„Catalina schond Russische territoriale wateren Regering zal aan Ambonezen géén militaire status geven Weerbericht Haarlems Dagblad Hommerson niet in vrijheid Syngman Rhee krijgt dictator - allures Chinese winkelier schoot op echtpaar Voor deel van hen wordt „Burger- Bewakingsdienst" opgericht Het woord is aan Gaullistische rebellen steunen Pinay Gemeente overschreed bouwvoorschriften Onvast weer Amerikaanse auto-industrie in voorraad-moeilijkheden Parlementsleden worden in het geheim berecht Oost-Duitse partijen ijveren voor herbewapening Protest uit Moskou: Schuman-landen zijn het nog niet eens Ana Pauker aan de kaak gesteld Moord in Zaandam Nog geen overeenstemming onder Grote Drie West-Duitsland biedt de Joden drie milliard Nieuwe methoden voor massa-vernietiging Gedreven door de nood Burgemeester van Vriezenveen voor de rechter 66e JAARGANG No 288 Voor Advertenties: Beverwijkse Boekhandel, Breestraat 27, Beverwijk. Tel. 3690 (K 2510). Haarlem: Grote Houtstr. 93, Directie, Hoofd redactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 18 JUNI 1952 Kennemer Courant KENNEMER EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 141 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behopZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Deze foto, die gemaakt werd door een lid van de bemanning van het Duitse 'schip Munsterlandloont de Zweedse Catalina-vliegboot (op achtergrond) nadat zij door Russische Mig's beschoten was, op de golven. Op de voorgrond leden van de beman ning van het vliegtuig, die zich met een rubbervlot konden redden. De „Munsterland" nam de inzittenden van het vliegtuig van wie twee schotwonden hadden aan boord. (ANP-Telefoto). Hedenmorgen heeft de officier van justi tie bij de Amsterdamse rechtbank na een nieuwe koi"te behandeling van de zaak Hommerson ontslag van deze Zaanse journalist gevraagd uit de gijzeling. De rechtbank heeft op dit verzoek af wijzend. beschikt en beslist dat de journa list Hommerson niet uit de gijzeling wordt ontslagen. De Curagaose Journalistenvereniging heeft een telegram aan de journalist Hom merson gezonden, waarin zij hem hulde brengt. De vereniging zond voorts bloemen aan mevrouw Hommerson. DETROIT (A.F.P.). De autofabrieken in de Verenigde Staten zullen in de loop van de volgende week waarschijnlijk be ginnen de productie te staken, wanneer de staking in de staalindustrie dan nog niet zal zijn beëindigd. General Motors heeft bekend gemaakt, dat zij de volgende week een begin zal maken met de sluiting van de Chevroletfabrieken, daar de voorrraden van bepaalde staalproducten zijn uitgeput. Chrysler zal de volgende week de pro ductie van militaire vrachtwagens moeten staken, waardoor 4.500 arbeiders zonder werk zullen komen. Zoals bekend hebben de Ford-fabrieken reeds bekend gemaakt, dat zij over 2 weken de productie zullen moeten staken, wanneer de staalstaking aanhoudt. De plaats waar beide vliegtuigen beschoten werden. POES AN (Reuter.) Een woordvoerder der Zuid-Koreaanse regering heeft Woens dag te Poesan medegedeeld, dat de elf op last van president Syngman Rhee gearres teerde Zuid-Koreaanse afgevaardigden, die worden beschuldigd van samenzwering met de communisten, met het doel een staatsgreep te plegen, Donderdag voor een Zuid-Koreaans militair gerechtshof terecht zullen staan. Hij voegde hieraan toe dat de zitting van het gerechtshof niet open baar zou zijn. Dc woordvoerder deelde niet mede waar het hof zitting zou houden. De eerste secretaris van de commissie van de U.N.O. voor Korea, Georges Ma- hieu, heeft later verklaard, dat vertegen woordigers van de commissie elke berech ting voor een krijgsraad van Zuid-Ko- ïeaanse parlementsleden zullen bijwonen, ongeacht of zij daartoe al dan niet zouden worden uitgenodigd. Mahieu zeide ook nog, dat de commissie kortgeleden door president Rhee is verze kerd, dat eventuele berechtingen in het openbaar zouden worden gehouden. De leiding der Zuid-Koreaanse nationale politie heeft medegedeeld, dat een profes sor en twintig studenten van de nationale universiteit te Seoel zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van medeplichtigheid aan een samenzwering om de Zuid-Koreaanse regering omver te werpen. Honderden studenten hebben Dinsdag avond een resolutie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over „de autocratische handelwijze der Zuid-Ko reaanse regering". In de resolutie wordt voorts opheffing van de Staat van beleg en vrijlating van arrestanten geëist. BERLIJN (Reuter). Het „Democra tische blok'' van Oost-Duitse partijen heeft in een Dinsdag gepubliceerde resolutie zich uitgesproken voor de oprichting van Oost- Duitse strijdkrachten als antwoord op her bewapening van West-Duitsland. „Een ieder, die niet bereid is de vrede te beschermen met een wapen in de hand, moedigt de aggressor aan en brengt de vrede in gevaar", zo heet het in genoemde resolutie, waarin verder gezegd wordt, dat, indien alle vredelievende volken in Oost en West zich verenigen, de ratificatie van de conventie van Bonn kan worden voox*- komen en de West-Duitse regering ten val kan worden gebracht. Op deze manier zou de weg worden geëffend voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, gevolgd door een Duits vredesverdrag, de eenwording van Duitsland en het terug trekken van de bezettingstroepen, aldus de resolutie van het „democratische blok". In Oost-Duitse'bladen zijn artikelen ver schenen van de hand van voormalige offi cieren van het Duitse leger, waarin deze zich uitspreken voor de oprichting van een Oost-Duits leger. Volgens vluchtelingen, die uit Oost- Duitsland te Berlijn zijn aangekomen, neemt het verzet van pacifisten tegen deze actie in Oost-Duitsland toe. Zo zouden sommige ouders en jongeren, die zich tegen de vooi-gestelde defensie-eenheden hadden uitgesproken, in Dresden zijn gearresteei'd. Volgens een belicht worden leden van de FDJ (oi-ganisatie der viije Duitse jeugd), die zich niet vrijwillig voor de gewapende dienst opgeven, oneervol uit de organisatie gestoten. Vooiis wordt gemeld, dat de Oost-Duitse communistische partij besloten heeft iedere weerstand tegen de vorming dezer strijd krachten onder haar functionarissen als „openlijk verraad" te beschouwen. (Reuter) Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, Dinsdagavond de Zweedse ambassadeur in Moskou een protest heeft overhandigd tegen een „schending van de Russische territoriale wateren door een Zweeds militair vliegtuig op 16 Juni". In de nota wordt gezegd, dat een Zweeds militair vliegtuig in de ochtend van de 16de Juni de grens van de Sovjet-Unie in de buurt van Kaap Risna op het eiland Khi- oema heeft geschonden. Het Zweedse vlieg tuig, aldus de nota, bleef boven Russisch gebied- vliegen. Het kreeg opdracht van twee Russische jagers om hen te volgen en op een vliegveld te landen. Het Zweedse vliegtuig, aldus de nota, weigerde aan" de opdracht gehoor te geven en opende het vuur op een van de Sovjet-toestellen. Na dat een Russisch vliegtuig het vuur beant woord had, stortte het Zweedse vliegtuig in zee. Zweden heeft aan de Sovjet-Unie excuus aangeboden voor het feit, dat een Catalina- vliegtuig, dat op zoek was naar een ver miste Zweedse Dakota, vorige week Vrij dag (13 Juni) boven Sovjet-Russisch ge bied heeft gevlogen drie dagen voordat een andere Catalina, die ook naar de Da kota zocht, door Russische jagers boven de Oostzee werd neergeschoten. De Catalina die Russisch gebied geschon den' heeft, heeft vijf minuten boven het eiland Dagoe gevlogen en keerde naar in ternationaal zeegebied terug, nadat de be stuurder zijn vergissing bemerkt had. zo heeft de bemanning gisteren bij het onder zoek verklaai-d. De Catalina was niet be wapend. Het excuus geldt niet voor de Ca talina, die op 16 Juni door de Russen werd neergeschoten. Onderhoud Dinsdagavond is in een communiqué van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de Russische am bassadeur op eigen verzoek een onderhoud heeft gehad met de Zweedse eerste mi nister. De ambassadeur gaf te kennen, dat hij in verbinding gesteld wenste te worden met de bemanning van een Russische trei- ler. die enige tijd geleden een haven van Gottland binnenliep. Bij het onderhoud is niet gesproken over de beschieting van de Catalina en evenmin over Russische spion- nage in Zweden, aldus het communiqué. Zweden heeft gisteren zijn vliegtuigen boven de Oostzee, waar vissers melding hebben gemaakt van grootscheepse Russi sche vloot- en luchtmanoeuvres, wegge houden. Premier Erlander houdt Koning Gustaaf Adolf telefonisch op de hoogte van de situ atie. Verwacht wordt, dat de Koning een officieel bezoek aan de Noordelijke gebie den van Zweden zal voltooien, doch naar Stockholm zal terugkeren ingeval een crisis in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Zweden mocht ontstaan. Volgens een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft de PARIJS (Reuter). De minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg zullen in de laatste week van Juni te Pai-ijs bijeenkomen om hangende kwesties met betrekking tot de Europese steenkool- en staalgemeenschap te regelen. Deskundigen van de zes landen, die de vox-ige week in Den Haag bijeen geweest zijn, zijn er niet in geslaagd tot een oplos sing te komen voor twee van de belang rijkste kwesties: waar de bui*eaux van het gezagsorgaan zullen worden gevestigd en welke de officiële talen zullen zijn. De Fransen willen de bui-eaux in Parijs heb ben, daar zulks een nauwere samenwei'- king met de andex-e Europese en Atlanti sche organisaties zou vergemakkelijken. De Duitsers hadden hier bezwaar tegen, omdat het Duitse publiek de indruk zou kunnen krijgen, dat Frankrijk de overheer sende mogendheid zou zijn. De Italianen stelden Turijn voor, terwijl België, ge- steurid door Nedexdand en Luxemburg, de voox-keur gaf aan Luik. Russische ambassade Maandagavond her haaldelijk geprotesteerd tegen de beto gingen buiten haar gebouw. Drie mannen zijn door de politie in bewaring gesteld wegens het gooien met stenen naar de Rus sische ambassade waardoor een- ruit ver brijzeld werd. WENEN (United Press) De Roemeense federatie van vakbonden heeft minister van buitenlandse zaken Ana Pauker aan de kaak gesteld als eeix „contra-revolu tionaire klasse-vijandin" en een „vijandin van de arbeidersklasse", aldus radio-Boe- karest. Vei-klaard werd dat de critiek op me vrouw Pauker vervat was in een resolutie die door het centrale comité der federatie is aangenomen. In de x-esolutie werd verklaard, dat Pau ker, Luca en Georgescu ontdekt zijn door de waakzaamheid van de Roemeense com munistische partij, als vijanden van de ar beidersklasse en vijanden van de opbzouw van het socialisme. Op 27 Mei werden Luca en Georgescu uit de regeióng, het Politburo en andere hoige partijfuncties gezet. Mevrouw Pau ker werd uit het Politburo en het partijse cretariaat gezet na sommige van haar fou ten bekend te hebben, doch zij behield haar portefeuille en zetel in het Orgburo. De ongeveer 35-jarige steenkolenhande laar Jaap Kok uit Koog aan de Zaan is gisteravond om kwart voor twaalf doodge schoten door de 43-jarige Zaandamse textielhandelaar Y. J. C., Chinees van ge boorte, in de A. F. de Savornin Lohman- straat. Zijn echtgenote, mevrouw KokDe Graaf, kreeg een schampschot in de boven arm. Zij is in het gemeenteziekenhuis te Zaandam opgenomen. De aanslag is gepleegd voor de winkel van de Chinees, nadat het echtpaar Kok zijn echtgenote had thuisgebracht van een ge zamenlijk bioscoopbezoek. De Chinees, die in de deuropening stond, heeft de familie Kok een verwijt gemaakt. Toen de heer en mevrouw Kok wilden vertrekken, loste hij twee schoten, waarvan één de heer Kok dodelijk trof. C. vluchtte na zijn daad naar het Boom gaardpad, waar hij de fabrieksarbeider Vleeshakker een groot bedrag bood voor een nacht onderdak. V. ging daar niet op in. Na een kleine omzwerving keerde C. naar zijn woning terug waar hij werd in gerekend. Met behulp van speurhonden is enige tijd gezocht naar de revolver, die C. naar zijn zeggen over de schutting van een speeltuin heeft geworpen. De Chinees Y. J. C., die in Tchekiang ge boren is, heeft twee schoten uit een 6,35 mm. automatisch pistool gelost, toen de fa milie Kok zijn vrouw thuisbracht. Het motief tot deze daad was volgens de politie vermoedelijk jalouzie. Hij was vermoede lijk in de loop van de avond in een opge wonden stemming geraakt over het lange uitblijven van zijn vrouw. De politie heeft de revolver later op het duivenplat achter zijn woning aan de A. F. de Savornin Lohmanstraat gevonden. Het slachtoffer was vader van een kind. De Chinees woont reeds tien jaar in ons land, maar is niet genatux-aliseerd. Prins P»ernhard is in zoverre hersteld, dat hij het bezoek van de Koningin aan Alkmaar en West-Friesland op 20 Juni ge deeltelijk zal kunnen meemaken. Na het be zoek aan Alkmaar zal de Prins zich per auto naar Hoorn begeven, waar het koninklijk jacht „Piet Hein" gemeerd ligt. De Prins zal het programma in Hoorn weer volgen. De bezoeken van de Prins aan het Dijkgat in de Wieringermeer en aan Sijbekarspcl komen te vervallen. Op vragen van het Tweede Kamerlid, dr. Bruins Slot, over de voornemens der regering met betrekking tot de in de woon oorden in Nederland verblijvende Ambone zen, hebben de ministei-s van Oorlog en van Binnenlandse Zaken geantwoord, dat de regering voornemens was de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep ook indien deze voor de regering ongunstig zou luiden loyaal uit te voeren. Ingevolge afspx-aak met de raadsman der Ambonese oud K.N.I.L.-militairen zou de uitspraak in de zaak Saptenno beschouwd worden ook te gelden ten aanzien van de Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen, die in gelijke om standigheden verkeerden. Indien de Cen trale Raad van Beroep de uitspraak door de ambtenarenrechter in eerste aanleg ge daan, waarbij de beëdiging der tijdelijke dienstverrichting van Saptenno nietig werd verklaard, zou hebben bevestigd, zou dit tot gevolg hebben gehad, dat Saptenno en de oud-K.N.I.L.-militairen, op wie deze uitspraak tevens van toepassing was, ook na de dag van aankomst in Nedexdand on afgebroken in militaire dienst zouden zijn gebleven. Op 4 Maart 1952 was een administratie- ve procedure voorbereid, volgens welke onderzocht zou worden, welke Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen onder de werking van de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep zouden vallen. Zij, die onder de uit spraak vielen en op de militaire status prijs stelden, zouden voor het militair beroep worden herschoold. Het plan bestond, na selectie een gedeelte van hen bij het bewa kingscorps Koninklijke Landmacht te plaatsen. Voor de anderen was in de mili taire dienst geen geschikt emplooi aanwe zig. Getracht zou worden hen te bewegen, vrijwillig scholingscursussen voor burger- beroepen te volgen. „.lijdelijk verblijf" De ministers zijn van mening, dat voort durend in het oog moet worden gehouden, dat het verblijf in Nederland van deze Am bonese oud-K.N.I.L.-militairen van tijde lijke aax-d moet worden geacht. Ook bij het aanbieden van een bij hun aanleg, oplei ding en ambities passende wei'kkring dient dit in aanmerking te worden genomen, hetgeen met zich meebrengt, dat aan een opleiding voor een burgerberoep de voor keur moet worden gegeven. Tegen het plaatsen van deze personen in de vx-edes- diensten der Koninklijke Landmacht be staan ernstige bezwaren. Voor de meesten hunner zou in de K. L. geen geregeld werk in ">:litair verband kunnen worden gevon den, hetgeen enerzijds ernstige gevolgen voor betrokkenen en voor de kxüjgstucht met zich mede zou brengen en anderzijds een nodeloze belasting zou betekenen van het militair apparaat. De regering is dan ook niet bereid, de bedoelde personen een militaire status te geven. Om tegemoet te komen aan dc wen selijkheid. om diegenen onder de Ambone zen, die niet in aanmerking wensen te ko men voor opleiding tot een burgerberoep, passende arbeid te verschaffen, is zij be reid een belangrijk aantal Ahbonezen on der te brengen in een van overheidswege voor dit doel tijdelijk op te richten Burger- Bewakingsdienst. Pascal: Men behandelt ons gelijk wij be handeld willen worden: wij haten de waarheid en men verbergt haar ons; wij willen gevleid zijn en men vleit ons; wij worden gaarne bedrogen en men bedriegt ons. In deze dienst kan een aantal der be trokkenen ook met de bewaking van be paalde objecten belast worden. Maatrege len tot voorbereiding hiervan zijn ter hand genomen. Mogelijkheden In aansluiting op dit ministerieel ant woord in de Kamer heeft de leider van de Ambonese woonoorden in ons land, de ge- neraal-majoor P. Scholten aan de leiders van de woonoorden der Ambonezen mede gedeeld, dat overwogen is op welke wijze kan worden tegemoet gekomen aan de wenselijkheid om voor Ambonezen gedu rende het verblijf in Nedexdand passend werk te vinden. Teneinde de mannelijke bewoners der Ambonese woonoorden hiertoe in de ge legenheid te stellen, zijn de volgende mo gelijkheden geopend: Er zal een Bux'ger- Bewakingskorps worden opgericht van ten hoogste 2000 man, dat belast zal worden met bewakingsdiensten in Nederland. De Ambonezen, die een vakopleiding hebben voltooid, zullen in kampbedrijven en werk plaatsen werkzaam worden gesteld, bij voorbeeld als timmerman, kleei-maker, schoenmaker of in bedrijven voor de me taalbewerking. Het ligt in de bedoeling, dat aan de reeds bestaande cursussen uit breiding wordt gegeven. In totaal zullen door de hier genoemde mogelijkheden 1500 man emplooi kunnen vinden. In de interne kampdiensten, zoals keukendienst, en administratie, kunnen daarvoor in aan merking komende krachten op arbeidsover eenkomst worden aangesteld. LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat de V.S., Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen de Rus sische regering uit te nodigen tot een con ferentie over de instelling van een neutrale commissie, die een onderzoek zou moeten instellen naar de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De woordvoerder verklaarde dit naar aanleiding van een bexricht uit Parijs, waar men had verklaax'd, dat de V.S. aanbe velingen van Britse en Franse zijde inzake een viei--mogendhedenconferentie op am bassadeursniveau hadden aanvaai'd. De be sprekingen over het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota inzake Duits land worden te Parijs en Washington voortgezet, aldus de woordvoerder, die overigens weigerde te zeggen, of er onder de drie Westelijke mogendheden verschil van mening bestaat omtrent het tijdstip van een uitnodiging aan de Sovjet-Unie voor het houden van een vier-mogend- hedenconferentie. EXPLOSIE IN BELGISCHE MIJN In een mijn bij Charleroi heeft zich een explosie voorgedaan, waardoor tien rrxijn- werkers van de buitenwereld werden af gesneden. Vier van hen konden wox-den bevrijd. De lijken van drie slachtoffers zijn geborgen. De drie anderen worden nog vermist. Morgen zal het Studentensanatorium in Laren officieel in gebruik worden gesteld waarbij twee beelden onthuld zullen worden, een borstbeeld van de Koninginr dat in dc aula geplaatst zal worden en een beeldje van Prinses Marijke (hoogte 1.30 meter) dat in de Marijke-afdeling komt te staan. Hier is mevrouw Lidi Buma-van Mourik Broekman, de vervaardigster van beide beeldjes, in haar atelier te Weesp aan het werk met het klei-model van het borstbeeld van de Koningin. BONN (DPA) De West-Duitse Bonds republiek wil Israel en de Joodse wereld organisatie goederen ter waarde van 3.000 millioqn mark (ruim 2.500 millioen gul den) aanbieden als schadevergoeding voor de misdaden van de nazi's tegen de Joden. Het kabinet verklaarde zich gisteren met dit plan accoord. De West-Duitse delega tie bij de besprekingen te Den Haag zal dit aanbod aan de vertegenwoordigers van Israel en de Joodse wereldorganisatie overbrengen. wanneer de conferentie wordt hervat. De Bondsregei'ing zal voorstellen de le- veranties over twaalf jaar te verdelen, en wel op de volgende wijze: twee zendingen elk ter waarde van 200 millioen mark (ruim 170 millioen gulden) vóór 31 Maart 1954 en van dat jaar af tien jaarlijkse le veranties ter waarde van 250 millioen mark (meer dan 200 millioen gulden). Het resterende bedrag (100 millioen mark of ruim 83 millioen gulden) hoopt de Bonds regering te dekken door een buitenlandse lening of door geld „uit andere bronnen". LOS ANGELES (Reuter) De Ameri kaanse deskundige op het gebied der atoomkracht, R. D. Zenther, die mee heeft gewerkt aan de atoombomproeven op het atol Bikini, heeft Maandag op een te Los Angeles gehouden bijeenkomst van de „American Chemical Society" meegedeeld, dat natuurkundigen twee nieuwe metho den hebben gevonden om in oorlogstijd ge bruik te maken van de atoomkracht, na melijk een „besmettingsbom" en het in de lucht verspreiden van radio-actieve deel tjes. Volgens Zenther zou het uitwerpen door zweefvliegtuigen van bepaalde, door de atoomkracht ontwikkelde bijproducten ge vaarlijker voor bewoners van een stad zijn dan de ontploffing van een atoombom zelf. „Toepassing van de twee genoemde me thoden voor het gebnxik van de atoom kracht in ooxdogstijd zou het nodig kunnen maken een stad geheel te ontruimen! Te vens zou een bepaald gebied hierdoor voor jaren onbewoonbaar kunnen worden ge maakt", verklaarde hij. PARIJS (Reuter) Het veertigtal Gaul listische „rebellen" onder leiding van de afgevaardigde Barrachin heeft premier Pinay in een brief verzekerd tevreden te zijn met de uiteenzetting, die hij de vorige week tegenover een Gaullistische delegatie over zijn buitenlandse politiek heeft ge geven. In politieke kringen, aldus Reuters diplo matieke correspondent, ziet men hierin een garantie, dat de „rebellen" de premier in iedere critieke fase zullen steunen, totdat het parlement op reces gaat. De streef datum hiervoor is' 14 Juli. Hiermede zou de regeringspositie deze zomer nog ver zekerd zijn. Inmiddels is men niet van mening, dat de geschillen in de. Gaullistische gelederen over de parlementaire tactiek tot een openlijke scheuring van de parlements- fx-actie zullen leiden. In Vriezenveen is een aantal houten wo ningen zonder rijksgoedkeuring gebouwd. Het gemeentebestuur liet dit toe en ver strekte in de meeste gevallen een bouwver gunning, hoewel dit in strijd was met de voorschriften. De burgemeester van Vrie zenveen had zich gisteren met de bouwers van de woningen voor de Almelose recht bank te verantwoorden. De burgemeester, H. W. K. ridder Huys- sen van Kattendijke, die optrad voor de ge meente Vriezenveen, bekende dit alles volmondig, maar ontkende, opzettelijk de wettelijke voorschriften dienaangaande te hebben overschreden. Hij vestigde de aan dacht op de grote woningellende in zijn ge meente, waar meer dan 110 crepcergevallen zijn. Herhaaldelijk had hij zich hierover verstaan met de regering, naar hij opmerk te, maar er kwam geen antwoord. „Wij konden het ten langen leste niet meer ver antwoorden en meenden dat uit een oog punt van Christelijke beschaving en vooral ook om de opgroeiende jeugd tegen gx'ote morele gevaren te beschermen, de bouw van houten woningen niet langer achter wege mocht blijven." De officier van jus titie kon zich de moeilijkheden voorstellen, maar zeide, dat de voorschriften gehand haafd dienen ie worden. Rekening houden de met de moeilijke situatie eiste hij twee maal 250 gulden boete, die uit de gemeente kas moeten worden betaald. Tegen de bouwers en opdrachtgevers van de houten woningen werden boetes geëist variërend van 30 tot 100 gulden. De vex-dediger meende, dat er geen ver volging op gx-ond van „uitlokking" kan worden ingesteld. De strafbare feiten .zou den volgens hem ook begaan zijn indien B. en W. geen toestemming tot de bouw had den gegeven. De officier merkte tenslotte in zijn repliek nog op, dat wanneer de bouw van houten woningne blijft voox-tgaan er naar zijn mening langzamerhand een conglomeraat van a-socialen zal ontstaan, tot morele schade van de samenleving. Men dient een dergelijke gang van zaken te verhoeden en daar is in dit geval geen sprake van ge weest. Het weer in ons land kenmerkt zich sedert het einde van de vorige week wel door grote en snelle veranderingen. Vrij dag kon men nog van een zonnige zomerse dag genieten maar Zaterdag drong koudere lucht ons land binnen en Zondag kwamen de temperaturen op vele plaatsen niet ho ger dan 12 graden, dus ongeveer 14 graden lager dan op Vrijdag, zo deelt het K.N.M.I. mede. Bovendien veroorzaakte een kleine storing een laaghangend wolkendek, waaruit bijna de gehele dag regen of motregen viel. Deze storing tx-ok vervólgens snel naar Finland weg, zodat het weer Maandag reeds aan merkelijk verbeterde. Boven Duitsland en Polen ontwikkelde zich een gebied van hoge luchtdruk, waardoor boven West-Europa een Zuidelijke lucht stroming ontstond, die warme lucht uit Frankrijk naar het Noorden voerde. Hier door konden de temperaturen gisteren in het Zuiden van het land weer tot bijna 25 graden oplopen. Echter ook deze weers- verbetering was slechts van korte duur. Een nieuwe depressie, waarvan het cen trum boven Sclxotland ligt, deed gister avond haar invloed X'eeds gelden en gaf aanleiding tot enkele onweersbuien. Ach ter deze depressie om stroomt nu koelere lucht naar West-Europa, tex-wijl boven midden-Europa de aanvoer van warmte uit het Zuiden nog onverminderd aanhoudt. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets koeler. 19 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21.03 uur. Maan op 1.46 uur, onder 18.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 Juni Hoog water: 0.07 en 12.43 uur. Laag water: 8.00 en 20.37 uur. Donderdag 19 Juni Hoog water: 1.12 en 13.45 uur. Laag water: 8.58 en 21.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1