40 jaar betonbouw Rafaël Kubelik leidde C oncertgebouw-Orkest Agenda voor Haarlem A. van Geluk kreeg gouden médaille van „Handel en Nijverheid „Defensie zal steeds groter offers vergen" Festival van Wilhelmina" ondanks kou en regen uitstekend geslaagd r Holland Festival Katharsis" van Bertus van Lier De radio geeft Dinsdag Composities voor fluit en harp Om de zilveren tulp PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE MAANDAG 16 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Nieuwe abonnés GRATIS Verkiezingsrede van minister Staf Vrouwelijke rechters De Rijn stroomt niet meer in de R.A.I. Deelnemers internationaal orgelconcours bekend Verrukkelijk concert voor fluit- en strijkorkest in de Stompetoren Rijwiel- en automobielmij. huldigde boekhouder Man en vier kinderen ernstig gewond Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Aannemingmaatsehappij „De Kon-dor" N.V. te Amsterdam op 14 Juni 1952 is een fraai uitgevoerd productieboek verschenen, bevattende fotografische af beeldingen en korte beschrijvingen van een keuze uit de ruim twaalfhonderd werkob- jecten tot een totaal bedrag aan aanneem- sommen van f 90.000.000, die sinds de op richting werden uitgevoerd. In een kort voorbericht wordt de aandacht gevestigd op de wijziging van de naam der vennoot schap in de tegenwoordige (aanvankelijk heette het bedrijf N.V. Gewapend-Beton- bouw ,,De Kondor") in 1937, waarmee de bedoeling te kennen werd gegeven om voortaan bouw_ en waterbouwkundige werken zoveel mogelijk compleet aan te nemen en uit te voeren. Voorts wordt er aan herinnerd dat op 1 Juni 1938 ook een kantoor te Djakarta werd gevestigd. On danks de vele sedertdien voorgekomen moeilijkheden heeft het kantoor in Indo nesië zich uitstekend weten te handhaven. De reeks foto's beginnende met „Het Nederlandse Sportpark" aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam (dat later plaats moest maken voor het Olympisch Stadion) en eindigend, voor wat Nederland betreft, met het Groothandelsgebouw nabij het Sta tion D.P. te Rotterdam en een enorme silo te Leeuwarden geeft een indrukwek kend beeld van veea-tig jaren bouwactivi teit. Onder meer treft men afbeeldingen aan van het door „De Kondor" uitgevoerde fabrieksgebouw van Joh. Enschedé en Zo nen te Haarlem, van enige uitbreidingen van het industriecomplex van de Hoogovens, van een ketelhuis voor de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen en van een schakelhuis voor de P.E.N.-aentrale te Vel- sen, om slechts enkele voorbeelden uit Kennemerland te noemen. Het eerste patent voor gewapend beton werd in 1867 aan de Franse tuinman Mo- nier verleend. Deze had namelijk ontdekt dat met behulp van een eenvoudige ijzer draadconstructie zijn bloempotjes aanmer kelijk verstevigd konden worden. In de laatste veertig jaren is er op het gebied van betontechniek een geweldige vooruit gang te constateren geweest. In het gedenk boek van „De Kondor" wordt onder meer de aandacht gevestigd op de steeds meer in de mode komende „schaaldaken". Dat ge bogen platen van geringe dikte relatief sterk zijn, was reeds lang bekend, maar tot voor kort stuitte deze constructievorm af op de buitengewoon moeilijke wiskundige eisen om de spanningen te berekenen. Thans heeft „De Kondor" een schaaldak met 3600 vier kante meter grondoppervlak voor een fa briek te Arnhem in uitvoering, waarvan de kolommen op afstanden van 24 meter in de ene en van 10 meter in de andere rich ting staan. Verder worden enige bijzonder heden gegeven over het zogenaamde „voor gespannen beton", waarin de spanning wordt opgevoerd tot 10.000 kilogram per vierkante centimeter! Drukbezochte receptie Ter viering van het jubileum werd Zater dagmorgen in het American-Hotel te Am sterdam een receptie gehouden. Aan de op richter en mededirecteur A. van Geluk uit Bloemendaal werd door ir. J. T. Duyvis de gouden médaille van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel over handigd. Onder de talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten en vooraanstaande figuren uit het zakenleven, die van de gelegenheid tot gelukwensen gebruik maakten, bevonden zich de secretaris van de burgemeester en die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. iff de directeur van Openbare Werken te Am sterdam, vertegenwoordigers van de direc ties van de Hoogovens, Werkspoor en de Staatsmijnen, hoofdingenieurs van rijks- en provinciale waterstaat, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, een wethouder en vele raadsleden uit Bloemendaal, be nevens enkele leiders van de verzetsbewe ging uit Kennemerland gedurende de oor logsjaren. Ook waren er enkele vertegen woordigers van de afdeling inkoop van de Indonesische regering. „De Kondor" bouwt namelijk de gebouwen van de Hogere Landbouwschool te Bogor, waarmee een bedrag van 80.000.000 roepia's is gemoeid. Op enkele uitzonderingen na werden de talrijke bloemstukken na afloop van de receptie naar de Eerebegraafplaats te Bloe mendaal overgebracht. Op de speciale re kening, die „De Kondor" ter gelegenheid van dit jubileum heeft geopend ten bate van de Vereniging tot behartiging der be langen van Nederlandse longlijders te Davos, is inmiddels reeds een bedrag van bijna f 4500 gestort. In een te Klaaswaal gehouden politieke rede voor de C.H.U. verklaarde de mi nister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, zich voorstander van een na de ver kiezingen te vormen kabinet op verbrede basis, waaraan ook de anti-revolutionnai- ren zouden moeten deelnemen. Hij noem de de volgende drie voorwaarden: aan de christelijke beginselen moet niet worden geraakt; het te ver ingrijpen van over heidsbemoeiing moet worden tegengegaan; omtrent de verhouding tot Indonesië moe ten opnieuw besprekingen worden ge voerd. Hij waarschuwde tegen „het tot het on eindige opdrijven van de sociale lasten" en voorzag in de toekomst hogere belastin gen, zowel directe als indirecte, want, zo zei hij, zelfs al zou op de staatsdienst be zuinigd worden, de defensie zal steeds gro ter offers vergen. Het buitenland is, naar hij zeide, in het geheel niet onder de in druk van onze uitgaven voor dat doel. De samenwerking van de tegenwoordige ministers in het zittende kabinet noemde minister Staf veel beter dan men zou denken. k. ff HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 —12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Pla ten, 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: De ontwikkeling van de vakbeweging in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Kamp op de Goudsberg, klankbeeld 19.20 Lichte muziek. 19.30 Verkiezingstoespraak. 19.45 Platen. 19.50 Dit is leven. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.10 Actualiteiten. 21.20 Koorzang (Inter mezzo: Platen), 21.50 Dokter. 22.00 Bariton en piano. 22.30 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamermuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 12.30 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Strijkorkest. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kin derkoor. 17.15 Piano. 17.45 Platen. 17.50 Mili taire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieer de muziek. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Verkie zingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Mede delingen Olympisch Comité. 20.10 Gevarieer de muziek. 21.15 Ik weet, ik weet, wat u u niet weet. 21.30 Lichte muziek. 22.05 Ter wijl een sigaret brandde, hoorspel. 22.25 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling, 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15—21.45 TelevizierDiscussie; Vacantie- autoreis. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30, 16.00 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 13.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws.. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.55 Balletmuziek. 21.15 Orkest, 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22,5523.00 Nieuws. Zaterdagavond speelde het Concert gebouw-Orkest onder leiding van Rafaël Kubelik in de Kurzaal te Scheveningen en kon men zich verzadigen aan een samen klank en een souplesse van uitdrukking, die we nog niet door enig ander orkest overtroffen weten. Met de Egmont-ouver- ture van Beethoven en de Vierde Sympho- nie van Tsjaikofsky stevende men recht op het succes af en de ovaties die deze interpretaties ontlokten waren dubbel en dwars verdiend, want Kubelik verrichtte wonderen met zijn geladen en tot uiterste finesses uitgewerkte directie. Maar bovendien werden deze avond de belangen van de scheppende kunst in Ne derland gediend, want Kubelik dirigeerde ook „Katharsis" van Bertus van Lier, een werk dat na de bevrijding in opdracht van de Nederlandse regering geschreven werd, doch dat in de bedoelde vorm als ballet nog niet tot uitvoering kwam. Trouwens de gelegenheden daartoe liggen niet op geschept. Vandaar dat het begrijpelijk is, dat de componist het opus als concertwerk wil lanceren, losgemaakt van zijn dienende functie bij de choreografie. En dus werd „Katharsis" in concertvorm uitgevoerd, onder de titel „symphonisch ballet", waar mee bedoeld is dat de muziek in het werk primair is. Iets dergelijks deed immers ook Willem Pijper, die zijn „Halewijn" een „symphonisch drama" noemde. Ik geloof echter dat we bij Pijper beter de voorstel ling kunnen missen dan bij Bertus van Lier. Dat hinken op twee gedachten dienen en heersen is altijd een gevaarlijk ex periment; men moet wel de potentie van een Strawinsky bezitten in zijn sterkste werk dan om dit gevaar volkomen te kunnen bezweren. Uit de toelichting, die Van Lier in het programma schreef, blijkt dat hij dergelijke opmerkingen verwacht heeft; hij noemt ze zelfs bij voorbaat „scherpzinnig", wat ons tamelijk over dreven voorkomt. Ondertussen is er van deze partituur, als balletmuziek, veel goeds te zeggen. De componist heeft zich uit de strikken van het starre formalisme en de cerebrale werkwijze losgemaakt en schreef een muziek vol dramatische stuwing en idyllische rust, die recht uit het hart komt. Zij openbaart menigmaal een felle kracht en heeft daarnaast momenten van ont roerende sfeer. Alleen de echt lyrische melodie is het zwakke punt in het schep pingsproces; een nobele melodieuze frase te schrijven schijnt in onze tijd erg moeilijk te worden. Maar ten slotte zal men „Katharsis" als ballet dienen te zien om de betekenis van de aangewende melodieën, evenals de plastische motieven, de stuwen de rhythmen en de (naar concertmaat ge sproken) „ledige plekken" op hun juiste waarde te taxeren. De orchestratie is brillant en onder een zo suggestieve leiding als die van Kubelik kon zij het volle rendement geven. Het werk van Bertus van Lier werd dankbaar ont haald. JOS. DE KLERK Het „Holland Festival" beijvert zich dit jaar om ook „Hollands Festival" te wezen. Zowel op de grote avond-manifestaties als op de ochtendconcerten, die in de caba retzaal van het Kurhaus gegeven worden, krijgt de Nederlandse scheppende en her scheppende kunst haar rechtmatige kans. Aldus werd Zondagochtend een program ma geboden van composities voor de com binatie fluit-harp van Henk Badings, Ma- rius Flothuis, Hendrik Andriessen en Lex van Delden. Uitvoerenden waren de har piste Phia Berghout en de fluitist Hubert Barwahser, beiden van het Concertge bouw-Orkest. De combinatie dezer twee instrumenten biedt aan de moderne componist een rijk dom van mogelijkheden wat klankeffecten betreft. Daar staat échter tegenover dat de diatonische harp beperkingen eist inzake de wisseling van toonaarden, zodat de componist zich steeds gebonden weet aan zekere mogelijkheden die niet kunnen wor den overschreden. Maar binnen die be grenzing is toch nog heel wat te wagen, vooral wanneer men rekenen kan op een vertolkster als Phia Berghout, die de tech niek van haar instrument op een fabel achtige hoogte beheerst. Met de fluit hoeft men niet zo omzichtig te zijn, al is haar lot dan in dit geval ook verbonden aan dat van de harp. Henk Badings heeft in zijn Ballade voor fluit en harp klankeffecten bereikt van zeldzame schoonheid en verrassende nieuwheid en deze weten aan te wenden in het logisch verband van een prachtige compositie, waarvan zij de poëtische kracht dienen. Men zou dit vrij uitvoerige stuk, hoe modern van opvatting dan ook, een klassiek voorbeeld kunnen noemen van wat in deze combinatie mogelijk is. Ook de „Sonata da Camera" van Marius Flothuis en het „Duo per flauto e arpa" van Lex van Delden getuigen, behalve van goede smaak en inventief venmogen, te vens van een ernstig zoeken naar verras sende tinten. Hendrik Andriessen noemde zijn „In termezzo" voor fluit en harp een beschei den hommage aan het poëtische karakter dezer instrumenten in het algemeen en aan de voortreffelijke spelers (hij schreef het stuk speciaal voor het duo Berghouit- Barwahser) in het. bijzonder. Zonder het in een geraffineerd klankenspel te zoeken dat in het werk van Badings zo bijzon der opvallend was bereikte Andriessen in alle eenvoud de verheven schoonheid van het hymnische karakter, waartoe de harp zozeer verlokt. Het fluitsoel van Barwahser was bril lant en poëtisch. En wat Phia Berghout op haar gouden instrument presteerde grensde aan het wonder. JOS. DE KLERK Naar Salzburg. De harpiste Phia Berghout en de fluitist Hubert Barwahser zullen op het muziek feest van de Internationale vereniging voor hedendaagse muziek te Salzburg het duo voor fluit en harp van Lex van Del den uitvoeren. Het festival wordt van 20 Juni tot 3 Juli gehouden. Mejuffrouw mr. J. F. van Hasselt, thans rechter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, en me juffrouw mr. C. A. M. van den Dungen, advocaat en procureur en kantonrechter plaatsvervanger te Eindhoven, zijn be noemd tot rechter, onderscheidenlijk in de arrondissements-rechtbank te Amsterdam en te 's-Hertogenbosch. Zondagavond is de tentoonstelling „De Rijn in de RAI" gesloten. Gedurende de ruim drie weken, dat de tentoonstelling geopend was, zijn er ongeveer 100.000 be zoekers geweest. Bij deze 100.000 bezoekers waren 20.000 schoolkinderen. Ter gelegenheid van het gouden ambts jubileum van zijn erevoorzitter, de popu laire Santpoortse geneeskundige A. de Groot, organiseerde het fanfarecorps „Wil helmina" in het Burgemeester Rifkenspark een tweedaags muziek- en zangfestival, dat Zaterdagmiddag door „Wilhelmina's" voorzitter, de heer J. Menet, geopend werd. De eerste dag Bij de opening van het feest sprak dok ter De Groot zijn erkentelijkheid uit voor dit vriendschappelijke gebaar, dat hem zeer getroffen had. „Wilhelmina" was daarop aan de beurt om het festijn in te luiden. Wegens plotselinge ziekte van de direc teur, de heer J. Groot, musiceerde men onder leiding van de tweede dirigent, de heer W. Caro, die hiermede de rij der elf dirigenten opende, welke de eerste dag met hun corpsen het podium betraden. „Trou moet blijken" uit Lisse, waagde zich aan de bekende „Sinfonia" van Joh. Chr. Bach, die men de capaciteiten dei- blazers en de bezetting in aanmerking ge nomen nog vrij bevredigend uitvoerde. De Verdi-ouverture „Nabucco" lag het corps beter. „Arti et Religione" uit Haarlem blies puntig en met kleur Svendsen's Feest Po lonaise. De muzikale leider N. H. van Os senbruggen oogstte er terecht succes mee. Ook „Suite Oriëntale" konden deze bla zers, waarbij verscheidene goede solisten waren, gemakkelijk aan. Meindert Boekel's „Suite Classique" werd door Hoogovenharmonie voortreffe lijk ingezet. De muzikale spanning, door de koperblazers gewekt, gaf de uitvoering een bijzondere bekoring. „Crescendo", Spaarndam, voerde op voortreffelijke muzikale wijze een tweetal werken van Boedijn uit. Aangevoerd door 'n dirigent die zijn vak verstaat (J. Jacobs) gaf dit corps fanfaremuziek van klasse te genieten. Een pluim voor dit tintelende spel. De mannenkoorzang werd vertegenwoor digd door „Conrad-Stork" uit Haarlem en „Zanglust" uit Beverwijk. Het laatste was verreweg de meerdere; het zong met een stimulerend enthousiasme het frisse lied over de Hebe uit de Taveerne van Kools, waarin fraaie tenoren uitblonken. Van de beide gemengde koren zong het plaatselijke „Vox Humana" een veel eisend werk van Henri van Nieu'wenhoven en de Middeleeuwse „Serenade" van Or lando di Lasso vrij mat, daarbij ongetwij feld beïnvloed door de trieste sfeer van het regenachtige weer. Zondag Harmonie- en fanfaremuziek voerden De plannen voor het in October in Haar lem te honden internationale orgelconcours hebben thans vaste vorm aangenomen. Be halve de winnaar van die wisselprijs in 1951: de organist Louis Toebosch te Breda, die zijn trofée tegen een viertal jongere collega's, die elk hun land vertegenwoor digen, zal moeten verdedigen, keert geen der medewerkenden aan het verleden jaar gehouden concours terug. Maandag 6 October zullen Anton Heilier uit Wenen, Leif Kayser uit Kopenhagen, Pierre Labric uit Rouaan en Piet Post uit Leeuwarden de aanspraken van Louis Toebosch op het behoud van de wisselprijs betwisten. Drie organisten met een reeds gevestigde reputatie: Flor Peeters uit Mechelen, Pierre Segond uit Genève en Albert de Klerk uit Haarlem zullen beoordelen wie van de mededingers zich gedurende het volgende jaar in het bezit van „de zilveren tulp" zal mogen verheugen. Op de avond van 8 Oc tober zullen deze drie juryleden, ieder ge durende een half uur, eveneens op het or gel in de Grote Kerk, een blijk van hun kunnen geven. Zij openen elk hun pro gramma met een koraalvoorspel van J. S. Bach, in aansluiting waarop het koor van de Christelijke Oratoriumvereniging Haar lem onder leiding van George Robert de betreffende koralen zullen doen horen. Het orgelévenement wordt op 7 October gecompleteerd met een concert, te geven door de H.O.V. met medewerking van Al- bert de Klerk als solist. Onder meer zal dan een concert voor orgel en orkest worden ten gehore gebracht. Uit een drietal, speci aal voor dit doel geschreven composities door Henk Badings, Sem Dresden en dr. Anthon van der Horst zal één werk door een hiervoor gevormde commissie van be oordeling bestaande uit: Hans Henikemans, Albert de Klerk en Toon Verhey, worden uitgekozen. De stichting Haarlems Bloei heeft met het nemen van het initiatief tot het orga niseren van dit jaarlijks wederkerende mu- ziekgebeuren, dat enig is in zijn soort, een belangrijke stoot gegeven om niet alleen de reputatie van Haarlem als stad, doch tevens als centrum van kunst tot over de grenzen van ons land bekendheid te geven. 63. Nadat Joris Goedbloed een aantal aardige kaartspelletjes had geleerd uit zijn boekje, wijdde hij zijn aandacht aan de krant; maar intussen was er nu een einde gekomen aan het geduld van de minister, die nog maar steeds met zijn hele leger voor de vuurtoren stond te wachten. Zijn Excellentie stormde de toren binnen en wierp zich in Joris' studeer-vertrek onder het uiten van de kreet: „Hè, daarjij! Waar is mijn Atoom-geleerde, professor Kalker? Vlug! Geef antwoord!" Joris.... dat is de minister zelf!", hijgde Panda ver schrikt. Maar Joris was in het geheel niet verontrust. „Wel, wel", sprak hij op zoete loon tot de hoogwaardigheidsbekleder. „Dat is dus Zijne Excellentie! Kom, kom! Wat aardig dat u eens een keertje aankomt om gezellig een kopje koffie te drinken! Ga toch zitten, mijn beste! Neem toch plaats!" „Ik wil geen koffie!", riep de minister ver twijfeld. „Ik wil mijn Atoom-geleerde!" „Ach, ach, kom kom, ge zijt gans ont daan....", sprak Joris meewarig, terwijl hij de gezagsdrager in de schommelstoel duwde. „Het komt me voor, mijn beste, dat ge wel degelijk een slokje koffie be hoeft om uw verstoord zenuwgestel op orde te brengen. „Tranquïllus in casa!", vermaanden reeds de oude Latinisten in een spitsvondige vertaling van houdt uw gemak". En ge wilt toch niet beweren, mijn goede minister, dat gij zo verontrust zijt over het verdwijnen van professor Kalker? Kom nu toch! Ge weet toch al lang, dat atoom-geleerden de slechte ge woonte hebben om op ongelegen tijden te verdwijnen? Laat dat toch uw gemoeds rust niet storen!" Het scheen evenwel, dot 's ministers gemoedsrust geheel overhoop Uig, deze dag, ondanks de buien, de boventoon. „Crescendo", Hillegom, viel het twijfelach tige genoegen te beurt tijdens zo'n fikse bui te mogen beginnen. Directeur L. van der Hoef had werken op de lessenaar ge plaatst, die voor dit corps te zwaar waren. „Soli Deo Gloria", Driehuis, directeur C. Oudendijk, was te dien opzichte verstan diger. Het kon daarom een goed klinkende vertolking geven van Palo's „Ouverture in klassieke stijl". Leo Ruigrok voerde de Harmonie „Voor uitgang", Haarlem aan. Deze had te kam pen met tal van onzekere blazers, zodat een rammelende uitvoering er het gevolg van was. Het avondconcert en de taptoe heeft men moeten afgelasten. Al is het festival in let terlijke zin in het water gevallen, de leiding mocht terecht trots zijn op de gemeen schapszin der ingeschreven corpsen. Hoe het ook op beide dagen geregend heeft, geen enkele vereniging heeft verstek laten gaan, hetgeen de leiding van „Wilhelmina" een troost bij alle tegenspoed mag zijn. A. J. VAN DER WEIJDEN Gedurende vrij lange tijd is de verbin ding van het cultuurcentrum „Stompe toren" te Spaarnwoude met onze stad en haar omgeving zeer bemoeilijkt door een reparatie aan een der Spaarndamse brug gen. Het had onder deze omstandigheden weinig zin concerten in het oude kerk gebouw te geven, maar thans is het uit zijn afzondering bevrijd en Zaterdagavond kon er weer een concert gegeven worden, waar voor een overstelpende belangstelling werd getoond. Zoals men kan weten door een voorbespreking van dit concert, geplaatst in ons blad van 12 Juni, ging het hier om de uitvoering van muziek uit de zeven tiende en achttiende eeuw door „Die Haer- lemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart met medewerking van de fluitisten Frans Koster en Henk de Graaf. André Kaart en zijn ensemble streven er naar de composities uit vervlogen tijden historisch verantwoord uit te voeren. Men zou zeggen dat zij er op uit zijn van hun uitvoeringen belangwekkende geschiedenis lesjes te maken ter vermeerdering van in tellectuele kennis. Het concert van Zater dagavond heeft wel geleerd, dat dit niet het belangrijkste doel is. Wat hieraan de groot ste betekenis verleende was het maken van oude muzikale kunst, museumkunst zo men wil, tot een verrukkelijke aangrijpende werkelijkheid. Zelfs tot een werkelijkheid, die men niet meer voor mogelijk hield: de vertolking van het heerlijke Concert voor fluit en strijk orkest van J. J. Quantz in de oorspronke lijke bedoelde klankkleuren. De solist Frans Vester bespeelde een oude fluit, een zoge naamde „flüte traversière" uit de baroktijd. Met volstrekt meesterschap overwon hij de buitengewone grote moeilijkheden, die zich daarbij voordeden, ons daarbij de ont roerende schoonheid van het concert open barende. André Kaart liet het orkest uiterst délicaat begeleiden, hetgeen aan de indruk niet weinig ten goede kwam. Nog eenmaal trad Frans Vester als solist op, dit keer met Henk de Graaf als partner, voor de uitvoering van het Concert voor twee fluiten en orkest van Dom. Cimarosa. Beide solisten bespeelden nu een moderne Böhm-fluit met een veel groter toonvolume. Zij vertolkten hun aandeel in het concert voortreffelijk. Ook het samenspel onderling en met het orkest kon voorbeeldig genoemd worden. Als solist in een Concert voor violoncel en strijkorkest van N. A. Porpora trad de jonge Karei Möhringer op, die daarmede een ontwikkelde technische beheersing en een zuiver muzikaal gevoel demonstreerde. Verder moeten vermeld worden de orkest uitvoeringen van een Suite van Lully en een Concerto grosso van Vivaldi. Er viel hierbij nu en dan wat te veel voortvarend heid en ook wel wat ongelijkheid waar te nemen. Als geheel kon men voor de ver tolkingen toch veel- waardering hebben. P. ZWAANSWIJK In de feestelijk versierde showroom van de N.V. Haarlemse Rijwiel- en Automobiel maatschappij werd Zaterdagmiddag de heer W. Th. M. van der Veer, die op deze dag een kwart eeuw aan dit bedrijf was verbonden door directie en personeel ge huldigd. De directeur, de heer J. J. Kim man, sprak hem toe en overhandigde hem een geschenk onder couvert. Namens het personeel werd hij toegesproken door de chef-monteur van de werkplaats, de heer J. van Nes, die hem een rookfauteuil en een leeslamp aanbood. Vervolgenss prak de heer J. G. A. Krou- wels, die als accountant aan het bedrijf verbonden is geweest en de jubilaris nog in opleiding heeft gehad. Daarna recipiëerde de heer Van der Veer voor de cliëntèle, die hem in grote getale kwam complimenteren. Auto botste tegen boom Gistermiddag wilde de 46-jarige W. F. A. uit Ruurlo met zijn 11-jarig dochtertje per auto naar Winterswijk rijden. Toen hij de motor niet gestart kon krijgen verzocht hij enkele kinderen de wagen te helpen duwen, waarna de motor aansloeg. Als dank voor hun hulp nodigde hij de kin deren uit het tochtje naar Winterswijk mee te maken, waarvan deze natuurlijk grif gebruik maakten. Op de terugweg naar Ruurlo gebeurde er echter een ernstig ongeluk. Ter hoogte van de Kattenberg in de rijksweg Winterswijk-Groenlo reed de auto in volle vaart tegen een boom. De bestuurder en zijn dochtertje, alsmede het 5-jarig dochtertje en het 11-jarig zoontje van A. J. A. en de 10-jarige J. Th. W. allen uit Ruurlo, werden zo ernstig ge wond, dat zij naar het ziekenhuis in Win terswijk moesten worden overgebracht. De zesde inzittende, het 11-jarig zoontje van de familie N. uit Hengelo (Gld.) dat in Ruurlo logeerde, kwam met de schrik vrij. De auto, die zwaar beschadigd werd, was niet verzekerd. Hoewel de slachtoffers al len ernstige inwendige kneuzingen oplie pen, is hun toestand niet levensgevaarlijk. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De verkeerspolitie te Doetinchem heeft de wagen, die in bewaring is geno men, onderzocht. Veroordeeld. Dr. Ruy Luis Gomes, voor malig candidaat van de zeer links ge zinde oppositiepartij „Nationale demo cratische beweging" voor de in 1951 in Portugal gehouden presidentsverkie zingen, is tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens „samenzwe ring tegen de veiligheid van de staat". Hij is schuldig bevonden aan het uit geven van een manifest, waarin werd geëist dat Portugal uit de N.A.V.O. zou treden. In het manifest werd verder verklaard, dat Portugal zich niet moest bewapenen. Gomes zijn ook voor vijf jaar de politieke rechten ontnomen. Hij is op vrije voeten gesteld, daar hij reeds drie maanden in hechtenis is gehouden. Uittreden. De Zuid-Afrikaanse minister van Financiën, Havenga, heeft in het parlement verklaard, dat de Unie van Zuid-Afrika uit het sterlingblok zal treden als het pond sterling een nieuwe devaluatie ondergaat. Verboden eieren. De politie te Wenen voert op het ogenblik een actie tegen de. ver koop van bebroede eieren, waarvan het gebruik wordt aangeprezen als middel voor verjonging en voor de bestrijding van allerlei ziekten, zoals rheumatiek, te hoge bloeddruk, kaalheid en kanker. Duizenden eieren, die negen dagen in een broedmachine hebben gelegen, wer den in beslaggenomen. Deze eieren, „hormoneneieren" genoemd, worden ook gebruikt bij het bereiden van ge zichtscrème. De maatregelen van de po litie hebben protesten van duizenden vrouwen tot gevolg, die haar „kuur" willen voortzetten. Vrijheid. Het bestuur van het Franse Chris telijke Vakverbond heeft Zondag een uitnodiging van het socialistische vak verbond „Force Ouvrière" aan de an dere niet-communistische vakvereni gingen in Frankrijk tot het vormen van een „eenheidsfront van de vrije vak verenigingen" van de hand gewezen. Het bestuur heeft verklaard, geen ver bond in de vroegere vorm, doch wel overleg met de „Force Ouvrière" te wensen. Bezoek. Emir Naif, de broer van Koning Talal van Jordanië, is per vliegtuig uit Rome te Genève aangekomen. Hij is naar Lausanne vertrokken om zijn broer te bezoeken. Ontslag. Koning Norodam Sihanoek van Cambodja heeft zijn premier ontslagen en zelf het bestuur in handen genomen, „omdat de regering een bijna hopeloze toestand heeft geschapen". Hij zeide in twee jaar tijds verandering hierin te zullen brengen en in drie jaar het land volledig onafhankelijk te zullen maken. Cambodja wenst zijn eigen wetgeving en een eigen opperbevel. Frankrijk, zo neemt men aan, heeft geen bezwaren tegen een onafhankelijk Cambodja in het kader van de Franse Unie. Betrekkingen. Volgens de Kölnische Rund schau", een blad dat goede contacten met kanselier Adenauer heeft, wenst de Oost-Duitse regering diplomatieke be trekkingen aan te knopen met de Scan dinavische landen, Nederland, België en Zwitserland. Aanvankelijk, zou men handelsmissies in de hoofdsteden der genoemde landen willen vestigen, die later de status van gezantschap of am bassade zouden krijgen. Gordijn. In de rivier de Wakenitz. die bij Lübeck de grens vormt tussen Oost- en West-Duitsland, is Zondag een 17- jarige jongen verdronken. Hij kon zich niet langer vasthouden aan een kano, waarmee hii met vier andere vluchte lingen de Westelijke oever wilde be reiken. Een vrouw, die tot de groep behoorde, werd eerder op de vlucht door de Oost-Duitse politie neergescho- 'ten. Zij kon niet verder en smeekte de anderen hun weg te vervolgen. Generaal De Gaulle heeft in een Zaterdag te Bayeux gehouden bijeenkomst ver klaard: „Het is meer dan ooit noodza kelijk, dat Frankrijk er voor zorgt een afdoende en parate landsverdediging te hebben. Deze moet echter op zodanige wijze tot stand worden gebracht, dat er geen sprake van kan zijn, dat Frankrijk, onder voorwendsel der geallieerde een heid, onder buitenlandse overheersing komt te staan. Het is mogelijk dat in technisch militair opzicht bepaalde re gelingen tussen Frankrijk en zijn bond genoten moeten worden getroffen, doch dit dient zodanig te geschieden, dat Frankrijk verantwoordelijk blijft voor zijn eigen landsverdediging". Straf. Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" meldt, dat twee jonge Tsjechen wegens „spionnage voor het Vaticaan" ter dood zijn veroordeeld. Zeven andere beklaagden in dit te Praag gevoerde spionnage-proces, waaronder twee geestelijken en twee kloosterzus ters, zijn tot gevangenisstraffen van veertien jaar tot levenslang veroor deeld. Protest. Het Oost-Duitse persbureau „A. D.N." heeft gemeld, dat de Russische autoriteiten hebben geprotesteerd tegen een beweerde schending van het Oost- Duitse luchtruim door twee Britse straaljagers, die Donderdag boven het gebied van Zwinge, ten Westen van Nordhausen, in Thüringen, op een hoog te van achthonderd meter twaalf tot vijftien kilometer boven Oost-Duits ge bied zouden hebben gevlogen. MAANDAG 16 JUNI Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De haven meid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mas- sa-justitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Killers", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kin derogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne- Robin Hood" en „Het wrekende zwaard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artisten- tragedie", 14 jaar, 7 en 9.15. Minerva: „De blauwe lagune", 14 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 17 JUNI Grote Kerk: „Requiem van Verdi", 8 uur. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering. Haarl. Muziekinstituut, 7.30 uur. Openluchttheater: Zanguitvoering Schoten's Christelijk Ge mengd koor, medewerking verleent Haar lems Politiekapel, 8.30 uur. De Leeuwerik: Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, openbare vergadering, 8 uur. Luxor: Jour- naalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Massajustilie". 2, 7, en 9.15 uur. Lido, Palare en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2