„Bescherming Bevolking" gaat zich van materiaal voorzien Agenda voor Haarlem Een betoverende Ondine van Heieen Pimentel Jubilerende Maatschappij ontvangen in Haarlems stadhuis Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Op begrotingen van 1951 en 1952 reeds 61 millioen uitgetrokken Nieuwe uitgaven Douwe Egberts A Holland Festival Prachtige opvoering van Haagse C omedie AHoe is het ontstaan? A VRIJDAG 13 JUNI 1952 flat m fyaf muftkeehxlt -ei tuïxj aun Woningdienst-directeur van Tilburg stond terecht Engelse Melange ar» A „NIJVERHEID EN HANDEL" Dit woord: BOTERHAM Motie van K. N. J. K. over de gijzeling van Hommerson De afdeling voorlichting van de Stich ting „Bevordering Bescherming Bevolking" en ir. M. A. Vreeburg, hoofd van de afde ling materieel van het gelijknamige bu reau, hebben Donderdag bijzonderheden bekend gemaakt aangaande de genomen eri nog te nemen maatregelen voor de be scherming der bevolking in oorlogstijd. De taak van „Bescherming Bevolking" is er voor te waken, dat het leven in steden en dorpen ondanks de gevolgen van evèntuële vijandelijke aanvallen uit de lucht niet wordt gedesorganiseerd. Ge zien de ervaringen, die in de laatste we reldoorlog zijn opgedaan, is dit werk alles zins noodzakelijk. Het heeft geen zin om struisvogelpolitiek toe te passen en de mo gelijke gevaren, die de toekomst verborgen houdt, niet te willen zien, zo werd mede gedeeld. Met de opbouw van een hechte organisatie mag niet langer gedraald worden. Het personeel van de overheidsorganisa tie Bescherming Bevolking zal bestaan uit vrijwilligers. Men heeft deze vorm geko zen, omdat van vrijwilligers meer enthou siasme voor het dikwijls moeilijke werk verwacht kan worden. Met de werving van de vrijwilligers is de stichting „Bevorde ring Bescherming Bevolking" belast. Aanschaffingsprogramma Op het aanschaffingsprogramma, waar voor op de begrotingen 1951 en 1952 onge veer f 61.500.000 is uitgetrokken, komen voor: 212 complete telefooncentrales met ruim. 6000 aangesloten telefoontoestellen, 13 grote radiozenders, 939 mobilofoons, 1736 walkie-talkies, 513 stroomgenerato ren, 112 accu-laadinrichtingen, 1000 sire nes, 264 autospuiten voor de brandweer, 580 motorspuiten, 132 trekkers, 44 gereed schapswagens, 24 pomp-agregaten voor va rende colonnes, twee maal 956 eenheden brandweerslangen, 6054 tassen, uitrusting voor 230 mobiele geneeskundige groepen, 23000 brancards met dekens en een reserve van 10.200 hospitaalbedden. Voorts zijn er drie zeer uitgebreide rijdende keukens be steld en zullen 1500 reddingsploegen wor den uitgerust met takels, schoppen, pik houwelen, snijbranders, zuurstofapparaten en dergelijke. Het plan bestaat verder om in ons land 600 schuilkelders te bouwen voor een to taal van 50.000 personen. Een groot aantal water-zuiveringsinstallaties is niet verge ten. Voor bescherming tegen gas is een be drag van 2.9 millioen uitgetrokken, voor verkenning van atoom-explosies f 230.000. Uniformen Het bedrag voor personeelskleding is tot een minimum teruggebracht. De uitrusting zal bestaan uit een donkerblauwe overall, een helm en een pet voor de mannen en uit blouse, rok en pet van dezelfde kleur voor de vrouwen. Op 10 Juni was reeds voor een bedrag van f 31.850.000 aan be stellingen geplaatst. Zodra alle voorzienin gen zijn getroffen, zal met de werving van personeel worden begonnen. In 18 radio uitzendingen zal deze actie worden inge leid. Met de werving van wijk- en blok hoofden is reeds een begin gemaakt. De afdeling voorlichting heeft er de na- advertentie m Ik zeg net tegen m'n vrouw Ik loop naareengoede sigaret te snakken" en daar kom jij me een Strand presenteren. Beter kan het nietl VRIJDAG 13 JUNI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: ,.De haven arbeid". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mas- sa-justitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Killers", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kin derogen, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Robin Hood" en „Het wrekende zwaard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artisten- tragedie", 14 ajar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De blauwe lagune", 14 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 14 JUNI Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Massajustitie, 2, 4.30, 7, en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne en Frans Hals: 2.30, 7 en .9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De blauwe lagune", 2.15, 7 en 9.15 uur. De nieuwe uniform-overall, die door de toekomstige categorieën van de B.B. (Bur- gelijke Beschermers(sters)zal worden ge dragen. Voor de mannen bestaat de kle ding uit een blauwe overall van bijzondere makelij en de vrouwen gaan een blauwe blouse en een blauwe rok dragen. Schou der-epauletten in verschillende kleuren geven de tak van dienst aan. druk op gelegd, dat al deze maatregelen niet getroffen zouden zijn als bescherming niet mogelijk was. De activiteit dient in de eerste plaats gericht te zijn op de zelf bescherming. De overheidsorganisatie van „Bescherming Bevolking" kan niet overal tegelijk zijn en men zal daarom wellicht goed doen de voorbereiding van maatrege len, die nodig zijn om gezin, personeel, have en goed tegen de onmiddellijke ge volgen van oorlogsgeweld te beschermen, eens in overweging -te nemen, zo werd medegedeeld. Tengevolge van het nog niet gereed zijn van de sociale voorzieningen voor de 200.000 vrijwilligers, die voor de organisa tie „Bescherming Bevolking" zullen wor den opgeroepen, moet de werving van de vrijwilligers ongeveer een maand worden uitgesteld. Het plan was met de werving in begin September te beginnen. Dit zal nu eind September of begin October wor den. Het ontwerp voor de sociale voorzienin gen dat door het departement van Bin nenlandse Zaken is ingediend heeft niet de goedkeuring van de stichting „Bevor dering Bescherming Bevolking" kunnen wegdragen. Thans is een nieuwe commissie gevormd, waarin onder meer de personeelsdeskun- digen van de K.L.M., P.T.T. en Staatsmij nen zitting hebben, die de opdracht heeft op korte termijn een nieuw ontwerp voor sociale voorzieningen in te dienen. Deze vertraging in het opbouwplan van de or ganisatie heeft echter geen nadelige ge volgen voor de georganiseerde zelfbescher ming in de gemeenten. Dr. O. Noordenbos. Plan en Gericht, August inus Van Loghum Slate rus, Arnhem. De serie Gastmaal der Eeuwen van Van Loghum Slaterus bestaat geheel uit korte boekjes, de meeste van. minder dan 60 pagina's. De samenvattingen van levens, werken en betekenissen die er in gegeven worden zijn eigenlijk altijd bewonderens waardig, zoals iedereen zal beseffen die het, desnoods maar in gedachten, probeert na te doen. Desondanks zijn ze niet alle geslaagd; sommige hebben niet veel verdienste behalve hun beknoptheid, en bevatten een aantal trefwoorden en tref-begrippen waardoor de schrijver zelf en zijn mede-kenners van het onderwerp terstond de zaak voor ogen zien, maar waarvan een leek niet veel wijzer wordt. Het is met de grote mannen van de cultuurgeschiedenis zo, dat hun betekenis 'moeilijker in het kort weer te geven is naar mate zij meer invloed gehad hebben, wat namelijk wil zeggen, dat hun eigen ideeën van ons gescheiden zijn door een reeks aan sluitende ideeën, die zich soms tot op de huidige dag voortzet. Deze moeilijkheid doet zich in het geval Augustinus sterk gelden, en dr. Noordenbos heeft haar niet overwonnen. Wat hij schrijft over Augustinus' persoonlijke verhouding tot het Christendom (aan de hand van de Confessiones) is helder genoeg; maar in de behandeling van Augustinus' godsstaat, van de Donatistische strijd en van het dispuut over de voorbeschikking is weinig te vin den dat ons Augustinus zelf in actie doet zien. Men krijgt ook niet de indruk dat het opereren op zo'n klein terrein de schrijver animeert; dat is begrijpelijk genoeg, maar vergoedt voor de lezer, die met een haastige cultuurhonger behept is, het tekort niet. S. M. Hij zou 8000 hebben verduisterd Voor de Bredase rechtbank heeft de 59- jarige J. L. H., directeur van de Gemeen telijke Woningdienst te Tilburg terecht gestaan, die verdacht werd van verduiste ring in dienstbetrekking van ongeveer f 8000. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek tegen hem. Als directeur-admi nistrateur zou verdachte in de jaren 1947, 1950 en 1951 op verscheidene tijdstippen geld uit de gemeentekas hebben genomen en deze bedragen hebben geboekt, als zou uitbetaling geschied zijn aan de aanne mers S. en K. Verdachte zeide tot deze feiten te zijn gekomen, om gemaakte tekorten van een wisselloper, een zekere G., aan te zuive ren. „Het is nooit mijn bedoeling geweest iemand te benadelen", zei hij. Verdachte's verdediger weet de misstap pen aan diens hulpvaardigheid om de te korten van de wisselloper er mee te dek ken. Zelfs geldleningen waren er aan te pas gekomen om deze kastekorten aan te zuiveren. Voor het eindexamen aan de Rijks kweekschool te Haarlem zijn geslaagd de heren 'S. van Huijzen. H. Kleinendorst. R. de Mooij en P. Munsterman allen te Haar lem. J. j. Knotter te Zandvoort en J. Schols te Velsen. advertentie De nieuwe met de <rtjke afschenk Met hef* groene etiket 76 cent Vraag ooê 3e bekende Ceylon Melange :~Pickwick thee met GEEL etiket. 83 c* V. De Haagse Comedie heeft gisteravond in de Koninklijke Schouwburg luister bijgezet aan het Holland Festival met de eerste op voering van het door J. W. F. Werumeus Buning enigszins archaïserend vertaalde spel „Ondine" van Jean Giraudoux naai de gelijknamige vertelling van Friedrich de la Motte Fouqué: misschien wel de mooiste voorstelling, die wij na de oorlog in Neder land zagen. Tijdens een na afloop in het Palace Hotel te Scheveningen gehouden receptie, vertelde Karl Guttmann, de dra maturg van het gezelschap, mij en passant dat men tot de keuze van dit reeds in 1939 geschreven en te Parijs vertoonde stuk was gekomen, omdat het water er zo'n grote rol in speelt, reden waarom men het voor ons land bijzonder geschikt achtte. Als dit waar is, dan moet daaraan worden toe gevoegd, dat de creatieve geest van Girau doux daar voortdurend boven zweefde als een alles en iedereen bezielende macht. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat advertentie Vraag uw winkelier niet gewoon, om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echi mei blauw eliket op iedere katn de grootvader van de Nederlandse zei de burgemeester van mr, „Het gemeentebestuur voelt zich zo'n beetje Maatschappij voor Nijverheid en Handel", zei de burgemeester van Haarlem, P. O. F. M. Cremers, gistermiddag tijdens de officiële ontvangst van de deelnemers aan het congres van de Maatschappij op het stadhuis. „In het stadhuis hebben burge meesters en schepenen van de stad Haarlem immers medegewerkt aan het geboren worden van wat men de moeder der huidige maatschappij zou kunnen noemen: de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen. Die moeder is ter wereld gekomen in de kamer, die thans dienst doet als anti-chambre van de raadszaal. Haarlemser geboorte grond is nauwelijks denkbaar en als geboren en getogen Spaarnestedelinge is de Maat schappij Haarlem steeds trouw gebleven", zo zei burgemeester Cremers. In zijn toespraak richtte hij zich ook tot de secretaris, mr. J. Bierens de Haan, die hij namens het gemeentebestuur geluk wenste met de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Met de Maat schappij verheugt het het gemeentebestuur, dat de onderscheiding de onvolprezen secretaris ten deel is gevallen. De burgemeester hex-innerde vooids aan de banden tussen de Maatschappij en Plaarlem. In de loop van de 175 jaren zijn de meeste congressen in deze stad gehou den. Het Koloniaal Museum en het Museum voor Kunstnijverheid hebben veel bijge— C. J. Li ev ego cd te Zeist de voorop- dragen tot bevordering van het culturele leven van Haarlem. Uit het zeer goede boek over de geschiedenis der Maatschappij, ge schreven door de secretaris, blijkt met welk een wijsheid het schip bestuurd is. Er heb ben zich vele sociale en economische om wentelingen voorgedaan, maar het schip is drijvende gebleven en men koerste recht op het doel af. Dat is deze dag ook weer op het congres gebleken tijdens de hoog gestemde debatten. De bui-gemeester bood de gelukwensen aan met het jubileum en hoopte, dat de Maatschappij haar zegenrijk werk ten bate van het land nog vele jaren zal blijven ver richten. Moge het Haarlemse gemeentebe stuur zijn kleindochter over vijf en twintig jaar weer in glans en gloïie zien. Ir. J. T. Duyvis dankte het gemeentebe stuur voor de ontvangst. „De jongere generatie" „De jongere generatie, Nederlands toe komst", was het onderwerp, dat in de ver gadering aan de orde is geweest. Vijf spre kers hebben het onderwerp van verschei dene zijden toegelicht en hun mening ge zegd hoe zij de toekomst zien ten aanzien van de jeugd en welke plaats deze zal in nemen. Ir. F. J. Philips, vice-voorzitler van de raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, betoogde, dat de leiding van de bedrijven belangstelling moet hebben voor de toekomst van de jeugd. Zij moet nagaan of er resultaten zijn waar te nemen in de ontwikkeling en ziet zij dat, uan moet zij tot de conclusie komen, dat de moeite van het werk voor de jonge ren verricht beloond wordt. Goede krach ten moeien gevormd worden, opdat de lei ding van bedrijven bij benoemingen over een groot aantal sollicitanten een keus kan doen. Van belang achtte ir. Philips het be oefenen van sport in de bedrijven; dan ieert men samen te werken. D r. B. W. K r a r» enburg, advocaat en procureur te Almelo, besprak de maat schappelijke structuurwijzingen en dr. B. leiding in het onderwijs. D r. A. F 1 e s m a n, president-directeur ran de KLM, zeide, dat het eigenlijk moei- Minister proj. ar. A. H. M. Albregts wenste mr. J. Bierens de Haan geluk met de be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. (Foto hieronder). lijk is de toekomst te bespreken. In 1972 bijvoorbeeld zal de Vereld er door de gx-ote technische ontwikkeling geheel anders uit zien dan thans. Mogelijk zijn er dan twee millioen Nederlanders geëmigreerd en niet uitgesloten is het, dal industrialisatie en het droogmaken van het IJselmeer, hoe nodig overigens, van minder betekenis geacht worden, dan men nu denkt. Toch moet het oog gericht worden op de toekomst en bij de ontwikkeling der jeugd moet gebruik gemaakt worden van de moderne weten schappen. Het vx-aagstuk dat de Maat schappij voor Nijverheid en Handel thans aan de orde stelt, is van groot belang en dient de aandacht te blijven houden, bij voorbeeld onder leiding van de werkgevers organisaties. Aan de opleiding van jonge mensen moet veel zoi-g besteed worden en jongeren dienen kans te krijgen te laten zien, dat zij het waai'd zijn een verant woordelijke positie te bekleden. Uit erva ring weet de spreker dat het mogelijk is. Mr. K. P. van der Mandele, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, sprak over de toekomst van Nederland. In het verleden zwierven velen uit en verkregen elders vooraanstaande posities. Na de vorige ooidog kwam daarin wijziging. Men dient niet alleen aandacht te besteden aan het binnen-, maar ook aan het buitenland. In eigen land kan men trachten bedrijven, die reeds op een hoog niveau staan, te helpen dat niveau te be houden. Voor het buitenland zijn ook mogelijkheden. Aangezien de wereld ge heel verandei'd is, dienen er naar andere wegen gezocht te worden. De jeugd be- hooi't een goede opleiding te genieten, want voor de toekomst zijn er vele leidei-s nodig. Van de gelegenheid om van gedachten te wisselen en vragen te stellen, maakten ver scheidene leden gebruik, waarna de prae- adviseurs nogmaals het woord voerden. Nadat de heer Meihuizen, vicevoorzitter van het departement Amsterdam, het hoofdbestuur en het bestuur van het departement Haarlem dank had gebracht voor de voorbereiding van de vergadering, sloot ir. J. T. Duyvis de bijeenkomst. in Frankrijk het thans alom terrein win nende vei'sdrama weinig of in het geheel geen beoefening vindt. Maar eigenlijk is de noodzaak tot het gebruik van dit medium nauwelijks aanwezig, al ware het slechts door de tegelijk melodieuze en ratio nele eigenschappen van de taal. Buitendien moet men constateren dat het toneel daar vaak dichterlijker is dan dat van vele mo derne rijmelaars. Dit geldt in de hoogste mate voox'de in 1944 gestorven auteur Jean Gii-audoux, die zich onder aanmoediging van Louis Jouvet tevens kon ontwikkelen tot een prima vakinan van het theater, zonder dat zijn pet-soonlijkheid ook maar enige schade van de allengs verworven vir tuositeit ondervond. In het sprookje en de Griekse mythologie vond hij zijn speciale terrein en zijn „Ondine" mag als de kroon op zijn werk worden beschouwd. „Ondine" is het gracieus-ontroerende verhaal van de liefde van de dolende rid der Hans von Wittenstein zu Wittenstein voor een waternimf, die hem met een bovenmenselijke hartstocht bemint. Met volledige zelfopoffering wenst zij niet anders dan tot een ondeelbare eenheid met hem samen te smelten, nu en voor alle eeuwigheid. Doch de mens heeft handen gekregen, laat Giraudoux haar ergens zeg gen, om zijn kostbaarste bezittingen los te laten. De ridder kan niet onvoorwaardelijk in het fantastisch-natuurlijke opgaan, want de in wezen kunstmatige realiteit van zijn verleden houdt hem geboeid. En zo keert hij na verloop van tijd (dit proces wordt op amusante wijze versneld weergegeven door de tussenkomst van een illusionist) terug in de armen van zijn vroegere ver loofde. Als Ondine hierdoor voor hem on bereikbaar is geworden, sterft hij met een zalige glimlach van herinnering, een slacht offer van het menselijk tekort. Wat op gi-ond van deze feiten een trage die schijnt te zijn, is echter in diepste wezen een speelse meditatie van een man, die zelf terdege verliefd moet zijn geweest Wij moeten bij de vei-klaring van dit doodgewone, maar moeilijke woord de neiging bedwingen te gaan zoeken bij het woord ham: vlees. Daar heeft het niets mee te maken. Er bestond echter vroeger nog een ander woord ham dat ogenschijnlijk met wat wij zoeken even min verband houdt. Het betekende: weide, landstreek, landtong, hoek. Van de laatste betekenis moeten wij uitgaan. Die leidt ons gemakkelijk naar woorden als: homp, stuk, brok Men is nu ge neigd te vragen: waarom spreken wij dan van boterham en niet, zoals te ver wachten was, van broodham? Het ant woord luidt dat in allerlei samenstellin gen het woord boter betekent: met boter toebereid, beboterd. Denkt u maar aan boterletter en botersprits. Boterham be tekent dus: met boter besmeerd stuk (brood). Vergelijk bijvooi-beeld het Franse coin de beurre. J TONEEL EN CABARET Zaterdag 14 Juni, Stadsschouwburg, 8 uur: Vierhonderdste voorstelling van „Potasch en Perlemoer" met Johan Kaart en Johan Boskamp door het gezelschap van eerst genoemde. Zondag 15 Juni, Stadsschouwburg, 8 uur: „Potasch en Perlemoer" (zie Zaterdag). Woensdag 18 Juni, Openluchttheater Bloe- mendaal, 2.30 uur: Kindervoorstelling. „Sjors van de Rebellenclub". MUZIEK Vrijdag 13 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Zomerconcert door de H.O.V. onder leiding van Toon Vei-hey, gewijd aan het sprookje in de muziek. Werken van Humpei'dinck, Ravel, Dukas, Prokofief en Tjsiakofski. Medewerking verleent de acteur Johan Schmitz als verteller in „Peter en de Wolf". Zaterdag 14 Juni, Stompetoren, Spaarnwou- de, 8.15 uur: Concert door Die Haerlem- sche Musyckcamer onder leiding van An- dré Kaart, met medewerking van Frans Vester. die een zogenaamde „flüte traver- sière" bespeelt. Werken van Quantz, Cimarosa, Poi-pora, Telemann, Bach en Vivaldi. Zondag 15 Juni, Openluchtthater, Bloemen- daal, 3 uur: Populair concert door „Apollo" uit Haarlem. Dinsdag 17 Juni, Grote Kerk, 8 uur: „Re quiem" van Verdi door Haax-lems Gemengd Koor onder leiding van Jan Booda met medewerking van de vocale solisten: Corx-y Bijstex-. Roos Boelsma, Julius Patzak en Herman Schey. Dinsdag 17 Juni, Concertgebouw, 7.30 uur: Leerlingenuitvoering van Haarlems Mu ziekinstituut. Dinsdag 17 Juni, Openluchttheater, Bloemen- daal, 8.30 uur: Zanguitvoering door Scho- tens Christelijk Gemengd koor met mede werking van de Helderse Zangers, een meisjeskoor en de Haarlemse Politiekapel onder leiding van Marinus Adam. Donderdag 19 Juni, Grote Kerk, 3 uur. Or gelbespeling door George Robert. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Grote Markt: „Van de Olm tot de Roos", expositie van historische en heden daagse boekdx-ukkunst. Geopend op werk dagen van 9—17 uur. Op Zondagen van 10—17 uur. Het Huis Van Looy: Acht Amsterdamse kunstenaressen exposeren tot 23 Juni haar werken. Het zijn Lizzy Ansing, Jeanne Bieruma—Oosting, Charlotte van Pallandt, Maria van Regteren—Altena, Sorella, Jacoba Surie, Betsy WestendorpOsieck cn G. Wxxifse. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Heieen Pimentel en Paul Steenbergen in „Ondine" van Jean Giraudoux. toen deze drie bedrijven hem zwierig uit de pen vloeiden. Het is een wonderbaaxdijke vereniging van humor en intelligentie, vol charmante en spitsvondige uitspattingen, telkens opklaterend als het water uit de fontein, die in de tweede acte als bij tover slag ten tonele verschijnt, doorzichtig en verkwikkend. Enige koketterie is hem daarbij niet vreemd en zo komt het dat nu en dan de handeling te langdurig onderbx-o- ken wordt door een vuurwerk van zijde lingse aforismen en woordspelingen, die hoe brillant ook gevonden de aandacht te zeer afleiden. Onverbeterlijk spel Men heeft Giraudoux wel eens de Racine van deze tijd genoemd op grond van het door hem zo pex-fect bedreven systeem van stylering, waardoor de handeling volledig dienstbaar wordt gemaakt aan de eiemen- taix-e idee en de personen als symbolische abstracties fungeren. Dit geeft de acteurs, mede doordat de gedachteng'ang niet be togend maar dichterlijk (als het wax-e im proviserend) verloopt, een ruime kans om in de schetsmatige tekening der motieven de kleuren van het leven aan te brengen. Paul Steenbergen is hiei'in als de protago nist buitengewoon goed geslaagd, zonder ook maar enigszins het tere weefsel dei- verbeelding te beschadigen. Het was jam mer dat zijn costuum er weinig toe bijdroeg zijn mannelijke verschijning te versterken. Onverbeterlijk maakte hij gebruik van de muzikaliteit van zijn stem. Niet minder dan een sensatie betekende voor mij evenwel het optreden van Heieen Pimentel in de titelrol, waarvan zij zonder enige reserve de ideale vertolkster geacht moet woi'den. Ik wil geen poging doen om dit volmaakte spel te beschrijven. Men moet dit ondergaan. Alles wat vrouwelijk is. van de heldhaftige edelmoedigheid tot de geraffineerde wispelturigheid, vindt men in haar verenigd. Waarlijk onvergete lijk is haar hunkering naar het onvoor- waardelijk-volmaakte dat tussen man en vrouw moet kunnen bestaan. Het publiek bracht haar dan ook terecht een langduxige en luide ovatie. Ook in de bijrollen zag men uitzonderlijk goede prestaties. In de eerste plaats van Öruys Voorbergh als de potsierlijke kamer heer. Bob de Lange kreeg een open doekje voor zijn monoloog als super-intendant van de koninklijke theaters. Heel goed klonken ook de sonore opmerkingen van Frans van der Lingen als de koning der water geesten. Het is ondoenlijk om alle mede werkenden, waarbij ook wel enkele zwak kere broeders en zusters waren, hier met de hun toekomende waardering op te som men. Alle hulde worde samengevat in een hartelijk compliment aan Cees Laseur, die voor een even harmonieuze als vederlichte mise-en-scène zorgde, mede mogelijk ge maakt door de inderdaad fantastische aan kleding van het toneel door de tovenaar Nicolaas Wijnberg, vol trekgordijnen en transparanten, die hij een ingénieuze be lichting het sprookje tot een meeslepende wex-kelijkheid maakte. Trouwens, het klankdécor van de jonge componist Jur- riaan Andriessen paste al even goed bij de breekbare sfeer van het luisterrijke geheel. „Ondine" en „De Kersentuin" hebben voor mij een heel seizoen vol teleurstellin gen goed gemaakt. DAVID KONING In de in Utrecht gehouden algemene le denvergadering van de afdeling midden- Nederland van de Katholieke Nederlandse Journalisten Kring is ernstige ontstem ming uitgesproken over de gijzeling van de journalist Hommersom Met algemene stemmen is een motie aangenomen, waar in het federatiebestuur wordt verzocht alle mogelijke maatregelen te nemen om aan de gijzeling van Hommerson een ein de te maken. Voorts wordt aan de federa- tieraad verzocht het federatiebestuur op te dragen zich tot regering en parlement te richten met het verzoek te bewerkstel ligen, dat aan het verschoningsrecht van de journalist een wettelijke basis wordt gegeven op de wijze als dit voor de no tarissen is gedaan. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 12 Junij 1852 AMSTERDAM Eene Chineesche familie uit Canton, welke laatstelijk zich in 's-Graveirhag® heeft opgehouden, be vindt zich nu te Amsterdam en ie daar dagelijks te bezigtigen in het Odeon.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5