Dr. Drees sprak in Haarlem voor zijn partijgenoten Prof. dr. Van Slogteren voorstander betere verzending van bloembollen Delftse catalogus is ingetrokken ■Clowntje Riek Autotocht voor Ouden van Dagen SLOT DEFECT? Drukbezochte P.v. d. A.-vergadering in het Concertgebouw „Bussen rijden zo hard, dat plafonds scheuren Amsterdams Kamerkoor in de Waalse kerk ZATERDAG 21 JUNI 1952 8 Verhuur zonder chauffeur J. B. Schuil bij aanrijding licht gewond Garage bij ambtswoning van de burgemeester Koorzang en volksdans in Haarlem-Noord Huiseigenaren wijzen huurbelasting af Protest uit Rollandslaan: Inbraak te Aerdenhout Teraardebestelling A. M. Duytshoff Voor de kinderen Bedrijfscommissies voor samengestelde ondernemingen Nederlander voorzitter „Interchange Lines" Burgerlijke stand van Haarlem (Van onze correspondent uit de bollenstreek) Hoe lang professor dr. E. van Slogteren al strijdt voor een latere verzending van bloembollen naar Amerika zal hij misschien zelf niet eens meer weten. Bij iedere voorkomende gelegenheid hamert hij op dit punt. Soms laat hij zich wel eens verleiden tot felheid, zoals op de laatste vergadering van de vereniging „De Tulp". Nimmer verzuimt hij te zoggen, dat de export naar de Verenigde Staten met sprongen omhoog zou kunnen gaan als de exporteurs de bloembollen maar een maand later verscheepten! Iedere keer weer komt hij met voorbeel den van het enthousiasme van Amerika nen, die bloembollen laat in het seizoen kregen toegezonden. De laatste keer ver telde hij het verhaal van een exporteur die op reis kennis had gemaakt met een Nederlander die al tientallen jaren in Amerika woont en voor het eerst sinds zijn verblijf daar weer eens naar zijn land ging. Deze man kwam laat in het export seizoen nog eens bij de exporteur aan en kreeg wat tulpen mee. Zij bloeiden het volgend voorjaar zo prachtig, dat hij legio aanvragen van zijn buren kreeg om bij diezelfde exporteur bloembollen te be stellen. Warmte vermindert kwaliteit De professor levert dit gevecht omdat in de loop der jaren gebleken is dat de bloembollen als ze vroeg worden verzon den minder in kwaliteit worden door de grote warmte, soms hitte, tijdens de ver- kooptijd en verzending in Amerika. De. Amerikanen die dergelijke bollen in de winkels kopen krijgen dan nooit zulke mooie bloemen als zij op plaatjes of in Holland zien. Zij kopen ze dan ondanks hun teleurstelling nog eens. Is het resul taat dan niet veel beter dan zijn ze niet enthousiast meer over de „echte Hol landse" tulpen en kopen liever iets anders. Of deze bewering in zijn algemeenheid juist is, is niet te controleren. Er zal echter zeker een grond van waarheid in zitten en dit zou al voldoende kunnen zijn voor de exporteurs van bloembollen om een latere verzending te proberen. Dat de exporteurs het toch niet doen is niet te wijten aan „hardhoofdigheid" of iets der gelijks, maar een gevolg van de verkoop methoden in Amerika. Verkoopmethoden weinig toe staan Het belangrijkste gedeelte van de bloem bollen wordt in Amerika in warenhuizen, winkels of op postbestelling verkocht. Om nu zoveel mogelgk te kunnen verkopen willen de Amerikaanse verkopers een zo lang mogelijke verkooptermijn hebben. Speciaal in de warenhuizen reserveert men een bepaalde trjd voor de verkoop van bloembollen, dus bijvoorbeeld van half September tot half of eind October. Men rekent daarbij uit, dat er voor de bloem bollen zoveel vierkante meter beschikbaar is in die tijd. Deze ruimte wordt daarna weer in gebruik genomen voor andere ar tikelen. Soms zelfs al Kerstmisgeschen ken. Zouden de Hollandse exporteurs op eigen initiatief de bloembollen later gaan ver zenden dan zou de verkooptijd korter wor den en de omzet dalen. Een toevallig in Nederland vertoevende Amerikaanse win kelier schatte deze teruggang op een 50 procent! De Nederlandse exporteurs weten dit ook zeer goed en hoewel zij de professor gelijk geven, moeten zij toch aan de wens van hun klanten voldoen. Zij zitten dus tus sen twee vuren en hebben te kiezen. Logisch is dat zij de meest winstgevende kant op gaan. Net als de professor krijgen zij complimenten toegezwaaid van die directe afnemers, die hun bloembollen laat hebben gekregen. Evengoed worden zij geprezen als zij hun bollen met de eerste de beste in aanmerking komende boot in Amerika hebben. Behalve het argument van de betere bloemen zouden de exporteurs over het al gemeen zeer blij zijn als er een oplossing kon worden gevonden, die professor Van Slogteren ligt. Het is namelijk zo, dat de vroege verzending ontzettend veel zorgen met zich brengt. Alles moet even gehaast gebeuren. De behandeling en de verwer king in de schuren van de bollen na het rooien moeten eigenlijk te snel gaan. Is men tegelijk kweker dan kan dat nog. Zeer veel bollen moeten echter van andere kwe kers komen en deze moeten dus ook zor gen zo vroeg mogelgk te leveren. Iets wat niet altijd even gemakkelijk is. Een van de exporteurs noemde de ver zending naar Amerika een zenuwenoorlog waarin dag en nacht moet worden ge werkt. De vertrekdata van de boten staan dik omlijnd op de kalenders en koste wat kost moeten die worden aangehouden. Te genwoordig heeft men daarbij nog een ge weldige administratie te voeren om alle papieren voor elkaar te krijgen. Papieren die bij vele instanties vandaan moeten komen. Een geluk is dat de ambtenaren die de vergunningen enz. in orde moeten maken, weten hoe de vork aan de steel zit en ook zij maken zo veel mogelijk haast. Zou deze gehele verzending een of twee weken kunnen worden verschoven dan zou het voor ieder veel gemakkelijker worden. De klant is echter koning en een koning moet men gehoorzamen. Televisie steun bij verkoop! Ondanks zijn geweldige oppervlakte en grote bevolking neemt Amerika in ver houding veel te weinig bloembollen af. Tenminste dat zeggen de bloembollen exporteurs. Dat dit hun een doorn in het oog is valt te begrijpen. Zij stellen dus alle pogingen in het werk om de lust tot ko pen te versterken. Direct na de oorlog is men begonnen met reclame te maken. Op Dezer dagen hebben wij medegedeeld dat bet Haarlems Comité voor de autotocht voor Ouden van Dagen besloten heeft om evenals in 1951 dit jaar ook weer gebruik te maken van autobussen voor de tocht die op 1 Juli zal plaats vinden. Het comité doet een beroep op het publiek, dat immer ge toond heeft met bijdragen te willen helpen. Het doel is het zeer zeker waard: voor vele oude mensen, die voor deze tocht worden uitgenodigd, is het de enige gelegenheid om een uitstapje te maken en daarbij van de lente te genieten. In dit bericht werd als penningmeester van het comité genoemd de heer A. M. Duytshoff. De heer Duytshoff is helaas overleden. De heer E. H. Tenckinck, Kle verparkweg 146, gironummer 162720, zal het penningmeesterschap waarnemen. De heer Tenckinck zal gaarne bijdragen ont vangen per brief of postwissel of op zijn girorekening no. 162720, met vermelding: „voor de autotocht". een veel bredere basis dan voor de oorlog. En met succes. De verkoop stijgt langzaam maar zeker, zodat de honderdduizenden dollars die voor de reclame werden afgegeven nu rente gaan afwerpen. Het spreekt dat alles op zijn Amerikaans wordt aangepakt, ieder nieuwtje wordt uitgebuit. Vele televisie-stations krijgen opdracht om bloembollenfilms te vertonen, waarin de kopers wordt verteld hoe zij de bollen moeten behandelen. Behalve deze directè steun van de tele visie is er ook nog een indirecte. Het le ven begint in Amerika onder invloed van dit nieuwe amusementsartikel te verande ren. Amerikanen waren door de uitvinding van de auto uithuizig geworden. Zij ge bruikten hun woning dikwijls alleen om in te slapen en te eten en dat laatste ook nog niets eens altijd. Steeds gingen zij uit. Door de komst van de televisie echter ble ven zij meer thuis engingen meer aandacht aan hun huis en de tuin be steden. Hoewel men natuurlijk niet kan vast stellen of deze factor al van veel belang geworden is op de stijging van de verkoop schakelt men deze toch zeker niet uit. ADVERTENTIE Verhuur van bagagerekken. GARAGE JAN R. DU RIEU Olieslagerslaan 36 Telefoon 10570 Onze vroegere medewerker voor toneel, de heer J. B. Schuil, is Vrijdagmiddag aan gereden en met wonden aan het hoofd naar het Diaconessenhuis overgebracht. Van morgen vernamen wij, dat zijn toestand gunstig te noemen is. De heer Schuil stak gistermiddag om kwart voor vier in de Van Eedenstraat de weg over. Hij werd aangereden door een autobus en liep lichte wonden op aan zijn slaap en bovenlip. De heer Schuil werd ter observatie naar het Diaconessenhuis over gebracht. Het bezwaar, dat "bij de ambtswoning van de burgemeester een garage ontbreekt, is reeds eerder betoogd. Dit bezwaar wordt thans nog meer gevoeld, nu het niet meer mogelijk is, dat de burgemeester in de na bijheid van zijn woning geen garage meer kan huren. B. en W. zijn van oordeel dat een garage gebouwd dient te worden bij de ambtswoning. Zij stellen de raad voor hier toe te besluiten en een crediet beschikbaar te stellen. De Amerikaan Max Conrad is er in geslaagd het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan over te steken met een een-motorig sportvliegtuig van het type Piper Pacer. Max Conrad bij zijn baby-vliegtuig bij zijn aankomst op het vliegveld te Stavanger. Het comité „Over de brug" heeft Willy van Eldik met haar dameskoor „Haerlem" en Henk van de Wateren met zijn volks dansgroep uitgenodigd om een steentje tot het culturele welzijn van Haarlem be noorden de Jan Gijzenvaart bij te dragen. Op de speelplaats van de Jan Pieterszoon Coenschool gaven zij gisteravond een de monstratie van koorzang en volksdansen, waaraan ook de „Beierse" kapel „De Al penroos" gul medewerkte. Willy van Eldik en Henk van de Wateren hadden trouwens van alle zijden welwillende steun onder vonden bij het organiseren van de avond, die als een eerste poging om „iets te brengen" beschouwd dient te worden. „De Alpenroos" zorgde direct al voor een goede stemming met het spelen van vro lijke Landlers en jodelliedjes, die door een 14-jarig meisje zuiver en leuk werden ge zongen. De muzikale pretmakers kwamen later op de avond nog eens terug. Het da meskoor „Haerlem" sloot zich goed bij hun trant van musiceren aan door het zingen van frisse marsliedjes en andere vlotte wijsjes. Opvallend veel aandacht- werd er getoond voor het optreden van de volksdansgroep van Henk van de Wateren. Vaardig op de piano begeleid door Willy van Eldik voer den de „volksdansers" enkele aantrekke lijke dansen uit, vaak met eein natuur lijke bevalligheid, die weldadig was voor het oog. Zulke volksdansen, waarbij mu ziek en beweging zo eenvoudig harmonisch samengaan, blijken steeds weer een voor treffelijk middel tot een ongedwongen contact met grote groepen van mensen. Henk van de Wateren moet er voor derge lijke avonden beslist mee doorgaan. Zijn volksdansgroep had weinig moeite om tal van toeschouwers tot meedansen te bewe gen en voor degenen, die de smaak voor volksdansen te pakken kregen, was de avond veel te gauw afgelopen. P. Z. Op het congres van de Bond van Grond en Huiseigenaren, dat in Den Haag is ge houden, werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het huurbeleid van de regeringen, die sedert 1945 aan het bewind waren, voor een belangrijk deel aansprakelijk is voor de bestaande moei lijkheden op het gebied van de bouw, van de woningexploitatie en van dé noodtoe stand van de particuliere huiseigenaren. Het congres was van oordeel, dat een huurverhoging voor vooroorlogse woningen tot een economisch verantwoord peil op korte termijn dringend noodzakelijk is. Het wees huurbelasting met nadruk van de hand. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond voor een druk bezochte ver gadering der Partij van de Arbeid in het Concertgebouw een verkiezingsrede uit gesproken waarin hij het regeringsbeleid en het verkiezingsprogram der Partij van de Arbeid aan een uitvoerige beschouwing onderwierp en waarin hij tevens de critici van dat beleid van antwoord diende. Dr. Drees herinnerde eraan, hoe gunstig het herstel van onze ontredderde economie na de bevrijding verlopen is en welke belang rijke sociale maatregelen sindsdien verwe zenlijkt konden worden. Dat was in de eerste plaats te danken aan opofferingen en inspanningen die ons volk zich daar voor getroost had, maar tenslotte heeft het regeringsbeleid in al deze zaken de weg gewezen, het rhythme bepaald en de mo gelijkheden tot dat herstel en die vernieu wing geschapen. Bovendien waren de fi nanciële lasten, die deze nationale krachts inspanning met zich bracht, zo redelijk mogelijk verdeeld over de verschillende bevolkingsgroepen volgens het principe dat de zwaarste lasten op de meest draag krachtige schouders moeten rusten. Dat principe was de basis van de ganse sociale politiek in de na-oorlogse jaren en dr. Drees gaf zijn gehoor de verzekering dat het ook in de toekomst de voornaam ste richtlijn van zijn partij zal blijven bij haar streven naar economische orde en sociale rechtvaardigheid. Hij bracht daar bij hulde aan het Nederlandse volk, dat met zijn arbeidskracht en offerzin ook de snelle verbetering der sociale verhou dingen mogelijk gemaakt had en dat daar mee de uitspraak van de heer Weiter c.s., als zou men op dit land en dit volk niet trots meer kunnen zijn, op ondubbelzin nige wijze gelogenstraft had. Dr. Drees ontveinsde zich niet, dat nog vele noden om leniging schreeuwen, maar de grote vooruitgang op ieder gebied in de laatste zeven jaar was toch een flinke schrede in de goede richting geweest. Ook zijn regering en de voorgaande na-oorlog se kabinetten hadden immers moeten roeien met de spaarzame riemen die hun gebleven waren in het leeggeroofde, straat arme Nederland van na 1945. Zonderling was het daarom te horen, hoe de andere partijen nu het ene ogenblik de regering verwijten dat zij veel meer had moeten doen om al die noden te lenigen, om een ogenblik later te fulmineren dat de uitga ven aanzienlijk moeten worden ingekrom pen. Een ander verwijt der oppositie be trof het streven der P. v. d. A. naar „staatsabsolutisme", waarvan echter vol gens dr. Drees geen sprake was. „Wel willen wij bepaalde regelen stellen", zo zei hij, „maar alleen waar de omstandigheden daartoe dwingen. Vaak resulteerden daar uit dan meer vrijheid en levensvreugde voor bepaalde bevolkingsgroepen dan wanneer men de zaken aan het blinde toe val, het z.g. vrije spel der maatschappe lijke krachten, had overgelaten. Wat betreft de samenwerking met de K. V. P. en de verwijten, hem deswege ge maakt, merkte dr. Drees op dat bij de hui dige verhoudingen alleen een kabinet van gemengde samenstelling mogelijk is en dat de politiek van zulk een regering noodzakelijk een corrpromis-politiek moet zijn, waarbij alle betrokken partijen wel eens water in haar wijn moeten doen, maar toch was er een lijn gevonden waar langs men in de regeringscoalitie kon sa menwerken met veel betere resultaten dan in vele andere landen het geval was. Ten slotte zeide dr. Drees dat de komende ver kiezingen wellicht een beslissende mijlpaal konden worden in de grote worsteling die de socialisten en hun vrienden sinds een halve eeuw voeren voor economische orde, sociale rechtvaardigheid en geestelijke vrijheid. Hij hoopte daarom dat allen die dezelfde idealen aanhangen, Woensdag aan de stembus hun plicht zouden doen. Twee andere sprekers, mr. G. E. van Walsum, lid der Protestants-Christelijke Werkgemeenschap van de P. v. d. A.. en G. Ruygers, R.K. lid van die partij, bestre den de uit sommige confessionele partijen gehoorde bewering, dat het doorbraak- experiment van de Partij van de Arbeid mislukt was en dat er voor een gelovig Christen in die partij geen plaats zou zijn. Beide sprekers kwamen tot de conclusie dat persoonlijke geloofsovertuigingen bij de samenwerking met de humanisten geen ogenblik in het gedrang hoefden te komen en dat de doorbraak ook overigens „spring levend" was. De heer Ruygers had voorts stevige critiek op de conservatieve ten- denzen die zich de laatste tijd in de katho lieke partijen manifesteerden en was van oordeel dat alleen de P. v. d. A. tegen de ze „reactionaire vloedgolf" een dam kon opwerpen. Ook de N.V.V.-voorzitter H. OosteiTiuis had in de huidige verkiezingscampagne vele reactie-verschijnselen bij de oppositie partijen tegen de sociale politiek gesigna leerd. Hij hekelde vooral de wat hij noem de „laaghartige wijze" waarop V.V.D. en A.R. die politiek belasterd zouden hebben en eindigde met de verzekering dat het N.V.V. de sociale koers van de P. v. d. A. onvoorwaardelijk onderschrijft. Mej. M. P. de Bruyn Ouboter, secreta resse van de Vrouwenbond der Partij van de Arbeid, spoorde tenslotte de vrouwen aan, meer belangstelling te ontwikkelen voor de politieke en sociale vraagstukken van deze tijd. Een koor van De Stem des Volks zorgde voor enkele muzikale inter mezzi. Een nachtwaker van de Nachtveiligheids dienst en Controle te Haarlem ontdekte des nachts iets verdachts bij de villa van de heer H. aan de Boekenrodeweg 85 te Aerdenhout. Bij het passeren der villa zag hij twee rijwielen staan voorzien van tassen. Hij onderzocht de tassen en ontdekte een hoe veelheid tafelzilver, waarvan hij de ledige cassettes zal liggen in de omgeving. Toen de waker twee mannen waarnam achter de opengebroken voordeur zag hij zich genoodzaakt politiehulp in te roepen. Voordat hij de buurman gewekt en de po litiepost te Aerdenhout had gealarmeerd, waren de dieven verdwenen met achter lating van de buit, bestaande uit een groot aantal waardevolle zilveren couverts. De uit de schuur van dezelfde villa gestolen rijwielen bleven eveneens achter. Zo goed als alle voorwerpen zijn door de activiteit van de waker weer in bezit van de eigenaar gekomen. Zestig bewoners van de Rollandslaan in Overveen hebben de volgende brief naar de directie van de N.Z.H.V.M. gezonden: „Bij inwerkingtreding van de zomerdienst regeling en de daarmede verband houdende verplaatsing van het eindpunt van lijn 4, is de snelheid waarmede de bussen thans de Rollandslaan passeren dermate opgevoerd dat schade ontstaat en reeds is ontstaan aan en in de percelen aan deze verkeersweg Verschillende plafonds vertonen scheux-en terwijl bovendien tengevolge van de dreu ningen stukken bepleistering uit de muren vallen. Tot het tijdstip, dat het eindpunt zich bevond op de Rollandslaan, was de aan vang- en de uitloopsnelheid van de bussen zo, dat hiei'van, zomin als van het oveiige zware verkeer, dat met normale snelheid passeert, door de omwonenden overlast wérd ondervonden. Door de boven aange haalde wijzigingen is echter een toestand ontstaan, die ter voorkoming van verder ongerief dringend verbetering behoeft. De opvoering van de snelheid heeft in de „flessenhals" op het gedeelte tussen de per celen nr 53-71 en nr 52-62 een verkeers situatie doen ontstaan, die ernstige ver keersongevallen doet vrezen. De breedte van dit straatgedeelte is zo gering, dat twee bussen elkaar nauwelijks kunnen passeren Waar zich in dit gedeelte bovendien een oversteekplaats van schoolkinderen van de Beatrixschool bevindt, moet de thans ont stane situatie als hoogst gevaarlijk woi-den beschouwd. Ondergetekenden menen, gezien de reeds ontstane en nog te verwachten moeilijk heden bij u met klem te mogen aandringen op drastische beperking van de snelheid waarmede thans de Rollandslaan wordt bereden". Het stoffelijk overschot van de oud directeur van de N.V. Hötelexploitatie „Lion d'Or" in Haarlem, de heer A. M. Duytshoff, is gisteimiddag op de begraaf plaats Westerveld ter aarde besteld. Velen, bij wie onder meer de oud-hoofdcommis saris van Politie in Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, de oud-directeur van de Ge meente-reinigingsdienst in Haarlem, de heer A. van Driel, waren, hebben de overledene de laatste eer bewezen. In de aula heeft als eerste spreker de heer J. J. Jurrissen het woord gevoerd. Hij schetste de heer Duytshoff als een man met een zonnig karakter, geschoold in de harde leerschool van het leven, wiens voornaamste eigenschap eenvoud was. Mr. B. van der Bui-g, substituut officier van Justitie, dankte uit naam van de afdeling Haarlem van het Genootschap voor Reclas sering de heer Duytshoff voor hetgeen hij als bestuurslid voor dit genootschap had gedaan. De gevoelens van dank van vele ouden van dagen jegens de heer Duytshoff, dié in de vijftien jaren van zijn penningmees terschap van het rijtoercomité velen een dag van zonneschijn had bezorgd in hun vaak eentonig leven, werden vertolkt door de heer B. W. Lasschuit. Dr. L. S. Limborgh Meyer, voorzitter van de loge „Kennemerland" van de Vrijmetse laren, merkte op dat een der mooiste eigenschappen van de ovei'ledene was ge weest, dat hij veel over had voor anderen. De heer A. M. Schaefer bracht als voor zitter van de Horecaf naar voren, dat de heer Duytshoff 31 jaar geleden een der op richters van deze bond was geweest en hiermede de gi-ondslag had gelegd voor het hótelbedrijf in Nederland. Het vele en goede werk dat de heer Duytshoff verrichtte in het belang van de zeemanshuizen werd belicht door ds. L. D. Terlaak Poot. Tenslotte sprak ds. A. J. Rasker naar aanleiding van een gedeelte uit Paulus' brieven. De plechtigheid in de aula werd besloten met orgelspel: „Veilig in Jezus' armen". Onder de tonen van het slotkoor uit de Mattheus Passion werd de kist grafwaarts gedragen, waar de predikant een kort woord sprak en het Onze Vader bad. De heer Jurrissen heeft, namens de fa milie, dank gezegd voor de belangstelling. Toen tante Liezeberlha thee had gezet, zaten oom Tripje, Juup en Plop met elkaar te praten. Ze hadden het erover, hoe het nu verder met Lumpo zou gaan. En Plop was voor de dag gekomen met een plan. „Kijk eens", zei hij. „Jullie hebt nu al een huis vol, en Juup en ik wonen maar saam pjes. Wat zou je er van denken, als Lumpo nu eens bij óns kwam wonen? Ik zou dat best leuk vinden, en we hebben plaats genoeg voor hem. Wat denk jij daarvan, Juup?" „Ik vind het best!", vond Juup. Oom Tripje dacht na en knikte. „Dat zou niet kwaad zijn", zei hij. „Als jullie dat zo wilt regelen, vind ik het ook goed!" Ze haalden Lumpo erbij en vroegen hem, of hij zin had om bij Juup en Plop te wonen. En Lumpo zei, dat hij dat graag zou willen. ..Mooi, dat is dan afgesproken"lachte Plop. „Dat zal echt gezellig zijn!" Ook de jongens vonden het fijn, dat Lumpo een tehuis had. gevonden; ze wisten, hoe aardig Juup en Plop waren. „Leuk, hè?", zei Bunkie. „Nu kunnen we elkaar dikwijls zien!" Met zijn Amsterdams Kamerkoor gaf Jan Boeke gisteravond in de Waalse Kerk op het Haarlemse Begijnhof andermaal een uitvoering, die kenmerkend was voor zijn streven tot bevordering en verbetering van de Pi-otestantse kerkmuziek. Enkele leden van Haarlems Remonstrants Kerkkoor werkten mee ter vertolking van een psalm van Heinrich Schütz voor dubbel koor. De vocale nummers werden afgewisseld door orgelsoli van Piet Halsema. Het waren ditmaal niet enkel composi ties uit de tijd van renaissance en barok die aan de beurt kwamen; Boeke liet na melijk ook een paar moderne motetten zin gen van Adolf Brunner en Willy Burck- hard muziek die wel aansluit bij de oude motetstijl, doch harmonisch een grotere spanwijdte heeft. Ook de organist speelde, behalve stukken van Cabezon, Sweelinck en Bach, een werk, waarin nieuwere ten denzen opvielen, namelijk een door hem zelf gecomponeerd orgelkoraal op Psalm 121. De vraag rijst: waar blijven de Neder landse componisten die deze muzikale be weging met bruikbaar werk op Nederlandse tekst Verrijken? Boeke bereikt met zijn ensemble heel mooie dingen; een vijfstemmig polyfoon motet van Johann Burgstaller werd zeer evenwichtig van klank en zeer doorzichtig van lijnenspel ten gehore gebracht. Voorts kon men aardige vergelijkingen maken tussen bewerkingen op eenzglfde gegeven van GoudimelSweelinck en Bourgeois Sweelinck. De grote Hollandse componist dacht natuurlijk niet aan practisch gebruik van zijn werk in een kerkdienst, Goudimel en Bourgeois deden dat wellicht wel; maar dat neemt niet weg dat de psalmen van Sweelinck evenzogoed in de kerk thuis horen. Het zou wel eens aardig zijn als Boeke ook de Psalmen van Boscoop (ge componeerd op de Souterliedekens-teksten van Willem van Nievelt) onder handen nam: een goede gelegenheid om zijn koor ook Nederlands te laten zingen. De psalm voor dubbelkoor van Schütz maakte een treffend effect, tot slot zong het Amsterdams Kamerkoor het vredig stemmende motet „Nun danket alle Gott" van Michael Pratorius. JOS. DE KLERK De „Zuiderkruis", die aanvankelijk Zon dagmiddag uit Indonesië te Rotterdam werd verwacht, heeft enige vertraging en zal pas Zondagavond laat arrivëfen. De ontsche ping zal nu Maandagmorgen beginnen. Zoals reeds werd gemeld, hebben enige raadsleden aan B. en W. van Delft vragen gestéld over de tekst van de catalogus van de tentoonstelling „Prisma der Bijbelse Kunst" in het Prinsenhof. Tegen deze ruim driehonderd pagina's tellende catalogus rezen bezwaren, omdat de tekst in sommige opzichten sterk afweek van de gangbare Christelijke opvattingen. Een aantal bijbel teksten, slaande op de% tentoongestelde kunstvoorwerpen, wordt in anthroposo- fische zin geïnterpreteerd. Zulks heeft pro testen ujt Protestants-Christelijke en Ka tholieke kringen ten geyolge gehad. Het Delftse college heeft binnen een dag op de gestelde vragen geantwoord. Het be treurt de uitgave van deze catalogus in de gewraakte vorm zeer en rekent haar de samenstelster en de leiding van het Museum Prinsenhof als een ernstige fout aan. Be sloten werd de catalogus onmiddellijk aan de circulatie te onttrekken. Men neemt daarbij aan, dat deze gebeurtenis op de be trokkenen zoveel indruk heeft gemaakt, dat voor herhaling niet behoeft te worden ge vreesd. De heer D. H. G. Bolten, directeur van het stedelijk museum Prinsenhof te Delft, heeft desgevraagd tegenover een redacteur van het A.N.P. in zake deze kwestie de volgende verklaring afgelegd: „Het doel van een catalogus als deze is in het algemeen een summiere kunsthisto rische beschrijving te geven van ieder ten toongesteld voorwerp.-Ik meen dat in dit; opzicht de catalogus aan de gestelde eisen voldoet. Het speciale karakter van het ten toongestelde echter maakte het wenselijk een korte omschrijving te geven van tel kens die gebeurtenis uit het Oude en het Nieuwe Testament, die uitgebeeld werd in de geëxposeerde voorwerpen. De korte tijd van voorbereiding heeft mij helaas verhin derd mij persoonlijk hiermee bezig te hou den. Het is mij gebleken, dat de hiervoor zo nodige objectieve weergeving niet in acht genomen werd. Hoewel de verant woordelijkheid hiervoor op mij rust en ik mij daarvan niet wens te distanciëren, wordt de nu ingetrokken tekst, waardoor velen gekwetst zijn in godsdienstige ge voelens, die deze tentoonstelling juist be oogt te dienen, door mij diep betreurd". Voor een aantal sectoren van het be drijfsleven nadert de vooi-bereiding der te treffen voorzieningen wegens de uitvoering der Wet op de Ondernemingsraden haar voltooiing. De Sociaal Economische Raad meldt de totstandkoming van ontwerpvei'ordeningen betreffende de eerste vijf bedrijfstakken, waarin men in overeenstemming met de betrokken organisaties tot een afgerond project is kunnen komen: de schoenindus trie, de lederindustrie, de textielindustrie, de vleeswarenindustrie en het slagersbe- drijf. De ontwerpen hebben alle betrekking op gebieden, die zowel technisch als organisa torisch een voldoende samenhangend geheel vormen. De omschrijving van de bedrijfstak is in ieder afzonderlijk geval in overleg met de betrokkenen vastgesteld. Tussen het tijdstip van instelling van dé bedrijfscommissie en dat van ingang van de verplichting tot instelling van een ondernemingsraad ligt volgens de ontwerp verordening een periode van negentig dagen. Een algemene vraag, waarvoor de Com missie Ondernemingsraden zich zag ge plaatst, is die van de positie der samenge stelde ondei-nerriingen, welke krachtens de door haar verrichte werkzaamheden onder meer dan één bedrijfscommissie zouden vallen, hetgeen algemeen als een bezwaar wordt gevoeld. Overigens is het probleem van de samen gestelde ondernemingen in de sociale wet geving geenszins nieuw. In de practijk zijn op het gebied van de CAO en van de be drijfspensioenfondsen oplossingen gevon den, waaraan voor de ondernemingsraden zou kunnen worden aangeknoopt. Daardoor zou dan kunnen worden bereikt, dat, hoe wel theoretisch ten aanzien van een samen gestelde onderneming meer dan één be drijfscommissie competent is, slechts één dezer commissies in feite optreedt. Bij zeer grote ondernemingen met een zeer veelzijdige activiteit zal misschien niet zijn te ontkomen aan de vorming van een commissie uit de ter zake competente be drijfscommissies. Dit moet evenwel tot de hoge uitzonderingen behoren, wil de orga nisatorische bovenbouw van de onder nemingsraden niet te ingewikkeld worden. In die gevallen, waarin lang de vrijwil lige weg geen bruikbare oplossing wordt verkregen, zal de Commissie Onderne mingsraden het beslissende woord moeten spreken. In de ontwerp-verordeningen tot instel ling van bedrijfscommissies is daarom een bepaling opgenomen, waardoor de Com missie Ondernemingsraden een bepaalde samengestelde onderneming aan de be voegdheid van een bedrijfscommissie kan onttrekken. Voor de komende drie jaar is de heer W. J. Giel, hoofd van de passage-afdeling van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, be noemd tot voorzitter van „The Interchange Lines", een combinatie van 21 Engelse, Franse en Nederlandse scheepvaartmaat schappijen, die onder meer wederkerige overeenkomsten op het gebied van onder linge geldigheid van passagebiljetten heb ben aangegaan. De zetel van dit lichaam is in Londen gevestigd. De heer Giel volgt als zodanig op dé heer Miller, directeur van „The P. and O. Steam ship Company". HAARLEM, 20 Juni 1952 BEVALLEN-van een zoon: 19 Juni, C. A. J. M. VehmeijerDankelman; A. W. Lom- mersevan Hoorn; E. Kampei-van Wort; N. OosterweghelPusch; C. W. van der Zee —van Dijk; E. J. van Rossum—Vermeren; 20 Juni, P. A. G. Nieuwenhuizen—Rolvers; E. B. M. WaasdorpUphoff, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 18 Juni, W. M. HoogewerfUilenburg; 19 Juni, L. J. F. M. Vettewinkel—Zaalberg. OVERLEDEN: 18 Juni, C. H. Boerrigter, 1 uur, Molukkénstraat: 19 Juni, S. Hupkes Olii, 73 j„ Hazepaterslaan: H. van der Aar Gross, 41 j., Schouwtjeslaan: C. C. Ver schoor—Hogerwerf, 40 j., Hazepaterslaan; 20 Juni, A. M. BuningLoos, 81 j., Gasthuis- vest; H. J. J. M. Klijn, 65 j., Maerten van Hëemskerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12