met name het monetaire probleem en het vraagstuk van de lonen en prijzen. Deze deskundigen zullen het monetaire aspect van de Unie bekijken, en wel van het standpunt van het Nederlandse mo netaire herstel uit. De Belgische rappor teur, de heer Ameye, constateert zelfs in zijn prae-advies, dat het Nederlandse dollartekort op het ogenblik kleiner is dan het Belgische dollartekort, dat het budge tair evenwicht in Nederland beter gega randeerd schijnt te zijn dan bij onze Zui derburen en dat in Nederland in ieder ge val een merkwaardig monetair herstel heeft plaats gevonden. Om het idee te be strijden, dat Benelux op het ogenblik een rustpunt nodig heeft en dat de douane unie reeds voldoende resultaten opleverde, stelt de heer Ameye voor dat er een ge meenschappelijk monetair Benelux-fonds wordt opgericht. België en Nederland zou den in dit fonds ieder een bedrag in goud en harde deviezen storten en het fonds zou de tegoeden en tekorten tegenover derde landen regelen. Aldus zou de Bene lux als een monetaire eenheid in de we reld optreden, wat ook op het politiek- economisch terrein van zeer grote beteke nis zou zijn. Lonen Het ziet er naar uit, dat alle Belgische en Luxemburgse deelnemers reeds op de hoogte zijn van het Nederlandse monetaire herstel, dat tot uiting kwam in de werke lijk indrukwekkende tegoeden van Neder land in de Europese Betalings Unie, tegoe den, welke zelfs groter waren dan die van België-, De schoen wringt echter op een geheel ander gebied. Er zal namelijk naar verwacht wordt nogal fel gedebat teerd worden over de prijsverschillen en het loon-probleem in beide landen. De Belgische industrie, voornamelijk de tex tielsectoren, de voedingsmiddelenbedrij ven en de bouwmaterialen-industrie, on dervinden een scherpe concurrentie van de Nederlandse exporteurs naar België. De Belgische industriëlen merken op, dat de Nederlandse lonen niet alleen 30 a 40 ook de kolen in België een stuk duurder zijn, evenals de transportkosten hoger zijn. Hierop repliceerde echter de heer D. Roemers, directeur van het wetenschappe lijk bureau van het N.V.V., dat een be langrijke loonsverhoging in Nederland uit gesloten moet worden geacht. Het Nederlandse evenwicht is nog te précair om het grote risico te lopen, ver bonden aan het brengen op Belgisch ni veau van de Nederlandse lonen. PARIJS, (Reuter) Volgens welinge lichte kringen te Parijs hebben Franse en Tunesische leiders een plan uitgewerkt, volgens hetwelk Tunis in vijf jaar tijd bin nen de Franse Unie zelfbestuur zal ont vangen, waarbij Frankrijk de controle over de buitenlandse betrekkingen en de defen sie zal behouden. Vólgens het plan zal de Bey een Frans man aanwijzen als zijn minister van Bui tenlandse Zaken. Ook zal hij een Fransman benoemen tot zijn opperbevelhebber der strijdkrachten. Naar verluidt heeft het plan, uitgewerkt door de Franse resident-generaal De Hautecloque en de Tunesische premier, Bakkoesj, de instemming van de Bey. Met de uitvoering zal eind Juni, het einde van de „Ramadan", een begin worden gemaakt. Inmiddels zal de Bey de souvereine vol machten behouden en decreten mogen uit vaardigen. De uitvoerende macht zal gelei delijk aan ministers overgedragen worden. Er zullen twee assemblées ingesteld wor den, een uitsluitend bestaande uit Tune- Otto Weiss: Indien men de nietigheid des levens heeft doorzien, wat is daar van het gevolg? Dat men zo voort leeft alsof men haar niet doorzien had. siërs, die de Bey zal raadgeven bij de wet geving, en een andere, bestaande uit Fran sen en Tunesiërs, die de begroting zal be studeren. De gemeenteraden zullen bij algemene stemming gekozen worden. Dit is een be langrijk onderdeel van het plan, daar het een nieuw lichaam van Tunesische leiders zal vormen, voortkomend uit alle klassen. Om deze reden, aldus Reuters correspon dent, zijn de rijke Tunesiërs van de natio nalistische Neo-Destoer gekant tegen het plan. Zij eisen de onmiddellijke erkenning van de „ondeelbare souvereindfeit van Tu nis". Ook van de zijde der Franse inwoners is critiek op de hervormingsplannen geuit. Zij hebben echter ten doel de standpunten der Tunesische nationalisten en de Franse inwoners met elkaar te verzoenen. „Wanneer het Internationale Gerechtshof zich bevoegd oordeelt om het Brits-Iraanse oliegeschil te behandelen, zal dit in het ge hele Midden-Oosten een ongunstige terug slag hebben", aldus heeft dr. G. H. Mossa deq, de zoon van de Perzische minister president, in een exclusief vraaggesprek met het ANP verklaard. (Dr. Mossadeq treedt, zoals bekend, op als lijfarts van zijn vader, die naar Den Haag is gekomen om het Perzische standpunt, dat het Hof niet bevoegd is, uiteen te zetten). Het geschil, aldus zeide de zoon van de minister-president verder, gaat niet tussen Perzië en het Britse volk, doch tussen Per zië en de Brits-Iraanse oliemaatschappij, welke naar het gevoelen der Perzen het land in economisch en daardoor ook in politiek opzicht beheerste. „In Groot-Brit- tannië heeft de Labour-regering de indus trieën van essentiëel belang genationali seerd in het belang van de gewone man, om het communisme er buiten te houden, doch toen wij hetzelfde wilden doen, keer de men zich tegen ons", aldus dr. Mossadeq. Perzië is er evenzeer als de Westerse mo gendheden op uit, zo vervolgde hij, om de communisten uit het land te houden. „Wij kunnen dit slechts doen door de levens standaard van ons volk omhoog te brengen en daarvoor hebben wij geld nodig. Dit geld kan verkregen worden uit onze rijkste nationale hulpbron, de olie. Wij willen voor het omhoog brengen van die levensstan daard geen geld aannemen van de Verenig de Staten." „Perzië is van wezenlijk belang voor de Westerse mogendheden bij het tot stand brengen van een pact voor het Midden- Oosten", aldus dr. Mossadeq. „Het organi seren van een blok in het Midden-Oosten zonder Perzië zou zijn als de Franse Ma- ginot-linie in de tweede wereldoorlog. Deze linie strekte zich niet uit tot langs de Bel gische grens en daardoor konden de Duit sers er gewoon omheen trekken." Zeggende, dat het stopzetten van de olietoevloed uit Perzië niet alleen voor Perzië een verlies'betekent, doch ook voor Groot-Brittannië, gaf dr. Mossadeq als zijn mening te kennen, dat alleen Amerikaanse hulp Groot-Brittannië in staat gesteld heeft in de oliekwestie voet bij stuk te houden. Het is echter de vraag hoe lang de Ver enigde Staten deze hulp zouden willen voortzetten. Op de mededeling dat het waarschijnlijk enige tijd zou duren voordat het Hof uit spraak zou doen over zijn competentie, zeide de zoon van de premier: „Waarom? Vele Perzen komt het voor, dat hoe langer men de tijd neemt om een kwestie te over wegen, des te minder juist de beslissing waarschijnlijk zal zijn." Gevraagd naar de gezondheidstoestand van de Perzische premier, zeide zijn zoon- lijfarts: „De gezondheid van mijn vader is de laatste tijd zeer vooruit gegaan, vooral sedert hij in Nederland is. De mensen hier zijn zo onbezorgd", vindt hij. Een hevige hagelbui, die zich Vrijdag middag omstreeks vijf uur boven de dorpen Ommeren, Lienden en Kcsteren in de Be tuwe tijdens een onweer ontlastte, heeft een aanzienlijke schade aangericht. De ha gelstenen waren bijzonder groot en verniel den in een strook van vijf tot tien kilometer breedte vrijwel het gehele fruitgewas. Hierbij bleef het echter niet, want ook het koren en de aardappelgewassen leden door de ongeveer tien minuten lang aan houdende bui ontzettend veel schade. De bui ging verder in Noordelijke richting en richtte ook in de gemeenten Rhenen en Wageningen een grote ravage aan. Onder de fruittelers in de Betuwe heerst grote ver slagenheid. Ook in de omgeving van Leerdam was het onweer gistermiddag zeer hevig. Daar bij is de bliksem ingeslagen in een boerde rij in Leerbroek, bewoond door de families Van der Buuren en Kortlever. In korte tijd stonden huis en stallen in lichter laaie. De brandweer van Meerkerk bestreed het vuur met vijf stralen en wist de belendende boerderij van de weduwe Slob, die ook reeds brandde te behouden. Een deel van de inboedel van de twee genoemde fami lies ging verloren. De boerderij brandde geheel uit, persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De boerderij was laag ver zekerd. De 50-jarige tuinarbeider P. de Man uit de Kortlandstraat te Nieuwerkerk aan de I gedwongen de voor die periode gemaakte de Kralingse weg te Rotterdam werkte, is tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen en omgekomen. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. In talrijke boomgaarden, vooral in de gemeenten Lienden en Kesteren, is de fruit oogst voor een deel verloren gegaan. Niet alleen de rijpende kersen, maar ook de appels, peren en pruimen hebben ernstig geleden. Voorzover de vruchten niet van de bomen werden gerukt, werden zij veelal stukgeslagen aan het hout. De grond onder de kersenbomen is met kersen bezaaid. De wegen en landerijen waren wit van de hagel als tijdens een winterse sneeuwbui. De grote oogstverwachtingen voor deze streek is thans de bodem ingeslagen. Ook de veldvruchten, zoals aardappelen en bieten, en ook het koren, zijn ernstig be schadigd. Op verschillende plaatsen werden ruiten door de hagelstenen stuk geslagen. In een boomgaard bleken 17 spreeuwen door de hagel te zijn gedood. Tengevolge van een licht ongeval bij het paardrijden, dat hem Zondag overkwam, zal Prins Bernhard op medisch advies een week rust moeten houden. Met het oog hierop is de Prins zeer tot zijn leedwezen Dr. Mossadeq zeide verder, dat zijn vader Nederland zeer bewonderde: hij ziet het als een land dat door de eeuwen heen voor zijn vrijheid had gevochten, zoals Per zië thans vecht voor zijn nationale onaf hankelijkheid. De Perzische minister-pre sident bewonderde ook „de democratische geest van Koningin Juliana" en „als blijk van dankbaarheid voor haar gastvrijheid" had hij een aantal Perzische tapijten mee genomen om Hare Majesteit aan te bieden. Deze tapijten zullen waarschijnlijk door middel van de Perzische gezant in Den Haag, Hossein Navab, aan de Koningin worden overgebracht. WASHINGTON (Reuter) De Sovjet- Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Alexander Panjoesjkin, heeft aan gekondigd, dat hij zijn functie te Washing ton neerlegt en een nieuwe werkkring zal aanvaarden. Panjoesjkin zal vervangen worden door Georgi Zaroebin, tot voor kort ambassadeur te Londen. Panjoesjkin maakte zijn vertrek bekend na een onderhoud van 25 minuten met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. Hij is sinds 1947 ambas sadeur in de V.S. geweest. Dinsdag zal hij per schip uit New York vertrekken. Over de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S. wenste de scheidende ambassadeur zich niet uit te laten. Hij verklaarde slechts, dat zijn gesprek met Acheson hoofdzake lijk betrekking had gehad op protocolaire zaken. Panjoesjkins opvolger, Zaroebin, is 29 Mei van zijn post te Londen naar Mos kou ontboden. Nederlanders wilden geen Duits horen BRUSSEL (Reuter) Tengevolge van een door de Nederlandse delegatie geuit bezwaar tegen het bezigen van de Duitse taal in officiële redevoeringen ziet het be stuur van de Liberale Internationale zich genoodzaakt het jaarcongres, dat 6 Augus tus te Amsterdam zou worden gehouden, af te gelasten, aldus heeft de voorzitter van het bestuur, Salvador de Madriaga, te Brussel aan de pers verklaard. „Wanneer wij het Nederlandse verzoek, geen Duitse redevoeringen op het congres toe te staan, zouden inwilligen welk verzoek door alle delegaties wordt betreurd dan zouden verschillende vooraan staande Duitse liberalen niet aan dit con gres kunnen deelnemen. Ons standpunt is, dat een conferentie van deze aard in dit stadium der geschiedenis van Europa, af gezien van de liberale beginselen, die hier mee gemoeid zijn, tot mislukking gedoemd zou zijn, wanneer de Duitse liberalen er niet aan deelnemen", aldus de Madriaga. De voorzitter voegde hieraan toe, dat de Duitse afgevaardigden hadden aange boden niet op het Amsterdamse congres te verschijnen. „Het bestuur betreurt ten zeerste, dat het dit besluit noodgedwongen heeft moeten nemen. Ten einde het nadeel van het niet doorgaan van het congres te ondervangen zal elke poging in het werk worden ge steld een bijeenkomst te beleggen van klei nere opzet dan het congres. lager liggen dan de Belgische, maar datIJsel, die gistermiddag in een broeikas aan I afspraken af te zeggen. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Koude nacht met weinig wind. Morgen overdag wisselende bewolking met in de middag kans op enkele lichte regen buien. Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 8 Juni Zon op 4.21 uur, onder 20.57 uur. Maan op 22.09 uur, onder 3.44 uur. (Volle maan) 9 Juni Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur. Maan op 23.01 uur. onder 4.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 Juni Hoog water: 2.35 en 15.02 uur. Laag water: 10.28 en 22.59 uur. Zondag 8 Juni Hoog water: 3.20 en 15.47 uur. Laag water: 11.24 en 23.48 uur. Maandag 9 Juni Hoog water: 4.06 en 16.36 uur. Laag water: 12.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1