Een trans-Europese olie-leiding van Frankrijk naar Hamburg Onze puzzle Kerk en Film Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem NA PLUTO NU TEO? CREME VEL VA 7 vvc^C) Omzet van slagers gaat zienderogen achteruit Sigaretten-smokkelaars gevat ff GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Protest van congres ex-politieke gevangenen KERKELIJK LEVEN Komsobiju Provinciaaltjes In de hoofdstad uit Indiening van claims bij Japanse regering mogelijk ZATERDAG 14 JUNI 1952 Hoewel het vrijwel onmogelijk is alle afkortingen te onthouden, waaraan onze op snelheid en kortheid ingestelde samen leving gaandeweg gewend is geraakt, zul len de meesten onzer zich uit de laatste oorlogsperiode „pluto" herinneren, de „PipeLine Under The Ocean", een van de belangrijke maatregelen, welke na 6 Juni 1944, na de landing der geallieerden in Nor- mandië, werden genomen. Door deze op de oceaanbodem gelegde leiding werd vloei bare motorbrandstof voor de bevrijdings legers van Engeland tot in het hart van West-Europa getransporteerd. Intussen is bevrijd Europa moeizaam bezig een verenigd Europa te worden en al zullen nog veel vermeende en werke lijke moeilijkheden uit de weg moeten wor den geruimd, men is het er in principe toch wel over eens, dat het om economische en strategische redenen noodzakelijk is deze vereniging spoedig tot stand te brengen. Verantwoordelijke staatslieden en econo men zijn zich bewust van het onloochen bare feit, dat een blijvende verdeeldheid uiteindelijk zou voeren naar het verlies van de zo duur bevochten bevrijding en naar de ondergang van onze West-Euro- pese beschaving. Het is merkwaardig te constateren hoe snel de techniek zich aan het politiek-eco- nomisch denken weet aan te passen. Men mag zelfs zeggen, dat zij in dit opzicht voorbeelden weet te stellen. Deze zijn in de eerste plaats de electrische koppelnet- ten voor zeer hoge spanning, die verschil lende Europese landen, waaronder ook ons land, met elkaar verbinden, en in de twee de plaats de gasvoorziening van de cokes- ovenbedrijven in het Roergebied uit aan ons land. Op deze wijze hebben twee ener gievormen de landsgrenzen reeds over schreden. Het is dan ook niet verwonder lijk dat ten aanzien van de derde grote energiebron, de aardolie, welke in de in ternationale politiek in 'onze eeuw voort durend een zo belangrijke rol heeft ge speeld, nu ook aan grensoverschrijdingen bij de oplossing van het transportvraag- stuk wordt gedacht. In de Verenigde Staten kent men reeds lang een dergelijke olie transportleiding, die een totale lengte heeft van 700.000 km. Ook in het belangrijke oliewinningsgebied van Arabië, het Midden-Oosten, is een 5500 km lange ruwe olie-leiding gelegd. De geologische omstandigheden in deze beide gebieden zijn zodanig, dat onoverko melijke moeilijkheden bij de aanleg van een trans-Europese olieleiding niet behoe ven te worden gevreesd. De gedachte aan een dergelijke leiding als consequente voortzetting van het trans-Arabische ADVERTENTIE 6.50 Légère et Adoucissant' Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure De Slagerspatroonsverenigingen te Hil versum en Haarlem hebben vanochtend aan de besturen van de Vakgroep Slagerij en van de Federatie van Slagerspatroons bonden een telegram gezonden, waarin zij er op aandringen dat deze zich onverwijld met de minister in verbinding stellen in verband met de onrustbarende prijsstijging van vee, meer in het bijzonder van de var kens. „De omzet in onze winkels loopt zien derogen terug, terwijl het ons onmogelijk is de ons toekomende prijs aan het publiek door te berekenen. Een wijziging van het subsidie op het veevoer èn een afremmen van de zeer hoge vleeswaren- en bacon- export zouden reeds op korte termijn ver lichting brengen", aldus het telegram. ZATERDAG 14 JUNI Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer" (Gezelschap Joh. Kaart), 8 uur. Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 7 en 9,15 uur. Palace: „De havenmeid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Massa-justitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ..The Killers", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spa-arne: „Robin Hood" en „Het wrekende zwaard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artistentragedie", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „De blauwe lagune", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 15 JUNI Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer", 8 uur. Lido: Zondagmorgenvoorstelling, ..Bali, eiland der zwarte demonen", 11 uur. „The Killers", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: Zondagmorgenvoorstelling „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", 11 uur. „Een Amerikaan in Parijs", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Massa-justitie", 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artistentra gedie", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De havenmeid", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De blauwe lagune", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen", 2.15, '4.30, 7 en 9.15 uur.. Spaarne: Robin Hood, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 16 JUNI Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Massajustitie", 2, 7 en. 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne en Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva:. „De blauwe lagune", 2.15 en 8.15 uur. transportsysteem ligt dus min of meer voor de hand. Een directe aansluiting aan de pijpleiding van de Levantkust over de Balkan naar het hart van Europa is echter om politieke en economische redenen (ge ringe bevolkingsdichtheid) niet gewenst. Het beginpunt van de Teo zou Zuid- Frankrijk kunnen zijn. Wanneer men be denkt, dat de belangrijkste Westeuropese olieraffinaderijen gelegen zijn aan de mond van de grote rivieren, van de Garonne tot de Elbe, dan zal de trans-Europese olie leiding geschetst kun nen worden als opg=-~. nevenstaand kaartje, g Als beginpunt is ge-1- dacht aan Narbonne aan de Middellandse Zee. Van hier is de leiding via Bordeaux, Orleans naar Parijs geprojecteerd.Een zij- leiding van Parijs naar Rouaan zal de verbinding vormen met de daar aanwezi ge raffinaderijen. De hoofdleiding kan ver der gaan- over Douai, met een zijtak naar Duinkerken, voorts via Antwerpen naar Emmerik, met een voor ons land onont beerlijke zijtak naar Pernis, om tenslotte in Hamburg te eindi gen. De totale lengte van de aldus geprojec teerde leiding zal on geveer 1650 km be- dragen.- In de meeste West- Europese landen is de uitbreiding van de capaciteit der olieraf- finaderijen in volle gang. Dit betekent, dat West-Europa bin nen 3 a 4 jaar zijn behoefte aan aard olie-producten vrijwel geheel uit eigen verwerking zal kunnen dekken. Het groot ste gedeelte van de daartoe benodigde ruwe olie zal daarbij uit het Midden-Oosten af komstig zijn. De uitvoering van het Teo-plan zal een grote werkmogelijkheid openen. Een der gelijk groot project oefent steeds een be vruchtende werking uit op alle daarbij be trokken industrieën. De te verwerken hoe veelheid staal zal ongeveer 220.000 ton bedragen. Rekening houdende met. het bouwen van pompinstallaties, bruggen en tussen-voor- raadtanks worden de totale aanlegkosten geraamd op 170 millioen dollar of ongeveer 650 millioen gulden. Een belangrijk voordeel zal worden be reikt door de verkorting van de zeeweg. Indien het zeetransport van het Midden- Oosten te Narbonne kan eindigen, zal deze verkorting tussen 2500 en 3000 km bedra gen, hetgeen betekent dat er 46 tapker?, elk met een inhoud van 18000 kuoieke meter, minder voor het transport van de ruwe olie nodig zullen zijn. Een nauwkeurige berekening van de te bereiken financiële voordelen moet aan de In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben sigaretten-smokkelaars getracht zich uit de voeten te maken met ongeveer 20.000 sigaretten, welke zij in zakken van het Finse s.s. „Hildegaard", dat met hout in lossing voor de papierfabriek is ge- meerd, hadden weggehaald. Enkele tex-reinwachts van dit bedrijf ver moedden de smokkelaffaire toen een auto op de weg voor het schip enkele ogenblik ken bleef staan en spoedig daarop weg reed. Onmiddellijk werden maatregelen geno men, die de Amsterdamse politie met een radio-auto er op uit deden gaan. De smok kelaars liepen binnen het uur in de val bij de Hembrug. deskundigen worden overgelaten. De Ame rikaanse praktijk toont dat in dit opzicht grote voordelen kunnen worden behaald. De eerste voorwaarde voor het welslagen van deze onderneming is de wil tot samen werking van de West-Europese volken. De uitvoering van het Teo-plan moge van die wil spoedig een nieuw tastbaar bewijs zijn. J. H. S. De Hagenaar W. van der L. heeft voor de Haagse kantonrechter terecht gestaan, verdacht van overtreding van de Loterijwet door middel van een voetbalprijsvraag en het. aanstellen van propagandisten daartoe via de „Stichting Eén-Nul". Tegen hem werd hechtenisstraf van twee maanden gevorderd. Van der L. is reeds eerder veroordeeld we gens het uitgeven van een krantje, waaraan een voetbalprijsvraag .verbonden was. Horizontaal: 1. ver binding; 4. ambacht; 5. dienstvak bij de Marine (afk.); 9. Nederlandse gemeen te (sedert kort); 11. ruw verzendgewicht; 13. zuurstofgas; 14. geestdrift; 15. vruch ten; 17. houtsoort; 19. basis van ons kies stelsel, 22 pers. voor naamwoord; 24. be vel tot paard; 25. grond bij huis; 26. muziekinstrument; 28. uitroep v. schrik; 29. muzieknoot; 30. pijnlijk treffen, hin deren; 32. kreet waarmee men kat verjaagt; 33. klein muntstuk (populair) 34. met tegenzin; 35. muzieknoot; 36. slag- wapen; 38. onder wijsvorm; 40. vlug van tong; 41. spoe dig; 42. bezit (werk woordvorm 43 maat; 46. voorzetsel; 47. gebruikt de huis vrouw bij bepaald soort reparatiewerk; 51. snede; 52. grond sop, bezinksel; 54. half; 55. kleur(stof); 57. taille; 59. leidster bij padvinderij; 60. afkorting voor be paalde wereldzee; 61. fijn (populair); 62. afkorting (in adver tentietaal) voor: in behoorlijke toestand. Verticaal: 1. leeuw (Latijn); 2. op deze wijze; 3. vorm van „stoken"; 4. volken organisatie (afk.), 5. bestuursmaatregel (afk.); 6. halfbloed; 7. vorm van „steken"; 8. rivier in Rusland; 10. tenslotte; 12. van werkelijkheidszin getuigend; 16. voorzet sel; 17. namelijk (afk.); 18. bepaalde hoe veelheid papier; 20. stijf; 21. wensdroom van velen; 23. edel glaswerk; 24. afkam men, crit.iseren; 26. afbeelding; 27. struik van welks bladeren men kruidenthee maakt; 30. omvangrijk; 31. bijwoord van tijd; 35. gedeelten van een dag; 37. deel van oog; 39. artsenij (Maleis); 44 eerste schoonheidsrechter in de klassieke ge schiedenis; 45. bouwstijl; 47. rivier, uit mondende in de Oostzee; 43. voltooid; 49. niet meer actief militair (afk.), 50. livrei bediende; 51. schuur; 53. Europeaan; 54. groente; 56. soort; 58. snelheidsprijs; 59. als 48 verticaal. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJmuiden Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrij ver. „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie ADVERTENTIE i 500 c. DE ZUINIGSTE AUTO - 1 L. op 20 KM. Prijs 4820.— BLOEMENDAAL - TEL. 22165 HAARLEM - TEL. 14160 of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 uitgaanskas, 9 m.a.w., 10 ros, 11 Ems, 12 weg, 14 PTT, 16 de, 17 mo rel, 18 er, 19 esp, 21 lijs, 22 ore, 23 aak, 25 Op het congres van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd te 's-Hertogen- bosch is een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de terugvorde ring van de tegenwaarde van negentig Zweedse kronen, (f 47.50) welke in Zwe den in 1945 zijn uitgereikt aan zieke en verzwakte Nederlanders, afkomstig uit Duitse concentratiekampen. Deze Neder landers gingen destijds op medisch advies eerst naar Zweden om zoverre te herstel len, dat zij de terugtocht naar Nederland konden aanvaarden. In de motie wordt de regering gevraagd deze gerechtelijke in- casseringsactie onmiddellijk te staken en af te wachten, welk standpunt door de Tweede Kamer in deze zal worden inge nomen. Gezegd wordt, dat men deze actie temeer grievend vinclt daar een bedrag van ruim honderd millioen gulden, dat door instanties als het Militair Gezag werd uitgegeven, nex-gens te verhalen bleek. Het hoofdbestuur van de N.V.E.P.G. zal er voorts bij de minister van Justitie op aandringen op het waarborgen van het verschoningsrecht van journalisten en waarin zal worden gevraagd de opschor ting van de maatregelen, welke thans te gen de Zaanse journalist en oud-verzets strijder A. H. Hommerson zijn genomen. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren mr. G. C. Aalders te Dor drecht, W. Bakker te Delft, K. R. van Staal te Heemstede, A. van Busschbach te Al melo, W. C. J. M. van Lanschot té Eindho ven, J. H. Ortmans te Wahlwille-Wittem. Als nieuw lid werd gekozen de heer M. Hadderingh te Assen. pop, 27 vla, 28 opa, 30 era, 32 aga, 34 vat, 36 mak, 38 Spa, 40 ar, 41 model, 42 ir., 43 les, 45 ren, 46 tap, 47 nek, 49 zon, 50 va- cantiepot. Verticaal: 2 immes, 3 tas, 4 g.w. (ge meentewerken); 5 averij, 6 sr, 7 kop, 8 aster, 11 edel, 12 wolk, 13 gesp, 15 tref, 20 palet, 22 oppas, 24 aar, 26 oog, 29 aval, 31 amor, 32 Aken, 33 harp, 35 arena, 37 adept, 39 piano, 44 sec, 46 top, 48 ka. 49 ze. De prijzen werden als volgt toegekend: 1. mevrouw J. W. de Niet-Harmsen, Muiderslotweg 69, Haarlem-N., f 7,50; 2. mevrouw Bontsema, Zeeweg 355 Drie huis: f 5. 3. S. van Bragt, Dunklerstraat 61, Haar lem-O.: f 2,50. Bij de geboorte van de film en ook nog toen deze nieuwe muze haar eerste grote triomfen vierde, bleef de kerk op een af stand staan. Maar steeds duidelijker bleek, dat de vaart van de film niet te stuiten was en dat de kerk moést reageren. Ze deed dit aanvankelijk met een duidelijk „neen!" Doch die tijden zijn veranderd. De Rooms-Katholieke kerk heeft het eerst .gezien, dal hiexiÊêrLSQSi t i e v e .verant woordelijkheid en ook een mogelijkheid lagen. Zij heeft het filmvraagstuk radicaal aangepakt. Zowë! in Amerika als in Europa beschikt de R.-K. kerk over eigen gedele geerden en bureaux bij de filmindustrie. Ook in Nederland is zij in dit opzicht zeer Onder het begrip leeszaal verstaat men gemeenlijk een afdeling van een openbare bibliotheek, waar ondervoede bleekgezichten de boeken van gisteren en de tijdschriften van morgen komen raadplegen. Overigens bestaat het pu bliek daar uit schuilevinken voor de regen, bleke studenten en prevelende gepensionneerden. Ook treft men er dik wijls blozende jongelieden, die zenuw achtig in dikke boeken de onderwerpen naslaan, waarover men. thuis niet spre ken mag. Enkele heethoofden verslin den met gretige ogen de letterkundige bladen tot zij een litteraire indigestie hebben opgelopen en hun aanvankelijke honger is omgezet in een korzelig ge voel van ergexmis. Men kan de twijfel in hun bixmenste horen knagen als een houtwoi-m in een stoeltjesklok. Wij worden altijd een tikje mismoedig bij het zien van de nutteloos geordende rijen in leer gebonden pennevruchten in de eindeloze boekenkasten. Wij zijn laatst nog in tx-anen uitgebarsten toen wij een jong meisje in een geruit japonnetje, waarin zij eigenlijk languit op eeix gazon had moeten liggen, aantekeningen zagen maken over de productie van steenkool in Nieuw Zeeland. Mei'kwaardig genoeg heten de zich in dex-gelijke vex-trekken bevindende tafels lessenai-en. Daarom was deze inleiding strikt genomen volkomen overbodig. U had de aanhef van dit artikel rustig kunnen overslaan. Dat kunt u ti'ouwens nog doen. Wij willen het namelijk dit- keer hebben over het verschijnsel lees tafel. Als men in Amsterdam zegt: „Ik zie je straks aan de leestafel nog wel", dan bedoelt men daarmee in negen van de tien gevallen de leestafel in het res taurant van hotel Américain op het Leidseplein. Verheugen vele cafés zich in een grote populariteit door de aanwezigheid van een pianist, een strijkje of een ander instrumentaal ensemble, in Améx-icain is het omgekeerde het geval. Men frequen teert deze gelegenheid juist bij voorkeur wegens het ontbx-eken van muziek. Voor al muzikale mensen komexx er gx-aag. Deze opmex-king brengt ons een anecdote in gedachten over Bernard Shaw die ook eens ergens kwam waar enige instru mentalisten het voex-en van een rustige conversatie onmogelijk maakten. Toen de grijze schrijver eexx bevestigend ant woord had gekregen op zijn vraag of er vex-zoeknummers werden gespeeld, ver volgde hij: „Speelt u dan nu eens een partijtje domino". Een bijkomende, maar zeer veel vol doening verschaffende attractie van Améx-icain is de grote, welhaast boven menselijke inspanning die men zich moet getroosten om een bestelling te doen en deze later, bij vertrek, af te rekenen., Het ziet er zwart van de kell- ners, maar welk lid van het bedienexxd personeel men ook aanschiet, altijd heeft men de verkeerde voor. Steevast krijgt u te horen dat er zó iemand bij u komt. Dat gebéurt wel nooit zonder een tweede aanmaning, maar het geeft toch even een prettig gevoel dat men niet onopge merkt is gebleven. Men krijgt zelfs de indruk dat men het als een buitenge wone gxxnst moet beschouwen als men na lang en nederig bidden en smeken in de gelegenheid wórdt gesteld een kleine, bijdrage te offeren in de onkosten van het genoten comfort. Er wordt echter zo goed als nooit misbruik gemaakt van de kans om heen te gaan zonder te be talen. In vroeger jaren was het zelfs zo dat men een kop koffie met een rijksdaalder kon bestellen. Te gelegener tijd, als hét- schikte mocht men de aldus ontstane schuld aflossen. De rentevoet werd aan de balleefdheid van de debiteur over gelaten. Maar er behoefden nimmer ge rechtelijke stappen te worden onder nomen om de uitstaande vorderingen te innen. De leestafel wordt gebruikt als rendez vous, in het algemeen door lieden die elkander niets bijzonders te zeggen hebben of door pers.onen van beiderlei' kunne, die de-kennismaking op neutraal terrein willen beginnen. De bevolking bestaat overigens grotendeels uit hex-en, die zich een air van gewichtigheid geven door het besnuffelen van coux-anten uit steden met Amerikaanse of Scandinavi sche namen. Om aan deze behoefte te gemoet te komen heeft ée directie zich geabonneerd op de Néw York Hex-ald Tx-ibune, de Manchester Guardian, de Da- gens Nyheter, de Lochemse Koerier, de Paris Soir en de Neue Züricher Nach- richten, om voor de vuist weg maar een paar voorbeelden te noemen. Een apart genre wordt vertegenwoor digt door aantrekkelijk geklede dames, die de ganse dag bezig blijven, onder het vex-smaden van het genot van meer dan één kopje koffie, met het oplossen van kruiswoordpuzzles. Zij wenden zich met verzoeken om hulp en bijstand spe ciaal tot alleenzittende hex-en, blijkbaar onidat zij veronderstellen dat deze daar specialisten in zijn. Het is altoos een vex-rukkelijk schouwspel om de schuch tere' pogingen van idealistische provin cialen tot het veinzen van gebrek aan belangstelling in deze tafeldames gade te slaan. Wij hebben een nauwkeurig ondex-zoek ingesteld gedurende drie volle weken en zijn daarbij tot de gerust stellende conclusie gekomen dat hier nooit of te nimmer Haarlemmei-s bij zijn. In portefeuilles liggen geïllustreerde bladen van velexdei nationaliteiten ter inzage. De2e verheugen zich speciaal in de belaxxgstelling van jeugdige verlief den, die de indruk willen wekken dat zij zonder eixige spanning of ongerustheid de kornstvan vriend of vriendin ver- beidén.. Zij gedragen zich zo rustig als of zij in de wachtkamer van een tand arts ziften. Een alleraardigst trucje dat men hier kan uithalen om op ongedwongen wijze de aandacht op zich te vestigen is het zich laten opbellen waax-bij de aan het appax-aat verlangde persoon het genoe gen smaakt zijn naam door een micro foon te horen afroepen. Dit is een kwestie van regie. Wij kennen iemand In de Stadsschouwburg wordt Zon-^ dagmiddag een gemeenschappelijke demonstratie gegeven door oud-leer lingen (dit jaar afgestudeerd) van de Toneelschool en van het Amster dams Conservatorium. De samen werking zal het duidelijkst blijken uit de éénacter Pantalonevan Ja mes Barrie. Verder staan op het pro gramma „Een lang Kerstdiner" van Thornton Wilder, benevens compo sities van Bach en Mozart. Vanavond wordt in de Stadsschouw burg nog een reprise van „De Spaan se Brabander" (met Jan Musch) gegeven en morgenavond van het Ierse blijspel „Ze kregen wat ze wil den". Maandag en Dinsdag is het theater gesloten. Woensdag voert de Nederlandse Comedie „Ifigeneia" van Euripides in de vertaling van mr. M. Nijhoff op, onder regie Van Jo- han de Meester, met Ank van der Moer in de titelrol. In de galerie Le Canard in de Spui straat heeft Maandagavond een bam boefluit-concert plaats, met toelich tingen door Mies Muller. Verklankt worden werken van Purcell, Tele- mann, Bach en moderne componis ten, zoals Vaughan Williams. Van 14 Juni tot 5 Juli exposeren in hetzelfde perceel Rotterdamse schil ders van het cultureel centrum „Het Venster" te weten Dikkenboer, Elenbaas, Romijn, Rovers, De Vos en Van der Weerd. Hedenmiddag wordt deze tentoonstelling door de dichter Ed. Hoornik geopend. Gerrit van 't Net stelt tot 1 Juli schilderijen, aquarellen, gouaches en tekeningen in Sothman'santiquariaat aan de N.Z. Voorburgwal ten toon. Op 17 en 19 Juni worden in het Ste delijk Museum onder leiding van Elise Hoomans door leden van het Amsterdams Studentencorps ter ge legenheid van de tentoonstelling „De duivel in de beeldende kunst" uit voeringen van „De geschiedenis van de soldaat" van Ramuz en Strawinsky gegeven. De kolderfilm „Helzapoppin" wordt van Maandag tot Vrijdag in Alham- bra vertoond. In Kriterion draait de laatste film van Louis Jouvet, een bewerking van het honderden keren door hem gespeelde toneelstuk „Dr. Knock" van Jules Romains. die om het uur naar de telefooncel in de hall van het hotel gaat om vandaar zichzelf in het restaurant op te bellen. Als hij hoort dat hij niet aanwezig is, legt hij bedaard de hoox-n op de haak om vijf minuten later zijn plaats aan da leestafel in te nemen, op zijn wande ling nagestaard door alle bezoekers, die hem kennen. Dat geeft hem koude ril ling en van voldoening. BOEDA. actief en oefent zij grote invloed uit, zowel bij de keuxing als in het algemeen door de Katholieke Filmactie. De Protestantse ker ken hebben trager gereageerd. Toch valt hier langzamerhand een merkbare veran- dex'ing te bespeux-en. De Duitse Evangeli sche kerk houdt zich intensief met de film bezig. In Frankrijk concentreert men zich op de filmevangelisatie. In de Engels spre kende landen is men bezig bijbelse films te vervaardigen. In ons land is de Chx-iste- lijke Filmactie werkzaam. Zij heeft met vele moeilijkheden te kampen. Vijf jaar geleden werd er vanwege de Ned. Herv. kerk" een filmdeskundige benoemd. Daar mee was voor haar de tijd van de nega tieve houding afgesloten. Nu begon men opbouwend te werken. Een stichting „Film centrum" werd in het leven geroepen. Daarna bleek eex-st recht, hoe men, en dat geldt dan vooi-namelijk voor de jeugd, op dit ontwaken had gewacht. Van alle kan ten vroegen de jongerenorganisaties om aan de stichting te mogen meewerken en om aan de andex-e kant te mogen profite ren van de mogelijkheden, die door het Filmcentrum werden geboden. Men begon allereerst met de aanpak van een verantwoorde kex-kelijke filmcritiek. Hoeveel mensen zijn er niet, zo werd ge- redeneex'd, die klakkeloos een bioscoop bin nengaan zonder zich eerst behoorlijk op de hoogte te hebben gesteld met wat zij zo ongeveer kunnen verwachten. Filmcentrum wilde met het oog hiex-op behoorlijke voor lichting geven en dacht daarbij vooral aan de ouders, die dan hun kindex-en konden adviseren in de filmkeuze. Een tijdschrift werd opgericht „Cx-itisch Filmbulletin" ge noemd. Deze periodiek, die binnenkort haar eex-ste lustrum viert, wordt zowel in als buiten kex-kelijke kringen als serieuze filmgids gewaardeex-d. Ook in bioscoop kringen volgt men dit blad met grote be langstelling. In de laatste jaren doet de Hervormde kerk een zeer uitgebreid bex-oep op haar filmdeskundige en zijn staf. Zij wil name lijk velen bereiken, die door allex-lei om standigheden van haar vervreemd zijn en ze wenst in dit opzicht onder meer gebruik te maken van de film. Hier ligt een nieuwe en levendige mo gelijkheid om de boodschap der kerk onder de aandacht van de moderne mens te bx-en- gen. De predikanten uit de gx-ote steden, aan wie een bijzondex-e opdracht is gege ven om te werken met name onder de zo genaamde buitenkerkelijken, kiezen een film, waarin een bepaald px-obleem aan de orde wordt gesteld. De vragen, die zulk een film oproept worden dan daarna be licht vanuit het Evangelie. Zo biedt de film aan de kerk ongekende perspectieven. De tijd, waarin de kerk en de film zonder meer vijanden waren, is voorbij. Zij zijn bij elkaar gebracht door de moderne mens en zijn vragen. Schadevergoeding Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat personen of hun wettige erfgenamen, alsmede ondernemingen en instellingen van Nederlandse nationaliteit, die in de ruimste zin des woords binnen het huidige Japanse territoir tijdens de oox-log in de Pacific materiële schade heb ben geleden thans in staat zijn zich tot de Japanse regering te wenden ter vex-goeding van de door hen geleden schade. Zij, die menen gerechtigd ie zijxx tot het indienen van een daartoe strekkende claim bij de Japanse regering, gelieven zich schriftelijk te wenden tot het ministerie van Buiten landse Zaken, ter attentie van het Bureau Oost-Azië en Pacific, onder opgave van naam, woonplaats, aard der geleden scha de, alsmede de plaats (en), waar de schade is geleden. Natuurlijke, c.q. rechtspersonen, die be schikken over een agent of vertegenwoor diger in Japan, kunnen deze machtigen zich met de behandeling van deze in te dienen claim (s) te belasten en hun opdra- gen zich voor nadere inlichtingen recht streeks te wenden tot de Nederlandse am bassade te Tokio.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11