Sportgebeurtenissen trokken, terecht, opnieuw veel publiek wiesc M. DOUWMA en ZOON I Sport in het kort ■Clowntje Rick „Machteld Wisse, GEEF VADER ZONDAG EEN DAS! j Conferentie in Den Haag over plan-Schuman Butler sust bezorgdheid over Britse financiën VRIJDAG 13 JUNI 1952 4 Negende Haarlemse Sportweek 52 Gymnastiek Acht dames van Olympische turnploeg aangewezen '////////////am///n De „volbloed" g Amerikaan! 'm Schaken Nederlandse schakers naar Helsinki Handbal Nederlandse handballers verliezen opnieuw Sport in 't kort Voor de kinderen Het zwemfeest in Stoop's bad Waterpolo-uitslagen Pim Muiier erelid van Schaatsenrijders Unie Cricket Flamingo's tegen H.G.B.-elftal Voetbal Het Noordhollands elftal tegen Haarlem L. F. W. M. van Bunge naar Nieuw-Guinea Kerkelijk Nieuws Nieuwe aardschokken in San Juan Pond sterling weer gedaald FEUILLETON De fluistercampagne Ons nieuwe feuilleton: Fotografe 7K14 JUNI HAARLEM Het mooie weer van gisteravond zal niet alleen oorzaak zijn geweest van een prima stemming onder de deelnemers aan de tweede tumdemonstratie voor jongens en heren op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat, culminerende in een zeer vlotte opeenvolging van de verschillen de nummers, maar zal er zeer zeker ook toe hebben bij gedragen, dat deze demonstratie be zocht is door een zo groot aantal belang stellenden, als deze week bij een gym- nastiekdemonstratie nog niet bijeen is geweest. Het applaus, dat na ieder nummer weerklonk, bewees wel voldoende, dat het gebodene zeer in de smaak was gevallen. Zoals bekend zijn de demonstraties van Maandagavond op het terrein aan de Kleverlaan en bovenstaande speciaal ingesteld ter propagering van de gymnaistiekbeoefening d'oor de mannelijke jeugd en hebben zij als zodanig zeer zeker voldaan, want het gevarieerde programma bood voor „elk wat wils". Na het correct uitgevoerde openings nummer van alle deelnemers volgde hin dernis lopen van de jongste jongens waar over weer smakelijk werd gelachen. Ook met hun bankoefeningen. oogstten deze jongens veel succes. Het touwtrekken van de jongens van twaalf tot dertien jaar bracht veel felle strijd te zien; het klassi kaal bokspringen was correct. Het klassikaal brugtumen door de jongens van veertien tot vijftien jaar was thans veel beter dan Maandag; dit kon ook gezegd worden van het klassikale tremplin paardspringen aan vijf paarden. Heel goed was verder de grondgym- nastiek van de jongens van veertien tot vijftien jaar, aangevuld met enige junioren; wij zagen zelfs overslagen, flik-flaks en vrije salto's. Het laatste nummer was weer indivi dueel turnen aan laag brug en springkast door jongens en hoog brug door heren, ADVERTENTIE 150 verschillende van 3.95 vindt U bij Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 Haarlem-Noord CANTINEAU WINT IN KOPENHAGEN Een in Kopenhagen gehouden wielerweg- wedstrijd over 50 km. voor amateurs werd gewonnen door de Nederlander Cantineau. Met een tijd van 1 uur 20 min. 30 sec. ging hij voor de Deen Ravn over de eindstreep. Dé Nederlanders Daan de Groot en Van Hoon eindigden als derde en zesde. De vierde Nederlander, Haan, kwam met de laatsten binnen. In het ploegen klassement bezette Nederland de eerste plaats. HET SPALDING TOUBNOOI. De Schot Haliburton heeft in de eerste ronde van het Spalding Golftournooi voor profes sionals een prachtige prestatie geleverd door rond te gaan in 61 slagen: 29 uit, 32 thuis. Dit is de laagste score voor 18 holes, die ooit in een belangrijk Brits tournooi genoteerd is. Verleden jaar was de Australiër Thomson in Harrogate in 62 slagen rond gegaan. De verrichtingen der adspirantjes trokken veel bekijks aan de Van Oosten de Bruijnstraat. waarmede de deelnemenden weer veel succes hadden. Met deze demonstratie-s voor ogen is het te hopen, dait de mannelijke jeugd van Haarlem thans daadwerkelijk belangstelling zal gaan tonen voor de gymnastiek; zij hebben thans een voldoende en goed in zicht kunnen krijgen over het doen en laten van de gymnastiekverenigingen op dit gebied. Goed korfbal Ook voor de korfbaldemonstraties op het sportterrein aan de Kleverlaan bestond vrij veel belangstelling. Het H.K.B.-twaalftal heeft kans gezien om in een aardige en snelle wed-strijd een -gelijk spel tegen Animo Ready I te bereiken, hetgeen ies meer was dan het verdiende. Animo Ready I startte uitstekend; er werd goed samengespeeld, hetgeen resulteerde in 2 doelpunten van J. van An del. In de tweede opstelling verslapte het spel van Animo Ready en spoedig bracht J. Schinkel de stand op 2-1. Hoewel het H. K.B.-twaalftal daarna voldoende schiet kansen kreeg, duurde het toch nog vrij lang, eer v. d. Wel de stand gelijk kon maken. Doch reeds in de volgende minuut leidde Animo Ready wederom (3-2). Dit duurde tot enkele seconden voor het einde, toen Argelo de gelijkmaker in de korf deponeerde. Watervliet a bleek voorts voor de Rest van Haarlem te zwak: het verloor met 9-1. Vooral het aardige combinatiespel van de winnende ploeg was bijzonder goed. Kanowedstrijden in Nieuwe Gracht Het jaarlijkse watersportfeest van de Haarlemse Sportweek bestond ook ditmaal weer uit kanowedstrijden. Waren het vorige jaar wedstrijden op de lange baan, een zo genaamde singel-race, ditmaal was het de korte baan. Tussen de Manège-brug en Jansbrug werden o-ver een afstand van drie honderd meter sprintraces gehouden, waar voor ook al weer grote belangstelling be stond. Niet slechts van de zijde van de deelnemers, maar ook de publieke belang stelling bleek groot. Deelnemende verenigingen aan dit wa tersportfestijn waren de Haarlemse Kano Vereniging „H.K.V.", K.V. „Trekvogels" en K.V. „Spaarnevogels" die in diverse spannende races elkaar de eer der over winning betwisten. Bij de senioren-heren was het wederom W. v. d. Kroft, die met de eer ging strijken. In een tijd van 1 min. 15 sec. klopte hij Van Koersel, ook al een oude bekende in de kanosport, met flink verschil. Van Koersèl liet een tijd van 1.17.4 voor zich afdrukken. De verenigings-estafette bracht een overwinning voor de Trekvogels in een tijd van 3.22.8. Met ruim verschil od de tweede plaats eindigde H.K.V., terwijl Spaarnevogels met de d'erde plaats ge noegen moest nemen. In de overige nummers bestreden de ad- spiranten, junioren en nieuwelingen elkaar. Uitslagen De uitslagen waren: R.I.S. adsp. dames: 1. W. Kuiper. Trek vogels 1.46: 2. R. Waayer (id.) 1.46.5. R.I.S. adsn. A heren: 1. H. Piek Spaar nevogels 1.30; 2. J. Meyers, Trekvogels 1.30.4. R.I.S. dames nieuwelingen: 1. R. Huize- bos, H.K.V. 1.41; 2. W. Oosterbroek, Trek vogels 1.42.4. R.I.S. heren nieuwelingen: 1. A. van Abs, Spaarnevogels 1.30; 2. H. Huyer, Spaarne vogels 1.30.1. R.IT.S. dames nieuwelingen: gewonnen door F. van Aa'st en A. Vreenegoor, Trek vogels in 1.34.8. R.I.S. junioren heren: 1. J. Hittinger, Trekvogels 1.28; 2. J. Hilbrander, H.K.V. 1.28.6. R.I.S. adsp. B: 1. J. van Aalst, Trekvogels 1.39.1; 2. B. van Dam, Trekvogels 1.42.1 R.n.S. nieuwelingen heren: 1. J. Meyers/ J. Hittinger, Trekvogels 1.15.8; 2. E. van Stijn/J. Hilbrander, H.K.V. 1.18.1. K.I.S. Senioren heren: 1. W. v. d. Kroft, H.K.V. 1.15; 2. H. van Koersel, Spaarne vogels 1.17.4. Verenigingsestafette: 1. Trekvogels 3.22.8; 2. H.K.V. 3.28; 3. Spaarnevogels 3.31. Singelloop Als een bontgekleurd lint slingerde de stoet van ongeveer tweehonderd deel nemers aan de Singelloop, waarvan hon derdveertig militairen, zich gisteravond langs het parcours. De route van drie km liep van Friese Varkenmarkt via Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Raaks, Ged. Oude Gracht en Spaarne weer terug naar de Friese Varkenmarkt. Winnaar van de Singelloop werd de mi litair A. Post van het kamp Rooswijk uit Velsen. Hij legde het parcours af in de nieuwe recordtijd van 10 min. 41.3 sec. 2. K. Witteman (T.Y.B.B.) 10 min. 41.8; 3. G. J. Hoogendijk (Individueel) 10 min. 44.3; 4. G. Stolvoort (D.S.B.) 10 min. 44.4; 5. F. Kruyer (Excelsior) 10 min. 45.2 sec. De Wielervereniging Excelsior legde met een totaal van 23 punten, behaald door de lopers F. Kruyer, R. Schulpzand en Bas Fennis, beslag op de vereuigingsprijs. 2. D.S.B. 28 p. en 3. T.Y.B.B. 34 punten. De peletonprijs voor militairen kwam in het bezit van de ploeg uit het kamp Roos- wijk uit Velsen, bestaande uit de lopers: A. Post, Van Putten en Van Vliet. Overige wedstrijden Op de speelplaats van de Juliana yan Stolbergsehool in de Slachthuisstraat speel den de basketball-teams van Haarlem A en Haarlem B (dames) tegen elkaar. Na een matige wedstrijd', die vooral door veel jongere Haarlemmers werd bijgewoond, won het A-team met 52-32. Op het par keerterrein bij het Haarlem-terrein won voorts het dames volleybal-team van Die Raeckse met 3-1 van O.S.S. en verloor het heren-team van C.I.O.S. met 2-3 van van H.V.S. Aan de samenstelling van de Nederlandse (dames) turnploeg voor de Olympische Spelen in Helsinki wordt thans hard ge werkt. Van de tien dames, die de reis naar de Finse hoofdstad zullen maken en uit welk aantal het definitieve achttal kort voor de eerste wedstrijd zal worden geko zen, zijn al acht turnsters aangewezen. Het zijn: Tootje en Toetie Selbach (beiden Am sterdam), Nannie Simons (Amsterdam, Jopie Cox-Landru (Amsterdam), Lenie Gerritsen (Utrecht), Annie Ros (Utrecht), Dini Krul-Van der Nolk van Gogh (Den Haag) en Truusje Dam (Enschedé). Laatstgenoemde is reserve. De twee da mes, die nog aan het tiental ontbreken en van wie er ook één reserve zal zijn, zullen worden gekozen uit de vier turnsters, die nog in training zijn. Het zijn: Truida Heil- Bonnet (Varsseveld), J. A. Kampen-Ton- neman (Arnhem), Truusje Woord (Schie dam) en W. van der Bijl-Van Strien (Den Haag). Pas op het laatste moment zal uit deze vier een keuze worden gemaakt. Behalve Nun Verhoeff (Arnhem), die als leidster meegaat, bestaat het officiële Ne derlandse turngezelschap voor Helsinki verder uit: de heer J. H. F. Sommer, twee de voorzitter van de internationale Gym nastiek Federatie, twee juryleden, de heer A. Fieseler en mevrouw J. van der Most- Leyerweert, een masseuse-verzorgster en een pianiste. Het vertrek is bepaald op 16 Juli. Over de datum van terugkeer verkeert men nog in het onzekere. De Finse Turnbond heeft namelijk gevraagd of de Nederlandse turn ploeg na afloop van de Spelen in de Finse hoofdstad een demonstratie wil geven. Hierover wordt nog onderhandeld. ADVERTENTIE Madehom^nW"^ Aan het Fide-schaaktournooi, dat van zes tot en met dertig Augustus in Helsinki wordt gehouden, zal door Nederland met een team van zes spelers worden deelgenomen. Het definitieve team moet nog worden samen gesteld. In aanmerking komen. dr. Euwe, Van Schelling®, Donner, Kramer, Prins en de winnaar van een dubbelrond'ige vierkamp tussen Barendregt, Bouwmeester, Van. der Berg en Cortlever. Oostenrijk bleef met 2114 de baas Na de 296 nederlaag tegen Duitsland is het Nederlands handbaielftal in de tweede wedstrijd in het eindtournooi om het wereld kampioenschap opnieuw met grote cijfers overwonnen. In St. Gallen werden onze land genoten door Oostenrijk, na met rust met 10—8 te hebben achtergestaan, met 21—14 geslagen. Een nederlaag overigens, waar het aan vankelijk lang niet naar toe leek te gaan. De Nederlanders bleken uit de ontmoeting met Duitsland veel geleerd te hebben en de eerste twintig minuten waren zij volkomen gelijkwaardig aan hun tegenstanders. De 66 stand gaf dat duidelijk weer. De Oosten rijkers verhoogden hierna echter het tempo, gingen grotere druk op het Nederlandse doel uitoefenen en slaagden er in, met de rust een 108 voorsprong te nemen. Na de pauze had men in de Oostenrijkse ploeg een van de gevaarlijkste spelers uit de voorhoede, midvoor Untersberger, ver vangen door Freud. En mocht deze omzet ting aanvankelijk enige verrassing hebben verwekt, achteraf is wel gebleken dat dit een tactische zet. van de technische leiding van de Oostenrijkers is geweest. Want het Oostenrijkse snel werd nu veel gevarieerder; talrijke aanvallen gingen nu in plaats van door het midden over de vleugels en de Nederlandse verdediging zag zich voor hoe langer hoe grotere problemen gesteld. Lang duurde het niet of Oostenrijk had er 139 van gemaakt en eerst toen Ten Napel nog eens 5 maal de bal uit het net had moeten halen slaagden de Nederlandse voorwaartsen erin de score een wat dragelijker aanzien te geven. Aan de andere kant zaten de Oosten rijkse voorwaartsen op hun beurt evenwel ook nog niet stil. hetgeen tot gevolg had dat het einde met een 2114 overwinning voor de Oostenrijkers kwam. Rutjes (4 x). Van Blitterswijk (4 x). Jongetjes (3 x), Van Loon, Van Mourik en Niemeyer waren de Neder landse scherpschutters, terwijl bij Oosten rijk Untersberger f4 x), Landzettle (4 x), Hofmann (3 x), Lirk (3 x),. Klancnik (3 x), Krammer 2 x), Seelack (2 x) voor de doel punten zorgden. KOPPEL BAKKER—LAKEMAN WON. De zesdaagse in Barcelona is geëindigd in een overwinning voor het Nederlandse kop pel BakkerLakeman. De eindstand luidde: 1. BakkerLakeman (Ned.) 138 pnt.; op een ronde: 2. PreiskeitZeige (Duitsland) 114 pnt.; 3. Depauw—Thyssen (België) 58 pnt. c ïnplaats van een wedstrijd tussen het Haarlems Zevental en de Kikvorsen, is er op het nationaal zwemfeest in Stoop's Bad Zaterdagmiddag een stedenwedstrijd Haar lem—Amsterdam vastgesteld. Het Haarlems zevental is ongewijzigd en luidt als volgt: Brokken (HVGB), Fons Roozekrans (DWT), Gerrit Bijlsma (Haarlem), Cor Braasem (Haarlem), Hogeland Jr. (HVGB), Ad Rol (HVGB) en Wim Geurtsen (HPC). De uitslagen in de competitie van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond luiden: Dames, derde klasse A: Haarlem—HPC 32; tweede klasse A: DWR 1DWT 05; derde klasse F: DWR 2—DWT 3 4—1. Heren, tweede klasse D: De Zijl.DWT 53; reserve eerste klasse A: Haarlem 2 Merwede 2 0—7; reserve tweede klasse: DWR 2—HPC 3 2—1; reserve derde klasse: IJ 3— Haarlem 4 71. Kringcompetitie: eerste klasse heren: HPC 4—DWR 5—1. Voorstel I.S.U. Op drieëntwintig Juli aanstaande zal de Internationale Schaatsenrijders Unie de dag herdenken, waarop deze oudste internatio nale sportfedaratie zestig jaar geleden in Scheveningen werd opgericht. Een van deze oprichters was de heer W. J. H. Muiier, die tevens de eerste president was. Teneinde de enige oprichter van de Unie, die nog in leven is, van de grote waardering, die men voor zijn initiatief koestert, te getuigen heeft het be stuur van het congres in Brussel onder voorzitterschap van de Engelsman H. J. Clarke bijeen besloten de heer Muiier on der nadere goedkeuring van het congres, tot erelid te benoemen. Het ericketelftal van de Flamingo's, dat Zaterdagmiddag om kwart over twee op het terrein van Rood en Wit tegen het elftal van de Haarlemse Cricket Bond speelt, is door een aantal afschrijvingen sterk ge wijzigd. De samenstelling is nu als volgt: Jhr. H. B. van Tets, aanvoerder (R. en W.) Th. L. M. Dubru, wicketkeeper (S.C.H.C.); J. P. van Baasbank (R. en W.); A. W. van Benthem (S.C.H.C.); mr, H. C. A. van Bent- hem (S.C.H.C.); D. Bijleve^ (R en W.); mr. F. A. Davidson (R. en W.)H. W. Gle- rum (V.R.A.)E. Peereboom (R. en W.)M. Schuur (H.C.C.); A. van der Togt of P. C. v. Houten (R. en W.). Het Noordhollands voetbalelftal voor de wedstrijd tegen het Haarlems elftal op het sluitingsfeest van de Haarlemse Sportweek op Zaterdagavond is als volgt: doel: Keizer (Volendam): achter: Dangermond (West Frisia) en Kabel (ZFC); midden: Molenaar (KFC), Kuiper (ZFC) en v. d. Norst (ZFC); voor: Voerman (Volendam), K. Smit (Vo lendam) Simons (West Frisia), Stelling (West Frisia) en Koning (KW). Maar eindelijk.... daar hoorden ze in de verte het brommen van motbren. „Daar komen ze!", riep Bunkie. Ze haastten zich naar het veld en keken naar de lucht. Jawel, daar waren de drie vliegtuigen. Ze vlogen netjes naast elkaar en kwamen snel naderbij; toen ze boven het vliegveld waren, begonnen ze in grote kringen te dalen. Lager en lager vlogen ze, tot ze met de wielen de grond raakten en nog een heel eind over de baan reden. Ze waren weer thuis De piloten stapten uit. Eén van hen kwam op oom Tripje af, die hem verwelkomde en vroeg, of ze 'n goede reis hadden gehad. „Jawel, alles is best gegaan", zei de piloot. „En ik heb nog een passagier opgepikt ook!" Hij wees achter zich, waar het negertje ook al kwam aanlopen. „Het is een schipbreukeling", legde de piloot uit. „Hij zat midden op de oceaan in 'n akelig klein bootje. We hebben hem er uit gehaald en meegebracht!" Rick en Bunkie keken nieuwsgierig naar het negertje. Op hun gezichten kwam een verbaasde uitdrukkingDat was toch.ja, wie was dat ook weer? Journalist wordt voorlichtingsofficier Binnenkort zal in de functie van voor lichtingsofficier naar Nieuw-Guinea ver trekken de journalist L. F. W. M. van Bunge, tevoren werkzaam als redacteur verslaggever aan Haarlems Dagblad. De heer Van Bunge, die als oorlogsvrijwilliger drie jaar bij de mariniers in Indonesië diende en thans 26 jaar oud is, krijgt de rang van eerste luitenant en wordt als zo danig voor de tijd van VA jaar uitgezon den. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek (toez. 2e pred. pl.)H. Goedhart te Middelharnis. Bedankt voor Ermelo en voor Putten (beide 3e pred. pl.): L. Blok te Kampen. Geref. Kerken Bei-oepen te Doetinchem: G. van Door nik te Nijmegen; te Marienberg: J. Melse, cand. te Oostkapelle; te Schiebroek-Hille- gersberg-C: H. D. Bruggeman te Marken. Geref. Kerken art, 31 K.O. Beroepen, te IJsselmuiden-Grafhorst: W. v. d. Lingen te Alkmaar; te Musselka- naal-2e Exloërmond: H. J. Nijenhuis, cand. te Zwolle. De interim-commissie, die werd ingesteld bij de ondertekening van het verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, is gisteren in het Haagse Vredespaleis bijeengekomen. De bijeenkomst dezer commissie staat onder leiding van de heer D. P. Spieren burg, directeur-generaal van de buiten landse economische betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken. De in terimcommissie zal de agenda voorbereiden van de conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanden, welke in de loop van deze maand in Parijs zal worden gehouden. Dan zullen het plan- Schuman en de oprichting van de Euro pese verdedigingsgemeenschap besproken worden. Gistermorgen heeft minister Stikker de openingsrede uitgesproken. De minister bracht naar voren, dat de werkzaamheden dezer slotbijeenkomst de voorbereiding vormen van een ministerconferentie. Pas na het slagen dezer ministerconferentie zal gezegd kunnen worden, dat men van het voorlopige in het definitieve stadium is gekomen. Het initiatief heeft na 2 jaar wellicht iets van zijn oorspronkelijke frisheid ingeboet, doch de problemen van de Europese een wording hebben niets van hun dringende actualiteit verloren. De regeringen hebben niet gewacht op de parlementaire ratificatie van het Schu- manverdrag alvorens tot nieuwe initiatie ven over te gaan. Het EVG-verdrag is juist geparafeerd en de Eui'opese landbouwge- meenschap is een ander object waaraan wij ons thans reeds wijden. „Reeds wacht u bovendien een taak gro ter dan alle voorafgaande: de voorberei ding van een werkelijke federatie van zo veel mogelijk Europese staten", aldus minister Stikker. BUENOS AIRES (Reuter) In de Argen tijnse provincie San Juan, die nabij het Andesgebergte is gelegen, hebben zich gisteren nieuwe aardschokken voorgedaan. De verbindingen tussen de stad San Juan en omgeving en Buenos Aires zijn verbro ken. De provincie San Juan is thans 48 uur achter elkander door aardschokken ge teisterd. Tot nu toe zijn in San Juan 2 do den gevallen. 42 personen werden gewond. Toen de eerste aardschokken werden gevoeld, brak er een paniek uit in open bare gelegenheden van San Juan, zoals bioscopen en nachtgelegenheden. Velen werden gewond toen zij zich uit de gebou wen naar buiten spoedden. In de voet van het nabij San Juan gele gen gedeelte van het Andesgebergte zijn reusachtige kloven ontstaan. In het naburige Maradona zijn tenmin ste vier personen gedood en een aantal ge wond. Troepen van het Argentijnse leger zijn op weg naar San Juan, dat het centrale hulpverleningscentrum is. Hun vordering wordt belemmerd door aardverschui vingen, die wegen hebben versperd. Duizenden gezinnen kamperen in het open veld of hebben een toevlucht gezocht in tenten der militairen. Het geteisterde gebied is thans onder hevig aan een koudegolf. J LONDEN, (Reuter) De Britse minister voor Financiën heeft gisteren in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat de goud- en dollar-reserves van het sterlinggebied sedert einde Maart zijn gedaald met minder dan 10 millioen pond sterling. Dit verlies voor de afgelopen 2/i maand staat in scherpe tegenstelling tot het verlies van 334 mil lioen pond sterling in het laatste kwartaal van 1951 en van 227 millioen pond sterling in het eerste kwartaal van 1952. In antwoord op een vraag van Hugh Gaitskell, die tijdens het Labourbewind minister van Financiën was, deelde Butler mede, dat in de afgelopen twee en een halve maand een bedrag van 100 millioen dollar is ontvangen als eerste deel van de Amerikaanse defensiehulp, die dit jaar in totaal 300 millioen dollar zal bedragen. Bevan, de leider van de linkervleugel der Labourpartij constateerde naar aanleiding van de mededeling, dat de daling van de goud- en doiiiarreserves zonder Amerikaan se hulp dus niet 10 millioen pond sterling, doch 40 millioen pond sterling of meer zou hebben bedragen. Hij verklaarde verder, dat de geringe omvang van het goud- en dollarverlies in de afgelopen maanden het resultaat is van systematische intering op de voorraad van grondstoffen en hij ver zocht de minister van Financiën omtrent deze voorraden nauwkeurige gegevens te verstrekken. Butler ging op dit verzoek niet in en volstond met te zeggen, dat Bevan moedwillig de economische situatie van Groot-Brittannië zwart afschilderde. Enige uren voor de verklaring, -welke de Britse minister van Financiën in het Britse Lagerhuis aflegde heeft het pond sterling op de wisselmarkt te Londen een vrij ge voelige daling te zien gegeven. Door deze daling is het pond aangeland op het laagste niveau sedert de herope ning van de wisselmarkt in December 1951. door Andrew Mackenzie yertaald uit het Engels 65) De donkere figuur, die intussen de oever bereikt had, gilde met een hoge, nauwe lijks meer menselijk te noemen stem „Stroomafwaarts!", terwijl hij de agent beentje lichtte, zodat deze in het water duikelde. De gehele politiemacht zette de vervolging in. Het leek een nachtmerrie. De man voor hen rende verbluffend snel. Hij sprong over obstakels en zwalkte van links naar rechts en van rechts naar links. Nu en dan viel hij tegen de bijkans zwarte lucht niet te ontdekken, maar tel kens als een bliksemschicht de omgeving echter verlichtte, zag men weer de zwarte schaduw, die zijn voorsprong gestadig vergrootte. Het bootje bleef vóór hem varen. Arlen, die voor zover zijn been het toe liet, meerende, herkende plotseling Bran- nigans stem. Hij voelde zich gelukkig. De hoofdinspecteur was dus waarschijnlijk niet geraakt, alhoewel toch van vlak bij geschoten was, Een revolver blafte vlak naast Bob. Even leek het of de rennende man getroffen was, want hij wankelde, doch nog geen seconde later rende hij weer ontstellend snel ver der. Hij was klaarblijkelijk gestruikeld. Enkele politieagenten hadden de vervol ging moeten opgeven, zij bleven ver ach ter. De snelheid van de vluchtende man was zo formidabel, dat zij hem niet bij konden houden, terwijl enkele anderen nu en dan gestruikeld waren over oneffen heden. De agent, die getracht had in het bootje te springen, had zich bij de anderen ge voegd en rende vlak achter Brannigan aan. Een tweede poging werd gedaan om de vluchteling aan boord te nemen, doch de bestuurder voer weer van de wal af, daar Brannigan een kogel langs zijn hoofd deed suizen. De rennende figuur wilde juist springen, toen het bootje van koers veran derde. Enkele ogenblikken lang kon men hem vlak bij het water zien staan, daar weer een bliksemstraal door de lucht zig zagde, Toen werd het nog donkerder dan het al geweest was. Een geweldige regenbui barstte los, zodat de achtervolgers niet meer konden zien, waar zij liepen. Enige tijd later werd het weer wat lichter. Van de vluchteling viel echter niets meer te ontdekken en ook het bootje werd niet meer gehoord. Bob Arlen botste tegen de agent, die in het water was gevallen, en liep toen tegen Brannigan op. Waar voor de duivel is die kerel?, mopperde Brannigan geïrriteerd. Ik durf er een eed op te doen, dat hij niet in die boot is gesprongen! Hij moet hier toch ergens zijn. zei Bob enigszins onnozel. Zijn been deed hem behoorlijk pijn. Ja, dat weet ik, maar waar? Brannigan zweeg plotseling toen hij naderende voetstappen hoorde. Inspecteur Meidrum, sir. We hoorden schieten. U heeft niemand ontmoet? Niemand, sir. Dan moet die duivel hier verborgen zitten of in het kanaal zwemmen. Waar is die boot? Dat ding kan niet ver weg zijn. Verspreiden mannen, naar de oever! Bob, die door. en doornat was en zich onbehaaglijk voelde, volgde Brannigan. Hij kende de breedte van het kanaal en wist, dat het scheepje in de stroom kon liggen wachten zonder dat iemand op de oeVer het kon ontwaren. Brannigan durfde zijn lamp niet te gebruiken. Zij struikelden over on effenheden en grote graspollen en vielen in sloten, zodat zij zó nat waren, dat het voor hen geen verschil meer maakte, toen de regen als een tropische stortbui naar beneden kwam. De achtervolgers konden elkaar niet meer zien. Nu en dan hoorde men een verbaasde uitroep, als een der agenten een collega tegen het lijf liep. Iedereen liep heen en weer langs het wa ter, doch niemand ontdekte de vluchteling. Toen werd de volkomen duisternis iets gebroken door enkele waterige lichtstralen. Boomstronken vielen te ontwaren, 't wa ter begon licht te glinsteren en de silhouet ten van de politiemannen werden waar neembaar. De maan brak door een spleet in het wolkendek heen. Bob realiseerde zich direct wat dit tot gevolg zou hebben. Over enkele ogenblik ken zou de boot te zien zijn en de man, die in het gras verscholen lag, zou zijn laatste kans in rook zien vervliegen. De maan was nu geheel achter het wol kendek vandaan gekomen en op dat ogen blik zag Bob, dat het bootje vlak bij hem was. Brannigan stond tussen hem en de oever en de dichtst bijzijnde politieman stond op zijn minst dertig yards stroomop waarts. Toen de motor van het vaartuigje sputterend aansloeg en het bootje lang zaam naar de kant voer, stond een donkere figuur vlak bij Bob op. En wat toen ge beurde geschiedde zo snel, dat het Bob leek alsof alles tegelijkertijd plaats vond. Het ene ogenblik nog keek Bob naar het bootje, en het volgende lag hij met z'n gezicht in het gras als gevolg van een geweldige stomp in zijn maag. Hij hapte naar adem. Toen hij zich oprichtte, zag hij dat Bran nigan zich snel ronddraaide en z'n revol ver richtte. Er klonk echter slechts een klik. De hoofdinspecteur zwaaide met zijn arm en toen vloog hij plotseling door de lucht door middel van een jiu jitsu-greep. Een lange, magere gestalte stond op het punt in het bootje te springen, dat slechts enkele yards van de kant verwijderd was. Hij gaat er van door! gilde Bob. Hemelse goedheid, hij gaat er vandoor! Maar de sprong naar de boot werd nooit gemaakt. Snel als een cobra verhief zich een figuur van de oever, juist toen het vaartuigje wilde aanleggen en door 't la waai van de motor viel het schot nauwe lijks te horen. De man, die bijna ontkomen was, zakte ineen. Toen werd het weer aar dedonker en een nieuwe regenvlaag stortte neer. Enkele minuten later klaarde het weer wat op. Het bootje was toen enkele honderden yards stroomafwaarts. Branni gan, die zijn schouder vasthield, strompelde naar de oever, waar 'n lange man wachtte. Wie bent u? vroeg de hoofdinspecteur hoogst verbaasd.. Brannigan bescheen het gezicht van de onbekende. Het was Hector Blair. We zaten dezelfde man achterna, hoofdinspecteur. Ik geloof wel, dat de eer eerlijk tussen ons verdeeld kan worden. Als hij de man is die we zoeken, ben ik u veel dank verschuldigd, zei Brannigan kalm. Bob! Ja? Arlen die zijn beide handen op z'n maag gedrukt hield, kwam naderbij. Hij voelde zich ziek. Je leeft in ieder geval nog, kerel. Maar kijk eens hier. Brannigan bescheen met zijn lantaarn het gezicht van de man, die op de grond lag. Bob schrok. Hij had de man gekend. De dood had het gelaat van de over ledene tot een soort mozaïek gemaakt: de man in Greek Street, Ferguson. Bantock en.... Oudinot! Simpkins was niet meer.. EINDE door ELS HOFKER In de reeks van vervolg-verhalen, die wij in de laatste jaren hebben gepu bliceerd, zijn vooral die van Neder landse auteurs door de lezers zeer op prijs gesteld, Het doet ons daarom ge noegen thaiis opnieuw een dergelijk feuilleton te kunnen aankondigen, dit maal van de hand van Els Hofker. Haar roman, „Machteld Wisse, fotogra fe", speelt voor een deel in Zeeland, voor een ander deel in Amsterdam. Het is een goed geschreven, voortdurend boeiend verhaal, dat wij ten zeerste in de belangstelling van onze lezers kunnen aanbevelen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6