Onzekerheid over de mogelijkheid van regeringsverantwoordelijkheid van PvdA Frankrijk en Engeland bereid toi conferentie met Rusland Arrogante brief van De Gaulle aan rebellen in zijn partij Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De verkiezingen Geen financiële remmen meer voor de Velser-tunnelbouw Onderhoud met dr Drees Bondspresident Heuss vraagt uitspraak over grondwettigheid van dienstplicht Hevige aardbeving in Argentinië Scheuring in RPF welhaast onvermijdelijk Het woord is aan Washington vraagt Clark om opheldering Nieuwe versoberingen in Engeland op komst Ernstig ongeluk op gevaarlijk kruispunt Arbeidersmilitie in Oost-Duitsland Einde aan zelfblokkade van radio -Berlijn DE DUITSE KWESTIE Motorrijder ernstig gewond op Lange Nieuwstraat 66e JAARGANG No 283 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 12 JUNI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 136 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET ZIJN NU NOG MAAR dertien da gen, die ons van de Kamerverkiezingen scheiden. Rust en stilte in den lande blijven onverstoord. Het is waar dat er landen zijn, en niet alleen in Zuid-Amerika, waar het tegendeel zich in zulk een mate doet gelden, dat men er ons uiterste misschien bewonderen zou. Maar die gedachte baat weinig. Men dient in de zaken des politie- ken levens niet in uitersten te vervallen en het onze is er evenzeer een als het hunne. Het onze is daarbij het vervelende. Er valt een en ander af te dingen op de oude uit spraak „ieder genre is goed, behalve het vervelende" maar er zit een grond van waarheid in. Bovendien kenmerkt dit ver velende een gebrek aan interesse en mede leven. Dat is een ernstige zaak. Onze de mocratie mogen wij erkennen als het^nige bewindsstelsel, dat de menselijke waardig heid en vrijheidszin recht doet wedervaren. Dat neemt niet weg dat zij in haar histo rische ontwikkeling nog jong is, vol onvol komenheden in haar toepassing en daarom aangewezen op bewegelijkheid en groei. Zij moet in het volk en door het volk groeien. Stilstand en verstarring betekenen in haar geval achteruitgang. Sommigen vinden verstarring blijkbaar een te krasse benaming. Maar onze minis ter-president behoort niet tot hen, als hij zijn critiek op het kiesstelsel uit; hij komt de term tenminste zeer nabij als hij van „een zekere starheid in de politieke ver houdingen" spreekt, die Evenredige Ver tegenwoordiging tezamen met de stemplicht heeft veroorzaakt. Dat doet dr. Drees in een interview, dat hij aan ons blad heeft verleend en dat de lezer in dit nummer vindt weergegeven. Hij acht die starheid in de Nederlandse politieke verhoudingen al lerminst gunstig voor een gezond politiek leven. Afschaffing van de stemplicht en zekere verandering in ons kiesstelsel acht hij gewenst, al kan hij weinig waardering hebben vdor het oude stelsel der districten vertegenwoordiging, dat bij herinvoering ongewenste consequenties zou hebben. Een grotere bewegelijkheid in de politieke ver houdingen komt dr. Drees 1en zeerste ge wenst voor, temeer waar de stabiliteit in de partijverhoudingen belemmerend werkt ten aanzien van de interesse der kiezers. Het verheugt ons deze critiek van zulke zijde te vernemen. En wie zou willen ont kennen dat het oude districten-stelsel zijn fouten en tekortkomingen had? Daar tegen over stond, dat het leven in de brouwerij bracht en handhaafde. Het „wedstrijd element", de mens dierbaar, speelde er ten- volle in mee. Het wekte spanning en emo tie en leidde bovendien vaak tot die ster ke verschuivingen in de krachtsverhou ding der partijen, die in Engeland met de term „the swing of the pendulum" worden aangeduid. Letteidiik: de zwaai van de slinger (van de klok) het beurtelings omzwaaien van de meerderheid bij verkie zingen. De Engelsman, die in de opbouw van zijn landsbewind en in het algemeen kennis der menselijke natuur pleegt voorop te stellen, die de logica en de theoretische zuiverheid van een stelsel van onderge schikt belang acht tegenover de vraag, hoe de mens erop reageert, ziet zeer wel in dat afwisseling in het bewind haar grote voor delen heeft. De ervaringen met Evenredige Vertegenwoordiging op het vasteland van Europa hebben hem er niet toe kunnen brengen, zijn districten-stelsel op te geven. Ik heb nooit dat lid van het Lagerhuis kunnen vergeten, dat mij een kleine dertig jaar geleden zei: „Wij zijn jullie dankbaar, dat jullie het met die Evenredige Ver tegenwoordiging zijn gaan proberen en ons daarmee de kans hebt gegeven, waar te nemen hoe dat in de practijk werkt. Maar voorshands zijn wij nog niet optimistisch". Het trof mij temeer, omdat zijn partij toen juist de nadelen van het districten-stelsel pijnlijk had ervaren; zij had veel minder zetels verworven dan haar bij toepassing van evenredigheid zouden zijn toegevallen. Hij haalde de schouders op en zei: „Laten wij niet vergeten dat ook beslissing door de meerderheid tenslotte een willekeurige maatstaf is. Dit zijn geen wiskundige pro blemen. Men moet bovenal van de belang stelling en daarmee van het welbewuste geloof van het volk in het bewindsstelsel zeker zijn. Het is ermee als met het onder wijs: het wekken van belangstelling gaat vóór het bijbrengen van kennis en is van meer belang. Wij zijn nog steeds bezig, het volk de democratie te Ieren; het zal lang duren, misschien eeuwen. En wat die zetel vastheid van politici onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging betreft: ik wil u wel zeggen dat die voor mijn collega's in het Lagerhuis en voor mijzelf helemaal niet goed zou zijn. Ik ken mijzelf goed ge noeg om te weten, dat het nodig voor mij is om na elke vier jaar te moeten strijden voor vernieuwing van mijn mandaat. De onzekerhedi, of zij mij opnieuw zullen wil len kiezen, is een heilzame aansporing om hun belangen te behartigen. En ofschoon dat district mij veel extra werk kost zou ik het niet graag willen missen, want het noopt mij tot inzicht in het dagelijks leven en de moeilijkheden van een beperkte om geving. Tenslotte leven verreweg de meeste mensen dagelijks in een beperkte omgeving, die in hoge mate hun levenshouding be paalt. Men moet hen daarin dus kennen." Dit was de hoofdinhoud van dat inter view met een Engelse politicus over kies stelsels, in de jaren van mijn Londense correspondentschap. Uit de verklaring van onze minister-president blijkt, dat hij niet voor herstel van het districten-stelsel maar wel voor herziening van het bestaande evenredigheids-stelsel voelt. Dr. Drees is niet de enige die op dat standpunt staat. Naar mijn mening zal een herziening alleen succes kunnen hebben als zij niet over heerst wordt door het typisch-Hollandse streven naar een volmaaktheid, die niet te verwezenlijken is, als zij door voldoende verwezenlijken is,als zij door voldoende ver beeldingskracht geleid wordt, als zij vooral rekening houdt met de menselijke natuur zoals die is niet zoals zij in theorie zou kunnen zijn en de overwegingen heeft doen gelden, die dat lid van „the 'Mother of Parliaments" tot uitdrukking bracht. Want in de loop der jaren heb ik de juist heid ervan leren beseffen. R. P. Van een redacteur) In een exclusief interview heeft de minister-president, dr. W. Drees, ons in deze „advent" der algemene verkiezingen iets verteld over zijn zienswijzen met betrekking tot enige uiteenlopende onderwerpen van landsbelang. Uiteraard hadden de vragen, die wij de minister-president stelden, direct of indirect samenhang met de situatie van politieke verwachting, die een aan de horizon opdoemende verkiezing nu eenmaal pleegt te scheppen. Détailpunten voorlopig terzijde latend, konden wij uit zijn betogen verstaan dat dr. Drees het wenselijk acht, dat de Partij van de Arbeid aan de rege ring blijft medewerken. Hij acht regeringsverantwoordelijkheid van deze partij gunstig voor het algemene landsbelang, maar is niet zeker, dat de verhoudingen na de ver kiezingen het dragen van verantwoordelijkheid mogelijk zullen maken. Hoe het zal gaan hangt af van de vraag mede beïnvloed door de uitslag der verkiezingen of een bevredigende grondslag zal kunnen worden gevonden voor de samenwerking. Kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop van München, is heden te München over leden op 83-jarige leeftijd. Gisteren werd gemeld, dat de toestand van de kardinaal zorgwekkend was. Hij had longontsteking en had Dinsdag een beroerte gekregen. Uit propagandistisch standpunt zou, naar het oordeel van dr. Drees, een „oppositie positie" voor de P. v. d. A. wellicht gun stiger zijn, daar de noodzakelijkheid tot compromissen dan zou zijn weggevallen. Bij deze compromissen, die onvermijdelijk zijn om tot een regeringspolitiek op brede basis te geraken, is wel niet ingegaan tegen de principiële overtuigingen der partij, doch uiteraard legt een gemengd kabinet aan de deelnemers beperkingen op. Deze situatie zou natuurlijk worden voortgezet, wanneer de P. v. d. A. opnieuw aan de regering zou deelnemen. Gezien de noodzaak in Nederland van gemengde kabinetten, moet dit in 's lands belang worden aanvaard, zolang een beleid wordt gevoerd, dat de P. v. d. A. mede voor haar verantwoording kan nemen. Gevraagd naar de financiële- en belas- tingpolitiek, merkte dr. Drees op, dat er naar zijn mening voor een principiële wij-, ziging geen reden is, maar dat veranderde omstandigheden toeneming van de monetaire reserves, naast enige stijging der werkloosheid terecht aanleiding zijn geweest tot herziening van omzetbelasting, sigarenaccijns, lasten op de exportbedrij ven enz. Er is ook een voorstel in voorbereiding geen omzetbelasting meer te heffen bij de winkeliers. Men zal ook verder op dit ge bied telkens weer met de omstandigheden hebben rekening te houden. Wat de praktijk van hét thans voor zijn ontbinding staande kabinet betreft, legde dr. Drees er de nadruk op, dat de team geest in het aftredende kabinet, ondanks onvermijdelijke meningsverschillen, van uitstekend gehalte is, en beter dan de buitenstaander wellicht zou geneigd zijn aan te nemen. Wanneer men ervan overtuigd is, dat Nederland nu eenmaal een gemengd kabinet moet hebben en daar is uiteraard geen discussie over dan, aldus de mening van dr. Drees, geeft een terug blik over de afgelopen jaren een beeld van samenwerkng, dat zeker niet ongunstig is. Starheid Dr. Drees bleek er desgevraagd van overtuigd, dat de komende verkiezingen, even als de voorgaande, geen zo grote ver schuivingen te zien zullen geven als in andere landen wel optreden. Het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging heeft, tesamen met de stemplicht, een zekere starheid in de Nederlandse politieke verhoudingen veroorzaakt, die de minister president allerminst gunstig achtte voor een gezond politiek leven. Afschaffing van de stemplicht en een zekere verandering in het kiesstelsel achtte hij dus gewenst, al kon hij weinig waardering hebben voor het oude stelsel der districtenvertegenwoordi ging, dat bij herinvoering ongewenste con sequenties zou hebben. Een grotere beweeglijkheid in de politieke verhoudin gen kwam dr. Drees zeer gewenst voor, temeer waar de stabiliteit in de partijver houdingen belemmerend werkt ten aanzien van de interesse der kiezers. Emigratie Het bevolkingsvraagstuk is in Nederland, aldus dr. Drees, nog steeds een zeer actueel probleem. Emigratie heeft wel enige ver lichting gebracht, doch lost niet alles op. De grootste aanwas der bevolking is thans weliswaar achter de rug, aangezien het geboortecijfer een dalende tendens ver toont, doch de betrekkelijk gunstige sociale en medische omstandigheden hebben het sterftecijfer (gelukkig) tot een ongekend laag peil doen dalen en Nederland moet voor de lange toekomst rekenen op de noodzakelijkheid, dat het zich blijft in spannen om wegen te vinden tot oplossing van het vraagstuk ener sterk toenemende bevolking. Industrialisatie wordt mede daarom krachtig bevorderd. Verder dient zich de emigratie naar overzee als vrijwel enige mogelijkheid aan, doordat in Euro pees verband voor het ogenblik geen fac toren tot verlichting te vinden zijn. De emigratie naar Europese landen voor zover die niet zelf overbevolkt zijn biedt weinig perspectief en wordt vaak verhinderd door de nationale situatie, BERLIJN, (D.P.A.) Volgens een be richt van het West-Duitse blad „Neue Zeitung" zou in de Sovjet-zóne tegen emde Juli een gewapende „arbeidersmilitie" van ongeveer 750.000 man worden gevormd. Ter voorbereiding hiervan zouden reeds leden van de communistische jeugdorgani satie, F.D.J., met vuurwapens zijn uitge rust en geoefend. Sedert het afgelopen week-einde zouden alle hogere functiona rissen van de F.D.J. in Zella-Mehlis (Thü- ringen) een cursus in wapenkunde volgen, aldus dit bericht. waaraan weinig te veranderen is; voor de naaste toekomst waarschijnlijk ook niet aldus dr. Drees door een voortschrijden de Europese samenwerking en integratie. Europa Over Europese integratie gesproken, dr. Drees was van mening, dat deze zich in de eerste plaats zou dienen te richten op de economie. Politieke integratie zag hij zeker als een noodzakelijkheid, doch evenzeer als een voorlopig zeer moeilijk, streven. De vorm van samenwerking, zoals die gevon den is in het plan-Schuman, zag nij ais de thans best bereikbare, en hij was er ten zeerste van overtuigd, dat deze vorm zoveel mogelijk zou moeten worden voort gezet, ook op andere terreinen van het economische leven in Europa. De Neder landse regering zou dan ook haar uiterste krachten moeten inspannen om zulk een verderschrijdende Europese samen werking, onder een zeer politiek opper gezag, als dat in het plan-Schuman is voor zien, te bevorderen. De Velsertunnel Een onderwerp dat ons uiteraard zeer na aan het hart ligt, namelijk de Velsertunnel, bleek dr. Drees eveneens zeer stevig te interesseren. De minister-president ziet, aldus bleek duidelijk, een zo groot moge lijke bespoediging van de aangevangen werkzaamheden tot ontsluiting van het Noordelijke Hollandse gebied geboden en acht de bouw van de Velsertunnel van het grootste belang voor Nederlands industriële ontwikkeling. De vraag hoe snel de tunnel voltooid zal kunnen worden, wordt thans uitsluitend beheerst door technische factoren en is niet meer afhankelijk van financiële remmen. In ieder geval neemt deze tunnelbouw in de rij der grote werken, die in Nederland moeten worden uitgevoerd, een belangrijke plaats in en de minister-president, die uit eigen ervaring het grote nadeel van het pontenverkeer kent, is ervan overtuigd dat van regeringswege het mogelijke zal wor den gedaan om dit euvel uit de weg te ruimen en de kop van Noordholland te ontsluiten. BERLIJN (Reuter). Voor de eerste maal sedert de Britse blokkade van radio- Berlijn in de Britse sector Maandagnacht werd opgeheven, hebben 21 Duitse amb tenaren het station verlaten. Zij werden afgelost door andere functionarissen. De leiding van het onder Russisch toe zicht staande radiostation heeft gisteravond medegedeeld, niet te kunnen instemmen met het door de West-Berlijnse autoritei ten uitgevaardigde voorschrift dat een ie der, die het gebouw wil binnengaan, een speciale pas zal moeten kunnen overleg gen. „Dit is een voortzetting van het Britse beleg", verklaarde zij. De Australische minister-president, de heer Robert Menzies, is Woensdag vergezeld van zijn echtgenote door Koningin Juliana ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen. De Australische ambassadeur, de heer Alfred T. Stirling en mevrouw Stirling waren eveneens de gasten van Hare Majesteit. Op de foto van rechts naar links: Koningin Juliana, Robert Menzies, Alfred Stirling, mevrouw Stirling, Prins Bernhard en mevrouw Menzies. PARIJS (A.F.P.) De Franse minister raad heeft gisteren de kwestie van eep ge allieerd antwoord op de jongste Russische nóta over Duitsland besproken. In een com muniqué van de regering wordt gezegd, dat Frankrijk een viermogendhedenbespre- king over de eenheid van Duitsland „be perkt tot nauwkeurig bepaalde kwesties van onmiddellijk belang" voorstaat. De be slissing Zou aan de vier betrokken mogend heden voorbehouden moeten blijven, aldus het communiqué. Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat Engeland thans bereid is de Franse opvatting, dat er spoedig een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland moet worden gehouden, te steunen. Het standpunt van Engeland en Frankrijk zal aan de V.S. bekend worden gemaakt op de drie-mogendhedenbesprekingen, welke nu te Parijs worden gehouden over het Wes telijk antwoord op de jongste nota van de Sovjet-Unie. Volgens zegslieden in de Britse hoofdstad houden de Verenigde Staten vast aan de lijn, die in de vorige Westelijke nota is ge volgd. In deze nota deelden de Westelijke mogendheden de Russische regering mee, dat vier-mogendhedenbesprekingen slechts BUENOS AIRES (Reuter). Een zwa re aardbeving heeft zich voorgedaan te San Juan, een stad in het Andes-gebergte in Argentinië. Door het instorten van mu ren zijn 15 personen gewond geraakt. Een vijfjarig meisje werd verpletterd. De mees te inwoners hebben de nacht in parken en op pleinen doorgebracht. Op de eerste schok volgden krachtige bevingen, die uren aanhielden. San Juan werd in Januari 1944 door een aardbeving volkomen verwoest. Het stadje heeft 80.000 inwoners. De huizen worden laag gebouwd en de straten zijn breed om de gevolgen van aardschokken zo veel mogelijk te beperken. Bij de ramp van 1944 zijn 8000 personen om het leven gekomen. Er waren 50.000 gewonden. In de nabij San Juan gelegen plaatsen Pdcitos en Zonda zijn tachtig procent der woningen verwoest. Na gisteravond hebben zich in het ge bied van San Juan twee nieuwe aardbe vingen voorgedaan, die paniek onder d.e bevolking verwekten. De schokken waren minder hevig dan de vorige, maar hebben aanzienlijke schade aangericht. Het totaal aantal slachtoffers is onmoge lijk te schatten, daar de reddingsploegen de zwaarst getroffen streken nog niet be reikt hebben. dan zouden kunnen worden gehouden, wanneer eerst een onpartijdige commissie een onderzoek zou hebben ingesteld naai de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De grote vraag De Duitse bondspresident prof. Heuss heeft inmiddels van het constitutionele ge recht der bondsrepubliek een uitspraak gevraagd over de vraag of het Europese verdedigingsverdrag al dan niet in strijd is met de Duitse grondwet, zo wordt van officiële zijde medegedeeld. De voorzitter van de buitenlandse com missie van de Bondsdag, de Beierse minis ter-president Erhard, had gisteren reeds medegedeeld, dat de Bondsraad waar schijnlijk zulk een uitspraak zou vragen. De bondspresident heeft thans, steunend op de wet op het constitutionele gerecht, zelf het initiatief genomen in de sedert lang in Duitsland omstreden vraag der grond wettelijkheid van de invoering van de dienstplicht. Het gerecht behandelt deze week een soortgelijk verzoek van de socialistische en federalistische fracties van de Bondsdag. Deze zijn van mening, dat de Duitse grond wet met een dienstplichtbepaling zou moe ten worden aangevuld nu de Duitse re gering zich in het verdedigingsverdrag heeft verplicht de dienstplicht in te'voeren. Wanneer het gerecht zou vaststellen, dat inderdaad een aanvulling van de grond wet nodig zou zijn, dan zou dit betekenen, dat voor de ratificatie van het verdrag een meerderheid van twee derden van de Bondsdag nodig zou zijn. De regering kan echter niet over een dergelijke meerderheid beschikken. Het gerecht te Karlsruhe heeft voor de ondertekeningen der verdragen reeds de opvatting uitgesproken, dat de president ook na de ratificering nog een rechterlijke uitspraak zou kunnen vragen. President Heuss heeft er echter de voor keur aan gegeven met het vragen van een beslissing van het staatsgerechtshof over de zeer omstreden vraag niet te wachten tot na de parlementaire behandeling van het verdrag. Daardoor zal het pas een half jaar geleden gevormde staatsgerechtshof wellicht een beslissende stem krijgen over het lot van het verdrag. (Van onze correspondent te Parijs) Generaal De Gaulle, de leider van de RPF., heeft zich in een uitvoerige brief tot de 47 parlementsleden van zijn partij ge richt, die Pinay aan de macht hebben ge holpen en hem sedertdien zijn blijven steunen, om ze te waarschuwen, dat er binnenkort maatregelen tegen hen geno men zullen worden. Die maatregelen wer den nog niet verder omschreven, maar zullen op 4 Juli, zo kondigde de generaal vast aan, door een speciaal partij congres worden bekrachtigd. Welke mededeling op zichzelf wel een merkwaardig licht werpt op de opvatting omtrent het begrip „de mocratie", zoals dat door de generaal wordt gehuldigd. De bedoeling van De Gaulle is de rebel len een laatste kans te geven om hun le ven alsnog te beteren en wel door de ge lederen opnieuw te sluiten. Eendracht is een eerste voorwaarde voor ons succes, zo staat in de brief. Wordt die laatste kans niet aangegrepen, dan zal een defi nitieve scheuring in de RPF, of althans in de Kamerfractie, niet meer te voorkomen zijn. In het parlement zal De Gaulle dart ongeveer een derde van zijn aanhang ver liezen, waarmede de regeringsmeerderheid zich zal versterken. De brief'van De Gaulle, die gesteld is in :een'toon van ijzige minachting, vormt een antwoord op een schrijven der Pinay- Gaullisten, waarin deze hun houding trachtten te rechtvaardigen door te beto gen, -dat het huidige systeem alleen van binnenuit te hervormen en te verbeteren zou zijn. De Gaulle's stelling daarentegen is, dat men zich onder geen beding met het ver molmde regiem der vierde republiek mag compromitteren, en dat daarom een on vermoeide actie tegen de bestaande macht hebbers geboden is. Hij wenst een mee dogenloze politiek van hard tegen hard. Pas wanneer het „syndicaat tot instand houding der persoonlijke privileges", zoals hij de regeringscoalitie bij voorkeur brandmerkt, is weggevaagd, zal de hoop gewettigd zijn, dat Frankrijk kan worden gered. Het volk zal zich dan instinctief wenden tot hem, die het land al eens eer der voor de algehele ondergang behoedde. Bij dit alles komt, dat De Gaulle voor het parlement nooit meer dan een zeer be perkte consideratie op heeft weten te brengen en dat hij de Kamerfractie van de RPF slechts beschouwt als een instrument, dat door hem bestuurd wordt ter berei king van een doel, dat hij heeft vastge steld. Dat doel is: vernietiging van het partijensysteem, dat hij door een verlichte autocratie zou willen vervangen. Met die opvatting stelde hij echter elk der RPF- afgevaardigden voor een persoonlijke ge wetenskwestie, aangezien zij tenslotte hun mandaat niet van de generaal, doch direct van het volk hadden ontvangen. En het zijn vooral de kiezers geweest, die de RPF-gedeputeei-den aan het verstand heb ben gebracht, dat ze het „opportunisme" van Pinay boven het „extremisme" van De Gualle verkozen. Hoewel het zeker nog te vroeg is voor een uitspraak, begint het er toch wel steeds meer op te lijken, dat Goliath-De Gualle door David-Finay ver slagen dreigt te worden. Ludwig Fulda: Niets is afstotender dan wanneer bij bekentenissen een ziel, die wij verwacht hadden naakt te zien, in tricot verschijnt. NEW YORK (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft generaal Mark Clark verzocht om een volledige beschrijving van wat hij heeft verklaard over de mogelijke noodzaak van intensivering van de Koreaanse oorlog. De opperbevelhebber zou in een vraag gesprek in Tokio hebben verklaard, dat de UNO communistisch China diende te bom barderen indien de bestandsbesprekingen zouden falen en de communisten hun lucht macht zouden gebruiken ter ondersteuning van een nieuw offensief in Korea. President Truman heeft te kennen ge geven, dat hij gaarne zou zien, dat militaire vertegenwoordigers uit vijf neutrale landen werden uitgenodigd tot een bezoek aan Korea om te zien hoe de strijdkrachten van de UNO hun krijgsgevangenen behandelen. In antwoord op vragen over het voor gevallene in de kampen voor krijgs gevangenen op het eiland Koje heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden in het Lagerhuis medegedeeld, dat de communisten onder hen sinds Juli 115 medegevangenen ter dood hebben gebracht. Er zullen nieuwe opgravingen worden ver richt, daar vermoed wordt dat het aantal vermoorden nog hoger ligt. Het aantal doden in de strijd om kamp 76, die zich Dinsdag heeft afgespeeld, is Woensdag tot 38 gestegen. Zeven gewonden zijn in een ziekenhuis overleden. LONDEN, (A.F.P.) In de Britse hoofd stad wordt vernomen, dat de Engelse mi nister van Financiën, Butler, zeer binnen kort een belangrijke verklaring over de stand van Engelands monetaire reserves en over de positie van het pond sterling zal afleggen. Gewoonlijk worden mededelingen aan gaande de stand der monetaire reserves alleen aan het einde van ieder kwartaal ge daan en in normale omstandigheden zou de eerstvolgende publicatie dan ook pas in de eerste week van Juli te verwachten zijn. Wegens de onrust verwekkende geruchten, die sedert enige tijd over de snelle daling van de Engelse reserves en over de ver zwakking van de positie van het pond sterling in buitenlandse financiële kringen circuleren, zouden Engelse politici evenwel de Engelse regering verzocht hebben de situatie onverwijld op te helderen. Men meent te weten, dat Butler zal trachten de ongerustheid tot bedaren te brengen door aan te kondigen, dat de da ling der reserves tijdelijk tot staan is ge bracht of althans zich in een minder snel tempo voltrekt. Volgens betrouwbare waar nemers is het niet onmogelijk, dat Butler tevens nieuwe versoberingsmaatregelen zal aankondigen, die ten doel hebben de po sitie van het pond te versterken. Men ge looft, dat dergelijke maatregelen zullen be staan uit nieuwe invoerbeperkingen en een verhoging van het disconto, die dan de derde zou zijn sedert de conservatieven aan het bewind zijn gekomen. Nu de Lange Nieuwstraat in IJmuiden over een grote afstand geasfalteerd is, ont staan op de punten, waar deze straat ge kruist wordt door andere, herhaaldelijk ge vaarlijke situaties. Gisteravond om acht minuten voor half tien is de 43-jarige Hoogovenarbeider J. Spaansen uit IJmuiden op zijn motor met grote snelheid op een auto gebotst. Het on geluk gebeurde op de kruising Velserduin- wegLange Nieuwstraat en S. is in levens gevaarlijke toestand naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. De motorrijder kwam over de Lange Nieuwstraat in de richting van de Zeeweg en hij reed hard. Over de Velserduinweg naderde van rechts een automobilist, die van de motorrijder geen voorrang kreeg. Een botsing was, ondanks fel remmen, on vermijdelijk en S. werd tegen de linker kant van het wagentje gesmakt, zodat hij hevig bloedend op straat bleef liggen. De ziekenauto was er bijzonder snel bij en in het ziekenhuis constateerde men een sche- delbasisfractuur. De toestand van S„ die hedenmorgen nog steeds buiten bewustzijn was, is levensgevaarlijk. Zijn motorfiets werd zwaar beschadigd en ook de auto liep aan de linkerzijde hevige schade op. 8** rotxxxxxxxooooooonnoooooooo DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met veranderlijke bewol king. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen en weinig ver andering in temperatuur. 13 Juni Zon op 4.20 uur onder 21.01 uur. Maan op 00.18 uur, onder 10.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 Juni Hoog water: 6.35 en 19-04 uur. Laag water: 2.12 en 14.36 uur. Vrijdag 13 Juni Hoog water: 7.27 en 19.55 uur. Laag water: 3.04 en 15.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1