r Onze puzzle Het Hek van de Dam Opening Sportweek vraagt dit weekeinde alle aandacht Moe vüui Ze In de hoofdstad uit se Hieewtjes 7 Judoturnen, korfbal en volleybal Tennis Kampioenschappen van de K.N.L.T.B. Sport in 't kort Canadese Kampioen naar T.T. in Assen Biljarten Om de Nobelsbeker /tem Prinses Beatrix burge meester van Madurodam Heringa Wuthrich Vreemde historie Geen sprookje A ZATERDAG 7 JUNI 1952 De Sportweek, dat is de gebeurtenis, die dit weekeinde en de daarop volgende dagen alle aandacht verdient van de achttien karaats sportliefhebbers en van de leken. Want zowel Zaterdag als Zondag hebben de organisatoren van dit jaarlijkse sport festijn voor een bijzonder aantrekkelijk programma gezorgd. Een programma ook, dat geheel beantwoordt aan het doel: jongere en oudere mensen te winnen voor de sport. Zo begint de sportweek hedenavond om halfzeven als de grote sportoptocht van het Phoenixterrein via Parklaan, Jansweg, Sta tionsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Smede- straat naar de Grote Markt trekt om daar voor de burgemeester te defileren. In af wachting van dat défilé wordt op de Grote Markt een vollcybaldemonstratie gegeven, waarbij HVS zal spelen tegen de Rest van Haarlem. Met het hijsen van de vlag wordt om tien voor half acht de sportweek officieel geopend. Om tien over half acht volgt dan de sportvariété op drie plaatsen van de Gro te Markt. Op de ronde vluchtheuvel is er volksdans, schermen, turnen en judo, evenals voor de Vleeshal en het Rembrandt-theater, waar ook boksers nog zullen demons treren. De Zaterdag wordt besloten met een volksdansbal om tien voor negen. Zondag wordt het programma voortgezet met een sportmiddag op het EDO-terrein. Eerst speelt daar 't Haarlems korfbaltwaalf tal tegen Leiden, waarna een demonstratie volgt van zelfverdedigingssporten en knots- oefeningen door de leden van de Kennemer Turnkring. Vervolgens spelen de handbal zeventallen van Concordia uit Haarlem en Niloc uit Amsterdam een handbalwedstrijd. De middag wordt besloten met oefeningen op de lange mat en tafelspringen door leer lingen van het CIOS uit Overveen. Tot be sluit van de Zondag spelen de sterkste tafel tennisspeelsters van België en Nederland om halfacht in het Krelagehuis. Voetbal In het Olympisch stadion in Amsterdam speelt Haarlem hedenavond met Kors voor de geblesseerde Barends en De Voogt als midvoor de returnwedstrijd tegen Ajax. Nu de eerste ronde om het voetbalkampioen schap van Nederland voorbij is en Willem II vier punten voor is op de Haarlemmers, zul len er wel zeer verrassende uitslagen moeten komen willen de rood-blauwen nog kans maken op de titel. Mochten zij echter van Ajax winpen en Hermes DVS neemt revan che op Willem II voor de nederlaag van Zondag j.l. dan hebben de Haarlemmers, die immers aan het einde van de wedstrijden- reeks naar Tilburg moeten, nog wel een kleine kans. En tegen Ajax kan gewonnen worden, dat is Zondag al wel bewezen, al was de wijze waarop dat geschiedde weinig fraai. Zondagavond om zeven uur wordt voorts de finale gespeeld om de „Zilveren Schaal" tussen Zandv.meeuwen en HBC in de bad plaats. De Meeuwen geven wij de beste kans op de trofee. Cricket In de eerste klasse A van de Nederlandse Cricketbond gaat Rood en Wit Zondag naar Den Haag om daar tegen HCC 1 een beter resultaat te bereiken dan tegen het tweede van „de Haagse" (twee weken geleden) en tegen Haarlem (Zondag jongstleden). Of dat gebeurt mogen wij betwijfelen, of het moet zijn dat de Haarlemmers eindelijk aan bat eens loskomen. Waarschijnlijk is dat echter op het bowlen van de fastbowler Singh zeker niet. Wij geven Rood en Wit dan ook niet veel kans. In de B-klasse zal voorts Haarlem wel weten te winnen van Sparta, dat aan de Donkerelaan in Bloemendagl op bezoek komt. De andere wedstrijden zijn: Excelsior— Quick (H.), HBS—HCC 2. Quick (N.)-PW, VRA—ACC en VOC—VVV. In de tweede klasse A speelt Rood en Wit 2 tegen SCHC en in de tweede klasse C Rood en Wit 3 tegen Haarlem 2. t, Korfbal Zondag wordt in Antwerpen de return wedstrijd tussen Nederland en België ge speeld Na de prachtige zege van de Neder- landsé ploeg (12—3) heeft de keuzecom- nissie geen wijziging in het twaalftal aan- jebracht. De Nederlandse ploeg gaat naar Antwerpen met de gedachte, dat de Belgen op revanche zinnen. En vooral op eigen veld zijn de Rode Duivels tot heel wat in staat. Toch moet een overwinning der Nederlandse ploeg mogelijk zijn. Honkbal De honkballers gaan ook al naar de Sin jorenstad voor de wedstrijd tegen het Bel gische negental. Zelden is de strijd tegen de Belgen zo'n groot vraagteken geweest als thans. Immers een Hollands slagfestijn zal het waarschijnlijk niet worden. Al hebben de Belgen, gewoonte getrouw, hun opstelling nog niet bekend gemaakt, vrijwel zeker is het dat, Verbert op de plaat zal staan. Deze linkshandige werper zal het de Hollandse slaglieden zeer moeilijk maken. Daar komt nog bij, dat de Nederlandse werper Urbanus niet zo in vorm is als ver leden jaar, zodat de Belgen wat meer op de honken zullen komen en de Hollandse buitenvelders op volle toeren zullen moeten draaien. Wat de Nederlandse ploeg betreft: De ver kiezing van Vrenegoor Jr. (2e honk), J°m (korte stop) en Keulemans (3e honk) stond bij voorbaat vast. Catcher Vregenoor is de laatste tijd goed op slag en zijn verkiezing in de nationale ploeg zal hij daar dan ook wel aan te danken hebben. Het opstellen van Regeling (OVVO) op het eerste honk heeft de gemoederen nogal in beweging ge bracht. Velen hadden liever Hoogenbos van Schoten gezien op deze plaats. De wedstrijd zal bewijzen of de keuzecommissie gelijk heeft gehad Wat de verkiezing van het bui- tenveld betreft: Het is verwonderlijk dat de De data voor de verschillende tenniskam pioenschappen van de KNLTB 1952 zijn als volgt vastgesteld: 1117 Augustus nationale kampioenschap pen op de Mets-banen in Scheveningen. 25—27 Juli B- en C-kampioenschappen op een nader vast te stellen plaats. 24—26 Juli (of 28—30 Juli) jeugdkam pioenschappen op de banen van Hogerheide in Hilversum. 6—8 Augustus kampioenschappen voor de oudere jeugd (tot 20 jaar) op de banen van de Haarlemse Lawntennisclub in Haarlem. FAGIOLI HERSTELLENDE. Het bericht, waarin melding werd gemaakt van de dood van de Italiaanse coureur Luigi üagion, blijkt van een betreurenswaardige voorbarig heid te zijn geweest. Thans wordt gemeld, dat Fagioli. die Zaterdag 31 Mei tijdens de training voor de grote prijzen van Monaco met zijn Lancia verongelukte en daarbij vet - wondingen opliep, herstellende is en dat alle levensgevaar is geweken. beste outfielder in het rechtsveld is ge plaatst, n.l. Bouwens van ABC, terwijl Boers van VVGA wel voor zijn laatste kans zal spelen. Indien de Hollandse slagploeg enigszins op dreef is, mogen wij een kleine zege voor onze landgenoten verwachten. Doch, zouden de Nederlanders verliezen, dan belooft de strijd op 29 Juni op het Haarlem terrein dubbel interessant te worden. Voor de eerste, klasse competitie wordt niet gespeeld. Voor de overgangsklasse A gaat HCK naar DWS. De Haarlemmers kunnen deze wedstrijd winnen. Schoten 2 bezoekt TIW. Wanneer het veldwerk der Haarlemmers correct is, is hier kans op een gelijk spel. HHC 2 krijgt hedenmiddag be zoek van Ajax. TYBB gaat naar Sparta en zal in topvorm moeten zijn om een winst punt te behalen. In de overgangsklasse B gaat Kennemer- land naar DOS. HFC Haarlem gaat naar Ajax 2. Een verder herstel der Haarlemmers is dus mogelijk, temeer daar de voetballers Groe- neveld, Odenthal en De Voogd weer van de partij zullen zijn. EHSThe Catchers is een open strijd. EDO ontvangt VVGA 2 en moet kunnen winnen Het internationale programma van de TT- races op het circuit van Drente bij Assen zal 28 Juni aanstaande een nieuwe "uitbreiding ondergaan. Voor de eerste keer sedert het bestaan van deze wegwedstrijd heeft name lijk de Scuderia Sonavia, de internationale race organisatie voor Amerika. Engeland en Duitsland, ingeschreven met Roy Godwin, de kampioen van Canada, die op 350 cc. en 500 cc. Norton zal starten, en Rudi Knees, die in Zandvoort tweede werd en in Assen hoopt te starten op 350 cc. AJS of Norton. Bovendien heeft Meccanica ingeschreven met Leslie Graham op 125 en 500 m.v„ An- giolino Alfredo Copeta op 125 m.v. en Carlo Bandirola op 500 m.v. Vrijdagavond behaalde de b.c. „Hof van Holland" een 159 overwinning op b.c. „Rembrandt" uit Amsterdam in de wedstrij denreeks om de Nobelsbeker. De uitslagen waren: Van Rongen (250) 250 29 46 8.62 Reich (250) 250 29 36 8.62 Agema (250) 154 25 50 6.16 Reich (250) 250 25 41 10.— Van der Veldt (180).. 136 32 14 4.25 Bromet (160) 160 32 32 5 Hoek Jr. (145) 145 29 19 5.— Auerhaen (150) 119 29 30 4.10 Philippo (250) 250 41 30 6.09 Bachra (190) 151 41 14 13.68 Klumperbeek (140) 82 36 8 2.27 Roeg (160) 160 36 14 4.44 Dinsdagavond worden de wedstrijden voortgezet tegen de biljarters van KETS uit Amsterdam. ADVERTENTIE De verkiezingscampagne is in Amerika in volle gang. In Juli worden tijdens de con venties in Chicago door de grote politieke partijen de Republikeinse en de Demo cratische de candidaten voor het komende presidentschap aangewezen. Zo is het in 1952, zo was het ook in grootmoeders tijd. In 1896, toen de vrouwen nog van stem recht verstoken waren, werd William Kennings Bryan in het Coliseum in Chicago door de democratische partij als candidaat voor het presidentschap gekozen. In de schaduw van een parasol houdt een der afgevaardigden voor het Coliseum een gloed vol betoog tot zijn begeleidster, die echter te dien tijde haar hoofdje niet al te zeer brak over de politiek en haar perikelen. In één woord primal Fijn zeg, na zo n wilde galop even uitblazen met een heerlijke Strand. 1 R G 1 N I A k C 1 G A R E T T E S Miniatuurstad wordt op 2 Juli geopend De Nederlandse miniatuurstad Maduro dam in Den Haag, die 2 Juli door Prinses Beatrix zal worden geopend, zal ook een gemeenteraad krijgen. Hij zal bestaan uit 36 jongens en meisjes van 13 tot 15 jaar, leerlingen van Haagse scholen. Op Vrijdag 27 Juni zal burgemeester Schokking deze raad ten stadhuize installeren. De eerste taak van deze gemeenteraad zal zijn het kiezen van zes wethouders. Uit dezen wordt clan een loco-burgemeester aangewezen. De werkzaamheden van de raad zullen bestaan uit het vertegenwoor digen van de gemeente Madurodam bij of ficiële ontvangsten, het uitoefenen van controle binnen het „rechtsgebied" der ge meente en bij de in- en uitgangen en het geven van toelichtingen aan het publiek. Op 2 Juli, de middag van de opening, zal de loco-burgemeester Prinses Beatrix, die als burgemeester van het stadje zal fun geren, namens de raad verwelkomen en haar de ambtsketen omhangen. Vervolgens zal de Prinses-burgemeester de officiële opening verrichten met een druk op een knop, waardoor het verkeer in Madurodam in beweging 'wordt gezet. Trams, auto's en trefn ïen zullen dan gaan rijden. Horizontaal. I. vacan- tiebudget. 9. anders gezegd (afk.). 10. rijdier. 11. kuuroord in Duitsland. 12. zoek. 14. staatsbedrijf. 16. lidwoord. 17. boom vrucht. 18. daar. 19. boom. 21. ouderwetse lappenpop. 22. vreem de munt. 23. vaartuig. 25. gulden (populair). 27. nagerecht. 28 fami lielid. 30. tijdperk. 32. Turks bevelhebber. 34. bergplaats. 36. kalm van aard. 38. plaats in België. 40 slede. 41. voorbeeld. 42. acad. titel. 43. lering. 45. loop. 46. kraan. 47. lichaamsdeel. 49. ge zocht vacantie-artikel. 50. ander woord voor 1 horizontaal. Verticaal. 2. Amster dams voor: hoogfijn. 3. stapel. 4. gemeente dienst (afk.). 5. scha de aan vaartuigen. 6. oudste. 7. drinkgerei. 8. bloem. 11. nobel. 12. geen enkele in uw vacantie! 13. sluiting. 15. buitenkansje. 20. attribuut van schilder. 22. „baby-sitter". 24. bloeiwijze. 26. li chaamsdeel. 29. wis selborgtocht. 31. liefde god. 32. stad in West- Duitsland. 33. muziek instrument. 35. strijd perk. 37. ingewijde. 39. muziekinstrument.44. kwalificatie voor „droge" wijn. 46. uitroep die koop of accoord beklink. 48. 'vrouw met haar op de tanden. 49. Persoonlijk voornaamwoord. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJmuiden Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrij ven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplosssing van de vorige puzzle is: Horizontaal. 1. blok. 5. hiew. 9. Anegang. 12. br. 14. serre. 15. na. 16 sul. 18. sop. 19. bun. 20. Ümea. 21. mate. 22. ent. 24. dadel. 27. vedel. 30. stipt. 33. Nunen. 36. och. 38. fuik. 40. worp. 42. ans. 43. pas. 45. rap. 46. re. 47. gooit. 49 m.o. 50 misslag. 52 halt. 53. olijf. Verticaal. 2. la. 3. ons. 4. kees. 5. harp. 6. ine. 7. eg. 8. absurd. 10. groen. 11. kaneel. 13. rum. 15. nut. 17. leed. 19. bard. 22 el. 23. t.v. 25. alt. 26 elp. 28. E B U. (Europ. Beta- lings Unie). 29. Ede. 30. safari. 31. iris. 32. to. 33. N.H 34. Noor. 35. Nippon. 37. chaos. 39. une. 41. ram. 43. post. 44. silo. 47. gil. 48. tal. 50 ma. 51 gij. De prijzen werden als volgt toegekend: 1. Mej. G. M. Groen, Zwarteweg 49, Benne- broek f 7,50; 2. J. M. Uytendaal, Jan Haring straat 84. Haarlem f5,3. Mevr. H. Thiele, Rijksstraatweg 463, Haarlem-N. f 2,50. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De Mignon, waar wij het deze keer eens over willen hebben, is geenszins degene tot wie Goethe de vraag richtte of zij het land kent waar de citroenen bloeien. Het is trouwens geen vrouw maar een man een heer, mogen wij wel zeggen. Hij woont ook niet in een huis waarvan het dak rust op zuilen en waar zalen rijk en diepe kamers schui len, zoals de genoemde Duitse dichter veronderstelt, maar in de smalle Sint Jansstraat te Amsterdam in een per ceel met ongelooflijk steile trappen. De heer Mignon is een schoenenfabrikant uit Brabant, die zich een kwart eeuw geleden in de hoofdstad vestigde, doch het veel te druk heeft om zelfs maar aan jubileren te denken. Hij is zo be kend dat een brief, die men abusieve lijk zou adresseren: Mignon Rotterdam, toch zonder enige vertraging zijn doel bereikt. Mignon is een schoenmaker die zich steeds bij zijn leest heeft gehouden en toch kans zag iets anders dan zijn collega's te bereiken. Aanvankelijk legde hij zich toe op de vervaardiging van sportschoenen. Niemand minder dan Fanny Blankers-Koen heeft op zijn sloffen haar eerste hindernissen geno men. Chris Berger en Tinus Osendarp werden op zijn spikes wereldkam pioenen. De S.S.-laarzen, die de laatst genoemde later droeg, zijn echter niet door hem vervaardigd. Ook Bep van Klaveren heeft menigmaal in zijn schoenen gestaan. De heer Mignon zou evenwel niet graag in de schoenen van de heer Van Klaveren willen staan, want hij vindt dat boksen maar een vreemde liefhebberij. Toen in de oorlog het leer slechts schaars werd toegewezen, ging hij zich uitsluitend bezig houden met de pro ductie van dansschoentjes. Vandaar dat zijn zaak ook „Het Artistenwinkeltje" heet. Acteurs, dansers en acrobaten, uit de gehele wereld, zowel professionals als amateurs, vormen zijn dankbare clientèle. Alle muren van zijn beschei den woning, vlak bij de hoek met de Warmoesstraat, even voorbij Krasna- polsky, hangen van onder tot boven vol met fotografische afbeeldingen van zijn dikwijls excentrieke klanten, in vele gevallen voorzien van zwierige op drachten. Men pleegt Mignon de koning der schoenmakers te noemen, een ere titel die hem wel toekomt. „Ik heb zo veel van dergelijke souvenii-s", zegt hij. „dat ik er alle ramen van Amsterdam mee zou kunnen dichtplakken. Soms neem ik 's avonds een stoel en ga op m'n gemak al die gezichten nog eens bekij ken. Die blonde trapezewerkster was wel aardig, maar die athlete met dat tijgervel een geniepig kreng. Die rooie, eigenlijk van beroep een muzikant, is doodgevallen toen hij in Noorwegen op een motorfiets als steilwandrijder op trad. En Vogel heeft een jaar of wat ge leden in Amerika zijn nek gebroken, toen een collega uit jaloezie zijn even- wichtsdraad tot op een haar na had doorgezaagd. Zo komen er allemaal leuke herinneringen bij je op, want aan zo goed als ieder plaatje kleeft wel een vreemde historie. Wij hebben genoten van die zonder linge portrettengalerij. Men komt er allerlei bekende namen en gezichten tegen: Harald Kreutzberg, Cilly Wang en Chaja Goldstein, Albert van Dalsum en Lou Bandy met blonde manen naast een domme August Little Tyckie en Les Brockway uit de Rue de Paradis in Parijs, verder de Annabella's met in gaas gehulde benen onder een overstel pende hoeveelheid in de hoogte getilde rokken en Aicha Ben Ahmed met zijn reuzenserpenten. Dit is maar een wille keurige opsomming van een vierkante el wandbekleding. Wij hadden ook de Haagse bloemenkoningin Kitty Knap pert kunnen noemen, die vroeger danse res in de operette was, of ene Salem, de grootmeester van de zogenaamde Blitz- voltige over een onnoemelijk aantal naast elkander geschaarde paarden. Boven de kleine toonbank hangt een illustratie van een meneer, die in de kennelijke mening verkeert dat een dubbelgevouwen houding de beste is om zijn pantalon te persen. Russen en Italianen, Finnen en Bel- zen, Franzosen en Amerikanen, tot m'n spijt komen ze allemaal hier, verklaart de heer Mignon somber, eraan toevoe gend dat hij 30 van de 52 Zondagen per jaar bij de normale arbeidstijd moet trekken om alle bestellingen af te wer ken. Meestal schiet ook een flink stuk van zijn nachtrust er bij in. „Als ik het zou moeten doen, was ik allang dood ge weest, maar ik heb plezier in m'n werk, al heb ik op zo'n manier eigenlijk geen bliksem aan m'n leven", moppert hij paradoxaal verder. „Het liefst zou ik in Leeuwarden willen wonen of ergens anders waar niemand me vinden kan. Nu heb ik m'n vacantie weer moeten onderbreken omdat er dansschoentjes voor de prinsessen uit Soestdijk in de maak zijn". Hij heeft drie schoenmakers in dienst, maar alles gaat eerst door zijn handen. Voor circusartisten levert hij vaak schoenen compleet met bijbehorende trucs. Laatst heeft hij nog voor een mu zikale clown een schoen van 89 centi meter met ingebouwde fluiten ontwor pen, zodat deze nu letterlijk op zijn poot kan spelen. Het moeilijkste karwei vond de heer Mignon het fabriceren van voetbekle ding voor enige lilliputters, die met hun noofd nog niet tot de brievenbus kwa men als ze op hun tenen gingen staan. Het ergste was dat het gewone schoenen met rijgveters moesten lijken. De achter lap was nog kleiner dan de helft van een zilveren dubbeltje. Maar voor de opera Faust waren daarentegen bokke- poten nodig, waarvan nu juist niemand mocht kunnen zien dat het eigenlijk schoenen waren. Ook werkt hij veel voor musea, bij voorbeeld om versleten kothurnen te copiëren. ..Als ik er mee uitschei, dan neemt m'n neef de zaak over. Die ben ik nu in iiet vak aan het opleiden. Een mooi vak, Dagelijkse toneelvoorstellingen: tn het Centraal Theater „De appels van Eva" met .Enny Molsde Leeuwe in zeven rollen, in het Leidseplein Theater „Eens in de honderd jaar" met Kitty Janssen en in de Kleine Komedie „Harten dwaas" met Toon Hermans. Het Amsterdams Toneelgezelschap vertoont in de Stadsschouwburg op Zondagavond „Donkere lente" van Lesley Storm, op Maandag en Dins dag „De ingebeelde ziekevan Mo lière, beide stukken %met Louis Saalhorn in de hoofdrol. Zondagmiddag geeft de Neder landse Opera een matinée van „Faust" van Gounod onder muzi kale leiding van Charles Bruck. In het programma van de Kunst- maand Amsterdam treedt Maandag avond het Amsterdamse Kamermu ziekgezelschap in de Bachzaal op. Dinsdag geeft de pianist Luctor Ponse een recital. In de kleine zaal van het Concert- gebouw speelt Mikhail Sheyne (piano) Maandagavond composities van Brahms, Hummel, Chopin en Balakira. In het museum Willet Holhuysen is een unieke collectie porselein bij eengebracht, vervaardigd in liet laatste kwart van de achttiende eeuw, de bloeitijd van de kunst nijverheid. Koningin Juliana, musea uit vele landen en talrijke particu lieren hebben bezittingen voor deze tot 29 September durende expositie afgestaan. Er zijn drie grote tentoonstellingen in het Stedelijk Museum: „De dui vel in de kunst", ingericht door Amsterdamse studenten ter gelegen heid van het 320-jarig bestaan van de Universiteit, Vals en echt" met talrijke voorbeelden van falsificaties naar werken van beroemde meesters en een overzicht van het levens werk van Floris Verster. De laatste film van Louis Jouvet is deze vertoningsweek in de studen tenbioscoop Kriterion in de Roeter- straat te zien: „Dr. Knock" naar het gelijknamige, door hem zo dik wijls vertolkte toneelstuk van Jules Romains. waarvoor je met allerhande rare gasten moet kunnen omspringen. Maar je hebt nergens anders tijd voor. Daarom voelt m'n zoon d'r ook niks voor. Die zal wel wijzer wezen dan z'n malle vader!" U moet maar eens langs zijn winkel lopen. Het huis is drie eeuwen oud. In de étalage staat een paar rode zeven mijlslaarzen. Doch zelfs de heer Mignon kan daarmee de dagelijkse drukte niet ontvluchten. Hij is een beetje sceptisch geworden omdat hij voor alle moderne sprookjes zelf de voornaamste attributen en ingebouwde trucs levert. BOEDA De gezaghebbende Britse wijsgeer Ber- trand Russell heeft ter viering van zijn 80ste verjaardag, in het Londense Zondags blad The Observer, een voorspelling van heb ik u daar gedaan. Hij heeft der waereld meegedeeld dat hij in zijn pessimistische ogenblikken haar toekomst zó ziet: Europa als een door atoomgeweld onbewoonbare woestenij; Zuid-Amerika losgemaakt van de Verenig de Staten, tot barbarij vervallen; en de Ver enigde Staten, zonder enig gezag, als een gebied van behoudzucht en langzaam ver val. Maar wanneer ik optimistisch ben, zo schreef Bertrand ongeveer, dan zie ik Amerika en Rusland tezamen leven in een wereld die de oorlog heeft uitgebannen: de Aarde als een paradijzige speelplaats voor de gelukkige mens. Ik wens professor Bertrand Russell har telijk geluk met zijn verjaardag en vind hem een groot man, maar als ik dat zo maar eens met alle eerbied mag uitdruk ken: aan deze onthullingen in het zo voor name en gezaghebbende Londense Zon dagsblad hebben wij nu net niks. Om het nog directer te zeggen: zo iets zeggen mijn groenteboer en ik zelf ook, wanneer wij pessimistisch dan wel opti mistisch zijn. Dat is een koud kunstje. Ik geloof dat dit met wijsgerigheid niets te maken heeft. Want waarom hebben wij onze filosofen? Om hun pessimisme en hun optimisme, hun gal en hun rozengeur in één potje op het eeuwige vuur van wijsheid en zuivere rede te pruttelen te zetten en goed te roe ren, opdat daarna de heldere soep der uit eindelijke gevolgtrekking met de balletjes der spitsvondigheid ontsta. Mijn groente boer en ik weten ook dat er twee moge lijkheden zijn: de slechte en de goede, daar zijn wij groenteboer en ik voor, en niet be dreven in de wijsheid die in de wijsgerig heid is. Van u, hooggeachte Russell, verwachten wij het eindresultaat uwer diepe gedach ten te vernemen. Ik wens u van harte geluk met uw ver jaardag. Doch gij hebt mij teleurgesteld. Alles mogen wij van u verwachten be halve de twijfel, die onszelven benart. ELIAS. Jacques Griffe heeft dit wit tulen bruids toilet ontworpen met een „Reine Victoria"- kroontje, dat ook omhangen is met tule. Een japon van vlammend-kleurige zijde, uitstekend geschikt voor lichte en donkere zomerdagen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7