Cultures in Indonesië gaan moeilijke tijd tegemoet Nieuwe Rijksweg geopend Koffie-, thee- en rubber-ondernemingen zijn in zeer précaire situatie gekomen Huis- en grondeigenaren in Den Haag bijeen Rumoer over catalogus van Bijbelse kunst Nieuwe uitgaven „Politieke partijen negeren kiezerswil" Haarlem m erm eer Zandvoort 8 Rede van S. J. Mook over huurvraagstuk Parkeerverbod op deel van Kennemerpleïn Verzending van zeepost Uitbreker meldde zich bij de Haagse politie T rekbalautomaat hazardspel? Zilveren jubileum van Nationale Luchtvaartschool Prof Russel: Stamboekkeuring in Hoofddorp Geen concours hippique in Hoofddorp Achthonderd badgasten stemmen in Zandvoort Schaakkampioenschap Lisse Scheepvaart Cricket Testmatch Engeland-India VRIJDAG 20 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DJAKARTA, (Aneta). Voor de land bouwondernemingen op Java en Sumatra ziet men in de kringen van ondernemers en planters de toekomst donker in. Men houdt er rekening mede dat, tenzy er een verandering ten goede zou optreden in de prijzen op de wereldmarkt, een aantal on dernemingen de strijd zal moeten opgeven. In gesprekken, die de financieel-econo- mische redacteur van Aneta gedurende de afgelopen weken heeft gevoerd met ver tegenwoordigers van alle sectoren der ondernemingslandbouw werd er telkens de nadruk op gelegd, dat enerzyds de rege ring weliswaar steeds meer oog heeft voor de moeilijkheden, waarmede de onderne mingslandbouw heeft te kampen, maar dat anderzijds de regering zelf met interne politieke moeilijkheden en buitenlandse problemen te kampen heeft, terwijl, hoe dan ook, er weinig te veranderen valt aan het verloop van de prijzen op de wereld markt. Met dat al zullen de inkomsten aan de viezen uit de export van ondememings- landbouwproducten wel aanzienlijk minder worden. De rubber, een van de belangrijk ste dier producten, is bij de huidige we- reldprijzen geen „sterk produet" meer. Voor het extra uitvoerrecht op rubber be staat, volgens de ondernemers, geen basis meer. De prijs voor de thee op de wereld markt zal, zo verwacht men, nog wel enige tijd in mineur blijven. De verkoop van de mindere soorten stagneért. Voor de koffie zijn de prijzen op dit ogenblik nog goed. Het gaat er.hier slechts om, dat de opbrengst der koffie-ondernemingen aan de verwachtingen zal beantwoorden, opdat niet wegens de koffiediefstallen tot sluiting zal moeten worden overgegaan. De theeplanters op de hooggelegen lan den, die kwaliteitsthee produceren, „spelen quitte". Soms weten zij een kleine winst te behalen, soms echter is volledige af schrijving op commerciële basis niet mo gelijk. De iets lager gelegen ondernemingen maken de normaal lopende productiekos ten nog wel goed, maar elke mogelijkheid tot afschrijving ontbreekt. Op de thee van het laagland lijdt men grote verliezen. Ze is nagenoeg onverkoopbaar als gevolg van overproductie, of beter: onderconsumptie, in de wereld. De oorzaak ligt grotendeels in het verminderde na-oorlogse verbruik in Engeland, dat nog altijd de distributie van thee handhaaft, terwijl de productie oploopt. Bij de koffie staat en valt alles met de diefstallen, waardoor twee jaar geleden nog 30 procent van de totale getaxeerde oogst verloren ging. Mochten de voor dief stal gunstig gelegen ondernemingen altijd zijn dezelfde tuinen het slachtoffer dit jaar weer door koffiedieven bezocht worden, dan vrezen de betrokken onder nemers, het bijltje er bij neer te moeten leggen. Zij volgen met grote aandacht de Er is te Delft rumoer ontstaan over de catalogus van de tentoonstelling „Prisma der Bijbelse Kunst" in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" te Delft. Deze ge- illustreerde en ruim driehonderd pagina's tellende catalogus is eind vorige week in de verkoop gekomen, doch nu wordt van ver schillende zijden de eis gesteld dat zij on middellijk zal worden ingetrokken. De samenstelster, mej. dr. Anne Berendsen, wetenschappelijk assistente van het mu seum, heeft namelijk in de tekst haar eigen visie op tal van voorstellingen uit de Bijbel gegeven. De wijze waarop zij dit deed heeft felle protesten uitgelokt zowel van Rooms- Katholieke als van Protestant-Christelijke zijde. Algemeen is men van oordeel dat de tekst in de catalogus krenkend is voor ieder gelovig mens. Het R.K. gemeenteraadslid G. M. F. Ron- teltap heeft naar aanleiding van het ver schijnen van deze catalogus schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wet houders van Delft en gisteren vroeg het A.-R. raadslid N. den Hertog of het college niet met hem van mening is dat de catalo gus onverwijld dient te worden ingetrok ken. Drs. D. H. G. Bolten, directeur van het museum, verklaarde het gebeurde uiterst onaangenaam te vinden. Daar nog overleg wordt gepleegd over de eventueel te nemen maatregelen wenste hij zich echter niet verder over deze aangelegenheid uit te laten. B. en W. van Haarlem hebben een par keerverbod (wachtverbod) uitgevaardigd voor de Westelijke weghelft van het Ken- nemerplein ten Zuiden van de Kennemer- brug. Men mag daar alleen voertuigen la ten stilstaan om passagiers te laten in- of uitstappen of goederen in of uit te laden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië en Nieuw Guinea: m.s. Oranje (30 Juni); naar de Nederlandse Antillen: m.s. Agamemnon (23 Juni); naar Suriname m.s. Stentor (25 Juni); naar Canada s.s. Water man (21 Juni); naar de Unie van Zuid- Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Winchester Castle (21 Juni); naar Australië s.s. Strath- nore (26 Juni); naar Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië en Chili: s.s. Andes (23 Juni). De zevenentwintigjarige H. H. uit Maas tricht die op Maandag 9 Juni kans heeft gezien uit de Haarlemse strafgevangenis te ontsnappen, door tijdens het luchten over een muur te klimmen, is gisteren in zijn cel teruggebracht. Hij heeft zich enige dagen in Den Haag schuil gehouden en wist dat de politie hem op de hielen zat. Hij heeft zich bij de Haagse politie gemeld en is vervolgens naar de Haarlemse strafge vangenis teruggebracht. maatregelen, die de overheid tegen deze diefstallen neemt. Duur Sumatra Voor Sumatra's Oostkust, zo voegden ondernemers uit dat gebied er aan toe, spelen factoren als veiligheid en diefstal len geen rol. Het is daar absoluut veilig en diefstallen komen nauwelijks voor. Ook arbeidsmoeilijkheden doen zich ten gevolge van het groeiend begrip tussen onderne mers en arbeiders steeds minder voor, zo zei men. Voor Sumatra is het grote vraag stuk de stijgende kostprijs. De sociale las ten bedragen er een veelvoud van de las ten op Java: de arbeidslonen zijn tweemaal hoger, terwijl bovendien gratis een voe- dingsmiddelenpaket wordt uitgereikt. Plaatselijke arbeidskrachten zijn niet voldoende aanwezig, waardoor de onder nemers deze van elders moeten aantrek ken en huizen voor hen moeten bouwen, hetgeen millioenen kost. Voor de rechtbank te Groningen heeft een hotelhouder uit Hogezand terecht ge staan, aan wie ten laste was gelegd dat hij gelegenheid had gegeven tot hazardspel door middel van een zogenaamde trekbal- automaat, die men vooral op het platte land zeer veel in cafés aantreft. De officier van justitie was van mening dat het hier om een zuiver geluksspel gaat en eiste te gen de hotelhouder f 200 boete. De verdediger, mr. N. Polak, had twee getuigen a décharge meegebracht, een kellner en een handelsreiziger, die met de automaat in de rechtszaal demonstreerden, dat zij wèl invloed op de uitslag konden uitoefenen. De officier meende echter dat men met deze duivelskunstenaars geen re kening kon houden en dat het voor een cafébezoeker, die een enkele keer een dubbeltje aan de automaat waagt, onmo gelijk is invloed op de resultaten uit te oefenen. De rechtbank zal op 3 Juli uitspraak doen. De heer S. J. Mook, voorzitter van de Nederlandse Bond van Huis- en Grond eigenaren. heeft tijdens een demonstratie congres van deze organisatie in de Haagse Dierentuin een beschouwing gewijd aan het vraagstuk van volkshuisvesting en huur beleid. Naar zijn mening is de bestrijding van de woningnood zowel naar de zijde van de nieuwbouw als naar de zijde van de in standhouding een huurvraagstuk. Het tegenwoordige huurpeil bevordert naar hij zeide, een proces van slijtage en ver val van de woningvoorraad. Indien bij een normale levensduur van 60 jaar door dit proces deze leveVisduur met slechts één jaar zou worden verkort, dan zou zulks ten gevolge hebben, dat de woningvoor raad jaarlijks met 35.000 stuks zou wor den verminderd. Met de productie van 35.000 woningen zou ongeveer 400 millioen gemoeid zijn, van welk bedrag slechts een derde deel rendabel zou zijn. Hieruit leid de spreker af, dat het in stand houden van de bestaande woningvoorraad belang rijk voor de volkshuisvesting is. De verwaarlozing is volgens de heer Mook een kwaad, dat eerder aan onmacht dan aan onwil van de eigenaren is te wij ten. Huuraanpassing kan hier slechts uit komst brengen. De loon en prijspolitiek is gericht op geleidelijke aanpassing aan de marktverhoudingen. Waarom de huren daarvan worden uitgesloten achtte spreker een raadsel. Aan de hand van disputable be cijferingen in de Memorie van Toelichting op de Huurwet wordt krampachtig ge poogd het netto-rendement of inkomen uit onroerend goed blijvend te bevriezen op een lager peil, dan dat van 1940. Alles, wat daar boven uit zou kunnen gaan, zou blijkens de opvatting van de minister van Wederopbouw, moeten worden afgeroomd. De huurpolitiek heeft tot gevolg, dat zij, die hogere huren kunnen betalen voor nieuwe woningen en kleiner kunnen wo nen, in de goedkopere, grote woningen blijven zitten, hoewel zij vaak te veel ruimte hebben. Daardoor ontstond een scheve, toestand. De huur- en subsidie politiek heeft geleid tot een verlamming- van het particulier initiatief op het gebied van de volkshuisvesting en meer speciaal waar het woningbouw voor de verhuur betreft, zo zeide de heer Mook. Mijn mémoires, door Raymond Paul Pierre Westerling. Uitgave N.V. Uit geverij P. Vink, Amsterdam. „Mijn mémoires", is een ongetwijfeld be scheiden titel voor het verhaal van een onbescheiden man. Veel bescheidener al thans dan de oorspronkelijke naam van het boek, die luidde „Prince Justice'.', de auto biografie van de Lawrence van de Stille Oceaan. De Engelse titel zegt het al. het zou een verhaal van Hedwig Courts-Mahler kunnen zijn en eigenlijk is dat niet zo ver bazingwekkend, want de charmante despe rado's, die haar boeken bevolken, krijgen in een oorlog nu eenmaal de kans om boven te komen drijven. In vredestijd treft men hen veeleer aan onder de regelmatige bioscoop bezoekers. Zo ook „de Turk". Men kan zich bij het lezen van zijn naieve en branie-achtige auto biografie niet onttrekken aan de indruk, dat hij Karl May bleef lezen op een leeftijd waarop anderen aan Shaw beginnen. Edoch, het verschijnsel der puberteit doet zich bij sommige lang gelden. Wij hebben aandachtig het voorwoord van de uitgever gelezen, die een kleine beschrij ving van de voormalige kapitein geeft. Hij zegt: ,.De neus was fijn en licht gebogen als de snavel van een roofvogel. Op de koudste winterdagen droeg hij bij voorkeur een sporthemd met korte mouwen en een lichte broek, waaronder men gemakkelijk de soe pele bewegingen van zijn dijspieren kon vermoeden, sterk als die van een worstelaar of een tijger". Daarna zijn wij met dezelfde aandacht be gonnen aan hoofdstuk I. handelende over de onstuimige jeugd van Westerling met de tijgerachtige dijspieren in Turkije, waarin hij zich reeds in de eerste alinea met de inne mende bescheidenheid, die hem zo siert, een „wonderkind" noemt. Wij hebben verder ge lezen, maar lieve lezer, het bleef van het zelfde laken een lichte broek, waaronder de dijspieren etc., etc. Wij zullen van wat Westerling verder ver telt maar geen opsomming geven. Het ver- haal van zijn omzwervingen in de oorlog, zijn activiteit als geheim agent, zijn hoogtij als „rust- en orde-brenger" op Celebes en zijn mislukte staatsgreep is overbekend. Het is misschien niet van historisch belang ont bloot, maar wij zouden dan een onpartijdiger verslag toch prefereren. Waarmee wij niet willen zeggen, dat zijn verhaal een oneer lijke indruk maakt, Integendeel, men kan nauwelijks twijfelen aan zijn oprechtheid en zijn moed. Hetgeen echter niet wegneemt, dat mensen wier geestelijke ontwikkeling sinds hun veertiende jaar geen gelijke tred heeft gehouden met de groei hunner biceps of de vuurkracht hunner pistolen onder bepaalde omstandigheden lelijke brokken kunnen ma ken. Zoals de terreur van zijn losgeslagen bende en voormalige aanhangers op West- Java nog iedere dag bewijst. Gij gelooft misschien niet. dat het zo'n vaart zal lopen? Luister dan naar zijn ver haal over de Indonesiër, die op de sociëteit in Makassar kwam, waar hij naar Wester- lings mening, inlichtingen ontfutselde aan De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, heeft hedenmiddag het weggedeelte Eemnes-Hoevelaken van rijksweg no. 1 voor het verkeer openge steld. Dit gedeelte heeft een lengte van 16 km. Het is een autoweg met voorlopig één rijbaan van 7.25 m. breedte. Hij heeft f 7.800.000 gekost. In het sociëteitsgebouw van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" te Rotterdam is Dondex'dagavond door de Raad van Beheer van de Nationale Luchtvaartschool N.V. aan een zeventigtal genodigden een diner aangeboden ter ge legenheid van het vijfentwintig jarig be staan van deze school. Aan dit diner zaten ook aan Prins Bern- hard, de minister van Verkeer en Water staat, de heer H. H. Wemmers, en de chef van de luchtmachtstaf, luitenant generaal- vlieger I. A. Aler. Tijdens het diner heeft de voorzitter van de Raad van Beheer der N.L.S., de heer C. Kolff, de directeur der jubilerende school, de heer J. Montauban van Swijn- dregt, dank en hulde gebracht voor het werk dat door hem gedurende de zestien jaren, dat hij in deze functie werkzaam is, werd verricht. Minister Wemmers, die ook het woord voerde, gaf de verzekering dat de N.L.S. zou voortbestaan en op de steun van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zou kunnen rekenen. Vervolgens sprak de heer Joe Taylor, vertegenwoordiger van de „Royal Aero Club of the United Kingdom", die namens zijn organisatie het lidmaat schap voor het leven aanbood aan Prins Bernhard. Prins Bernhard nam het bewijs van dit lidmaatschap alsmede de daarbij behorende „badge" voor zijn auto in ont vangst. Het voorstel voor het verlenen van deze onderscheiding is uitgegaan van de voorzitter van de genoemde „Aeroclub", lord Brabazon of Tara, Nederlanders ten dienste van de guerilla's. Westerling verbood hem daarop de sociëteit binnen te komen. De man verbleekte en ver liet de club. Maar een paar dagen iater kwam hij terug. Wij laten nu de kapitein aan het woord. „Ik ging naar hem toe. „Herinnert u zich, wat ik u gezegd heb?", vroeg ik hern. Hij knikte zonder op te staan. Ik trok mijn revolver en joeg hem ter plaatse een kogel door het hoofd." ie Westerling besluit zijn boek met een op roep tot de wereld om het communisme te bestrijden en met name Azië uit de greep van het Kremlin te houden. Een uitstekend principe. Maar dan toch één, dat men beter niet kan proberen te realiseren met Winne- tou als „de Turk". W. L. B. Prof. mr. dr. G. M. G. H. Russel uit Am sterdam, voorzitter van de Partij voor Recht en Vrijheid, heeft in een openbare vergadering te Deventer de doelstellingen van deze nieuwe politieke partij uiteenge zet, nadat de heer Justus Meyer uit Bloe- mendaal een inleidend woord had gespro ken. Prof. Russel verklaarde, dat de politieke partijen in ons land de wil der kiezers, on danks hun gedane beloften, hebben gene geerd en dat zijn partij nu aan de invloed der kiezers recht wil doen wedervaren. Hij leverde critiek op de door de bestaande politieke partijen gevolgde gedragslijnen, die onder meer hebben geleid tot „finan ciële dictatuur" van minister Lieftinck, waarbij de belastingplichtige geen schijn van recht is overgebleven, omdat de raden van beroep hem niet kunnen helpen. De re gering handhaaft zich volgens de professor door terreur. Ook op de pers wordt naar hij meent druk uitgeoefend. Een reeks van verwijten uitte de spreker tegen de Centrale Vermogens-Opsporings dienst. De fiscale recherche wordt naar hij zeide uitgeoefend door onbevoegden. Hij achtte de controle op de besteding der rijks middelen onvoldoende. De tegenwoordige belastingen dragen een onteigeningskarak- ter met gevolg, dat de belastingplichtige niets meer overhoudt om van te kunnen leven. De nu verwezenlijkte bevoegdheid tot internering in handen van de burgerlijke overheid leidt zijns inziens tot willekeur. Iedereen, die niet met de regering mee gaat, kan volgens hem thans verwachten, dat hij zal worden „opgehaald". Betreffende de houding der tot dusver bestaande politieke partijen meende spre ker, dat deze partijen bij de komende ver kiezingen in alle lagen der bevolking die nen te worden afgewezen. Tevoren had de heer Justus Meyer ge zegd, dat de Partij voor Recht en Vrijheid in het Westen en Zuiden des lands vrij grote aanhang heeft. Hij noemde de P. v. d.A., in 1945 aangekondigd, als doorbraak partij, een „inbraak-partij, die jegens Ne- derlands-Indië bovendien afbraak heeft gepleegd". De V.V.D. is volgens de heer Meyer een erfgename van de liberale gedachte van het Nederland van voorheen. Maar mr. Oud is van huis uit geen liberaal en zijn vroe gere leuze van belastingverlaging was loos. „De V.V.D. stemde in met de afstand van Nederlands Indië. De V.V.D. is een brand- kast-pax-tij geworden", aldus deze spreker. Evenals vorige week, toen er op het ge meentelijk sportterrein te Hoofddorp pre miekeuringen werden gehouden van de zware paarden (Belgisch ras), hadden Donderdag onder veel belangstelling staomboekkeuringen van merries plaats van Nederlands ras. Bij het aanschouwen van de prachtige dieren, die werden voor gebracht, waarvan het aantal over de gehele Haai'lemmermeerpolder gerekend wel minder groot was dan voorgaande ja ren, werd toch niet. de indruk verkregen, dat de paardenfokkerij in Haarlemmer meer, die gedurende vele jaren op zo'n hoog peil heeft gestaan, door een geleide lijke vermindering van het aantal paarden een teruggang vertoont. Een volgende keer komen we op deze achteruitgang terug. Intussen is het een verblijdend teken, dat er in de Haarlemmermeex-polder met zijn ongeveer 700 boerderijen nog wel enige honderden mooie paarden worden aangetroffen en met warme belangstelling nog veel wordt gedaan voor het levendig houden van de paardenfokkerij, die zoveel goede jaren van bloei en welvaart heeft doorgemaakt. De vereniging ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer „Vooruit" heeft besloten dit jaar geen concours-'nippique in Hoofddorp te organi seren. Het verleden jaar vanwege deze vereni ging op het gemeentelijk sportterrein ge houden paardensportfeest slaagde dank zij het gunstige weer uitstekend, maar de financiële resultaten bleken minder gunstig te zijn. Of deze omstandigheid het motief is ge weest, waarom voor dit jaar het besluit werd genomen geen concours te houden zullen we maar in het midden laten. Er is echter alle reden om aan te nemen, dat het bestuur van „Vooruit" bij het he men van ziin beslissing ook alleszins reke- ning zal hebben gehouden met de in voor bereiding zijnde plannen tot het organise- ren van de feestelijkheden die omstreeks half Juli in Hoofddorp zullen plaats heb ben ter viering van het gedenkwaardig feit dat 100 jaren geleden de droogmaking van het Haarlemmermeer tot stand was gekomen. De organisatoren van dit herdenkings- feest zullen ongetwijfeld niets onbeproefd laten om de naar verwacht wordt dui zenden bezoekers een aangename en vreugdevolle dag te bezorgen. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER GEBOREN: Theodoor, z. v. J. J. van Mun ster cn C. v. d. Kamp. Hermanus, z. v. F. Franzen en E. Koningen. Henricus Johannes, z. v. M. J. Broxterman en C. M. Verwer. Klaasje, d. v. J. N. Kolle en C. Bogaard. Jo hannes, z. v. T. van Tol en C. J. de Graaf. Wouterina, d. v. G. Bood en A. de Bruijn. Gerrit, z. v. H. Rösken en M. Pruis. Arnoldus Gerardus Johannes, z. v. A. A. Vermeulen en M. Hoogkamer. Jannetje Johanna Jacoba, d. v. K. Wielhouwer en J. J. Dorsman, Jo hanna Maria, d. v. A. H. Evertman en J. Tim merman. Jan Hendrik Cornelis Maria, z. v. W. F. Meier Nolte en C- E. Reurs. Marianna Jo hanna, d- v. B. Holling en C. J. Kleerebezem. Rudolphus, z. v. F. Kugel en P. Hoekstra. Wilhelmus Antonius Lodevicus, z. v. W. W. F. A. Kooijman en C. A. Peters. André Paul, z. v. P. Bolt en M. Koelstra. Lambertus Ge rardus, z. v. N- Bijster en A. Lucke. Maria Isabella Berdina, d. v. A. G. W. Hilberink en M. C. Plompen. ONDERTROUWD: K. M. Geluk en G. de Haas. G. J. van den Heuvel en J. M. Wier- sum. C. M. Kroon en D. Feeleus. J. C. Tur kenburg en M. A. J. Dieben. GETROUWD: D. Oskam en E. van der Pol. G. J. Weijkamp en C. M. Hulsbosch. F. G. Los en L. C. van der Linden. N. Tichelaar en H. Groenveld. W. H. Polhaar en C. J. den Rooijen. A. Lanser en J. Pols. OVERLEDEN: Jantje van de Kappelle, 93 jaar. wed- v. J. Korsloot. Willem Imanse, 78 jaar. echtg. v. P. Ouwerkerk. Cornelia Fran- cisca Gerhard, 76 jaar, echtg. v. J. v- d. Berg. Johanna Catharine Wilhelmina Brienen, 80 jaar, echtg. v. B. M. H. Bense. Meer dan 800 mensen uit andere ge meenten hebben permissie aangevraagd om in Zandvoort hun stem uit te mogen brengen. Dat er dus vóór het hoogseizoen al een zo groot aantal gasten boven de 23 jaar in Zandvoort is, is een goed teken, temeer wanneer men bedenkt, dat er na tuurlijk nog vele anderen zijn, die toch in hun eigen gemeente zullen stemmen. Deze toevloed van kiezers in de circa 10.000 zie len tellende badplaats heeft dan ook het instellen van een negende stembureau (in de Karei Doormanschool) noodzakelijk ge maakt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrik, z. van H. Draijer en T. Thie; Wilhelmina Cornelia, d. van L. Schuiten en II. W. Wiegand; Margaretha Elisabeth, d. v. G. G. Kol en C. M. Schouten. GEHUWD: J. van der Werff en L. J. Koning. Gisteravond zijn de prijzen uitgereikt van het tournooi om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Lisse. De uitslag was: eerste klas: bekerwinnaar Jac. Boogaard, kampioen; 2. G. Scholtes. Tweede klas: kampioen G. Vermeij; 2. J. Bos. Dex-de klas: kampioen W. van Beek; 2. J. Koppenaal. Jeugd: kampioen A. Snel; 2. P. van Stam. Voor het hoogst aantal punten won H. de Aagtekerk, 19 te Singapore. Albireo, 19 Rio de Janeiro verwacht. Alchiba, 18 v. Victoria n. St. Vincent. Adabi, 18 v. Rio de Janeiro n..Bahia. Arendskerk, 18 v. R'dam naar Hamburg. Argos, 19 v. de Levant te Amsterdam. Arundo, 18 van Amsterdam n. Thre, rivers. Akkrumdijk, 19 van Bremen. Alderamin, 18 260 m. ZO. Nantucket. Aalsdijk, 19 680 m. W. Scilly's n. Antw. Admda, 17 van Bangkok naar Pladju. Alphard, 18 159 m. ZO. St. Vincent. Aluda, 18 nog ten aniker Damman. Amsteldiep, 18 320 m. NW. Flores. Amstelpark, 18 420 m. O. ten N. Cp. Henry. Averdijk, 18 420 m. ZW. ten W. Flores. Alsaki, 18 v. New York te Boston. Aardijk, 19 v. Tampa te Houston. Aagtedijk, 19 van Santos. Alpherat, pass. 19 Cp. Race. Ampenan, 19 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Amstelvaart, 19 monding St. Laurens. Aldegonda, 19 van Pladju naar Haiphong. Alioth, 19 v. R'dam te Buenos Aires. Almdijk, 20 v. Vera Cruz te Coatza Coalcos. Am stel land, 19 v. Santos te Rio de Janeiro. Arkeldij'k, 19 van Bremen naar Antwerpen. Agamemnon., pass. 19 Dover. Bali, 13 van Suez naar Aden. Boschfontein, 18 te Port Soedan. Borneo, 20 v. Samarang te Tj- Priok verw. Bacchus, 18 v. Georgetown te Paramaribo. Bontekoe, 18 v. Soera ba ja n. Semarang. Barendrecht, 23 Port Said verwacht. Bengkalis, 19 v. Tj. Priok n. Penang. Breda, 19 van Amsterdam naar Valparaiso. Blitar, 20 v. R'dam te Yokohama. Bonaire, 19 te Madeira. Baarn, 20 te Curasao. Bennekom 19 v. Talara naar Callao. Bintang, 16 te Los Angeles. Blommersdijk, 20 v. New York te Rotterdam. Britsum, 19 van Vlaardingen te Rotterdam. Chama. 19 v. Yokohama te Miri verwacht. Cleodora, 18 van Bahrein voor Mombassa. Caltex Nederland, 18 85 m. Z.ZW. Ouessant. Castor, 18 ten Z. v. Ile de Pinos. Celebes, pass. IS Daedalus Rif. Camphuys, 18 te Sorong. Cottica, 18 930 m. NO. ten O. Barbados. Caltex Utrecht, 19 v. Rotterdam n. Sidon. Coryda, 19 v. Bahrein n. Melbourne. Dalerdijk, 18 v. Balboa n. Los Angeies. Diemerdijk, 17 v. R'dam te Vancouver. Dongedlj'k, 18. 610 m. O. ten Z. Bermudas. Danaa, 18 v. A'msterdam te Genua. Duivendijk, 19 van Tacoma. Duivendrecht, 20 v. New York te Philadelphia Esso Amsterdam, 18 770 m. NO. Sombrero. Ena, pass. 18 Sir. Bonifacio Sardinië. Enggano, pass. 17 Gibraltar n. Genua. Friesland (SSM), 18 v. R'dam te Blyth. Felipes, pass. 19 ten N. v. Groot Natuna eil. Farmsum, 18 180 m. O.ZO. Nantucket. Fairsea, 19 v. Amsterdam naai Sydney. Gordias, 19 v. Amsterdam te R'dam. Ganymedes, 18 220 m. O. Gr. Abaco. Garoet, 20 te Miami. Groote Kerk. 19 van Melbourne. Groote Beer. 19 bij Plymouth. Haulerwijk. 18 te Quebec en verm. 21 v. Quebec naar Nederland. Hélder, 19 v. Kingston te Tela verwacht. Haarlem, 18 v. Hamburg naar Antwerpen. Heclor, 18 v. Izmir naar Jstanboel. Hydra, 18 1160 m. ZW. Flores. Hoogkerk, 19 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Hercules, 19 van Lissabon n. Gibraltar. Ittersum, pass. 19 Dover. Ilos, 18 v. Miragoane naar St. Marc. Indrapoera. 19 v. Tj. Priok n. Cheribon. Joh. v. Oldembarnevelt, 20 200 m. N. Brisbane. Jagersfontein, 19 v. A'dam n. Hamburg. Java, 20 te Belawan. Jupiter, 19 v. Calamata n. Alexandrië. Japara (KRL), 20 van Halifax te Boston. Kertosono, 18 v. Hamburg te R'dam. Karossa, 18 v. Singapore naar Penang. Kota Agoeng. 18 v. Tj. Priok n. Kidjang. Kieldrëcht, 19 te Alexandrië. Klipfontedn, 19 v. Kaapstad n. Teneriffe. Kota In-ten, 20 te Singapore. Lombok, pass. 13 ten'N. Fernando Noronha. Luna, 18 van Alexandrië n. Beirouth. Limburg, 19 v. Kopenhagen te Rotterdam. Lawak. 17 te Colombo. Lutterkerk, 19 dwars Daedalus verw. Leerdam, 18 520 m. W. ten Z. Lands End. Langkoeas, 20 v. Tj. Pandan te Tj. Priok. Lemsterkerk, 19 v. Chittagong n. Bombay. Lindekerk, 19 van Aden n. Bahrein. Maashaven, pass. 19 Las Palmas. Modjokerto, 18 v. Soerabaja n. Makassar. Murena, pass. 18 Finisterre. Maaskerk, 19 te Win.neba. Mentor, pass. 19 Kp. Vilano n. Hamburg. Madoera. 18 100 m. NW. Alexandrië. Mariekerk, 18 nog rede Mombassa. Marpessa, 19 v. Pladju te Singapore. Mataram, 19 rede Kohsichang. Maas, 25 of 26 v. Pto Plata te A'dam verw. Maasland, pass. 19 St. Paulsrock. Malea. 19 van Port Said. Markelo, 19 van Huil naar Sevilla. Meerkerk. 20 v. Bombay te Karachi verwacht Merwede, pass. 19 Key West. Mapia, 19 van Makassar naar Amsterdam. Marken, 18 van Semarang te Soerabaja. Meliskerk, 20 van Antwerpen te Rotterdam. Muiderkerk, 19 v. Lorenzo Marques te Betra. Macuba, 19 van Rotterdam naar Gothenburg Noordwijk. pass. 19 Kp. Finisterre. Nieuw Holland, 18 van Singapore n. Tj. Priok. Nestor, 19 van Trinidad n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, pass. 19 Scilly's. Nigerstroom, 19 v. Takoradi naar Abidjan. Oranje. 19 v. Tj. Priok te Amsterdam. Ondina, 19 v. Rasgharib te Suez verwacht. Ophir, 18 v. Belawan naar Singapore. Oranjefontein, 18 44 m. O.NO. St. Helena. Oranjestad, 18 190 m. W.ZW. Madeira. Orestes, 18 380 m. NO. ten N. Flores. Ovula, 19 v. Suez te Rasgharib verwacht. Poiyöorus, 18 v. Java te New York. Parkhaven, 19 v. Las Palmas. Prins Fred. Willem, 18 v. Toronto n. Montreal Prins Willem IV, 20 v. R'dam te Chicago verw. Prins Willem II, 14 van R'dam te Montreal. Phrontis, 18 200 m. W. ten Z. Sabang. Poelau Laut, 18 370 m. O. ten N. Anderhalf- graadskanaal. Prins Maurits. 18 135 m. O.NO. Cp. Race. Prins Willem v. Oranje, 19 80 m. Z.ZO. Cp. Race Papendrecht, 19 v. Port Said. Paula. 20 v, I-Iaiphong te Pladju. Polyphèmus, 19 van Port Said. Prins Alexander, pass. 19 Cp. Ray. Poseidon, 20 te Pta Cardon. Rondo, 19 v. Rangoon te TJ. Priok, Ridderkerk, 19 van Amsterdam te Belra. Rijnland, pass. 19 Madeira. Rijndam, 18 720 m. W. ten Z. Fastnet. Roebiah, 20 van New York te Galveston. Rempang. 19 v. Tj. Priok n. Pulubukom. Raki, 19 v. Amsterdam n. Nieuw-Guinea via Panamakanaal. Riouw, 19 ten anker rede Bahrein. Rotti, 29 te Aden. Rijnkerk, 19 v, Khorramshar te Basrah. Salatiga, pass. 18 Singapore. Scherpendrecht, 18 v. Paranagua n. Pto La Cruz Sloterdijk, 18 v. Suez n. Belawan. Somersetshire, 17 v. Sydney n. Soerabaja. Schiedijk, pass. 20 Bermuda n. Le Havre. Samarinda, pass. 18 ten O. Andamanen Arch.. Sambas, 18 110. m. O. ten Z. Cambodia Point. Sinabang, 19 v. Tj. Priok te Benkulen verw. Straat Banka. pass. 18 ZW. punt Haiti Sunetta, 13 840 m. ZW. Flores. Saroena, 18 te Miri. Siberoet, 19 te Sinabang. Singkep. 18 170 m. Malta. Sliearecht, 18 ten ZW Beachyhead. Stad Vlaaridngen, 18 420 m. NO. Cp. Race. Saparoea, 19 van Genua. BINNENLAND Den Haag krijgt binnenkort de beschik king over een tweede Vredespaleis. Het Bureau voor de Wederzijdse Veiligheid heeft namelijk als blijvende herinnering aan het Marshall-plan een miniatuur-model van het Vredespaleis ter beschikking gesteld van „Madurodam", de 18.000 vierkante meter grote miniatuurstad aan de rand van de Scheveningse Bosjes, die op 2 Juli haar poorten zal openen. De stichting „Vcteranenlegioen Neder land" heeft aan de minister-president een petitie aangeboden, ondertekend door 9671 Nederlanders, waarin de regering wordt verzocht aan haar houding inzake de positie van de dertien Nederlanders, die in Indone sische gevangenissen verblijven, meer kracht bij te zetten. Ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan op 20 Juni 1952 is aan de Vereniging van Leden der Nederlandse Ridderorden door haar beschermvrouwe. Koningin Juliana, het praedicaat „Koninklijke" verleend. De Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika heeft het gehele aandelenkapitaal verwor ven van de Société Hollandaise de Banque S. A. te Brussel. Dientengevolge zal deze sinds 1914 aldaar gevestigde bankinstelling van 1 Juli af deel uitmaken van het concern der Nedei-landse Bank voor Zuid-Afrika. Dit zal tot uitdrukking worden gebracht door aan de naam van de Brusselse bank toe te voegen „Filiale de la Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika N.V., Amsterdam". De oud-burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud, heeft zich gisteravond na zijn ziekte voor het eerst weer in het open baar vertoond. Hij was met zijn echtgenote in het gemeente-archief te Rotterdam, waar een tentoonstelling wordt gehouden, die aan de periode van zijn burgemeesterschap is gewijd. Donderdagmiddag 26 Juni zal mr. Oud afscheid nemen van het college van B. en W., het gemeentepersoneel, de wijkraden en de gemeenteraad. De politie te Rotterdam heeft een 36- jarige bakker J. S. aangehouden, die er van verdacht wordt verschillende oplichtingen te hebben gepleegd. Hij zou een boer in de omgeving van Rotterdam onder allerlei voorwendsels in totaal f3850 afhandig heb ben gemaakt, waarvan hij f 600 zou hebben terugbetaald. Voorts zou hij een kastelein, twee kellners en een muziekhandelaar heb ben benadeeld. Vijf arbeiders hebben tijdens werk zaamheden aan een boerderij aan de Hoekse- dijk te Maasdam dicht onder het aardopper vlak een tinnen pot aangetroffen, waarin zich ruim twintig gouden munten bevonden. De munten schijnen zogenaamde „gouden rijders" te zijn, die vóór de Franse over heersing zijn vervaardigd en als jaartallen dragen 1750, 1760 en 1773. De heer Enrique Camejo, de nieuwe Cubaanse gezant bij het Nederlandse Hof, is dezer dagen in ons land aangekomen. Cuba was in de laatste jaren in ons land vertegen woordigd door mevrouw dra. Flora Diaz Parrado. zaakgelastigde ad interim, die haar land ook vertegenwoordigde voor het Inter nationaal Gerechtshof, toen de kwestie van het asylrecht tussen Peru en Columbia werd behandeld en Cuba interventie vei'leende. De 20-jarige soldaat W. F. de Man uit Breda is gisteren bij een verkeersongeval op de vliegbasis Gilze-Rijen door onbekende oorzaak met een scooter nabij een hangar tegen een benzineauto gebotst en aan zijn verwondingen bezweken. Aan het Prins Bernbard-fonds zijn voor de collectes op de gebruikelijke „Anjerdag" (ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard) door de gehele Nederlandse bloemisterij, kwekers zowel als detailhandel, niet minder dan vijftigduizend witte anjers ter beschikking gesteld. Deze levende anjers zullen door de collectanten naast de beken de anjerspeldjes aan het publiek worden aangeboden. Mr. J. van Someren is als districts commissaris van „De Nederlandsche Pad vinders" te Amstei'dam opgevolgd door de heer J. W. H. Kalkman. In cle ouderdom van 72 jaar is te Breda overleden prof. N. le Heux. Hij is leraar in de wis- en natuurkunde aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda geweest en- heeft daar les gegeven in de nomografie, een wetenschap waartoe hij de grondslag legde. Hij schreef vele kinderverhalen, versjes en kinderboeken, die hij veelal zelf illustreerde. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen speciale archivaris van de gemeenschappelijke opleidingscom missie der Ned. Ver. van Bibliothecarissen en het Ned. Instituut, voor Documentatie en Registratuur zijn geslaagd N. van der Lee- den en H. Meulenhroek. beiden te Haarlem. Het Heemsteedse Fanfarecorps „Excel sior" geeft Zondagmorgen van 8.30 tot 9.30 uur in het wandelbos „Groenendaal" een concert waarop uitsluitend koraal en gewijde muziek tén gehore zal worden gebracht. In aanvulling op ons verslag van de receptie, die door het bestuur van de veertig jarige Coöperatieve Woningbouwvereniging voor het gemeentepersoneel in Brinkmann is gehouden, delen wij mede. dat bij deze gelegenheid door de heer K. Langeveld, als afgevaardigde van de bewoners van een blok van 110 woningen in Noord, aan het bestuur een jubileum-gevelsteen is toegezegd. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Ge luk, zal moi-gen, Zaterdag 21 Juni, geen spreekuur houden. Hedenavond van 8 tot 9 uur houdt het Wijkcomité Oud-Schoten een spreekuur in de kleuterschool Tesselschadestraat 4. Engeland heeft vanmorgen de eerste in nings in de testmatch tegen India voortgezet, Bij de lunch was de stand 68 runs voor 0. Stad Maastricht, vertr. 20 v. R'dam n. Savona Stad Arnhem, 18 v. A'dam te Casablanca. Stad Alkmaar. 19 23 u. v. Kirkenaes n. R'dam Schie, 19 te Nemours. Sibajak, pass. 19 ten W. v. Ouessant. Stad Dordrecht, 20 v. R'dam te Valencia verw. Stad Haarlem, 19 v. A'dam te Lulea. Straat Makassar, 19 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Schiediik. 20 v. d. Bermuda n. Le Have. Sommelsdijk, pass. 19 Miami n. Antw. Stad Leiden, pass. 19 Cp. Ray. Straat Banka, 20 te Cristobal. Tarakan, 19 v. Makassar te Soerabaja verw. Tjipanas, 18 v. Singapore n. Hongkong. Trompenberg, 18 te Mobile. Tabinta, 14 te San Francisco. Tiba, vertr. 20 of 21 v. Bremen via Vlissingen naar Buenos Aires. Tankhaven I, 19 v. Saigon te Sungeigerong verwacht. T.iiluwah, 19 260 m. NO. Kp. Varella. Themisto, 18 640 m. W. Fastnet. T.iiluwah, 18 van Hongkong n. Singapore. Tankhaven XI, 19 v. Palembang te Soerabaja. Tiberius, 19 v. Pto Cabello te Guanta verw. T.jibad'ak, 19 v. Sydney te Melbourne verw. T.iibodas, 18 dwars Natuna eil. Tjitjalengka, 18 I40m. Z.ZW. Diegogarcia. Tjiwangi. 19 v. Makassar te Tj. Priok. Tero, 19 17 u. v. Montevideo te Santos. Tawali, 20 te Padang. Tommi, 20 v. Kidjang ie Makassar. Tomori. 20 te Ti. Priok. Utrecht, 19 te Castanas. Van Outhoorn, 18 v. Belawan n. Oleholeh. Van Riebeek, 18 v. Soerabaja n. Ampenan. Veendam, 23 6 u. Southampton verwacht. Willemstad, 18 v. Barbados n. Madeira. Waterman, 19 v. New York: te R'dam. Willem Ruys, 21 3.30 u. v. R'dam te Tj. Priok verwacht. Winsum. 18 Kp. St. Vincent gepass. Wieldrecht, pass. 19 Torrestraaf T.Tsel, 21 v. Port au Prince te R'dam verwacht. Zaan, 24 v. Yxpila te Delfzijl verwacht. Zeeland,-19 van Huil te Antwerpen. Zeeland (KRL), 19 van Penang n. Port Swetten- ham. Zeeland ffSSM). vertr. 19 v. Huil naar Antw. Zuiderkruis, pass. 19 Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10