Kort en bondig Commissie Hildebrand-monument heeft zich vernieuwd en begint actie om tot plaatsing te komen Twee doden bij de oefening „Uilenspiegel" Nicolas Alfonso brilliant guitarist Programma van de Sportweek Twee ministers op het Stadhuis WiLHELMINASTR. 16 Ah Hooy! Haarlemmermeer Lisse Zandvoort Hillegom 7 Maar dan Burgerlijke stand van Haarlem Pantserauto te water Jubileum J. J. C. Emans Opstellenwedstrijd Alliance Francaise Wraak met tank Rijnland vergaderde Italië koopt Perzische olie Tijger bracht nachtelijk bezoek aan giraffe Aankoopcentrale werd op grote schaal bestolen Anjer-comités vergaderden Hooij's dranken maken Vaderdag tot een VADERLACH Jaarvergadering van Zandvoortmeeuwen Gecombineerde uitvoering in het Vijverpark Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid VRIJDAG 13 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAxNT Het wordt met de lente van het komende jaar een halve eeuw geleden dat Nicolaas Beets te Utrecht gestorven is. Het stond toen voor ieder vast dat de man, die het meest Hollandse boek: de „Camera Obscura" op zijn naam had, met een gedenkteken her dacht zou worden. Inderdaad kreeg professor J. Bronner achtendertig jaar geleden de opdracht tot de vervaardiging van een Hildebrand-monument, dat thans in de kelders der Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam staat. Het in 1914 gevormde comité tot oprichting van dit Hildebrand-monument heeft zich onlangs vernieuwd en is een grootscheepse campagne begonnen om de gelden bijeen te brengen, nodig voor de plaatsing van het gedenkteken in de Haarlemmerhout. Het hoogtepunt van de actie zal samenvallen met de deze zomer in de Vleeshal te houden „Camera Obscura"- tentoonstelling. De elf commissarissen der Koningin hebben zich reeds bereid ver klaard in het te vormen ere-comité zitting te nemen. De werkcommissie bestaat thans uit de iheren mr. J. H. J. Hoog (voorzitter), Jan D. Voskuil (secretaris, van Heyt- huvsenweg 7 te Haarlem), mr. A. Beets (penningmeester, postgiro no. 142822), Mari Andriessen, Godfried Bomans, J. de Breuk, G. D. Gratama en A. D. Huijsman. Deze commissie heeft een circulaire op gesteld, waaruit wij de volgende passages overnemen: Het Hildebrand-monument van prof. J. Bronner omvat negen beelden, waarvan er acht figuren uit de Camera voorstellen, staande op de hoekpunten van een fon- teinbak. Het negende, Nicolaas Beets zelf verbeeldend, staat van een voetstuk op enige afstand toe te zien. Ziedaar Bronners levenswerk, vrucht ener artistieke evolu tie, die zich over meerdere decennia uit strekte, eer het tot deze voldragenheid rij pen kon. Wat ontbreekt is het voetstuk, waarop Beets staat en de grote fonteinbak. Het geld daartoe, vermeerderd met de kos ten der plaatsing, is nog niet bijeen. Zie daar het enige beletsel. Is die hinderpaal gepasseerd, dan wordt ons aan beelden zo arme land een monument rijk, dat zowel in onderwerp als in uitvoering het meest eigene vertegenwoordigt, wat de Neder landse geest heeft voortgebracht. Het is de mening der commissie, dat deze laatste hindernis door een gezamen- lije inspanning dient overwonnen. Immers, het geldt hier geen Haarlemse aangele genheid. Het betreft een natipnale zaak. De Camera is Nederlands bezit, een plant van vaderlandse bodem, die haar wortels heeft in alle gewesten des lands. De Rot terdamse familie Witse, de Haarlemse Stastoks, de Utrechtse Kegges, het Bra bantse Meisje, de Limburgse Voerman, de Markenfee Visser, de Leidse Peueraar, de Noordhollandse Boer en de Gelderse Edel man, zij allen zijn door de pen van een Haarlemse apothekerszoon tot leven ge wekt, zo waarachtig en onuitwisbaar, dat onlangs nog, ruim een eeuw later, de 51ste druk een noodzakelijkheid was. Gelukkig het land dat zulk een boek in zijn taalgebied kan aanwijzen. Een volks boek immers, in de zin waarin de Camera Obscura dit is, sluit de essentie van dat volk in zich, zijn innigste wezen, waaraan elkeen niet alleen zijn eigen aard weer spiegeld ziet, maar zich ook deelgenoot weet ener grote familie. De Camera houdt ons een spiegel voor, waarin wij, niet zel den met schrik, onszelf herkennen. Wij weten, de figuur van Nurks ontmoetend: dit gevaar schuilt in ons. Dit benauwd in dividualisme, deze bekrompen critiek op alles en iedereen, is de schaduwzijde der Nederlandse persoonlijkheidsdrang, waar door veel, wat groots wordt aangevat, hal verwege dreigt te verzanden. Maar wij weten tevens: het zijn „les défauts de nos qualités". Want diezelfde eigengereidheid bloeit in Schipper Rietheuvel, de Huur koetsier! en Teun de Jager tot een prins- heerlijkè zelfbewustheid en besef van eigen waarde-uit. En wie zal zeggen, hoezeer de machtige binding der Camera ons volk heeft bijeengehouden? Meer dan welk boek ook heeft deze bundel bijgedragen tot het ADVERTENTIE (De jongste VRIJMOED-igheden) en 't was de eerste keer van m'n leven dat ik op een echt pddrd zat, moet je reke nen. Man, ik hield m'n hart vast! Alleen niet vast genoeg." „JONGE - JONGE - JONGE!" „De "badgasten stoven naar alle kanten! Zij alleen bleef zitten - met d'r lipstick - en laat ik nu precies tegenover haar terecht komen! „Was die stoel vrij, dame?" vroeg ik. Later heeft ze nóg eens „JA" gezegd. De rest weet je." Johs. Vrljmoed Zonen - Schiedam DE JONGE-JENEVER SPECIALISTEN sinds 1776 HAARLEM, 12 Juni 1952 GEHUWD: 12 Juni, T. E. Verboom en E. E. Jansen; G. Ophem en M. C. Wijfjes; P. G. Jónge jan en H. G. R. Slomp; H. van Leeu wen en C. M. Loogman; H. Berg en H. Lutke; D. Griekspoor en G. E. M. Werner; A. G. Cornel en J. H. P. van der Meulen; L. van Staalduinen en G. W. L. van Lom. BEVALLEN van een zoon: 10 Juni, C. J. E. Schuiling—Kres; 11 Juni, J. Steeman Kraan; J. P. Dekker—Duindam; E. J. Hette- xna—Allirol. BEVALLEN van een dochter: 9 Juni, A. J. MolenaarKerkman; 10 Juni, M. A. Vogels —Horsten; G. M. F. Kleijntjens—van der Kroft: 1 Juni, G Eikerboutde Ruiter. OVERLEDEN: 9 Juni, J. Janssens, 76 j., Scheepersstraat; 10 Juni, I. M. Diepersloot van Brakel, 75 j„ Marnixstraat; 11 Juni, J. H. Wezenbeek, 48 j., Kamperlaan. idee van verwantschap en saamhorigheid, zonder hetwelk een gemeenschap onher roepelijk uiteenvalt. En meer dan alle ver togen en paedagogische verhandelingen heeft wellicht het loutere feit, dat wij onze ondeugden in dit werk geobjectiveerd zien, ertoe meegewerkt dat wij ons daar van genezen kunnen. Want van het mo ment af, dat bepaalde nationale fouten in vaste typen gesymboliseerd naar buiten treden en als zodanig zelfs het spraakge bruik zijn ingegaan, gelijk Robertus Nurks en Pieter Stastok, zijn zij bezworen in hun grootste gevaar: de onbewustheid ervan. De litteraire kwaliteiten van zijn boek nog buiten beschouwing gelaten, heeft Beets hierdoor reeds een daad verricht, die hem volledige aanspraak op onze dank baarheid verschaft. Een schrijver nu dan ken wij, door hem te lezen. Deze hulde, hoezeer ook wezenlijk, is nochtans ontast baar. De behoefte kan zich daarom voor doen, een kunstenaar te eren in een zicht baar monument. Dit monument is er: een grootse compositie, auteur en werk in één greep samenvattend. Het is de wens van de commissie dat de plaatsing van het Hildebrand-monument vóór 18 Maart 1953 haar beslag mag vin den. ADVERTENTIE Bij de Belgisch-Nederlandse legerocfe- ningen, die onder de naam „Uilenspiegel" van 11 Juni af zijn gehouden in de streek tussen Eindhoven en Leopoldsburg, heeft zich Donderdag een ongeluk voorgedaan, dat twee Nederlandse militairen het leven heeft gekost. In de omgeving van Lommei in België is een zogenaamde „halftrack", een ge pantserd voertuig met een rupsband-ach teronderstel, waarin zeven Nederlandse militairen zaten, weggezakt en in een ka naal gekanteld. Twee der Nederlanders zijn daarbij om het leven gekomen; de an deren konden worden gered. De omgeko menen zijn de dienstplichtige huzaar J. E. Sassen uit 's-Gravenhage en de dienst plichtige soldaat eerste klasse der genie J. W. Schut uit De Lier. Hun stoffelijke overschotten zijn naar Leopoldsburg overgebracht en zullen van daar naar het militaire hospitaal te 's-Gra venhage worden vervoerd. ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen No. 2 i In rubber opgehangen spatborden De reeks uitwisselingsconcerten, die in het seizoen 1951-1952 tot stand kwam door de samenwerking van het Atelier Marcel Hastir te Brussel en Huize Hesmerg te Heemstede, werd gisteren besloten door de Spaanse guitarist Nicolas Alfonso. Deze kunstenaar bezocht Huize Hesmerg niet voor 't eerst. Verleden jaar December gaf hij hier zijn eerste concert, dat een on vergetelijke ervaring werd voor ieder, die daarbij tegenwoordig was. Op veler verzoek kwam Nicolas Alfonso terug en hij heeft ook nu op een talrijk auditorium diep indruk kunnen maken met zijn meesterlijk spel. Hoofdzakelijk was op het programma, dat- Alfonso had samengesteld, Spaanse guitaar-muziek vertegenwoordigd. De enige uitzondering vormden een door de guita rist zelve met drie werken van J. S. Bach gevormde „suite". Het Prélude hiervan is een van de zogenaamde kleine Préludes. Bach schreef bij dit Prélude de aanwijzing „pour la luth", waarmede bedoeld werd, dat de muziek bij uitvoering op een clave- cimbel met een luit-register gespeeld moest worden. Maar het kan ook zijn, dat Bach met zijn aanwijzing de instrumentale be stemming van het Prélude duidelijk wilde vastleggen. Het tweede en derde ,,suite"-deel, een Sarabande en een Gavotte zijn ontleend aan de band „Pièces pour la luth" van J. S. Bach, waarvan het handschrift zich bevindt in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel. Deze stukken zijn weer het resul taat van een bewerking van Bach van zijn 5e Violoncelsuite voor luit. Het Prélude, de Sarabande en de Ga votte klonken op de guitaar voortreffelijk; in het bijzonder werd de Sarabande van een aangrijpende schoonheid. Zoals reed? gezegd waren de overige werken van Spaanse componisten, voor het merendeel zelf guitaristen, die de klank geheimen van hun instrument kenden en die volkomen op de hoogte waren van de bespelingsmogelijkhedem. Bij de vertolking van een Pavane van Gaspard Sanz en van een Suite van Frangois Campion werd dit in alle opzichten aangetoond, zo ook bij het spelen van het ongecompliceerde, frisse Allegro in C van Fernando Sors en van de Variaties op een thema uit „De Toverfluit" van W. A. Mozart, eveneens gecomponeerd door Sors. Alfonso demonstreerde hierbij technisch volmaakt spel, dat toch voortdurend ge richt was op het verkrijgen van een inner lijke muzikale spanning. Na de pauze ontlokte de solist bij de uit voering van nieuwe muziek, door en door romantisch toch, weer andere sonoriteiten aan het instrument, in tal van schakeringen van klankkarakter. Ook het rhythme liet zich gelden als de geheimzinnige macht, die de muziek- stuwing gaf. Een prachtig voorbeeld van technische beheersing werd de virtuose uitvoering van de Etude in e van H. Villa Lobos. Werken van Granados en Albeniz volgden nog én tenslotte nam Alfonso met drie toe giften afscheid van de opgetogen toehoor ders. P. ZWAANSWIJK Zondag 15 Juni zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. J. C. Emans. wonende Atjehstraat 84, in dienst trad van het Ge meentelijk Waterbedrijf Haarlem. De jubi laris is op 15-jarige leeftijd als jongste be diende bij dit bedrijf in dienst gekomen en heeft zich door zijn zeer goede eigenschap pen kunnen opwerken tot administratief hoofdambtenaar A en chef van de afdeling administratie van het Waterbedrijf. In verband met bijzondere bedrijfsom standigheden zal de officiële huldiging op het kantoor van het Waterbedrijf op 2 Juli plaats vinden. Teylingen won voetbaltournooi Door met 71 van Sizo te winnen is Teylingen uit Sassenheim winnaar gewor den van het voetbaltournooi van Lisser Boys. Het programma van de negende Haar lemse Sportweek vermeldt voor heden avond: ZAALSPORTEN: Zaalsportavond in het Krelagebuis met Volleybal, Basketball en Badminton, 19 uur. VOETBAL: Wedstrijd tussen junioren van Haarlem en Amsterdam op het Haarlem-terrein, 19 uur. Evenals het vorige jaar heeft de Alliance Frangaise een opstellenwedstrijd uitge schreven, waaraan leerlingen van Middel bare scholen uit vijftien landen hebben deelgenomen. De prijswinnaars uit ieder land twee zullen in de laatste helft van Juli Parijs en omgeving bezoeken onder deskundige leiding. Eén van de twee winnaars van ons land is Hanny Jansen, van het Coornhertlyceum. Twee Nederlandse candidaten ontvangen een blijvende herinnering; Mia J. Visser van het le Christelijk Lyceum behoort tot dit tweetal. Ter gelegenheid van het congres der Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel hebben de ministers prof. dr. A. H. M. Albregts en mr. F. G. C. J. M. Teulings gisteren een informeel bezoek gebracht aan het stadhuis. Wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van de stichting Haarlems Bloei heeft tijdens de rondgang een gelukkige gelegenheid gevonden om met de ministers enige problemen betreffende het vreemde lingenverkeer en de betekenis van Haar lem dienaangaande te bespreken. Dit con tact-gesprek zal zeker zijn vruchten voor de toekomst opbrengen. Een Britse tankcommandant is Donder dag te Evendorf in Neder-Saksen met zijn tank het terras van een restaurant opge reden uit woede tegen de eigenaar van het café. De eigenaar heeft aan Reuter meegedeeld, dat een Britse soldaat hem een fles Franse cognac te koop had aangeboden. Hij was daar niet op ingegaan. Even later bood de soldaat hem 60 Engelse sigaretten aan in ruil voor een fles Duitse brandewijn. Ook dit weigerde de eigenaar. Daarop was de soldaat, die volgens de restauranthouder niet dronken was maar wel wat gedronken scheen te hebben, met zijn tank door de tuin gereden. Bloemen, struiken en meubi lair werden vernield. Op een meter afstand reed de tank langs enkele ligstoelen, waarin gasten lagen te slapen. Voor het restaurant schoot de militair een granaat af, waardoor enkele ruiten sneuvelden. „De luchtdruk was verschrikkelijk", aldus de eigenaar. „Mijn vrouw is nog aan beide oren doof en mijn negenjarige zoon viel uit zijn bed. Een 30-tal tafels en stoelen is vernield en de tuin is een ravage". Evendorf telt 400 inwoners en ligt op de Lüneburger Heide. Brits protest ADVERTENTIE Couture et Chapeaux „E R I A N" Vervormen en moderniseren van hoeden. Wij ontwerpen voor Uw figuur modellen voor Uw japon en patronen naar maat. Te Leiden is de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland bij eengeweest tot het vaststellen van de rekening over het jaar 1951, welke een gun stige uitkomst vertoonde. De vergadering heeft aan het dagelijkse bestuur opgedragen met Gedeputeerde Staten van Zuidholland en van Noordhol land in overleg te treden omtrent een wij ziging van het reglement van Rijnland, vooral betreffende de mogelijkheid van differentiatie in de omslag en Rijnlands be voegdheden aangaande de polders en de polderkaden in het Noordhollandse ge deelte. Hierbij is langdurig beraadslaagd over de vraag, of aan alle begraafplaatsen vrijdom van omslag diende te worden toe gekend; besloten is, voor te stellen, vrijdom alleen te verlenen aan erebegraafplaatsen. Voorts zijn enkele formele besluiten over personeelszaken genomen. Voorts heeft de vergadering het dagelijks bestuur uitgenodigd, een voorstel te doen inzake het microfilmen van de belangrijk ste gedeelten van het oud-archief van Rijnland. LONDEN (Reuter). De correspondent te Rome van de „Financial Times" meldde gisteren, dat, naar hij vernomen had, de Britse ambassade te Rome stappen heeft gedaan bij de Italiaanse regering met be trekking tot een plan tot invoer van Per zische olie in Italië voor raffinage en la tere heruitvoer. De Italiaanse regering ver keert in een moeilijke positie aangezien geen vergunning nodig is voor aldus be werkte olie, zo meldt de correspondent. Graaf Ettore della Zonca, directeur van de EPIM (Ente Petrolifero Italia Medio Oriënte) heeft aan de correspondent mede gedeeld, dat het tankschip „Rose Mary" met 1000 ton Perzische olie te Suez wordt verwacht. Deze olie werd te Benda Mashur aan boord genomen voor de maatschappij Bubenberg te Spiez in Zwitserland, die rechten heeft verworven op 200.000 ton olie van het contract van de EPIM met de nationale Perzische oliemaatschappij. De olie zal in Italië geraffineerd moeten worden. De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofdartikel, dat de waarde van de ruwe olie, die door het tankschip wordt ver voerd, van weinig betekenis is, maar dat het precedent van onmetelijk belang is. Een jonge tijger heeft Donderdagavond de menselijke 'en dierlijke bevolking van een circus, dat thans in Zutphen voorstel lingen geeft, in rep en roer gebracht. Het dier wist uit de kooiwagen te ontsnappen toen de circusbevolking reeds sliep, want de laatste voorstelling was al enige tijd af gelopen. De tijger sprong in de kooi van een giraffe en nestelde zich behaaglijk in het stro naast de langhals. Deze werd in zijn slaap gestoord en schrok zo hevig, dat hij over het hek van de kooi sprong en de benen nam. De temmer, die door het ru moer wakker was geworden, slaagde er in de tijger in de kooi van de giraffe te van gen. De giraffe werd later in de omgeving van het circus bij een groentenwinkel aan getroffen. De groenteman had wat sla-af val buiten laten staan en de giraffe deed zich aan dit groen tegoed. Het dier liet zich gewillig naar zijn kooi terugbrengen. De rust in het circus was toen spoedig weer gekeerd. De recherche te Groningen heeft 22 per sonen aangehouden, die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij diefstallen ten nadele van een coöperatieve vereniging voor aan/koop van landbouwbenodigdheden en de Bond van Zuivelfabrieken in Gro ningen. Uit het onderzoek, is gebleken dat sinds 1939 bij de aankoopcentrale ongeveer 40.000 jutezakken, brandstoffen, 2000 kg. ijzerdraad en autobanden zijn ontvreemd. Ten nadele van de Bond van Zuivelfabrie ken, die een deel van het pakhuis van de aankoopcentrale in gebruik had, zijn meer dan honderd olievaten, duizend kilo soda en enige autobanden gestolen. Zestien van de aangehoudenen, merendeels personeels leden der aankoopcentrale, zijn ter beschik king van de justitie gesteld. ADVERTENTIE xeg t cb rpairoos"^ In Hoofddorp zijn afgevaardigden van de plaatselijke Anjer-comité's bijeen geweest. Tijdens de collecte van verleden jaar Juni is een bedrag van ruim 700 ingezameld door de afdeling Haarlemmermeer. In 1951 werd echter meer dan twee maal .dit be drag door de Prins Bernhardstichting (ten bate waarvan de Anjer-comité's werken) aan culturele verenigingen in de Haarlem mermeer uitgekeerd. Subsidies gingen naar Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excelsior", de Chr. Gemengde Zangvereniging in Ab- benes, de Gymnastiek- en Athletiekvere- niging „Dynamo', eveneens te Abbenes en de Muziekvereniging „O.K.K." aan de Lis- serdijk. Besloten werd om eind Juni weer deel te nemen aan de Anjer-collecte ten bate van het werk der Prins Bernhard stichting. Aan de inzameling zullen ver schillende muziekverenigingen medewer king verlenen. Diaconessenhuis te Leiden In de consistoriekamer der Nederlands Hervormde gemeente te Lisse is Donder dagavond de tweede contactavond gehou den van vertegenwoordigers van alle Pro testantse kerkgenootschappen om te ko men tot oprichting van een comité van actie ter behartiging van de belangen van het Diaconessenhuis te Leiden. Besloten werd een comité op te richten. Als voor zitter treedt op ds. Jongboer en in het co mité hebben zitting de heren J. van der Spek, Joh. Mijnders, P. van Leeuwen en W. Montagne. ADVERTENTIE ZEER OUDE GENEVER Vt 3.65, 1/1 7.15 JONGE GENEVER V» 3.30, 1/1 6.50 CITROEN GENEVER V2 3.05, 1/1 5.95 COGNAC AUTHENTIQUE Vi 3.55, 1/1 6.95 Een goed glas voor Uw goede geld garandeert In ieder stadskwartier een winkel Uitgangsdag voor ouden van dagen In zeventig auto's en drie autobussen hebben de ouden van dagen van Lisse een autotocht gemaakt. In IJmuiden werden de sluizen bezichtigd en daarna werd een be zoek aan Amsterdam gebracht. Van een tocht door de grachten hebben de gasten bijzonder genoten. Toen de dames en he ren des avonds thuis kwamen werden zij verwelkomd door de drumband van Canité Tuba en de Harmonie Trou moet Blijcken. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. C. J. Schoonder- woerd en J. Jorritsma; Th. P. M. Adriaanse en M. J. Kapiteijn; J. Olijdam en G. Koen- ders: W. H. Blanken en J. M. Braam. GETROUWD: F. H. Ch. Doodeman en A. W. te Nijenhuis; C. M. Gwillim en I. R. Crolla; F. F. W. Veenings en A. M. Heems kerk; M. Dalman en C. F. W. Dijkman; J. Boomsma en D. J. van Es. GEBOREN: Corsman Leonardus Petrus Ma ria, z. van Th. H. Goemans en H. Ch. Booms; Hendrik Gerardus Wilhelmus, z. van J. Dek kers en M. C. J. Soellaart; Coenraad, z. van P. Vermeer en G. Kok. OVERLEDEN: H. Leek, 69 J.; Mej. S. P. Granneman, 71 j.; Mej. A. C. M. de Jonge, 57 j.- J. W. van LuinWesselo, 80 j.; A. CoumouVink, 71 j.; P. Nix. 58 j.; L. P. van Lelijveld. 86 j.; H. B. de Haan. 74 j.; Th. Ver meulen, 66 j.; H. Ch. Th. Heilen, 64 j. De voetbalvereniging „Zandvoortmeeu wen" belegt de jaarvergadering op Maan dag 16 Juni in hótel Keur. In deze verga dering zal worden voorzien in de bestaan de bestuursvacatures, ontstaan door het tussentijds aftreden van de heer H. de Jong als voorzitter en de heer J. Maarsen als secretaris. Voorts zullen drie leden voor de elftalcommissie moeten worden be noemd. De heer J. van den Bos en de heer H. de Jong, (reglementair aftredend) stel len zich herkiesbaar, in de vacature J. van Duyn, ontstaan door tussentijds aftreden, moet eveneens worden voorzien. Ook de elftalcommissie voor de Zater dagmiddag-afdeling moet opnieuw worden samengesteld. Alle leden zijn reglementair aftredend, de heren G. F. Eikelenboom en Th. van Veen stellen zich herkiesbaar, de heer J. N. Huyer niet. In diens plaats heeft het bestuur candidaat gesteld de heer K. C. Hendrikse. Tenslotte moeten afgevaar digden voor de bondsvergadering worden gekozen. De heren J. Keur, J. Maarsen en H. de Jong zijn reglementair aftredend. Alleen eerstgenoemde stelt zich herkies baar, candidaten voor de beide vacatures zullen door het bestuur ter vergadering worden gesteld. Mededelingen betreffende de zevende Zandvoort-estafette en het on langs gevormde trainingsfonds zullen ten slotte door het bestuur in deze vergadering worden gedaan. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor het Christelijk Militair Tehuis in Haarlem de vorige week in Zand voort gehouden, heeft opgebracht een be drag van 239,56. Gelet op het grote succes, vorige week tijdens het concert op Vrijdagavond op het Raadhuisplein behaald, hebben de besturen van Zandvoorts muziekkapel en Zand- voorts mannenkoor besloten, een tweede gecombineerd concert te geven, thans in de muziektent, wanneer deze geplaatst is in het Vijverpark. De uitvoering zal plaats hebben op Zaterdag 21 of Zondag 22 Juni. In gebouw „Ons Huis" hield de Vrouwen- groep van de Partij van de Arbeid Donder dagavond een openbare vergadering, waar mevrouw B. Poots-van Popta sprak over het onderwerp „Het belang van deze ver kiezingen voor de vrouw". De samenkomst werd door ongeveer 50 personen bijge woond. Na door mevrouw Mol-Van Bellen te zijn ingeleid, ving de spreekster haar betoog aan met er aan te herinneren, dat de ma nier, waai'op ons land geregeerd wordt, voor ons leven van groot belang is. De al gemene geest van vooi-uitgang, die in het staatsbestel na de oorlog valt waar te nemen, is volgens de spreekster voor een groot deel te danken aan de invloed van de Partij van de Arbeid Spreekster bepleitte de bouw van meer ai'beiderswoningen. Zij besprak ook de grote vooruitgang in Zand voort door deze bouw, (de uitbreiding van plan-Noord) en zeide, dat de staatsbemoei ing, die van andere zijden de Partij van de Arbeid in de schoenen geschoven wordt en met een mooi woord „staats-socialisme" wordt genoemd, in feite alleen maar in Rusland bestaat. Spreekster behandelde de belangrijkheid van het gezin in de maat schappij en besprak de funeste gevolgen voor het gezinsleven tengevolge van ge dwongen samenwoning. Wanneer er in vele kringen gehoord wordt, dat er teveel wordt gedaan voor de arbeider, dan is spreeksters antwoord hierop, dat deze dingen niet puur materialistisch zijn, doch noodzakelijk voor een goede instandhouding Van het gezin. Sociale voorzieningen verslappen de ar- beidslust niet, integendeel, het leven krijgt meer waarde en arbeidsvreugde keert te rug. Uitvoerig behandelde spreekster het kleuter-, lager- en hoger onderwijs, jeugdzorg en beroepskeuze. Nadat zij ten slotte de noodwet ouderdomsvoorziening nog onder de loupe had genomen, eindigde zij met op te wekken bij de komende ver kiezingen de keuze te bepalen op de partij, die bewezen heeft het goede met ons volk voor te hebben. De Zandvoortse vrouwenafdeling van de ..Stem des Volks" met zang en mevrouw Riek Bonset-Horst met declamatie, luister den de avond op. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Rolf Willem, z. van A. R. de Groot en E. C. Saffrie; Leonardus Petrus Hendrikus .Johannes, z. van B. T. Lefferts en H. C. van der Hulst. ONDERTROUWD: W. H. Groen en M. Cramer. OVERLEDEN: Jacoba la Maitre, 82 j., wed. van A. Kruithof; Maria Louisa van Gooi, S4 j., wed, van J. A. van der Laan. BINNENLAND In Europa's grootste bunker, die in 1942 door de Duitsers in Schaarsbergen bij Arn hem werd gebouwd, zullen afdelingen van het algemeen rijksarchief worden onderge bracht. De bunker was in de oorlogsdagen het radarcentrum van de Duitse luchtafweer. Het archief van het Beheersinstituut, als mede archieven van departementen en cen trale bestuursorganen zullen in de bunker worden ondergebracht, evenals enkele ar chieven van de gemeente Arnhem. Behalve het grcnskantoor Keulse Bar rière zijn te Venlo thans ook de grenskan- toren Wezelse Barrière en Herungergrens voor het exportverkeer opengesteld. Met de grensovergang Heidenend te Tegelen mede zijn er thans vier kantoren open om het groententransport naar Duitsland te verwer ken. Ongeveer driekwart van de Nederlandse groentenexport gaat bij Venlo de grens over. Op 18 Juni 1932, dus 20 jaar geleden, opende de heer C. W. Ouwehand op de Greb- beberg zijn dierenpark. Toen de strijd op de Grebbeberg in Mei van 1940 losbarstte, werden nagenoeg alle dieren gedood en de gebouwen met. de grond gelijk gemaakt. Bij de bevrijding werd het inmiddels herbouwde dierenpark opnieuw verwoest. Niettegen staande deze tegenspoed slaagde de heer Ouwehand er voor de tweede keer in het verwoeste park te herbouwen. De Amsterdamse rechtbank heeft twee poetsers van de Nederlandse Spoorwegen, beiden uit Amsterdam, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voor waardelijk. wegens het ontvreemden van grote hoeveelheden koffie, drank, chocolade, sigaretten, ham en suikerklontjes uit restau ratiewagens. Bij de verdachten thuis waren bovendien aangetroffen 10 herenhorloges, 48 horlogebandjes en 60 paar nylonkousen, die de verdachten verklaarden gevonden ta hebben tussen de kussens van de trein- coupés. Het besluit van de regering inzake de premiebetaling voor de Werkloosheidswet heeft grote ongerustheid gewekt in de diverse takken van de houtindustrie en aanverwan te sectoren van het bedrijfsleven, aldus wordt gezegd in een brief welke de onder nemersorganisaties in de houtindustrie, ver enigd in het Centraal Verbond Houtindustrie hebben gezonden aan de minister-president. Verklaard wordt dat voor de houtindustrie waarin 50.000 werknemers arbeid kunnen vinden, de beslissing der regering betekent dat de loonkosten met tenminste 4 pet. wor den verhoogd. Deze verzwaring van lasten kan niet wórden gedragen zonder dat ernstige gevolgen merkbaar zullen worden voor de werkgelegenheid in deze tak van bedrijf. In de houtindustrie is de werkloos heid thans reeds het vijfvoudige van die in 1951. Het hoogheemraadschap „Delfland" heeft aanbesteed het slopen en wegvoeren van de bovenbouw van de Delflands spoor baan op de zeewering tussen Hoek van Hol land en Kijkduin. Het bedrag van de in schrijving was de som, die de aannemers wensten te betalen voor de uitvoering van het werk. waarbij het vrijkomende materiaal, 800 ton ijzer aan rails, 1 hijskraan, 8500 hou ten dwarsliggers en 6500 rubber onderleg plaatjes eigendom van de aannemer wordt. Het hoogst werd ingeschreven door H. van Dijk en Co. te Edam voor f 195.000 en het laaagst door C. Griekspoor te Lisse voor f 47.500. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft Donderdagmiddag te Wageningen het nieuwe gebouw van het Instituut voor Be waring en Verwerking van Tuinbouwproduc ten geopend. Op 1 Januari 1952 telde de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbe drijf 35.205 leden, zo wordt in het jaarverslag meegedeeld. Voorts wordt in het verslag ge zegd dat men van de zijde der werkgevers organisaties hoegenaamd geen bereidheid toont om op basis van de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie vrijwillig mee te werken aan de instelling van product- en bedrijfschappen. De Internationale Federatie van Mees terkleermakers (Fédération Internationale des Maxtre-tailleurs) zal haar vijfde inter nationaal congres op 14, 15 en 16 Juli in Scheveningen houden. Het congres zal ge opend worden door minister Albregts. Te Silvolde is het woonhuis van H. S. aao de Marktstraat totaal uitgebrand. De inboedel ging eveneens in vlammen op. De brand ontstond doordat de vlam in een pan met vet sloeg. Het Nederlands Comité „Hulpactie In dia" heeft f 275.000 kunnen bijeenbrengen tot hulpverlening aan de slachtoffers van de.voedselnood in India. Nu de actie van het comité is afgesloten, heeft de ambassadeur van India te 's Gravenhage tot de voorzitter van het comité een hartelijke dankbetuiging gericht. Er heeft zich een comité gevormd, dat een standbeeld voor mevrouw H. Th. Kui persRietberg, in de illegaliteit bekend als „Tante Riek", wil oprichten. Mevrouw Kui pers was de oprichtster van de „Landelijke Organisatie tot Steun aan Onderduikers". In het voorjaar van 1944 werd zij door de be zetter gegrepen. Omstreeks Kerstmis van dat jaar stierf zij in het concentratiekamp voor vrouwen in Rabensbrück. Het gironummer van het comité is 243838 ten name van mr. F. G. Kool, Delistraat, Winterswijk. Ten behoeve van de organisatie „Be scherming Bevolking" zijn in Amerikaanse dumps in West-Duitsland zestig motorspui ten aangekocht. HAARLEM EN OMGEVING Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A: mej. W. Schou ten, mej. C. J. Westra, H. Lijesen en C. Levit, Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen rechten mej. M. A. Blijham en de heer G. van den Bergh, beiden te Haarlem. Bij de examens voor het eenheidsdiplo ma E.H.B.O., slaagden voor hun E.H.B.O.- diploma Jo Nales. Truus Feringa, Dick van Zonneveld en Nico Oudhoorn, allen leden van de Haarlemse Reddingsbrigade. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Gerardus, z. van R. H. Reijer en L. M. Buckens; Johannes Adria- nus, z. van D. C. de Boer en E. Veen; Johan na Cornelia Maria, d. van P. J. de Groot en Th. M. van der Vossen. ONDERTROUWD: P. van Dijk en C. H. Weijers; M. E. Galjaard en A. W. Blokker; H. J. Menks en M. W. Hetem; G. A. Hooger- werf en F. A. Moes; J. G. Hirs en H. Doorne bal. OVERLEDEN: J. Engel, man, 70 j., Weere- steinstraat 33; L. Bras, man, 78 j., Krocht 11.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9