Uitvoering van onvoltooide opera van Willem Pijper EBU uit de narigheid door royale geste van België „Merlijn" in Rotterdam De radio geeft Dinsdag Olie-geschil vandaag voor Internationaal Hof Auriol doet beroep op oud-verzetslieden Beschuldiging tegen oppositie in Zuid Korea PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitvoering van Matthaus Passion te Edam in gevaar WASSERIJ DUYN Er zijn 800.000 Neder landers boven 65 jaar Rat zette Eindhoven in het donker Hoort, zegt het voort ORANJEBOOM BIER 1 JHet gaat alleen om de competentie Onschuldig veroordeeld Beeld in Roosendaal ontluisterd De valpartij op het Zandvoortse circuit Kerkelijk Nieuws Opdracht van Radio-Unie voor twee componisten Telegram van journalisten aan gegijzelde collega Jo Juda Burgerlijke stand van Haarlem Cfee. MORRIS èefateyca (nuj! BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 IKHAKI SHIRTS - PANTALONS Heringa Wathrich Financiën uit communistische bron? Sportweek in de radio MAANDAG 9 JUNI 1952 2 Op het gala-concert, dat Zaterdagavond ter gelegenheid van de 77ste jaarvergade ring van de „Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars Vereeniging" in de Rot terdamse Schouwburg werd gegeven, be leefde een onvoltooid werk van Willem Pijper zijn eerste uitvoering. Het was de opera „Merlijn", waarvan bij het overlijden van de componist in Maart 1947 het eerste bedrijf geheel, het tweede bedrijf slechts voor een derde deel voltooid was. Aan het derde bedrijf was nog niets gedaan. Willem Pijper was in de laatste jaren van zijn leven directeur van het Conservato rium te Rotterdam en het is begrijpelijk dat de Rotterdamse toonkunstenaars zijn nagedachtenis hebben willen eren met een uitvoering van zijn laatste, in wording, nagelaten schepping. Volgens een voor woord in het programma heeft men de uit voering niet bedoeld als „première". Dit achtte men aesthetisch niet verantwoord, ook al niet uit piëteit tegenover de com ponist. Men wil de uitvoering beschouwd zien als een op zich zelf staande gebeur tenis, welke in de eerste plaats ten doel heeft een indruk te geven van de richting, waarin Pijpers compositie-beginsel zich ontwikkelde in zijn laatste levensperiode. Een uitvoering dus, die meer een informa tieve, onderrichtende strekking had dan een volstrekt aesthetische. Intussen blijft de vraag of Willem Pijper het ook met de in deze zin gemotiveerde opvoering eens geweest zou zijn, onbeant woord. Het instructieve doel is echter wel bereikt. Wij hebben Pijper in „Merlijn" ontmoet als een bijna weergaloos knap con structeur van muziek met grondmotieven en harmonieën als bouwstenen. En deze elementen kregen opzettelijk symbolische betekenissen, overeenkomstig de astrolo gische karakteristiek van de tekens van de Dierenriem, zoals Ram, Stier, Tweelingen, Kreeft. Voor elk der drie bedrijven waren vier van de twaalf tekens van de Dieren riem als symbolische grondslag bedoeld. Pijper ging hierbij te werk overeenkomstig zijn overtuiging aangaande de waarde van het symbool als bijzondere zin van de levensverschijnselen. En zo kreeg zijn mu ziek een sterk persoonlijk accent met haar opzet van symbolische uitdrukking. Er is meer in Pijpers muziek, dat een weerspiegeling geworden is van eigen wezen. Het is een wrange, vaak smartelijke bewogenheid, treffend ook voor de toe hoorder die Pijpers toegepaste symboliek niet aanvaarden kan. De openbaring van die bewogenheid, welke de levensblijheid niet kent en misschien wel ontkent, ver klaart ook waarqm Pijper zich tot de Merlijn-sage, het wonderbaarlijke verhaal van de tovenaar aan het hof van de Bre tonse koning Arthur, aangetrokken voelde. Bij de uitvoering is de dominerende be tekenis van de zwaar geïnstrumenteerde De traditionele uitvoering van de Mat thaus Passion op Tweede Paasdag in de Grote Kerk -te Edam dreigt het'kömehde' jaar niet -te zullen doorgaan. De koorver enigingen Purmerend en Edam, die deze uitvoering jaarlijks verzorgen, verkeren in financiële moeilijkheden. Was er het vorige jaar al een tekort na de uitvoering van Bach's werk, dit jaar is dit nog toegenomen. Zonder speciale voorzieningen kan men niet tot een 'volgende uitvoering komen. De Haarlemse Orkestvereniging, die in deze uitvoeringen begelèidt, zou hierdoor een van haar traditionele taken verliezen, hetgeen uiteraard te betreuren zou zijn. Zij heeft echter gedurende de laatste jaren in Edam een steeds verder afnemende belang stelling opgemerkt en meent deze onder meer te kunnen toeschrijven aan het feit, dat het kerkgebouw, onmogelijk verwarmd kan worden en de toehoorders vaak een grote kilte moesten trotseren. Verleden jaar hadden de twee genoemde koren reeds overwogen om de uitvoering niet te laten doorgaan. ADVERTENTIE A M STfcKL» A MS E V AART 20 TEL. 11053 Wastarieven vanaf 24 ct. per kg muziek onmiskenbaar gebleken. De zang melodie, declamatorisch gehouden op een als opera-tekst niet in alle opzichten ge slaagd libretto van S. Vestdijk is onderge schikt geworden. Deze indruk werd nog versterkt door het ^eer fors gehouden spel van het overigens, bewonderenswaardig musicerende Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. Diep respect kan men krijgen voor de so listen Corry Bijster, Annie Hermes, Caspar Broecheler. Wiebe Drayer, Anton Eldering, Johan van Kesteren en anderen, die man moedig de ongelijke strijd aanbonden met de onstuimige geluidsgolven om tot een harmonische eenheid te geraken. Zou Pijpers „Merlijn" bij voltooiing als opera aanvaardbaar geworden zijn? Het nagelaten fragment doet het niet vermoe den, maar het zou onbillijk tegenover de componist zijn hierover een positief oor deel uit te spreken. De uitvoering van Za terdag blijve daarom maar alleen een in structief experiment. Een jubelend-extatische uitvoering van het Te Deum van Alphons Diepenbrock na de pauze bracht de uitvoerende een groot succes. P. ZWAANSWIJK. Zaterdagmiddag heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, te Hardinxveld een tehuis voor bejaarden geopend. In een toespraak zei de minister dat er thans 800.000 Nederlanders zijn, die de leeftijd van 65 jaar bqreikt.heb- ben. Men schat dit aantal voor 197Ö op 1.1 millioen. Het is een verheugend verschijn sel, dat de gemiddelde leeftijd toeneemt, doch dit schept grote problemen. De bouw plannen waren gebaseerd op een gemid delde leeftijd van 65 jaar. Berekeningen hebben aangetoond, dat die thans reeds 70 jaar bedraagt. Dat zou betekenen, dat er in de komende 15 jaar 140.000 woningen meer gebouwd zouden moeten worden dan geraamd was. Door de toenemende emigra tie kan het bouwplan echter vrijwel onge wijzigd blijven. Een probleem noemde de minister ook de vrije tijdbesteding van ouden van dagen. Een rat, die een wandeling ging maken over een isolator in het 10.000 volt-station van de P.N.E.M. te Woensel, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een hevige kortsluiting doen ontstaan, waardoor een deel van de schakelinstallaties werd ver nield. Geheel Eindhoven was van één uur 's nachts tot 11 uur Zondagmorgen van electrische stroom verstoken. ADVERTENTIE HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen, 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Claveeimbel. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Piano. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Piano. 19.15 Jazz. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 21.05 Ik weet, ik weet, wat u niet weet, 21.20 Rode Kruis-prijsvraag 21.40 Disco-causerie. 22.15 Discogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.). 20.1521.45 Dertigduizend; Padvinderspro gramma; In de uitdragerij; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu ters. 17.30 Sopraan en piano. 17.50 Boekbe spreking. 1800 Jeugd en muziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws.'en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmu ziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws 7 15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8 15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 35 Platen. 9 40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio. 12.03 Pla ten. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Verkie- zingstoespraak. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire causerie. Metropole-orkest en solist. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de- jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: De openbaring van de Ko ran 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraarie. 18.30 Promenade-orkest en so list 19.00 Vaudeville-programma. 19.30 Ver- kiezingstoespraak, 19^5 Platen. 19.50 Dit is leven 20.00. Nieuws. 20,08 De gewone man. 20.15 Orkest en solisten", tin de pauze pl.m. 20.50 Vraaggesprek). 21.25 Piano. 21.55 Dok ter. 22.05 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.i524.00 Platen. Vandaag begint voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag de mondelinge behandeling van de competentiekwestie in het Engels-Perzische oliegeschil. Dit ge schil zelf is voor het eerst voor het Hof gebracht in Mei 1951, nadat de regeringen der beide landen er niet in geslaagd waren tot overeenstemming te komen over de na tionalisatie van de „Anglo Iranian Oil Company". In Juli van dat jaar deed het Hof een tussentijdse uitspraak, waarin aan beide landen werd opgedragen de status qiio te handhaven. Perzië heeft zich aan deze uitspraak niet gehouden, omdat het van mening was dat het Hof in deze zaak niet bevoegd was. Later heeft Perzië de uitnodiging van het Hof gekregen om uit een te zetten waarom het dit meent. Met deze aangelegenheid wordt vandaag een begin gemaakt en de president van het Hof heeft de vertegenwoordigers van beide landen opgedragen hun argumenta- tie te beperken tot de kwestie van de com petentie en jui'isdictie van het Hof, en zich te onthouden van verklaringen over de hoofdmérites van het oliegeschil,. Volgens de Britse -woordvoerder in~deze.- zaak, Sir Eric Beckett-, heeft Perzië, door hét nationaliseren van de olie-industrie, gehandeld in strijd met zijn internationale verplichtingen. Zijns inziens valt het ge schil zeker onder de jurisdictie van het Hof omdat de olieconcessie van 1933, die nu door Perzië is ingetrokken, geen af spraak tussen de Perzische regering en de oliemaatschappij was, maar een contrac tuele verplichting volgens internationaal recht. D& Perzische delegatie wordt geleid door premier Mossadeq, die bijgestaan zal wor den door prof. Henri Rolin uit Brussel. De Perzen zullen het eerst het woord krijgen, omdat zij de bevoegdheid van het Hof betwisten. Mocht het Hof beslissen dat het wel be voegd is, dan zal het vermoedelijk Perzië verzoeken een verweerschrift tegen de oor spronkelijke Britse klacht in te dienen. Voordat dan het eigenlijke oliegeschil voor het Hof behandeld wordt kan er nog wel bijna een jaar voorbijgaan, zo menen des kundigen. Op 4 Januari werd twee jaar gevange nisstraf geëist tegen de 35-jarige caféhou der P. L. te Breda, die er van werd ver dacht grafschennis te hebben gepleegd op kerkhoven in Breda en omgeving. L. werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Thans is gebleken dat L onschuldig ver oordeeld is. De ware schuldige is een in woner van Teteringen, A. van de W. Twee familieleden van de dader hadden destijds aan de politie en voor de rechtbank ver klaard, dat L. de van de kerkhoven gesto len metalen voorwerpen bij een opkoper had gebracht. Zij zullen wegens meineed vervolgd worden. Vandalen hebben in het stadspark te Roosendaal het bronzen beeld ontluisterd, dat St. Joannes de Doper voorslelt en dat algemeen wordt gewaardeerd als een der beste scheppingen van de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen. Een hand van het beeld omvatte een lang bronzen kruis en dit blijkt 's nachts gestolen te zijn. De po litie heeft tot nu toe geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Dit tuinbeeld is representatief voor de kunst van Mari An driessen en is reeds voor verschillende bui tenlandse exposities uitgeleend. Nog on langs werd het te Rome en te Parijs ten toongesteld. Naar aanleiding van het bericht over de valpartij op het Zandvoortse circuit ge durende wielerwedstrijden van de Haar lemse wielerclub „De Kampioen", bedoeld als training, deelt de Zandvoortse politie ons nader mee, dat deze valpartij, waarbi; drie personen een hersenschudding oplie pen, niet is ontstaan, doordat het publiek zich op het circuit bevond inplaats van op de tribune, doch doordat van een koppel van acht rijders van de voorste man het stuur brak, waardoor deze viel en de an deren over zich heen kreeg. Dit is uit een nader onderzoek komen vast te staan. In het natuurbad „Bergbad" bij Vee nendaal is Zondag de 7-jarge Jan Pater uit Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Kesteren: L. Blok te Kam pen. Beroepen te Wassenaar (vac. W. van Wijngen): J. T. Wiersma, studentenpredi kant te Delft; te Apeldoorn en Het Loo (10de predikantsplaats): dr. F. de Graaff te Well en Ammerzoden; te Hedel: W. Vroegindewey te Bleiswijk. Geref. Kerken Aangenomen naar Klaaswaal: J. Schelr haas te Uithuizermeeden. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Niezijl-Kommerzijl; H. Brink te Krommenie. Bedankt voor Amsterdam (11de predi kantsplaats): ds. J. A. van Arkel te Haar lem. Prof. dr. K. Dijk recipieerde. Prof. dr. K. Dijk heeft Zaterdag het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden het predikambt aanvaardde te Rijswijk (Z.H.). Hoewel hij daarvan 24 jaar predi kant was, is zijn 40-jarige periode in dienst van de kerk toch aanleiding ge weest voor de hoogleeraar, die sinds 1936 aan de Theologische Hogeschool te Kam pen verbonden is, dit enigszins feestelijk tè gedenken, te meer daar hij eveneens zijn veertigjarige echtverbintenis vierde. In zijn woning in de Van Eeghenstraat te Amsterdam heeft hij een receptie ge houden. Afgevaardigden van de Hoge school uit Kampen, professoren, vertegen woordigers van het studentencorps en vele predikanten uit Amsterdam en Kampen gaven van hun belangstelling blijk. Ook namens de talrijke Gereformeerde organi saties, waarin de jubilaris zitting heeft, werden felicitaties overgebracht. Jurriaan Andriessen en mr. Guillaume Landiré hebben van de Nederlandse Radio- Unie een opdracht aanvaard, om voor de Prix Italia 1952 een orkestraal-vocaal werk van minstens 25 minuten te componeren. De compositie van Jurriaan Andriessen is ge titeld „De Bremer Stadsmuzikanten" op tekst van dr. Helène Nolthenius. Deze com positie zal worden opgenomen door het kamerorkest onder leiding van de compo nist. Spreker is Manus Willemsen. De com positie van mr. Guillaume Landré is ge titeld: „Ballade voor moede mensen", tekst van Ad. de Vries. Dit werk zal worden opgenomen door het Radio Philharmonisch Orkest met het om roepkoor onder leiding van Paul van Kem pen. Solisten zijn: Leo Ketelaars. Aukje Karsemeyer-De Jong, John van Kesteren en een kinderstem. ADVERTENTIE De journalisten, aangesloten bij de af- deLing Nooi'dholland-Noord van de Nederl. Journalistenkring, die te Alkmaar in jaar vergadering bijeen kwamen, hebben aan de in gijzeling gestelde Zaanse joui'nalist A. H. Hommerson een telegram gezonden. „De afdeling Noordholland-Noord van de Nederlandse Journalistenkring, in jaar vergadering te Alkmaar bijeen, betreurt uw gedwongen afwezigheid in zijn midden ten zeerste", zo wordt in dit telegram ge zegd. „Hoewel wij u reeds eerder van ons medeleven kennis gaven, delen wij u nog maals mede dat wij ons geheel achter het door u ingenomen en voor de gehele Ne derlandse journalistiek enig juiste stand punt stellen. Wij wensen u voor de hope lijk nog korte duur van de gijzeling van harte sterkte toe". Jo Juda is per 1 September benoemd als eerste concertmeester in het Radio Phil harmonisch Orkest. De beide eerste con- certmeestersplaabsen in dit orkest wor den nu vervuld door P. Hartveld en Jo Juda. Per 1 Juni 1952 is Dick de Reus aange steld als eerste concertmeester in het Om- roep-Kamerorkest. HAARLEM, 7 Juni 1952 BEVALLEN van een dochter: 6 Juni, C. M. J. Eskesvan Adrichem; M. van Beelen Timmei'man; 7 Juni, J. A. FranzelLaurens- sen; J. M. SmitRijneveld. OVERLEDEN: 5 Juni, P. Nix, 58 j„ Rijn straat; 6 Juni, A. Groeneveld, 70 j„ Potgie terstraat: J. van Heijningen, 81 j.. Gijsbrecht v. Aemstelstraat; Th. M. P. Steendy.k, 81 j., Leidsevaart. (Van onze correspondent te Parijs) In een optimistische stemming zijn Za terdagavond de ministers van de raad der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking naar hun haarsteden terug gekeerd, nadat voor het gecompliceerde en slepende probleem van de Europese Beta lingsunie een ingenieuze oplossing was ge vonden. Even voor de sluiting van de vergadering, die twee dagen heeft geduurd, is verder in een resolutie nogmaals hulde gebracht aan de scheidende voorzitter, minister Stikker, aan wiens energie, autoriteit en vooruitstrevendheid men bij de OEES niets dan de beste herinneringen bewaren zal. Het compromis inzake de betalings-unie is goeddeels te danken geweest aan het ruime standpunt, dat België's minister van Buitenlandse Zaken, de heer Van Zeeland, al eerder had geformuleerd. Men weet, dat de EBU met 223 millioen dollar bij België in het krijt stond. Deze schuld zal nu in drie étappes kunnen wor den afgelost. Ten eerste wordt het Belgisch quotum met 86 millioen dollar verhoogd', waarvan de helft in goud, waardoor dus de;schuld tot 180 millioen wordt terugge bracht. Hiervan zal de EBU nog deze maaxxd 80 millioen in goud aan België moe ten terugbetalen. De resterende 100 mil lioen zullen dan in 5 jaar worden terug betaald met dien verstande, dat Engeland en Frankrijk er samen ten bedrage van 50 millioen militair materiaal voor zullen le veren. Om te voorkomen, dat op korter of lan ger termijn de EBU in een overeenkom- ADVERTENTIE Haarlem ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES PARIJS, (Reuter) President Auriol van Frankrijk heeft Zondag een beroep ge daan op alle Fransen in het bijzonder de oud-leden van door communisten ge leide verzetsgroepen uit de oorlog om zich niet in te laten met „het huidige ge welddadige optreden der communisten in het gehele land". Sprekend ter gelegenheid van het verlenen van het oorlogskruis aan het dorp Carmaux (Zuid-Frankrijk) voor het aandeel van de inwoners in de verzets beweging, zeide de president, dat „het recht om oproer te maken vervallen is door het stemrecht". Intussen is de politie Zaterdag te Toulon een onderzoek begonnen naar een „samen zwering van nog onbekende personen tegen de veiligheid van de staat". De politie wei gerde berichten te bevestigen, dat bij de te Toulon gehouden huiszoekingen plannen zijn ontdekt betreffende de verdediging van deze grote marinebasis, het arsenaal en het electrische stadsnet. De huiszoekingen te Toulon werden ge volgd door onderzoeken te Bordeaux, Brest en elders, waarbij de politie in het bijzon der poogt een geheime inlichtingendienst der communisten in de Franse havens op het spoor te komen. Zaterdagavond heeft de politie de waar nemende secretaris-generaal der commu nistische partij, Jacques Duclos, aan een kruisverhoor onderworpen. Duclos, die zich op beschuldiging van het deelnemen aan een „samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat" in de Santé-ge- vatngenis te Parijs bevindt, opende zelf het verhoor door tegen zijn ondervrager te zeggen: „Kijkt u mij eens recht in de ogen en vertel, of u in een samenzwering tegen de staat gelooft". De ondervrager gaf ech ter geen antwoord, doch stelde zijn eigen vragen. stige moeilijke situatie zou komen, is voorts besloten op Belgisch aandringen een nieuw garantiefonds van 100 millioen dollar op te richten. Dit zogeheten vertrouwensfonds zal door leningen der OEES-landen moeten worden bijeengebracht. Tenslotte zullen bij onderlinge betalingen eerder dan tot dusverre gebruikelijk de goudreserves der OEES-landen moeten worden aangespro ken. Draper, de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de OEES, heeft Zaterdag ten overvloede nogmaals laten doorschemeren, dat Europa er goed aan zou doen op direc te bijstand van zijn land niet al te hard meer te rekenen. Van een zelfde zienswijze heeft ook minister Stikker, die zich enkele maanden geleden in Washington voor even-r tuele dollarhulp aan de EBU had beijverd, Ijlijk gegeven. Het moment is gekomen, zo heeft de scheidende voorzitter van de OEES gezegd, dat de internationale handel in de plaats treedt van de Amerikaanse bijstand. In de omgeving van de Zuid-Koreaanse president Rhee is vernomen, dat het pro ces, dat wordt voorbereid tegen de elf ge arresteerde Zuid-Koreaanse parlements leden (en tegen een aantal nog niet gear resteerden) aan het licht zal brengen, dat oppositieleden van communistische zijde geld hebben ontvangen om de huidige re gering ten val te brengen, aldus mejdt A. F.P. De voor het omkopen van oppositie leden gebezigde gelden zouden afkomstig zijn uit Nooi-d-Korea en Japan, aldus deze kringen. In kringen van de oppositie ontkent men niet gelden ontvangen te hebben. Wel ont kent men, dat zij van communistische zijde afkomstig waren. Volgens deze kringen waren de fondsen beschikbaar gesteld door Zuid-Koreaanse zakenlieden, die belang hebben bij handel op Japan die een rege ring wensen onder een minder anti-Japans gezinde president. Britse troepen hebben Zaterdag traan- gasbommen in het. krijgsgevangenenkamp op Koje g.eworpen,r.toéxi dè gevangenen weigerden 'gehoor te geven aan een bevel om dekens te verwijderen, die zij over de draadversperring hadden gehangen, zo meldt Reuter. Men vermoedde, dat de ge vangenen aan tunnels werkten onder dek king van de dekens. Nadat de traangas- bommen waren gegooid, haalden zij de dekens weg. De Noordelijken hebben gisteren offici eel verzocht de wapenstilstandsbespre kingen heden op het gebruikelijke uur te hervatten. Het voorstel tot opschorting der onderhandelingen gedurende drie dagen vormde geen twee-partijenovereenkomst en was daarom ongeldig. „De weigering der verbondenen om naar Panmoendjom te komen is geheel ongerechtvaardigd", aldus de nota. In een Zaterdag door de UNO uitgegeven communiqué was gezegd, dat de onder handelaars der verbondenen de bestands besprekingen te Panmoendjom niet vóór 11 Juni, of een latere datum, zo de Noorde lijken dit wensen", zullen voortzetten. STAKINGEN IN JAPAN. TOKIO (Reuter) In Japan waren Za terdag 700.000 arbeiders in staking. Er werden grote betogingen gehouden tegen de politiek der regering, aldus een medede ling van het vakverbond. Volgens de politie hebben zich tot dus ver geen ernstige incidenten voorgedaan. Het publiek ondervond weinig ongemak van de staking. Tengevolge van een acht-urige staking in enige electriciteitsbedrijven verminder de de stroomvoorziening met ongeveer twintig procent. De senaat der universiteit van Keulen heeft. prof. dr ir. H. Gelissen te Maastricht benoemd tot êre-senator der universiteit. 57. Toen het tot Joris Goedhloed door drong wie professor Kalker was en wat hij kwam doen, was hij geheel teneergeslagen. „O haaske nu tochl" sprak hij tot Panda. „Hoe vaak heb ik u niet voorgehouden: „Cogito ergo non licet bovis", wat, zoals ge diendet te weten, Latijn is voor: Denk na en gedraag je niet als een stom-rund! Ik moet geld hebben om een Verschijn- Machxne uit te vinden! En terwijl ik aan het uitvinden ben kan ik geen deskundigen in de buurt gebruiken! Wat moet ik nu toch beginnen, ventje? Hoe raken we dit IieilUdcti iö zjunuetk uc i-jcu^c ua.ii x atci - - t Veenendaal in het diepe gedeelte gesprongen persoon weer kunjt? Ach, ach, wat zijt ge en verdronken. 'toch dom! Hebben mijn schitterende lessen en mijn prachtig voorbeeld u dan nog niets geleerd?" Intussen volgde professor Kalker zijn eigen gedachten. Hij haalde een zwaar horloge te voorschijn, dat hij aandachtig beschouwde. „Laat me eens zien", mompelde hij. Ja-ja x..zo te zien is het al Zondag geweest. dan staat me iets bijik moest geloof ik naar een vergadering van de minister raad.,.ja! Dan moet ik maar eens op stappen! Ik zou de ministerraad verslag uitbrengen over mijn plan van de Atoom kracht! Juist, ja! Mijn geheugen werkt schitterend!" Maar toevallig had Joris deze woorden opgevangen, „Wat.... wat zegt hij? Wat is er met atoomkracht?" fluisterde hij. „De professor schijnt een soort atoom deskundige van de regering te zijn....", mompelde Panda terneergeslagen. En nu veranderde de houding van Joris als sneeuw voor. de zon. „Een atoom-geleerde!" riep hij stralend uit. „Neen, maar! Dat is schitterend, manneke! Had dat meteen ge zegd! Een atoom-deskundige van de rege ringhet kon niet mooier! Die heb ik hier veel liever dan geld! Ik ben trots op u, ventje!" „O!" zei Panda stralend; maar wij vrezen dat hij niet begreep, waar hij deze plotselinge verandering in Joris aan te danken had. Tegen. Twee republikeinse leden van het. Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben Zaterdag de nieuwe Sovjet-am bassadeur in de V. S., Zaroebin, er van beschuldigd een „spion" en een „vroe gere generaal van de N.K.V.D." (gehei me politie) te zijn. Zij hebben het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver zocht de benoeming van Zaroebin te verwerpen. Een van hen heeft Zaroebin er bovendien van beschuldigd leider van een Russische spionnagebende, die zich in Canada van atoomgeheimen meester maakte toen hij ambassadeur in Ottawa was, te zijn geweest. Toch honger. Dr. Alain Bombard, een 27- jarige Franse Kanaalzwemmer, en Jack Palmer, een inwoner van Panama, die in een rubberboot van Monaco naar Cuba wilden varen, teneinde te bewijzen, dat de mens op zee genoeg voedsel kan ver krijgen om in leven te blijven, hebben na veertien dagen een schip om voedsel verzocht. Zij weigerden echter aan boord van het schip, het Franse vaar tuig „Sidi Ferruch", naar Marseille te rug te keren. Zij wensten, na het ont vangen van water, vlees in blik en ge condenseerde melk, hun tocht voort te zetten. De „Sidi Ferruch" ontdekte de rubberboot bij Gibraltar. De mannen wilden bewijzen, dat een mens voldoen de vocht en voedsel kon vergaren uit een mengsel van zeewater en regen water en vissen. Afkondiging. In steden in geheel Groot- Brittannië en het Britse gemenebest is Zaterdag een proclamatie voorgelezen, waarin bekend werd gemaakt, dat Ko ningin Elizabeth op 2 Juni van het vol gend jaar zal worden gekroond. Te Lon den werd de proclamatie allereerst af gekondigd van een balkon van het pa leis van St. James. De plechtigheid werd bijgewoond door leden der Britse rege ring en buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers. Vervolgens trok een kleurige stoet van herauten en trompet ters, begeleid door fanfarekorpsen, door Londen om ook elders de proclamatie bekend te maken. Vertraging. De Amerikaanse, minister voor de luchtmacht, Finletter, heeft verklaard dat de door het Huis van Afgevaardig den voorgestelde vermindering van de begroting voor defensie tot resultaat zal hebben, dat de V. S. pas tegen 1957 de beschikking over 163 luchtmacht- groepen zullen hebben. De streefdatum voor dit aantal, die oorspronkelijk op Juli 1954 was gesteld, was reeds om economische regdenen een jaar opge schoven. Critiek. In het Sovjet-Russische partijblad „Prawda" wordt critiek uitgebracht op het plaatselijke partijcomité van Kirgi- zistan. In een bericht uit Froenze, de hoofdstad van Kirgizinstan, wordt ge zegd, dat het partijbestuur een tolerante houding aanneemt tegenover „ideolo gische fouten". Onder meer worden de geschiedschrijvers gehekeld „omdat zij plaatselijke feodale Bey's idealiseren en niet wijzen op het progressieve karakter van de Russische kolonisering van Kir- gizistan". Verongelukt. De Britse vice-luchtmaar- schalk David Atcherly, bevelhebber van een Britse luchtmachtgroep in de zóne - vanihet-Süezkanaal, wordt vermist. Hij - was vertrokken in een „Meteor", die hij zelf bestuurde. Atcherly was op weg van zijn hoofdkwartier naar Cyprus. De opsporingswerkzaamheden zijn inmid dels afgelast. Men neemt aan, dat het toestel niet ver van Port Said in zee is gestort. Oppositie. De Zuid-Afrikaanse minister president, Malan, heeft de oppositie er van beschuldigd, (dat zij geen door het volk gekozen verantwoordelijke partij meer is. „Haar leiding is overgegaan in de handen van buiten-parlementaire, onverantwoordelijke, semi-militaire en zelfs roekeloze elementen", aldus Malan. Vrij. Bij decreet is in Joegoslavië de leve ringsplicht van graan opgeheven. Thans mogen de boeren en de coöperatieve ondernemingen hun gehele graanoogst verkopen voor de prijzen, zoals die door het spel van vraag en aanbod gevormd worden. Slechts voor wol blijft de leve ringsplicht bestaan. De andere agrari sche producten werden reeds ongeveer een jaar geleden voor de vrije markt beschikbaar gesteld. In het desbetref fende decreet door maarschalk Tito en twee ministers ondertekend wordt gezegd, dat de stabilisatie van de markt van agrarische producten thans zover gevorderd is, dat deze maatregel geno men kan worden. Het wordt een stap genoemd in de richting van een „nieuw economisch stelsel" van vrije handel op basis van gedecentraliseerd eigendom van de productiemiddelen. Protest. 4500 leden van de Egyptische ver eniging van advocaten zijn Zaterdag voor twee dagen in staking gegaan uit protest tegen het feit, dat de staat van beleg, welke in geheel Egypte na de ongeregeldheden in Januari te Caïro werd afgekondigd, nog steeds van kracht is. De advocaten protesteren ook tegen een ministeriële beschikking, vol gens welke geen beroep kan worden aangetekend tegen de uitspraken van militaire tribunalen. Rem. De Tsjechische premier, Antonin Za- potocky, heeft volgens radio-Praag ver klaard, dat- het economische leven in Tsjechoslowakije wordt geremd door eg- brek aan arbeidsdiscipline, ongerecht vaardigde looneisen, absenteïsme, het ontbreken van ploegverband en het her haaldelijk veranderen van betrekking. Een volledige reorganisatie en activering van de vakbeweging is noodzakelijk, aldus de premier. Vanavond om 8.50 uur, in het program ma van de Vara „Dingen van de dag", zal aandacht worden besteed aan de Haarlem se Sporweek. De heren D. J. A. Geluk, voorzitter en S. Heijers jr., secretaris van het uitvoerend comité, zullen het woord voeren. Besproken zullen worden de ge schiedenis van de Haarlemse sportweek, de successen, bereikt door het organiseren er van en de vraagstukken, waarmee de gemeente Haarlem te maken heeft om sport te beoefenen. Zondagmiddag om vier uur reed de veertigjarige mejuffrouw C. C. E uit Haar lem op de Noords Boulevard te 'Zandvoort tegen een touw dat jongens gebruikten voor het oplaten van een vlieger. Zij kreeg het touw tegen haar hals, viel en liep wonden aan hals, gezicht en handen op. Een dokter verleende eerste hulp.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2