„Een liefde in Kennemerland" als openluchtspel op „Waterland" Kennemer Dans- en Balletstudio wordt binnenkort geopend Opleiding volgens klassieke normen Bloemendaal Heemstede Lisse Haarlemmermeer Bennebroek Zandvoort De regen bijna spelbreker ZATERDAG 7 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Onderling Belang Lloyd: „Indonesisch personeel pleegde contractbreuk Nachtdienst apotheken Goncertreeks winkelweek gesloten Ambassadeur in Tokio benoemd Scheepvaart De belangstelling voor het zogeheten klassieke ballet beleeft sedert het aflopen van de oorlog in ons land een ware hausse periode. En zoals overal elders, waar deze hernieuwde bloei gesignaleerd kan worden, bestaat er een grote animo onder de jongere generatie om zich in deze heerlijke en be vrijdende bewegingskunst te bekwamen. De Engelse -deskundige Arnold Haskell heeft eens een opsomming gegeven van de belangrijke opvoedende waarde van een dergelijke training: een groeiende verstand houding met de muziek, de ontwikkeling van harmonieuze en dus gezonde lichaams- beheersing, benevens de combinatie van discipline en zelf-expressie. Het ballet, zo vervolgt hij, is in hoge mate karaktervor mend, want er is veel geheugenwerk voor vereist, veel concentratie en de noodzaak tot het nemen van snelle beslissingen, ter wijl ook hét geordend denken er door be vorderd wordt. Nu heeft, in de jaren die aan de oorlog vooraf gingen, de zogenaamde vrije of mo derne Centraal-Europese dansrichting op dit gebied eigenlijk veel schade teweeg gebracht, speciaal aan jonge mensen die meenden hun carrière op het toneel te kunnen maken en tot hun verdriet moesten ondervinden hoe moeilijk het was de ver worven onbruikbare „techniek" af te leren. Bij deze richting gelden bovendien de bovenvermelde voordelen in veel min dere mate, omdat men al over een bijzon der sterke persoonlijkheid (van een Harald Kreutzberg bij voorbeeld) moet beschikken om ooit iets te bereiken dat de moeite waard is. Het dilettantisme is er op on barmhartige wijze door in de hand ge werkt. Gelukkig is Haarlem echter enige dans scholen rijk, waar gewerkt wordt volgens de academische methode, welk aantal thans wordt vermeerderd met de uitstekend inge richte Kennemer Dans- en Balletstudio, zoals wij een week geleden hebben mee gedeeld, die binnenkort de officiële opening beleeft. Er werken reeds enkele leerlingen, waarmee de leider van deze instelling, Jan Leo Zielstra, dezer dagen een demonstratie voor de pers heeft gegeven. Internationale ervaring Jan Leo Zielstra, aanvankelijk leerling van de Tekenacademie te Amsterdam, kreeg in Nederland dansonderricht van Yvonne Georgi, Sonia Gaskell en Darja Collin, waarna hij zich te Parijs onder lei ding van befaamde paedagogen als Olga Preobrajenska en Kniaseff verder be kwaamde. Gedurende het winterseizoen 1948 vervulde hij een engagement bij de Nederlandse Opera (waar hij onder meer CPtrad in de Valses nobles et sentimentales) en daarna maakte hij enige buitenlandse tournée's, die hem naar Italië, Spanje en Scandinavië brachten. Na een optreden in de Salie Pleyel te Parijs werd hij door de choreograaf Christian Foye aangesteld als premier danseur étoile van Les Nouveaux Grands Ballets de l'Opéra te Nice, waar hij vele persoonlijke successen boekte. Hij trad verder op te Rome, op de Biennale te Flo rence, voor de televisie te Milaan en in de film „La beauté du diable" van René Clair. Zijn medewerkers Gloria en Michael Tschernoff ontmoetten elkaar in het begin van hun dansersloopbaan in de studio van Lili Green in Den Haag en namen vervol gens lessen bij de helaas voor Nederland verloren gegane Igor Schwezoff, die hier van 1933 tot 1936 werkte en thans aan het hoofd van de Fokine-school te New York staat. Zij hebben hun opleiding bij Preobra jenska en Egorova te Parijs voltooid, ver vulden in 1938 een engagement bij de opera iri München en maakten grote tour née's door alle West-Europese landen met een door Victor Gsovsky ingestudeerd répertoire. Zij_ werkten onder meer mede aan de Maggio Musicale te Florence en traden in verscheidene films op, waarvan speciaal „De gesluierde Maja" genoemd moet worden. Geen gebrek aan talent De heer Zielstra hield voorafgaande aan de demonstratie een korte causerie, waarin hij zijn visie op de betekenis van de klassieke dans ontwikkelde. Hij noemde deze dans de muziek van het lichaam, die er toe kan bijdragen de in onze tijd zo ver stoorde harmonie terug te vinden. De dans, die ie^s bovenaards en eeuwigs heeft, is de kunst van het evenwicht. Er gaat, mede door de vereiste lichamelijke en geestelijke discipline, een grote opvoedende waarde van uit, die kan meewerken aan de bepa ling van de houding in het leven in het algemeen. De studio is ingericht voor vakmensen en amateurs. Dank zij de grote internationale ervaring kan men ook onderdelen onder wijzen, die te vaak in Nederland veron achtzaamd worden, zoals de noodzakelijke acrobatie en het even onmisbare „double- work". Wat de toekomst van de danskunst in Nederland betreft, merkte de heer Ziel stra op, dat er geen gebrek aan talent, maar wel aan werkgelegenheid in Neder land is. De kwantiteit van het materiaal om een selectie voor de vorming van een sterk ballet te maken is daardoor te gering. De eerste vereiste is naar zijn mening de vorming van een homogeen corps, waaruit later de solisten naar voren kunnen komen. De verkorte les, bestaande uit de ge bruikelijke oefeningen aan de barre en au milieu, gevolgd door eenvoudige adagio's en allegro's, wekte een indruk van dege lijk vakmanschap. Jan Leo Zielstra met zijn beide collega's zoals zij onder de naam Vernon, Gloria en Tschernoff optraden in de moderne ballet fantasie „Tennis". (Foto hieronder) ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenavond zes uur tot Maandagmorgen acht. uur waargenomen door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Sta tionsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overeen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt tot Zaterdag 14 Juni verzorgd door de Bloemendaalse Apo theek (Mej. J. M. E. Reyers), Bloem en'daalsé- weg 85, Bloemendaal. telefoon 22181. DOKTERSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 8 Juni waargenomen door dr. J. L. Tom- brock, Burg. v. Lennepweg 1. tel. 38032 en dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tele foon 38377. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 133, tel. 39818 Geopende Apotheek. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320. In het K. A. B. gebouw hield de R.K. Ver- bruiksvereniging „Onderling Belang" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Vlucht, die in zijn openings woord mededeelde dat ondanks de verbou wing der manufacturenwinkel deze afdeling nog een batig saldo had opgeleverd. De heer J. de Koning bracht het financiëel verslag uit. De omzet der bakkerij bedroef 105.000, winst 7000; afdeling kruidenierswaren 550.000, winst 6500; manufacturen 220.000 winst 7000; brandstoffen 60.000, winst 1400. Het filiaal Noordwijkerhout had een omzet van 27.000 met 70 winst. Het aantal leden is het afgelopen jaar met 50 gestegen tot 780. Het aantal personeels leden bedraagt thans zesendertig. Het aan de leden uitgekeerd dividend werd bepaald op 2 pet. voor de bakkerij en 1 pet. voor de andere afdelingen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. H. A. Holl, Veldhorst- straat 50, tel. 3155. BURGELRIJKE STAND GEBOREN: Theodora Joharrna. d. van Th. P. Kortekaas en M. S. C. Mulder; Paulus Anthonius, z. van H. Boon en Th. J. Mesman; Petrus Cornelis, z. van P. J. Vermeij en J. C. G. Verver; Hendricus Nicolaas Johannes, z. van N. P. van Rooijen en P. J. Salman; Cornelis Johannes, z. van C. J. Segers en M. Gebraad; Johannes, z. van C. Vermeij en G. Veenstra; Cornelia Elisabeth Maria, d. van C. J. Waaier en A. M. Tijssen. ONDERTROUWD: W. G. van Kesteren en C. G. Hoekstra; J. C. V. d. Zwet en P. A. Oodam; W. H. van Hage en J. C. Zwetsloot. GETROUWD: G. van Zbëst en C. G. F. de Jonge; J. N. v. d. Lans en A. G. Slootbeek; C. J. Kortekaas en W. Lenting; A. Philippo en J. Snapper. „Het teken van Don Marcos" (Lido) is een sprankelende scheut romantiek in de bioscoopprogramma's van deze week. Zij komt de toeschouwer de moed ten toon spreiden van Don Marcos, die de jonge Mexicaanse republiek na haar zelfstandig wording beschermt tegen gevaarlijke intri ganten ofschoon hij zelf in hun complot is gedwongen. Men zal begrijpen hoeveel de ze edele borst moet verwerken voprdat .hij veilig de samenzweerders aan de kaak kan stellen. Deze willen namelijk van hem dat hij een beeldige comtesse zal huwen om een familieschandaal te ontketenen, dat hun machtsgreep kan vergemakkelijken. Don Marcos draait echter met meesterlijke verbeeldingskracht de zaak om: openbaart eerst de sluwe opzet aan de familie, zodat er geen sprake meer kan zijn van een schandaal en gaat daarna pas een huwelijk aan. Echter niet nadat hij met één arm in verband een tegenstander op de de gen nodigt en hem er aan prikt. Sommige scènes in de film behoeven een nadere uitleg, maar dat geeft er een plezierige geheimzinnigheid aan. In het voorprogramma een close-up van het schallend koper van Ray Anthony's orkest en van de wijde monden zijner „starligh- ters"; voorts een aardige cartoon over een misplaatste lentevreugde in de dierenwe reld. H. B. „Singapore" (Spaarne). De naam alleen al staat borg voor voldoende con flicten tussen legale en onwettige activiteit in een maatschappij, verzwakt door de mollengangen, waarmee sluikhandel, chan tage en corruptie haar hebben ondermijnd. Een onderwereld die zichzelf respecteert, elk nieuw gezicht wantrouwend bekijkt en haar contacten heeft in de deftigste hotel suites en in de meest vervallen delen van de Chinese wijk. Daarmee wordt Fred Mac Murray geconfronteerd en in zijn eenzame weerstand leert hij, dat handen, die eerst vertrouwelijk en welwillend gebaren, even later op hem gerichte revolvers kunnen omklemmen. Natuurlijk laat hij zich niet intimideren, maar het is toch maar goed dat een vrouw, die bij dit alles een myste rieuze rol speelt, hem bijstaat. In de tweede hoofdfilm beleven Bud Abbott en Lou Costello als „gekke toeris ten" zotte avonturen met uitgebreide hoe veelheden aanminnige Hoela-meisjes op een Zuidzee-eiland. „Er kan nog meer bij" (Rembrandt) „Welja, er kan nog meer bij", zegt papa Cary Grant, als hij tot zijn grote schrik te horen krijgt, dat zijn vrouw een meisje uit een opvoedingsgesticht in het gezin heeft opgenomen. Het is allerminst een lieverdje en het is niet op haar mondje gevallen ook, maar haar nieuwe moeder weet haar met veel' tact in het goede spoor te krijgen. Maar als het zover is, komt mama met een tweede pupil op de proppen, een invalide jongen, waarmee ogenschijnlijk geen huis te houden is. Maar ook hier vindt moeder al spoedig de juiste manier om deze wilde man te temmen, zodat men aan het slot van deze alleraardigste film een gelukkig gezin van vader, moeder en vijf spruiten aanschouwt, die werkelijk één geheel vormen. Men kan voortdurend hartelijk lachen om de merendeels grappige, maar soms toch ook wel erg lastige situaties, waarin vader en moeder Grant door deze ongewone ma nier van gezinsuitbreiding herhaaldelijk komen te verkeren. Maar ondanks alle luchthartigheid in het kostelijke verhaal bespeurt men steeds de ernstige ondergrond van deze historie en niemand behoeft zich er voor te schamen als hem of haar af en toe de tranen in de ogen springen bij een der vele vaak aan doenlijke momenten, die de vele vrolijke toneeltjes afwisselen. „Er kan nog meer bij" is een film met een moraal, die men sen met kinderen zich ter harte mogen nemen. Maar ook de jeugd, kan er wat van leren. Een moeder als Betsy Drake in deze film zullen velen zich wensen. S. K. „Fatale hartstocht" (M i n er v a) Het verhaal over een letterkundige en dé doch ter van een gepensionneerde militair van hoge rang speelt zich in het midden van de vorige eeuw af, hoofdzakelijk in een speel zaal in Wiesbaden, waar de roulette iedere dag draait, waar bezoekers in enkele ogen blikken een fortuin winnen of verliezen en waar mensen even gelukkig worden om kort daarop te moeten ondervinden hoe diep zij gezonken zijn, als het geluk niet met hen is. Voor het tweetal brengt het spel, waaraan zij zich met hartstocht geven, geen vreugde. Wat. in de film, die onder de titel „Fatale hartstocht" vertoond wordt, bijzonder treft is de sfeer die de ragisèeur in de speelzaal geschapen heeft. Met be langstelling volgt de toeschouwer het bal letje van de roulette en de mededelingen van de croupier: qyer de resultaten Van ■het'; spel; De figuren in de speelzaal zijn goed weergegeven, - A. O. „Lady Godiva, pin-up girl" (Lu x o r) Een genoegelijke parafrase over de snelle vergankelijkheid van roem ein popularitéit. Een van 'n filmcarrière dromend bakvisje, dochter van een oerdegelijke kruidenier, wordt min of meer per ongeluk tot schoonheidskoninginvan Engeland uitge roepen als prijs waarvoor haar een con tract bij een filmmaatschappij in de schoot valt, maar daar zij over geen greintje ta lent of „persoonlijkheid" beschikt, wachten haar in de filmstudio's vele teleurstellingen en onnuchteringen. Ternauwernood ont snapt zij aan de valstrikken van een ietwat overjarige filmheld en andere belagers van haar onkreukbare deugdelijkheid en dat zij tenslotte zonder morele averij tussen alle klippen doorzeilt die welgevormde jongedames van haar soort bedreigen, mag weinig minder dan een wonder heten. Zo samengevat riekt het allemaal nogal naar cliché-sensatie en melodrama, maar dank zij enkele kostelijke regievondsten en de opzettelijke overdrijving van het gemo raliseer rond de hoofdpersonen belandt het hele geval gelukkig in de sfeer van de parafrase. Aardig spel, vooral van de jonge Pauline Stroud als de tot „pin-up girl" ge bombardeerde kruideniersdochter, en een goed volgehouden lichte toon in alle ver wikkelingen maken deze Britse film tot een zeer genietbaar niemendalletje, waarmee men zich voortreffelijk amuseren kan. H. C. „De straat zonder naam" (Frans Hals). Een uitermate beklemmende semi-documentaire over de strijd tegen de misdaad door rechercheurs van het be roemde Amerikaanse „Federal Bureau of Investigations", dat er wel in is geslaagd, de golven van misdaad na het kolonisatie tijdperk te bezweren, maar nog steeds op nieuw wordt gealarmeerd voor meedogen loze gevechten tegen perfect georganiseerde „gangs". De film werd een thriller van de eerste orde, niet alleen door de bekwame regie van William Keighly, maar vooral ook wegens het aandeel, dat de ook van andere criminele films bekende incarnatie van de misdaad, Richard Widmark, er in levert. Zij laat zien hoe een der F.B.I.- mannen (Mark Stevens) zich in de onder wereld mengt om derzelver practijken aan het daglicht te brengen. Aanvankelijk menen de gangsters in hem een serieuze medewerker te mogen begroeten, maar later beginnen zij de newcomer te wan trouwen, hetgeen voor de laatste fatale ge volgen dreigt te krijgen. Het suggestieve verhaal is vaardig opgebouwd. In de Straat zonder naam kan men de sfeer van de mis daad proeven. H. B. „Mensen in het wit" (City) De en kele weken geleden in Haarlem vertoonde film „Mensen in het wit", waarin op prachtige wijze het leven van dokters, ver pleegsters en patiënten in een ziekenhuis wordt uitgebeeld, is dezer dagen in City te zien. „Doris Day on moonlight bay" (P a- 1 a c e) De film „Doris Day on moonlight bay" is geprolongeerd. Zoals bekend is voeren onlangs het s.s. Waterman, in beheer bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, en de Willem Ruys, het vlaggeschip van de Lloyd, uit zonder Indonesisch personeel omdat dit een zoge naamde Lebaran-gratificatie (gratificatie ter gelegenheid van het einde van de Mo hammedaanse vasten) wilde ontvangen. De Lloyd gaf toen te kennen, dat deze rederij zich zou richten naar de beslissing, die de Indonesische regering en de scheepvaart- vereniging „Djakarta" zouden nemen. De Lloyd was bereid alle bedienden, evenals alle opvarenden, een gratificatie van 2 in Nederlands geld toe te kennen met een minimum van 51 rupiah's. Bij een gunsti ger regeling van de Indonesische regering zou de Lloyd het verschil dan alsnog toe kennen. Dit aanbod werd door de vertegen woordigers van de bedienden van beide schepen verworpen. Zij eisten toen een Lebaran-gratificatie, te weten voor maand- loners y2 maand bruto-gage: minimaal 100 rupiah's en maximaal 300 rupiah's. Dit wordt verklaard in een cii'culaire, die de directie van de Lloyd ter kennis van het betreffende Indonesische personeel heeft gebracht. Daar de Lloyd met deze eis niet accoord kon gaan, zo wordt gezegd, hebben de bedienden van de „Waterman" en de „Willem Ruys" op 29 Mei het werk neergelegd. De directie van de Lloyd zegt in de circulaire, dat zij deze actie als con tractbreuk beschouwt en met ingang van die datum generlei verplichtingen heeft ten aanzien van de stakende bedienden, met andere woorden, dat de gages ook stopten. De Lloyd heeft geheel vrijwillig besloten de bedienden in de gelegenheid te stellen in de kraton (het verblijf te Rotterdam voor het Indonesische personeel) te blijven logeren en maaltijden te verstrekken, maar tegen betaling van 2.per dag. Deze circulaire is uitgegeven, zo zegt de directie, om te trachten verdere misver standen te voorkomen. De directie betreurt het, dat zich, na zo vele jaren van goede samenwerking met de Indonesische bedien den, deze feiten hebben voorgedaan, temeer omdat zij de indruk heeft, dat de actie op een misverstand berust. Wij vernemen nog, dat er in Djakarta nog geen beslissing gevallen is ten aanzien van de Lebaran-gratificatie. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-Apocheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. DOKTERSDIENTEN Hoofddorp: dokter Nanninga. Nieuw Vennep: dokter Van Haeringen. Halfweg en Zwanenburg: dokter Reinders. DOKTERSDIENSTEN Op 8 Juni wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K. 2502 300. De concertenreeks, in het kader van de winkelweek-actie in Zandvoort gehouden, werd Vrijdagavond gesloten met een uit voering van het Zandvoorts mannenkoor, be geleid door de Zandvoortse muziekkapel, in de muziektent op het Raadhuisplein. Nadat het mannenkoor, onder leiding van directeur Hans de Jong, zich in een aantal nummers had laten horen, waarvan „Haec Dies", en „Het liedje van de gangspil" bijzonder vol deden, voerde men gezamenlijk uit Het Pel grimskoor uit de opera Tannhaüser, het Sol- datenkoor uit Faust van Gounod, en het Jagerskoor uit de opera „Der Freischütz" van C. M. v. Weber. Eerstgenoemd werk werd goed ten gehore gebracht. De uitvoering vorm de het hoogtepunt van de avond en wij heb ben ons afgevraagd, of het niet mogelijk is, dergelijke gecombineerde openlucht concerten gedurende het seizoen meermalen te houden. De grote bijval van het zéér talrijke publiek, dat het gebodene bijzonder waardeerde, rechtvaardigt dit zeker ten volle. Vóór en na het optreden van mannenkoor en kapel mu siceerde de Zandvoortse mondaccordeonver- enigi.ng Excelsior onder leiding van de heer A. Paap. Ook deze vereniging boekte met haar optreden een groot succes. Het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolonies, houdt ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan een tweedaags jubileumcongres in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. De voorzitter, dr. A. Schuckink Kool, zei in zijn openingsrede, dat het ge nootschap over niet te lange tijd het 200.000 ste kind zal opnemen. Het kinderfonds van de P.T.T. zal een kwart eeuw bestaan. De Nederlandse Bond tot Kinderbescherming opperde 25 jaar geleden het denkbeeld om een gedeelte van de op brengst van de weldadigheidspostzegels ten goede te laten komen aan de kinderen van de P.T.T.-ambtenaren. Op initiatief van de toenmalige directeur-generaal van P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, werd een stichting, die ten doel zou hebben de belangen van deze kin deren te behartigen, opgericht. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen Engels de heer J. C. Michon te Haarlem. Bij Koninklijk Besluit is de Nederlandse missie in Japan opgeheven en is daar te lande een ambassade ingesteld. De heer P. E. Teppema, die hoofd van de Nederlandse missie was, is benoemd tot ambassadeur te Tokio. Bij de première van Marie van Zegge- len's openluchtspel „Een liefde in Kenne merland", welke Vrijdagavond onder een verheugend grote belangstelling op het landgoed „Waterland" heeft plaats gehad, meende Pluvius op het laatste moment zijn gunsten aan „De Hooger Geest-Ghesellen" te moeten onthouden en onderbrak een drenzerige regenbui de intensieve aandacht waarmee de toeschouwers tot dusver de romantische handeling volgden. De kloek sten onder hen doken in hun kraag en wensten- onder geen voorwaarde de tribune te verlaten, maar het grootste gedeelte zocht een toevlucht onder de bomen, waar het dichte gebladerte als een enorme para- pluie fungeerde. De spelers zelf bescherm den hun fraaie kleding door de scène naar het in het spelbeeld opgenomen prieel te verplaatsen, waarmede zij nog een vrij ge lukkige oplossing voor deze hinderlijke stoornis wisten te bereiken. De 82-jarige schrijfster, die de première van haar stuk de hele avond heeft bijgewoond, bleef ech ter onversaagd haar zitplaats op de eerste rij behouden. Van Marie van Zeggelen, die zich in haar talrijke romans bij voorkeur van een min zame schrijftrant bedient, is uiteraard geen openluchtspel a grand spectacle te ver wachten. De problemen van haar figuren bestaan immers meestal uit een verbroken verloving en een al of niet gelukkig huwe lijk. Ook in „Een liefde in Kennemerland" blijven wij van baardig krijgsvolk en roe keloze avonturiers verstoken. Het enige wapengeweld, een duel tussen Claude de Saigas en Christoffel van Straaten, wordt ver buiten Waterland uitgevochten en het verloop daarvan vernemen wij slechts mon deling. En zonder nu bepaald op een toe passing van sensationele effecten te willen aandringen, mag toch wel worden vastge steld dat deze historie zeker wat meer actie zou hebben verdragen. De handeling be paalt zich nu hoofdzakelijk tot een hoofse conversatie, doormiddel waarvan de intrige zich langzaam en statig ontwikkelt. Dit heeft echter weer het voordeel, dat de spe lers geen zware spel-technische eisen wor den gesteld, die het totaalbeeld onwillekeu rig zouden verzwakken. Zij lanceerden hun tekst duidelijk en met begrip en droegen de fraaie costuums met een zekere gratie, zo dat het spel precies aan de bedoelingen be antwoordde: een historische terugblik op het leven der bewoners van Waterland en Beeckesteijn iri de achttiende eeuw. En doordat de opvoering zorgvuldig was voorbereid, werd het een charmante terug blik. Tegen de donkere achtergrond der Een scène uit het hoofse spel van Marie van Zeggelen boomgroepen en in het effectvolle licht der schijnwerpers kwamen de kleurrijke tafe relen uitstekend tot hun recht. Het was jammer dat de ban in het tweede bedrijf door de regen verbroken dreigde te wor den. Dit neemt toch niet weg, dat het expe riment van „De Hooger Geest-Ghesellen" in alle opzichten als geslaagd mag worden beschouwd en zij met een alleszins gerecht- vaardigde voldoening op hun eerste open luchtspel kunnen terugzien. Aan het slot werd er veel vriendelijks gesproken en een overvloed van fraaie bloemstukken opgedragen, waarvan het grootste voor Marie van Zeggelen was be stemd. De bejaarde schrijfster maakte daarbij een sympathiek gebaar, door zich naar het speelvlak te begeven en alle mede spelenden te complimenteren. Het was wel enigszins wrang, dat de regen tegelijk met het stuk een einde nam. Hedenavond wordt de opvoering nog een maal herhaald. Hopenlijk zien de spelers hun moeite dan met een mooie zomeravond bekroond. JAN VAN DAM. Akkrumdijk, 5 v. Genua naar Duinkerken. Amsteldiep, 5 v. Lulea n. Hampton Roads. Axeldijk, 6 te Tj. Priok Aalsdijk, 6 te Norfolk. Alblasserdijk, 5 te Antwerpen. Alnati, 5 v. R'dam naar Hamburg. Alphard, 5 van Antwerpen te Rotterdam. Argos, pass. 5 Pantellaria. Al'bireo, 6 v. Las Palrnas n. Victoria. Aardijk, 5 600 m. O.NO. Bermuda. Alphacca, 5 v. Boston naar Norfolk. Arnedijk, 5 190 m. zo. Hatteras. Agamemnon, 5 v. St. Marc Haitien n Jacmel. Amstelvaart, 6 van Amsterdam n. St. Laurens Abbedijk^ 5 van Antw. te Londen. Alcyone, 5 570 m. O.NO. Cp. Race. Aldegonda, 5 van Pladju n. Bangkok. Alderamin, 5 450 m. N.NO. Flores. Alhena, 5 60 m. ZO. Recife. Ams tel dijk, 5 400 m. N. NW. Flores. Amstelpark, 5 Dover. Adinda, 6 van Tjilatjap naar Pladju. Alpherat, 6 bij Scilly's. Altair, 6 van Las Palmas n. Antwerpen. Abbekerk, 5 van Rotterdam te Melbourne. Alchiba, 7 te Victoria. Arendsdijk, 6 van Curasao n. Rio de Janeiro. Arkeldijk, 6 dwars Start Point. Arundo, pass. 6 Cp. Race. Almkerk, 6 te Genua. Borneo, 6 v. Amsterdam te Tj. Priok. Bennekom, 5 470 m. NO. Barbados 6 Trinidad verwacht. Breda, 6 van Bremen te Hamburg. Britsum, 5 350 m. N. Bermudas. BHjdendtijk, 6 600 m. W. Scilly's io aan d» Hoek van Holland verwacht. Bóschfontein, 7 te Marseille. Biltiton, 7 v. Kaapstad te East London. Boskoop, 7 van Callao n. Huaöho. Ball, 7 van Amsterdam naar Balikpapan. Blitar, 7 van Hongkong naar Manilla. Bloemfontein, 6 te Genua. Corilla, 3 van Fremantle n. Soerabaja. Caltex Nederland, pass. 5 Malta ca. 14 R'dam verwacht. Cleodora, 5 v. Bahrein n. Mombassa. Caltex Utrecht, pass. 6 Gavdo ell. bij Kreta Congostroom, 5 te Amsterdam. Caltex The Hague, 5 60 m. ZO. Oostpunt Kreta Cronenburgh, 5 van R'dam n. Bilbao. Callisto, 5 130 m. W. Cp. Race. Castor, 5 210 m. ZO. Kingston. Clio, 28 te La Guaira. Ceram, 5 150 m. NO. Ras Madraka n. Aden. Caltex Delft, pass. 6 Ouessant. Caltex Leiden, pass. 6 Gibraltar. Celebes, 6 Gibraltar. Caltex Pernis, 7 van Sidon te R'dam Cottica, 7 van Paramaribo. Duivendrecht, 5 v. Pto Neuvidas re- Albany. Diemerdijk, 5 te Los Angeles. Duivendijk, 5 van R'dam te 'San Francisco. Dalerdijk, 5 200 m. W.ZW. Scilly's. Danae, 6 van Rotterdam naar Lelxoes. Delft, 7 van Amsterdam te Callao. Esso Amsterdam, 6 v. Aruba te Pernis. Esso Rotterdam, pass. 6 Miami. Ena, pass. 5 Wight. Eemdijk, 5 200 m. O. Cp. Hatteras. Enggano, 5 v. Bremen te Antwerpen. Erir.na, 5 240 m. Z. Balikpapan. Etrema, 5 bij Kp. St. Vincent. Elmina, 6 v. Luanda n. Takoradi. Eendracht pass. 7 Kp. Fin.isterre. Eos. 6 van Amsterdam naar Levant. Farmsum. 6 v. IJmuiden n. Hampton Roads Fi-iesland (SSM), 7 v. Antwerpen te Saffi. Gaasterkerk, 5 v, R'dam naar Sydney. Gouwe, pass. 6 6 u. Holter.au. Ganymedes. 6 v. Georgetown te Ciudad Bolivar Groote Kerk, 5 440 m. Z.ZO. Cocos ell. Gooiland, 5 Kanarische eil. Gaasleriand, 5 van Amsterdam naar Hamburg Garoet, 7 van. Baltimore te Houston verw. Graveland, 6 van Recife. Heemskerk, 6 v. Australië te Rotterdam. Hecuba, 6 v. Port au Prince n. Ciudad Trujlllo Heelsum, 5 330 m. N. Bermudas. Helena, 6 v. Pto Cabello te Curacao. Haarlem. 5 600 m. ZW. Scilly's. Hoogkerk, 6 bij Cp. Blanca verwacht. Hector, pass. 6 Ouessant. Hera, 7 van Amsterdam te Curacao. Helder, 6 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Hercules, 7 te Amsterdam. Hydra, 7 van Amsterdam n, Barranqullla. Haulerwijk, 6 Bishop Rock gepass. Ittersum, 6 v. Montreal n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbamevelt 6 rede Fremantle. Jupiter, 6 van. Amsterdam te Rotterdam. Japara (KPM), 5 van Leok naar Makassar. Jagersfontein, 7 te Southampton. Kieldrecht, 5 v. Colombo naar Aden. Kola Agoeng. 5 v. Singapore te TJ. Priok. Kedoe, 5 240 m. ZO. Guardafui. Kota Inten, 7 te Probolingo. Loppersum. 6 van Amsterdam te Rotterdam. Laertes, 5 van Indonesië te Amsterdam. Laagkerk, 5 te Colombo. Lindekerk, pass. 5 Kp. St.. Vincent n. Port Eaid Loenerkerk, 6 Aden verwacht. Langkoeas. 5 Minicoy gepass. Leopoldskerk, pass. 6 Gibraltar n. Genua. Lindekerk, pass. 6 Gibraltar n. Port Said. Loosdrecht, 5 te Madras. Lemsterkerk, 5 nog te Chittagong. Leopoldskerk, pass. 5 Kp. St. Vincent. Liseta, 5 320 m. ZO. ten O. Dondrahead. Lawak. 6 van Tj. Priok n. Semarang. Lombok, 7 bij Panamakanaal verwacht. Lutterkerk, 6 van Rastanura n. Djeddah. Lu-na, pass. 5 Gibraltar. Larenberg, pass. 7 Fiwisterre n. Le Havre. Lekkerkerk, 6 te Antwerpen. Malvina, 3 v. Hongkong naar Mlrl. Mapia, 5 v. Soerabaja Mitra, 5 van Kopenhagen naar Rotterdam. Madoera, 5 770 m. ZO. tèn O. Guardafui n. Aden Maas, 5 v. Aux Cayes te Port au Prince. Marisa, 5 in Timor Zee. Merwede, 5 430 m. N.NO. Flores. Min jak, 5 rede Menado. Mirza, 5 350 m. N.NW. Fremantle. Modjokerto, 5 nog te Paogkalpinang. Myonia, 5 Runsai Je.bel. Maaskerk, 6 v. Dakar n. Freetown. Macuba, 6 v. Lynes 8 R'dam verwacht. Meerkerk, 6 van Suez naar Aden. Murena, 6 te Suez. - Macoma,. 5 van Singapore te Wellington. Marpessa, 5 van Miri te Balikpapan. Maasland, 6 van Amsterdam haar Buenos Aires Mataram, pass. 6-3 u. Point de Galle. - Markelo, 6 v. Sevi-Ua te La Laja. Nieuw Holland, 6 v. Tj. Priok te Singapore. Nestor, 6 v. Funchal n. Barbados. Nieuw Amsterdam, 6 v. New York n. R'dam. Omala, 6 v. Tarakan te Soerabaja verw. Oberon, 5 van New York n. Port au Prince. Oranje, pass. 5 Minicoy naar Suez. Oranjestad. 5 v. Cristobal te Amsterdam. Ootmarsum, 5 420 m. N.NW. Flores. Ophir, 6 te Singapore. Orestes, 7 van Santiago de Cuba. Oranjefontein, 7 te Southampton. Orion, 6 van Istaniboel te Izmir. Parkhaven, 5 480 m. O. Fernando Noronha. Prins Willem II, 6 430 m. W. Fastnet. Pygmalion, pass. 6 Jamaica. Polydorus, 5 bij Pantelaria n. Hallfax. Poseidon, 5 650 m. ZW. Flores. Prims Alexander, 5 400 m. NO. Cp. Race. Prins Fred. Hendrik, 5 620 m. W. ten N. Fastnet Prins Willem II, 5 310 m. W- Fastnet. Prins Willem IV, 7 Montreals verwacht. Prins WillemIII, 6 dwars Lands; End naar Rouaan. Prins Mauritsl 2 van Chicago naar Rotterdam, Prins Willem V, 7 van Hamburg te Antwerpen. Prins Joh. W. Friso, 7 te Le Havre. Roöas, 6 v. Trinidad te Barbados. Reynlersz, 5 van Tj. Priok n. Cheribon. Rempang, 7 Makassar. Ridderkerk, 6 v. East London te Durban. Roebiah, 6 v. Makassar te New ork. Roepat, 6 rede Semarang. Rossum, verw. 6 Gibraltar. Rotula, 6 v. Jarrow on Tyne te R'dam. Rijndam, 7 te R'dam. Rijnland, 7 te caibadello. Schiedijk, 5 van Houston te Galveston. Stad Haarlem, 5 v. Casablanca naar A'dam. Salawati, 5 280 m. Z.ZW. Bermuda. Stentor, 5 560 m. Z.ZW. St. Maria Sabang, 6 te Singapore. Silindoeng, 5 v. Makassar n. Tominibocht.' Sinafoang, 5 v. Belawan n. Penang. Sinigkep, 5 490 m. W.ZW. Bombay. Sloterdijk, 5 490 m. ZW. Flores. Stad Alkmaar, 9 v. Narvik te Immingam verw. Stad Breda, 5 500 m. W. Flores. Saparoea, 6 v. Port Said naar Haifa. Scherpendrecht, 6 v. Trinidad te Rio de Janeiro. Slbajak, 6 390 m. Z.ZO. Cp. Race n. Le Havre Slamat, 7 te Singapore. Soestdijk, 6 van Belawan n. Colombo. Stad Leiden, pass. 6 Scilly's. Stad Maastricht, 7 v. R'dam te Casablanca. Straat Makassar, 7 Lorenzo Marques verw. Straat Soenida, 6 van Port Elizabeth. Salatiga, 7 te Aden. Stad Arnhem, 7 te Amsterdam. Stad Dordrecht, 9 Vlaardingen verwacht. Stad Leiden, 8 3 u. aan Hoek v. Holland v?rw. Stad Schiedam, 6 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Vlaardingen 10 v. Nordenham te Wabana verwacht. Tabian, 6 van New Orleans te Houston verw. Tawali, 5 v. Port Swettenham n. Belawan. Tero, 5 dwars Fernando Noronha. Telamon. pass. 5 Cp. Hatteras. TJiluwah, 6 v. Tj. Priok te Singapore. Tjipanas, 5 420 m. Z.ZW. Diego Garcia. Tamo, 5 400 m. N. Flores. Tankhaven I, 5 v. Tj. Priok n. Sungeigerong. Tarla, 5 60 m. N. Serawak. Tjikampek, 6 v. Soerabaja te Tj. Priok. Tjiwangi, 6 v. Hongkong te Singapore. Triton, 5 v. New YoYrYkYY YteY YAruba. Tomir.1, 7 van Semarang te Soerabaja. Tjisadane, 7 v. Buenos Aires te Santos. Tjitjalengka, 5 te Mombassa. Trompenberg, pass. 6 Key West. Utrecht, 7 te Belawan. Veemdam, 5 460 m. O. ten N. Cp. Race. Willemstad, 6 v. Amsterdam te Pto Llmon verw. Westland, 5 160 m. N. ten O. St. Paulsrock. Wieldrecht, 5 80 m. Z.ZO. Billiton. Waal, 6 v. Malta naar Piraeus. Waterman, 6 van Halifax naar "New York. Wieldrecht, 6 v. Brisbane te Palembang verw. Willem Ruys, 6 140 m. W. ten Z. Kreta. Waterland, 8 Montevideo verwacht. Weltevreden 4 te Vancouver. Zonnewijk, 9 van Houston te Amsterdam verw. Zeeland (KRL), 8 Aden verwacht. Zuiderkruis, 6 420 m. W. Maladlven n. Aden. Schepen met passagiers en emlgrerenden Aldabi, verm. 8 van Buenos Aires naar R'dam Alhena, 10 Rio de Janeiro verwacht. Alnati, verm. 20 v. R'dam n. Buenos Aires. Bonaire, verm13 v. Amsterdam n. Georgetown via Madeira. Boskoop, 7 van Callao naar Huacho. Cofctdca, 8 van Amsterdam te Georgetown verw. Falrsea, verm. 17 v. Amsterdam n. Sydney. Indrapoera, 6 te Singapore en 12 Tj. Priok verwacht. Joh. van Oldenbamevelt, 6 rede Fremantle. Nieuw Amsterdam, 14 v. New York te R'dam verwacht, via Southampton en Le Havre. Noordam, vertr. 7 v. New York -16 Rotterdam verwacht. Oranje, 11 Suez en 19 Amsterdam verwacht. Oranjestad, verm. 12 v. Amsterdam n. Cristobal Rijndam, 7 van New York te R'dam. Sibajak, 12 Le Havre en 13 R'dam verw. Somersetshire, verm. 4 Juli v. Soerabaja via Tj. Priok naar Amsterdam. Veendam. 8 Halifax 10 New York verwacht. Waterman, 8 v. Halifax te New York verw. Westerdam, vertr. 7 14 u. v. R'dam n. N. York. Willem Ruys, 7 te Port Said en 21 Tj. Priok verwacht. Willemstad, 7 van Amsterdam te Cristobal verwacht. Zuiderkruis, 9 te Aden en 22 R'dam verw.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8