Toch nog kans op hotel met Marshall-steun in Zandvoort De heer Pomper is bereid, maar er is nog een lange weg te gaan Rechtzaak tegen een automobielbedrijf Zaalsporten in de Haarlemse Sportweek Olympische candidaten starten in Haarlem Koele Zondag Haarlem m erm eer Hoofddorp 9 Auto's voor export in binnenland verkocht „Gijzeling kan zwijgplicht- vraagstuk niet oplossen" Motorrijder en dnopassa- gier bij botsing omgekomen Vrouwengroep der V.V.D. Indonesische coaster in Indische Oceaan gezonken Koninklijke onderscheiding voor J. A. Beekelaar Biljarten Orn de Nobelsbeker A thletiek Sport in 't kort Roeien Het Spaarne neemt deel aan wedstrijden van Nereus Tennis Nederlanders naar Wimbledon Flink wat aardbeien in Castricum Israel wenst harde valuta van Duitsland Venezuela breekt met Moskou Raad vergadert Woensdag Rode Kruis sloot winterseizoen af Voetbalclub ETO Goöp. Boerenleenbank ZATERDAG 14 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Door een wat premature en optimisti sche publicatie in een plaatselijk blad is in Zandvoort de verwachting- gewekt, dat de bouw van een hotel met Marshall-hulp in de badplaats al vrijwel als een zeker heid zou kunnen worden beschouwd. Men weet, dat de Zandvoortse raad indertijd het hötel-plan van de heer Pomper torpe deerde, maar dat burgemeester Van Fene- ma er nochtans in slaagde de twee ton Marshall-hulp te „bevriezen" voor Zand voort. Dat de burgemeester zich daarop ging beraden in welke vorm de twee ton in Zandvoort gebruikt zouden kunnen worden, laat zich gemakkelijk raden. Er is enige tijd geleden door de heer Pomper een nieuw plan opgesteld. Dit be treft de bouw van een hotel in het boule vard-centrum van Zandvoort, waarin het plan-Friedhoff reeds voorzag. Het hötel is geprojecteerd bij de miniatuur-golfbaan en volgens de plannen zal het gedeeltelijk ten Westen en gedeeltelijk ten Oosten van de boulevard worden opgetrokken, zo deelde hij ons mede. De boulevard zou onder het hotel moeten doorlopen. Het hotel, dat indien het gebouwd wordt de naam „Casino" zal dragen, voorziet in een accommodatie van ongeveer dertig ka mers met in totaal zestig bedden, enige zalen, een restaurant, een bar en terras sen. Met de bouw en de inrichting zal naar schatting circa een half millioen gemoeid zijn. De energieke exploitant van „Riche" is de laatste maanden druk in de weer ge weest met dit nieuwe plan. Hinderpalen Dit alles neemt niet weg, dat er nog heel wat hinderpalen zullen moeten wor den overwonnen, eer het hotel er zal staan. Ten eerste zal de raad zich met het plan moeten verenigen. De raad zal zich met name moeten uitspreken over het verle nen in erfpacht van de grond. Zonder op de beslissing van de raad vooruit te lopen De economische kamer bij de Rotter damse rechtbank heeft gistermiddag de behandeling van de zaak voortgezet, die aanhangig was gemaakt tegen het Rotter dams automobielbedrijf Terlouw en Van Yperen. Dit bedrijf had in 1950 ongeveer 660 vrachtauto's uit een legerdump in Duitsland aangekocht. Bij de verkregen vergunning zou als voorwaarde hebben ge golden, dat de wagens, na de benodigde herstelwerkzaamheden, binnen acht maan den weer uitgevoerd zouden moeten wor den. Daar het bedrijf gedreven door be paalde moeilijkheden tweehonderd wagens op de Nederlandse markt heeft verkocht, zouden volgens de justitie de devie- zenvoorschriften zijn overtreden. Bij de op 8 Februari gevoerde behandeling werd door de verdedigers aangevoerd, dat een reële exportmogelijkheid door het weige ren van de vergunning door de regering was verhinderd. De behandeling werd toen aangehouden voor een onderzoek naar de gronden, waarop de exportvergunning zou zijn geweigerd. De officier zei in zijn requisitoir dat het verweer, als zou de export van het bedrijf door de overheid getorpedeerd zijn, geen grond had. Hij persisteerde bij zijn eis, namelijk te gen de 43-jarige J. J. de B. een boete van twee maal duizend gulden of twee maal drie maanden hechtenis,, tegen de 54 jarige A. T. twee maal een boete van vijf duizend gulden of twee maal zes maanden en tegen de 39-jarige J. C. H. van Y., de 63-jarige M. van Y. en de 29-jarige J. P. van Y. ieder twee geldboeten van f 2.000 of twee maal vier maanden hechtenis, als mede onder bewindstelling van het auto mobielbedrijf, alleen ten aanzien van de auto's uit de legerdump, voor de tijd van drie jaar. De raadslieden zeiden dat hun cliënten al het mogelijke hebben gedaan voor de export, maar dat deze werd belemmerd door het weigeren van de uitvoervergun ning* Bestuur Journalistenfederatie sprak met minister Mulderije Het dagelijks bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft 'naar aanleiding van de verlenging van de gijze ling van de heer A. H. Hommerson een onderhoud gehad met de minister van Justitie, mr. H. Mulderije, tijdens welk on derhoud het federatiebestuur aan dc mi nister heeft gevraagd te willen bevorderen, dat aan de gijzejing van de heer Hommer son een einde wordt gemaakt. De vertegenwoordigers der federa tie zijn daarbij uitgegaan van de vast stelling, dat de erkenning van de zwijg plicht der journalisten door de over heid een vraagstuk is, dat nader over leg door alle partijen vereist, maar dat hangende deze kwestie gijzeling van een journalist, die de naar de algemene opvatting in zijn beroep geboden zwijg plicht in acht neemt, in geen enkel op zicht tot een oplossing kan leiden. Met volledig begrip voor de motieven, die de vertegenwoordigers van de Federatie van Nederlandse journalisten tot hun ver zoek heeft bewogen, heeft de minister ern stige overweging van de mogelijkheden, die hem ten dienste staan, toegezegd. Bij een botsing tussen een motor en een vrachtauto te Barger-Oosterveld in de ge meente Emmen, is de bestuurder van de motor, de heer H. B. uit Nieuw Dordrecht gisteravond om het leven gekomen. De duopasagier, de heer W. H. uit dezelfde plaats werd zwaar gewond naar het Diaco- nessenhuis te Emmen overgebracht en is daar later overleden. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongeduurd. Het ongeluk gebeurde in een bocht, die thans onover zichtelijk is door het koren, dat aan de binnenzijde ervan op een akker staat. (die mogelijk op 24 Juni zal vallen) kan wel worden gehoopt, dat deze gunstig zal luiden. Daarna zullen de architecten Van Haaren en Oudewaal echter nog tot vol ledige overeenstemming met de heer Friedhoff moeten komen over een aantal architectonische détails van het plan, dat in principe door de heer Friedhoff is goedgekeurd. Is men het eens over de vorm van het hotel dan zal de inschrij ving plaats moeten grijpen. Pas dan kan de heer Pomper beslissen of met het oog op de bouwkosten exploitatie rendabel zal kunnen zijn. Neemt hij een positief be sluit, dan zal nog beslist moeten worden of de Marshall-hulp inderdaad afkomt, want na de vorige ervaring is men in Den Haag niet bepaald geneigd om op de be slissingen in Zandvoort vooruit te lopen. Volgend seizoen Pas wanneer al deze problemen zijn op gelost, zou men met de bouw kunnen be ginnen. Dit zou dan vermoedelijk in de herfst zijn en dan zou Zandvoort in het komend seizoen inderdaad een hotel rijker zijn. Men moet hopen, dat het voor elkaar komt. De Vrouwengroep Amsterdam der VVD hield in de hoofdstad een vergadering, welke werd bijgewoond door vele vrouwen uit andere delen van Noordholland. Mevr. J. SchouwenaarFransen, oud-gemeente raadslid van Rotterdam, sprak over „bur gerschap, het burger-zijn, en burgerzin, de wil om burger te zijn. Voor het burgerschap is scholing, o.m. theoretische kennis van staatsinrichting, nodig. Opvoeding tot bur gerzin behoort tot de taak van iedere in stantie, van gezin tot overheid, waarbij vooral het goede voorbeeld van groot be lang is. Mevrouw mr. M. J. StoffelsVan Haaften hield een betoog over het belang van de komende verkiezingen. Eerbied voor anaerer mening is onmiskenbaar voor het aankweken van burgerzin en moet ook in de scherpste verkiezingsstrijd gehandhaafd blijven. De WD richt haar politieke strijd in de eerste plaats tegen de geleidelijk groeiende staatsmacht. Bemanning door ander schip overgenomen Scheveningen-radio heeft van het Indo nesische motorschip „Tcngkol" bericht ont vangen, dat gistermorgen om 11.20 uur het Indonesische motorschip „Bubara" van de rederij Pepuska na een brand in de ma chinekamer op ongeveer 140 mijl ten Oosten van Aden is gezonken. In de nabij heid van het schip voer de ..Tongkol", waarmede de „Bubara" van Nederland in convooi naar Indonesië voer. Dit schip heeft de bemanning aan boord genomen en is teruggekeerd naar Aden. De „Bubara" was een van de vier kust vaartuigen van de Pepuska die in de tweede helft van Januari op eigen kracht van Ne derland naar Indonesië onderweg ging. Twee zijn daar inmiddels gearriveerd maar de reis van de „Bubara" en de „Tong- kol" was tot Aden reeds zeer onfortuinlijk geweest. VLEESHAL TWEE AVONDEN VOOR PUBLIEK GEOPEND In het vervolg zal de tentoonstelling „Van de Olm tot de Roos" in de Haarlemse Vlees hal ook op twee avonden per week (name lijk Dinsdag en Vrijdag) voor het publiek geopend zijn, daar de verlichting vari de bovenzaal thans gereed is gekomen. De heer J. A. Beekelaar viert vandaag zijn gouden jubileum bij de firma I. C. Haan aan de Barteljorisstraat. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft hem vanmorgen toegesproken en de jubilaris meegedeeld, dat de Koningin hem had toegekend de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van de directie onfving de heer Beekelaar een portefeuille met inhoud en van het per soneel een geschenk. Ook bood jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koop handel, gelukwensen aan. Op de voorlaatste avond van het pro gramma van de Sportweek 1952 werden wed strijden in het Krelagehuis gehouden en een voetbalwedstrijd gespeeld op het terrein van Haarlem. Basketball, volleyball en badminton vroe gen de aandacht van de vele belangstellen den. De volleyballwedstrijd tussen de dames van Celebes (Den Haag) en Boemerang (Am sterdam) leverde een zege van 30 voor de Haagse ploeg op en de basketballontmoeting AmsterdamHaarlem (jeugdploegen heren) werd door de gasten gewonnen met 32—26. Verder stonden op het programma enkel- en dubbelspelen badminton. Een duel tussen Amsterdam en Haarlem (witte shirt) in de basketballwedstrijd die Vrijdagavond in het Krelagehuis is gespeeld De voetbalwedstrijd tussen de junioren van de afdeling Haarlem en Amsterdam van de KNVB bracht een vlotte partij. De gasten waren technisch beter en verkregen met rust een voorsprong van 20. Na de hervatting werd de stand op 30 voor Amsterdam ge bracht. Haarlem kreeg nog een strafschop toegewezen, doch de bal werd tegen de paal geschoten. Vandaag wordt de Sportweek besloten met wedstrijden op het terrein van Haarlem. Het Haarlems voetbalelftal bindt de strijd aan tegen Noordholland. Vrijdagavond was Vriendenkring I bij Kof van Holland op bezoek in de strijd om de Nobelsbeker. De thuisclub behaalde een voor sprong van 102. Dinsdag wordt de strijd voortgezet. De uitslagen van gisteren waren:. Verbeek (90) 90 42 16 2,14 I. Groen (75) 70 42 9 1,66 Loerakker (110) 119 37 12 2,97 Verdam (115) 60 27 10 2,40 Klumperbeek (140) 140 41 16 3,41 Doves Sr (135) 133 41 15 3,24 Hooydonk (60) 60 43 3 1,07 Wiegerink (60) 51 43 10 0,91 Van Dam (50) 47 38 7 1,23 Klomp (50) 50 33 5 1,31 Aufderheyde (70) 70 53 11 1,32 Giebels (70) 67 53 9 1.26 Op de „In Memoriam Hil van der Mey- wedstrijdon", die de HAV „Haarlem" Woens dagavond 18 Juni op het terrein van „Haar lem" houdt, zal vrijwel de gehele Olympische athletiekploeg aan de start verschijnen. Bij de dames zal men evenals het vorige jaar Fanny Blankers—Koen op de 80 meter hor den in aclie zien. Van haar tegenstandsters zal Wil Lust (Zaanland), die het Zondag in de wedstrijd legen West-Duitsland zo uit stekend deed. haar het dichtst kunnen bena deren. zonder echter een bedreiging te vor men. Puck Brouwer van Celebes zal onge twijfeld de 100 meter dames voor haar rekening nemen, al zal zij felle tegenstand moeten overwinnen van haar ploeggenoten van de Olympische damesestafetteploeg Xenia tSadt—De Jong (Sagitta) en Gerda v. d. KadeKoudijs (Celebes). De 100 meter voor heren zal ongetwijfeld een overwinning voor de Olympische candi- daat Saat opleveren. Griek kan hem in deze race het vuur na aan de schenen leggen. Een ander athleet, die op de nominatie staat onj naar Helsinki te worden uitgezonden is Harry de Kroon. Verwacht wordt dat hij op de 800 meter te zegevieren. Lopers, die hem concurrentie zullen aandoen zijn Rem van Lycurgus en Verwey van Trekvogels. Hans Harting van AAC zal zich op de 3000 meter heer en meester tonen, doch de strijd om de tweede plaats zal zeer interessant worden. De Haarlemmer Geusebroek maakt hierop de beste kans. Hij zal echter ernstig rekening dienen te houden met de sterke Beverwijkse loper Adrichem (DEM). Van de veldnummers zal het polsstokhoogspringen een aardig duel opleveren tussen de Haar lemmers Lamoree en Swart en Butselaer van Minerva. Visser (AAC) zien we als fa voriet bij het hoogspringen. Fikkert (Sisu) is dit ongetwijfeld bij het speerwerpen. Bij de 4 x 100 meter estafette voor dames gaat de belangstelling uit naar het lopen van de nationale ploeg. Het programma wordt be sloten met de Olympische estafette, waar voor niel minder dan tien ploegen in de baan zullen komen. Enkele junioren-num mers zullen het programma aanvullen. HVGB VERLOOR VAN MEEUWEN. In de waterpolocompetitie hoofdklasse heren verloor HVGB gisteravond met 65 van Meeuwen. Aan de lustrum roeiwedstrijden van Nereus, die op Zaterdag 21 en Zondag 22 Juni op de Bosbaan te Amsterdam worden gehouden, zal de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" met de volgende ploegen deelnemen: Juniorés A-twee: juniores A-acht; juniores B-t.wee; juniores B-vier; dubbel twee (ge combineerd met „Aegir"); stijlroeien dames overnaadse skiff; stijlroeien dames over naadse vier; stijlroeien dames juniores; snel- roeien dames juniores acht; jongens 14 tot 16 jaar oefengiek; jongen 16 tot 16 jaar over naadse vier; jongens 16 lot 18 jaar over naadse vier; stijlroeien meisjes 14 tot 16 jaar oefengiek; stijlroeien meisjes 17 tot 18 jaar overnaadse vier. Mevrouw J. RoosVan der Wal, mejuf frouw N. Hermsen, dr. Van Swol en Rinkel, de vier spelers die officieel door de K.N.L.T.B., voor Wimbledon (23 Juni tot en met 5 Juli) zijn ingeschreven, zijn allen tot de drie nummers van het tournooi toege laten. Dehnert en Van Dalsum, die persoonlijk hadden ingeschreven, met aanbeveling van de K.N.L.T.B., zijn toegelaten tot het ge mengd dubbelspel, respectievelijk met me vrouw RoosVan der Wal en mejuffrouw Hermsen. Dehnert zal ook in het enkelspel kunnen uitkomen. Met Van Dalsum moet hij echter in de zogenaamde ..schiftingswed strijden" voor het herendubbelspel spelen. Van Dalsum zal zich ook voor het enkelspel via de schifting moeten trachten te klas seren. Op de groenteveiling in Castricum wer den Vrijdag flink wat aardbeien aange voerd. De prijs viel echter tegen, want de tuinders kregen van f 2.30 tot f 3.50 per mand. „Congo's" werden verkocht voor f 1.70 a f 2.50 per mand. Nee maar.dat negertje kwam hun zo bekend voor.Rick en Bunkie keken met grote ogen naar hem. En toen, opeens.... daar holden het negertje en Bunkie met lachende gezichten op elkaar toe. „Het is Lumpol", riep Bunkie. ,,HaBunkieRick!", juichte Lumpo. En ze vlogen elkaar in de armen. Oom Tripje keek verbaasd op. „Zo, jullie schijnen elkaar te kennen!", zei hij. „Jazeker, oom Tripje!", riep Rick. „Dit is Lumpo!" „O, juist.lachte oom Tripje. „Welkom in Speelgoedstad, Lumpo. Maar nou weet ik nog niet erg veel. Kom, we gaan maar vast naar huis, dan hoor ik onderweg wel, hoe de zaak in elkaar zit!" En dat gebeurde dan ook. Terwijl ze op weg naar huis waren, vertelden de jongens, hoe ze lang geleden Lumpo hadden leren kennen; hoe ze, toen ze nog bij de mensen woonden, een tocht hadden gemaakt met een klompscheepje en op een eilandje Lumpo hadden gevonden, die daar woonde in een leuk houten huisje. „Artistenleed" (Frans Hals) is een zangfilm van de oude stempel waarin Martha Eggerth en Jan Kiepura „Le Bo hème" zingen en het libretto van deze opera aan den lijve beleven. Ook Martha krijgt namelijk, juist als de Mimi in Puccini's zangspel, longtering en ook zij sterft daar aan, in de armen van haar Kiepura- Rodolfo, juist als deze laatste als opera tenor het toppunt van zijn roem bereikt heeft. Dit allesbehalve originele gegeven, flink in stroop en tranen gedoopt, is eigen lijk alleen de moeite waard om de aardige bijrollen van een aantal „gesjochte" artis- ten die men erin te zien krijgt en om de zang van de beide hoofdfiguren, al moet men ook van hun stijl vol handige ver sierseltjes en overbodige trillers houden. Voor de rest wordt de sentimentaliteit er wel wat al te dik opgelegd om althans onze aandacht blijvend geboeid te houden. H. C. „Robin Hood jr." (Spaarne) John Derek is in alle opzichten uitermate ge schikt voor de veelzijdige rol van de zoon van Robin Hood. Vaardig aanvoerder, di plomaat, zwaardvechter en charmeur kortom een uitstekende remplagant van de eerste veel succes boekende Erroll Flyrnn in zijn creatie van Robin Hood sr. De zoon is uit hetzelfde goede hout gesneden als de vader, ook hij komt op voor de rechten van het volk en niet altijd op een zacht zinnige manier. Hij is aanvankelijk de enige die durft vechten tegen de onrecht vaardige regering van de nieuwe koning van Engeland, in het jaar 1214. Naarmate zijn koele handelwijze effect gaat sor teren krijgt hij hoe langer hoe meer volge lingen. En in het geniep werkt ook de lief tallige pupil van de koning, Diana Lynn, met hem mee om het verhaal tot een eer vol en gelukkig slot te brengen. Behalve deze rolprent bevat het Spaarne-program- ma ook nog „Het wrekende zwaard", vol huiveringwekkende realiteit. H. B. „De wet der onderwereld" (Li do). The killers" was een betere naam voor de film die u in Lido kunt gaan zien, dan „De wet der onderwereld", want het opmerkelijke ervan is dat de spelers erin zich aan geen enkele wet houden, doch elkaar voortdu rend geld 250.000) afhandig trachten te maken op allerlei gemene manieren. Burt Lancaster past uitstekend in de rol van de beroepsbokser, die het reeds op jeugdige leeftijd moet opgeven en door een verder felijk, maar niettemin voor hem ^oer aan trekkelijk meisje in moeilijkheden ge bracht wordt als hij terecht komt bij een groep misdadigers, met wie hij een over val doet. Terwijl hij nog wel drie jaar in de gevangenis heeft gezeten om haar daar uit te houden. De beste scène uit de film is ongetwij feld de eerste, waarin twee uiterst som bere mannen met schaduwrijke hoeden een café binnengaan tegenover het pomp station waar de Zweed (Lancaster) werkt. Zij hebben het op hem gemunt, maar hij is er niet. De paar minuten koele terreur, waarin de caféhouder, zijn kok en een klant te horen krijgen wat de Zweed te wachten staat en waarin hun naar zijn verblijfplaats gevraagd wordt, zijn uit stekend. Een hunner weet het. slachtoffer nog le waarschuwen, maar de Zweed weet dat hij niet kan ontkomen en laat zich maar doodschieten. Uit zijn testament blijkt dat hij een hötel-kamermeisje zijn levensverzekering nalaat en de slimme en moedige verzekeringsagent (Edmund O'Brien) weet deze wonderlijke beschik king in verband te brengen met de roof overval, die zijn maatschappij een aan zienlijk bedrag heeft gekost, want het geld is nooit teruggevonden. Het (lang uitge sponnen) relaas van zijn naspeuringen vormt de hoofdschotel van „De wet der onderwereld". S. „Dédé, de havenmeid" (Cinema Pa lace) Simone Signorette wandelt door de sinistere wijken van het Antwerpse ha venkwartier, dat in duisternis en mist ge huld ligt en geheel en al de sombere aspec ten van een verdorven, met klatergoud en tragiek vervuld milieu draagt. Wat zij be leeft, is een tragedie van de eerste orde, doch de manier waarop deze in de film verwerkt is, is ietwat langdradig en soms zelfs taai. Overigens geeft deze rolprent wel een zeer schril beeld van de dingen, die aan de zelfkant van het leven kunnen ge beuren en van de moeite, die de prille plant der romantiek heeft, om zich in deze don kere omgeving te handhaven en er te bloeien. De romantiek van de havenmeid gaat dan ook ten onder, en wel door een reeks revolverschoten van een dronken psychopaath, die overigens zelf niet veel plezier beleeft van zijn misdaad. Het is wel een zeer zware, met echter Franse zin voor de fataliteit verfilmde geschiedenis gewor den, waarin weinig lichtpunten te bespeu ren zijn. De mistige verlatenheid van de dokken, de donkere buurten van zeemans- plezier en de vergulde paleisjes van nach telijk vertier zijn het toneel van de tragedie, die even sinister eindigt als zij begon. J. L. „Een Amerikaan in Parijs" (Rem brandt). Van enige couleur locale is in deze gekleurde amusementsfilm geen ogenblik sprake. Als men niet zo nu en dan een fotografische afbeelding van de Are de Triomphe of van een straatje op Mont- martrè op het doek zag. zou niemand er e-tn vermoeden van hebben dat het ver haaltje zich in de Franse hoofdstad afspeelt. Maar dat doet ook weinig ter zake, want de goedkope-reproductie-aehtige entourage dient alleen als décor van enige bijzonder plezierige divertissementen, die men zich evengoed in Wenen of Washington zou kunnen denken. De ontwikkeling van de intrige is evenmin van enig belang. Het gaat over een Amerikaanse schilder, die hulp vindt bij een rijke vrouw en inspiratie bij een Frans meisje. Verder speelt ook een componist er een rol in, maar alleen omdat er veel gedanst moet worden en daar een ongedwongen begeleiding voor nodig is. En om dit dansen gaat het nu juist. Als showfilm is „Een Amerikaan in Parijs" (met gebruikmaking van de gelijknamige en andere muziek van George Gershwin) voorbeeldig geslaagd. De diaogen zijn soms bijzonder geestig, maar het dansen is hoofdzaak. En op dit gebied heeft de cho reograaf Gene Kelly uitstekend werk ge leverd, waardoor dit product soortgelijke films met veel meer pretentie (zoals „De rode schoentjes" of „Hoffmann's Vertellin gen") ruimschoots overtreft. Er wordt zo goed als alleen gedanst op momenten dat de fantasie aan het werk is, dus bijvoorbeeld ter illustratie van de eigenschappen van de beminde of bij op de toekomst gerichte overpeinzingen. En bovendien vloeit de dans aanvankelijk voort uit gewone dagelijkse verrichtingen, zodat de overgang naar wat velen nog al tijd onnatuurlijk vinden zich geleidelijk voltrekt. Gene Kelly is zelf een uitzonder lijk knap artist, die ook in de tap-dance excelleert. Als zijn partner fungeert de acrobatische Leslie Garon, die een paar jaar geleden met een Franse groep in Am sterdam optrad en toen reeds iedereen ver baasd deed staan met haar gymnastische toeren. Men voelt bij dit alles werkelijk iets van de vreugde, die men ook in de schouw burg kan beleven. Het slot is wat overdadig van drukte, zodat men er draaierig en bijna kleurenblind van wordt, maar het geheel demonstreert overtuigend dat de combi natie film en ballet zeker niet onmogelijk is. D. K. „De blauwe lagune" (Minerva) Een roman van Veree Stackpool („The blue lagoon"), die in de Verenigde Staten nogal opgang heeft gemaakt, heeft de filmindus trie geïnspireerd tot de vervaardiging van deze aantrekkelijk rolprent, waarin de be kende actrice Jean Simmons een der hoofd rollen voor haar rekening neemt. Drie over levenden van een schipbreuk, een Ierse zeeman, een jongen en een meisje, slagen er in met een reddingsloep een eiland te be reiken, dat onbewoond blijkt te zijn. De zeeman, die aan de drank verslaafd is, ver ongelukt en de twee jongelui blijven in alle eenzaamheid achter. Men moet zich van hun leven echter geen al te idyllische voorstelling maken, want de woeste natuur bejegent deze jonge indringers allerminst vriendelijk. Bovendien komen op een kwade dag twee ongure individuen met weinig goede bedoelingen hun isolement verbre ken. Zij trachten het meisje op een slinkse manier te ontvoeren maar haar levensmak ker weet haar ter elfder ure van een wisse ondergang te redden. Dit wrede intermezzo wordt voor het tweetal een laatste herinne ring aan het kwaad, dat in de bewoonde wereld tiert en dit contrast kan hen in dit nieuwe wereldje alleen maar gelukkiger maken. H. B. „Kinderogen" (City) De bekende Italiaanse regisseur Vittorio de Sica heeft met zijn blijkbaar sterk ontwikkeld gevoel voor reële situaties een film gemaakt, on gekunsteld en bijzonder suggestief, temeer daar de hoofdrolvertolker een knaap van niet ouder dan een jaar of tien vrijwel feiloos acteert. Het verhaal is gebaseerd op de ontaarding van een moeder, waarvan een kind de dupe wordt. Echter meer door z'n eigen gebrekkige beschouwing van de voor hem volkomen onbegrijpelijke houding van zijn moeder, dan door het steeds meer ontbreken van de goede zorgen, waarin hij eens werd gekoesterd. In een aantal realis tische beelden wordt de tragiek voelbaar gemaakt en de toeschouwer zal getroffen worden door het dikwijls ontroerende spel van Emilio Gigolo, Luciano de Ambrosis en Adriani Rimoldo. J. F. „Massajustitie (Luxor) De titel zegt het al: de film gaat over een lynching. En wel in de Verenigde Staten waar lynchings nogal vrij veelvuldig voorkomen. Meestal worden al of niet schuldige kleurlingen daar heit slachtoffer van het gruwelijkste ver schijnsel, dat men zich kan indenken: een tot razernij opgezweepte mensenmassa. Om een of andere reden men kan het gissen daarnaar in het midden laten laat men hier twee blanken door een hysterische menigte uit de gevangenis sleuren en ver moorden. De ene is een misdadiger, die een jonge man heeft ontvoerd, hem op gruwe lijke wijze om het leven brengt en vervol gens toch nog losgeld van zijn vader eist. De andere is een werkloze, die door mate riële ellende de handlanger van de boef is geworden en tegen zijn zin in de moord betrokken is geraakt. Wanneer beiden gevangen genomen zijn, wordt de bevolking opgehitst door een jour nalist, d-ie de heiligste ongeschreven wet der journalistiek overtreedt, door, terwijl de verdachten nog niet berecht zijn, hen schuldig te verklaren en voor monsters uit te maken. Dan volgt de enige indrukwekkende scène uit deze overigens niet al te sterke zij het dan goedbedoelde film. De menigte, schreeuwend en tierend, overkokend van morele verontwaardiging, dringt op naar de gevangenis en begaat daar de oudste mis daad, die de wereld kent, het eigen rechter spelen. De brave sheriff, die vermoedelijk om de volgende verkiezingen moet denken, is diep geschokt, maar beperkt het verzet van zijn mannen tot het afschieten van een paar traangaspatronen. Het is een trieste historie, die helaas nog triester wordt door het feit, dat ze allerminst overdreven is. Integendeel. W. L. B. Het warme weer is van korte duur ge weest. Slechts één dag, Vrijdag, waren de temperaturen op vele plaatsen tot boven 25 graden gestegen of er volgden onweers buien, die een einde maakten aan het warme weer. Op verschillende plaatsen brachten de onweersbuien flinke hoeveel heden neerslag. Zo meldde Volkel van morgen 14 en Soesterberg 18 mm neerslag. Het zwakke lagedrukgebied dat de buien veroorzaakte, trekt nu langzaam naar het Noord-Oosten weg. Een rug van hoge druk op de Atlantische Oceaan breidt zich gelei delijk naar de Britse eilanden uit. Tenge volge van deze ontwikkeling stroomt nu met Westelijke tot Noord-Westelijke win den koelere lucht Nederland binnen. Het ziet er naar uit, dat ons land enkele dagen in de koelere lucht zal blijven. De kans op buien neemt af. JERUZALEM, (DPA). Een woord voerder van het Joodse bureau heeft te Jeruzalem verklaard, dat het Duitse aan bod voor herstelbetalingen onbevredigend is, en dat de Joodse wereldorganisaties de betalingstermijnen, die de bondsrepubliek heeft voorgesteld, van de hand wijzen. Deze organisaties verlangen, dat de beta lingen grotendeels in contanten en slechts voor een klein gedeelte in natura zullen geschieden. De vertegenwoordiger der Joodse we reldorganisaties, Nahun Goldmann, staat op herstelbetalingen in harde valuta, die op korte termijn geschieden. In het blad der Israëlische regering werd gsteren be kend gemaakt, dat Israel jaarlijkse beta lingen ten bedrage van 100 millioen dollar eist. Een aanloopperiode, gedurende welke kleinere betalingen worden verricht, acht Israel onaanvaardbaar. CARACAS, (AFP) Venezuela heeft gisteren zijn diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken. Een week geleden werden twee Russische onderda nen op het vliegveld Maiquetia te Caracas gearresteerd, daar zij er van werden ver dacht betrokken te zijn bij politieke activi teit. De Russische zaakgelastigde, Krilof, en een Sovjet-attaché poogden toen hun vrij lating te bewerkstelligen. Woensdag kreeg de Venezolaanse zaakgelastigde te Moskou van zijn regering de opdracht te protesteren tegen de houding der twee Sovjet-diplo maten en om hun onmiddellijke terugroe ping te verzeeken. De gemeenteraad van Haarlem komt op Woensdag 18 Juni in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een agenda van vijftien punten. Aan de orde zal komen een voorstel van B. en W. om aan dr. W. M. A. van de Wijnperse eervol ontslag te verlenen als leraar aan het gymnasium. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat de tegen woordige zwem- en badinrichting aan de Houtvaart werd geopend. De vroegere inrich ting is aan het einde der vorige eeuw in ge bruik genomen. Ter viering van het feit houdt de Haarlemse zwem- en poloclub „De Waterratten" een internationaal zwemfeest. B. en W. stellen de raad voor de organisatie een garantie te verlenen van 500. Voor het vernieuwen van de vloer in de grote zaal van het Concertgebouw en voor het aankopen van nieuwe stoelen, stellen B. en W. voor een bedrag van 85.000.ter be schikking te stellen. Voorgesteld wordt aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs tot tijdelijk leraar te benoemen de heer J. We merman. De voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool voor M.U.L.O. luidt: 1. J. J. H'angard te Hilver sum; 2. W. A. Zalm te Haarlem; 3. H. W. van Hoorn te Groningen. B. en W. stellen de raad voor aan enige in stellingen ten behoeve van de door elk dezer in stand gehouden inrichting voor kraam- verzorging voor het jaar 1952 toegekende sub sidie van 5.— per geval, te verhogen tot 7.50 per geval. Ten behoeve van het uitvoeren van ver schillende werkzaamheden door werklozen, met toepassing van de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, vragen B. en W. de raad alsnog een extra- crediet van 20.225 ter beschikking te stel len. Reeds was een bedrag van 105-000.— beschikbaar gesteld. Het centraal bestuur van de afdeling Haar lemmermeer van het Nederlandse Rode Kruis was in vergadering bijeen onder leiding van de vice-voorzitter de heer D. N. Wildeboer uit Zwanenburg. Met deze bijeenkomst werd het seizoen 1951'52 afgesloten. Het bleek dat de afde ling op een zeer geslaagde campagne kan terugzien. De bloedtransfusiedienst verza melde tijdens z.g. „afname-avonden" in Hoofddorp en Zwanenburg niet minder dan 1801 flessen bloed ten behoeve van de plasma- dienst. Zelfs werd in Badhoevedorp het na tionaal record gebroken, toen op één avond 511 personen bloed afstonden. De collecte werd eveneens een groot suc ces. In de acht onderafdelingen werd in totaal meer dan 4050.ingezameld, wat bijna 1600.meer is dan in 1951. Het werk van het Rode Kruiskorps beweegt zich in stijgende lijn. Het korps Haarlemmer meer telt méér dan 80 leden, waarvan een aantal Dinsdag werd bevorderd en/of in spe ciale functies werd benoemd. Op 17 Juli zal de voetbalclub E.T.O. haar 25-jarig bestaan vieren. Zaterdag 19 Juli zal het bestuur in hotel „De Beurs" te Hoofd dorp een receptie houden en des avonds wordt een feest gegeven waaraan bekende artisten hun medewerking verlenen. Op 6 en 13 Juli zullen jubileum-wedstrij- len worden gehouden om de „Zilveren Koren schoof" waaraan deelnemen Lijnden uit Bad hoevedorp, Aalsmeer, Blauw Zwart uit Was senaar en E.T.O. Op 17 Juni zal in hötel De Landbouw te Hoofd dorp het vijftig-jarig bestaan van de Boeren leenbank gevierd worden. In 1902 werd de bank geopend en het eerste jaar werd een omzet van 33.200 bereikt. In 1951 werd een bedrag van 53.000.000 overschreden, wel een bewijs dat deze instelling in het bijzonder bij de landbouwers een groot vertrouwen ge niet. Dit jaar werd het nieuwe gebouw aan de Kruisweg te Hoofddorp geopend. In hotel „De Beurs" zal op 17 Juni des avonds een feestavond worden gegeven waar aan het gezelschap Kees Stet haar medewer king zal verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 15