Leden van Larense speelclub voor de rechtbank Oak Ridge, de atoomstad Agenda voor Haarlem Ongelukken in kaart gebracht door de Amsterdamse politie VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN UDENKT Een Eeuw geleden Tegen de hoofdverdachte vierduizend gulden boete geëist PER AUTO AMERIKA ROND Reusachtige magneten trokken spijkers uit schoenzolen "Hoe is het ontstaan?") Dr. Ir. Groothoff over het mijnpersoneel 3 Grote Amerikaanse order voor Eindhovense fabriek Grote Beer met land verhuizers naar Canada Wie zou dan Wenen Carnegie-Heldenfonds Kerkelijk Nieuws Dit woord: SCHRANDER Rede voor Instituut van Ingenieurs Jongens vernielden schooltuintjes DINSDAG 17 JUNI 1952 De Amsterdamse rechtbank heeft Maan dag een zaak behandeld tegen veertien verdachten, die betrokken zijn geweest bij de amusementsvereniging „Casino-Ham- dorff" te Laren, waar het publiek, indien het enige dagen tevoren lid van de ver eniging was geworden, roulette en bacca rat kon spelen. Van de veertien verdachten waren er elf uit België afkomstig en van Belgische nationaliteit. De drie bestuursleden van de vereniging waren Nederlanders. Ter te rechtzitting bleek, dat hun een maande lijks salaris van f 500 was toegezegd. Van de veertien verdachten hadden er acht, allen Belgen, verstek laten gaan. Ter zitting bleek uit de verklaringen van de zes aanwezige verdachten en uit de verklaring van de chef van het politie corps te Laren, dat justitie en politie te voren op de hoogte waren gesteld van de plannen en dan ook steeds nauwlettend toezicht hadden gehouden. De verdachten verklaarden dat zij alle mogelijke beper kende maatregelen hadden getroffen opdat zij geen wetsartikel zouden overtreden. In de zaak tegen de eerste verdachte, die als hoofdfiguur werd beschouwd, de 48-jarige Belg H. J. C., verklaarde de corpschef te Laren, dat hij bijna iedere avond in Hamdorff aanwezig was geweest en had geconstateerd dat uitsluitend leden aan het spel mochten deelnemen. Een bui tenstaander, die zich opgaf als lid in de hoop dezelfde avond te mogen spelen, werd steeds medegedeeld, dat hij drie dagen moest wachten. Bovendien had deze corps chef geconstateerd dat aan sommige per sonen het lidmaatschap werd geweigerd. De verdachte H. J. C. verklaarde dat hij met instemming van de directie van Ham dorff als deskundige op dit gebied een vergunning had gekregen voor de organi satie van de vereniging in een der zalen van het hötel, waarvoor de club aan de directie een dagelijkse huur van honderd gulden zou moeten betalen. Hij zei te goe der trouw te zijn geweest en overleg te hebben gepleegd met politie en met Ne derlandse advocaten. Niemand had hem gezegd, dat hij de wet overtrad. Requisitoir In zijn requisitoir noemde de officier van justitie de drie Nederlandse bestuurs leden marionetten, die slechts als camou flage waren aangesteld. Hij achtte een veroordeling mogelijk op grond van arti kel 254 bis eerste lid van het Wetboek van Strafrecht, het opzettelijk aanbieden of geven van gelegenheid tot hazardspel ais bedrijf. Hij eiste tegen de Belgische hoofd verdachte H. J. C. f 4000 boete, tegen de drie Nederlandse bestuursleden, de 58- jarige S. J. G. van L. S. uit Den Haag, de 61-jarige Haagse accountant G. J. J. J. S. en de 60-jarige manufacturier M. L. W. B., uit Amsterdam, ieder een geldboete van f 600, tegen de Belgische bankhou ders mevrouw E. de S. en J. B., beiden uit Brussel, respectievelijk f 2000, beiden bij verstek, en tenslotte tegen een zevental Belgische croupiers, alsmede tegen de broer van de hoofdverdachte, de 44-jarige J. C. uit Brussel, die als personeelschef in de zaak was opgetreden, ieder een geld boete van f 300. In hun pleidooien verklaarden de zes advocaten dat volgens hen de door de wet vereiste opzet tot het plegen van een mis drijf afwezig was. In tegenstelling tot som mige andere zaken betreffende hazardspel heeft de politie in dit geval geen waar schuwing gegeven, maar is plotseling tot Een hindernis als deze houten schutting betekent niets voor generaal Eisenhower, die een bezoek bracht aan zijn boerderij in Gettysburg, alvorens aan de grote „hin- dernisren" van zijn verkiezingscampagne te beginnen. DINSDAG 17 JUNI Grote Kerk: „Requiem van Verdi", 8 uur. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering Haarl. Muziekinstituut, 7.30 uur. Openluchttheater: Zanguitvoering Schoten's Christelijk Ge mengd koor, medewerking verleent Haar lems Politiekapel, 8.30 uur. De Leeuwerik: Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, openbare vergadering, 8 uur. Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De haven meid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mas- sa-iustitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Killers", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kin derogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne- theater: „Robin Hood" en „Het wrekende zwaard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artistentragedie", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „De blauwe lagune", 14 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 18 JUNI Openluchttheater: Kindervoorstelling „Sjors van de Rebellenclub", 2.30 uur. Grote Kerk: Avondstilte, 8.30 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Massajustitie", 2, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.1,5 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. een inval overgegaan. Door het constante toezicht van politie en recherche op de na leving van de reglementen is, aldus de verdedigers, de indruk gewekt, dat er geen bezwaren waren. Allen vroegen voor hun cliënten vrij spraak, subsidiair ontslag van rechtsver volging. De uitspraken tegen aiie verdachten zijn bepaald op 26 Juni. Na zestien jaar dag in dag uit aan de rie men van hun pontje in Alphen aan de Rijn te hebben getrokken, hebben veerman De Vries en zijn vrouw een gemakkelijker „overzet"-systeem uitgevonden, waarbij de boot als een fiets over het water kan wor den voortbewogen. Foto: De vrouw van de veerbaas op de raderfietsboot. Waarde: vier-en-half millioen dollar Van Doorne's Automobielfabrieken N.V. (D.A.F.) te Eindhoven hebben van de Amerikaanse luchtmacht de opdracht ge kregen tot levering van ruim 200 tankwa gens voor het vullen van vliegtuigen. De tanks zullen een inhoud krijgen van 2500 „U.S.-gallon" (9400 liter), en men zal ér uit kunnen tanken met een snelheid van 2200 liter per minuut. De ervaring, die de D.A.F. in de laatste drie jaren heeft op gedaan met de fabricage van sneltankwa- gens voor de Nederlandse luchtmacht (welke wagens bij verscheidene lucht machtoefeningen de aandacht van buiten landse militaire waarnemers hebben ge trokken) is voor het voldoen aan de zware Amerikaanse eisen van grote waarde ge weest. Behalve voor deze opleggers kreeg de fabriek tevens een bestelling van de Amerikaanse luchtmacht voor 81 zeswieli- ge terreinvoertuigen met zes aangedreven wielen, welke voertuigen voorzien worden van een olietank met een inhoud van 750 U.S.-gallon (2800 liter). Het chassis van deze wagens is gelijk aan dat van de ter reinvoertuigen, waarvoor het Nederland se leger een zeer grote opdracht bij de D. A. F. heeft geplaatst. Tal van fabrieken uit vijf verschillende landen van het Euro pese continent hebben naar deze opdracht mede gedongen. De levering maakt deel uit van de Ame rikaanse aankopen in het buitenland, de zogenaamde off shore procurements. De wagens zullen aan verschillende landen, die bij het Atlantisch Pact zijn aangeslo ten, worden afgeleverd. De order omvat een bedrag van ongeveer viereneenhalf millioen dollar. De betaling geschiedt ge heel in Amerikaanse dollars en levert daardoor voor Nederland een belangrijke deviezenwinst op. ADVERTENTIE Woensdag vertrekt voor de eerste maal uit Rotterdam naar Canada het emigran tenschip „Grote Beer", dat voorheen be kendheid genoot als troepentransportschip. Dit schip is, evenals de „Waterman" en de „Zuiderkruis", door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam tot emigrantenschip verbouwd. Het meet thans 9200 ton (als Victory-schip oorspronkelijk 7600 ton) en is ingericht voor het vervoer van ongeveer 810 emi granten. De „Waterman" werd door de eigenares de Nederlandse regering in beheer gegeven aan de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de „Zuiderkruis" aan de Stoom vaartmaatschappij „Nederland". De Hol- land-Amerika Lijn zal thans de „Grote Beer" onder haar zorgen nemen. In prin cipe zal de „Grote Beer" voor het vervoer van emigranten naar Canada worden ge bruikt; de „Waterman" en de „Zuider kruis" maken reizen naar Australië en Nieuw Zeeland. In deze taakverdeling kan, indien noodzakelijk, verandering worden gebracht. Wanneer de „Grote Beer" van zijn eerste reis van Canada terugkomt, zal het schip New York aandoen, waar zich, behalve een aantal toeristen, een groep Amerikaan se studenten zal inschepen. Voorheen reis den deze studenten met de „Volendam", die thans uit de vaart is genomen. De snel heid van de „Grote Beer" bedraagt 17 mijl. STAKINGEN IN JAPAN. TOKIO (Reuter) Ruim achthonderd duizend arbeiders in Japan zijn Dinsdag van 3 tot 24 uur in staking gegaan uit pro test tegen de wet op „ondermijnende activi teit" en de herziening der arbeidswet geving. De electriciteitstoevoer is enkele uren afgesloten geweest. Mijnen, scheeps werven en chemische industrieën worden door de staking getroffen en het openbare vervoer ondervindt vertraging. In de kelder van het Amsterdamse hoofdbureau van politie is de „kaartenkamer"Het zou een vergissing zijn in dit vertrek klaverjassende wetsdienaren te verwachten, want de kaartenkamer heeft een ernstiger bestemming, want hier komt de geschie denis van elk verkeersongeluk terecht. Welke verkeersongelukken zijn er in het afgelopen jaar in Amsterdam gebeurd? Wat waren de oorzaken ervan en wat kan er gedaan worden om de veiligheid op de weg te vergroten? Als men deze vragen aan hoofdinspecteur H. Kessler van de verkeerspolitie stelt,- haast hij zich naar zijn kaartenkamer, waar het antwoord te vinden is op 36 grote sectiekaarten, die aan rails opgehangen zijn. Op deze (zeer gedétailleerde) kaarten wordt elk ongeluk aangegeven door middel van gekleurde spelden, waaraan naar be lieven vlaggetjes, kralen en ringen gescho ven kunnen worden. In tegenstelling tot de leek, die in het aldus ontstane beeld slechts een excentrieke kunstvorm zou zien, kan de heer Kessler aan zo'n minus cule kerstboom alle gegevens van het on geluk terugvinden: de datum, het uur, de betrokken voertuigen, de oorzaak en de gevolgen van het ongeluk kan hij aflezen aan vorm en kleur van het schijnbare kin derspeelgoed, terwijl een codenummer op het vlaggetje verwijst naar de „telkaart" waarin het ongeluk uitvoerig beschreven is. Iedere speld blijft een jaar op de kaart staan, zodat er altijd een duidelijk over zicht is van de ongelukken in het afgelopen jaar. Het behoeft nauwelijks betoogd te worden hoeveel waarde dit wonderlijke archief heeft voor verkeersanalyse. Blijkt bijvoorbeeld dat slippen in een bepaalde straat abnormaal veel ongelukken veroor zaakt heeft, dan gaat er een rapport naar Publieke Werken en kan men het weg- profiel veranderen; is duisternis de oor zaak van botsingen gebleken, dan adviseert de politie een verbetering van de verlich ting. En klachten van de burgerij kunnen snel en accuraat op juistheid getoetst wor den in de kaartenkamer. Wegbeleefdheid Maar niet alleen op de sectiekaarten kan men de oorzaken van de ongelukken af lezen. De spelden staan hier door de wil lekeur van het noodlot kris en kras door elkaar en een overzicht over de stad krijgt men niet. Ook op aparte maandkaarten worden de oorzaken gespeld. Dit zijn geen plattegronden, maar grote lijsten, waar voor de meest voorkomende oorzaken vak ken zijn aangebracht, waarin de verschil lende soorten voertuigen met spelden worden aangeduid. Deze lijsjen, die worden bijgehouden volgens gegevens van het Bureau voor Statistiek van de Gemeente Amsterdam, geven een zeer overzichtelijk en interessant beeld. Hoeveel automobilis ten bijvoorbeeld geen heer in het verkeer zijn blijkt onweerlegbaar uit het grote aantal auto-speldjes in het vak „geen voor rang gegeven", dat de fietsers verre over treft. Wie nu nog bedenkt dat er veel meer fietsen op onze wegen rijden dan auto's zal de klachten van vele automobilisten over het gedrag van hun tweewielige mede weggebruikers wellicht met een korrel zout gaan nemen. Verkeerd uitwijken is ook vaak de oorzaak van een aanrijding en heel veel kinderen verongelukken als zij fout oversteken. Dat onze wegen goed ingericht zijn blijkt wel uit het geringe aantal onge lukken dat door een fout in weg, verlich ting of verkeers-signaalsysteem veroor zaakt wordt. In het laatste wordt nog een verbetering aangebracht bij de invoering van knipper lichten. Binnenkort zal één verkeerslicht in Amsterdam na afloop van zijn dagtaak geel blijven doorknipperen, om aldus het kruispunt aan te geven. (In Haarlem, waar dit allang gebruikelijk is, ondervindt het verkeer veel nut van deze knippersignalen). Elders zal een licht worden gemonteerd, dat uitsluitend geel knipperlicht uitzendt, op een punt dat gevaarlijk bleek te zijn. De kaartenkamer is geen vinding van de Amsterdamse politie, maar van Scotland Yard, haar Londense tegenhanger. Het is een onaanzienlijke kamer, ergens onder het gebouw aan de Elandsgracht, en er werken maar een paar mensen. Maar het werk dat er gedaan wordt is van groot belang. Am sterdam heeft ongeveer 12.000 verkeers ongelukken per jaar met ruim 70 doden. Om deze aantallen te verminderen mag geen moeite te groot zijn. ADVERTENTIE Wie zou dan Wenen niet beminnen, die de romantiek, de schoonheid, de cultuur, de historie en de mooie, blauwe Donau bemint? Ik ken een Weense dame die altijd zegt: „er is maar één stad op de wereld en dat is Wenen". Wel, dat is een beetje overdreven: Parijs en Winschoten, Montevideo, Helmond en Caïro zijn óók steden die er wezen mogen om van Rio, Barcelona en Zierikzee dan nog te zwijgen. Maar dat er maar één Wenen is, is zeker. Een even verwonderlijke als hartverruk- kende eenheid van tegendelen: oud en modern, zoet en zakelijk, liefelijk als een oude melodie-in-driekwartsmaat, mee slepend op het rhythme dezer moeilijke doch dierbare twintigste eeuw. Wenen is een stad die de hele wereld met open armen welkom heet en aan haar snél-en-warm-kloppend hart drukt. Een wereldstad die haar charmante inti miteit niet heeft geofferd aan de roeke loze vaart onzer dagen. Wenen is een symphonie van prachtige oude kunstwerken, van schitterende mu sea, weelderige winkels, drukke straten, verrukkelijke parken; een stad waar ge zongen, gedanst, gemusiceerd en toneel- gespeeld wordt op zielsveroverende wijs. Wenen is geen Parijs en geen Winscho ten, geen Montevideo en geen Nieuw York, geen Rio en geen Zierikzee, maar het is Wenen, Wenen, alléén maar Wenen: een door alle mensen bege nadigde stad. U kunt daar zó maar, vliegensvlug en per KLM, heen. Die schone blauwe Donau wacht opU PHILIAS Laat Uw reisbureau hét U voorrekenen: (Van onze correspondent in Amerika) In Juli 1945, toen als proef de eerste atoombom in Ame rika ontplofte, is een nieuw tijdperk begonnen in de ge schiedenis der mensheid. De toekomst zal leren of dat een keerpunt ten goede of ten kwade betekende, maar vast staat in elk geval, dat de door ons bezochte fabrieken in Oak Ridge voor het eerst krachten ter beschikking van de mens heid hebben gesteld, zó gewel dig, dat zij ons voorstellings vermogen te boven gaan. In Oak Ridge een 30 kilo meter ten Noordwesten van Knoxville, Tennessee, is een strijd gevoerd van „er op of er onder". Het principe van de atoomkracht was reeds geruime tijd bekend toen de tweede we reldoorlog uitbrak; de grote vraag was alleen: zullen de Duitsers of wel de Amerikanen en Engelsen er in slagen een massale explosie van atoom energie tot stand te brengen? Het antwoord op die vraag kon beslissend zijn voor het eind resultaat van de strijd. Van daar de durf, de verbetenheid en het élan, waarmede de ge leerden te Oak Ridge gewerkt hebben. Vandaar ook de ge weldige bedragen, die zij tot het bereiken van hun doel ter beschikking kregen. Toen kon men aan het werk gaan. Er verrezen drie fa briekscomplexen in drie val leien, en een vierde groot dal werd in gereedheid gebracht om woongelegenheid te bieden aan de duizenden, die in de fabrieken moesten werken. Nog altijd zijn de dalen, waarin de fabrieken zich bevinden, streng verboden gebied, ynaar sedert 1949 kan men in de woonwijk, in Oak Ridge, vrij rondlopen. Het is er zonnig en nog een beetje kaal, maar men ziet duidelijk, hoe deze stad zich ontwikkeld heeft van een haas tig neergezet barakken-cen trum tot een zeer moderne stad. Die eerste, vrij primitieve ge bouwen, raken in onbruik, en fraaie, koele woonhuizen ne men hun plaats in, een teken, dat Oak Ridge City en de fa brieken daarbij, bestemd zijn om door te werken! Oak Ridge City is in feite na tuurlijk maar bijkomstig. Het grote werk wordt verricht in de fabrieken. De meest impo sante fabriek is wel die, waar uranium-235 wordt gemaakt. U-235 is het splijtbare ura nium, dat men nodig heeft voor atoombommen. Het wordt in een lang proces vervaardigd uit gewone uranium. Hoe „lang" dat proces wel is, kan men zien aan de fabriek zelf, een geweldig U-vormig ge bouw. Elke poot van de U is ongeveer 800 meter lang en het gebouw is vier verdiepingen hoog. Vijf en twintig duizend man hebben deze fabriek hel pen bouwen. Veertig duizend ton staal was er voor nodig en vijf millioen bakstenen zijn in de fabriek verwerkt. Ongewoon deposito Bijzondere problemen deden zich voor in de tiveede grote fabriek van Oak Ridge, name lijk in de electro-magnetische. Daar bouwde men magneten, die honderd maal groter waren dan die, welke men tot dus verre kende. Ze waren ruim 80 meter lang en zó krachtig, dat men, met gewone schoenen aan, moeilijk kon lopen in die fabriek: de magneten trokken te hard aan de spijkers in de schoenzolen. Arbeiders konden hun gewone gereedschap niet meer gebruiken; dat zoii hun uit de hand zijn gerukt. Ze kregen gereedschapskisten met- speciale, niet magnetische werktuigen. Voor de iyistru- menten in deze laatste fabriek had men in oorlogstijd veel koper nodig, maar dat was schaars in die jaren. Men moest echter opschieten en daar men in plaats van koper even goed zilver kon gebruiken leende men 14.000 ton zilver ter waar de van 300 millioen dollar uit de Amerikaanse schatkist. Nog altijd bevindt zich dat zilver in de instrumenten, een onge woon deposito! In de oorlog was het nattiur- lijk extra belangrijk om ge heim te houden wat men te Oak Ridge probeerde te berei ken. Daarin schijnt men bij zonder goed geslaagd te zijn. Natuurlijk wist de opperleiding welk doel men nastreefde, maar de overgrote meerder heid van de arbeiders en van de semi-wetenschappelijke medewerkers heeft lange tijd niet geweten, waar zij eigen lijk mee bezig waren. Zij had den niet de gelegenheid het ge hele proces te overzien en uit hun eigen kleine stukje daar van konden ze niets opmaken. Vaak hadden meisjes van een jaar of 18 tot taak de instru menten af te lezen en de stand daarvan nauwkeurig op te te kenen. Ze hadden er geen idee van, wat voor krachten die cij fers teel voorstelden, krachten, die twee grote Japanse steden van de aardbodem weg zouden vagen, krachten ook, die West- Europa, in de critieke jaren na de tweede wereldoorlog, be schermen zouden tegen ag- gressie. Het onderzoek gaat verder Rust is er niet gekomen in Oak Ridge. De atoomwetenschap is nog slechts in een beginsta dium en het Instituut voor de kernphysica in Oak Ridge, waar 26 Amerikaanse univer siteiten aan meewerken, is een zeer belangrijk onderzoekcen trum geworden. Bovendien heeft men in de laatste jaren te Oak Ridge intensieve proe ven genomen, die beogen de kernenergie dienstbaar te ma ken aan de voortbeweging van vliegtuigen. Niet minder dan 650 mensen hebben aan laatst- genoemde onderzoekingen deel genomen. De proeven worden thans elders voortgezet. Hitussen gaat men te Oak Rid ge voort Amerika's macht te vergroten. Dat werk is nood zakelijk; maar wie zoals wij in het museum te Oak Ridge de films gezien heeft van de atoombomexplosies te Hirosji- ma en Nagasaki, zal des te sterker hopen, dat deze nieuwe krachten, waar de mens over beschikt, nooit meer tot ver delging gebruikt zullen behoe ven te worden. Met het jaar 1951 heeft Carnegie-Hel denfonds een periode van veertig jaren ononderbroken werkzaamheid afgesloten. Zo wordt in het jongste jaarverslag van het fonds meegedeeld. In 1951 werden 150 reddingen ter ken nis van het bestuur gebracht, tegen 110 in 1950. Twaalf uitkeringen werdén over genomen van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij. Het totaal aantal geregeld ondersteunden kwam op 38. Aan dezen werd in het laat ste kwartaal van 1951 f 6006.77 uitge keerd. In 96 van de 150 tijdens het verslagjaar in behandeling genomen reddingsgevallen werd een beloning of een schadeloosstel ling aan de redders toegekend. Geref. kerken Beroepen te Oudegast (W.) A. Vos, candidaat te Voorburg. Te Urk (2 vac.) W. Diepersloot te Franeker en A. G. Kornet te Castricum; te Zonnemaire A. Nagel- kerk, candidaat te Wolphaartsdijk; te Numansdorp O Jager, candidaat te Delft. Bedankt voor Marrum J. P. Schouten te Niezijl. rved. Herv. kerk Beroepen te: De Wilp H. Brouwer, can didaat te Groningen; te Sneek (Arbeid onder Vrijz. Herv. toez.) F. Keja te Stom- petoren. Beroepbaarstelling: J. Heidinga, em. pred. (thans hulppred. te Haarlem en Schoten). GENERALE SYNODE DER NED. HERVORMDE KERK De Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk komt van 30 Juni5 Juli bijeen op „Woudschoten" te Zeist. De agenda vermeldt onder meer de benoe ming van. een kerkelijk hoogleraar aan de universiteit te Utrecht en de behandeling van een brief van de classicale vergade ring van 's-Gravenhage inzake de kwestie ds. J. Loos, met welke brief enkele an dere classis adheasie hebben betuigd. De synode zal ook behandelen een brief van de Provinciale Kerkvergadering van Noordholland over de ontslagaanvrage van ds. Loos, alsmede een brief van de classicale vergadering van Hilversum met betrekking tot het optreden van ds. Loos. In het Middelnederlands kwam een werkwoord voor dat schrinden luidde en splijten, barsten betekende. De samen stelling verschrinden werd gebezigd voor: splijten, openscheuren van de grond door droogte. Van dit werkwoord nu is ons woord schrander een nakome ling. De betekenis was, in overeenstem ming met de afkomst van het woord, oorspronkelijk: snijdend, scherp. Het Gronings kent de uitdrukking: schran der in de hals in de zin van: een scherp gevoel in de keel hebbend. Het lijkt of er een grote afstand bestaat tussen de betekenissen: snijdend en slim, maar wanneer wij denken aan een woord als: snedig, dat natuurlijk samenhangt met: snijden, maar betekent: gevat, handig, wordt de betekenisovergang al duidelij ker. Een echt modern woord dat ook ter vergelijking kan worden aangehaald, is: spits. Het betekent: puntig, maar men bezigt het in een uitdrukking als: een spitse vent, ook in de zin van: toegerust met een „scherp" verstand. In Hoensbroek is Maandag de jaarver gadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs gehouden onder leiding van dr. ir. J. A. Ringers. Op deze bijeenkomst hield dr. ir. Ch. Th. Groothoff, president-direc teur van de Staatsmijnen een rede over „de menskundige bedrijfsvoering als on derdeel van het werk in het kolenbedrijf". Hij zeide onder meer dat het opwekken van de belangstelling van het mijnperso neel voor de resultaten van zijn werk met behulp van eenvoudige gegevens in de vorm van grafieken of tabellen een onuit puttelijke bron van activiteit voor het stafpersoneel is. De mijningenieur, de chef van de mijnbouwkundige staf heeft met het mijnbouwkundig werkplan als basis tijd en gelegenheid om zich te ver diepen in alle problemen, die speciaal zijn mijn betreffen, zonder gehinderd te worden door de dagelijkse moeilijkheden en be slommeringen van het bedrijf, die zo dik wijls beslag leggen op de tijd van hen, die voor de goede uitvoering verantwoordelijk zijn. Tal van successen zijn van deze methode het gevolg geweest; verhoging van de opvoercapaciteit door de schachten, concentratie in de afbouw van het kolen- front, productie van een hoogwaardig ko- lenslik, verbeterde ondersteuningsmetho den en tenslotte de ontwikkeling van de vol-mechanische afbouw ook in de Zuid- Limburgse geologische omstandigheden. Spanningen Om door te dringen tot de psyche van de mijnwerker maakte dr. Groothoff een vergelijking tussen de arbeid ondergronds en de sfeer van een leger in oorlogstijd. „Immers, de mijnbouwer is voortdurend in staat van oorlog met de zwaartekracht, wier rust hij in het onbekende ondergrond se land verstoort. Ook het leger kent zijn onderscheiding in „staf" en „uitvoering". En het werk ondergronds geschiedt onder psychische spanningen, die een geheel aparte instelling eisen van de opzichters, die men de officieren van het kolenfront zou kunnen noemen." Vervolgens noemde hij een aantal voorzieningen, die het noodza kelijke moreel onder het mijnpersoneel ten goede komen. Het is de Haarlemse politie gelukt klaarheid te brengen in de vernielingen in de School- en Werktuinen in Haarlem- Noord. Er zijn tien jongens van negen tot dertien jaar aangehouden die de tuin op liepen en worteltjes, sla en radijs uit de grond trokken. De jongens zijn op het politiebureau aan de Rijksstraatweg on derhouden en daarna naar hun ouders ge bracht. Sommige jongens deelden mee dat zij twee of drie keer in de tuin waren geweest. William Marshall, een 24-jarige Londense telefonist van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken is door Scotland Yard gearresteerd onder verdenking van spion- nage voor de Sovjet-Unie. Marshall zou belangrijke inlichtingen hebben gegeven aan Pavel Koeznetsef, de tweede secretaris van de Sovjet-Russische ambassade te Londen. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 17 Junij 1852 PARIJS. Heden is de staatsraad vergaderd geweest, onder het voorzitter schap van Prins Lodewijk Napoleon, ter behandeling van wetsontwerpen, welke beo-ogen voorwerpen van weelde te be lasten. I>e meerderheid van de staats raad heeft deze ontwerpen goedgekeurd, nadat de regten, welke van rijtuigen en paarden zullen worden geheven, voof steden van de laagste klasse iets waren verlaagd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5