Uitstekende demonstratie van Haarlemse turners r ÏPOIT B- ■Clowntje Riek WEEK! Programma van de Sportweek Frans nieuwtje: rijwiel in étui Henk Bakker laat Amor verstoppertje spelen „KVP is bondgenoot bij socialistisch beleid" Aardbeien plotseling veel goedkoper DINSDAG 10 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Negende Haarlemse Sportweek I 952 Commissie bestudeerde Duitse vislossystemen Cricket Engeland wint eerste testmatch tegen India Voor de kinderen Handbal Nederland verliest van Zwitserland Katholieke ondernemers in bollenbedrijf Amateurtoneel Nederlands stuk geplaatst in Edinburgh Festival FEUILLETON De fluistercampagne De heer Weiter: Partijtje naar de Amerikanen „Santhaes" tegen „Sinjewel" Van vroeg in de avond, tot het moment dat het voor het beoefenen van sport in de open lucht te donker was geworden hebben gisteravond zeer vele Haarlemmers ge noten van het vervolg van het programma van de negende Haarlemse Sportweek. Zowel bij de handbalwedstrijden op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruyn straat als bij de voetbalwedstrijd op het E.D.O.-terrein, de basketball-wedstrijd in Haarlem-Noord, de volleybalwedstrijd in het Zaanenplantsoen en de tumdemonstraties op het terrein aan de Kleverlaan was de publieke belangstelling groot. TL 14 JUNI HAARLEM Vooral aan de Kleverlaan. En dat mag tot tevredenheid stemmen. Het aantrekken van publiek en dus het winnen van turn- beoefenaren was toch een van de doel stellingen van het Sportweek-comité. Degenen, die geregeld turftdemonstraties bezoeken zal het namelijk opgevallen zijn, dat reeds vele jaren het overgrote deel der gymnasten uit dames en meisjes bestaat en het aantal mannelijke deelnemers steeds zeer gering is.' Hoewel dit euvel algemeen bekend is en bij de verschillende gymnastiek-organisaties vele malen ter sprake is gebracht en voor stellen zijn gedaan om te trachten tot een grotere belangstelling van de mannelijke jeugd voor de gymnastiekbeoefening te ko men, zijn de resultaten tot heden maar heel pover gebleven. Bij de Zaterdagavond en Zondagmiddag gehouden demonstraties is ook'weer geble ken, dat men voor massale nummers vrijwel steeds op de vrouwelijke gymnasten is aan gewezen. Het comité Sport week Haarlem heeft ook aan dit onder deel van de alge mene sportbeoefe ning aandacht ge schonken en voor gesteld, dat in de Sportweek naast het optreden op de pleinen in de stad, een paar avonden bestemd zullen wor den uitsluitend ter propagering van het turnen onder de jongens en heren, waarvoor een commissie werd samengesteld bestaande uit de heren K. Boersma, P. Rol en C. Smal. Deze commissie kreeg de op dracht, contact te leggen met alle in Haar lem gevestigde gymnastiekverenigingen om te komen tot één massale demonstratie en daarvoor een zowel voor de deelnemers als voor het publiek aantrekkelijk programma samen te stellen. Geslaagde demonstratie En zo vond bijgewoond door een buiten verwachting zeer groot aantal belangstel lenden gisteravond op het Gemeentelijk Sportterrein de eerste van een tweetal demonstraties plaats. Na een korte optocht achter de trommel- corpsen van Bato en Concordia, die tot één corps waren verenigd, stonden na de opmars de jeugdige gymnasten van Bato, Concordia. C.I.O.S. en V.O.L.O. (alle van de Kennemer Turnkring) van Leonidas (R.K. turnkring) en van de Culturele Sportbond broederlijk bijeen om te luisteren naar de woorden van de heer S, Heijers Jr., Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Haarlem, die het doel van deze demonstratie nog eens uiteenzette. Daarna volgde een massale vrije oefening, kort, maar correct uitgevoerd door alle gym nasten. De hindernisloop voor de kleinste jongens bracht spanning maar ook vaak gelach, omdat door het enthousiasme het doel wel eens voorbij gestreefd werd. Ook un oefeningen op en met lange banken wa ren attractief en vol leven. Het touwtrekken door de jongens van twaalf en dertien jaar was een nummer, dat bij uitstek geschikt was om op een terrein te demonstreren. De grondgymnastiek van de jongens veer tien en vijftien jaar was zeer behoorlijk, hetgeen ook van hun klassikaal brugturnen met ongelijke leggers gezegd kan worden. De jongens van dertien en veertien jaar lieten een goed nummer klassikaal boksprin gen zien: hun oudere makkers hadden het tremplinpaard voor hun rekening genomen Een deputatie van werkgevers en werk nemers uit het IJmuider vissershavenbe drijf heeft een bezoek gebracht aan enkele der grootste West-Duitse visserijhavens ter bestudering van de wijze waarop daar de lossing der vissersschepen plaats vindt en van de arbeidsverhoudingen aldaar, een en ander teneinde te onderzoeken of men te IJmuiden zijn voordeel zou kunnen doen met elders toegepaste losmethoden. De thans teruggekeerde deputatie deelt ons mede te hebben geconstateerd, dat in technisch-mechanisch opzicht de lossing in de Duitse havens weinig afwijkt van die in IJmuiden. De arbeidsverdeling en het sy steem van werken vertoonden echter aspec ten, die een nadere bestudering ten volle waard zijn. Uit de aard der zaak is het niet mogelijk, hetlossysteem van een andere eisen stellende markt zonder meer over te nemen, doch ongetwijfeld zal IJmuiden zich enige der nu opgedane ervaringen ten nutte kunnen maken. Verwacht mag worden, dat het door de deputatie uit .te brengen rapport aanleiding zal geven tot breedvoerige gedachtenwisse- ling met alle betrokken groepen en uitein delijk zal medewerken tot verbetering van de concurrentie-mogelijkheden voor de haven van IJmuiden. en lieten aan negen paarden tegelijk vele fraaie sprongen zien, waaronder ooit over slagen. Tot zover was alles op massa-werk inge steld (8 a 10 toestellen tegelijk). Het laatste nummer was meer individueel turnen. Hier zagen wij jongens van G.I.O.S. met laag brug, de jongens van Bato met hun bekende num mer springkast, terwijl een groepje heren van Bato, waaronder de heer K. Boot Jr., kampioen van Nederland, ons vergastte op een korte serie fraaie oefeningen aan hoog- rek. Hoewel hier verenigingen van verschil lende richtingen aan het werk waren, is, met het speciale doel voor ogen. een zeer goede samenwerking tot stand gekomen. Mogelijk kan dit in de toekomst nog lei den tot tumdemonstraties, waarbij dan bij een bepaalde gelegenheid de jongens van alle verenigingen tegelijk een vooraf inge studeerde oefening demonstreren, gevolgd door een oefening van alle heren, meisjes of dames. Het is te hopen, dat de demonstratie van Donderdag aanstaande op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat evenveel succes mag hebben als die van gisteravond. De gymnasten hebben het zeker wei verdiend. HaarlemHillegom 11 De vele voetballiefhebbers, die naar het EDO-terrein waren getrokken met de be doeling daar een aardige wedstrijd te zien, zullen na afloop zeker niet met een teleur gesteld gevoel huiswaarts zijn gekeerd. Het Haarlems B-elftal en een versterkte ploeg van Hillegom hebben voor een partij voetbal gezorgd, die technisch dan wellicht niet op een bijzonder hoog plan stond, maar die toch attractief genoeg was om de ruim twee dui zend bezoekers tweemaal drie kwartier aan genaam bezig te houden. Men kreeg een gelijkopgaande strijd te zien, waarbij zich aan beide kanten fraaie scoringskansen voordeden. De Haarlemse defensie had voor de rust een fel Hillegoms offensief te doorstaan en bij een van de aan vallen scoorde Heemskerk. Hoewel de Haar lemmers enige enthousiaste pogingen voor de gelijkmaker ondernamen, kwam in de stand voor de pauze geen wijziging meer. In de tweede helft pakte Haarlem de zaken stevig aan en nadat Dreyer voor de gast heren gelijk had gemaakt, ontspon zich een spannende strijd om het winnende doelpunt. De Hillegomse aanvallers belaagden het Haarlemse doel vele malen, maar met de spelende TYBB-spil Smit aan het hoofd wis ten de gastheren meester van het terrein te blijven. Het laatste kwartier kenmerkte zich door een groot aantal gemiste kansen, waar bij Haarlem noch Hillegom kans zag een overwinning te behalen. Volleybal Op een plantsoentje oo de hoek van de Zaanenlaan nabij het Marnixplein werden gisteravond twee volleybaldemonstraties gegeven voor een vrij groot aantal toe schouwers. Eerst speelden de dames van de Politie Sport Vereniging (P.S.V.H.) tegen een ge combineerd B-team. Deze wedstrijd werd een gemakkelijke overwinning voor het B- team en van veel spanning was er dan ook geen sprake. Er werden vier games gespeeld die allen door het B-team gewonnen werden: 15—5; 35—7; 15—5 en 15—9. Hierna werd er een herenwedstrijd ge speeld tussen V.C.R. en Die Raeckse. Deze wedstrijd was veel aantrekkelijker. Er werd af en toe zeer goed gespeeld, al was het natuurlijk jammer dat de laagstaande zon DOOOOOOOOOOC Het programma van de negende Haarlemse Sportweek vermeldt voor vanavond: WIELRENNEN: Wielerwedstrijd in de omgeving van de Delftlaan voor nieuwe lingen en amateurs 19 uur. TURNEN: Demonstraties van Concordia (Zaanenplantsoen) en Turnlust (Pla- dellaplantsoen19 uur. ATHLETIEK: Wedstrijden voor dames en junioren op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat, 19 uur. Het zijn als vanouds de estafettes voor jongens en meisjes scholieren en verenigingsploegen. Deze zijn verdeeld in de leeftijden van 14 en 15 jaar, van 16 jaar en ouder en voorts nog een verenigingsestafette voor dames. Het programma is: 4 x 60 m. meisjes 14 en 15 jaar (in 2 series); 4 x 60 m. meisjes 16 jaar en ouder (in 2 series); finale 4 x 60 m. dames; finale 4 x 60 m. meisjes 14 en 15 jaar; finale 4 x 60 m. meisjes 16 jaar en ouder; 4 x 60 m. jongens 14 en 15 jaar (in 2 series); 4 x 60 m. jongens 16 jaar en ouder; finale 4 x 60 m. jongens 14 en 15 jaar; finale 4 x 60 m. jongens 16 jaar en ouder. Deelnemende scholen zijn: Christelijk Lyceum, Bronstee-school, Klaas de Vries-sehool, Meisjes H.B.S. Tempeliersstraat, Ketelaar-school en Am bachtsschool, terwijl van athletiekclubs Holland en Gita hebben inge schreven. VOLLEYBALL: Wedstrijd tussen H.V.S. en B.G.V. (dames) en tussen C.I.O.S. 2 en H.V.S. 2 (heren) op het Leidseplein, 19 uur. HONKBAL: Wedstrijd tussen Schoten A en Rooswijk A (junioren) op het terrein van T.Y.B.B. aan de Schal wij kerweg, 19 uur. OOOOOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC zo'n grote invloed op het spel had. Alle games werden dan ook gewonnen, doordat de tegen standers die met de zon in 't gezicht speel den de bal niet goed of te laat zagen. Zodoen de werd het een gelijk spel 22. De stan den waren hier: 3—15; 156; 515 en 156. Handbal Op het intieme veld aan de Van Oosten de Bruynstraat hebben ook de handballers zich Maandagavond ingespannen hun sport op waardige wijze te demonstreren. Iets waarin zij uitstekend slaagden. Het begin was al direct goed door het verrassend goede juniorenhandbal, dat de meisjes van Con- cofdia en het Haarlemse Schoolteam lieten zién. Beide ploegen speelden met veel enthousiasme voor het eervolle resultaat, waarbij de krachten elkaar niet veel ont liepen. Dat de Concordiameisjes met 31 aan het langste eind trokken, danken zij wel aan haar grotere wedstrijdroutine. Ook het vertoonde spel bij de herenont moeting gaf alle reden tot tevredenheid voor de vele belangstellende handballiefhebbers. Traditiegetrouw was de wedstrijd tussen In slechts drieënhalve dag is de eerste als vijfdaagse bedoelde testmatch tussen Engeland en India geëindigd. De Engelsen wonnen na een uiterst zwakke tweede innings van de Indians (165 all out) met drie runs en zeven wickets. De Engelsen, die bij de lunch Maandag middag reeds twee en tachtig van de hon derd vijf en twintig voor de overwinning benodigde runs hadden gemaakt, hadden weinig moeite om het totaal van de Indians te passeren. Bij 128 voor het verlies van drie wickets werd gestopt en had Engeland met drie runs en zeven wickets gewonnen. De scores in de tweede innings van En geland waren: Hutton b. Phadkar 10 Simpson c. Mantri b. Ghulem Ahmed 51 May c. Phadkar b. Ghulam Ahmed 4 Compton not out 35 Graveney not out 20 Extra's 8 Totaal voor het verlies van 3 wickets 128 Val der wickets: 1642—89. De bowlingscijfers van de Indians luid den: Phadkar 211, Ramchand 430, Ghulam Ahmed 372, Hazare 110, Shin- de 8—0. De piloot kon nu duidelijk zien, dat er een negertje aan boord van het bootje was Die zwaaide om hulp! We zullen hem moeten helpen, als we kunnen, zei de piloot. Ik geloof, dat hij al ver gevaren moet hebben met dat kleine schuitje! Maar hoe kunnen we dat doen? vroeg zijn makker. We zouden kunnen proberen, een touwladder te laten zakken en dan zien, of we hem daarmee in het vliegtuig kunnen halen, bedacht de piloot. Dat zouden ze dan maar proberen. De piloot stuurde het vliegtuig vlak boven de golven en draaide daar in het rond om het bootje heen. Inmiddels liet de ander het touwladdertje zakken. Ik denk, dat ik maar op de ladder ga staan en hem probeer te pakken! zei hij. En hij deed het. Terwijl de piloot het vliegtuig vlak over het bootje liet gaan, stond de ander op de touwladder en stak zijn ene hand uit. En jade tweede keer lukte hetHij greep de hand van het negertje en trok hem uit de boot. Houd je goed vast, riep hij. Concordia en Rapiditas fel, maar sportief. En al was Concordia beslist sterker dan Rapidilas '31, eenzijdig werd het duel geen ogenblik dank zij het volharden van Rapi ditas. Het verschil in kracht lag voorname lijk in de aanvalslinies, waarbij die van Con cordia over een beter combinatietalent be schikte dan de tegenpartij. Het resultaat van de uitstekende partij werd een 12—6 zege voor Concordia. Op de speelplaats van de J. C. Coen- school in Haarlem speelden voorts de basket ballheren teams van Oosterkwartier en An tilopen tegen elkaar. Oosterkwartier won met 51—38, nadat de stand bij rust 20—14 was geweest. Ook hier was de belangstelling groot. Zwitserland heeft in de eerste wedstrijd, die het in het tournooi om het wereldkam pioenschap handbal speelde, duidelijk te kennen gegeven, dat het een serieuze gooi naar de titel gaat doen. Het Nederlands elftal is, na met rust reeds met 6-2 te heb ben achtergestaan, met 13-5 het slachtoffer hiervan geworden. In groep 2 werd in Luzern de wedstrijd gespeeld tussen DuitslandSaarland. Duitsland won met 19-2, ruststand 12-1. De wedstrijd voor groep 1 tussen Oosten rijk en Spanje, in Rorschach gespeeld, werd een 20-10 overwinning voor de Oostenrij kers. De rust ging in met 8-5 voor Oosten rijk. Te Haarlem is de vierde algemene vergadering gehouden van de Katholieke vereniging van Ondernemers in het Bloem- bollenbedrijf. De heer C. Ph. Freriks deelde in zijn openingswoord mede, dat de vereniging de koninklijke goedkeuring heeft gekregen en dat hét ledental de 1000 nadert. Spreker be sprak voorts de belastingwetgeving en be toogde, dat een redelijke beloning ook in het zakenleven mogelijk moet blijven, wil men de energie op kunnen brengen om gezonde bedrijven te stichten en wil de xport niet in 't gedrang komen. Ten aanzien van reclame voor de bloembollen in het buitenland wil de vereniging samenwerken met andere organisaties. Het bestuur trad in zijn geheel af. In het nieuwe bestuur werden gekozen de heren Ant. Nijssen. Santpoort. N. Breg, Wervers- hoof, C. de Wit Czn., Bovenkarspel, G. Rood, Grootebroek, C. de Groot, Noordwijkerhout, P. S. van Leeuwen, Noordwijkerhout, P. Oosterveer, Lisse, S. Valkering, Limmen en J. A. Heemskerk, Hillegom. In Parijs heeft het jaarlijkse „concours Lepine" weer zijn poorten voor het pu bliek geopend. Op deze tentoonstelling exposeren honderden „kleine uitvinders'' de vaak wonderlijke pro ducten van hun vrije tijdsbesteding, want het uitvinden van nieuwtjes en verbete ringen op allerlei ge bied is een ware pas sie van de Fransen. Een der nieuwighe den, die thans op deze expositie getoond wordt is een op vouwbaar rijwiel, dat in een handkoffer kan ivorden opgeborgen en dat speciaal aanbevo len wordt voor zeer kleinbehuisden. In het laatstverschenen nummer van het Cremernieuws schrijft Henk Bakker: „Zelfs een dr. Willem Royaards, een der fijnzin- nigste toneelkunstenaars, die ons land ooit heeft gekend, schroomde niet een klucht als Het Gouden Haantje of De Sabijnse Maagdenroof op zijn répertoire te nemen. Het strekt hem tot eer, dat hij op zijn tijd het zwaarwichtige met voeten dorst te tre den." Het komt mij voor dat een dergelijk excuus voor het kiezen van een luchtig stuk amusement ten besluite van een wel besteed seizoen geenszins noodzakelijk is. Ik geloof trouwens dat het Royaards rheer tot eer strekte, dat hij zo volledig zijn talent in het geding bracht als het erom ging aan de eigenlijk daaraan onwaardige smaak van het publiek te voldoen. Maar het opvoeren van een gezonde klucht be hoeft allerminst verontschuldiging. Hoe dit ook zij, de letterlievende vereni ging „J. J. Cremer" heeft gisteren in de Haarlemse Schouwburg haar donateurs een kennelijk bijzonder genoeglijke avond be zorgd met de première van „Amor speelt verstoppertje" door Henk Bakker, in sa menwerking met J. W. van der Heiden ge schreven. Deze auteurs hebben een eigen aardige voorkeur voor het bor>t schilderen van het milieu van boven hun stand leven de kleine burgers. Zo maakt men in dit geval kennis met een groenteboer, die zich voor staatssecretaris moet uitgeven om te voldoen aan de hoogmoedswaanzin van zijn schoonzuster, die bovendien haar rentenie rende echtgenoot tot de rol van tuinman veroordeelt als hij het waagt in werkplunje de salon met deftige visite te betreden. De hieruit voortvloeiende misverstanden wor den nog verhoogd door enige in de buurt manoeuvrerende militairen, waarvan de rang omgekeerd evenredig is aan hun maatschappelijke positie, zodat men de zot ternij aanschouwt van ouders die alle mo gelijke moeite doen om hun huwbare doch ters aan de verkeerde man te koppelen. Zolang er overal in den lande nog ontel bare mensen te vinden zijn die dergelijke verwikkelingen het toppunt van vermake lijkheid achten, zullen deze nabloeiers van de ouderwetse Duitse kluchtstijl welig blij ven tieren. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de dialogen van dit stuk rijk zijn aan geestige wendingen, al gaan deze wel eens eventjes de perken van de goede smaak te buiten. Bovendien telt het een menigte kansen tot leuke typeringen, waar van de spelers van „Cremer" een dankbaar gebruik maakten. Over het algemeen was de rolbezetting voortreffelijk. In de eerste plaats moet Anneke de Wilde worden genoemd, die als de slome dienstbode, op een manier die haar duidelijk de favoriete van de zaal maakte, een geheel andere kant van haar talent dan gewoonlijk liet zien. Een bij zonder mallotige creatie. Een verrassing was ook de metamorfose van de toch waar lijk niet meer zo piepjonge Ar ie Mourik tot een boerse jeune premier, die er wezen mocht. Jacques Timmerman was met zijn martiale, in twee richtingen plooibare snor vooral in het laatste bedrijf zeer komisch als de tuinman-rentenier. Verder dienen nog de prestaties van Rie de Nooyer, Ag Koorenblik en Henk Bakker als de familie leden van laatstgenoemde gereleveerd te worden. Joop vari Doorn, Aad Stroman en Henk Telman waren de militairen, de laatstgenoemde met een Haags accent. Ans Drenth zorgde als de vrijlustige bakvis voor wat plezierige afwisseling. Van de jongste generatie kwamen Annerie Swane- veld en Wim Bekker voor het voetlicht. Het is verheugend, dat het Cremer-ensemble enige uitbreiding ondergaat. D. K. Vrijdag 13 Juni vertrekt de Nederlandse schrijver Ben van Eyselsteijn naar Schot land, waar hij tijdens het Edinburgh Festi val de eerste opvoering zal bijwonen van zijn stuk „Doubled, redoubled", dat in Ne derland onder de titel „De dubbelganger" ten tonele is gebracht door het voormalige Residentie Toneel met Fie Carelsen en Paul Steenbergen. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 62) Deze vragen en nog talrijke andere war relden door zijn hoofd, terwijl Brannigan gestadig doorging met zijn naspeuringen. Toen de zon begon te dalen, werd het gelukkig iets koeler, maar het beloofde toch een warme nacht te worden. Langzamerhand trokken de politieman nen naar West Wittering. Zij waren nog maar een halve mijl verwijderd van de plaats, waar Brannigan inspecteur Mei drum zou ontmoeten, toen er een radio boodschap kwam voor Brannigan. „Kom direct. Geloven wat gevonden te hebben." De twee wagens vlogen weg. Enkele minuten later reden zij voorbij een zomer huisje, dat vlak bij een ander stond. Inspecteur Meidrum sprak met een grote, bruinverbrande man, die in hemdsmouwen was. Vertel de hoofdinspecteur maar wat u mij zo juist hebt verteld, drong de in specteur aan. Dit is mijnheer Hollies, sir. Dat huis naast het mijne is van een kerel uit Wembley, die hier ieder jaar komt, begon Hollies. Hij heet Clarke en is evenals ik slager. Vanmorgen vroeg hoorde ik een auto voorrijden. Ik weet niet meer precies hoe laat het was. Ik dacht dat het Clarke was, want die heeft een auto, maar toen ik klopte, deed een lange man open. Hij leek wel een vreemde ling te zijn. Een vreemdeling?, herhaalde Branni gan. Ja, het was geen Engelsman. Maar wat hij dan wel is, dat weet ik niet. Ik heb het niet erg begrepen op vreemdelingen. Ik zeg altijd maar, dat een Engelsman goed genoeg voor mij is. „Hallo", zei ik. „Waar is Nobby?" „O", zei hij. „Hij zal hier wel over een paar dagen zijn. Hij vroeg mij om te komen logeren, omdat mijn dochter niet helemaal gezond is. Zij heeft zeelucht nodig." We praatten toen een tijdje, totdat hij zei dat iets stond aan te branden. Je hebt zijn dochter niet gezien?, vroeg Brannigan. Nee, die man zei dat zij rustte. Mijn vrouw zei toen, dat ze even zou gaan kijken, maar hij zei vrij onvriendelijk, dat het niet nodig was. En nu begint het gekke van de geschiedenis. Hollies wachtte even om meer indruk te maken. Ik liep op het strand, toen een politie man aankwam, die de mensen vroeg of zij soms een vreemdeling hadden gezien, die een meisje bij zich had. Ik luisterde naar wat die agent te vertellen had. De be schrijving, die hij van die vreemdeling gaf, scheen niet te kloppen met die van mijn In een verkiezingstoespraak voor de Haarlemse kieskring van de Katholieke Nationale Partij in het Concertgebouw heeft het Tweede Kamerlid de heer Weiter een uiteenzetting gegeven van het rege ringsbeleid in de afgelopen jaren. Hij ci teerde socialistische uitspraken, waarin te kennen werd gegeven, dat de P. v. d. A. in het kabinet reeds vele van haar doelstel lingen heeft kunnen verwezenlijken en dat zij een steeds sterkere machtspositie gaat innemen. „Ik heb de volle waardering voor de grote openhartigheid waarmee de socia listen hun streven bekend maken en laten weten in hoeverre deze zijn bereikt", zo zei de heer Weiter, „geen enkele Nederlan der zal ooit kunnen zeggen, dat hij in dit opzicht om de tuin is geleid met onware voorwendsels. Allen kunnen weten, waar het heengaat". De Katholieke Volkspartij heeft zich volgens de heer Wel ter bij de uitvoering van verschillende socialistische wensdromen een trouwe bondgenoot ge toond. Er zijn overigens ook sterke linkse groeperingen in de P. v. d. A„ die de K.V.P. een blok aan het been vonden voor een snelle verwezenlijking van dit programma. Dit roept de vraag op, of de K.V.P. deze ontwikkeling bewust heeft gewild of dat zij er tegen haar wil in is betrokken, het geen er dus zijns inziens op neer zou ko men, dat zij inderdaad slechts een blok aan het been van de P. v. d. A. is geweest. „Is dat een rol die overeenstemt met de waar digheid van de grootste partij in Neder land?" zo vroeg hij. Reagerend op de kwalificatie van „een sombere, oude man", die de heer Romme hem in een toespraak in Leeuwarden had toebedeeld, zei hij: „Hoe kan het ook an ders; dan moet de heer Romme mij maar niet zo somber maken. En niet alleen mij, want door het beleid, waar zijn partij aan meewerkte, heerst er in heel het land een malaise-toestand. Ik verbaas mij er over, waarom juist hij zich zo vrolijk en opti mistisch kan tonen in deze omstandighe den". Herinnerend aan de uitspraak van deze Katholieke leider, dat het werk van de K.N.P. geen betekenis had en volkomen vruchteloos was, vroeg de spreker zich af, waarom de heer Romme zich in zijn rede dan zo uitvoerig met hem bezig hield. Hij beantwoordde deze vraag dadelijk als volgt: „Dit blijft onder ons, maar ik ben het geweten van de heer Weiter. En wan neer dit spreekt voelt men zich niet zó plezierig". De heer Weiter leverde critiek op het socialistische streven om dr. Drees tot een nationale figuur te verheffen. Bij alle res pect, dat hij voor „deze oprechte Marxist" zei te hebben, kon hij de achtergrond waar tegen hij dr. Drees zei te zien, „de schaduw van het Indië-beleid, het verlies van ze ven-achtste deel van het koninkrijk", niet uit het oog verliezen. Voorts gispte de spreker de naar zijn oordeel nog onvol doende zuinigheid met 's lands middelen op de departementen en de belastingpoli- tiek waarin de P. v. d. A„ naar hij zeide, een van haai' idealen, de nivellering van de inkomens, aan het verwezenlijken is. Hij gaf zijn voorkeur te kennen voor een coa litiekabinet van K.V.P., A.R., C.H. en V.V. D„ „en indien de socialisten willen mee doen, graag, maar wanneer zij zich niet kunnen schikken in een nieuwe richting, dan niet". De heer Weiter memoreerde tenslotte een passage uit een rede van de P. v. d. A.- fractieleider in de Tweede Kamer, mr. Donkei's dat, indien de P. v. d. A.~er nog twee zetels bij wint, de socialistische rich ting van bestuur verzekerd zal zijn. Hij stelde er tegenover dat, indien hij er eens drie zetels bij zou winnen, er volgens zijn vaste overtuiging een eind zou komen aan de socialistische politiek. Maandagmiddag kwam de verwachte grote ommezwaai op de Kennemer aard beienveiling. De prijzen, die tot nu toe erg gunstig zijn geweest, daalden met een sprong. De aanvoer di'aaide aan beide Beverwijkse veilingen rond de 16000 manden. Tijdens de groentemarkt is er nog tot 4,per slof betaald, maar toen de aardbeienmarkt be gon, zakte de prijs hard. De Moulin Rouge is verkocht voor 2,003,20 per slof; de Madame Lefebre kreeg de zwaarste klap: hiervoor werd maar van 1,202,10 per slof betaald. In totaal 7000 doosjes van 1 pond werden naar Duitsland gezonden voor het Ameri kaanse bezettingsleger. Op het voetbalterrein aan de Kweekers laan wordt Donderdagavond een wedstrijd gespeeld tussen het winkelierselftal „De Santhaes" en het elftal van „Sinjewels"- drukkerij uit IJmuiden. Dat „De Sant haes" een goede partij voetbal weet te spe len, is door hen bewezen in de wedstrij den die gehouden zijn tegen de „Terras Boy's" en het artisten elftal uit Haarlem. De Sin jeweller's weten echter ook goed voor de dag te komen, zodat het Donder dagavond een spannende partij kan wor den. nieuwe buurman, en ik had het meisje niet gezien. Toen ik tegen koffietijd naar huis ging, klopte ik bij hem aan. Ik zei hem toen: „Je moet voorzichtig zijn. De politie informeerde naar vreemdelingen." Ik zei dit als grapje. Hij bedankte mij en vroeg of ik een goede kaart van de omgeving had. Hij wilde vogels gaan bestuderen. Ik ver telde hem toen, dat Thorney Island daar de beste plaats voor is, maar hij scheen het niet prettig te vinden, dat ik die plaats noemde. Hij zei, dat hij daar niet heenging. Thorney Island, hè?, herhaalde Branni gan langzaam. En is daar een groot vliegveld, maar naar de kant van de zee wonen er maar weinig mensen. Ik ging naar binnen, maar vijf minuten later zei mijn vrouw: „Tom, kom eens kijken." De kerel liep naar de garage, terwijl hij zijn arm geslagen had om een meisje. Zij scheen ziek te zijn, arm kind. Het leek net of zij slaapwan delde. Zij zag er aardig uit en had blond haar. Bob slaakte een kreet. Hij nam haar mee naar de garage. Even later reed hij met een grote donker blauwe wagen snel weg. Het viel mij toen op, dat de nummerplaat zo modderig was, dat je er niets op kon zien. Hij is niet meer teruggekomen. Ik ben toen gaan picknicken en ben nu pas terug. Mag ik die kaart even zien?, vroeg Brannigan. Hollies haaide haar. Had die man een potlood of pen in zijn hand, toen hij de kaart bekeek?, vroeg Brannigan plotseling. Ja, een potlood geloof ik. Waarom? Dat dacht ik al. Brannigan haalde een vergrootglas te voorschijn en bestudeerde zorgvuldig de kaart. Er staat een puntje bij West Thorney. Ma'ar hij zei, dat hij niet op Thorney Island vogels zou gaan bestuderen, protes teerde Hollies. Daar zullen wij wel achter komen. Mijnheer Hollies, u heeft ons een grote dienst bewezen. Laten we gaan. Brannigan, Bob, inspecteur Meidrum en de agenten renden naar de wagens en reden snel weg, nagestaard door een ver baasde slager. HOOFDSTUK XXV De politiewagens stdpten bij het bureau in Chichester. Brannigan, inspecteur Meidrum, die nog al stevig gebouwd en van middelbare lengte was, en Arlen stapten uit. We moeten een plan de campagne op stellen, verklaarde Brannigan. We kunnen niet zo maar als wilde mannen het dorp bestormen. Simpkins is zo'n gladde vogel, dat hij weg zou glippen, als hij ons in de gaten zou krijgen en dan zouden wij hem misschien wel voor altijd uit het oog verloren hebben. Dat kan hij toch nauwelijks doen met Judith bij zich, protesteerde Bob. Zijn been begon pijn te doen en hij kreeg last van de hitte. Hij begon enigszins geïrriteerd te worden. Ja, dat is de moeilijkheid, antwoordde Brannigan ernstig. Hij heeft er kenne lijk niet op gerekend, dat wij zo snel zijn spoor zouden vinden. Hij ontvoerde Judith als een laatste uitdaging jegens jou en de politie. Nu krijgt hij alleen maar last door haar. Als zij zijn vlucht verhindert, zal hij geen cent om haar geven, al is zij dan ook zijn nicht. Je bedoelt.begon £5ob te zeggen, maar Brannigan liet hem niet verder spreken. Laten we nu kalm blijven, maar je moet toch wel toegeven, dat we met alle moge lijkheden rekening moeten houden. Om te beginnen zullen we een cordon politie mannen om Thorney leggen, zodat Simp kins niet kan ontsnappen. Verder moet het vliegveld gewaarschuwd worden, opdat de mensen er voor zorgen, dat geen vliegtui gen gestolen worden. Dan blijft alleen de zee nog maar over. Het getij zal niet voor vanavond 11 uur gunstig zijn, zei inspecteur Meidrum, die in een zakboekje had gekeken. Uitstekend. We hebben nog drie uur voordat het donker wordt en nog een uur voor het opkomen van het water. Ik wil in West-Thorney zijn zodra het donker is. Een paar vaartuigen van de marine patrouil leren in de mond van het Kanaal. Het is dus het beste inspecteur, als u met een paar man de kust gaat bewaken, voor het geval Simpkins wil proberen direct over zee te ontsnappen. Brannigan bekeek de kaart nogmaals zorgvuldig. We moeten proberen uit te vinden, wat er precies in West-Thorney is gebeurd, dan weten wij tenminste waar hij zich ver- borgèn houdt. Allemachtig, ik heb een idee! Inspecteur, wilt u even het vliegveld op bellen en de commandant uitleggen hoe dé zaken staan? En wilt u dan zeggen, dat wij een paar uniformen van de luchtmacht nodig hebben. Die lui van het vliegveld lo pen natuurlijk altijd door dat dorp rond, zo dat niemand speciale aandacht aan hen schenkt. Zoekt u maar een paar detectives uit, die er niet te veel als politiemannen uitzien. Misschien is het het beste, dat wij hen maar vermommen als leden van de luchtmacht-politie, dan kunnen zij inlich tingen inwinnen zonder al te veel opzien te baren. Ze moeten dan maar zeggen, dat zij op zoek zijn naar een deserteur. De uni formen moeten naar het politiebureau in Chichester gestuurd worden. Simpkins zou zich misschien ergens langs de weg ver borgen kunnen hebben en ik wil hem niet wijzer maken dan hij toch al is. Een uur later reden twee detectives in de uniform van de luchtmacht langzaam op de fiets door Thorney. In Chichester zat de rest van het gezelschap bij de telefoon. Deze uren waren voor Bob Arlen de langste van zijn leven. Hij wist, dat Simp kins niet over zee kon ontsnappen en als hij nog in Thorney was, moest hij wel ge vangen genomen worden, maar de misda diger was reeds zo vaak ontkomen, dat hij het niet vreemd zou vinden als Simpkins ook deze keer wist weg te komen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6