De schutters van Haarlem Werkstukken van Krefelds kunstnijverheidsschool Brieven aan de redactie Rie Bakker-beker voor Groen Geel IJmuiden „Oude meester" bij Hoogovens Beverwijk Industrie drukt stempel op ontwerpen SPORTMAGAZIJN GRETHA DE BRUIJN MAANDAG 9 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Het eerste corps werd 550 jaar geleden opgericht Spanning op Koje Cricket Engeland dicht bij overwinning op India Bedrag van kasgeldleningen gemeente Velsen verhoogd Herbouwplicht in Velsen-Noord Nationale atletiekwed strijden van DEM in Beverwijk Aardbeien nóg duurder IN STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM: Scheepvaart Adverteert in dit blad Indien de dichter-zanger Speenhoff al in 1401 in Haarlem geleefd had, zou hij on getwijfeld even lustig gezongen hebben als hij deed in het begin van de 20ste eeuw. Maar men zou toen nog niet zijn succes nummer „Daar komen de schutters...." gehoord hebben, want de schutters zijn pas in 1402 door hun schitterende unifor men het Haarlemse stadsbeeld gaan ver levendigen. Nu juist 550 jaar geleden. Haarlem kwam in deze iets achter bij andere steden, want daar waren al in het laatst der 13e eeuw (dus in elk geval voor 1400)' sehutterscörpsen. In de Kroniek van Haarlem is opgete kend dat de stedelijke overheid' op 2 Mei 1402 een schutterscorps heeft ingesteld, namelijk de kruisboogschutters, bestaande uit 120 man. In 1422 volgde de Voetboog schutterij (die St. Joris tot Patroon had) en. in 1467 een corps met Sebastiaan als Ba troon. In die tijd was het buskruit al uitgevon- 'den, maar het werd nog niet voor schiet wapenen gebruikt. Voorlopig werden de Haarlemse schutters dus nog uitgerust met kruis- en voetboog, waarmee pijlen wer den afgeschoten. Maar al gauw kwam het schietgeweer of „vuurroer" in gebruik. Aanvankelijk hadden de Schutterijen een vrijwillig karakter. Zij moesten voor de orde en veiligheid in de stad zorgen, maar konden ook door de landsvorst opgeroepen worden voor de bescherming van het land. In de eerste tijd droegen de schutters een „erekleed" om zich van het gemeyne volk te onderscheiden, een tweekleurige rok met zilveren teken of uitmonstering met het wapenschild der stad. Toen de schut ters hun vuurroeren kregen, werden die wapenrokken afgeschaft, alleen het zilve ren onderscheidingsteken bleef gehand haafd. In 1561 vond het stadsbestuur drie sehut terscörpsen blijkbaar te veel. Alle drie werden opgeheven, waarna twee nieuwe gevormd werden, de Kruisboog onder St. Joris, de Voetboog onder St. Adriaan als Patroon^ De Unie van Utrecht kondigde in 1579 de weerplicht af voor alle'burgers van 18 tot 60 jaar. Toen waren de Haarlemmers verplicht om bij de schutterij te dienen. De schutters moesten zich geregeld oefe lfen. Daarvoor dienden de schuttershuizen. In Haarlem waren er twee, „de Oude Schuts" in de Ramen (omgeving van de tegenwoordige Nieuwe Kerk) en „de Clo- veniersdoelen" in de Gasthuisstraat. Het schuttershuis in de Ramen werd in 1576 door brand vernield, waarna de schutters in de Grote Houtstraat (het tegenwoordige Proveniershuis) een nieuw huis kregen. Tijdens het beleg' van Haarlem door de Spajaarden (1572—1573) hebben de schut ters krachtig medegewerkt aan de verdedi ging der stad. Rij de schutterij werd in 1787 een vrij corps „Pro aris et focis" ingelijfd. Volgens de Kroniek was dit corps door vele blijken v*an moed vermaard. In 1804 werd de schutterij door de Fran sen ontbonden, maar nadat de Fransen het land verlaten hadden werd de oude organi satie weer dadelijk hersteld. Keizer Napo leon had een deel der schutters voor zijn conscriptie opgeëist. Haarlemse schutters trokken in 1830 uit, wegens de opstarid in België. In 1833 kwa men zij tèrug, waarna zijop de. Grote Markt door de burgerij gehuldigd werden". De muziekkapel der Haarlemse schutte rij werd in 1813 opgericht. Nadat de schut terij opgeheven was is dit „Haarlems Muziekkorps" onder de kapelmeester C. P. W. Kriens blijven bestaan en later omge zet in de H.O.V. Vele bejaarde Haarlemmers zullen zich nog wel de schutters herinneren. Elke week moesten de schutters enige uren op komen om zich te oefenen. Vaak werd dan een mars door de stad gemaakt, waarbij het muziekkorps voorop ging. Op Koninginnedag was er parade voor de schutters. Dan waren zij in groot tenue, dat wil zeggen: een witte pluim op de sjako. De uniform bestond uit een stemmig donkerblauw pak, afgezet met rode stre pen. Dat was een groot verschil met de kleurige kledij die de schutters droegen die in de 17e eeuw vereeuwigd werden op de schuttersmaaltijden van Frans Hals. KOJE (United Press). Noordelijke ge vangenen werkten in het kamp op het eiland Koje vandaag koortsachtig aan borsthoge loopgraven en metalen wapens, terwijl buiten het prikkeldraad geallieer de soldaten in volledige gevechtsuitrusting een generale repetitie hielden voor de „invasie". De activiteit binnen het kamp leek er op te wijzen dat het de leiders ernst is met hun dreigement „tot de dood te vechten" als de soldaten de kampafdelingen zouden binnenkomen. De gevangenen hebben verleden week dit dreigement laten horen toen Ameri kaanse troepen drie kampafdelingen be stormden om vlaggen neer te halen. Tot dusverre is het echter niet tot strijd ge komen. Uit de grote activiteit in de afdelingen 76, 77 en 78 kan men echter opmaken dat de opstandige gevangenen deze week ver zet willen bieden, wanneer de geallieerden proberen hen te splitsen in groepen van ongeveer 500, die meer handelbaar zijn dan de tegenwoordige grote kampafdelingen. De klap. Het berichtje in uw blad van Vrijdag over het inbrekertje, de dame met de groene japon en de gewonde man, trok mijn aandacht. Had de dame niet beter gedaan, het ventje eerst eens aan te spre ken en hem op zijn fouten te wijzen? Wel licht had zij een beter resultaat gehad. Zij wist toch ook niet in welke omstandigheden het ventje verkeerde. Het ventje heeft mis schien honger gehad. Armoe zoekt bij kin deren ook wel eens list. Het optreden van de dame bracht de automatiek-eigenaar er toe het ventje een flinke klap te geven. Door., die klap is de fout van het ventje niet ongedaan gemaakt. De eigenaar had beter gedaan het ventje mee te nemen en eens met hem te gaan praten. Mocht de knaap werkelijk kwade bedoelingen gehad hebben, dan is in ieder geval de kinderpolitie er nog. Mevrouw B. D. S. In 1906 telde de Haarlemse schutterij 548 man, verdeeld over 4 compagnieën, elk onder leiding van een kapitein, bijgestaan door een le en twee 2e luitenants en enige sergeants. Commandant was toen H. D. Emrik. Er bestond een Schuttersraad, die schutters, die zich misdragen hadden, moest straffen. In die tijd zetelde het com mando van de Schutterij in de Hoofdwacht op de Grote Markt. Daar waren ook de cellen waarin de gestrafte schutters wer den opgesloten om boete te doen. In 1907, nu 45 jaar geleden, werd de schutterij opgeheven. Testmatch De testmatch EngelandIndia, waarover elders in dit nummer is te lezen, heeft hedenochtend een niet geheel onverwachte wending genomen. Van 136 voor 6 waren de Indians Maan dagochtend spoedig all out voor165. Bij de lunch hadden de Engelsen die slechts 125 runs voor de overwinning moe ten maken reeds 82 voor 2: Hutton 10, May 4, Simpson 50 not out, Compton 11 not out. Het „Watervliet"-Sportpark herbergde Zon dag een groot aantal korfballers(sters), die op uitnodiging van de Velsende Korfbalver eniging „Watervliet" hebben deelgenomen aan de serie-wedstrijden om de Rie Bakker- wisselbeker. De deelnemende verenigingen waren: RODA (Westzaan), Groen Geel (Wor- mer), Z.K.V. (Zaandam), Haarlem en Water vliet. Voor de eerste afdeling, waarin naar de wisselprijs werd gedongen tussen de in de tweede klasse KNKB-twaalftallen van de respectievelijke verenigingen, ontbrak 's mor gens KVH uit Den Helder. Hoewel als gevolg hiervan het programma slechts weinig later dan de vastgestelde tijd kon beginnen, deed het niet-deelnemen van de Helderse ploeg aan de aangename en zeer sportieve wedstrijdsfeer-niets af. Integendeel Er werd juist wegens de bekendheid met eikaars twaalftallen met veel élan gespeeld. Voor. „Watervliet" was het echter jammer, dat zowel het eerste twaalftal als de com binatie 2 en 3 door het ontbreken van ge routineerde spelers (sters) het met aanvul lende jongere krachten moest stellen, zodat reeds bij de aanvang van de series een merk bare verzwakking in beide ploegen kon wor den va -tgesteld. Desondanks Weerden de groen-gele Velsense korfballers zich in de beide afdelingen goed. De organisatie was uitstekend verzorgd, waardoor het schema maar wéinig meer tijd vergde dan vastgesteld was. Tweemaal Groen-Geel In beide afdelingen bleken na de eerste gespeelde wedstrijden Groen Geel en RODA de beste papieren te krijgen en zowel voor de eerste afdeling als de tweede afdeling waren de ontmetingen tussen Groen Geel en RODA beslissend. De Wormerse gasten wis ten in het eerste geval inet een gelijk spel de eerste plaats te bezett.en, gevolgd door RODA Maar OQk.in afdeling'II van de series kwam ;de epfste prijs bij Groen Geel, door de over winning 'óp' RODA en moest de'laatste ploegt eveneens genoegen nemen met de tweede prijs. De bekerhouder van het vorige jaar Z.K.V kon zich niet handhaven. In afdeling I be zette Z.K.V. de derde plaats; in afdeling II zelfs de laatste. Na afloop van de wedstrijden te ongeveer half vijf reikte de heer B. de Heer de prijzen "uit. Uitslagen. De uitslagen waren Afdeling I Roda Watervliet 2—2; ZKV—Groen Geel 0—1; Roda—ZKV 3—0; Watervliet—Groen Geel 1—3; Groen Geel—Roda 2—2; Watervliet— ZKV 1—3. Afdeling II: Roda 3—Watervliet 2 2—0; ZKV 3—Groen Geel 3 1—1; Haarlem 2— Roda 3 0—1; Watervliet 2—ZKV 3 1—0; Groen Geel 3—Haarlem 2 5—2; Roda 3—ZKV 3 3—1; Groen Geel 3—Watervliet 2 4—1; Haarlem 2— ZKV 3 2—1: Watervliet 2—Haarlem 2 1—1; Groen Geel 3Roda 3 32. De eindstanden waren: Afdeling I:. 1. Groen Geel I 3 2 10 5 2. Roda I 3 12 0 4 3. ZKV I 3 10 2 2 4. Watervliet I 3 0 12 1 Afdeling II 4 3 10 7 4 3-16 4 112 3 4 112 3 4 0 13 1 1. Groen Geel 3 2. Roda 3 3. Watervliet 2 4. Haarlem 2 5. ZKV Het bedrag van f 3.000.000. dat aan publiek rechtelijke lichamen als Velsen aan kas geldleningen kan worden verstrekt, tegen 'percentages, die door de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Financiën worden bepaald, zal waarschijnlijk moeten worden overschreden. Het laat zich aanzien, dat de gemeente, mede als gevolg van door bemiddeling van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten in Den Haag verstrekte leningen, waarin begrepen het aan Velsen toegewezen ge deelte van de nationale woningbouwleningen, tijdelijk een groter bedrag aan kasmiddelen behoort uit te lenen, om zoveel mogelijk renteverlies te voorkomen. De raad zal worden voorgesteld dit bedrag te verhogen tot f 5.000.000. De gebroeders Th. A. Braam, J. W. Braam, J. W. Braam en J. L. Braam in IJmuiden Oost hebben de gemeente Vel sen verzocht, aan hen te verkopen het ge deelte bouwterrein, gelegen aan het Stra- tingplantsoen op de hoek van de Van Rijs- wijkstraat in Velsen Noord, om deze grond te gebruiken voor de vervulling van hun herbouwplicht. Tegen inwilliging van het verzoek heb ben B. en W. geen bezwaar. Daar de aan vragers de vastgestelde schadeloosstelling voor de reeds eerder van hen door de ge meente onteigende grond hebben opgeno men, kunnen zij geen recht doen gelden op toewijzing van de thans in koop gevraagde grond in het kader van de Wet op de Ma teriële Oorlogsschaden. Zij zullen dus de grond tegen de normale verkoopprijs moe ten kopen. Deze prijs wordt gesteld op 20 per m2. De goedkeuring van het Prijzen- bureau voor Onroerende Zaken hierop is aangevraagd en de verzoekers hebben zich hiermee accoord verklaard. VIS SERI JBERICHT URK Zaterdag werd door 142 vaartuigen aan gevoerd: 10.646 pond kuilpaling, prijs fl,06— f 1,20 per pond; 1293 pond lijnaal. prijs f 1.35 f 1,45 per pond; 17 pond snoekbaars, prijs f 0,80: 115 pond rode baars, prijs f 0,86; 1228 pond Noordzéevis, prijs f 0.16—f 0,40 per pond en 495 bak nest. prijs f2,75 per bak van 3714 kg. Naar schatting 2500 mensen bevolkten Zondagmiddag de staan- en zittribunes van D.E.M., waar ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de athletiek-afde- ling nationale athletiek-wedstrijden wer den gehouden. Als hoofdnummer op het zeer volle pro gramma dat nochtans vlot en volgens sche ma werd afgewerkt, kwam Fanny Blan- kers-Koen uit op de 100 meter dames en de 80 meter horden, waarvoor een grote belangstelling bestond, vooral van de jeugd. Terwijl op de sintelbaan de loop- en spring- wedstrijden werden gehouden, werd op het middenveld de strijd uitgevochten voor de prijswinnaars van de speer-, discus- en kogelwerpers en -stoters. Behalve de voor de winnaars beschikbaar gestelde prijzen in de vorm van médailles, werd voor elke winnaar een doos aard beien gereserveerd. De gemaakte tijden lagen alle boven het Nederlands record en zelfs alle boven het clubrecord (althans voor zover het de DEM-leden betreft), alleen Tiny Zwart verbeterde het clubrecord vèrspringen da mes B met 3 cm, door het bestaande record van Elly van der Wijst van 5.03 op 5.06 m te brengen. Overigens heeft DEM zich deze dag niet van zijn beste zijde laten zien: de beste prestaties werden, ongeacht de ver richtingen van Fanny Blankers, door Sagit- ta en AAC geleverd. De. uitslagen van de wedstrijden luiden: 80 meter horden dames A en B: 1. F. Blankers-Koen, Sagitta, 11.4; 2. C. Kalman, Zaanland; 3. D. Blauw, ADA. 110 meter horden A en B heren: 1. G. v. d. Hoeven, Lycurgus, 16.1; 2. T. van der Werff, Suomi, 16.5. Discuswerpen heren A: 1. C. Postma, Suomi, 44.34. 800 meter heren A: 1. J. Rem, Lycurgus, 2.—. 100 meter jongens A finale: 1. A. Middel dorp, Trekvogels, 11.7; 2. H. Hartloper, Haarlem; 3. J. Beukers, Volewijckers. 100 meter dames A: 1. F. Blankers-Koen, Sagitta, 12; 2. N. Buch, Sagitta; 3. N. de Vries, Gita. 100 meter dames B: 1. L. Keil, ADA, 13; 2. D. van Dijk, Sagitta; 3. P. Wegman, Cele bes. Hoogspringen dames A: 1. T. Zwart, DEM 1.41 meter; 2. J. Duijn, DEM; 3. C. Boer, Hollandia. Hoogspringen dames B: 1. M. Broek, Olympus, 1.46 meter; 2. C. Duijn, DEM, I.36; 3. N. M. Mienes, Lycurgus, 1.36. Vèrspringen heren A: 1. H. Visser, AAC, 6.90 meter; 2. A. Leeuwenhoek, V. en L. 3. H. Griek, AAC. 100 meter heren A: 1. H. Griek, AAC, II.1; 2. B. Nusse, AAC; 3. J. Schrickx, Hollandia. 400 meter heren: 1. H. de Kroon, Trek vogels, 50.7; 2. A. de Jong, V. en L.; 3. B. Verwey, Trekvogels. 5000 meter heren A: 1. H. Geusenbroek, Haarlem, 15.56.4; 2. H. Adrichem, DEM; 3. H. v. d. Wijden, Trekvogels. 5000 meter heren B: 1. A. Spek, Suomi; 2. G. van 't Hoff, DEM; 3. A. Bus, Lycurgus. 4 x 100 meter heren: 1. AAC, Amsterdam 44.7: 2. Vlug en Lenig, Den Haag; 3. Hol landia, Hoorn. 4 x 100 meter dames: 1. Sagitta I, Am sterdam, 52; 2. Gita, Haarlem; 3. Celebes, Den Haagi Fihalë 1500 meter héren A: 1. H. de Mun- hink, Parthenon, 4.13.4; 2. C. Woudstra, AAC. Finale 150Ö meter heren B: 1. W. Böhm, AAC, 4.16.4; 2. P. Tromp, Olympus; 3. N. Mak, DEM. Hinkstapsprong heren A: 1. H. van Eg- Tentoonstelling van goede reproducties De belangstellende leek kan zeer veel vreugde beleven aan het bezichtigen van de kunstwerken der grote meesters uit vroeger eeuwen, doch daarvoor moet de kunstlievende zich doorgaans naar de musea begeven. De Nederlandse musea be zitten vele kostbare schilderijen, die voor vreemdelingen aanleiding zijn om een spe ciale reis naar ons land te maken, maar om allerlei duistere redenen blijft de belang stelling der landgenoten op een afstand. Inderdaad bestaan er talrijke bezwaren om het museumbezit te gaan bewonderen en men stelt zich vaak met slechte reproductie tevreden. Deze afbeeldingen halen in de verste verte niet bij het origineel. Zoals in vele technieken is de reproduc tietechniek er de laatste jaren enorm op vooruitgegaan, zelfs in die mate, dat er re producties in Frankrijk en Duitsland zijn vervaardigd, die het werk terzijde streven. Deze benaderen het origineel zo bedriege- lijk, dat men, visueel gesproken, van een tweede origineel kan spreken. De Hoogovens heeft thans (met mede werking van de kunsthandel Leffelaar in Haarlem) een tentoonstelling kunnen in richten van dergelijke verrassende repro ducties van werken van Rembrandt, Frans Hals, Breughel, Maerten van Heemskerk, Vermeer, Albrecht Dürer, Leonard da Vin ei, Van Eijck, Quinten Matsijs en anderen. Deze expositie wordt gehouden in het restaurant van Walserij Oost, waar zij ook Zondag voor het publiek te bezichtigen is geweest. Nu gaat deze verzameling naar andere schaftlokalen in het bedrijf. Als omlijsting van deze tentoonstelling met medewerking van de Commissie voor de Bedrijfsontspanning zal in de loop van Juni een voordracht worden ge geven door de heer H. Prenen die over het werk van de genoemde schilders zal spre ken. Tot nu toe zijn de aardbeien in Beverwijk iedere marktdag een paar dubbeltjes per slof omhoog gegaan. Zaterdag bereikte de prijs een voorlopig hoogtepunt, want er is toen tot precies f 5 per slof van 5 pond betaald. Dit zijn wel „luxe-prijzen": de Moulin Rouge ging voor 4 tot 5 per slof van de hand; Madame Lefèbre draaide rond de 3 per slof met als hoogste notering 3.80 per mand. Er zijn nog vrij veel doosjes, die naar inhoud en kwaliteit uiteen liepen in prijs van 0,400,92 per doosje. mond, DEM, 14.16; 2. A. van Oosten, Trek vogels; 3. A. Pallesen, DEM. Idem B-klasse: 1. J. Bakker, Meteoor, 13.03; 2. E. Kaijser, Doves; 3. R. Lageveen, Meteoor. Speerwerpen heren A: 1. J. Fikkert, Sisu, 62.47 meter; 2. J. Bakker, Trekvogels; 3. J. Ossewaarde, AAC. Idem heren B-klasse: 1. E. van Bommel, V. en L, 43.20 meter;-2. Bakker, V. en L.; 3. A. Pallesen, DEM. Vèrspringen dames klasse A: 1. H. Kruis- hoop, Celebes, 5.28 meter; 2. N. Bakker, Zaanland; 3. T. de Jong, Sagitta. Vèrspringen dames B: 1. D. Broekman, Olympia '48, 5.37 meter; 2. T. Zwart, DEM; 3. M. Broek, Olympus. Er zal wel niet één tak van industriële vormgeving, weefkunst en architectuur zijn, die niet wordt onderwezen in de „Werkkunstschule" en de Textielinge- nieursschool" te Krefeld. En onderwezen klinkt dan misschien wat al te stijf, want de docenten van beide scholen huldigen het standpunt, dat door vrije ontwikkeling van de beeldende fantasie meer scheppen de kunst tot ontplooiing kan worden ge bracht dan cjoor stugge scholing. Dit geldt in het bijzonder voor de schilder- en weef kunst en voor de mode. De tentoonstelling, die tot 16 Juni in het Stedelijk Museum is ingericht, maakte deze grondgedachte wel zeer duidelijk. Bij de in dit museum geëxposeerde werkstukken blijken die van de Kunstnij verheidsschool van Krefeld het sterkst uiting te geven aan vrije en toch do<?r het materiaal gebonden vormgeving. Het be gint met grillige en sierlijke papierknip sels, waarop naderhand de weefstukken aansluiten. Wonderlijk is het, zoveel als men met papier doen kan. Kleurige en artistiek verantwoorde effecten worden bereikt bij de papieren decoraties voor wanden. Allerlei papier, van kranten tot éénkleurige vellen, is in kleine ruitjes ge knipt en in harmonie gerangschikt. Soms zijn deze knipsels onderdeel van een wa terverftekening. IJzerdraad, theelood, glas en papier vormen de materialen die op de kunstnijverheidsschool worden gebruikt. De typografie heeft een uitgebreid terrein. Het is aantrekkelijk de strenge lijnen, nu eens zwart en wit, dan in andere kleuren te zien aangepast aan het industriële pro duct. Warenversiering biedt alle mogelijk heden om de fantasie de vrije loop te la ten. Op bijgaande foto ziet u een fleurige verpakking van zuurtjes. Goede reclame Boekomslagen zijn wat aan de strakke, stijve kant, maar ook hier is toch veel zorg aan de typografie besteed. De vlak ken zijn meestal donker. Opmerkelijk is, dat de meeste schilder- en andere decora tiestukken zich aansluiten aan de zake lijke geometrische vormen. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de reclamebil jetten bijvoorbeeld uitstekend aan hun doel beantwoorden. Zij springen in het oog en houden de aandacht voor enige tijd ge boeid. Een aardige combinatie is textiel- papier, zoals in het mode-reclame-biljet i „Sommerliches Intermezzo". De glasbeschildering en het mozaiek hebben weliswaar een moderne stijl, maar zy kunnen toch niet zo gericht zijn op de industrie. Schilderen op glas wordt ook al voor reclamedoeleinden gebruikt. Het grondmozaiek in gedempte, lichte tinten is heel mooi en bijzonder geschikt voor de coratieve vloerbedekking in moderne inté rieurs. En als wij dan de practisch ingedeelde huizen hebben gezien die in de architec tenklasse zijn ontworpen, dan komen wij bij de textielafdeling. Zijde, maar ook lin nen en katoen, met levendige patronen be drukt, zijn geliefde materialen voor gor dijnen en wanddoeken en wij moeten zeg gen, dat de leerlingen van de kunstnijver heidsschool te Krefeld zich volkomen aan de eisen des tijds hebben aangepast. De ceramiek is niet opzienbarend, maar by de sieraden zijn mooie colliers en arm banden. Het meest trof ons het glazuur- werk, dat opviel door zachte vloeiende kleuren. De ringen, nogal massief en met grote stenen, deden tamelijk grof aan. Tenslotte het meubelmaken, waarin de Duitsers zeer degelijk en ingenieus zijn. Denkt u maar eens aan stoeltjes in de kinderkamer, die op vier kanten „beze ten" kunnen worden! DAPHNE Adtnda, 8 van Tjilatjap naar Pladju. Altair, 6 van Las Palmas n. Antwerpen. Abbekerk, 5 van Rotterdam te Melbourne. Alchiba, 7 te Victoria. Arendsdljk, 6 van Curacao n. Rio de Janeiro. Arundo, pass. 6 Cp. Race. Alcyone, 6 900 m. W. Lands End. Alrnkerk, 6 te Genua. Alderamin, 6 320 m. N. ten W. Flores. Amsteldijk,, 6 500 m. ZO. Cp. Race. Amstelstad, 9 te Kidjang verw. Argos, pass. Galeta eil. Aagtekerk. 8 te Hongkong. Aalsum, 8 te Suez. Agamemnon, 7 v. Ciudad Trujillo rt. A'dam. Agatha, 3 van Plad.iu naar Saigon. Akkrumdijk, pass. 8 Lissabon n. Duinkerken. Albireo, pass. 8 St. Vincent. Allhena. 7 te Rio de Janeiro. Amstelvaart, pass. 8 Lands End. Amstelveen, 8 nog te Wellington. Annenkerk, 8 205 m. w. Adelaide n. Aden. Argos, pass. 9 Gibraltar. Aldabi, 8 van Buenos Aires n. Montevideo. Alpherat, 8 van New Orleans te Rotterdam. Aludra, 9 ten Anker Damman. Arkelddjk, 9 te Antwerpen. Aliblasserdljik, pass. 8 VUssdnigen n. Havana. And ij k, 8 van Tampico te Mobile. Billiton, 7 v. Kaapstad te East London. Blitar 7 v. Hongkong n. Manilla. Bloemfontein, 6 te Genua. Bali, verm. 7 v. A'dam n. Balikpapan. Blommersdijk. 6 280 m. Z.ZW. Sable eil. Bontekoe, C van Menado naar Kema. Baarn. 7 v. Callao n. Cristobal. BengkaliSi 9 te Tj. Priok. Boschfo-ttein. 9 te Genua. Bli.idendi.1k, 10 v. New York aan de Hoek v. Holland verwacht. Boskoop, 9 van Huacho naar Chicama. Caltex Delft, pass. 8 Ouessant. Csltex Leiden, pass. 8 Gibraltar. Caltex The Hague, 6 160 m. W. Kreta. Celebes, 6 Gibraltar. Cottlca, 7 van Paramaribo. Camphuys, 8 v. Tj. Priok n. Semarang. Ceram, 8 Aden verwacht. Cleodora, pass. 6 Str. Ormoez. Caltex Utrecht, 7 v. R'dam te Sidon. Ceronia, 7 van Tj. Uban te Manilla. Cistula, 8 v. Isianboel te Piraeus. Caltex Permis, 8 van R'dam n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 9 Gibraltar. Delft, 7 van Amsterdam te Callao. Dalerdijk, 6 620 m. ZW. ten W. Scilly's Duivendrecht, 6 23 m. N.NO. San Salvador. Danae, pass. 8 Ouessant. Elmina, 6 v. Luanda n Takoradi. Eendracht pass. 7 Kp. Finisterre. Ena, 6 in Golf v. Biscaye. Etrema, 6 dwars Oporto. Eos, pass. 8 Ouessant. Enggano, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Esso Amsterdam, 8 Rotterdam teruggekeerd. Felipes, 6 v. Pladju naar Haiphong. Friesland (KRL), 6 120 m. W. Anderhalfgraads- kanaal naar Aden. Friesland (SSM), 8 v. Safi n. Nederland. Gaasterland, 5 van Amsterdam naar Hamburg Garoet, 7 van Baltimore te Houston verw. Graveland, 6 van Recife. Gadilla, 6 240 m. O. Aden. Gouwe, 9 v. R'dam te Marrtyluoto. Gordias, 7 van Amsterdam naar Hamburg. Gaasterkerk, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Hera, 7 van Amsterdam te Curacao. Helder, 6 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Hercules, 7 te Amsterdam. Hydra, 7 van Amsterdam n BarranqulUa. Hoogkerk, 6 200 m. N. Dakar n. Kaapstad. Haulerwijk, 6 Bishop Rock gepass. Haarlem, 9 te Antwerpen. Hector, pass. 9 Kp. St. Vincent. Ittersum, 6 v. Montreal n. Antwerpen. Indrapoera, 8 te Singapore. Japara (KPM), 7 van Leok te Makassar verw. Jagersfontein, 8 te Antwerpen. Japara ((KRL), pass. 8 Kp. Bon. Java. 8 v. DJeddah naar Aden. Jupiter, 7 van Rotterdam. Joh. v. Oldentoarnevelt, 9 560 m. W. Kangeroo eiland naar Melbourne. Kota Imten, 7 te Probolingo. Karslk, 6 180 m. ZW. Maladiven. Kedoe, 6 490 m. ZO. ten O.. Guardafui. Kieldrecht, 11 Aden verwacht. Kota Agoeng, 8 v. Singapore te Soerabaja. Kertosono, pass. 9 Kp. Finisterre. Lutterkerk, 6 van Rastanura n. Djeddah. Langkoeas, 8 Ceylon. Laurenskerk, 6 Straat Messina gepass. Laren'berg, pass. 7 Kp. Finisterre. Lekkerkerk, 6 te Antwerpen. Lemaire, 6 v. Palembang n. Tj. Priok. Liseta, 6 370 m. W.ZW. Sabang. Lawak, 8 van Semarang n. Singapore. Leopoldskerk, 9 te Genua. Leuvekenk, 7 te Damman. Linge, 7 van Nordenhamn naar Lulea. Lombok, 8 v. Cristobal n. Trinidad. Luna, 8 van Algiers naar Tunis. Lissekerk, 7 van Rotterdam naar Antwerpen. Maaskerk, 6 v. Dakar n. Freetown. Meerkerk, 6 van Suez naar Aden. Maipessa, 5 van Miri te Balikpapan. Madoera. 8 560 m. ZO. Guardafui 8 Aden verw. Markelo, 6 van Sivilia te La Laja. Malea, 6 70 m. NO. Bahrein. Malvuna, 6 500 m. NO. Cp. Padaran. Marisa, 6 510 m. W. Torrestraat. Mataram, 6 120 m. O. Dondrahead. Mentor, 8 v. Mersin naar Izmir. Merwede, 6 270 m. N.NW. Flores. Maasland, pass. 8 Ouessant. Macoma, 8 van Wellington naar Dunedin. Mapia, 8 van Balikpapan n. Makassar. Murena, 8 van Port Said. Myonia, 8 v. Mena el Ahma-di naar Plad'ju. Macuba, 8 van Lyness te Rotterdam. Mitra, 7 van Kopenhagen te Rotterdam. Nestor, 6 v. Funehal n. Barbados. Nieuw Amsterdam, 6 v. New York n. R'dam. Noordam, 7 v. New York naar R'dam. Orestes, 7 van Santiago de Cuba. Ond'ine, 6 v. Suez naar Ras Sudr. Ootmarsum, 8 930 m. W. Scilly's n. Antw. Oranje, pass. 8 Perim. Overijsel, 7 van New York n- Beiroutih. Oranjefontein, pass. 8 Kp. Finisterre n. Las Oron, 8 van Izmir naar Samo. Prins Maurits, 2 van Chicago naar Rotterdam. Prins Willem V, 7 van Hamburg te Antwerpen. Prins Joh. W. Friso, 7 te Le Havre. Papendrecht, 6 60 m. ZW. Bushire. Parkhaven, 6 450 m. O.ZO. St. Paulsrock. Paula, pass. 6 Kp. Varella. Polydorus. 6 Kp. Bougaronl gepass. Poseidon, 6 1020 m. ZW. Flores. Prins Willem II, 6 600 m. W. ten Z. Fastnet. Polyphemus, 7 van Colombo n. Aden. Prins Alexander, pass. 8 Fame Point. Prins Willem III, 7 te Rouaan. Prins Willem IV, 7 Quebec. Poelau Laut, 9 Semarang verwacht Rempang, 7 Makassar. Ridderkerk, 6 v. East London te Durban. Roebiah, 6 v. Makassar te New ork. Rossum, verw. 6 Gibraltar. Rotula, 6 v. Jarrow on Tyne te R'dam. Rijndam, 7 te R'dam. Rijnland, 7 te Cabadello. Reael, 6 van Ambon naar Makassar. Radja, 8 te Palembang. Rempang,8 te Balikpapan. Roepat, 8 te Soerabaja. Rijnkerk, 7 v. Koewait te Khorramshar. Rotula. 8 van Rotterdam I Marcus Hook. Raki, 7 van Amsterdam it .ar Antwerpen. Rondo, 9 v. Calcutta naar Rangoon. Rotti, 9 van Belawan naar Aden. Ruys. 5 te Nagoya. Seherpendrecht, 6 v. Trinidad te Rio de Janeiro. Slamat, 7 te Singapore. Soestdijk, 6 van Belawan n. Colombo. Stad Leiden, pass. 6 Scilly's. Stad Arnhem, 7 te Amsterdam. Stad Leiden, 8 3 u. aan Hoek v. Holland verw. Stad Schiedam, 6 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Vlaardingen 10 v. Nordenham te Wabana verwacht. Sabang, 6 v. Singapore n. Pnompenh. Saidja, 6 te Pladju. Siberoet, 6 v. Singapore n. Penang. Sloterdijk, 6 320 m. Z.ZW. Fayal. Stad Breda, 6 850 m. O.NO. Bermudas. Salatiga, 3 v. Aden n. Soerabaja. Saparoea, 8 v. Haifa n. Genua. Sliedtrecht, 7 V. R'dam te Tripoli. Stad Haarlem, pass. 8 Kp. Finisterre. Singkep,, 9 Aden verwacht. Straat Makassar 9 Durban verwacht. Straat Soenda, 8 v. Yokohama te Kaapstad. Schie, 9 v. Alexandrië te Beyrouth. Sliedrecht 8 v. Tripoli n. Lands End. Stad Leiden, 8 v.. New Orleans te R'dam. Sibajak, 13 caa 12 u. v. New York te R'dam verwacht. Sommelsdijk, 8 van New Orleans te Houston. Stad Dordrecht, 9 ca. 13 u. v. Sagunto te Rotterdam verwacht. Sad Maastricht, 8 v. Casablanca n. Vlaardingen Straat Banka, 4 v. R'dam te Lake Charles. Tomini, 7 van Semarang te Soerabaja. Tjisadane, 7 v- Buenos Aires te Santos. Trompenberg, pass. 6 Key West. Tankhaven I, 6 v. TJ. Priok te Sungelgerong. Tankhaven III, 7 van Singapore te Sungeige- rong verwacht. Tarakan, 6 op de rede v. Dongala. Taria, 6 110 m. NO. Billiton. Tjipanas, 6 150 m. Z. ten O. Diego Garcia. Tomori, 6 voor anker rede Belawan. Tawali, 8 v. Belawan n. Tj. Priok. TJitjalengka, 8 van Zanzibar n. Tamatave. Tamo, pass. 8 20 u. Scilly's. Teiresias, 8 van Amsterdam n. Indonesië. Themisto, vertr. 9 v. Montreal n. Antw. Utrecht, 7 te Belawan. Veendam, 8 van Halifax. Waal, 6 v. Malta naar Piraeus. Wteldrecht, 6 v. Brisbane tè Palembang verw. Waterland, 8 Montevideo verwacht. Weltevreden 4 te Vancouver. Waterman, 8 v. R'dam te New York. Willem Ruys. 8 van Suez naar Aden. Willemstad, 8 v. Amsterdam te Cristobal. Zonnewijk, 9 van Houston te Amsterdam verw. Zuiderkruis. 8 360 m. Z. ten O. Kp. Guardafui. Zeeland (KRL), 9 van Aden n. Belawan. Zeeland (SSM), 9 van Hamburg te Blyth. R#'iWyJ-'i'f '.r SU PERLICHTE TENTEN model dwarsslaper met bagageruimte. PNEUMATISCHE TENT (zonder stokken), 2 x 2 x 1.8 m. hoog Gewicht pl.m. 7 kg, zéér geschikt voor auto-kampeerders. Uw adres voor buitensportartikelen Kamp- en sportkleding Kampeerwagens en tenten te huur 100 °/o service. TWIJNDERSLAAN 7 - HAARLEM - TEL. 15116 ALLES voor ELKE SPORT: Huish. personeel gevr. België. Mevr. Benner-v. Anen Dennenoord, Waasmunster kan voor Holl. meisjes en echtp. betrouwb. HUISH. BETR. vinden in Brussel en omgev. bij Belg. fam. door haar zelf bez. Br. met foto en inl. G 2424. NET MEISJE gevr. boven 21 j., v. g. g. v. voor iedere och tend, behalve Donderdag. Heussensstraat 90. TIJD. HULP gez. voor lichte huish. bezigh. en gezelsch. v. herstelde zieke. Liefst vege- tar. georiënteerd. Gr. G 2542 NET MEISJE of JUFFROUW gevr. voor alle voork. werk- zaamh. v. d. e. n. Café-rest. de Kroon, Stationsstr. 11, Zandvoort. Bedrijfspers. gevr. Gevr. voor onze winkel in Heemstede, Raadhuisstr. 49 een flinke VERKOOPSTER, leeft, tot 20 j. Gunstige loon- en vacantie-regeling. Per- soonl. aanbied, in genoemde winkel. J. Zijlstra Hz. N.V., groot-ievensmiddelenbedrijf. Gevraagd: nette CHAUF FEUR, bekend met meubel transport, tevens voor win- kelwerk. Br. met opg. sal. vorige of tegenw. betr. G2546 VERSTELNAAISTER heeft nog 1 dag. Brieven G 2524. Bedrijfspers- aangeb. B. z. a. voor kantoor MEISJE 16 j. Mulo opl. bekend met typen. Br. G 2562 of tel. 24171 Gep. pers.. 53 j. zkt. WERK- ZAAMH. Geen colp. Brieven G 2550. Huizen gevraagd Te koop gevr. KLEIN HUIS JE, dir. van eigenaar voor spoedig te betrekken, omgev. Haarlem of den Haag, f 6000 Brieven G 2533. Huizen aangeboden HUIS te koop agb. 7 kamers, garage; in prima staat. Evt. tegen ruil kl. woning. Tnl. tuss. 6 en 7 's av. H'lem 34124 Kamers gevraagd ETAGE of BOVENHUIS gez. keuken, W.C., door wed. met zoon, 18 j. Brieven G 2563. Gevr. voor Juli en Aug. voor 3 volw. personen PARTERRE zitkamer en 2 slp.kamers en keuken in Aerdenhout of omg, Haarlem. Br. G 2570 of tel. 18-20 uur Haarlem 26759. Gevr. in meubelzaak annex behangerij BEDIENDE, op de hoogte van het vak; be- kendh. met boekh. strekt tot aanbev. Br. m. opg. leeft., verl. sal. tegenw. of vorige betr. G 2545. NET JONGMENS gevr. pl.m. 17-18 j. voor opleiding En- cadreur. Dipl. meubelmaker voorkeur, v. g. g. v. Lijsten- huis, Moderne Kunst, Gier straat 53. Gevr. ENCADREUR, Lijsten- huis „Moderne Kunst", Gier straat 53. Gevr. FL. BEDIENDE en LEERL.-BEDIEXDE. Vonck's levensmiddelenbedrijf. Jan v. Goyenstraat 21, H'stede, tel. no. 34432. Huish. pers. aangeb. DAME, m. 1. z. z. g. g. als H. i. H. of verz. v. oude heer of dame, 9-5 f 5 p. dag. Zat. tot 2 uur, ook avond oppas. Br. G 2549. NETTE WERKSTER b. z. a. 94 v. g. g. v. Vroomstraat 9 Gevr. door rustig echtp. met 1 kind. 2 ongem. of gestoff. KAMERS m. stookgelegenh. Br. no. 8340 Wensing's Adv. Bur., Tempeliersstraat 32. Twee gest. of ongem. KA MERS en keuken, voorkeur parterre door echtp. m. 1. z. k. Brieven G 2534. Wie helpt moeder en dochter aan PARTERRE of le ETA GE op g. st. Brieven G 2535. Kamers aangeboden Gestoff. of gem. SLAAPK. te huur. Omtr. Kleverl. Brie ven G 2564. Op nette st. met pr. vrij uit zicht gem. ZITK., kl. slaapk. m. vaste wast., vrije keuken en aparte W.C. Br. G 2536 Woningruil Aangeb. nieuwe WONING met centr. verw. te Heem stede. Huur f 70 (hierop komt geen huurverhoging) Gevr. woning eveneens te Heemstede', huur pl.m. f 50. Brieven G 2538. Wie ruilt een mooi gel. vry BOVENHUIS te Groningen voor een boven-, beneden- of gedeeltel. huis te Haarlem of omg. Brieven G 2537. Diversen HUWELIJK. Dame 50 j. goede huisvrouw zoekt ken nismaking m. net persoon. Brieven G 2565. Heb enige DUIZENDEN GULDENS te investeren. Wie weet raad? Br. P 7057 Boekh. Vernout, O'veen. Te huur aangeboden DROGE ZOLDER. Kampervest 5. OLYMPISCHE SPELEN. Jjnan 18 j. gaarne Olymp. Sp. bez. zoekt automobilist die omstr. 1 Juli n. Helsinki gaat, om tegen bill, vergoe ding mee te mogen rijden. Brieven G 2525. Te koop gevraagd PRISMAKIJKER Brieven G 2558. gevraagd. POPPENWAGEN te koop gevr. Timorstraat 89, H'lem. DUBBEL REK 20—30 rijw. W. ter Wal, Kampervest 5. Te koop aangeboden Duitse kr.sn. PIANO, eiken in prima staat. Sterrebosstr. 55, West. STOFZUIGER in pr. st. f 30 Leeuwendalerstraat 29. RACEFIETS in pr. st. Ooster parkstraat 6, Zandvoort. Zeer mooie BROMFIETS z. g. a. n. met telescoopvork f 273. Tel. Haarlem 24006. ZWARTE SKODA met lin nen open kap. Uitsl. part. Br. G 2556. HUISKAMER AMEUBLEM. tapijt, vloerbedekking, lopers gordijnen, haard, kapstok, event, markiezen, alles geh. nieuw, in één koop a contant f 2000. Brieven G 2552. Mooie B. M. W. 350 k.k. rui len voor lichter. Lange Veer- straat 8 A. Na 7 uur. ZOMERHUISJE. Directie keet of kiosk of ruilen voor Auto. Lange Veerstraat 8 A. WAGEN, wieg en box. Bas- tiaanstraat 57. Aangeb. GRASMACHINE. Adres te vern. bur. v. d. blad WANDELWAGEN f 17.50. Kruisweg 63, trekbel.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3