Prachtige opvoering van „De Kersentuin" Haarlem heeft 182 onhoudbare gevallen Holland Festival Lisse Heemstede Lange tijd blijft grote achterstand in de woningvoorziening bestaan Amsterdamse Beurs „Ramplaanspelers" met Amerikaanse klucht Santpoort Zandvoort Bennebroek „De Sprookjestuin van Moeder de Gans" 6 v. Voetbaltournooi Lisser Boys Katholieke middenstanders vierden feest „Conventie van Bonn" voor Duits constitutioneel Hof Tennis Leimonias kampioen van Nederland HLTC verliest van Philharmonie D. C. Houtgraat 80 jaar De haringvangsten Concert voor ouden van dagen Amateurtoneel Schuur wordt gemeente eigendom Markt en rad van avontuur besloten de winkelweek Kerkmuziek-avond Raadsvergadering Klein openluchttheater in Bennebroek ingewijd MAANDAG 9 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoewel de Haagse Comedie de première van ,,De Kersentuin" door Anton P. Tsjechof al enkele maanden geleden gege ven heeft, is het uitermate begrijpelijk dat deze door de ons welbekende Peter Scharoff magistraal geregisseerde voorstelling in het programma van het Holland Festival werd opgenomen. Deze opvoering is zonder enige twijfel verreweg de beste van het gehele répertoire der Nederlandse gezel schappen in dit seizoen en men kan het niet anders dan betreurenswaardig noemen dat de Haarlemse Schouwburg er geen ruimte voor heeft. De meeste kroniekschrijvers der dramati sche litteratuur beschouwen dit stuk van de Russische auteur, wiens „Oom Wanja" en vooral ,.De drie zusters" in vorige jaren door Comedia met veel succes, althans in artistiek opzicht, zijn vertoond. Dat zijn vooral degenen, die aan de spelen van Tsjechof een symbolische betekenis toeken nen en daarvoor allerhande opmerkingen van zijn personages als bewijsplaatsen aanvoeren. In dit geval is de verleiding daartoe bijzonder groot. Van een intrige of enige actie is nauwelijks sprake, minder nog dan in zijn andere toneelwerken. Me vrouw Ljoebow Ranjewskaja, die de laatste resten van haar vermogen heeft verkwist in Parijs, waarheen zij na de dood van haar echtgenoot en haar zoontje uit verdriet was gevlucht, moet het na haar terugkeer lijde lijk aanzien dat haar landgoed publiek wordt verkocht, waarna de nieuwe eigenaar het afbreekt omdat het moet plaats maken voor een villawijk. Dat is feitelijk alles. Men kan hierin een symbool zien van. een maatschappelijke omwenteling: de nutte loze aristocratie heeft afgedaan en moet het veld ruimen voor een „nieuw" geslacht. Maar men mag naar mijn mening niet verder gaan dan het erkennen van een voorvoelende inslag bij een objectief wer kend kunstenaar, die met weemoed besefte dat een tijdperk van luxe en schoonheid voor een kleine klasse van overtolligen voorgoed was afgesloten en die tevens ver vuld was van hoop op een betere toekomst voor de mensheid in het algemeen. Tsjechof was geenszins een practisch denker en zijn verwachting van het komende heil blijft even vaag als in zijn vroegere geschriften. Zelf heeft hij naar aanleiding van „De Kersentuin" in zijn correspondentie opge merkt: ,,Ik wilde slechts eerlijk en open hartig tot de mensen zeggen: ziet naar uzelf, ziet hoe slecht en in welk een sleur u leeft. Het belangrijkste is dat de mensen begrijpen.... dan zullen ze ongetwijfeld een ander, beter leven scheppen. Ik zal dat niet zien, maar ik weet: het zal heel anders zijn, niet lijken op dat van nu". Deze hou ding maakt, zoals ik reeds bij vroegere ge legenheden opmerkte, het oeuvre van Tsjechof thans actueler dan ooit. Schitterend spel Weer andere commentators noemen „De Kersentuin" zijn hoogste prestatie, omdat hierin de voornaamste personen wel dege lijk iets aan hun lot hadden kunnen ver anderen, als zij maar meer inzicht wilden tonen. Dit verhoogt de tragiek, zegt men. Zulks lijkt mij een fundamentele misvat ting, zelfs een contradictie in terminis. Tsjechof had allerminst de bedoeling een treurspel te schrijven. In eerste instantie noemde hij het stuk zelfs een vaudeville! Gelukkig heeft Scharoff het geregisseerd, zoals het behoort, als een comedie met ly rische en weemoedige passages. Daardoor leerde men alle in deze symphonie van stemmige brokstukken voorkomende per sonen, ondanks het schijnbaar onsamen hangende van hun optreden en het ver strooide van hun opmerkingen, vollediger kennen dan de scherp getekende karak ters van Ibsen, als werkelijk levende mensen, elk met hun eigen innerlijke een zaamheid. Zaterdagavond speelde Lisser Boys tegen Teilingen uit Sassenheim voor een talrijk publiek. De eerste helft was wel het beste gedeelte van de wedstrijd met Teilingen door haar technisch beter spel iets sterker. De boys namen de leiding uit een verras sende doorbraak van de rechtervleugel. Deze voorsprong wist zij tot vlak voor rust te handhaven, doch in de laatste minuut be zweek de Lisser defensie door een snelle doorbraak van de Sassenheimse midvoor. Na de thee gaf Tellingen de toon aan en haar meerderheid wist zij in een drietal doelpun ten om te zetten, waarvan echter een werd geannuleerd. Teilingen kwam door deze wedstrijd te winnen met 31 aan de kop van de ranglijst. Op feestelijke wijze heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Midden standsbond het veertig jarig bestaan her dacht. De herdenking begon met een hoog mis in de parochiekerk O. L. Vrouwe He melvaart. Tijdens een gemeenschappelijk ontbijt in het gebouw Anno Santo heeft de bondsvoorzitter, de heer F. C. de Hosson, bestuur en leden gehuldigd voor de energie en doorzettingsvermogen in de loop der jaren getoond. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer P. J. Hendrikse die ge-: durende vijfendertig jaar onafgebroken lid van de afdeling is, waarvan de laatste tien jaar als penningmeester. Als blijk van waardering overhandigde hij hem een zilveren medaille en sprak de verwach ting uit, dat de heer Hendrikse de organi satie trouw zou blijven. Na de heer De Hosson vierde de heer J. Bakker, directeur van het Centraal Hanzebureau te Den Haag het woord. De heer N. v. d. Linden, voorzitter van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeidersbeweging hoopte op een goede samenwerking. De spreker wenste bestuur en leden geluk met het jubileum en hij vertrouwde dat bij de viering van gouden jubileum de samenwerking reeds vele vruchten zal hebben afgeworpen. Des middags is in het Verversingshuis een receptie gehouden, die o.m. werd be zocht door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de heer Th. C. Hooij, lid der Tweede Kamer en de heer H. Disselkoen, wethouder van Heem stede. Een geslaagde cabaretavond waaraan verschillende bekende artisten medewerk ten, was het geslaagde slot van een goed georganiseerd feest. En wat voor mensen! Tsjechof be schouwde zelf de nieuwe eigenaar van „De Kersentuin" als de centrale figuur: de fat soenlijke, vooruitstrevende (maar geens zins symbolisch bedoelde) zakenman Lopachin, een rijk geworden boer. welke rol door Bob de Lange voortreffelijk werd vertolkt, al was het niet helemaal aan nemelijk dat de ernstige Warja (heel mooi van Myra Ward) op hem verliefd zou kun nen zijn. De scène van het mislukte huwe lijksaanzoek liet werkelijk een tragische indruk na. Iets zieligs was er ook in de psychische weerloosheid van de lieve Ljoebow Ranjewskaja, door Ida Wasser man met bijzonder fijnzinnige nuances uit gebeeld. Paul Steenbergen droeg als haar onzakelijke broer veel bij tot de gewenste nostalgische atmosfeer. Op sublieme wijze werd de absurditeit van het voor deze mensen zinloos geworden levenduidelijk gemaakt bij de bespiegelingen voor het grote raam met het uitzicht op de witte bloei van de kersentuin, waarbij men alleen kan dromen van een volstrekt geluk, dat echter niet meer bereikbaar is voor de mensen, die geen inhoud aan hun bestaan kunnen geveii, die slechts teren op her innering. De eigenaardige figuur van de eeuwige student Trofimow wordt door velen als een spreekbuis van de schrijver beschouwd. In ieder geval is hij een paradoxale figuur, die bij iedere gelegenheid „Voorwaarts" roept en die vol is van idealistische denkbeelden over de nieuwe tijd waarin iedereen wer ken zal, maar die zelf niets uitvoert. Hij is één van die „nedotjopa", die in zoveel stukken van Tsjechof voorkomen men sen die nergens iets behoorlijks van terecht brengen, zoals de vertaler F. van Monsjou zegt, hoewel een beter synoniem zou kun nen zijn: mensen die er nooit zullen komen, zoals de „voorbijganger" in het tweede bedrijf. Max Croiset gaf er met beheerst pathos een prachtige typering van. Verder moeten Willy Haak en Johan Valk nog worden genoemd als voorbeelden van wil loos, op hun impulsen levende figuren in dit onvergetelijke stuk. DAVID KONING BONN (ANP). Het constitutionele ge rechtshof van de bondsrepubliek zal mor gen beslissen of het de klacht der socia listische fractie van de Bondsdag tegen het verdedigingsverdrag al dan niet in behan deling zal nemen. Er is een uitspraak van het gerecht gevraagd over de vraag of het verdrag met de Duitse grondwet in over eenstemming is. Het legt Duitsland de ver plichting op de dienstplicht in te voeren, waarvoor volgens de klagers de grondwet geen basis biedt. Een ontvankelijk verkla ren van de klacht wordt in Bonn beschouwd als de voornaamste hindernis, die een spoedige ratificatie der Europese verdra gen door de Duitse Bondsdag in de weg zou kunnen staan. In regeringskringen voelt men zich tegenover de socialistische constitutionele bezwaren tegen de dienst plicht alles behalve veilig. Men merkt op, dat het gerecht te Karlsruhe in meerder heid uit rechters bestaat, die de socialis tische partij zijn toegedaan. Nu de parle mentaire behandeling van de Duitse mili taire bijdrage in zicht komt, dringt zich in West-Duitsland de wens naar voren toch nog een laatste poging tot overleg met de Sovjet-Unie over het herstel der Duitse eenheid te doery Ook de regeringsbladen loochenen thans niet langer dat de ver dragen met het Westen de Duitse eenheidS- wens voorlopig illusoir maken. In deze omstandigheden heeft het in Bonn sterk de aandacht getrokken, dat de liberale afge vaardigde dr. Pfleiderer, een der buiten landse experts der tweede regeringspartij, een nieuw voorstel ter tafel heeft gebracht voor een vergelijk met de Sovjet-Unie. De vier bezettende mogendheden zouden zich volgens dit voorstel moeten beperken tot het behouden van militaire bruggenhoof den in Duitsland. Daartussen zou een zelf standig Duitsland met een eigen leger moe ten staan. De Russen zouden hun bruggen hoofden volgens dit voorstel in de thans door Polen beheerde vroegere Duitse pro vincies moeten vestigen. In een weide in het Cabergerveld bij Maastricht zijn twee paarden door de blik sem getroffen en gedood. „Aangezien het woningtekort op 1 No vember 1951 7031 woningen bedroeg, be hoeft het geen nader betoog, dat het ver slag over 1951 en zeer waarschijnlijk ook de verslagen der eerstkomende jaren niet gunstig kunnen luiden", aldus begint de heer W. Hazevoet, hoofd van het gemeen telijk bureau voor huisvesting, zijn verslag over het afgelopen jaar. Hij vervolgt met op te merken, dat er helaas rekening mee gehouden moet worden, dat lange tijd een grote achterstand in de woningvoorziening zal blijven bestaan. Het gebrek aan de zo noodzakelijke geldmiddelen zal de bouw van woningwetwoningen nog blijven be perken. Een aanmerkelijke verhoging van de vooroorlogse huurprijzen tot een peil, Waarop bouw van woningen rendabel wordt, zal ongetwijfeld een verhoging van de woningvoorraad door pa'rticuliere bouw mogelijk maken. De taak van het huisves tingsbureau zal zwaarder worden, omdat pas na de maanden September-October 1952, niet eerder nieuwe woningen worden opgeleverd dan in begin 1953. Het zal dan gedurende een half jaar niet mogelijk zijn bepaalde spoedgevallen, o.a. gerechtelijke uitzettingen, met nieuwe woningen op te vangen. De heer Hazevoet memoreert de goede samenwerking met de besturen der wo ningbouwverenigingen, waaruit blijkt, dat de besturen getoond hebben begrip te heb ben voor de moeilijkheden, waarvoor het gemeentebestuur zich, met betrekking tot het woonruimte-vraagstuk, geplaatst ziet. Ook wordt op prijs gesteld de samenwer king met de kantonrechter, waardoor het veelal mogelijk is gebleken een zodanige schikking te treffen* dat veel leed kon wor den voorkomen. Het laat zich aanzien, dat het aantal uit zettingen wegens huurschuld zal toenemen. De verhoogde kosten voor levensonderhoud en de te verwachten huurverhoging zullen stellig huurders, zelfs in aanmerking genomen een eventuele compensatie, die tot dusver hun huurpenningen regelmatig kon den voldoen, voor grote moeilijkheden plaatsen. De makelaars reikten 4709 vergunningen uit en voerden in 5811 gevallen controle uit. Afgewezen werden 703 aanvragen be treffende inwoning en 305 voor zelfstandige bewoning. De adviescommissie vordering woon ruimte kreeg 45 voorstellen te behandelen, te weten 44 tot vordering van gedeeltelijke zelfstandige of zelfstandige woningen en Door twee van de vier resterende partijen tegen DDV te winnen heeft Leimonias 1 beslag gelegd op het kampioenschap van Ne derland van de K.N.L.T.B. De uitslagen luiden: Heren enkelspel: Nolten verliest van Dehnert 26, 36. Dames enkelspel: mej. Hevel verliest van mevr. Rinkel 4—6, 06. Heren dubbelspel: Van der Kruk en Van Loon slaan drs. Rinkel en Dehnert 64, 75. Voor de hoofdklasse B van de K.N.L.T.B. won Philharmonie (Tilburg) in Haarlem met 93 van de Haarlemse L.T.C. De gedétail- leerde uitslagen luiden: Heren enkelspel: Weidema verl. van mr. Tamineau 16, 36; Hooyen verl. van drs. Timmers 06. 46; mr. Erdman verl. van Pastoor 64, 36. 57; Mohn verl. van jhr. Mesmaekers 0—6. 75, 36. Dames enkelspel: mej. Schraagen verl. van mej. Grosveld 36, 36; mej. Goeting slaat mej. Van Hall 57. 61. 62; mej. Goeting slaat mevr. Mesmaekers 61, 62. Heren dubbelspel: Hooyen en Weidema verl. van mr. Tamineau en Kessels 911, 3—6; Mohn en mr. Erdman verl. van drs. Timmers en Pastoor 4, 16, 16. Dames dubbelspel: mej. Schraagen en mej. Goeting slaan mevr Mesmaekers en mej, Grosveld 6—2, 6—4. Gemengd dubbelspel: mej. Goeting en Wei dema verl. van mej. Grosveld en Pastoor 46, 2—6; mej. Goeting en Hooyen verl. van mevr. Mesmaekers en mr. Tamineau 5—7, 7—9. een tot vordering van een gedeelte ener woning. 30 voorstellen werden toegewezen, 5 afgewezen, 3 aangehouden en 7 ingetrok ken. Het aantal ingeschreven onhoudbare ge vallen is' in de loop van het jaar 1951 ge stegen van 160 tot 182 (27 diversen, 32 met medische indicatie, 66 grote gezinnen en 57 gezinshereniging). Het aantal zeer urgente gevallen steeg van 1518 tot 1604, het aantal gegadigden voor huisjes voor ouden van dagen van 96 tot 138. In de loop van het jaar kwamen 2614 brieven over inwoning en 2466 over zelfstandige bewoning binnen. Er lieten zich 111 gezinnen inschrijven bij de interlocale woningcentrale. 40 zijn door de woningcentrale met woningruil ge slaagd. Woensdag 11 Juni hoopt de heer D. C. Houtgraaf te Bloemendaal en vroeger be kend als de knappe schutter van Bloemen daals Commando, zijn tachtigste verjaardag t* herdenken. Al jong toonde hij een goed verenigings man te zijn. Hij behoorde tot de oprichters van de Christelijke Jongelingsvereniging „Obadja" waarvan hij jaren de ijverige secretaris bleef. Tevens bekleedde hij de functie van penningmeester van de Christe lijke zangvereniging „Aavendo". De heer Houtgraaf had belangstelling voor de schiet sport en hij sloot zich aan bij Bloemendaals Commando, welke vereniging onder voorzit terschap van de heer A. Koolhoven een ver maarde reputatie in Noordholland genoot-. In 1906 kwam de heer Houtgraaf voor het eerst uit als korpsschutter voor Bloemendaals Commando op buks en cylindergeweer in een wedstrijd te Hilversum, gevolgd in dat jaar in een wedstrijd op groot geweer, ter gele genheid van een jubileum van de Weerbaar heidsvereniging „Voor Vaderland en Ko ning" te Haarlem. Bloemendaals Commando behaalde 204 overwinningen, de heer Houtgraaf kwam op 156 van deze wedstrijden als korpsschutter uit, In de stedenwedstrijd in 1917 werd hij kam pioen buks. In de personele en vrije wedstrijden blonk hij immer uit en behalve ruim honderd médailles, vertonen 'kamers in zijn huis allerlei kunstvoorwerpen, schilderijen, enz. De gemeente Bloemendaal gaf verleden jaar een zeer interessant boekie uit „Be schrijving van Overveen en Bloemendaal 1880—1890, een historische en topografische verzameling", waarvan de auteur, de heer Houtgraaf, de dank van gemeentebestuur en ingezetenen heeft mogen ontvangen. Nacht van 8- op 9 Juni KW 3 7 k.: KW 85 5 k.; KW 5 9 k.: KW 110 4 k.; KW 6 10 k.; KW 176 5 k,;;KW 14 2 k.; KW 173 1 k.; KW 23 5 k.; KW 130 1 k.; KW 25 15 k.; KW 151 10 k.; KW 73 5 k.; KW 167 4 k.: KW 138 7 k.; KW 22 18 k.; KW 147 5 k.; KW 45 4 k.; KW 54 5 k.; KW 127 1 k.; KW 140 11 k.; KW 141 1 k.; KW 86 3 k.; KW 83 14 k.: KW 38 1 k.; KW 18 1 k.: KW 20 2 k.; KW 29 2 k.; KW 49 3 k.; KW 78 17 k.: KW 15 2 k.: KW 42 2 k.: KW 43 1 k.: KW 44 27 k.: IJM 74 3 k.; IJM 75 9 k.; SCH 51 5 k.; SCH 107 5 k.; SCH 353 3 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 24 kantjes. Scheveningen: 14 kantjes. Katwijk: 6 kantjes. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Neder 1. 47 89 89 A.K.U 12914 130 Unilever 164% 163% Philips Gloeil. 145% 146 Kon. Petroleum 292% 291 A'dam Rubber 86 78 ex div. Hull. Amer. Lijn 141 141 N Scheepv. Unie 126% 126% H.V.A 85% 83 Deli Mij 72% 72 Amsterd. Bank 152% 152% Rotterd. Bank 155 155 Twentse Bank 156 156 Anaconda Copper 44% 44% Bethlehem Steel 50 50 Republic Steel 41% 41% Shell Union 77% 79% 44% 23% ge„pl. U. S. Steel 38% 39% N. Unilever 158 157% Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" zal op Donderdag 26 Juni onder leiding van Nico Hoogerwerf en met medewerking van Haarlems Vrouwenkoor onder leiding van Rie Schouten voor de zesde maal een concert voor Ouden van Dagen en voor Invaliden geven in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Regenten van de Haarlemse hofjes, direc trices van tehuizen van Ouden van Dagen enz. welke over toegangskaarten willen be schikken worden uitgenodigd deze aan te vragen bij het secretariaat van „Caecilia", gebouw „Cultura", Jansstraat. Autobezitters die op de avond van het. con cert gebrekkige ouden van dagen naar- en van het concert willen vervoeren wordt ver zocht zich daarvoor aan te melden onder opgave van het aantal beschikbare zit plaatsen. De Amerikaanse blijspelschrijver Norman Krasna, wiens „Liefde per luchtpost" hier al door talloze amateur-gezelschappen met veel succes is opgevoerd, heeft nog een tweede demobilisatie-comedie in dezelfde trant geschreven, dat een veel aardiger kijk- en hoorspel is dan zijn onbenullige Nederlandse titel: „Mary, ik hou van je" zou doen vermoeden. De jonge Amerikaan se sergeant John Lawrance komt na drie jaar frontdienst met groot verlof naar huis om zijn beminde Senatorsdochter naar het altaar te voeren, maar voordien moet hij nog even scheiden van een variété-artiste Lily, waarmee hij in Engeland pro forma getrouwd is, om een reeds eerder gedemo biliseerde wapenbroeder, Fred Taylor, die op het meisje verliefd is, snel met zijn bruid te herenigen. Helaas blijkt Fred in middels met een ander getrouwd te zijn en bovendien wenst de Senatorsdochter nu zonder verder verwijl met haar geliefde sergeant te trouwen, zodat deze laatste slechts de keus heeft tussen bigamie plegen of zijn schijnhuwelijk opbiechten. Inplaats daarvan smeedt hij met zijn trouweloze vriend Fred allerlei plannen om tijd te winnen voor de scheiding met Lily, waar bij hij echter hoe langer hoe dieper „in de pürée" raakt en zelfs het ganse departe ment van defensie aan het wankelen brengt. De intrige zelf mitsgaders de onvermijdelijke happy ending, onderscheidt zich weinig van die van vele kluch ten van soortgelijk kaliber, maar Krasna is een meester in het scheppen van koste lijke situaties en frisse, geestige dialogen, zodat de lachspieren werkelijk wel aan hun trek komen, wanneer dit vrolijke geval in een vlot tempo op de planken gezet wordt. En aan dat tempo ontbrak weinig of niets tijdens het tweetal opvoeringen, dat de Ramplaanspelers Zaterdag en Zondag in Overveen van deze militaire klucht voor een talrijk, maar wel wat rumoerig publiek gaven. Het prettige van dit stuk is, dat de figuren die het bevolken en de stemmingen die zij hebben uit te beelden, zoveel ruimte voor persoonlijke interpretatie laten en desnoods tot in het caricaturale overdreven kunnen worden, zonder dat dit aan tekst of handeling afbreuk doet. Daarvan hebben verschillende Ramplaanspelers dan ook een dankbaar gebruik gemaakt, in de eerste plaats Ab van Deelen, die als het onvrij willig middelpunt van al deze huwelijkse verwarring volop de gelegenheid gebruikte om zijn lang niet geringe mimische talenten de vrije loop te laten. Alleraardigst was ook de koddig martiale generaal Biddle van Cas Helwes, naast wiens soldateske schertsfiguur Cees Stroosnijders markante wereldwijze Senator McKinly voor een uit stekend tegenwicht zorgde. Een ander ver makelijk contrast leverden de reeds ge noemde sergeant van Ab van Deelen met zijn „buddie" Fred Taylor, waarvan Her man Langeveld een voorbeeldige schlemiel maakte. De damesrollen waren over het algemeen iets zwakker bezet, maar zij boden dan ook minder gelegenheid tot kleurige typeringen. Regisseur Jaap van der Veldt had geen details over het hoofd gezien, die tot de juiste sfeer van het geval konden bijdragen; décors en costumes waren tot in de puntjes verzorgd. H. C. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Medan f 20.400; Catharina Duyvis f21.500. Loggers: KW 104 f2740; KW 24 f2100; KW 91 f2740; KW 89 f3500; KW 41 f2950; KW 84 f2800; KW 114 f 2040: KW 108 f 1700: KW 125 f2520; KW 169 f 2270; KW 107 f 2470; IJM 204 f 1300; SCH 7 f 6290; WR 33 f3100. Kotters: IJM 230 f 1730: IJM 277 f 1780; IJM 11 f 2130; TJM 248 f 1590; IJM 276 f 1590: RO 3 f 1840; AM 17 f2530; AM 13 f2280; KZ 3 f 500; BR 50 f160; KW 53 f 2530; KW 57 f 1890; KW 12 f 1340; KW 27 f 1900; KW 210 f2000; KW 98 f2300; KW 31 f 1500: KW 133 f 2000; KW 34 f 1300; IJM 53 f 1610. In 1946 heeft het districtsbureau Weder opbouw Boerderijen een schuur gebouwd aan de Biezenweg in Santpoort, ten gerieve van de landbouwer C. Rutte Rzn. Thans is het perceel door de gemeente onteigend en het districtsbureau voor Wederopbouw en Huisvesting is bereid de verkoop te aan vaarden tegen de somma van 1350. De gemeente zal dus nu de schuur voor ge noemd bedrag kopen en het object betrek ken in de verpachting van de aangrenzende percelen. Nadat Zaterdagmiddag op het Raadhuis plein de sneltekenaar Harry Dikmans de vele omstanders wederom verbaasd had met zijn geestige caricaturen van ver schillende om hem heen verzamelden, werd de drukte op het Raadhuisplein des avonds na 8 uur voortdurend groter en verdrong zich omstreeks 9 uur een grote schare kooplustigen bij de marktkramen, tijdens de marktavond, die het winkelweek-comité ter sluiting van de winkelweek ook dit jaar weer had voorbereid op Grote Krocht en Raadhuisplein. Het publiek liet zich de vele koopjes, die ook nu weer, gedurende de enige marktavond die Zandvoort per jaar bezit, waren te halen, niet ontgaan. Om acht uur arriveerde op de markt burgemeester mr. H. M. van Fenema met zijn echtgenote, die zich eerst naar de mu ziektent begaf, waar aan mevrouw Van Fenéma namens het winkelweek-comité een bouquet anjers werd overhandigd. Zij stelde met een draai aan het wiel het rad van avontuur in werking, waar talrijke luxe en gebruiksvoorwerpen op werden verloot. Nog lang nadat markt en rad gesloten waren, bleef in het dorp een gezellige be drijvigheid heersen. Zandvoort kan op een zéér geslaagde winkelweek, ter opening van het seizoen terugzien. In elk geval zal men tot de overtuiging gekomen zijn, dat het organiseren van weinig kostende evene menten, als b.v. het optreden van plaatse lijke verenigingen, waard is, meermalen per seizoen te worden herhaald. In de oude Hervormde kerk van Zand voort is Zondagavond kerkmuziek ten ge hore gebracht door het Hervormd Kerk koor onder leiding van Herman Dees. Twee belangrijke factoren waren het, die zich deze avond voortdurend, zowel bij koor als solisten, aan ons opdrongen: een fraaie toonzuiverheid, doch daarnaast een gemis aan bezieling. Een uitzondering hierop vormde het stra lend gezongen Sanctiis van Clemens non Papa, waarin het koor zichzelf overtrof, een prachtig stukje koormuziek. Avond zang van Calvisius en Onze Vader van Praetorius vonden eveneens een devote verklanking, O Crux Ave van da Pales+rina bracht de onevenwichtigheid in de samen zang. Van Mendelssohn Bartholdy vertolkte het koor met orgelbegeleiding van Louk Nelissen koren, aria's en recitatieven uit Psalm 42, waarbij men helaas niet het slot koor had gevoegd. Tineke van Raalte zong de sopraan-soli. Indrukwekkend tenslotte bracht het koor Bach's machtige koraal: „Wachet auf, ruft uns die Stimme" ten gehore. Tineke van Raalte bracht een gave ver tolking van de psalmen 139 en 122 van Constamtijn Huygens, „Liebste Herr Jesu" en „Dir, Dir Jehova will ich singen" van Joh. Seb. Bach, van welke componist de organist Louk Nelissen onder meer „Praeludium en fuga in f kl." speelde. Een oorspronkelijk door B. en W. ge dachte buitengewone raadsvergadering op Dinsdag 10 Juni, o.a. ter behandeling van een voorstel tot het reserveren van grond aan de Zandvoortselaan aan het einde van de Dr. Gerkestraat, voor een aldaar te bou wen nieuw verzorgingshuis voor ouden van dagen, wordt verschoven naar de gewone raadsvergadering, die op Dinsdagavond 24 Juni is vastgesteld. Zaterdagavond heeft het Aerdenhouts Kindertoneel het sprookje „Assepoester" opgevoerd in een alleszins passende om geving in Bennebroek. én wel „De Sprook jestuin van Moeder de Gans". Dit is een openluchttheatertje, dat mevrouw W. Smits naar haar inzichten met hulp van haar kinderen en een tuinman heeft aangelegd. Haar oudste dochter, Erie Smits, die bij de opvoering met veel expressie het sprookje vertelde, heeft haar door haar toneelaspiraties op dit idee gebracht. Twee jaar geleden begon de moeizame ontgin ning van een stukje woeste grond in haar tuin en waar toen de vlierstruiken nog welig tierden strekte zich nu een keurig gazonnetje uit, begrensd door de décors en een vijvertje, waarin een koppel eenden gratis van de voorstelling heeft genoten. Het vorig jaar werd in De Sprookjestuin van Moeder de Gans ook al een opvoering gegeven maar toen bleek dat het publiek te weinig ruimte had. Nu was deze ruimte zo uitgebreid, dat 300 grote en kleine toe schouwers er een plaats konden krijgen. De aantrekkelijke opvoering, die vooral toen de verlichting was aangestoken een idyllisch karakter kreeg, werd nu en dan onderbroken door luide interrupties van Moeder de Gans persoonlijk. Het is de bedoeling van mevrouw Smits deze opvoering nog door vele andere te laten volgen, waarbij de voorkeur wordt gegeven aan sprookjes. Met meer dan 35 stralen heeft de Schiedamse brandweer Zaterdag een hevige strijd gevoerd tegen een van de grootste oppervlaktebranden, die in 'jaren in Schiedam heeft gewoed. De brand ontstond in een van de oudste delen van Schiedam, gelegen tussen j het Groenewegje en de Schie. De schade wordt op honderdduizend gulden geraamd. I BINNENLAND In Amsterdam is Zaterdagmiddag de 37-jarige motorrijder B. A. M. van R. bij het nemen van een bocht op de Nieuwe Hemweg teegn een lichtmast gereden. De motorrijder en zijn 23-jarige duopassagier A. J. V. zijn in zorgwekkende toestand naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. Daar is B. van R. overleden. De directie van Avifauna te Alphen aan de Rijn heeft nog geen vergunning voor het dansen op Zondag verkregen, hoewel Gede puteerde Staten het besluit van de Alphense gemeenteraad om het dansen op Zondag te verbieden, heeft vernietigd. De -wethouder van Financiën die tijdens de vacantie van de burgemeester optreedt als loco-burgemees ter, heeft een dansvergunning aan Avifauna geweigerd. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij viel op no. 16160 f 20.000. Dinsdag zal de nieuwe Friese Brug bij Alkmaar door de minister van Verkeer en Waterstaat officieel voor het verkeer worden geopend. Dit betekent een belangrijke ver betering voor het verkeer in de richting Hoorn. Enkhuizen en Purmerend. Op verzoek van de politie te Rotterdam is in Montargis in Frankrijk aangehouden de 29-jarige J. van der H. uit Rotterdam. Van der H. wordt er van verdacht onlangs ten nadele van een notaris te Rotterdam f 30.000 te hebben verduisterd. In een Duits tijdschrift heeft een be richt gestaan, dat er in Edam een Rita Hay- worth-museum zal worden gesticht door de kaashandelaar De Groot, die onder meer een borstbeeld van Rita uit kaas laat ver vaardigen. Edam is er nogal van onderste boven, want men weet niets van een nieuw museum af. De kaashandelaar De Groot is er onbekend. De Australische minister-president, Ro bert Menzies, zal Dinsdagochtend per K.L.M. uit Londen op Schiphol aankomen voor een kort bezoek aan ons land. De heer Menzies zal de gast zijr van de Nederlandse regering. In Breda is de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer gehouden, waarin de voorzitter, mr. A. Jonker, het aan de ANVV ontvallen bestuurslid jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft herdacht. Hij deelde verder onder meer mede, dat het bedrag, dat in 1951 door Nederlanders voor touristische reizen naar het buitenland aan deviezen werd besteed f 83 millioen groot was. Te Amsterdam is opgericht de N.V. Europese Publiciteits Maatschappij, die het weekblad „De Haagsche Post" heeft gekocht. Dit blad zal onder redactionele leiding ko men van mr. G. B. J. Hilterman. De heer H. A. Lunshof maakt deel uit van de hoofd redactie. Op Huize Doorn is na een langdurige ziekte op 68-jarige leeftijd overleden majoor S. W. A. A. F. C. von Ilsemann, oud-vleugel adjudant van wijlen keizer Wilhelm II van Duitsland. Majoor Von Ilsemann is in 1918 met de keizer naar Doorn gekomen. De herdenkingspostzegels in afwijkende kleuren, die, naar aanvankelijk de bedoe ling was, alleen op de I.T.E.P. verkocht zou den worden, zullen thans ook verkrijgbaar worden gesteld voor hen, die deze tentoon stelling niet kunnen bezoeken. De P.T.T.- kantoren verstrekken nadere inlichtingen. De leerlingen van de danscursus 1951 1952 Soestdijk. waartoe ook de prinsessen Irene en Margriet behoren, hebben tot be sluit van het seizoen een uitvoering gegeven in het Plankenierstheater te Huizen. Deze uitvoering, waaraan ook prinses Marijke enkele ogenblikken haar medewerking ver leende. werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prinses Beatrix. De opbrengst was bestemd voor de Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars. HAARLEM EN OMGEVING Zondagmorgen reed een tienjarige jon gen uit Aerdenhout in snelle vaart per fiets van de Aerdenhoutduinweg naar de Eiken laan en botste tegen een auto, komende uit laatstgenoemde laan. De jongen liep snij- wonden aan het gezicht op en is naar de Maria-stichting overgebracht. Na verbonden te zijn kon hij weer huiswaarts keren. Willem Ravelli (bas bariton) en Piet Hal- sema (orgel) verlenen Donderdagavond 12 Juni medewerking aan het concert dat in de Julianakerk aan de Kloosterstraat ter gele genheid van het tienjarig bestaaan van het kerkkoor der Nederlands Hervormde ge meente Schoten gegeven wordt. Na het sluiten van de cafés te Zandvoort ontstond vannacht om twee uur een vecht partij tussen een IJmuidenaar en een Haar lemmer. Eerstgenoemde was zodanig gewond, dat hij na verbonden te zijn naar het zieken huis Joannes de Deo te Haarlem moest wor den vervoerd. De Haarlemmer was op de vlucht geslagen. Hij werd echter bij zijn aan komst in zijn woonplaats aangehouden en aan de Zandvoortse politie overgeleverd. Een eenendertig-jarige Amsterdammer wilde vannacht om kwart over een Zandvoort per auto verlaten. Toen hij van de Halte straat de Schoolstraat inreed botste hij tegen een gevel. De auto werd zwaar beschadigd en de Amsterdammer liep lichte wonden op. De politie achtte hem niet bekwaam genoeg een auto te besturen en heeft hem naar het bureau van politie overgebracht, waar hij de nacht heeft doorgebracht. De burgemeester van Bloemendaal is deze week verhinderd spreekuur te houden. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 10 Juni des avonds van 8 tot 9 uur door George Ro bert bevat de volgende werken van César Franck: Choral I E maj.; Andantino B maj.; Fantaisie A maj.; Grande Piece symphonique. In de Planetenlaan te Haarlem is de 50- jarige postbode H. A. M. W. door een auto aangereden, toen hij zonder teken te geven links af de Ambachtstraat inreed. Hij moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd worden. De bestuurder van de auto, de Haarlemmer J. A. L. K., was pas zeventien jaar en had dus nog geen rijbewijs. Hij kreeg eén bekeuring. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer J. C. Lensvelt, Bloemendaal. Voor het eindexamen rijkskweekschool Haarlem zijn geëxamineerd zes candidaten. Geslaagd zijn de dames: A. M. Mandemakers te Haarlem; A. Mantje te IJmuiden; G. N. de Mink te Haarlem; T. Riemers te Haarlem. Voor de te Rotterdam .gehouden examens voor bibliotheekassistente slaagden de vol gende dames, allen leerlingen der gemeente bibliotheken van Haarlem en Heemstede: voor diploma A: H. v. Exter (Noordwijk a. Zee), E. v. Gasteren, K. Chalmers Hoynck van Papendrecht (Heemstede), H. de Maagd, G. Schreuder (Alkmaar), J. Timmers (Heem stede) en H. Verbeek (Heemstede). Voor diploma B: mevr. G. Walraven—Bussink (Zandvoort), Th. Coene en N. Wemerman. Bij het distilleren van hexamethonium- zout ontstond Zaterdagmiddag in een labo ratorium in de Wilhelminastraat te Haarlem een ontploffing. Een begin van brand blaker de verf en behang. Het personeel doofde de vlammen zodat de brandweer, die na enkele minuten met een ladderwagen, een motor spuit en een commandowagen voorreed weinig meer te doen had. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8