Deugdelijke scheiding tussen bevoegdheden noodzakelijk Intelligentie is het hoogst in Kennemerland en het Gooi Kort en bondig Brieven aan de redactie Dokter H. D. Nanninga gehuldigd Eenvoudige film over de Westerse muziek Amsterdamse Beurs Beverwijk Lisse MAANDAG 16 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT b Eerste Kamer over „Bescherming Bevolking" Voor Oost en West Burgerlijke stand van Haarlem Pia Beek terug Vrij veel aardbeien Vrienden uit illegaliteit telegraferen de prins Kerkelijk Nieuws Scheepvaart Blijkens het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de wetsontwerpen inzake de „bescherming van de bevolking" achten vele leden een duidelijke en sluitende wet telijke regeling volstrekt noodzakelijk, op dat een. deugdelijke scheiding en onder scheiding tussen de competenties worde vastgesteld en daarmede een de rechts zekerheid waarborgende grondslag worde gegeven aan het veelomvattende werk, dat te dezen moet worden verricht. Terecht heeft, volgens deze leden, de regering voorop gesteld, dat het Neder landse volk binnen gemeentelijk kader het instituut van de bescherming der bevolking tot leven zal moeten brengen. Vele andere leden toonden zich verheugd, dat tijdens het gemeen overleg tussen rege ring en Tweede Kamer aan de positie van de burgemeester meer recht was gedaan dan bij de oorspronkelijke opzet het geval was geweest. Dezen waren van mening, dat het rijk de kosten, aan de uitvoering van de voorge stelde maatregelen verbonden, volledig dient te dragen. Zou dit niet geschieden, dan duchten zij daarvan ernstige gevolgen voor de gemeenten. „Aanwijzingen" Sommige leden had het getroffen, dat de regering, hoewel zij in haar toelichting bij de aanhangige wetsontwerpen wederom de aandacht vestigde op de betekenis van de plaatselijke overheid, in feite niet in over eenstemming daarmee heeft gehandeld. Immers, de wetsontwerpen behelzen een hiërarchieke gezagsordening tussen de mi nister van Binnenlandse Zaken en de Com missaris der Koningin enerzijds en de bur gemeester anderzijds. Zelfs worden in de ontworpen regeling „aanwijzingen" geïntroduceerd, waardoor de burgemeester wordt gemaakt tot een Slaet opten trommels. Door de N.V. Forum Filmproductie werd in opdracht van de Stichting voor de Cul turele Samenwerking de. film „Slaet op- ten trommele" vervaardigd. Het is een muziekfilm, die men speciaal bestemd heeft voor inheemse bevolkingsgroepen in In donesië en in de West om een eerste grondslag te verkrijgen voor een contact met de Europese muziek. De opzet van de film is door de regisseur Mannus Franken en de schrijver van het draaiboek Peter Staugaard zeer eenvoudig gehouden. Alles wat zweemt naar gecompliceerdheid is zorgvuldig vermeden. Zeer bondig, maar toch prettig onderhoudend vertellen de leden van het Amsterdams Kamermuziek- Gezelschap (geheel gevormd uit musici van het Concertgebouw-Oorkest) enkele bijzonderheden omtrent de bespelingswij- ze van hun strijk- en blaasinstrumenten, de harp als tokkelinstrument en de pau ken. Zij laten daarbij ter verduidelijking enkele melodieën horen, die geheel in de stijl gehouden zijn van het variatiewerk „Slaet opten trommele" van Marius Flot- huis, waarmede het ensemble de film be sluit. Ook Marius Flothuis hield bij het schrij ven van dit zeer geslaagde, frisse werk, rekening met het doel van de film: op di recte, eenvoudige, glasheldere wijze in woord en klank een voorstelling te geven van Westerse muziek aan al diegenen, die ingesteld zijn op Oosterse of Afrikaans- getinte muziek. Men heeft er bij de toe lichting zelfs van afgezien om aandacht voor het klankkarakter te vragen. Dit zou trouwens- (vanwege het subjectieve ele ment, dat hierbij zou worden opgeroepen) in plaats van een midel tot het leggen van contact, juist een obstakel daarvoor ge worden zijn. De film zal niet alleen bij haar vertoning in Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen van betekenis blijken te zijn, maar ongetwijfeld ook hier van groot nut gaan worden bij de algemeen-muzikale vorming van de jeugd. P. ZWAANSWIJK.. Haarlem, 14 Juni 1952 BEVALLEN van een zoon: 12 Juni: L. LenaartsKoopmans. A. J- van Lienden Lodewijk. J. H. Wolters—Dogger. A. J. Rem- méPrent. M. W. ter Haak—Driessen. A. Krijgsman—De Leeuw. A. C. van der Wijk— Van Kampen. 13 Juni: C- M. Stoop—De Rooij. J. M. OnckVan Tunen. A. DamSas- H. E. Zwart—Van Gend- 14 Juni: M. D. VoetDe Landmeter. M. KlcinhoutVan der Mee. BEVALLEN van een dochter: 10 Juni: A. G. KruijtLoppersum. 11 Juni: S. C. van Ham Van Egmond. 12 Juni: J. M. Visser—Goede- mans. A. J. van Lienden—Lodewijk. jkvr. E. J. L. p. van Löben Seis—Van den Bosch. C. M. A. van der Boon—Besteman. A. J. Spronck Carstens. A. E. Tiggelman—Waterbolk. 13 Juni: O. M. K. van de PeppelDe Best. A. KroezenBlok. GEHUWD: 14 Juni: J. Sterk en N. ten Wolde. D. Latenstein van Voorst en J. E. van Veldhuijsen. OVERLEDEN: 11 Juni: B. J. Bakels, 69 j., Kamperlaan. 12 Juni: J. G. Veldhuis, 1 d-, Diederikstraat. M. Koopmans—Schrama, 71 j., Delftstraat. G. G.. Kramer, 86 j., Zaanenlaan. D. Egmond, 55 j., Kempstraat. K. Glas, 63 j., Gasthuisvest. H. H. Meister, geb. Haarbrink, 56 j., Gasthuisvest. M. L. Haasefeld geb. Ser- faas, 83 j., Heerensingel. 13 Juni: F. H. Kruis, 8 mnd„ Kamperlaan. onzelfstandige uitvoerder van voorschrif ten. De hier aan het woord zijnde leden waren van mening, dat dit in het Neder landse staatsrecht niet thuis hoort en te zeer aan de Duitse bezettingstijd herinnert. Uit de verschillende voorstellen blijkt, naar het gevoelen van deze leden, dat op het departement van Binnenlandse Zaken het ware vertrouwen in het beleid en de bekwaamheid van de plaatselijke autoritei ten ontbreekt. Men verliest daarbij uit het oog, dat de bevolking, zoals in Mei 1940 ge bleken, zich in moeilijke omstandigheden juist geheel verlaat op de locale overheids organen, die toenmaals nagenoeg zonder uitzondering hebben getoond, dat zij het vertrouwen, in hen gesteld, waardig waren. Ettelijke leden waren van oordeel, dat geen enkele maatregel afdoende bescher ming biedt tegen de moderne oorlogvoering en dat derhalve de vraag is gewettigd, of de uitgetrokken bedragen wel aan hun doel zullen beantwoorden. Nochtans achtten zij het onverantwoord, zich daartegen te ver zetten, ook omdat de voorgestelde maat regelen in elk geval zullen bijdragen tot vermindering van het oorlogsgeweld. Zij hadden de indruk, dat ons volk niet gelooft in de mogelijkheid van een doel treffende voorziening ter zake. Dit maakt het huns inziens noodzakelijk, dat ernstige aandacht wordt besteed aan de voorlich ting van de bevolking op dit stuk. Deze leden achtten het een belangrijke verbetering dat de algemene maatregel van bestuur, waarbij de rijksbijdragen aan de gemeenten zullen worden geregeld, bij de wet dient te worden bevestigd. De Staten- Generaal zullen dus te zijner tijd een nadere uitspraak kunnen doen omtrent de vergoedingen. Niettemin achtte men het ge wenst, reeds thans wat meer zekerheid te verkrijgen over de vraag, voor welke onderdelen van de bevolkingsbescherming vergoedingen aan de gemeenten worden toegedacht, hoe groot deze vergoedingen zijn en of hierbij bekening wordt gehouden met de volgende factoren: a. de financiële nood van verschillende gemeenten; b. de in Juli 1951 in uitzicht gestelde vrijwel inte grale vergoeding van de gemeentelijke uit gaven uit hoofde van de bescherming van de bevolking; c. de integrale vergoeding, toegedacht aan de provincies en d. de om standigheid, dat de bescherming van de bevolking een onderdeel is van de lands verdediging, en dat het rijk de uitgaven voor de, met die bescherming op één lijn staande, militaire defensie ten volle draagt. Vernielzucht. Naar aanleiding van het vernielen van schooltuintjes in Haarlem- Noord bij de Jeugdherberg (waar 710 leer lingen van 9 verschillende scholen een tuintje hebben van 15 m2.), is het volgend schrijven gericht aan de „Fijne jongens" van Haarlem-Noord die hem dat geleverd heb ben. „Jonge., jonge, wat hebben we het hem deze keer weer eens geleverd op de school tuintjes hè. Wat hebben we die onrijpe worteltjes er bij bosjes tegelijk uitgetrok ken en overal weer neergegooid. Reuze hoor. Dat we daarenboven nog dwars over al die bedjes met sla, boontjes, bietjes, enz. heen gelopen zijn, mag hem niet hinderen, Want wij steken er zélf toch geen hand voor uit, (alleen om het er weer uit te trekken als het zo ver is). Zorg er echter voor dat je niet in handen valt van de tuinbaas, want, zo goed als hij voor ons geweest is toen we zélf nog een tuintje hadden, door ons bij alles te helpen, (weet je nog wel) zo kwaad is hij nu". Dus opge past!" EEN BEWONER VAN HAARLEM-N. Vandalisme. Vol verbazing en met nog meer verontwaardiging, heb ik het artikel tje van 14/6 '52 in de courant gelezen. Met als opschrift BLOEMEN EN PLANTEN IN HAARLM-N. gestolen. Nu rees bij mij direct de vraag, wie zal dat nu weer gedaan hebben en hoe kunnen we dat bestrijden. Het bestuur van de speeltuinvereniging ontving enige weken geleden een brief van de directeur van Hout en Plantsoenen, waarin een klacht van een der bewoners van de Eksterstraat over het vandalisme van de speeltuinkinderen. Men wees ons er op dat zij verscheidene gewassen vernield hadden. Wij zijn direct gaan kijken, maar konden niets bespeuren. Wij houden desondanks steeds toezicht, en als de tuin uitgaat post er iemand van ons bij de plantsoenen. Het kost ons weinig moeite dit de kinderen te verbieden, maar wanneer de grote mensen uit de bus ko men, steken zij dwars het plantsoen over. Wijzen wij ze daar op, dan krijgen wij een grote mond van: „Waar bemoeit u zich mee", om van verdere beledigingen maar niet te spreken. Een mevrouw kijkt achter het raam en denkt: „Die speeltuinkinderen toch"! Maar mevrouw vergeet dat wij niet mopperen, maar al onze vrije tijd besteden aan de jeugd van de Vogelenbuurt. Onze verer.i- De gemiddelde intelligentie in Nederland blijkt het hoogst te zijn in de duinstreek, het Gooi en Kennemerland. Zij is het laagst in het Westland, de Betuwe, Zuid-Oost Friesland, Zuid-Oost Drente en de Peel. Dit is te lezen in een publicatie van het Demologisch Instituut, een instelling die in 1950 werd opgericht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse Volk, en het Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde. Het Demologisch Instituut houdt zich bezig met het verzamelen en verbreiden van anthropolgische, medische, psycholo gische en sociologische kennis van het Ne derlandse Volk, in het bijzonder zoals, deze kan worden afgeleid uit de resultaten van de keuring voor de militaire dienst. De opgeroepenen voor de militaire dienst, het mannelijke deel der bevolking van 13 jaar, worden physiek en psychologisch ge keurd. Bij het psychologisch onderzoek worden zoveel mogelijk de invloeden van milieu en schoolopleiding buiten beschou wing gelaten om de aangeboren intelligen tie te meten. Voorts wordt de verworven kennis van de candidaten onderzocht op het gebied van de techniek, de wiskunde en de taal. In de publicatie is de intelligentiesprei ding voor 78 zogenaamde economisch- geografische gebieden bepaald en vervol gens onderling en met het landsgemiddelde vergeleken, waarbij zowel uitersten in in telligentie als gemiddelden gedetailleerd De Nederlandse jazz-pianiste Pia Beek, die onlangs een reis naar Amerika heeft gemaakt, zal waarschijnlijk in November opnieuw vertrekken en dan eerst 13 we ken in New York optreden, om daarna de overige 27 weken van het contract door de Verenigde Staten en Canada op tournee gaan. Er staan onder meer televisie-voor stellingen en radio-uitzendingen op het programma. Een maand voor haar aan komst zullen de Amerikaanse radiostations haar platen als introductie dag aan dag voor de microfoon draaien. Tot 1 September zal Pia Beck, die geen noot kan lezen (Willem Andriessen heeft vergeefs gepoogd haar het notenschrift bij te brengen) met haar trio in Scheveningen optreden. 3-3% Nederl. 47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S.# Steel N. Unilever Slotkoers Openings Vrijdag koersen 89 89% 133 133 162% 163 150 150% 299% 300 78 78 154 154 132 132 87% 86 74% 74% 153% 153% 153% 153% 157 157 43% 44 48% 48% 41% 41 80Vis 79% 23e/ta 23% 38% 39 156% 156% zijn onderzocht. Uitgangspunt was een in deling in zes klassen van intelligentie. De eerste klasse oihvat de „hyper-intelligen- ten", dan volgen vier van minder begaaf den. In de zesde klasse treft men de intel ligent zeer zwakken aan. Het Demologisch Instituut verwerkt- be halve .medische en psychologische gegevens ook die van s'ocia'lè aard: het eigen beroep, het beroep van de vader, de grootte van het gezin, de plaats in de kinderrij, het ontvangen onderwijs en de kerkelijke ge zindte. Een onderzoek naar de relaties tus sen deze gegevens en de medische en psy chologische vormt in de komende tijd het programma van het instituut. Ook onderwerpen van medische aard liggen binnen de belangstellingssfeer; met een onderzoek naar de geografische sprei ding van een aantal ziekten is een begin gemaakt. Zaterdag was er een vrij grote aanvoer op de aardbeienveiling. Er waren een 15000 manden die vlot verkocht werden, al ston den de prijzen iets lager genoteerd dan een dag tevoren. Duitsland nam één wagon met Wijker-aardbeien af. De Moulin bracht van 200290 cent per slof op, de doosjes kwamen tot 65 cent per stuk. Madame Lefebre bracht van 115210 cent per slof op. Doosjes met framboos aardbeien kwamen tot 75 cent per stuk, de nieuwe aardbei Chimax ging vlot weg voor 280 cent per slof. ging telt 550 gezinnen, met ongeveer 13 a 1400 kinderen als lid. En helaas er zijn niet genoeg grote men sen, die hun medewerking aan dit grootse werk willen verlenen, zodat wij nog niet in staat zijn om 1400 kinderen totaal onder contröle 'te houden. Dus gr otemensen, helpt ons mee in dit zeer belangrijke werk, en politie geef de grote mensen die door de plantsoenen lopen een bekeuring, zij verdienen het, want zij zijn het die de jeugd het slechte voorbeeld geven. Verder wil ik langs deze weg een beroep doen op de ouders hun kinderen attent te maken op de spreuk van onze speeltuin: „Heb eerbied voor alles, wat leeft en groeit". EEN BESTUURDER VAN DE SPEELTUIN D.V.S. Geen muilkorven, 't Is klaarblijkelijk geen dierenvriend, de abonné, die Zaterdag jl. zo'n venijnig stuk tegen de honden schreef. Hij, of zij, wil maar liefst 'n wet, die alle honden muilkorft. Alsof alle hon den verscheurende dieren zijn! Abonné kent zeker de uitspraak niet van 'n dieren- kenner bij uitstek, de onlangs afgetreden directeur van Artis, de heer Portielje, dat „weinige dieren uit zichzelf vals zijn". En zeker geen honden, tenzij ze door sarren, pijnigen of ophitsen van de mensen zo ge worden zijn. Sluit men alle mensen achter slot én grendel, omdat er ook moordenaars en sadisten onder zijn? Of legt men alle kinderen aan banden, omdat '-mr ook (en niet zo weinig!) bij zijn, de mensen zoveel overlast en schade aandoen en ook niet zelden lichamelijk letsel bezorgen? Lezers, hoort u zó dikwijls, zoals die abonné doet voorkomen, dat de honden „zich te buiten gaan" tegenover de mensen? Men kan gerust aannemen, dat de mensen zich veel meer te buiten gaan tegenover de honden. Leest u de politieberichten in het maandblad van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren geregeld maar eens! Dan zullen u de haren ten berge rijzen. Heus, het ras „Hond", 'n enkele kwade dan uitgezonderd, verdient wel wat beters dan 'n wet tot muilkorving! ABONNé Padvindersband. Als geregelde bezoeker van de opening en de sluiting van de Haar lemse Sportweek heb ik ditmaal met de sluiting de N.P.V. Band Haarlem gemist. Daar deze bij diverse gelegenheden altijd aanwezig is, hoop ik dat de Sportweek 1953 weer als van ouds ook door de Pad vindersband zal worden besloten. Jubileum „Brederode-duin" Op 27 September 1952 herdenkt „Brederode- duin" zijn vijfentwintigjarig bestaan en tevens herdenken dr. S. J. van. Slooten en de zusters Th. Moquette en S. v. d. Zeeuw het feit dat zij 25 jaar aan deze instelling hun krachten gaverff Vele oud-patiëntèn en zeker ook de pa tiënten, die thans nog in dit sanatorium verblijven, zullen niet graag willen dat dit feit ongemerkt zou voorbijgaan. Gaarne roep ik allen op, die iets te ma ken hebben gehad met dit sanatorium, aar, mijn adres schriftelijk adhaesie te willen betuigen om op de hiervoren genoemde belangrijke datum een blijk van waar dering aan bestuur en jubilarissen aan te bieden. J. DE HAAN Dickmanstraat 23, Overveen De leden van tdl van Hoofddorpse verenigingen défileerden voor dokter Nanninga die Zaterdag 35 jaar arts ivas en die dag tevens zijn zilveren huwelijksfeest vierde. Zaterdagmiddag en -avond werd het zil veren ambtsjubileum van dr. H. D. Nan ninga te Hoofddorp gevierd. Het feest werd ingezet met een groot défilé waaraan alle verenigingen waarvan de jubilaris lid is, deelnamen. Een prachtige stoet voorafge gaan door een tamboercorps uit Haarlem en het muziekgezelschap „Excelsior" uit Hoofddorp trok voorbij het huis van dr. Nanninga, die met zijn familie het défilé gadesloeg. Een aantal jeugdige deelnemers bood een prachtige mand met bloemen aan. Des avonds is in hotel „De Landbouw" een receptie gehouden. De voorzitter van het feestcomité de heer P. K. Kistemaker, sprak de jubilaris toe en zeide, dat de jubi laris de harten van de bewoners van Haar lemmermeer veroverd had. Niet alleen als medicus maar ook als mens wordt dr. Nan ninga hogelijk gewaardeerd. Het is dan ook begrijpelijk dat op deze dag de belangstel ling groot is. Op deze avond blijkt dat de patiënten hem niet vergeten. Namens allen bood de spreker een salonameublemeot aan. Burgemeester mr. J. F. Jansonius bracht de dank van het gemeentebestuur over" en herinnerde aan de vele verdiensten van de jubilaris in de gemeente bewezen. Namens het gemeentebestuur overhandigde spreker een voorzittershamer, om de vergaderingen van de gezondheidscommissie te kunnen leiden. Wethouder Bos sprekende namens de ge zondheidscommissie Haarlemmermeer overhandigde een boekwerk. De heer Wil- deboer uit Zwanenburg richtte zich in het bijzonder tot mevrouw Nanninga-Dyse- rinck als. voorzitster van het Ned. Rode Kruis. Zij heeft een prestatie verricht die zijn weerga niet gemakkelijk zal vinden. De bloedtransfusie, de moedermelkcentrale, de R.K. colonnes zijn mede door haar tot stand gebracht. Dr. De Groot, directeur van de volksge zondheidsdienst schetste eveneens de grote verdiensten van de jubilaris. De gouden speld, toegekend aan leden die 25 jaar aan de gymnastiekvereniging Hoofddorp zijn verbonden, werd overhandigd door de heer G. van Driel. Namens de bad- en zwem inrichting overhandigde de heer K. Spar- naaij een taart en een boekwerk. De belangstelling was zo groot, dat velen buiten; moésten wachten alvorens in de gelegenheid.te zijn gelukwensen aan te bie den. Dr. Nanninga bracht ten slotte allen dank die hem en zijn vrouw zoveel hulde hadden gebracht. De zaak-Hommerson Een groot aantal vrienden uit de illegali teit van de gegijzelde journalist A. Hom- merson heeft Zaterdagmiddag een tele gram gezonden aan Prins Bernhard. Het telegram luidt als volgt:' „Bonafide illegale vrienden van Hommerson, vragen eerbie dig de aandacht van Uwe Koninklijke Hoogheid voor de moeilijke situatie waarin de gegijzelde journalist zich nu reeds meer dan vijf weken bevindt. Zouden uw bemid deling op zeer hoge prijs stellen. Brengen in herinnering de dappere houding van de journalist tijdens de bezetting". Het telegram was getekend door: J. M. P. de Bie (Pierre), voormalig provinciaal leider van de K. P. in Noordholland en oud-commandant van de B. S. in gewest 11 Alkmaar. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Emmer Erfscheidenveen (toez.) J. C. de Bruine, cand. te Hengelo. Aangenomen naar Dordrecht, (vac. R. ten Kate) K. H. L. van Selms te Silvolde. Geref. kerken Drietal te Urk, (2 vac.) A. G. Kornet te Castricum, W. Diepersloot te Franeker en H. R. Groenevelt te Andijk. Beroepen te Westeremden, A. Vos, cand. te Voorburg. Aangenomen naar Renkum-Heelsum, J. Brouwer te Middelstum. Oud-Geref. gemeenten Aangenomen naar Schiedam, F. Luitjes, laatstelijk voorganger bij de Chr. Geref. kerk van Klundert. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Janny Cornelia, d. van W. Marehand en J. Bos; Maria Anthonia Adriana d. van W. J. Caspers en M. C. de Beus; Wil helmus Cornelis, z. van W. Ruijgrok en P. C. Hoogland; Maria, d. van P. Roodenburg en M. Roodenhuis. ONDERTROUWD: K. van Kooten en E. C. v. d. Hulst. GETROUWD: H. J. van Leeuwen en H. M. Selhorst; J. H. Onos en J. van Gorssel. Agatha, 12 van Pladju te Saigon. Alphacca, 13 v. New York n. Buenos Aires. Altair, 14 van Pto Alegre te R'dam. Aagtedijk, 13 te Santos,. Abbedijk, 13 van Bremen naar Hamburg. Agamemnon, 13 560 m. W.ZW. Flores. Aibireo, 13 100 m. ZW. Fernando Noronha. Aagtekerk, 14 Cebu verwacht. Aldegonda, 13 van Bangkok naar Pladju. Algenib, 13 v. Santos te San Francisco do Sul. Alblasserdijk, 13 390 m. ZW. Fayal. Amsteldiep, 13 180 m. ZW. Lands End. Amsteivaart, 13 650 m. O.NO. Cp. Race. Antonda, 13 v. Pladju n. Singapore. Averdijk, pass. 13 Vlissir.gen v. Antw. Aagtekerk, 15 v. Cebu n. Singapore. Aardijk, 14 v. New Orleans naar Tampa. Adn.nda, 16 v. Singapore te Bangkok verw. Alderamin, 15 v. Kiel te Norfolk. Aihena, 16 Montevideo verwacht. Alloth, 15 v. Florianapolis n. Montevideo. Almkerk, 16 te Aden. Al ph ard, 14 v. Las Palm as n. Recife. Amslelland, 15 te Santos. Arkeldijk, 15 te Hamburg. Aardijk, 16 te Tampa. Akk rum dijk, 15 v. Australië te Rotterdam. Argos. 15 te R'dam. Alwaki, 13 v. Buenos Aires te New York. Arundo, 16 v. Quebec te Amsterdam. Arnedijk, 14 te Le Havre. Barendreeht, pass. 13 ten N. Madeira. Borneo, 14 v. Tj. Priok te TJ. Pandang verw- Bennekom, 14 te Cristobal. Boskoop. 13 van Buenaventura n. Cristobal. Bagan, 13 v. Singapore naar Bangkok. Bandjermasin,16 v. Tj. Priok te Makassar verw Baud, 14 te Singapore. Blommersdijk, 13 490 m. W. t, Z. Lands End. Bontekoe, 13 v. Menado naar Kwandang. Baarn, 15 te Santiago de Cuba. Billiton, 15 te Durban. Bloemfontein, 15 v. Southampton n. Antw. Bonaire, pass. 15 Ouessant. Boschfontein, 15 te Port Said. Breda, 16 v. Antwerpen te Amsterdam. Britsum, pass. 15 Lends End. Boissevain, 15 v. Rio de Janero n. Kaapstad. Bali, 17 Sport Said verwacht. Cistula, 13 te Port Said. Callisto, 13 van Montreal te R'dam. Cleodora, 13 340 m. Z. Guardofui 15 verw. Coryda, 13 300 m. Bombay. Caitex Perms, pass. 13 Algiers. Ca Hex Utrecht, pass. 13 Kp. Tenez. Caitex Delft, 15 van Sidon naar Rotterdam. Caitex Nederland, 14 v. Sidon te Rotterdam. Caitex The Hague, 15 v. Rotterdam n. Sidon. Celebes, 15 te Port Said. Ceram, 15 in Suezkanaal. Ceronia, 14 v. Manilla te Mirt. Congostroom, 15 te Bordeaux. Coitica, 15 300 rrv. NO. Paramaribo. Daierdijk, pass. 14 Mona eil. Delft, 15 te Molendo. Drente, pass. 15 Gibraltar n. Genua. Donigedijk, pass. 15 Mona Passage n. Antw. Diemei dijk, 13 te Seattle. Eos, 13 v. Lissabon naar Oran. Edam, 13 v. Philadelphia n. Baltimore. Esso Den Haag, 14 v. Aruba te R'dam. Eendracht, 15 v. R'dam te Piraeus verwacht Elmlna ,14 te Takoradi. Esso Amsterdam, 13 320 m. NO. Fayal. Esso Rotterdam, 13 390 m. NW. ten N. Flores. Eemdijk, 15 te Antwerpen. Ena, 15 v. Ceuta te Berre. Engtgano, pass. 15 Findsterre n. Genua. Etrema, 15 v. Stan'low te Rotterdam. Farmsum. 13 580 m. O. Cp. Race. Feiipes, 15 v. Haiphong naar Pladju. Friesland (KLR), 16 te Djeddah. Friesland (SSM), 14 van Safi te Rotterdam. Gorddas, 13 te Amsterdam, Garoet, 13 van Lakecharles n. New Orleans. Gaaslerkerk, 13 75 m. W. Ostia. Gadila, 13 100 m. Z. Cp. Comoorien 20 Singapore verwacht. Gaasterkerk, 16 Port Said verwacht. Heelsum, 15 Le Havre verwacht- Hestia, pass. 13 Azoren. Haulerwijk, 13 230 m. O. ten N. Cp. Race. Hector, pass. 13 Pamtelaria. Helicon, 14 v. Pto Cabello te La Gualra. Hydra, 13 220 m. N.NO. Flores. Helder, 12 v. Santiago de Cuba te Kingston. Hera, 12 v. Cartagena n. Pto Limon. Hersilia, 15 van R'dam te Amsterdam. Indrapoera, 14 van R'dam te Tj. Priok. Japara (KRL), pass. 13 ten N. Flores. Java, pass. 15 Minicoy n. Belawan. Jolt an v. Oldenbarnevelt, 15 v. A'dam te Sydney Kedoe, 13 720 m. O.ZO. Anderhalfgraadskan.. Kota Agoeng, 13 v. Semarang n. Tj. Priok. Kota Géde, pass. 13 Banka. Kieldrecht, 13 van Aden naar Port Said. Kota Baroe, 14 v, Rangoon te Singapore verw. Karsik, 14 v. Mombassa te Singapore. Klipfontein, 15 te East London. Kertosono, 15 van R'dam naar Hamburg. Lutterkerk, pass. 13 Aden n. Djeddah. Liseta, 11 v. Beyrouth te Singapore. Larenberg, 13 dwars Vlieland n. Hamburg. Lombok, 13 180 m. O. Trinidad. Laagkerk, 15 te Madras. Langkoeas, 16 v. Singapore te TJ. Pandang verwacht. Laurenskerk, 15 van Aden naar Damman. Lawak, 16 Colombo verwacht. Leerdam, 15 van Antwerpen naar Halifax. Leopoldskerk, 15 v. Genua naar Port Said. Linaekerk, 14 van Suez naar Aden. Loosdrecht, 14 v. R'dam te Calcutta. Loppersum, pass. 14 Findsterre. Luna, 14 v. Amsterdam te Alexandrië. Lekkerkerk, 15 v. Calcutta te Rotterdam. Malea, pass. 13 Aden. Marken, 12 v. Tj. Priok naar Cheribon. Mlrza, 12 v. Pulubukom te Adelaide. Malvina, 15 v. Miri te Balikpapan verw. Molenkerk, 14 v. Antwerpen te Amsterdam. Minjak, 13 rede Balikpapan tot ca. 20 Juni. Murena, 13 70 m. NO. Bona. Maashaven, pass. 15 Ouessant. Maaskerk, 15 te Takoradi. Maasland, pass. 15 Cp. Blanco n. Montevideo. Macuba, 15 v. Lyness naar R'dam. Madoera, 16 Suez verwacht. Mataram, 16 v. Port Swettenham te Kohsichang Meerkerk, 15 v. Rotterdam te Bombay. Merwede, 16 v. Rotterdam te Jacksonville. Markelo, 15 v. Lalaja te Rotterdam. Nestor. 14 Barbados verwacht Nieuw Amsterdam, 14 v. New York te R'dam. Nigerstroom, 14 geankerd bij Takoradi. Niéuw Holland, 13 v. Penang naar Singapore. Noordwijk, 15 v. Sluiskil te Casablanca. BINNENLAND In de te Leiden gehouden vergadering van het curatorium van de Thorbeckestich- ling is in de plaats van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die bedankt had, tot voorzitter gekozen prof. mr. A. C. Josephus Jitta te 's Gravenhage. De Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden heeft Zondag in haar jaarlijkse algemene vergadering te Den Haag een nieuwe grootmeester gekozen, ir. C. M. R. Davidson. De aftredende groot meester, mr. dr. L. J. J. Caron, die de orde sedert 1945- heeft geleid, werd wegens zijn grote verdiensten voor de wederopbouw der orde benoemd tot erelid van het hoofd bestuur, de hoogste onderscheiding, die de orde kent. Het bestuur van de raad van leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs heeft telegrafisch de aandacht van de raad van ministers gevestigd op het feit, dat het overleg aangaande de salariëring der leraren sedert 9 November 1951 stagneert. „Het niet opnieuw bijeenkomen van de re geringsdelegatie met de vertegenwoordigers der lerarenorganisaties dreigt het vertrou wen der betrokken docenten in de bedoelin gen der regering dusdanig te ondermijnen, dat een tweede vergadering nog voor de vacantie dringend noodzakelijk is", zo wordt in het telegram gezegd. Op 31 October wordt in Mexico-City een tentoonstelling geopend van Neder landse industriële en agrirische producten. De opening zal geschieden door Prins Bernhard. In Mijdrecht heeft de burgemeester voor de klas gestaan. Hij heeft op verzoek der schoolhoofden en met toestemming van de inspecteur van het lager onderwijs, in enige lagere scholen voor de leerlingen der hoog ste klassen lessen gegeven over de organi satie van het staats-, provinciaal- en ge meentebestuur. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester der gemeente Kockengen (Utrecht) jhr. mr. W. G. van der Wijck (C. H.l, die tot 1 Juli 1948 burgemeester was van Waardenburg (Gelderland). HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te .Am sterdam zijn geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde de heren M. E. Sluyter en J. E. Tielens, beiden te Bloemendaal. De „dames-contactkring" van de Stich ting 19401945, een besloten vereniging van vrouwen wier echtgenoten het slachtoffer werden van het verzet en waarvan mevrouw H. P. M. BreukelaarVerburg presidente is, houdt Dinsdag 17 en Woensdag 18 Juni een bazar in het verenigingsgebouw aan de Zocherstraat 2 te Haarlem. De opbrengst is bestemd voor de kas van de contactkring, waaruit onder meer de kosten zullen worden betaald van een voor de kinderen der geval len verzetsstrijders te houden vacantiedag. Bij de generale repetitie, die Zaterdag middag door het Nationaal Danstheater van Joego-Slavië in het Bloemendaals Openlucht theater wordt gehouden, zullen daar onder leiding van James Fasset opnamen worden gemaakt voor de Amerikaanse televisie. De N.C.R.V. zal een radioreportage verzorgen over het openluchttheater in het algemeen en van het danstheater in het bijzonder. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag 20 Juni geen spreekuur houden. Aan het Triniteitslyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen der af deling gymnasium A: L. Hermans en H. van der Laan te Haarlem; S. Brüggemann en R. Stuyt te Heemstede; R. Buve te Den Haag; J. van den Heuvel te Overveen; L. van Maris te Bennebroek: G. Swildens te Zandvoorden J. Tonino te Santpoort. Met 3 candidaten wordt het examen voortgezet. Aan de Da Cost a-kweekschool te Bloe mendaal zijn geslaagd voor het onderwijzers examen A. A. Baanstra en C. Schadee te Haarlem: A. A. J. de Goey te Velsen; W. van der Kruk te Delft; C. Bunt te Lisse en A. Lanting te Hillegom. Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium A: J. J. Heems kerk; voor het diploma B: F. J. Backer, F. J. de Bruin, P. Leeflang, P. Mug, A. J. Thürkow en de dames J. de Savornin Loh- man en H. S. Teuben. Aan de rijkskweekschool te Haarlem zijn voor het eindexamen geslaagd Th. van der Zee en F. van Beussekom te Haarlem, H Vleming te Amsterdam, W. Geurtsen té Heemstede en A. den Heijer te IJmuiden. Voor het examen Nuttige Handwerken zijn geslaagd de dames: C. Th. van Belle, S. Ha ring, J. Pieterson en R. Loven allen te Haar lem en A. A. van Zutphen te Heemstede. Noordam, 15 v. New York te Rotterdam. Oranjestad, pass. 13 Wight naar Madeira. Overijsel, pass. 13 Terceira n. Beroutn. Oranje, pass. 15 Gibraltar n. Southampton. Ootmarsum, 14 v. Houston te Rotterdam. Prins Willem II,, 13 te Hamburg. Prins Fred. Willem, 14 v. Detroit n. Hamilton Prins Joh. W. Friso, 13 v. Montreal te R'dam. Prins Maurits. 10 v. Toronto n. Montreal. Parkhaven, 13 290 m. Z.ZO. Dakar. Pianelus, 14 te Soerabaja. Polydorus, 13 400 m. Z.ZO. Cp. Race. Prins Willem v. Oranje, 13 750 m. W. ten N. Scilly's. Papendrecht, pass. 13 Perim Rode Zee. Poelau Laut, pass. 15 Sabang naar Djeddah. Poseidon, 15 te Cabello. Prins Willem V, 15 v. R'dam te Londen. Prins Willem III, 16 e Antwerpen. Roebiah, 13 v. New York n. Charleston. Reyniersz, 13 v. Makassar naar Dongala. Riouw, 13 aank. Pier te Damman. Rotula. 13 410 m. N. Flores. Radja, 15 v. Sungeigerong n. Soerabaja. Rempang, 15 te Tj. Priok. Ridderkerk, 14 v. Durban n. Lorenzo Marques. Rijndam, 15 v. Southampton n. Halifax. Slamat, 13 v. Singapore n. Port Swettenham. Salatiga, 13 150 m. W.ZW. Cp. Comorien. Saparoea, 13 65 m. ZW. Napels n. Genua. Slolerdijk, pass. 13 Malta. Soestdijk, 13 500 m. W.ZW. Minicoy. Stad Leiden, 13 250 m. W. Valentia Ierl. Stanvac Djirak, 13 v. Palembang n. Bangkok. Straat Soenda, 13 660 m. NO. Tristan da Cunha Samarinda, 15 v. Calcutta naar Penang. Soherpendreoht, 15 v. Rio Grande do Sul naar Paranagua. Sehiedijk, 15 v. New Orleans naar Havana. Sliedrecht, pass. 15 Gibraltar. Sloterdijk, 16 te Alexandrië. Stad Arnhem, pass. 15 Ouessant. Straat Makassar, 14 v. Durban n. East London Schie, 16 te Pbilippeville. Schiedam, 16 Havana verwacht. Singkep, 16 van Port Said. Stad Maastricht, 14 v. Casablanca te Vlaar- dingen. Sommelsdijk, 14 v. Houston te Galveston. Stad Breda, 15 v. Bmden te New Orleans. Stad Dordrecht, pass. 16 Flnisterre. Stad Haarlem, pass. 16 5 u. Holtenau. Stad Schiedam, 15 v. Narvik te Vlaarüingen. Tegelberg. 13 van Sagay n. Singapore. Tominl, 14 v. Soerabaja te Kidjang. Themisto, pass. 13 Cp. Race. Tero, 13 19 u. v. R'dam te Montevideo. Tjibantjet. 14 v. Sunderland n. Antwerpen. Talisse, 14 v. Cheribon te Semarang. Tankhaven I 13 v. Sungeigerong te Saigon verwacht. Taria, 13 v. Pladju naar Singapore. Tabian, pass. 14 Miami. Teiresias, pass. 14 Malta. Ternate, 15 v. Bitung naar Tj. Priok. Teucer, 14 v. Birkenhead naar Port Said- Tjitjalengka, 14 v. Mauritius n. Penang. Tongkol, 14 Aden teruggekeerd. Utrecht, 13 v. Singapore n. lloilo. Veendam, 13 van New York naar R'dam via Southampton. Van Outhoom, 13 In Straat Banka. Wieldrecht, pass. 12 ten O. Billiton. Waal, 13 v. Famagusta n. Tel Aviv. Win sum, 13 bij Dover. Westerdam, 16 van R'dam te New York. Willemstad. 15 v. Gr.ada n. Trinidad. Woensdrecht, 15 v. Berre te Mena el Ahmadl. Waterman, 19 v. New York aan de Hoek van Holland verwacht. W°stland, 16 v. Buenos Aires te A'dam verw. Willem Ruvs, 16 9.30 u. v. Colombo n Belawan Zeeland (KRL), pass. 13 Minicoy n. Belawan. Zuiderkruis. 13 te Suez. Zeeland (SSM), 16 v. Hamburg te Huil verw.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3