Zonderling marktspel in Delft Zeep bij OMO - water bij vuur Congres van „Nijverheid en Handel" bezocht Zandvoort en Bloemendaal Automatische verkeerstellers meten drukte op de weg Kranen Brand in 17de eeuws Amsterdams pakhuis ZATERDAG 14 JUNI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Tweede Zomerconeert H.O.V. Zij doet het nu nooit meer Studenten in nood Operettevereniging „Johez" Bijna een millioen schade Bloemen en planten in Haarlem-Noord gestolen Botsing in Het Kanaal had grote ramp kunnen worden Scheepvaart Voor de derde keer neemt Delft dit jaar met opvoeringen van „Elckerlyc" door de Nederlandse Comedie aan het Holland Festival deel. Men wil het daar echter niet bij laten.De stichting Delfesta streeft er naar het grijze stadje ook door andere blijken van culturele activiteit, bij voorbeeld door het bevorderen van tentoonstellingen, in de belangstelling van het uitgaande publiek aan te bevelen. Zo ziin er thans op vier achtereenvolgende avonden voorstellingen van het marktspel Delft's Overwinning" tussen drie tribunes op het plein aan de voet van de hoge toren van de Nieuwe Kerk gegeven. Max Dendermonde, de schrijver van de tekst, is om deze opdracht geenszins te be nijden geweest. Want het hem door mr. H. E. Phaff verstrekte historische materiaal was maar net voldoende om er twee praal wagens in een allegorische optocht mee te vullen. Hij heeft getracht zich uit de moei lijkheden te redden door uit de strijd om Delft tussen Hoeken en Kabeljauwen, die tenslotte resulteerde in een gemeenschap pelijke wederopbouw, onder het motto „Eendracht maakt macht" een boodschapje aan de verdeelde wereld van tegenwoordig te puren. De uitwerking van deze apotheose was echter niet bijzonder indrukwekkend, omdat aan het voorafgaande spel iedere spanning had ontbroken, zodat men zich inderdaad een toeschouwer bij een maske rade bleef voelen. Op de markt waren twee grote cirkels getekend: de Delftse jaarmarkt anno 1359 en het legerkamp van graaf Albrecht van Beieren, gescheiden door een wit ophaal bruggetje, waartussen de strijd op uiterst primitieve wijze heen en weer golfde. Sol deniers en poorters werden (niet bijster overtuigend) door tweehonderd Delftse amateurs uitgebeeld. De teksten werden in een geluidscabine gesproken door Loudy Nijhoff, Henk Schaer en Ben Groenier en op het speelveld gemimeerd door Mary Smitshuysen, Robert de Vries en Frits But- selaar, door de laatste op voortreffelijke wijze. Het geheel stond onder leiding van Kees van Iersel, die gezorgd had voor een zo goed als perfecte synchronisatie, maar met de talrijke figuranten toch niet meer tot stand kon brengen dan een min of meer schilderachtige, in ieder geval kleurrijke levendigheid. Het tafereel van de belege ring wekte veel hilariteit, doordat er op uiterst naïeve wijze aan de verbeeldings kracht van het publiek werd tegemoet ge komen. Enige donderbussen en begeleidin gen met moderne filmmuziek zorgden voor wat afwisseling. Door het gedruis en ge schreeuw van de spelenden was het dik wijls moeilijk de woordvoerders, ondanks de mechanische versterking, te verstaan. Langs de houten boorden van de Rijn in de R.A.I. liep een magere man voor ons uit, die de uitgestalde voorwerpen bekeek met de wantrouwige blik, welke wij slechts van ambtenaren van de Rekenkamer zouden verwachten. Het vergde wel enige moeite om alle kaarten, foto's, cijferlijsten en maquettes te bestuderen van de steden, met welker ligging de Rijn bij zijn loop naar de R.A.I. van het begin af rekening heeft moeten houden. Maar de man nam die moeite en werd daarvoor beloond, want spoedig ontdekte hij een onregelmatigheid. Hij posteei'de zich wijdbeens voor de maquette van een Duitse havenplaats en sprak „aha". Hierop kwam een van de sluimerende manschappen, die bij de stand was achtergelaten om desgevraagd uitleg en telefoonnummers van commissionairs te verstrekken, feestelijk glimlachend toe lopen. Krampachtig probeerde hij om fees telijk te blijven glimlachen, ook toen hij van onze man moest vernemen, dat er in zijn haven maar vier kranen bestonden en géén vijf, zoals de maquette het wilde doen voorkomen. Dit was een pijnlijke zaak voor de Duitser. Met onverstoorbare hartelijk heid poogde hij onze man uit te leggen, dat ook de vijfde kraan spoedig „daarzijn" zou, maar deze zei met minzame verachting, dat op deze wiize aan de Nederlanders een verkeerde voorstelling van zaken werd ge geven. Ook al ging het maar om één kraan, men moest in deze dingen van elkander op aan kunnen, voegde hij de verbaasde stand wachter toe. Omdat wij dit verrassend juist vonden gingen wij óók vernietigend kijken. Wij voelden ons aangetrokken tot deze nauwkeurige man en het was ons een eer om verder met hem mee te lopen. De Duit ser zag ons schouderophalend na. De magere man bleek goed gezelschap, bereisd, scherpzinnig en breed van opvat tingen. We hadden zelfs plezier en dronken enige thee, die naar draagkracht werd be taald, hetgeen wil zeggen dat hij betaalde. Vreemd, dat onze vreugde ongeveer een half uur later werd verstoord door dezelfde Duitser, die wij zo triomfantelijk hadden berispt. Hij stond bij de kleine stand van Zandvoort toornig te gebaren tegen een verbaasd oud dametje, dat er niets van be greep. Toen dit eindelijk tot hem doordrong verwijderde hij zich met daverende passen. „Die man wou wat van me", zei zij even later tot ons, „hij viel me lastig. En steeds maar wees hij naar die bouwplaat van dat hotel hier, nou mens, daar weet ik toch niks van". Het was de maquette van het luxueüse hotel, dat Zandvoort er volgend jaar bij zal krijgen. Donnerwetter, dit was inderdaad een blunder. Want hoeveel kranen telt één hötel wel niet? H, B. Een boertig tafreeltje uit het eerste deel van het marktspel Delft's Overwinning Waarom wil men toch altijd weer met alle gé weid grepen uit de stedelijke of na tionale geschiedenis dramatiseren, die zich daar in geen enkel opzicht toe lenen? Ge slaagde gelegenheidsstukken zoals „De vrijheid vlagt" van dr. P. H. Schroder zijn nu eenmaal zeer zeldzaam. Er moet toch ten minste een duidelijke aanleiding toe zijn. En die ontbreekt hier. Om dan verder maar te zwijgen van het ongeluk kige compromis tussen hoorspel en ta bleaux vivants. DAVID KONING. Het tweede zomerconeert der Haarlemse Orkestvereniging was bestemd voor het vertellen van muzikale sprookjes. Met dit „sprookjes-concert' bewoog de H.O.V. zich op een terrein waar litteratuur en muziek tot innige samenwerking komen in opera en declamatoirium of waar de litteratuur de toonkunst zeeir beïnvloedt. De ballet muziek, het symphonische „gedicht" zijn hier voorbeelden van. Eigenlijk is hier dan niet meer sprake van een onafhankelijke toonkunst, al zal zij toch nog vaak genoeg als onafhankelijk worden genoten, vooral degenen, die de litteraire samenhang niet kennen of die zich daarvan vrij weten te maken. Zo behoefde men van het ver haal van „Hans en Grietje" niets te- weten om toch met belangstelling te luisteren naar de uitvoering van de Ouverture voor de opera „Hans en Grietje" van E. Humper- dinck, die Toon Verhey bij de aanvang van het concert leidde. Maar voor het muzikale sprookje „Peter en de Wolf" was het toch wel nodig om goed op te letten hoe aardig Serge Prokofief de daarin optredende Peter en zijn Grootvader, het vogeltje, de eend, de kat en de wolf in klank heeft uitgebeeld en hoe suggestief hij de nadering van de jagers uit het donkere bos tot „klinkende" werkelijkheid heeft gemaakt. Wat een kostelijke mars componeerde Prokofief voor de stoet, die het onschadelijk gemaak te kwaad: de wolf, naar de dierentuin bracht om daar te kijk te zetten. Johan Schmitz droeg de tekst voor, niet steeds zo spannend en sprankelend als wen selijk was en ook niet steeds even duide lijk. Dit laatste lag niet bij Johan Schmitz, maar bij de sterk schallende, haast lege zaal (er waren ongeveer honderd belang stellenden!). Het muzikale aandeel was bij Toon Ver hey en het orkest in voortreffelijke han den. Deze eerste uitvoering van „Peter en de Wolf" te Haarlem werd door de aanwe zigen hartelijk op prijs gesteld. De sprookjes-sfeer werd verder op de avond gehandhaafd met de vertolking van „Ma mère l'Oye" van M. Ravel, de Noten krakersuite van P. Tsjaikofsky en „l'Ap- prenti sorcier" van Paul Dukas. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE (OM O-Nieuwsdienst) HAARLEM, 14 Juni. - „Ik wilde van OMO eerst niets weten. Sop en schuim bleven be neden mijn verwachtingen en ik begreep niet, waarom mijn buurvrouw zich zo enthousiast over dit nieuwe wasmiddel kon uitlaten. Ik begreep echter wèl, dat de fout bij mij moest liggen en daarom zei ik maar niets" - zo begint een brief van een Rotterdamse huis vrouw. Omstandig schrijft zij daarin verder, dat een. (ook enthousiaste) vriendin, die op wasdag even aanliep, onmiddellijk zag welke grote fout deze huisvrouw had gemaakt: zij had in haar verlangen naar de schoonste was van haar leven zeep in het OMO-sop gedaan en erg vuile plekken in het wasgoed nog eens extra met zeep aangesmeerd. Zij doet het sindsdien nooit meer. Zij behoort thans ook tot de brede schare van duizenden blij-tevre- den huisvrouwen voor wie OMO-wasdag een ware feestdag is. Reeds eerder is in deze kolommen er op gewezen, dat OMO en zeep elkaar absoluut niet verdragen. Zeep, zeeppoeders en andere zeepproducten verhinderen de uiterst fijne en zeer gevoelige OMO-korrels tot volledige ontplooiing harer wonderbaarlijke toverkracht te komen. OMO duldt geen inmenging van welk ander wasmiddel ook. OMO is beter dan zeep De les van deze Rotterdamse huisvrouw is misschien ook voor U belangrijk. Onthoud dus eens en voor altijd: bij OMO nooit zeep ge bruiken; erg vuile plekken met een beetje OMO aansmeren O. 23 Op het programma van de tweede dag van het congres van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel ston den voor de morgenuren excursies naar de Coöperatieve Centrale Aalsmeerse Veiling, Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, Conrad-Stork, Joh. Enschedé Grafische In richting N.V. en de Kousenfabriek Hin. In de middaguren werd een autotocht door de omgeving van Haarlem gemaakt. Omstreeks halfvier \verd het gezelschap in Zandvoort verwelkomd door burgemees ter mr. H. M. van Fenema, waarna het op het strand vóór de Rotonde een demon stratie bijwoonde van het te water laten van de strandreddingboot „Dudok de Wit". De demonstratie, die een vlot verloop had, werd met grote belangstelling gadegeslagen. Tussen de derde en vierde bank, op onge veer 400 meter uit de kust, dobberde de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmui- den, waarheen de „Dudok" voer, om na ongeveer een kwartier later weer op het strand terug te keren. Ook het weer terug brengen van de boot op de wagen, met be hulp van de tractor „Zee-olifant" werd daarna met veel interesse gevolgd, waarna het gezelschap tenslotte het Zandvoortse circuit bezichtigde, om daarna naar het openlucht-theater in Bloemendaal te ver trekken. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft het gezelschap officieel ontvangen. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex besprak de banden tussen de gemeente en de Maatschappij. Hij had in het archief gezocht en correspondentie van de eerste kennismaking van de toenmalige Econo mische tak, waaruit later de Maatschappij is ontstaan, met Bloemendaal gevonden. Ook heeft hij tekeningen en schilderijen van de Schapenduinen uit de tijd van on geveer honderd vijf en zeventig jaar ge leden bekeken. Aan de hand van de ge gevens en beelden op de schilderijen gaf de burgemeester een interessante schets van de Schapenduinen in vroeger tijden en besprak daarbij de betekenis van de om geving voor de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Na de herinneringen van het vroegere Bloemendaal besproken te hebben, zeide de burgemeester tot besluit, dat in dezelfde omgeving thans het nijvere Tijdens de viering van de 28ste dies van het Nijmeegse studentencorps „Carolus Magnus" heeft de praeses, de heer A. P. van der Stee een beschouwing gehouden over de structuur der huidige studenten organisaties. Deze beantwoordt, naar hij zei, niet meer aan de geest en de nood der tijden na de oorlog. De positie der stu denten is geheel veranderd. Er heerst nood onder een grote categorie; 25% der studen ten kan de studiekosten niet dragen. Het aantal spoorstudenten neemt zeer sterk toe. Doordat een groot gedeelte van de stu denten slechts één of tweemaal per week een warme maaltijd gebruikt, zijn velen on dervoed. Bovendien is de behuizing voor velen slecht. De structuur der studentengemeenschap voldoet niet meer. De overheid zal moeten steunen. Zulks mag echter niet gebeuren ten koste van de academische vrijheid en met invoering van de numerus clausus. landvolk aan de voet der duinen speelt. In zijn antwoord herinnerde de voorzitter der Maatschappij, ir. J. T. Duyvis, eveneens aan de Schapenduinen en hij verheugde zich er over, dat er na zoveel jaren na het eerste contact een goede band is blijven bestaan tussen de gemeente en de Maat schappij. De voorzitter dankte voor de ont vangst. De operette „Het vrolijke weeuwtje" van Franz Lehar is voor dilettanten geen ge makkelijk op te voeren werk. Het stelt in muzikaal opzicht belangrijke eisen, want Lehar schreef zijn muziek niet als een op pervlakkig, nietszeggend noten-product, maar hij besteedde daaraan juist de grootste zorg. Zeker klinken de vele melodieën als ongedwongen inspiraties, doch zij zouden hun uitwerking voor een belangrijk deel gemist hebben zo Lehar daarvoor niet zorg vuldig de gunstigste harmonieën en de doeltreffendste instrumentatie had gekozen. En dan biedt deze operette meer dan an dere gelegenheid tot typering, tot het geven van een bepaald karakter aan de toneel figuren, waarbij dan toch ook weer de vlot heid van de operette-sfeer bewaard moet blijven. De operettevereniging „Johez" vertoonde „Het vrolijke weeuwtje"'gisteravond in de Stadsschouwburg. Het moet gezegd worden dat „Johez" menig bevredigend resultaat bereikte. De koren zongen verdienstelijk. Het orkest mocht er ook zijn in de vrij uit gebreide instrumentale bezetting, die be halve een goede strijkersklank, het mooie timbre van een goed bespeelde fluit, de ka rakteristieke klankkleur van de hobo en andere blaasinstrumenten gaf. Men had voor de rol van Hanna Glawari een in veel opzichten heel goede vertolkster in Tiny van Zuthem gevonden, die op een paar hoge tonen na haar stem knap be heerste. Jan Voogt als graaf Danilo speelde bewust. Hij was soms wat te opzettelijk in zijn uitbeelding van de levenslustige legatie-secretaris. Een aanmerkelijke ver betering hiervan kwam in het derde be drijf, waar zijn zang ook verdienstelijk werd. Henny Meyers was als Valencienne wel wat erg jeugdig als echtgenote van Baron Zeta, door Simon Verstraeten met de nodige operette-sulligheid gespeeld. Hij had aan Frits Conzen als Njegus een grap pige assistent. Paul Steenbakker zong als de Rosillon niet kwaad, maar hij moet op passen voor „haaltjes" in de zang. Er werd door een aantal fleurige meisjes in „Maxim" vlot gedanst, wat niet weinig bijdroeg om het derde bedrijf vaart te geven en het tot het best geslaagde ge deelte van de opvoering te maken. De dirigent Joh. van 't Vlie leidde het geheel met bijzondere slagvaardigheid. P. ZWAANSWIJK. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Op verschillende plaatsen in ons land kan men tegenwoordig dunne rubberslan gen over het wegdek zien lopen, die aan een kant verbonden zijn met kleine, ver zilverde kastjes. Men zou deze slangen gemakkelijk kunnen aanzien voor telefoon kabels, maar zij hebben een geheel andere functie. Zij zijn verbonden met automati sche verkeerstellers, die het voorbijgaan van iedere auto registreren op een tel- werkje, dat zich in het kastje bevindt. De tellers, die naar Amerikaans en En gels voorbeeld in een instrumentmakerij van de Rijkswaterstaat vervaardigd wor den, zijn zeer eenvoudig van constructie. De rubberslang wordt ingedrukt wanneer een auto erover heen rijdt. De lucht ex-in wox-dt samengeperst en drukt op een mem braan in het kastje, dat een circuit sluit met een droge battei-ij en een telmechanis me, dat door iedex-e impuls een halve slag gedx-aaid wox-dt. De meeste auto's zullen dus de teller een nummer doen versprin gen. Om te vooi-komen dat na het pas- sex-en van een auto de lucht in de slang blijft na-trillen en valse registraties zou geven, zit aan de andei-e kant van de slang een ventiel dat ook een gedeelte vaxi de luchtstoot doox-laat, waardoor de druk in de slang dix-ect weer constant wordt. Wanneer de tellers uit de instrument makerij komen, wox-den ze eei-st een paar weken geprobeex-d op een vaxi de proef- vakken bij Delft en Zoetex-meer, waar em ployés van de Rijkswaterstaat het verkeer zelf ook tellen, om de tellers te controle ren. Geen twee nieuwe appai-aten blijken dezelfde uitkomsten te geven; vooral de wijdte van het ventielgaatje bepaalt deze en pas nadat deze tot op een tiende van een millimeter juist is, registreex-t het toe stel zuiver en kan het in gebruik worden genomen. Betrouwbaar Op het ogenblik zijn 47 automatische ver- keerstellex-s in gebruik in ons land. Men zou de indruk kunnen krijgen dat het er meer wax-en, want de tellers blijven nooit lang op dezelfde plaats. Als zij enige tijd ex-gens gestaan hebben, komt er een man van de Rijkswaterstaat met een auto, en zet ze ergens anders neer, zodat men nu van vex-schillende punten in het land de zo nodige aanvullingen van oude tellingen heeft. Sinds 1937 wox-den in Nederland al geregeld verkeerstellingen uitgevoerd door Een felle brand, die tot drie keer toe, na dat men steeds dacht hem meester te zijn, weer oplaaide in een tijdsbestek van 12 uur, heeft een zeventiende eeuws Amster dams pakhuis ernstig beschadigd. Het was ditmaal „De Spai-reboom", het bekende pakhuis aan de Herengracht tus sen Leidsestraat en Nieuwe Spiegelstraat. In dit pakhuis was de boeken-opslag- plaats en showroom gevestigd van de firma Zwets en Zeitlinger, welke firma een der gx-ootste antiquarische boekhandels ter wereld is. Toen men meende de brand, die Vrijdag avond om half zes was uitgebroken, mees ter te zijn, werden de nablussende brand- wachten verrast door een geweldige vuur gloed en door uit het dak omhoog priemen de steekvlammen. Onmiddellijk werd op nieuw brandweermateriaal naar de Heren gracht gedirigeerd. Men had echter met grote moeilijkheden te kampen, daar de oude boeken door het vele vocht zo opge zet waren, dat zij volledig klem zaten tus sen de vloeren en zolderingen van het pand, zodat het zeer moeilijk was de brand haard te benaderen. Met man en macht werden gaten in de stapels oude boeken gehakt, om zo ruimte te krijgen voor de waterstralen. Omstreeks middernacht laaide het vuur opnieuw op en de gehele rest van de nacht is de brandweer bezig geweest met het na- blussingswerk. Drie brandweerlieden werden onwel door de verstikkende rook en werden behan deld in het aangrenzende Instituut voor Physische Therapie. Het gebouw van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij, dat eveneens aan „De Sparreboom" grenst, kreeg geen schade. De tweede, derde en vierde verdieping van het dertig meter diepe pakhuis zijn aan de voorkant geheel uitgebx-and. De hitte was zo groot, dat aan de achterzijde van het pakhuis opgeslagen papier en boe ken geschroeid bleken. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade bedraagt volgens schattingen bijna een millioen gulden. In Haarlem-Noord heeft de dienst van Hout en Plantsoenen minder prettige ex-varingen opgedaan. Bezoeken zijn gebracht aan de schooltuintjes in het Noorder Sportpark en worteltjes, sla en radijs zijn uit de grond gerukt. Dat is natuurlijk een grote teleur stelling voor de kinderen die zoveel zorg aan het kweken besteden. Vannacht of gisteravond laat zijn twintig rozenstruiken en ligustrum gestolen uit het plantsoen aan de Eksterstraat. Degene die de planten meegenomen heeft, heeft er wei nig aan, omdat het in deze tijd van het jaar niet mogelijk is tot verplanting over (e gaan. Hout en Plantsoenen kan de schade zeer moeilijk hei-stellen. De omwoners van de Eksterstraat hopen dat het publiek wil meewerken de plantsoe nen mooi te houden. Naar thans van bevoegde zijde wordt verklaard, had de botsing in Het Kanaal tussen het Amerikaanse munitieschip „Princeton Victory" en het Britse tankschip „British Stx-ength", geladen met benzine, een grote ramp kunnen worden. De botsing gebeurde Woensdag in dichte mist. Het tankschip voer schuin op de stuux-boord- zijde van het vrachtschip in en scheurde boven de waterlijn een groot gat in een der ruimen, waarin 65.000 voor het Neder landse leger bestemde anti-tankraketten wax-en geladen. Onder het ruim bevond zich 7600 ton ontplofbare stof, bestemd voor de Amerikaanse troepen in Duitsland. Indien beide schepen met een kleinere hoek op elkaar gevaren zouden zijn, was waarschijnlijk een hevige ontploffing ge volgd en zou vrij zeker de benzine in het tankschip in brand geraakt zijn. GESLAAGD Mejuffrouw Stolk uit Hoofddorp, verbon den aan de neutrale kleuterschool is geslaagd voor het diploma kleuter-onderwijzeres. mensen, maar nu na anderhalf jaar expe rimenteren de automatische tellers be trouwbaar gebleken zijn, kunnen deze em ployés vervangen worden. De px-ijs van de instrumenten is namelijk zo laag dat het verantwoord is om een groot aantal ervan te laten maken. Aan het eind van het jaar verwacht de Dienst Wegen- en Vex-keersstatistiek ten depai-temente de gegevens bijeen te hebben voor een rap port over de verdeling van het verkeer in ons land, dat begin volgend jaar waar schijnlijk uit zal komen. Nieuwe weg Een voorbeeld van het nut van de nieu we toestellen zal zijn het onderzoek op Rijksweg no. 1, die Eemnes direct met Hoevelaken zal verbinden, daarmee de las tige omweg over Soest afsnijdend. Wan neer deze 14 km. lange, i-uim zeven meter brede betonweg de 20ste geopend zal zijn, zullen tellers op deze weg en op de wegen ex-omheen een beeld geven van de wijziging van het verkeer in die omgeving. Aardijk, 11 van R'dam te New Orleans. Averdijk, 13 van Antwerpen. Aalsdijk, 12 van New York n. Antwerpen. Akkrumdijk, 13 te Antwerpen. Alblasserdijk, pass. 12 Azoren n. Havana. Axeldijk, 12 v. Tj. Priok te Cheribon Aldabi, 13 van Montevideo n. Santos. Alpherat, 12 van R'dam naar Montreal. Alwaki, 13 v. Buenos Aires te New York verw. Ampenan, 13 van Bremen te Rotterdam. Alcyone, 12 van Quebec te R'dam. Almket-k, 12 van Suez naar Aden. Alphard, 14 Bas Palmas verwacht. Amstelstad. 12 te Tj. Priok. Aals'um, 12 150 m. O. ten Z. Malta. Agamemnon, 12 900 m. ZW. Flores. Al'bireo, 12 220 m. N. ten O. Fernando Noronha A ms tel park, 12 610 m. O.ZO. Cp. Race. Amstelvaart, 12 800 m W. Fastnet. Arnedijk,, 12 510 m. W. Lands End. Amsleldijk, 12 van New Yoric naar Boston. Angtekerk, 14 Cebu verwacht. Aldegonda, 13 van Bangkok naar Pladiju: Algenib, 13 v. Santos te San Francisco do Sul. Aliotih, 14 Florianapolis verwacht. Argos, 15 R'dam verwacht. Arkeldij'k, vei-m. 14 v. R'dam n. New York. Agatha, 12 van Pladiju te Saigon. Aliphaeca, 13 v. New York n. Buenos Aires. Altair, 14 van Pto Alegre te R'dam. Aagledijk, 13 te Santos,. Alhena, verm. 13 v. Santos. Arundo, pass. 14 Scilly's. Baarn, 13 van Cristobal n. Santiago de Cuba. Bantam, 13 van R'dam te Antwerpen. Boissevain, 9 te Santos. Bubara, 12 teruggekeerd te Aden. Bali, 12 80 m. w.zw. Kp. de Gata. Bandjermasin, 12 van Tj. Priok n. Makassar. Blommersdijk, 12 780 m. W.ZW. Lands End Boschfointein, 12 70 m. ZW. Napels. Barendrecht, pass. 13 ten N. Madeira. Bloemfontein, pass. 13 Kp. Firusterre. Borneo, 14 v. Tj. Priok te Tj. Pandang verw. Breda, verm. 19 v. Amsterdam n. Valparaiso. Bennekom, 14 te Cristobal. Boskoop, 13 van Buenaventura n. Cristobal. Caltex Leiden, 12 v. R'dam te Sidon. Caltex Pernis, pass. 12 Gibraltar. Congostroom, 12 van Antwerpen n. Bordeaux. Corya, 12 van Bombay naar Bahrein. Chama, 9 van Yokohama naar Miri Cronenburgh, 13 9 u. v. Bilbao te IJmuiden. Caltex Nederland, 12 140 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex The Hague, 12 200 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Utrecht, pass. 12 Kp de Fer. Ceram, 12 100 m. NW. Guardafui. Castor, 10 van Maracaibo te Houston. Caltex Delft, pass. 13 Westkust Kreta. Cistula, 13 te Port Said. Callisto, 13 van Montreal te R'dam. Duivendijk, 12 van Vancouver. Danae, 13 v. Leixoes te Cadiz. Dongedijk, 13 v. Cristobal naar Antwerpen. Delft, 13 v. Catlao n. Moilendo. Ena, 12 v. Ceuta naar Berre. E trema, 12 v. d. Mersey naar R'dam. Enggano, 12 van R'dam n. Calcutta. Eendracht, 12 220 m. W.NW. Malta. El mi na, 12 rede Takoradi. Erin,na, pass. 12 Noordpunt Borneo. Esso Rotterdam, 12 480 m. NW. Flores. Eos, 13 v. Lissabon naar Oran. F.d'am, 13 v. Philadelphia n. Baltimore. Esso Den Haag, 14 v. Aruba te R'dam. Eemdijk, pass. 14 Scilly's n. Antwerpen. Eendracht, 15 v. R'dam te Piraeus verwacht. Friesland (SSM), 12 105 m. ZW. Ouessant. Friesland (KRL), vertr. 14 v. Aden n. Djedidah Felipes, 12 v. Pladju te Haiphong. Groote Beer, 12 van Amsterdam te Rotterdam Gaasterkerk, 13 v. Genua n. Port Said. Gaasterland, 12 van Hamburg te Bremen. Gadila, 12 30 m. Z Mimicoy. Gooiland, 12 260 m. N.NO. Bahia. Gordias, 13 te Amsterdam. Garoet, 13 van Lakecharles n. New Orleans. Heemskerk, 12 van R'dam naar Bremen. Hector, 12 van Amsterdam e Tunis. Haulerwijk, 12 450 m. O.NO. Cp. Race. Ilecuba, 12 v. Guanla te Cumana. Heelsum, 12 740 m. W. Ouessant. Hoogkerk, 12 400 m. NW. St. Helena. Holland, 12 te Bei ra. Ilecuba, 13 v. Cumana te Carupano. Helicon, 13 v. Curasao te Puerto Cabello. Heelsum, 15 Le Havre verwacht. Hersilia, verm. 17 v. Amsterdam n. Guayaquil Hestia, pass. 13 Azoren. Ittersum, 12 480 m. O. ten N. Cp. Race. Ills, 13 dwars Mona éil. Jupiter, pass. 13 Gibraltar. Jagersfontein, 13 van Antwerpen. Indrapoera, 14 van R'dam te Tj. Priok. Japara (KRL), pass. 13 ten N. Flores. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 bij Cp. Howe. Kota Agoeng, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Kota Gede, 12 van Tj. Priok n. Belawan. Kola Inten, 12 te Tj. Priok. Kedoe, 12 425 m. Z. Ceylon. KieldreCht, 13 van Aden naar Port Said. Karsik, 14 v. Mombassa te Singapore, verw. Kota Baroe, 14 v. Rangoon te Singapore verw. Lindekerk, 12 te Port Said. Loosdreeht, 12 van Madras. Lombok, 12 v. Trinidad n. Kaapstad. Leerdam, vertr. 13 v. R'dam n. New York via Halifax. Linge, 12 van Nordenham te Lulea. Loppersum, 13 dwars Ouessant. Larenberg, pass. 12 Dover n. Hamburg. Laagkeric, 13 v. Colombo naar Madras. La wak, 13 v. Belawan n. Colombo. Lekkerkerk, 13 van Hamburg. Lutterkerk, pass. 13 Aden n. Djeddah. Liseta, 11 v. Beyrouth te Singapore. Leerdam, pass. 14 Vlissinigen n. Antwerpen. Maaskerk, 13 Abidjan verwaont. Madoera, 13 te Port Soedan. Maetsuycker, 12 100 m. N.NO. Christmas eil. Meerkerk, 12 160 m. Z. Khorya Morya baai. Merwede, 12 230 m. N. ten O. Bermuda. Myonia, 12 140 m. ZO. Ras al Hedd. Maas, 12 290 m. ZO. Bermudas. Mataram, 11 v. Port Swettenham n. Singapore. Metula, 10 van Singapore n. Pulusambu. Maashaven 13 v. Northfleet naar Dakar. Maasland, 13 v. Las Palmas n. Montevideo. Macuba, 13 van R'dam te Lyness. Malea, pass. 13 Aden. Marken, 12 v. Tj. Priok naar Cheribon. Mirza, 12 v. Pulubu'kom te Adelaide. Malvina, 15 v. Miri te Balikpapan verw. Molenkerk, 14 v. Antwerpen te Amsterdam. Nelly, 10 van New York naar R'dam. Noordam, 12 420 m. N. ten O- Flores. Nestor, 14 Barbados verwacht. Nieuw Amsterdam, 14 v. New York te R'dam. Nigerstroom, 14 geankerd bij Takoradi. Oranjestad, 12 v. Amsterdam n. Cristobal. Omala. 13 v. Soerabaja te Balikpapan. Oranijefonlein, pass. 13 Daka. Orestes, 12 520 m. O. Bermuda. Oranje, pass. 13 Mal ia n. Southampton. Oranjestad, pass. 13 Wight naar Madeira. Overijsel, pass. 13 Terceira n. Berouth. Parkhaven, 12 v. Freetown naar Las Talmas. Paula, 12 van Haiphong naar Pladju. Plyphemus, 13 te Aden. Poseidon, 13 te La Guaira. Prins Alexander. 9 van R'dam te Montreal. Prins Willem III, 13 Hamburg verwacht. Prins Willem IV, 9 van Montreal. Prins Fred. Hendrik, 12 50 m. NO. Quebec. Prins Willem v. Oranje, 12 480 m. W.t.N. Scilly's Pygmalion, 10 v. Curacao te Mobile. Poelau Laut, 14 te Belawan. Prins Willem XI., 13 te Hamburg. Prins Fred. Willem, 14 v. Detroit n. Hamilton Prins Joh. W. Friso, 13 v. Montreal te R'dam. Prins Mauri Is, 10 v. Toronto n. Montreal. Rempang, 13 te Soerabaja. Raki, 12 v. Southampton te Amsterdam. Rotula, 12 730 m. W. ten Z. Scilly's. Rijnkerk, 12 nog te Khorramshar. Rijnland, 12 500 m. Z. ten W. St. Vincent. Rodas, 13 260 m. NO. Curapao. Roebiah, 13 v. New York n. Charleston. Seherpendrecht, 13 v. Rio de Janeiro te Rlo Grande do Sul. Sibajak, 13 van New York te R'dam. Sunetta, 12 v. Curapno n. Engeland. Schiedijk, 11 van Galveston te New Orleans. Stad Alkmaar, 13 v. Immir.gham n. Klrke Naes Stad Haarlem, 12 v. Casablanca te A'dam. de Hoek van Holland verwacht. Stad Vlaai-dingen, 11 23 u. v. Nordenham te Siberoet, 12 van Kota Radja n. Meulaboh. BINNENLAND De Koningin ontving dezer dagen in. paleis Soestdijk de bestuursraad van de Ne derlandse Jongerenraad der Europese Bewe ging. De Koningin liet zich op de hoogte stellen van de tot dusver bereikte resultaten, en de plannen van de Europese jeugdcam- pagne en voerde een diepgaand gesprek met haar bezoekers over de opvoeding van de jeugd tot Europees besef. Hare Majesteit toonde grote belangstelling voor wat thans in de onderscheidene kringen van ons land wordt gedaan om de Europese gedachte in gang ie doen vinden. De staking van de Indonesische bedien den van de Roiterdamse Lloyd, die veertien dagen heeft geduurd, is geëindigd. Het ge schilpunt was de toekenning van de gratifi catie ter gelegenheid van Lebaran. het einde van de Islamitische vasten. De Lloyd heeft in overeenstemming met de Indonesische richtlijnen voorstellen gedaan. Deze voorstel len zijn door de stakers aanvaard. Bij Koninklijk Besluit is aan Theun de Vries te Amsterdam en A. H. M. Wijffels te Den Haag op hun verzoek eervol ontslag verleend als leden van de Voorlopige Raad voor de Kunst. Tot leden zijn benoemd Clara Eggink te Amsterdam, prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs te Amsterdam. Max Croiset te Den Haag. G. P. M. Knuvelder te Eindhoven, Johan de Meester te Amsterdam, Paul Steen bergen te Den Haag en A. van der Veen te Den Haag. Het Duitse oorlogskerkhof in de Peel bij IJsselsteyn, waar ruim 25.000 gesneuvelde Duitsers begraven liggen, zal op 27 Juni voor het publiek worden opengèsteld. Tot dus verre werd bezoek van nabestaanden der gesneuvelden slechts officieus toegestaan. Koningin Juliana en Prins Bcrnhard hebben een gift geschonken aan het comité te Kesteren-Lienden, dat gelden inzamelt ter leniging van de nood in de op 6 Juni door de hagelstorm geteisterde gebieden. In de week van 1 tot en met 7 Juni zijn 25 nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven: 2 in Friesland, 1 in Overijssel, 1 in Gelderland, 3 in Noordholland, 2 in Zuidholland, 1 in Noord-Brabant en 15 in Limburg. Te Amsterdam is een jubileumcongres gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen. Mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Za ken, sprak over „bestaanszekerheid bij een redelijk bestaanspeil ook voor de midden stand''. De heer J. M. den Uyl, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van de Dr. Wiardi Beekman-Stichting hield een inlei ding over: „Middenstand en Maatschappij''.^ Er zal nu in Alphen aan de Rijn in Avifauna op Zondagen mogen worden ge danst. De burgemeester heeft thans vergun ning daarvoor verleend. Blijkens de definitieve cijfers bedraagt het overschot van Nederland, in het beta lingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen in Mei 1952 f42.609.000. De vordering van Nederland op de Europese Betalings Unie bedraagt thans f 547.994.000. Er bestaan plannen tot het stichten van een Oecumenisch Centrum. Deze plannen houden verband met het emeritaat van prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en voorzitter van de Oecumenische Raad. Aan de erkentelijkheid voor het vele, dat prof. Berkelbach van der Sprenkel op oecumenisch gebied heeft verricht, wil een comité in een blijvende vorm uitdrukking geven. Voorzitter van dat comité is prof. dr. W. C. van Unnik te Utrecht. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Da Costa-kweekschool te Bloe mendaal zijn geslaagd voor het onderwijzers examen de heren A. van der Bijl, Bloemen daal; J. P. Silvis en H. van Dalfsen te Haar lem; N. C. Veldhuis te Hillegom; A. de Roode te Heemskerk en H. Korthals te Santpoort. Bü beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is benoemd tot inge nieurs van de Rijkswaterstaat in vaste dienst ir. J. J. Elzerman te IJmuiden en tot ad junct-ingenieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst ir. H. Wieringa te Velsen. De 2500 kinderen, die met de zogenaam de „schooltreinen" van de N. S. op 19, 20, 24 en 26 Juni (in vier groepen) naar Zand voort komen, zijn niet zoals Dinsdag abusievelijk werd bericht kinderen van employés der N. S., maar schoolkinderen uit Gelderland en Overijssel. Zij zullen de ge noemde vier dagen niet alleen Zandvoort maar ook Haarlem en omgeving bezoeken. Wabana en vertr. verm. 16 v. Wabana naar R'dam of Vlaardingen. Salatiga, 12 240 m. W.NW. Min-lcoy. Saparoea, pass. 12 Stromboli n. Genua. Sc'hie, pass. 12 ten N. Kreta. Singkep, pass. 12 Djedidah. Stad Leiden, 12 80 m. W. Scilly's. Stanvac Benakat, pass. 12 Cp. Varella. Stanvac Djirak, 13 v. Tj. Uban te Palembang. Straat Banika, pass. 12 Kuct Cuba. Swartenhondt, 13 te Soerabaja. Slamat, 13 v. Singapore n. Port Swettenham. Slieorecht, pass. 13 Algiers. Stad Breda, 14 v. Emden te New Orleans. Stad Arnhem, 13 v. Amsterdam n. Casablanca. Stad Maastricht, 14 18 u. v. Casablanca te Vlaar- dingen verwacht. Stad Schiedam, 15 20 u. v. Narvik te Vlaardin- gen verwacht. Talisse, 12 v. Tj. Priok naar Cheribon. Telresias, pass. 12 Gibraltar. Tiba, 13 van Newport News te Hamburg. Tjipanas, 12 te Singapore. Tomori, 12 van Belawan n. Singapore. Tongkol, 12 teruggekeerd te Aden. Telamon, 12 v. New York naar Curagao. Tjisadane, 12 van Rio de Janeiro n. Kaapstad Taria, 12 van Pladju naar Singapore. Tjikampek, 12 van Semarang n. Soerabaja. Tjiluwah, 12 v. Singapore te Hongkong. Tjitjalengka, 12 300 m. NW. Mauritius. Tabian, 12 170 m. Z. en W. New Orleans. Tiberius, pass. 12 Westpunt Haitien. Tjipondok, lil van Kobe n. Osaka. Trajanus, 8 te Maracaibo. Tegelberg, 13 van Sagay n. Singapore. Tomini, 14 v. Soerabaja te Kidjang. Tongkol, 14 Aden verwacht. Themisto, pass. 13 Cp. Race. Tero, 13 19 u. v. R'dam te Montevideo. Tjibantjet, 14 v. Sunderland n. Antwerpen. Uni, 10 te New Orleans. Veendam, 13 van New Yoric naar "R'dam via Southampton. Weltevreden, 11 van San Francisco n. Philip- pijnen. Waal, 12 van Limasol naar Famagus. Waiwerang, 13 v. Singapore te Tj. Priok verw. Waterman, 12 280 m. Z.ZO. Sable eil. Westerdam, 12 460 m. O.ZO. Cp. Race. Wieldrecht, pass. 12 ten O. Billiton. Westland, pass. 14 Kp. Flnisterre. Willem Ruys, 16 6 u. Colombo verwacht. Zonnewijk, 12 van Amsterdam n. Rotterdam. Zeeland (SSM) 12 bijS2 VS. Zeeland (KRL), pass. 13 Mindcoy n. Belawan. Zuiderkruis, 13 te Suez. Schepen met passagiers en emlgrerenden Aldabi16 Santos verwacht. Alhena, 8 te Rio de Janeiro aangekomen. Alnati, venn. 20 van R'dam n. Buenos Aires. Bonaire, 13 v. Amsterdam n. Georgetown via Madeira. Boskoop, 13 v. Buenaventura n. Cristobal. Cottica, verm. lil v. Georgetown n. Amsterdam Fairsea, verm. 19 v. A'dam via SueZkanaal. rndrapoera, 14 v. R'dam te Tj. Priok. Johan v. Oldenbarnevelt, 14 v. A'dam te Sydney verwacht. Nieuw Amsterdam, 14 v. New York te R'dam. Noordam, 15 21.30 u. aan de Hoek v. Holland verwacht 16 ontscheping. Oranje, 18 te Southampton en 19 Amsterdam verwacht. Oranjestad, 13 Madeira verwacht. Rijndam, vertr. 14 v. R'dam n. New York ca. 16 uur. Sibajak, vertr. 17 v. R'dam n. Wellington via Panamakanaal. Somersetshire, 6 Juli v. Sydney te Soerabaja verwacht. Veendam, 24 Rotterdam verwacht. Waterman, 19 Rotterdam verwacht. Westerdam. 16 v, R'dam te New York verw. Willem Ruys, 16 Colombo verwacht. Willemstad, 13 La Guaira verw. en verm. 14 v. La Guaira n. Port of Spain. Zuiderkruis, 22 R'dam verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12