Dr. Paul Rijkens belichtte de situatie in vele landen Vorige maand daalde het aantal werklozen tot ruim 113.000 Gepolijste natuur in Smoky Mountains Kleurige en meeslepende Bruiloft van Figaro Aardbeien duurder TEMPO Predikbeurten Holland Festival Regen kon vreugde niet verstoren Bruno Walter met Mozart en Mahler Beverwijk N.I.O.B. bestaat 5 jaar „Indonesië een goede klant voor kwaliteits producten en uitstekende mensen" Werkloosheid onder de textielarbeiders nam echter toe PER AUTO AMERIKA ROND „Nieuw Leven" speelde een klassieke klucht ZATERDAG 7 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .J VOOR VERHUIZINGEN Aluminium schip Amateurtoneel Eigenlijk is het nauwelijks minder dan een wonder wat Johan de Meester in Bloemendaals Openluchttheater met de opvoering van „De Bruiloft van Figaro" tot stand heeft gebracht. Hij zag er name lijk met uiterst eenvoudige, doch zeldzaam doeltreffend gekozen middelen kans toe deze saloncomedie, waarin ten behoeve van de aanhoudend op verrassende wijze van aspect veranderende intrige allerlei vensters, kamerdeuren en meubelstukken zo'n belangrijke rol spelen, zodanig te enscèneren dat het wel leek alsof Pierre Augustin Caron de Beaumarchais dit mee slepende blijspel aan het einde van de achttiende eeuw speciaal voor de open lucht had geschreven. De met bloemen en struiken aangevulde, zeer lichte décor stukken voegden zich in het natuurlijke landschap tot een schilderachtig geheel. Inderdaad kon men zich als toeschouwer met zijn verbeelding vermeien in een zwierig gekrulde Franse tuin, waar de markiezen en gravinnetjes zich lichtzinnig vermaakten op een wijze waar deze auteur, zelf een onvermoeibare intrigant en ge notzoeker, tegelijkertijd meegnuivend van plezier, zo geestig de draak mee steekt. Dat het ondanks de minder gunstige weerberichten toch nog vrij talrijke pu bliek naar hartelust genoot van dit even kleurige als bewegelijke spel, bleek na de pauze wel op overtuigende wijze, toen de regen dicht en aanhoudend uit de hemel stroomde, doch vrijwel niemand eraan dacht zijn plaats op de tribune te verlaten. Deze volharding inspireerde gelukkig de acteurs en actrices van de Nederlandse Comedie om met onverminderd entrain de feestelijke voorstelling tot het gelukkige en met een sprankelend vuurwerk be kroonde slot voort te zetten. Zij werden tijdens de joyeuze rondedans en na afloop dan ook bijzonder hartelijk toegejuicht, zowel om de kostelijke prestaties als om de betoonde dapperheid. Deze „Bruiloft van Figaro" reeds meer dan tachtig keer vertoond behoort stel lig tot het beste wat het Nederlandse to neel dit seizoen heeft geboden, vooral dank zij de voortreffelijke bezetting van de bij rollen. In de eerste plaats moet daarvan Johan Fiolet als een prachtige, oliedomme rechter worden genoemd. Maar nauwelijks minder lof verdienen Mimi Boesnach als de op een huwelijk beluste huishoudster, Hans Kaart als de geneesheer met zijn geweldige heldentenor en Johan Elsensohn als de dranken tuinman, allemaal juweel tjes van de typeringskunst, die ook door Philippe la Chapelle als de muziekleraar en Bol Goedhart als de griffier Grijpstui- ver voorbeeldig bedreven wordt. De keuze van de vertolkers der hoofdfiguren dunkt mij niet ideaal, maar toch moet gezegd worden dat Fons Rademakers zo soepel met de titelrol omspringt, ook in plastisch opzioht, dat hij als deze gekscheerder van een barbier doorlopend voor uitbundige vermakelijkheid zorgt. Ellen Vogel en Ton Lutz zijn bevredigend als het grafelijk echtpaar Almaviva, maar van Lous Hensen had ik toch meer verwacht als de kamenier Suzanne dan een reeks hoge toontjes, gil letjes en gicheltjes. Het geheel wordt nog verlevendigd door het optreden van de Kennemer Dansgroep onder leiding van Maud Kool, dat de eerste keer door een misverstand helaas in dubbele zin in het water viel, door het voorbijdraven van paarden en jachthonden, door een fleurige figuratie en vrolijke guitaarmuziek. Gelukkig is wederom gebleken dat Shakespeare waarlijk niet de enige leveran cier van openluchtspelen is. Wie in vorige seizoenen met zoveel genoegen de voor stellingen van de Young Vic heeft bijge woond, mag ook nu niet ontbreken. Er is zeker niet minder plezier te beleven. DAVID KONING De muzikale polen, die Bruno Walters kunstenaarsschap beheersen, zijn zoals men weet Mozart en Mahler. Dat hij voor deze twee, zo ver uit elkaar liggende muzieken blijft getuigen, bewees het pro gramma dat hij Vrijdagavond in het Kur- haus te Scheveningen als onderdeel van het Holland Festival met het Concertge bouw-orkest uitvoerde. Hij begon met dé Symphonie in g kleine terts van Mozart en besloot het de Vierde van Mahler. Daar tussenin plaatste hij „Don Juan" van Ri chard Strauss, dat muzikale epos van de hartstocht, waarin hij zijn aangeboren zin voor pathos en meer nog zijn technische kunnen als dirigent kon uitleven. Merkwaardige figuur, deze dirigent, die als zesenzeventiger met ere de laat-roman- tiek vertegenwoordigt, doch tevens met recht als een meesterlijk vertolker geldt van de broze en pure kunst van Mozart, waarin hii, na een lange evolutie van Wagher uit, via Strauss en Mahler uit- eindeliik de hoogste artistieke bevrediging vond. Datgene wat de muziek van Mozart vooral kenmerkt: haar natuurlijkheid in vorm en gedachte alsmede haar charme, die resulteert uit een beheerst sentiment, is tevens kenmerkend voor Bruno Walters interpretatie. Wel ontkomt hii er niet aan de g-moll-symphonie lichtelijk te roman tiseren, maar het bli.ift. binnen de perken van een délicaat musiceren (waaraan alle dikdoenerij vreemd is. Na dit edele Mozart-werk mocht men het Fons Rademakers als Figaro in het Open luchttheater beleven dat de dirigent de brillante or- chestratie van Strauss ontketende met de hartstocht van een jeugdig romanticus en met de volmaakte handigheid van een vak man, die in deze klankenkeuken thuis is en precies weet hoe hij de gerechten moet be reiden en tevens het vuur laaiend houden. Zijn jarenlange ervaring als opera-diri gent dicteert hun wat deze partituur aan plastische tekening en dramatische stuwing toekomt. Met Mahler heeft hij bijzondere affini teiten. Hij weet d'ierts kunst te sublimeren, te vullen met wat de noten alleen niet zeg gen kunnen. Poëzie en liefde voor Mankten verhou ding worden er uit zijn eigen gemoed aan toegevoegd. Die Vierde, de symphonie van de kinderziel, moet hem wel bijzonder lief zijn; hij vindt er immers de beste eigen schappen van zijn vriend en leermeester Mahler in. Deze partituur weer eens te mogen vertolken met een zo warm getint en soepel reagerend instrumentarium als het Concertgebouw-Orkest en met een so praansoliste als Elisabeth Schwarzkopf, die de kinderlijke visie van de hemelse geluk zaligheid zo verrukkelijk weergeeft, moet hem wel een genot zijn. Zoals het ook een genot is zijn délicate interpretatie te be luisteren. JOS. DE KLERK de regterhand, waarin hij eene losse letter vertoont, opheffende en vooruitstekende.... (Opregte Haarlemscfie Courant. 3 Juni 1852) Het standbeeld van Lourens Janszoon Coster staat onafgebroken op de Grote Markt en daarom hebben de Haarlemmers zelden meer dan een- vluchtige blik voor hem over. En toch is dat jammer. Want te recht schreef een journalist honderd jaar geleden van het beeld, „dat het zich on derscheidt door waardigheid van uitdruk king, sprekende gelaatstrekken en grootschheid van gedachten". Onder het beeld staat een agent. Als zijn verkeerslicht op groen springt, kijkt hij achter zich naar boven, zes meter omhoog, waar het donkere hoofd scherp gesilhouet- teerd is tegen de luie schapenwolkjes, die erover glijden, als in een film. Maar wie op het terras van Brinkmann staat ziet Coster niet zo zeer als een metalen kolos omhoog torenen; zijn gebaar heeft iets heel mense lijks, alsof hij wil zeggen: „Met deze letter kan ik u helpen". Achter hem rijzen de mu ren van de St. Bavo, machtig symbool van onze stad. Zo kan men een vreemdeling het beeld en zijn achtergrond laten zien en zeggen: „Dit is Haarlem - en Coster was een Haarlemmer". Wie het oog wendt van de prentjes bij Rembrandt, kan Coster zien in het licht van de late middagzon, tegen een achter grond van een twintigste-eeuwse licht reclame en televisie-antennes. Van ach teren lijkt het of hij een beetje gebogen staat en zijn schouders zijn groen gevlekt van de regen, die hem na een korte bui doet glimmen in de zon. Het is al heel lang ge leden dat Coster voor het eerst die letter liet zien. Maar hij is niet vergeten. ADVERTENTIE GROOT EN KLEIN MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Besteldienst voor Haarlem en Omstreken Rozenstraat 15 - Telef. 20020 - 12525 Op de scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis N.V. te Alkmaar is te water gelaten een toeristenvaartuig, dat geheel van aluminium is gebouwd in opdracht van de Finse scheep vaartmaatschappij „Laiva oy Matkailu". Het schip biedt plaats aan 150 passagiers. Het is 26Mi meter lang en 6 meter breed. De holte bedraagt 2.35 meter. Het is uitgerust met twee motoren van 200 pk. Het Nederlandse Rode Kruis heeft f 12.000 uitgetrokken voor Kerstpakketten, die geznoden zullen worden aan de Neder landse militairen in Korea. Tienduizend manden aardbeien passeer den Vrijdag de Beverwijkse veilingen; dat was bijna eens zoveel ais de vorige dag, toen de eerste speciale veiling gehouden werd. De prijzen waren weer heel goed en kwamen af en toe hoger dan de eerste dag. Er werd nu voor de Moulin Rouge van 280470 ct. per slof betaald; de doosjes van één pond van dezelfde soort noteerden van 5695 cent per stuk. De Madame Lefèbre was iets goedkoper en bracht het van 230370 ct. per slof. Hier noteerde de pondsdoosjes 4874 ct. per stuk. Castricum Ook in Castricum viel Vrijdag een grote aardbeienaanvoer te noteren. Per mand brachten zij hier 2,804,50 op, doosjes van 1 pond 60 a 79 cent, en doosjes van een half pond 35 a 52 cent. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland is gisteren op kasteel Nyenrode, waar het instituut gevestigd is, een bijeenkomst gehouden, welke ook werd bijgewoond door Prins Bernhard. De voorzitter, ir. A. Plate, herinnerde aan het doel van het instituut: het vormen van jonge mensen, niet te geleerd, die weten op te treden en te handelen, men sen, die initiatief kunnen ontwikkelen bij het bevorderen van de export. Ir. Plate dankte die leiders van bedrijven, die hulp verleenden. Dr. Paul Rijkens, president-directeur van de Unilever, hield daarna een toe spraak tot de studenten. Hij zette het doel van het reizen in het buitenland uiteen. Voor hem is dit, de leiders die in het bui tenland arbeiden aan het werk te zien, na te gaan hoe zij en hun ondergeschikten in het buitenland leven en tenslotte om zich op de hoogte te houden van de politieke en economische omstandigheden in het bui tenland. Hij besprak voorts de toestanden in enkele Europese landen, in de V.S. en in het Verre Oosten. Over Engeland zei hij, dat de Labourregering van 1945 tot 1950 goed werk verricht heeft. In dat bewind schuilt zeker niet de oorzaak van de slechte ontwikkeling in Engeland. Maar de her verkiezing van de Labourregering in 1950 is, op louter zakelijke gronden, te betreu ren, omdat Labour toen al enkele goede krachten verloren had. Internationaal is Engeland de laatste jaren te kort gescho ten in aggressiviteit in positieve politiek. Frankrijk noemde de heer Rijkens eco nomisch buitengewoon sterk. Maar toch wordt daarvan onvoldoende profijt getrok ken door gebrek aan vertrouwen der Fran sen in hun eigen land, hun economie en hun geldwezen. De Franse lijden aan een inge boren egoïsme, dat zich ook bij de werk gevers openbaart en waardoor het commu nisme bevorderd wordt. Duitsland beleefde het hoogtepunt van zijn economie in 1929. Na 1945 had het land het aanvankelijk zeer moeilijk, maar na de geldhervorming keerde het vertrouwen terug en kon het bedrijfsleven zich ont wikkelen, mede door de Amerikaanse steun en het harde werken der Duitsers zelve. Met Japan is Duitsland op het 'ogenblik de grootste concurrent van Groot Brittannië. Zwitserland noemde hij een gave demo cratie. Men heeft er werk genoeg, hoge lonen en een gezond bedrijfsleven. Het is het meest normale land van geheel Europa. Eén der oorzaken daarvan is de Zwitserse opvoeding, die nuchter en degelijk is en als navolgenswaardig voorbeeld kan die nen. De Verenigde Staten hebben volgens dr. Rijkens technisch veel gemeen met Duits land. In de V.S. is men er echter dieper van doordrongen, dat een verkoopsysteem een wetenschappelijke ondergrond moet hebben. Het verlies van democratisch re gime in de V.S. zou vo.or Europa zeer na delig zijn, tenzij Eisenhower als president gekozen wordt. De toestand in India noemde de heer Rijkens niet ongunstig. Door de vlotte over gang van de souvereiniteit is Engeland in India thans zeer gepriviligeerd. Nederlan ders dienen dit in hun oren te knopen met het oog op de verhouding met Indonesië. In Pakistan zijn de omstandigheden moei lijker, omdat het land minder geïndustriali seerd is. Er worden 7 Nederlandse in dustrieën opgebouwd. Over Malakka zei hij, dat voor Azië het koloniale stelsel nu wel heeft afgedaan. Dit geldt ook voor de Engelse kolonie Malakka. Alleen zou Singapore, als een tweede Gi braltar, misschien Brits kunnen blijven. Op de Philippijnen is onrust, corruptie en com munistische dreiging ontstaan. Ten aanzien van Indonesië zei dr. Rij kens, dat men niet teveel aan het verleden moet denken. Indonesië is nu zelfstandig, maar het heeft grote economische belangen voor ons land. Die belangen moeten wij trachten te dienen. Dat kan ook al zijn Haarlem heeft nu tien gemeentezwanen", een uitbreiding waarvoor deze moeder zwaan gezorgd heeft. Als de jongen groot genoeg zijn om zelfstandig te „opereren" zullen zij hun bases krijgen in het Noorder Sportpark en de vijver bij de molen in de Heussensstraat. De oudere generatie blijft verdeeld tussen de stadssingels en Den Hout. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10: Ds. J. Bronsgeest, H. Doop. 7: Dr. A. J. Rasker. Nieuwe Kerk. 10: Ds. W. J. van Elden, H. Avondmaal. Noorderkerk. Zater dag 45: Bidstond in de Gerfkamer. 10.30: Ds. A. K. Straatsma, van Den Haag. Bijzon dere Dienst. Oosterkerk. 10: Ds. E. Pot. Ka pel Sarepta. 9.30: Kinderkerk. Ds. S. H. J. Voors. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Bakenesser- kerk. 9.30: Kinderkerk. Dhr. P. J. Rijpstra, van Badhoevedorp. 10.30: Jeugdkerk. Ds. A. Oskamp, van Heemstede. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel Noord 10.30: J. E. van Epen. Oost 10: G. HXreijen- broek. Centrum 10: (Clubhuis, Damstraat 19) J. Jongkind. West 10: Mej. N. de Groot. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle-Dag-Kerk. Dins dag, Broederkerk 3: Rondetafelbespreking. Woensdag 7: Waalse kerk, Begijnhof. Twee talige dienst. Dr. A. Dondorp en Ds. J. F. Baudraz. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Di- manche 8 Juin a 10 h. 30: Service présidé par le pasteur J. Baudraz. Church of England, Kinderhuissingel. 8.30 a. m. Holy Communion Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Tukker, Delft. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Is. Kuijper, Amersfoort. Woensdag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag; kinderopdrachtdienst. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o. 1. v. Frans van Schalkwijk. Opwekkingssamenkomsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. Jac. Ver boom, Redacteur van De Levensgids, den Haag. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst, waarna familie-avond in de Pastorie. Zondag 7: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Ds. D. J. er moeilijkheden en strubbelingen mits P* ^osffr'.,Yan Haarlem. Evang.^ Luth. Ge- men tact en voorzichtigheid gebruikt. In donesië moet men zien als een goede klant die men uitstekend moet bedienen met goederen van goede kwaliteit, maar ook met uitstekende mensen. meente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spüethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Ger. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijiaga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhel- Het aantal bij de arbeidsbureaux gere gistreerde mannelijke werklozen daalde in Mei van 129.980 tot 113.684, te weten 80.939 geheel werklozen (vorige maand 94.465), 31.765 D.U.W.-arbeiders (35.125) en 980 ge heel werkloze wachtgelders (390). De daling van de werkloosheid was voor namelijk een gevolg van seizoeninvloeden alsmede van de omstandigheid, dat de fac toren, welke in de afgelopen winter tot hogere werkloosheid hebben geleid, onder andere in de bouwnijverheid en de daar mede samenhangende bedrijfstakken, in steeds mindere mate hun invloed deden gelden. De werkloosheid daalde onder de bouw vakarbeiders van 25.970 tot 20.626, de me taalarbeiders van 10.577 tot 10.222, de land arbeiders van 19.923 tot 13.828, het trans- portpersoneel van 8259 tot 7497 en de losse arbeiders van 21.062 tot 19.576. Onder de textielarbeiders steeg de werk loosheid van 2482 tot 2749. De werkloosheid was eind Mei het hoogst in Groningen met 70, het laagst in Limburg en Zeeland met 19 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het rijks gemiddelde was 37 tegen 42 op 30 April. .Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 6730 tot 5849. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 10.678 tot 12.094. (Van onze correspondent in Amerika) KNOXVILLE, Mei. Er zijn geweldige machines en reus achtige dollar-toewijzingen voor nodig geweest om de be boste bergen van Oost-Ame- rika toegankelijk te maken voor het grote publiek. Een wal van bergen en bossen heeft eeuwenlang het binnen land van Amerika afgesloten gehouden. Pas toen de grote trek naar het Westen begon, hebben de ondernemende ko lonisten die op verscheidene plaatsen doorbroken. En zelfs daarna bleef die bergketen zelf, die van Noord naar Zuid loopt, voor het grootste deel nog vrijwel onbekend terrein. Na de eerste wereldoorlog be gon daar verandering in te komen en in de laatste twin tig jaar hebben vele Ameri kanen ontdekt wat een prach tig ontspanningsgebied zij bezitten, zo betrekkelijk dicht bij de grote steden van de Oostkust. Wanneer men thans per auto van Washington naar Knox- ville rijdt vier vijfde van het traject over een lange autoweg die de kam van het gebergte volgt beseft, men eens te meer, wat een rijk land dit Amerika is. Binnen kort zal een „parkweg" ge reed zijn, ongeveer zo lang als de afstand UtrechtBerlijn. Zo'n parkweg is een weg waar geen vrachtauto's mogen rij den, waar geen reclameborden langs geplaatst mogen worden en waar geen lelijke restau rants en benzinestations langs mogen verrijzen. Het doel is de bevolking nader te brengen tot de natuur. Nog altijd werkt men door aan die lange autoweg door de bergen. Thans kan men de uit gaven hiervoor inderdaad be schouwen als een soort luxe, maar grote delen van die weg zijn aangelegd in de jaren na 1933, toen Roosevelt en de zijnen hier een prachtig pro ject voor werkverscnajjing gecreëerd hebben in de crisis tijd. In het hoogste en meest be boste deel van de lange berg keten, in de Smoky Mountains (die hun naam danken aan de nevel, welke vaak rond de top pen hangt) wonen nog beren. Geschoten mogen ze niet wor den en hun aantal neemt daar om toe. Eén hebben we er ge zien op onze tocht, maar dat was dan ook een heel grote. Onverwacht dook hij op uit de struiken langs de weg. Wij stopten. Hij ook. Een prachtig zwart, langharig dier. Lang zaam keerde hij zich om en het zag er naar uit, dat hij het bos weer in zou gaan. Maar toen lOij hem een flink stuk brood toewierpen, kwam hij dat toch eerst oppikken. Dat was onze kans om hem te fo tograferen en tevens het einde van onze geciviliseerde beren jacht. De Amerikaan gebruikt zijn parkweg om rustig van de na tuur te genieten op kampeer- tochten. Op de mooiste plaat sen heeft men daartoe kleine parkeerterreinen aangelegd. Dicht daarbij, tussen de bo men, staan ruw-houten tafels met banken en bij die tafels vindt men.een keurig nikkelen kraan voor drinkwa ter en bovendien een stenen stookplaats met een ijzeren rooster om worstjes of een „steak" te roosteren. Wat men stookt? Een rechtgeaard Ame rikaans autotourist heeft ach ter in zijn uato een zak met houtskool. Men stort wat van die kool in de stookplaats en met behulp van wat petroleum krijgt men de brandstof fel aan het gloeien. Geen steak smaakt beter dan zulk een geroosterde. Al het vleessap blijft er in en geen boter komt er aan te pas. De schillen en de dozen? Die laat ge verdwijnen in een vuil nisvat, dat ingebouwa is m de grond bij de kampeerplaats. Een druk met uw voet op een knop en het deksel springt open. Verbaast het u nog, dat twee kleine houten huisjes met stromend water, verderop in het bos staan? En dat som mige toeristen-vrouwtjes in vrolijke namiddagjurkjes uit picniccen gaan in het om ringende oerwoud? Men kan in deze natuur even schoon blijven als in het Carlton-hötel in Amsterdam. Maar wanneer ge moe en warm en stoffig wilt worden, dan kunt ge ook uw zin krijgen: smalle voet paden doorkruisen het gehele gebied en desgewenst kunt ge in geen dagen een auto tegen komen. Voor zulke tochten had uw correspondent evenwel geen tijd. Hij moest zich hou den aan de gebaande wegen om zo snel mogelijk Zuid- Westwaarts te komen. Maar welk een wegen! De berg- laurier, de rhododendron en de vlam-azalea stonden in volle bloei en de graskanten waren machinaal gemaaid. Achter dat gras en die bloe men verrees het nog maagde lijk bos. Natuur en civilisatie raken elkaar in dit gebied, 's Nachts likken de beren de blikjes schoon, die de kam peerders hebben weggegooid. In deze klucht naar klassieke smit hekelt Zola, nu eens speels-goedaardig, dan weer vlijmend sarcastisch, de menselijke heb zucht, belichaamd in al haar nuances, in een stelletje op buit beluste erfenisjagers die hun prooi met de schijnheiligste toewijding omringen. Die prooi is de oude heer Ra- bourdin met zijn welgevulde brandkast, die eigenlijk geen haar beter is dan zijn belagers, op wier beurs hij even schaam teloos parasiteert als zij het doen op de zijne, maar die men zijn ondeugden gaarne vergeeft omdat het hem ten eerste niet aan zelfcritiek en zelfspot ontbreekt en omdat hij al die andere aasgieren om hem heen op zo'n kostelijke wijze de les leest en tegen elkaar uitspeelt. Jaap Kuyper, die deze charmante oude „nervenspieler" te vertolken kreeg, had daarmede de moei lijkste taak van alle en hoewel hij niet iedere nuance van die gecompliceerde ty pering baas kon, wist hij toch vaak dé juiste toon te treffen. In gebaar en bewe ging had men hem echter gaarne wat le vendiger gezien: een beetje charge had zijn rol in dat opzicht wel verdragen. Wil Sillevis, die het stuk regisseerde, vertolkte zelf een fris en grappig nichtje Charlotte, een assepoesterrolletje dat overigens wei nig kansen tot uitblinken biedt. Dank baarder taak hadden de twee andere da- mesrollen, van welke vooral de behaag zieke madame Vaussard van Tonny Hage- bout met haar geraffineerd-précieuse ge baartjes en oogionkj es heel goed getroffen was. Naast deze deed de wat kleinburge- lijker attitude die Puck van Aken zich als madame Fiquet aangemeten had het als contrast uitstekend. Treffende mimische trekjes zag men voorts van Jaap Traksel, wiens caricaturale, door hebzucht verteer de vrek naar onze smaak de beste vertol king van de avond was. De rest van de bezetting wisselde zeer goede met zwakke momenten af, maar dank zij de vaardige lei ding van Wil Sillevis, die tot in de kleinste détails merkbaar was, bleven ernstige ont sporingen uit en leden sfeer en toon ner gens grote schade. De décors en vooral die voor het eerste bedrijf lieten wel wat erg veel aan de fantasie over. minakerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos, H. Av. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. J. B. Bet, van Krabbendijke. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10.30 en 5.30: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils Schagchelstraat 26. 10 en 8: Komrnandant en mevr. A. C. Beekhuis. Donderdag 8: Kapi teins Bouwens-v. Gameren. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: E. Schuur man. 7.30: Zendelinge M. Vetter, uit Vene zuela. Maandag en Dinsdag 8: Rev. G. F. Lewis en Paul Copeland. Springfield U.S.A. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst. (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruysdaellaan 7, H'stede. Maandag 3: Samenkomst. Gem. des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: J. Jeeninga. Zevende-Dags Adven tisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmor gen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Predi king. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9 10.15: Eredienst met Avondmaal en Preek. 19: Avond-evangelisatiesamenkomst. Dins dag 20: Vrouwenbijbelklas. Donderdag 20: Bijbelstudie. Christen-Geloofsgemeenschap, gebouw „Rosenhaghe", Hoofmanstraat. 10: Samenkomst.. 8: Samenkomst Garenkokers- kade 27. Woensdag 8: Bidstond idem. Iedere Zaterdagavond Jeugdsamenkomst Benkoe- lenstraat 28, H.-N. Pinkster-Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Br. Daniël, den Haag. 7: Br. Spijker, Haarlem. Volle Evan gelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned, Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5; Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zending gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Eisa Kaiser, den Haag Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek. Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. W. van Kooten, van Am sterdam. 7: Ds. D. ter Steege. van Santpoort. Jeugddienst. Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet. H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Interkerk. Jeugdbeweging en Alg. Chr. Jeugd Gemeen schap „Gideon". Woensdag 2: Openluchtsa menkomst op de speelweide. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 9 en 4: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Visser. Bloe- mendaal. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuyzen. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. H. Bartlema. Ned. Prot. Bond Postlaan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Hv„ Am sterdam. Meer en Bosch, Kapel Irene. 10: Br. C. J. Oostenrijk. Doopsgez. Kring, ge bouw van de Volksbond. Heemst. Dreef. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp 5: Ds. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, He renweg 111. 10.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. H. W. Meihuizen, Dg., 's Gra- venhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf, 7: Ds. E. H. Kalkman, te Voor hout. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. C. v. Nood te Velsen. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel. 12-15 j. Maranatha, Donkerelaan 10.15: Jeugd kerk Maranatha. 11.45: Zondagsschool, 7-12 jaar. Jeugdhuis en Maranatha. 11.45: Zon dagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool. Boslaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema. Dg. Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30: Ds. D. Ringnalda van O verveen.. Vrije Katho lieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. Donderdag 2.3019.30: Uitstelling van het H. Sacrament. 19.30: Ves pers en Lof. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Universele Eredienst. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. E. L. Smelik, Herv. Hoogleraar te Am sterdam. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een Zang- dienst, aanv. 19.15 in de Kerk a. d. Ramplaan HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. H. Doop. 5: Ds. M. Hijmans, van Aalsmeer. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Dhr. Poepjes. Geref. Kerk 9 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. W. C. Don. 6.30: Ds. A. P. Mijnarend uit Amstelveen. Abbenes. 9.30: Ds. P. P. J. Monster, uit Katwijk aan Zee. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel 10: Ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam/Sloten. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. D. Hoornstra, uit Hoofddorp. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. S. J. Popma, van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk 10.30: Ds. D. ter Steege. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. J. ter Schegget, Amsterdam Van 18.4519: Zangdienst met medewerking v. h. Ned. Herv. Kapelkoor. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. „De Kapel. 19: geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Dr. A. J. Rasker. 19: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv Kerk. Kerkplein 10: Ds. C. de Ru. 8: Kerkmuziek-avond. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. O. Snethlage, van Hillegersberg. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdag 8: Samen komst in de consistorie der Ned. Herv. Kerk Spreker: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. H. Dekker, van Amsterdam. 7: Ds. C. Jonge- boer. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. de Goede, van Amsterdam. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en H. C. 4: Ds. Floor, van Opperdoes.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5