Engeland weigert antwoord op Mossadeqs tirade Acheson polst tot conferentie Parijs over plan met Sovjet-Unie Britse Labour Party dringt aan op regeling met Rusland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De rebellen Londen steunt het Franse voornemen Britse mening: „Hof is wel bevoegd ONGERUSTHEID IN WASHINGTON Oost-Duitse veiligheidsmaatregelen Gaullistische rebellen confereren met Pinay Nehroe critiseert UNO en Atlantisch Pact Ford gaat sluiten Het woord is aan Belgische Kamer aan vaardt plan-Schuman Alexander in Tokio Gratie verleend aan G. van Sintmaartensdijk De Maatschappij voor Nijverheid en Handel Socialisten stemden voor 66e JAARGANG No 284 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 13 JUNI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 137 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ANTOINE PINAY, Frans minister president in zijn land wordt dat hoge ambt aangeduid als Président du Conseil is nu drie maanden aan het bewind. Hij heeft sinds zijn onverdacht optreden louter successen geboekt. Er zij aan herinnerd dat de aanvaarding van dat bewind, door de Nationale Vergadering ook voor hemzelf een verrassing was. En blijkbaar niet zo'n erg prettige. Hij had er, zoals hij met enige teleurstelling aan hem omringende journa listen mededeelde, vast op gerekend de vol gende dag te gaan vissen. Hij hengelde bij voorkeur niet naar de macht, maar naar snoek of snoekbaars. Gij kunt dit als een bijzonder slimme aardigheid van Antoine Pinay beschouwen, maar dat is het toch blijkbaar niet geweest. Men heeft sinds dien bij herhaling van hem getuigd, dat hij inderdaad geen eerzuchtig man is. Zulke mannen bestaan zelfs onder politici. Hij zou dus inderdaad liever zijn gaan vissen, vermoedelijk met de werphengel. Zijn noodlot wil dat hij de schone natuur van ia belle France heeft moeten prijsgeven voor stoffige dossiers, kille conferentie kamers en vergaderzalen met geladen atmosferen. De lading wordt evenwel nog niet op hem gelost. Het parlement mag hem wel. Hij is een goed spreker in Frankrijk geldt dat als eenvoudige voorwaarde voor een politicus maar volstrekt geen schit terend redenaar. Evenmin een man van buitengewone eruditie of een listig parle mentair tacticus. Maar dat eist men van hem niet. Het parlement mag hem. Het blijft in dit leven opvallend, niet slechts in de politiek maar in alle beroepen en levenstaken, dat een zeer belangrijke voor waarde voor iemands welslagen is dat velen hem graag mogen en hem daarom op span nende ogenblikken in zijn loopbaan te hulp schieten of tenminste: niet willen afvallen. Het is een eenvoudige voorwaarde, die bij wetenschappelijke gedachtenwisseling over de keuze van geschikte mensen voor het bekleden van sleutelposities niet te berde gebracht pleegt te worden. Zij leent zich dan ook niet zozeer daarvoor. Niettemin is zij buitengewoon belangrijk en gemakke lijk verklaarbaar. Zij was wellicht de beslissende factor bij Pinay's aanvaarding als regeringsleider door de Nationale Vergadering. Zij heeft wellicht ook die groep Gaullisten, die zich volgens wens van hun aanvoerder als zijn tegenstanders hadden moeten gedragen, ertoe bewogen op hem te stemmen. Door hun steun kreeg hij de vereiste meerder heid en sindsdien zijn zij hem blijven steu nen. Hun aantal is zelfs gegroeid. Misschien eijn zij niet bereid te erkennen dat zo jimpele overweging hen daartoe gebracht heeft; zelfs niet tegenover zichzelf. Maal lat verandert niets aan de waarschijnlijk heid. Zij zijn nu zevenenveertig in getal, een belangrijk deel van de Gaullistische fractie dus, en de generaal Charles de Gaulle heeft genoeg van hun rebellie. Zoals onze Parijse correspondent gisteren heeft uiteengezet heeft hij de rebellen, in antwoord op een brief waarin zij betoogden dat het huidige systeem alleen van binnenuit te hervormen is, een ijzig en minachtend antwoord ge geven. Hij staat op het standpunt dat zijn aanhangers zich in geen geval met het vermolmde régime der Vierde Republiek mogen inlaten. Hij wil het partijenstelsel vernietigen en door een verlichte autocratie vervangen. Lees verlichte dictatuur. Hij heeft de rebellen laten weten dat maat regelen tegen hen genomen zullen worden, als zij niet van hun afdolingen terug keren. En die zal hij op 4 Juli door een speciaal partijcongres laten bekrachtigen. Hij zal de gelederen opnieuw doen sluiten serrez vos rangs en de heren uit stoten. Daar kunnen zij nu wel op ant woorden, dat zij hun mandaat van de kie zers en niet van de generaal gekregen hebben, maar dat argument laat hem natuurlijk koud. IJzig en minachtend. De generaal is zonder twijfel een moedig en ook een scherpzinnig man, maar niet iemand die men mag. Hij mist die grote eigenschap. Napoleon, die ook een generaal was, bezat haar wel. Eisenhower ook. En Pinay, die met zo directe en eenvoudige middelen tot de sanering van de Franse staatsfinanciën is overgegaan en de meer derheid van het parlement bij herhaling heeft meegekregen in zaken, waarover zijn voorgangers hun ministeriële nek braken. Als inderdaad de scheuring in de Gaulle's partij een feit wordt zal het kabi net een grote overwinning van blijvende waarde hebben behaald. Niet dat Pinay's bewind daarmee voor lange tijd gewaar borgd zal zijn. Want ook bij voortgezet binnenlands succes kan hij licht ten val komen over het buitenlands beleid en het zou geenszins ondenkbaar zijn dat een ander land daartoe bijdroeg. Maar nog schijnt hij sterk te staan. Nog blijft het moeilijk, een man ten val te brengen die men niet sarren kan en zelfs nauwelijks benijden, omdat hij immers niet graag premier is en liever zou gaan vissen. Ge denkt misschien dat ik grapjes maak. Ten onrechte. De menselijke verhoudingen worden in sterker mate door sympathie en antipathie dan door argumenten beheerst. Drie rebellen van de Gaulle's partij heb ben nu met de premier gepraat. Drie gene raals waren het: Billotte, Montsabert een naam waar de sabel in schijnt te flitsen en Barachin. Met die kleine fabrikant van lederwaren uit Saint Etienne, die zij steunen tegen de wil van hun opperbevel hebber in, zijn zij gaan praten om te zien of zij hem kunnen blijven steunen, vanwege zijn beleid inzake de Europese defensie. Dat zal de Gaulle met nog ijziger minach ting vernomen, hebben. Maar intussen moet hij wel gaan bevroeden, dat zijn ster daalt. R. P. De Oost-Duitse regering heeft Donderdag door middel van een nieuwe verordening de op 26 Mei afgekondigde veiligheids maatregelen voor de strook langs de zöne- grens van kracht verklaard voor geheel Oost-Duitsland. De verordening, die onder tekend is door vice-premier Walter Ul- bricht, is op 9 Juni van kracht geworden. .Da aan het ministerie voor staatsveilig heid gegeven volmachten om het binnen dringen van „tweedrachtzaaiers, spionnen en terroristen" te verhinderen zijn dien overeenkomstig uitgebreid. Over bijzonder heden van deze maatregelen wordt niets gezegd. Op Marken is men druk in de weer om het eerste hooi binnen te krijgen voordat de regen spelbreker kan worden. Dat zijn lange en drukke dagen voor de hooiers die zich de middagkoffiehun door een Markense schone geschonken, dan ook uitstekend laten smaken. De Britse procureur-generaal, Sir Lionel Heald, heeft heden voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag verklaard, dat Engeland niet zal antwoorden op de rede voering van de Perzische minister-presi dent Mossadeq over het Brits-Perzische oliegeschil. Volgens de procureur-generaal hield Mossadeq zich in zijn redevoering bijna uitsluitend bezig met aangelegen heden, die niet met de kwestie te maken hebben. Naar aanleiding van de verklaring van Rolin, die de zaak van Perzië heeft verde digd, dat een uitspfaak van het Hof, dat het in.dezen niet bevoegd is, een sussings- maatregel zou zijn, zei Sir Lionel, dat dit woord, dat- herinneringen aan 1938 op roept, tegenwoordig een onaangename klank heeft en evenals in dat jaar met de gevoelens van slechts één partij rekening houdt. Volgens Heald blijkt uit de woorden van zowel Mossadeq als Rolin, dat het naar hun mening onmogelijk is de mérites van deze zaak te scheiden van de kwestie van bevoegdheid van het Hof, omdat zij om hun mening, dat het Hof die bevoegd- WASHINGTON, (Reuter). Te Wash ington is vernomen, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, boodschappen gezonden heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk over een voor gestelde bijeenkomst met de Sovjet-Unie over de kwestie-DuitsIand. Vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en de V. S. zijn op het ogenblik in Pa rijs bijeen om het antwoord op de Russi sche nota van 25 Mei, waarin een viermo- gendheden-conferentie over Duitsland wordt voorgesteld, te bespreken. Naar verluidt, heeft Acheson de Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, James Dunn, verzocht een verklaring van de Franse re gering, dat zij een bijeenkomst van de Grote Vier over Duitsland wenst, te ver duidelijken. Frankrijk is van opvatting, dat een vier- mogendheden-conferentie over Duitsland beperkte doelstellingen moet hebben en moet worden gehouden door ambassadeurs of plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken. In diplomatieke krin gen te Parijs is Donderdag verklaard, dat een dergelijke samenkomst de instelling diént te bespreken van een onpartijdige commissie ter bestudering van de verkie zingsomstandigheden in Duitsland en de bevoegdheden van een daaruit voort vloeiende regering voor geheel Duitsland. In Parijs heeft men de indruk, dat de V. S. van oordeel zijn, dat het Franse standpunt afwijkt van de hoofdlijnen van een Westelijk antwoord waarover Acheson, Schuman en Eden het de vorige maand eens zijn geworden. Britse visie Volgens diplomatieke kringen te Londen heeft Acheson in zijn boodschap de Ame rikaanse argumenten tegen rechtstreekse onderhandeiingen met Rusland herhaald. Engeland en Frankrijk zijn voorstanders van onmiddellijke rechtstreekse besprekin gen met Rusland. Naar verluidt zou Ache son nogmaals verklaard hebben, dat der gelijke besprekingen niet moeten worden gehouden voordat de voorgestelde onpar tijdige commissie de omstandigheden voor verkiezingen in geheel Duitsland heeft, on derzocht. Dit hebben de Westelijke rege ringen in haar nota aan Moskou de vorige maand voorgesteld. De mening in Parijs en Londen is sindsdien overgeheld naar het standpunt dat ter verzekering van de par lementaire ratificatie van de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag een verdere peiling van de Russische bedoelingen en oprechtheid moet worden verricht. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie komen aan het eind PARIJS. (Reuter). Drie leiders van de „opstandige Gaullisten" hebben een lang durig onderhoud gehad met premier Pinay, teneinde na te gaan in hoeverre de hui dige Franse regering bereid is de inzichten der Gaullisten op het gebied van buiten landse politiek en landsverdediging te ver wezenlijken. De drie „aanhangers" van De Gaulle waren: de generaals Billotte, Mont sabert en Barachin. Zij zouden met premier Pinay gesproken hebben over de volgende onderwerpen: een herziening van de Atlantische strategie, de rol van het Franse leger bij het tot stand komen van de Europese verdedigingsgemeenschap, het vervaardigen in Frankrijk van atoombom men en het aantal Britse en Amerikaanse divisies, dat in Europa in geval van oorlog beschikbaar zal zijn. Van politieke zijde wordt vernomen dat de drie leiders van „opstandige Gaullisten" met hun onderhoud te weten hebben wil len komen of het gerechtvaardigd zou zijn Pinay's binnenlandse politiek na het be sluiten van het thams lopende debat over de militaire begroting te blijven steunen. Politieke waarnemèrs' zijn van mening, dat dit overleg het ook mogelijk maakt'dat de ..onstandige Gaullisten" in de Franse Na tionale Vergadering hun verzet tegen een Franse bekrachtiging van het E.V.G.-ver- drag dat aan het einde van de komende herfst wordt behandeld zullen opgeven of verzachten. van de maand tezamen. Indien het Russi sche aanbod van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland niet oprecht is, zou zulks alleen door het houden van een viermo- gendhedenconferentie kunnen worden vastgesteld. Een andere factor, die de Britse gedach- tengang beïnvloedt, is een uitspraak van het Duitse constitutionele gerechtshof over de bevoegdheid van het West-Duitse par lement om de twee genoemde verdragen te bekrachtigen. Indien het hof zou beslis sen, dat de goedkeuring van de verdragen door het parlement ongrondwettig is, zou het het Westelijk program in de war sturen hetgeen bijna zeker tot een viermoger.dhe- clenconferentie zou moeten leiden. Sommige kringen te Londen zijn van oordeel, dat het beter is thans tot een conferentie dei- grote vier te besluiten dan als gevolg van een uitspraak van het Duitse hof. Frankrijk en Engeland stellen voor de beoogde conferentie te beperken tot twee kwesties: verkiezingen in geheel Duitsland en de bevoegdheden van een regering voor geheel Duitsland. Vandaag weer in politiedienst getreden Aan de heer G. van Sintmaartensdijk, inspecteur der gemeentepolitie te Haarlem, die twee jaar geleden wegens overtreding van artikel 272 van het Wetboek van Straf recht in hoger beroep is veroordeeld, is bij Koninklijk Besluit gratie verleend. Hy werd er destijds van verdacht een politie-dossier over de Vclser-affaire aan een niet-bevoegde te hebben laten inzien. De rechtbank sprak hem vrij, doch het ge rechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van een maand. Vandaag heeft de heer Van Sintmaar tensdijk zijn werkzaamheden bij de Haar lemse politie hervat. LONDEN (Reuter) De Britse Labour- party heeft een verklaring over haar bui tenlandse politiek gepubliceerd. Zij is van mening, dat de communistische regering van China de werkelijke regering is en vertegenwoordigd dient te zijn in de UNO. Een duurzame politieke regeling in het Verre Oosten is niet mogelijk zonder er kenning van de regering te Peking. De verklaring steunt het Atlantisch ver drag krachtig, doch zegt: „Geen gelegen heid tot onderhandelen moet verloren gaan. Als Engeland en zijn bondgenoten zich blijven inspannen, zullen zij de Sov jet-Unie misschien spoedig bereid vinden over een regeling te onderhandelen. Er zal dan, naar wij hopen, een internationale overeenkomst over ontwapening tot stand komen". Andere punten in de verklaring zijn: Engeland moet het gemenebest stellen boven andere regionale groeperingen. Engeland kan niet toetreden tot een Euro pese federatie of een Europese tolunie. Labour steunt de wens van het Duitse volk tot een verenigd Duitsland en gelooft dat dit alleen kan worden bereikt door vrije verkiezingen in het gehele land op basis van een accoorcl tussen de vier be zettende mogendheden. Labour is er voor stander van, dat in West-Duitsland nieuwe verkiezingen worden gehouden alvorens de regering Adenauer verplichtingen aangaat betreffende een bijdrage tot de Europese verdedigingsgemeenschap. De partij is voorts van mening, dat de toekomst van Azië vooral afhangt van het leiderschap van India. Als toevallige aan sluiting hierop wordt uit New Delhi ge meld: Premier Nehroe van India heeft in het parlement te New Delhi verklaard, dat het „ongewenst" is, dat de UNO met pre sident Rhee van Zuid-Korea samenwerkt". Nehroe zeide ernstig ongerust te zijn over bepaalde binnenlandse ontwikkelingen in Zuid-Korea. Volgens hem betekende „steun aan het regiem van president Rhee steun aan die dingen, waar de UNO te gen is". Voorts sprak Nehroe zich uit tegen elk koloniaal bestuur. Hij leverde critiek op het Atlantisch pact, omdat het zichzelf had uitgebreid „tot een verdediging van koloniale bezittingen". Volgens Nehroe neemt India het ernstig op, dat de Veilig heidsraad, tegen de wens van alle Aziati sche en Afrikaanse landen in, had gewei gerd de kwestie-Tunesië te bespreken. Nehroe deed een beroep op de Aziati sche landen om te verklaren, dat zij, wat er ook gebeuren mocht, niet aan een oor log zullen deelnemen. De premier zei, dat de UNO op indirecte wijze de beschermster van het kolonialis me is geworden. „Sommige leden zijn haar gaan zien als een organisatie voor het voe ren van oorlog, inplaats van een organi satie voor de vrede". Op beschuldigingen van de oppositie dat India neigt naar het Brits-Amerikaanse blok zei Nehroe, dat er banden, in het bij zonder op handelsgebied, bestaan. Hij zag geen reden om deze te verbreken. „Wij kunnen niet geïsoleerd leven", aldus pre mier Nehroe. DETROIT, 12 Juni Reuter. De leiding der „Ford Motor Company" heeft medege deeld dat zij over twee weken zal begin nen haar fabrieken in de Verenigde Sta ten te sluiten, tenzij er een einde komt aan de staking bij de Amerikaanse staal industrie. Ford heeft ruim honderdduizend werknemers. Het Centraal Stembureau heeft de in geleverde lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, waarvoor de stemming zal plaats hebben op 26 Juni, geldig verklaard. 99 heid niet heeft, te staven zich uitsluitend beroepen op gebeurtenissen van het ver leden en de begeleidende omstandigheden van het huidige geschil. In haar schrifte lijke verklaring wijdde' de Perzische rege ring bijna de helft van haar argumenten eveneens hieraan. Het Hof kan hieruit de gevolgtrekking maken, dat Perzië in feite antwoord heeft gegeven op zijn eigen voorlopige bezwaar door aan te tonen, dat de juiste uitspraak alleen kan worden verkregen, indien de kwestie van de be voegdheid van het Hof wordt uitgesteld, totdat de gehele zaak voor het Hof wordt gebracht, aldus Heald. Al blijft Engeland bij zijn mening, dat het Hof volledig bevoegd is in deze zaak, zou het zich zeker niet verzetten tegen het uitstel van de beslissing over de bevoegd heid, totdat de gehele zaak voor het Hof wordt gebracht, zo voegde Heald er aan toé. Volgens Sir Lionel zijn er twee feiten, waaruit blijkt, dat het niet alleen een kwestie van nationalisatie van buiten landse activa is. Ten eerste heeft de Per zische regering na langdurige besprekin gen een overeenkomst gesloten, waarin werd bepaald, dat de olieconcessie voor een bepaalde periode werd verstrekt en gedurende deze periode niet door de rege ring zou worden ingetrokken en dat de be palingen niet op enigerlei wijze zouden worden gewijzigd. Ten tweede had de overeenkomst van 1933 niet alleen invloed op de toekom stige betrekkingen tussen de Perzische re gering en de oliemaatschappij, doch ook op die tussen Perzië en Engeland, aldus Heald. Tenslotte las de Britse jurist H. A. P. Fisher de veertien slotconclusies van Enge land voor, waar het Hof twee dagen gele den om had verzocht als tegenhanger van de Perzische conclusies. In deze conclusies wordt uiteengezet, waarom de Britse regering van oordeel is, dat het Hof bevoegdheid heeft in alle ge schillen, die onder het door Perzië aan vaarde statuut van het Hof vallen, en waarom hiertoe ook geschillen behoren, die na de ratificatie zijn gerezen en direct of indirect betrekking hebben op de toe passing van verdragen of overeenkomsten, die te eniger tijd door Perzië zijn aan vaard, waaronder de Brits-Perzische ver dragen van 1857 en 1903. de notawisseling van 1928 en de olieconcessie van 1933. Sommige van de door Perzië gebezigde ar gumenten hebben niets te maken met de kwestie der bevoegdheid en andere zijn weinig gegrond, aldus de conclusie van Engeland. Engeland verzet zich tegen Perzië's ver zoek, dat de behandeling door het, Hof wordt geschorst, omdat het geschil "reeds door de Veiligheidsraad wordt behandeld, aangezien dit punt'naar de mening van Engeland niets te maken heeft met de be voegdheid van het Hof. Daarom verzoekt de Engelse regering het Hof te verklaren, dat het bevoegdheid in dezen heeft óf de kwestie der bevoegd heid te verbinden aan die van de gehele zaak en de Perzische regering opdracht te geven binnen een vastgestelde tijd de merites van de kwestie te behandelen. Het lustrum-diner Aan het lustrum-diner van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, giste renavond in de Gemeentelijke Concertzaal gehouden die in haar nieuwe wandbe- schildering en met haar bloemversieringen al een veel verbeterde indruk maakte zaten honderden leden en de gasten dei- Maatschappij aan. Tot die gasten behoor den in de eerste plaats minister mr. F. Teulings en de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, die de voorzitter flankeerden. De minister zeide in een korte tafelrede, waarin hij de jubilerende Maat schappij gelukwenste,, hoezeer hij genoten had van het hoge peil waarop inleidingen en discussies ter vergadering stonden. Jhr. F. Teding van Berkhout, optredend als plaatsvervanger van de voorzitter der moe dermaatschappij de Hollandse Maat schappij van Wetenschappen hield na mens haar een rede. Aan prof. van Iterson, benoemd tot erelid en lid van verdienste der Maatschappij van Nijverheid en Han del en begiftigd met haar gouden erepen ning, werd een ovatie gebracht evenals aan de jubilerende secretaris der Maatschappij, mr. J. Bierens de Haan, die eveneens de gouden penning was toegekend en aan wie namens cle 38 departementen een geschenk werd aangeboden. Fliegende Blatter: Sommigen zijn trots op hun voor ouders maar vergeten daarbij, dat het nageslacht ook graag trots op zijn voorouders zou willen zijn. De bcuwput voor de Velser tunnel wordt verbreed. Twee stoomheimachines zijn bezig met het inheien der nieuwe aamwanden, terwijl een dragline de bouwput uitdiept. De stoom voor de heimachines wordt geleverd door de twee locomotieven links en rechts op de foto. BRUSSEL (Reuter). De Belgische" Kamer van Afgevaardigden heeft Donder dag het verdrag voor een Europese steen kool- en staalgemeenschap met 165 tegen 13 stemmen bij 13 onthoudingen bekrach tigd. Het vei-drag werd op 6 Februari door de Senaat met 102 tegen vier stemmen en 55 onthoudingen bekrachtigd. In tegenstelling tot hetgeen in de Senaat gebeurde, waar de socialisten uit politieke overwegingen zich van stemming onthiel den, hechtten zij op een vijftal uitzonde ringen na, dit keer hun goedkeuring aan de Schumangemeenschap. De Belgische Kamer heeft, evenals dit in de Senaat geschiedde, met algemene stem men een verklaring van oud-premier Eys- kens goedgekeurd, waarin de regeripg wordt verzocht, te verzekeren dat België na de in de overeenkomst voorziene over gangsperiode van vijf jaar dezelfde rechten in de Schumangemeenschap zal bezitten als de andere landen. Bovendien werd een motie van Spaak aangenomen, waarin de regering wordt verzocht, op korte termijn de Belgische mijnen te rationaliseren ten einde te verhoeden dat de niet-economisch werkende mijnen als gevolg van het plan- Schuman gesloten zouden worden. Vooral de goedkeuring van deze „verzoeningsnota" van Spaak door de C.V.P.-Kamerleden was aanleiding voor de socialisten, dit keer voor de Schumanovereenkomst te stemmen. Het verdrag is thans door vijf van de zes betrokken landen bekrachtigd. Frankrijk, Nederland, West-Duitsland en Luxemburg hebben er reeds hun parlementaire goed keuring aan gehecht. Vertraging in Italië Communistische obstructie in het Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag de bekrachtiging door Italië van het Schuman- verdrag vertraagd. Het verdrag is in Maart reeds door de Italiaanse Senaat bekrach tigd. Toen het Donderdag in het Huis van Afgevaardigden in behandeling kwam, dienden de communistische afgevaardigden een motie in, waarin verklaard werd dat een debat over het Schumanverdrag „in strijd is met de Italiaanse grondwet". Deze motie werd verworpen, waarop de commu nistische afgevaardigden de vergaderzaal verlieten. De, vergadering moest nu worden geschorst, daar er geen quorum meer aan wezig was. Later betraden veertien eommunistisehè volksvertegenwoordigers de vergaderzaal weer, waardoor de besprekingen konden worden voortgezet. Nieuwe Britsen stappen verwacht in Korea De Britse minister van Defensie, veld maarschalk Lord Alexander, die op weg is voor een bezoek aan Korea, bezocht Don derdag het hoofdkwartier van de UNO te Tokio. Volgens Reuter kan men op goede gronden aannemen, dat het bezoek van de Britse minister tot gevolg zal hebben, dat Engeland en de V.S. binnenkort in een ge zamenlijke verklaring de Noordelijken op scherpere wijze dan tot nu toe, zullen wij zen op de gevolgen van eventuele aggressie. Verder is het waarschijnlijk, aldus Reu ter, dat de Britse missie of de Britse rege ring na het rapport van Alexander te heb ben gekregen, nieuwe voorsteilen zal doen om uit de impasse bij de bestandsbespre- kingen te geraken. Van de zijde van de UNO is gister mee gedeeld, dat op het ogenblik een van de hevigste veldslagen van het jaar in Korea aan de gang is. De strijd begon vorige week Zaterdag nabij Tsjorwon, op 80 km. ten Noorden van Seoel, toen infanteristen van de UNO twee heuveltoppen bezetten. Sindsdien hebben de Noordelijken voort durend gepoogd de posities te heroveren, doch zonder succes. Amerikaanse militairen hebben gisteren ae 4000 krijgsgevangenen van afdeling 96 van het kamp op het eiland Koje in kleine groepen gesplitst. Toen 500 Noord-Korea- nen poogden zich aan de maatregel te ont trekken, konden de Amerikanen de orde herstellen zonder van hun wapenen ge bruik te maken. In tegenstelling tot de leiders van andere afdelingen groette de leider van afdeling 96 de Amerikaanse kampcommandant, brigade-generaal Boat- ner, en schudde hem de hand. De verblijven, waarin de gevangenen thans worden ondergebracht, zijn twee maai zo groot als de vorige afdelingen en bevatten acht groepen van ieder 500 ge vangenen. Een toren, waarop de machine geweren zijn opgesteld, beheerst het ge hele terrein. Wachtposten kunnen zich thans vrijelijk onder de gevangenen be wegen. MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vooral aan vankelijk enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Minder hoge temperaturen overdag. 14 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.01 uur. Maan op 0.32 uur, onder 12.10 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 Juni Hoog water: 7.27 en 19.55 uur. Laag water: 3.04 en 15.29 uur. Zaterdag 14 Juni Hoog water: 8.24 en 20.57 uur. Laag water: 3.57 en 16.22 uur. coococooc

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1