Jan R. du Rieu Van Dormael en na valpartij Van Kerkhoven uitgevallen Voetballers starten met training voor de Spelen -Clowntje Riek Van Est blijft in oranje trui rijden „Sanatorium-ruimte niet verder uitbreiden" SLOT DEFECT? Eerste zomerconcert van de H.O.V. Radio Moors Misschien veel minder Amerikaanse hulp Hillegom „De Hyacinth" wenst regeling van de teelt ZATERDAG 7 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Belgen hebben pech in vijfde étappe Staatssecretaris Muntendam Aantal op te nemen t.b.c.- patiënten sterk verminderd „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" Twee avonden per week Waarschijnlijk nog oefenwedstrijd tegen Oostenrijkse vereniging lest- en Taxatierapporten Waterpolo Uitslagen Basketballprogramma Burgerlijke stand van Haarlem Mevrouw van Riemsdijk golfkampioene Voor het Rode Kruis Voor de kinderen V erkeersexamen De Belgische wielrenners heeft het in de vijfde étappe van de Ronde van Nederland van Eindhoven naar Veendam niet meegezeten. Twee van hun beste renners moesten de strijd staken. Bij een valpartij op de weg bij Huissen (bij Arnhem) brak Van Dormael zijn rechter sleutelbeen en liep Van Kerkhoven lichte verwondingen op. Beiden respectievelijk tweede en zeven de in het algemeen klassement moesten de strijd staken. Door het oponthoud dat vele andere Belgische renners door dit on geval hadden, was er van strijd in het resterende gedeelte van de étappe niet veel veel meer te bespeuren. Zonder al te veel moeite werd de Nederlander Dekkers dan ook eerste in Veendam. Hij legde het 258 kilometers lange traject af in zes uur negen en veertig minuten en veertig seconden. Wim van Est, die als twaalfde eindigde, bleef in het bezit van de oranje leiderstrui. Bij de aanvang van de vijfde étappe stel de zich het probleem wat de Belgen zou den doen: de grotere kracht van de Neder landse Nationale ploeg erkennen en de si tuatie aanvaarden, of een bewuste aanval inzetten met het doel Wim van Est van de leidersplaats te verdringen. Met nog slechts twee étappes voor de boeg plus een tijdrit, was het wel zaak niet lang te wachten met de keus. In het eerste geval was er niet veel kans op een levendige strijd, maar kozen de Belgen het tweede geval dan zou er tus sen Eindhoven en Veendam het een en an der kunnen gebeuren. Mislukte aanval Al bij St. Oedenrode (14 km) kreeg men de indruk, dat de Belgen besloten hadden er een koers van te maken. Van Kerkho ven liep uit, maar de tegenzet volgde dade lijk. Hans Dekkers, aan wie ditmaal de taak van bewaker was opgedragen, schoot dade lijk achter hem aan en volgde de Belg als een schaduw. De aanval was uitgegaan van de Belgen en de Nederlanders verdedigden! Bij Ve- ghel had het duo 400 meter voorsprong en het tempo was ongeveer veertig kilometer per uur. Van Kerkhoven, die geen hulp kreeg uit zijn ploeg en er niets voor voelde zich al in het begin van de rit te vermoeien, handhaafde deze vaart. Bij Zeeland al (36 km) bleek de eerste Belgische aanval mis lukt. Bij Grave (46 km) probeerden de Belgen het opnieuw. Doch weer vergeefs. De Bel gen bleken echter koppige lieden. In Nij megen (01 km) ging Serin er in de be bouwde kom tussenuit. De reactie bleef nu wat langer uit en toen Dekkers en Joris de tegenstoot lanceerden, was de rappe Belg al uit het gezicht verdwenen. Iets voorbij Lent aan de Noordelijke Waaloever naar de afrit van de brug had Serin ruim een minuut voorsprong op Joris en Dekkers. Het peloton kwam daar weer 800 meter achteraan. Zo was de positie op een punt, 65 km van Eindhoven, met nog ruim 190 km te rijden. Valpartij In de bochtige weg bij Huissen. toen het peloton met een snelheid reed, die tussen de 35 en de 50 km lag, gleed de ketting van de fiets van Van Kerkhoven. Hij maakte een buiteling, met het ongelukkige gevolg, dat ook Van Dormael en Henk Faanhof op de weg terecht kwamen. Van Kerkhoven was enkele minuten daarvoor, bij het noodbruggetje over de Linge, al ten val gekomen en nu gebeurde hem dit voor de tweede keer. Totaal ont moedigd stapte hij na zijn tweede val weer op zijn fiets, maar gaf niet lang daarna op. Van Dormael was er erger aan toe dan zijn landgenoot. Een van de vingers van zijn rechterhand was ontwricht en hij klaagde over pijn in de schouder. Faanhof kon doorrijden. De Belgen, die hun gevallen landgenoten te hup waren gekomen, moes ten Van Dormael en Van Kerkhoven ten slotte achterlaten. De verwondingen van Van Kerkhoven waren niet van ernstige aard. Hij zal als gast van de organisatoren van de Ronde van Nederland de beide laat ste étappes in de auto volgen. In een zie kenhuis werd Van Dormael onderzocht, waarbij bleek, dat hij het onderste deel van zijn rechter sleutelbeen had gebroken. Kracht gebroken Van een tegenoffensief van de Belgen kon niets meer komen. Aanvankelijk had het daar nog naar uitgezien, want Van Kerk hoven, Van Stayen, Desmedt en Serin wa ren actief en hadden diverse malen ge tracht weg te komen. Maar voortdurend werden renners van de Nederlandse Natio- nale ploeg er achter aan gestuurd. Eerst Dekkers, later Voorting en opnieuw Dek kers. Toen Dekkers voor de laatste maal een achtervolging inzette op Van Stayen en Hendriks, in de omgeving van Gieten, ging hij meteen tot de aanval over en slaagde erin op royale wijze de sprint in Veendam te winnen. Een nieuwe étappe-overwinning van de Nederlandse nationale ploeg werd dus aan de reeks toegevoegd. Om de beurt hebben de leden van de Nationale ploeg nu al uitgeblonken en wij kunnen ons voorstel len dat zij ook de resterende étappes hun best zullen doen. Immers zij allen hebben kans gekozen te worden in de Tour de France-ploeg. Uitslagen De uitslag van de vijfde étappe: 1. Dek kers (Ned. Nat.) 6.49.40 met bonificatie 6.48.40; 2. Van Stayen (België B) 6.49.44 met bonificatie 6.49.14; 3. Hendriks (België A) 6.49.44; 4. Faanhof (Ned Nat.) 6.51.39; 5. Bogaerts (België A); 6. Smits (Ned. B).; 7. Vinken (Ned. A);. 8 Van Breenen (Ned. Nat.); 9 Pfannenmuller (Did); 10. Smets (België A): 11. Hormann (Interna.); 12. Van Est (Ned. Nat.); 13. Janssen (Ned. A), allen in dezelfde tijd als Faanhof. Het algemeen klassement is nu als volgt: 1. Van Est (Ned Nat.) 28.32.20; 2. Gielen (België A) 28.35.01; 3. Desmedt (België B) 28.35.06; 4. Wagtmans (Ned. Nat.) 28.36.00' 5. Voorting (Ned. Nat.) 28.36.06; 6. Kemp (Intern.); 7. Van Breenen (Ned. Nat.); 8. Janssen (Ned. A); 9. Sorgeloos (België B); 10. Smits (Ned. B); 11. Dekkers (Ned. Nat.); 12. Neyt (België B>: 13. Bogaerts (België A) 14. Schaecken (België A); 15. De Hoog (Ned. A). Het ploegenklassement luidt: 1. Nederland Nationaal 85.33.44; 2 België A 85.46.21; 3. Bel gië B 85.46.41; 4. Nederland B 86.00.06 5. Nederland A 86.04.11; 6. Internationale Ploeg 86.21.07. In een toespraak ter gelegenheid van de uitbreiding van het Rotterdams Zeehospi tium te Katwijk heeft de staatssecretaris van Volksgezondheid dr. P. Muntendam, er de aandacht op gevestigd, dat de sana torium-opneming zich in 1950 zo plotseling heeft gewijzigd, dat men sindsdien met voorzichtigheid het beleid ten aanzien van de uitbreiding der sanatoria moet voeren. Telden óe wachtlijsten voor sanatoria eind 1949 een aantal van ongeveer 3500 tuber culosepatiënten, twee jaar later is het aan tal reeds geslonken tot ruim 1500. Voor dit verschijnsel zijn twee oorzaken aanwezig: de uitbreiding van het aantal sanatorium bedden, dat nu ongeveer 8700 bedraagt, maar bovenal ook het verrassende ver schijnsel dat na de oorlog ondanks de slechte maatschappelijke omstandigheden, maar dank zij een zeer krachtige bestrij ding de sterfte- en ziektecijfers met grote snelheid zijn gedaald. In 1946 stier ven er per 100.000 inwoners in Nederland 47 aan tuberculose, in 1951 slechts 16. In 1946 werden aan de consultatiebureaux bijna 28.000 nieuwe ziektegevallen vast gesteld, in 1952 ongeveer 15.000. Op zich zelf uiteraard nog altijd een bijzonder groot aantal patiënten, maar toch een ontwikke ling, waarbij men zich afvraagt of de uit roeiing van de tuberculose zich in het ver schiet als een bereikbaar doel aan ons gaat voordoen. Naast de plannen welke reeds in uit voering zijn voor uitbreiding of nieuwbouw van sanatoria acht de staatssecretaris het niet verantwoord op dit ogenblik verdere uitbreiding aan de sanatoriumruimte in Nederland te geven. „Met scherpe nauw lettendheid zullen wij de verdere ontwik keling der ziektecijfers en de resultaten der behandeling moeten volgen", zo zei hij. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 In de vacantietijd xz de schoolkinde ren zal de Amsterdamse "erkeerspolitie een campagne voor veilig verkeer houden. Leden van de verkeerspolitie zullen op pleinen, in parken en straten voorstellingen geven met een zelfgemaakte poppenkast, waardoor men vooral de kleintjes wil wijzen op de gevaren van het verkeer. ADVERTENTIE Stalling - Reparatie Verhuur zonder chauffeur Autogarages Olieslagerslaan 36 Telefoon 10570 Voor de hoofdklasse waterpolo heren van de KNZB is Vrijdag de volgende wedstrijd gespeeld: MeeuwenSVH 106. Voor de zomercompetitie van de KNZB werden de volgende waterpolowedstrijden gespeeld: Eerste klasse A heren: ZIAN (Den Haag) Neptunus (Amersfoort) 23. Eerste klasse B heren: AZ en PC (Amers foortNereus (Zaandijk) 21. Het basketball-programma voor de week van tien tot negentien Juni is als volgt: 10 Juni: Oosterkwartier IHarlem Tigers (h.); Antilopen—HOC II (h.). 11 Juni: PSVH RAO II (h.); AntilopenOosterkwartier II (h.). 12 Juni: Rapiditas II—PSVH (d.) HGA—RAO (h.) 13 Juni: Sportdemonstratie Krelagehuis. 16 Juni: Antilopen—Ooster kwartier (d.); HOC I—CIOS III <h.)17 Juni: IHJHarlem Tigers (h.); Oosterkwartier I ROA II (h.); 18 Juni: HOC I—HGA II (d.); HGA I—HOC II (d.). Berichten uit alle delen van de wereld maken melding van de voorbereidende maatregelen, die worden getroffen voor het deelnemen aan het Olympisch voetbaltour- nooi in Helsinki, waarin bijna 30 landen uitkomen. Wat ons land aan de -voorberei ding doet, vertelde de heer A. W. Verlegh, voorzitter van de Keuze-commissie van de K.N.V.B. aan een redacteur van het A.N.P. Op Dinsdag 10 Juni komen zeventien spe lers voor een speciale training voor de eer ste maal bijeen. Het centrum zal weer het Olympisch stadion in Amsterdam zijn. In plaats van één keer per week zai de trai ning twee maal worden gehouden. Op de Dinsdagavonden komen alle spe lers bijeen, op de Vrijdagen blijven dege nen, die in de kampioenscompetitie deel nemen, weg. De training zal niet zwaar en hoofdzakelijk afgestemd zijn op het behoud van de conditie, zo vertelde de heer Ver legh. Op Dinsdag veldtraining, sauna en bespreking of film; Vrijdag alleen veld training. Voorts zal er speciaal aandacht geschonken worden aan tactische oefenin gen om het stopper-systeem zo effectief mogelijk toe te passen, daar er op dit. ge bied zowel individueel als in ploegverband nog wel het een en ander voor verbetering vatbaar is. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat deze training nog doorkruist wordt door een of twee oefenwedstrijden tegen de Oostenrijkse verenigingen Rapid of Austria waardoor in dat geval een paar trainingsdagen komen te vervallen. Zeventien spelers Deze nieuwe centrale training zal duren tot aan het vertrek per vliegtuig naar Hel sinki. Wanneer de ploeg zal weggaan is nog niet bekend, aangezien een en ander voor een belangrijk deel afhankelijk is van de loting die 16 Juni zal plaats vinden. De heer Verlegh wees er met nadruk op, dat het spelen van ontmoetingen in het Olym pisch voetbaltournooi op geheel ander ni veau ligt dan een gewone landenwedstrijd. Olympisch voetbal is eigenlijk cup-voetbal, zo zei hij. En spelers, die in uitstekende physieke conditie zijn en beschikken over een harde mentaliteit komen in cup-voet bal het verst. Alleen een ploeg, die er op is voorbereid om zich voor elke wedstrijd op nieuw te geven tot het uiterste, kan succes hebben. HAARLEM, 6 Juni 1952 ONDERTROUWD: 6 Juni, Q. J. van Rooijen en C M. Heerens. BEVALLEN van een zoon: 5 Juni, C. Kui persvan Langelaar; 6 Juni, C. Dammers Tervoort. BEVALLEN van een dochter: 5 Juni, M. J. Kuikende Groot; M. Treffersvan Roon; A. A. Abma—Versteeg; A. A. Spruit—Zeil maker; 6 Juin. D. FreriksDerr; J. H. van Egmond—van Hoek; M. Bosgraaf-Huijsmans OVERLEDEN: 4 Juni, W. Zoetvan Vier- scn, 67 j., Ged. Raamgracht; 5 Juni, J. Hartog Blinkhof, 65 j., Gasthuisvest; 6 Juni, B. W. Panbakker—Koning 63 j.. Jan Gijzenkade. De keuze van de spelers is voorlopig de definitieve keuze volgt nog later ge vallen op de volgende spelers: Twee doelverdedigers: Kraak (Storm vogels) en Landman (Sparta); drie ach terspelers: Alberts (Vitesse), Odenthal (Haarlem) en De Jong (ADO); twee stop pers: Terlouw (Sparta) en Hendriks (Vi tesse); drie vleugelhalf spelers: Wiertz (DWS), Biesbrouck (RCH) en Van Schijn- del (SW); zeven voorhoedespelers: Cla- van (ADO), Bennaars (DOSKO), Van Me lis (Eindhoven), Van Roessel (Willem 2), Mommers (Willem 2), Van der Kuil (VSV) en van der Tuyn (Hermes DVS). De heer Verlegh gaat als voorzitter van de Keuzecommissie mee naar Helsinki, als coach treedt Van der Leek op. Door een overwinning met twee up op mevrouw Dudok van HeelKapferer (Uil- versumse Golfclub) is mevrouw Van Riems dijkVan Limburg Stirum van de Kennemer Golf en Country Club Vrijdag internationaal golfkampioene dames geworden. De andere uitslagen van de kampioen schappen gehouden op de banen in Zand- voortwaren: mevrouw Y. Dudok van Heel Kapferer (Hilv. GC) wint met 2 en 1 van mejuffrouw M. van Giffen (Haagse GC). Mevrouw N. van RiemsdijkVan Limburg Stirum (Kennemer GC) wint met 3 eri 2 van mevrouw E. Roelant—Veltman (Hilv. GC). Ter gelegenheid van de herdenking van het vijftigjarig bestaan van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies, die Vrijdag in het Koninklijk instituut voor de Tropen gehouden werd, werden de gelden, bijeenge bracht door de twaalf gewestelijke comités, officieel overgedragen aan het hoofd bestuur door kinderen in streekklederdrachten. Het eerste Zomerconcert der Haarlemse Orkestvereniging kreeg een bijzondere be stemming. Het werd gegeven ten bate van de Bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis, afdeling Haarlem en omstreken. Namens deze afdeling sprak voor het begin van het concert de heer Ch. E. Visser een inleidend woord, waarin de betekenis van deze dienst werd uiteengezet en de bezoekers werden opgewekt zich als donor ter beschikking te stellen. De heer Visser bracht dank aan het bestuur der H.O.V. voor de betoonde bereidwilligheid en aan de zangeres Dora van DoornLin deman voor haar belangeloze medewer king. Zijn erkentelijkheid richtte zich ook tot de directeur van het Gemeentelijk Con certgebouw en voorts stelde spreker het zeer op prijs, dat de kellners met royaal gebaar het bedieningsgeld aan het Rode Kruis zouden afdragen. Toen begon de afwerking van een aan trekkelijk programma. De ouverture „Cy rano de Bergerac" van dr. Johan Wagenaar kreeg als openingsnummer een vertolking vel gloed, stuwing en spanning. Het werd een prachtige muzikale typering van de felle, onstuimige, maar aan de andere kant toch ook weer zo innig gevoelige hoofd persoon van het drama van Edmond Rostand. De dramatische sfeer, opgeroepen met deze ouverture, werd voortgezet door de zangeres Dora van DoornLindeman, die een op concerten vrij weinig gezongen aria uit de sprankelende opera „De verkochte bruid" van B. Smetana voordroeg. Haar heldere zang kreeg een karakteristieke opera-bewogenheid, waarvan de indruk nog intensiever gemaakt werd door een forse orkestbegeleiding. De vertolking van het Lied van Solvejg en „Laatste Lente" van Edvard Grieg sprak eveneens van inner lijke emoties. Toon Verhey zorgde met het strijkorkest der H.O.V. voor een uitnemen de eenheid met de zang. Een muzikale verfrissing werd op dit concert de uitvoering van de balletmuziek uit „„De verkochte bruid". Enerzijds is deze muziek élégant van aard, anderzijds komen er Slavische rhythmen en instrumentale effecten in voor, waarmede Smetana zich als een volbloed Tsjech laat kennen. Het werd een mooie uitvoering, waarbij zich de trompettisten bijzonder konden onder scheiden. De ouverture „Donna Diana" van Emil Nikolaus von Reznicek, met haar na tuurlijk vloeiende melodieën, en de „Piet Hein"-rhapsodie van dr. Peter van Anrooy completeerden het programma. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM e Het feest duurde tot diep in de nacht. Maar toen werden de piloten toch wel wat slaperig, dus gaf Oetoemoe het sein, dat het feest geëindigd was. Het werd rustig in het dorp. De Zwartjes gingen voldaan naar hun huisjes en de piloten vonden een plaats in het paleis, waar ze op zachte matten heerlijk in slaap vielen. De lichtjes gingen overal uit, het vuur was uitgebrand; alleen de heldere maan scheen boven het slapende eiland De volgende dag vertrokken de vliegtuigen weer. Oetoemoe gaf de piloten een brief mee voor oom Tripje, waarin hij geschreven had, hoe dankbaar de Zwartjes waren voor de hulp, die men hun had gebracht. Toen namen de piloten afscheid van de Zwartjes en Oetoemoe. Ze maakten de vlieg tuigen klaar voor de lange tocht en keken alles na, of de motoren in orde waren. Daarna begonnen de motoren weer te ronken, en onder het gejuich van de Zwartjes stegen de drie machines op. Ze cirkelden enkele malen rond over het eiland, dat de piloten nog even onder zich zagen, met z'n palmen en bergen. En toen zetten ze koers naar Speelgocdstad. WASHINGTON (Reuter, A.N.P.)De Amerikaanse senaat zal zich Maandag uit spreken over het wetsvoorstel betreffende hulp aan het buitenland ten bedrage van 6.447.730.750 dollar. Het Huis van Afge vaardigden heeft het ontwerp Donderdag aanvaard. Het genoemde bedrag is 1400 millioen dollar minder dan hetgeen presi dent Truman had gevraagd. Deze aanzienlijke verlaging voor 1952-'53 waartoe een commissie van de beide -Hui zen van het Amerikaanse Congres heeft be sloten, zal een volledige herziening van het oorspronkelijke plan der Amerikaanse autoriteiten voor de verdeling van de hulp noodzakelijk maken, zo schrijft de Parijse correspondent van de „Financial Times". Engelands aandeel in deze Amerikaanse economische hulp, dat. oorspronkelijk was vastgesteld op 590 millioen dollar,zal waar schijnlijk met ongeveer 30 procent tot 413 millioen dollar worden verlaagd. In Ame rikaanse kringen te Parijs gelooft men ech ter met het oog op de grote betekenis van Engeland voor de verdediging van het Westen en de zeer grote bewapeningsin- spanningen van dit land, dat de herziening van de verdeling wellicht in het voordeel van Engeland, en vermoedelijk ook van Frankrijk, zal uitvallen. Wanneer de economische hulp voor de verschillende landen ongeveer in dezelfde mate wordt verminderd, zal Nederland ver moedelijk een bedrag van 56 millioen dol lar ontvangen, vergeleken met een bedrag van 80 millioen dollar, dat de Amerikaanse regering oorspronkelijk voor Nederland had willen bestemmen. De hulp voor Frankrijk zou dan verlaagd worden van 420 millioen tot ongeveer 295 millioen dol lar en de hulp aan Duitsland van 160 mil lioen tot circa 110 millioen dollar. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Aan de verkeersexamens te Haarlem heb ben dit jaar 67 scholen met 2302 candidaten deelgenomen. Hiervan slaagden 1817 meisjes en jongens (21 werd afgewezen). Achttien leerlingen ontvingen een extra goede ver melding van de politie. Dinsdag 10 en Woensdag 11 Juni zullen de diploma's uitgereikt worden in het Rem- brandttheater. De leerlingen vertrekken des morgens om negen uur van de Dreef bij de Baan of van de Kleverlaan. De vereniging „De Hyacinth" heeft zich uitgesproken voor een regeling van de teelt van hyacinthen. Deze teelt dreigde zich zo uit te breiden, dat een zeer grote overpro ductie moest worden verwacht. Om dit te voorkomen kwam het bestuur van deze ver eniging met een voorstel. Na voorafgaand overleg met verschillende groeperingen werd besloten de vertegenwoor digers hiervan hun mening te laten verkon digen in een vergadering. Deze leden heb ben hiervan een zeer gretig gebruik gemaakt. Vier uur aan een stuk hebben zij getracht de vergadering te overtuigen van de juist heid van hun voorstel. Speciaal de heer F. Singer, de vertegenwoordiger van de groep kleine en pasbeginnende kwekers, heeft zich zeer heftig geroerd. De groepen stonden ver uit elkaar. De verstverwijderden waren de heren Reus en Douwes. De eerste wilde helemaal geen maat regelen en de tweede wilde het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten enkele richtlijnen geven en deze in Den Haag verder uit laten werken. De tussengroepen waren voor in levering van plantgoed of alle maten, opkoop van een bepaalde hoeveelheid en een plan waarbij de kwekers een basisteeltrecht zou worden verstrekt. In dit plan zou het over schot moeten worden betaald. Na veel heen en weer gepraat, ingediende moties, voorstellen en plannen, wat bij elkaar vier uur in beslag nam, ging de voorzitter, de heer Jac. Nieuwenhuis over tot het In stemming brengen van de moties en het voor stel van het bestuur. Dit had wel wat voe ten in de aarde, omdat er een aantal orga nisatorische moeilijkheden aan de indiening kleefden. Het resultaat van vier uur praten en een uur stemmen was dat alle moties werden verworpen en het voorstel van het bestuur werd aangenomen. BINNENLAND Het motortankschip „Centrust 5" (460 ton) van Van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, dat met benzine op weg was van Rotterdam naar Antwerpen, is tijdens een onweersbui gistermiddag bij Zijpe aan gevaren door het Franse motorschip „Haute Brion" uit Straatsburg. De „Centrust 5" kreeg lichte averij, die ter plaatse werd her steld. Het Franse schip kreeg ook averij, maar kon eveneens de reis voortzetten. De Nederlandse Televisie Stichting zal een zomerpauze houden van 2 tot 18 Augus tus. Gedurende die periode zal de apparatuur in de Bussumse studio worden nagezien. Aan het studio-interieur zullen de noodzake lijke verbeteringen worden aangebracht. De Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons in Nederland heeft op zijn Gro nings congres besloten een contract te sluiten met de groothandel in sanitaire artikelen, waardoor voortaan uitsluitend leden van deze bond sanitaire artikelen kunnen betrekken. Niet-leden krijgen nog drie maanden gele genheid zich aan te sluiten. De voorzitter, de heer Lankkamp, noemde dit besluit histo-, risch. Men tracht nu ook voor lood en zink een dergelijke regeling te treffen. De Deventer burgerij heeft met veel feestbetoon het thans geheel vernieuwde carillon van de Lebuinustoren binnen de muren van haar oude veste gehaald. Het oude klokkenspel was in de oorlog groten deels verwoest. De burgers brachten zelf het bedrag voor een nieuw carillon bij elkaar, dat door de klokkengieterij van Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel is gegoten; de nog bruikbare oude klokken zijn daarbij afge stemd. Het district Rotterdam van „De Neder landse Padvinders" heeft besloten dit jaar wederom een auto-rallye te organiseren over een afstand van ongeveer 300 km., waaraan deelgenomen kan worden door elke com missaris, leider of leidster, voortrekker, oud- padvinder, lid van groepscommissie en plaatselijke commissie in Nederland, die de beschikking heeft over een auto. Gestart wordt op Zaterdag 21 Juni in Zwolle, Am sterdam en Tilburg. De Nederlandse Vereniging EHBO hield haar algemene jaarvergadering te Vlissingen, onder voorzitterschap van de arts E. E. Oterboom. Aan de heer J. P. Wijburg, voor zitter van de Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen, werd de grote Dr. C. G. Tilanus-médaille in goud uitgereikt, aan mej. C. P Helsloot te Amsterdam de kleine zil veren dr. C. G. Tilanus-médaille en aan dr. P. H. van Rooijen het ere-lidmaatschap der vereniging. In Juli zal de hoofdconservator van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, dr. A. A. Kampman, een studiereis naar dit gebied maken. Op deze reis, die mogelijk werd gemaakt door financiële me dewerking van de Nederlandse Organisatie voor het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, zal dr. Kampman de burchten van de Kruis vaarders, de oude monumenten in Transjor- danië en wetenschappelijke opgravingen m Turkije bestuderen. In Amsterdam op de kruising Linnaeus- straat—Wjjttnbachstraat is Vrijdagmorgen een volkswagen, die volgens de politie geen voorrang verleende, met een snelheid van ongeveer 80 km. tegen de aanhangwagen van een vrachtauto gereden en totaal vernield. De inzittenden'van de volkswagen, de 22- jarige Bossenaar A. van G. en de 23-jarige mej. J. G. van B. uit Amsterdam, zijn ernstig gewond naar het O.L.V.-gasthuis te Amster dam overgebracht. Mevrouw mr. A. W. Ch. d' Ailly— Fritz, echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, zal vanmiddag in hetgèbouw van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" te- Amsterdam' een tentoonstelling openen, waarvan de baten voor een groot deel ten goede zullen komen van het erefonds voor oud-verpleegsters. De leden van de maat schappij hebben ongeveer 140 schilderijen, beeldhouwwerken en grafische werken in gestuurd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is de algemene productieindex (basis 1938 100) van 144 in Maart (23% werkdag) gedaald tot 139 in April (23 werk dagen). De gemiddelde dagproductie bedroeg 142 in April tegen 144 in Maart. Enkele indexcijfers per bedrijfstak: bouwmaterialen in April: 121 (Maart 128), leder, schoen en rubber: 172 (176), waaronder leder en schoe nen: 142 (141) en rubber: 296 (314), steen kolen: 93 (97), metaalproducten: 174 (on veranderd), papier: 114 (140) en openbare nutsbedrijven: 190 (207). Met ingang van 1 Juli zullen de leden van het geüniformeerde personeel der Haagse politie tot en met de rang van bri gadier, die Frans, Engels, Duits of Esperanto spreken, op de linkermouw een vlaggetje van het desbetreffende land of de Esperantoster krijgen. Aan jhr. J. Huydecoper van Maarsse- veen is op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1952, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Achttienhoven, Tienhoven en Westbroek, met dankbetuiging voor de door hem als burgemeester bewezen diensten. De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden tegen de 42-jarige koopman A. H. B. uit Den Haag wegens diens werkzaamheden als adjunct- inspecteur in de Haagse speelclub „Aristo' De politierechter had B. tot een boete van 750 gulden en een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden veroordeeld. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdag gaat een veertigtal leerlingen van de kleuterschool V.L.O. 10 (Haarlem- merliedestraat) een dag naar „Artis". Dit reisje, dat per autobus wordt gemaakt, be tekent voor de kinderen tevens het afscheid van het onderwijzend personeel, daar zij na de grote vacantie hun eerste schreden zul len zetten naar de „grote" school. Bij de eindexamens, afdeling gymna sium, van het R.K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" te Haarlem slaagden voor de B-afdeling E L. Peerboom, W. J. M. Westen dorp en M. Th. B. Zwaneveld, en voor de A- afdeling: J. M. E. Brinkmann, J. P. M. van Dam, A. D. Degenhart, H. M. van Dijck, L. GEM. Faase, A. M. van Geest, Ch. L. M. Gerritsen, M. Modderman, I. E. A. M. Toen- breker en C. Th. S. Wilms Floet. Het examen wordt, voortgezet met drie candidaten. De controleurs A. van 's Rijksbelastin gen A. A. Goedman en M. Plant, werkzaam ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Haarlem, zijn benoemd tot hoofdcontro leur van 's Rijksbelastingen. Donderdag was het vijf jaar geleden, dat in de Florakliniek de eerste baby werd geboren en aan het einde van de maand is het vijf jaar geleden, dat de kliniek officieel in gebruik werd genomen. In de afgelopen jaren zijn 2152 kinderen geboren. Woensdag 11 Juni wordt tussen halfacht en negen uur in het internaat Floraplein een bijeenkomst gehouden voor bestuur en belangstellenden. Toen gistermiddag om kwart voor vier een baksteen door een ruit van het bureau van Sociale Zaken aan de Raamsingel te Haarlem vloog, legde een ambtenaar onmid dellijk de pen neer en zette een 58-j dige kleermaker na, die na het werpen van deze baksteen hard wegliep. Hij wist hem een paar straten verder te pakken en kreeg toen een slag in het gezicht. Direct daarna ver scheen een agent, die tegen de kleermaker proces-verbaal opmaakte. De Heemsteedse politie heeft een 25- jarige bouwkundig opzichter aangehouden, die ervan verdacht wordt een Haarlemmer voor f 580 te hebben opgelicht. Hij is ter beschikking van de Haarlemse politie ge^ steld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 4