Dé watermachines van de polder „Elckerlyc" in Delft op oud binnenplein Over schikkingspogingen in de zaak-Menten Paardenfokkerij in de Meer Predikbeurten A.K. LIJST Haarlemmermeer Radio Moors Zandvoort Hillegom Heemstede Bennebroek Bloemendaal Lisse Drie Nederlandse schepen opgebracht Hou je mond r Holland Festival Dr. J. SCHOUTEN ZATERDAG 2 u N I 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Openluchttentoonstelling van ,,'t Helm" Merkwaardige vondst Gemeenteraad vergadert Ongevallenverzekering Streng optreden van de Columbiaanse kustwacht PnzvJc'pauzc Twee radio's ontvreemd uit étalage in Santpoort T urfstrooiself abriek ging in vlammen op Kamerlid Reijers stelt vragen UITBREIDING VAN DE WERKGELEGENHEID Bij de behartiging der belangen van de Haarlemmermeerpolder die steeds in goede, bekwame handen blijkt te zijn en alle lof verdient neemt naast de verzor ging van het grote wegennet, ook het veel omvattend bemalingswerk een voorname plaats in. De drie gemalen, staande respectievelijk bij de Kaag, tussen Halfweg en Sloten en tegenover het Spaarne bij Heemstede, waarvan de bouw behoudens enkele wij zigingen oorspronkelijk geschiedde met voor ieder der machines ongeveer hetzelf de stoomvermogen, bleken gedurende vele jaren gedrieën nodig om de vaak grote overlast van het water met goede resulta ten te kunnen wegwerken. In de loop der jaren is daarin echter wel enige verandering gekomen. „De Lijnden"' kreeg er een elec'rische installatie bij, maar bleef overigens gelukkig in de oorspron kelijke toestand behouden, „De Leeghwa- ter" werd van Dieselmotoren voorzien en kreeg door deze wijziging wel een ander aanzien. De capaciteit van deze twee ma chines werd door de successievelijk aange brachte aanvullingen en verbeteringen zo danig verhoogd, dat zij ten slotte beide voldoende bleken om een hoge waterstand (ook zelfs in de 19 km. lange Hoofdvaart) binnen betrekkelijk weinige uren op het gewenste peil te brengen en „De Cruquius" voor dat werk wel kon worden uitgescha keld. Het was destijds een gelukkige gedachte van het Polderbestuur om ten aanzien van dit voor bemalingsdoeleinden overcompleet geworden stoomgemaal waarover reeds eerder in ons blad een en ander werd ge schreven, ook wat betreft de inrichting als museum niet het besluit tot afbraak te nemen, maar de machine in haar oorspron kelijke staat, zowel wat het interieur als het exterieur betreft, als een herinnering aan de droogmaking van het Haarlemmer meer te handhaven. Dit besluit van het Polderbestuur wordt nog steeds zeer ge waardeerd, vooral omdat de gedachte er aan ten grondslag lag dit fraaie monumen tale gebouw voor het nageslacht in ere te houden. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Donderdag 26 Juni zal de tentoonstel ling van de culturele kring ,,'t Helm" in de vitrines aan de flatgebouwen langs de Boulevard de Favauge, door de burge meester van Zandvoort mr. H. M. van Fenema, officieel worden geopend door het ontsteken van de verlichting daarin. In een hoekje van de toren der Neder lands Hervormde kerk werd een nog in vrij goede staat verkerend lucifersdoosje gevonden, waarop de beeltenis voorkwam van Prinses Wilhelmina als 18-jarige Ko ningin. Het doosje moet daar dus ongeveer 54 jaar geleden zijn weggeworpen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Her.rica Susanna Maria, d. van H. J. Pijpers en C. J. Rotteveel; Maria Jo hanna Hendrina, d. van A. G. Koppers en H. Strooband; Leonardus Jacobus Maria, z. van H. A. Rusman en C. E. Nederstigt; Lucia Maria Theodora, d. van L. J. van der Laan en L. M. J. Nieuwmeijer. ONDERTROUWD: P. A. Zonneveld en A. A. van der Lans. OVERLEDEN: P. C. Hoogkamer, man, 90 j.; A. V^rlaan—van Heek, vrouw, 66 j. DOKTERSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen wordt op 21 Juni waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheek, ingaande Zaterdag 18 uur, Apotheek Schotsman, Binnenweg 206 208, telef. 38320. DOKTERSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 22 Juni waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De dienst van de apotheken voor Over veen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zater dag 28 Juni e.k. verzorgd door de Bloemen- daalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 22181. ANT.-REV. KIESVERENIGING Vrijdagavond sprak mr. Zegers uit Am sterdam over de regeringspolitiek en het streven van de Partij van de Arbeid. Spe ciaal behandelde hij het leven van de mid- denstandsgroep der bevolking, waarbij de spreker concludeerde dat de middenstand de zwaarste klappen ontvangt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Martinus Theodorus, z. van N. C. Berbee en G. M. Dames: Alida Theo dora Allegonda, d. van F. v. d. Veen en A. M. Smaar; Petrus Theodorus Nicolaas, z. van Th. P. van Ploeg en H. W. A. Koelewijn; Nicolaas Cornelis, z. van N. H. Kortekaas en H. Klein. ONDERTROUWD: J. L. van Diemen en M. M. Schoone; J. A. Vreeken en G. Scheep maker: P. Willemstein en M. Kardol. GETROUWD: J. C. v. d. Zwet en P. M. Opdam; W. G. van Kesteren en C. G. Hoek stra. OVERLEDEN: Catharina Hoogkamp wed. van J. Langeveld, oud 90 j. Nu „De Cruquius" reeds geruime tijd buiten werking is gesteld, heeft dit een niet geringe vermindering van de belang rijke bedrijfsonkosten van het gehele be malingswerk met zich gebracht, maar daar tegenover staat, dat voor deze ongeveer 106 jaren oud zijnde machine uit de aard der zaak geregeld een niet onbelangrijk bedrag aan onderhoudskosten moet worden betaald, hetgeen het Polderbestuur echter niet ten onrechte steeds als volkomen ver antwoord heeft beschouwd. DOKTERSDIENST Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. Van der Weg. Halfweg-Zwanenburg: dr. Hoekstra. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Donderdag 26 Juni ter behandeling van de navolgende punten: Voorstel inzake wijziging van het vermenigvuldigingscijfer schoolgeld voor het uitgebreid lager onderwijs; voorstel inzake het verlenen van een vacantie-uit- kering aan het gemeentepersoneel over 1952; voorstel tot vaststelling van een studie-toelageregeling; voorstel tot vast stelling van nieuw ambtenarenreglement en arbeidsovereenkomstenbesluit, een wachtgeldregeling en een verordening re gelend het georganiseerd overleg; voorstel inzake het berekenen van rijlonen door het bedrijf van openbare werken; voorstel tot afwzing van een beroepsschrift tegen een aanschrijving tot verbetering van een woning ingevolge de Woningwet; voorstel tot het verlenen van medewerking inge volge art. 72 der 1. o. wet wegens eerste inrichting van de nieuwe Geref. U. L. O. school; voorstel tot het sluiten van een ongevallenverzekering; voorstel tot het verlenen van een crediet verband houden de met verdere voltooiing van het Nassau- park en omgeving; voorstel inzake bouw van een garage by de ambtswoning van de burgemeester. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. J. M. van Dijk, Ach terweg 6, tel. 3134. Reeds geruime tijd overweegt het college van B. en W. voor enige gemeentelijke func tionarissen een vrijwillige ongevallenverze kering af te sluiten, omdat het niet verant woord is, dat personen, die regelmatig voor de gemeente op reis zijn niet voor het risico van ongevallen zijn gedekt. In verscheidene gemeenten is een vrijwillige ongevallen verzekering gesloten voor de burgemeester, de secretaris, de wethouders en de directeu ren van de bedrijven. In Lissse zijn de direc teuren van de bedrijven reeds verplicht ver zekerd, zodat het college voorstelt een vrij willige verzekering te sluiten voor de bur gemeester, de secretaris, en de wethouders, waarvoor reeds inlichtingen en aanbiedingen zijn ingekomen. De jaarlijkse kosten bedra gen f 180, voor de duur van 10 jaar. Naar thans officieel bekend gemaakt wordt, zijn ongeveer tien dagen geleden drie visserschepen, varende onder Neder landse vlag en afkomstig van Aruba, door de kustwacht van Columbia aangehouden. De schepen zijn volgens een bericht van de Nederlandse gezant te Bogota, zonder geldige scheepspapieren in de Columbiaan se territoriale wateren aangetroffen en daarna opgebracht naar Santé Maria. De kapitein van een van de drie schepen, een Venezolaan, is door het gebeurde mogelijk zo geschokt, dat hij plotseling overleed. Het gezantschap zo deelt het kabinet van de gouverneur van de Nederlandse Antillen mede kon nog niet zeggen, wanneer de schepen weer vrijgegeven zul len worden. Het voorgevallene heeft beroering ge wekt in de Antillen, in het bijzonder op Aruba, te meer daar enkele kranten daar hadden gemeld, dat de kapitein van de schoener „Carmen" door de Columbiaanse kustwacht zou zijn neergeschoten. Het wordt overigens niet uitgesloten geacht, dat de schepen smokkelwaar aan boord hadden, hetgeen een verklaring zou zijn voor het wel bijzonder strenge optreden van de Columbiaanse kustwacht. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. De wekelijkse kruiswoord-puzzle zal gedu rende de zomermaanden niet worden opge nomen. Begin September hopen wij weer met plaatsing van deze prijspuzzles te be ginnen en wij verwachten dat alle trouwe inzenders dan ook weer, met nieu we moed bezield, present zullen zijn. Oplossing vorige puzzle De oplossing van de vorige puzzle luidt: Horizontaal. 1. las; 4. vak- 6. MSD (Marine Stoomvaart Dienst); 9. Elten; 11. bruto; 13. ozon; 14. élan; 15. ooft; 17. teak; 19. kieswet; 22. ik; 24. hu; 25. erf; 26. bas; 28 oei; 29. nu; 30 deren; 32 ks; 33 spie; 34. node; 35. ut; 36. kling; 38. LO; 40 rad; 41. dra. 42. heb; 43. el; 46. na; 47. maasbal; 51. kerf; 52. drab: 54 semi; 55. oker; 57 leest; 59 akela; 60 atl. (atlantische); 61. tof; 62. i.g.s. (in goede staat). Verticaal. 1. Leo; 2. alzo; 3. stook; 4. V.N.; 5. K. B. (Koninklijk Besluit); 6. mulat; 7. stak; 8. Don; 10. enfin; 12. reëel; 16. te; 17. t.w.; 18 riem; 20. star; 21 huis; 23. kristal; 24. hekelen; 26. beeld; 27. senna; 30. dik; 31. nog; 35. uren; 37. iris; 39. obat; 44. Paris; 45. barok; 47. Memel; 48. af; 49. b. d.; 50. lakei: 51. keet; 53. Belg; 54. sla; 56. ras; 58. T.T.; 59. af. De prijzen werden als volgt verdeeld: 7,50 G. Gerritsen, Mozartkade 2, Heemstede; 5 C. M. Honig, Westerhoutpark 26, Haarlem; 2,50 A. van Spronsen, K. v. Manderstraat 89, Haarlem. 3COOOOOOOCOOOOOOOOOOOCX»<X>CXX>Oa „Dames en heren, het is mij een groot genoegen"f Verder kwam minister Wemmers niet, toen hij gistermiddag in Eemnes een toespraak wilde honden ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe weg van Eemnes naar Hoevelaken. Want op dat ogenblik klonk het forse bevel van een politieman: Hou je mond!", aan welk ambtelijk bevel de minister onmiddellijk gevolg gaf. De politieman had zich echter niet tot de minister gericht, maar tot enige kinde ren, die rustig doorpraatten toen de minister met spreken begon. Dat dit incident een daverend gelach uitlokte spreekt wel vanzelf. De minis ter moest overigens nog een paar maal opnieuw beginnen, omdat de luidspre kerinstallatie aanvankelijk de dienst weigerde. Voor de derde keer krijgt Delft als on derdeel van het Holland Festival een reeks opvoeringen van de middeleeuwse morali teit van Elckerlyc te zien. In 1950 hadden de vertoningen plaats in de fraaie klooster tuin van het Prinsenhof, waarin de acteurs echter niet mochten terugkeren omdat de Nederlands-Hervormde kerkvoogdij, die dit stukje historische grond beheert, on overkomelijke bezwaren koesterde tegen de wederopbloei van dit Katholieke stuk op Protestantse bodem. Noodgedwongen werd daarom het vorig jaar op de Grote Markt aan de voet van de Nieuwe Kerk gespèeld, maar ook hier rezen moeilijkheden en zo moest thans wederom naar nieuwe ruimte worden uitgekeken. Die is eindelijk gevon den op het binnenplein van het Prinsenhof en het laat zich aanzien dat men daar wel zal blijven, zolang deze jaarlijkse tra ditie in stand wordt gehouden. Want deze omgeving mag bijna ideaal woi-den ge noemd. De toeschouwer zit hier als het ware met zijn neus op deze „Spieghel der Salicheyt" gedrukt en de eigenlijke sto rende noodzaak tot uitbreiding van de han deling met overigens wel toepasselijke ver sieringen. is komen te vervallen. Men heeft nu een graad van versobering bereikt, Zatei'dagmorger. in alle vroegte trof een agent aan de Oostlaan in Santpoort een man aan, die onder elke arm een radiotoestel droeg. Hij informeerde naar de herkomst en het bleek dat de Amsterdammer geen duidelijke verklaring hieromtrent kon geven. Op het hoofdbureau kwam aan het licht, dat de radio's waren verdwenen uit de étalage van de winkel van de heer Kooi, die met vacantie uitstedig is. Door een ruitje in te drukken zou de dader de toe stellen hebben bemachtigd. Vrijdag is de nieuwe turfstrooiselfabriek in het Fochteloërveen bij Oosterwolde in vlammen opgegaan. De fabi-iek was gro tendeels uit hout opgetrokken. Het gebouw kwam vorige herfst gereed en was uitge rust met de nieuwste machines. De fabriek had wegens gebrek aan orders een tijdlang stil gestaan, maar was Donderdag weer gaan draaien. 's-GRAVENHAGE (ANP). Het Eerste Kamerlid, de heer Reijers (C.H.), heeft de minister van Oorlog schriftelijk de volgen de vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de sei'ieuze schikkingspogingen welke tussen de juridische afdeling van zijn departement en de raadsman van de heer Menten ten aanzien van de bij laatstgenoemde plaats gehad hebbende vordering gaande waren, in Januari van dit jaar eensklaps en zonder motivering zijn gestopt? 2. Is de minister bereid mede te delen, om welke redenen ter zake is ingegrepen en waarom een andere wijze van behandeling van bedoelde schadeclaim .welke volgens de K.B.'s d 60 en f 292 moet worden geldend gemaakt werd gelast dan tot dusver voor dergelijke claims gebruikelijk was? 3. Is het waar, dat de staatssecretaris van Oorlog (materieel) tijdens een confe rentie op 23 Januari j.l. aan mr. Broens van het commissariaat voor oorlogsschade ter mededeling aan de heer Menten heeft verklaard: „Zeg maar aan Menten, dat er in deze zaak niemand vervolgd zal worden en niets zal worden onderzocht"? 4. Hoe kan de minister het niet hervat ten van de beschikkingspogingen in over eenstemming brengen met: a. De schriftelijke toezegging van zijn ambtgenoot van Justitie dd 25 Maart jl., dat de pogingen om met de heer Menten tot een minnelijke schikking te komen serieus zul len worden voortgezet; b. de verklaring van de staatssecretaris van Oorlog, in de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 13 Maax-t jl. afgelegd, volgens welke hij hoopte op een redelijke schikking en dat op de heer Men ten geen discriminatie zal worden toege past; c. de mededeling van zijn ambtgenoot van Justitie in de vergadei'ing van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal op 17 April jl., dat er serieuze schikkingspogingen gaande zijn om met de heer Menten tot overeenstemming te komen? 5. Is de minister bereid te bevorderen, dat thans op korte termijn met belangheb bende een samenspreking wordt belegd, op dat de in de vorige vraag vermelde toezeg gingen worden nagekomen? Voorts heeft de heer Reijers het volgende gevraagd aan de minister van Justitie: 1. Is het de minister bekend, dat zijn verklaring, afgelegd op 17 April 1952 in de Door het sterk toenemend gebruik van allerlei prachtig geconstrueerde, op de nieuwste vindingen gebaseerde machines voor de onderscheidene landbouwwerk- zaamheden, werd na verloop van een aantal jaren de vroeger zo onmisbare hulp der paarden wel reeds zodanig op de achter grond geschoven, dat het aantal dezer trouwe viervoeters, dat voor landbouwwerk nog gebezigd wordt, thans niet groot meer is. Een landbouwersbedi'ijf geheel zonder paarden, is vrijwel niet denkbaar, zodat er in de Haaxdemmermeer op de meeste boer derijen nog wel een of meer paarden aan wezig zullen zijn. Hun aantal waaronder gerekend een niet onbelangrijk percentage, dat in het Stamboek is ingeschreven bedraagt naar schatting toch nog wel ongeveer 1000. In aanmerking genomen de vele boerderijen, wel geen belangrijk cijfer meer, in verhou ding tot vroeger jai-en, toen de landbouw bedrijven nog niet zo gemechaniseerd waren en het aantal paarden gemiddeld 7000 bedroeg. Uit bovenstaand belangrijk verschil blijkt duidelijk de geleidelijke vermindering van het aantal paarden en valt gemakkelijk af te leiden dat daarmede de achteruitgang in de bloei en welvaart van de paardenfok kerij in Haarlemmermeer min of meer ge lijke tred heeft gehouden. Toch is er nog wel reden om ten aanzien van deze belangrijke aangelegenheid niet al te pessimistisch gestemd te zijn, omdat er van het kostelijk paardenbezit in de Haar lemmermeer nog veel goeds is overgebleven en vele liefhebbers daarvan met veel toe wijding nog paraat blijken te zijn om het daarheen te blijven leiden, dat ieder jaar opnieuw nog met prachtige dieren voor de dag kan worden, gekomen. Dit is een geluk kig verschijnsel, dat nog meer geappre cieerd wordt a!^ er in Hoofddorp weer eens wat levendigheid wordt teweeggebracht met het bijeenbrengen van b.v. een 100-tal prachtige paarden, zoals Donderdag bij ge legenheid van de Stamboekkeuringen het geval was. Ook de landelijke rijverenigingen „Kapi tein v. d. Wal" te Hoofddorp, de „Nieuw- venneper ruiters" en „Ritmeester de Kruijff" te Halfweg, dragen er in ruime mate toe bij dat een grote belangstelling voor het paard in Haarlemmermeer nog bestendigd blijft. Dat de leden van deze populaire verenigingen door geregelde oefeningen met hun paarden reeds veel succes hebben behaald, bleek ook duidelijk bij feestelijke gelegenheden, toen velen met dankbaarheid en waardering konden getui gen van de prachtige resultaten, die ze met hun paarden hebben bereikt en de lofwaar dige wijze waarop ze met deze trouwe, prima verzorgde dieren weten om te gaan. Al moge de paardenfokkerij in de Haar lemmermeer dan ook minder florissant zijn geworden, haar betekenis heeft ze gelukkig nog niet verloren. vergadering van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal volgens welke er serieuze schikkingspogingen met de heer Menten gaande waren om met hem tot overeen stemming te komen, in strijd blijken te zijn met het gestelde in zijn aan de heer Menten gerichte brief van 25 Maart 1952? 2. Hoe verklaart de minister het ver schil tussen bovenbedoelde mededeling en die brief? 3. Is het de minister bekend, dat de landsadvocaat mr. Veegens bij brief van 24 Mei j.l. gericht aah de raadsman van de heer Menten en mede geschi-even uit naam van de minister van Justitie en de staatssecretaris van Oorlog, heeft ver klaard, dat: a) het door de raadsman van de heer Menten ingestelde hoger beroep zich niet bezig hield met de hoogte van de schade, en b) de heer Menten met gemeld hoger beroep een nieuw element in deze zaak heeft gebx-acht? 4. Op welke wijze acht de minister de onder 3, sub a gedane mededeling te rijmen met de beslissing, genomen op de brief dd. 30 October 1951 van de raadsman van de heer Menten, gericht aan de minister van Oorlog, welke beslissing ter kennis van die raadsman werd gebracht door de lands advocaat bij brief van 26 Februari 1952? 5. Is het de minister bekend, dat de raadsadviseur van zijn ministerie mr. W. G. Belinfante de toezegging van de minis ter, bevestigd bij brief van 25 Maart j.l. en inhoudende, dat de pogingen om met de heer Menten tot een minnelijke i-egeling te komen, serieus zullen worden voortgezet, niet is nagekomen? 6. Is het waar, dat de serieuze schik kingspogingen, ondernomen in 1951 door de juridische afdeling van het ministerie van Oorlog, zulks ter uitvoering van de K.B.'s d 60 en f 292, op ongewone en tot dusver nimmer toegepaste wijze door het ingrijpen van de raadsadviseur de heer mr. W. G. Belinfante zijn verijdeld? 7. Acht de minister het geoorloofd, dat als de heer Menten, na het afbreken van de in vraag 6 bedoelde schikkingspogingen en in verband met de in vraag 4 bedoelde beslissing inmiddels zijn rechten overeen komstig de wet (zie art. 5 van besluit f 292) door in beroep te gaan veilig stelt dit, blijkens het gestelde onder vi'aag 3 sub b, blijkbaar wordt aangegrepen "om van de nog niet gaande zijnde schikkings pogingen geheel af te zien'? 8. Is het de minister bekend, dat de heer Menten inzage wordt .geweigerd van de stukken en dossiers, welke op de hoogte van de schade betrekking kunnen hebben? Zo ja, is de minister dan bereid, het daar heen te leiden, dat de heer Menten alsnog inzage van bedoelde bescheiden wordt ver leend? Over een benoeming 's-GRAVENHAGE. (ANP). Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (CH) heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het de nvnister bekend, dat tegen de bij Koninklijk Besluit van 11 April 1952 no. 15 bij zijn ministerie benoemde admi nistrateur in tijdelijke dienst sinds VA jaar een ernstig justitieel onderzoek gaande is, zulks op grond van de verdenking, dat be trokkene zich in zijn functie van ï-aads- heer-commissaris aan het vervaardigen van een vals proces-verbaal heeft schuldig gemaakt? 2. Is het de minister bekend, dat blij kens de mededeling van zijn ambtgenoot van Justitie in de Memorie van Antwooi-d aan de Eei-ste Kamer betreffende het ont werp van wet tot vaststelling van hoofd stuk 4 der rijksbegroting-1952'dit gerech telijk voor-onderzoek nog niet is gesloten? 3. Acht de minister het niet een aan tasting van de waardigheid van de Justitie, indien aan zijn departement ambtenaren worden benoemd, tegen wie een onderzoek vanwege de justitie gaande is? die de maximale uitwerking van dit in alle eenvoud zo machtige zinnespel waarborgt. De Nederlandse Comedie heeft in de rol verdeling enkele wijzigingen moeten aan brengen. De stem van God, voorheen over gebracht door bemiddeling van de sonore stem van Henk Schaer, werd op nauwelijks minder imponerende wijze overgenomen door Johan Fiolet, die vooral in de eerste zinsneden onti-oerende accenten vond. Ton Lutz was zowel „Die Doot" (zonder in deze rol de herinnering aan de creatie van Henk Rigters te kunnen verdringen) als „Biech- te" en de zegger van de Naepi'ologhe of epiloog. Het spel van Han Bentz van den Bergh als de symbolische titelheld profi teerde in hoge mate van de beslotenheid en inperking der scène. Hij mag dan geen ideale vertolker van deze rol zijn, hij wist toch een indrirjgende suggestie van blijd schap en verontwaardiging uit te stralen als daar reden toe was. Toch houdt men enigs zins het gevoel dat er te weinig „gebeurt" met deze man, dat hij niet wezenlijk wordt getroffen door het volkomen onverwachte bevel om rekening en verantwoording van zijn aardse werken voor zijn hemelse rech ter af te leggen. Verder zag men alle zo langzamerhand vertrouwde krachten weer terug: Ank van der Moer als „Duecht" en Fons Radema kers als „Tgoet" met zijn indrukwekkend masker, Ellen Vogel als „Kennisse" en Lous Hensen (heel mooi, ook van plastiek) als „Vijf sinnen". Nieuw was de verschij ning var) Philippe la Chapelle als „Vroes- cap". De andere medewerkenden zijn Truus Dekker, Allard van der Scheer en Henk van Ulsen. Het geluidsdécor behoeft nog wel enige verbetering. Speciaal de bazuinen klonken weinig gelukkig uit de aangrenzende zol derruimte. Heel mooi was het zingen in de kerk. De herhalingen van deze voorstelling hebben plaats op 21, 27 en 28 Juni. DAVID KONING ZONDAG 22 JUNI 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Bijzondere dienst. Ds. I. P. van der Waal. van den Haag. N.we Kerk. 10; Ds. J. Bronsgeest. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. B. van Gelder. Oosterkerk 10: Dr. A. J. Rasker. Kapel Sarepta 9.30: Kin- derkerk. Dhr. F. van Woerden. 10.45: Ds. A. Oskamp, van Heemstede. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.30: Jeugdkerk. Ds. P. J. Mackaay. Diaco- nessenhuis. 4.30: Ds. A. J. van Rhijn. Rust huis, Jansstraat. 10.30: Dr. J. van Dorp. Jeugdkapel. Noord 10.30: F. R. Asschoff. Oost. 10: Mej. A. G. Bekker. Centrum 10: N. Desjardijn. West 10: N. Groen. Ver. v. Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker, A'dam. AIle-Dag-Kerk. Dins dag 3: Broederkerk. Parklaan 34. Rondeta- fel-bespreking. Woensdag 7: Waalse Kerk. Tweetalig dienst. Ds. D. E. Boeke en Ds. J. F. Baudraz. Vrijdag 7.30: Broederkerk. Ds. H. Schutz. Zendingssamenkomst. Eglise Wal- lonne, Begijnhof 30. Dimanche 22 Juin a 10 h. 30: Service présidé par le pasteur J. Bau draz. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Vroegindewey, Papen- drecht. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10: J. Schriek, Doorn. 7.30: A. van Gent, Arnhem. Woensdag 8: H. van Doorn, Heiloo Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noord- wijk a. Zee. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Leo van Schalkwijk. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. D. W. Veldkamp, Vrij Evang. predikant te Hilver sum. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dienst in Amsterdam, Kerkstraat 248. Ds. H. Schutz. Bevestiging nieuwe leden, Doop en H. Avondmaal. Vrye Evang. Ge meente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Evang. A. van Gent. van Arnhem. Evang. Luth. Gemeente, Witte Hei-enstr. 10.30: Ds. K. v. d. Braak, Garnizoenspi'edi- kant te Haarlem. Ver. Doopsgezinde Gem. 10.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelmlnakerk 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Ar- kel. Voorber. H. Av. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Voorber. H. Av. Geref Kerk, Begijnhofka pel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Ger. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. H. Ligtenberg, van Rotterdam-W. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. W. Ruiter, van Sneek. Baptiste Gemeente, geb. C. J. M. V., Lange Margarethastr. 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Gebouw „Salem". Bake- nessergracht 65: Dinsdag 8: Bidstond. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Dinsdag: Evangeliste Merchant en Foster van Ame rika. Donderdag 7.45: Bidstond. Vrijdag 8: Jeugddienst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruvs- daellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11 Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeen te, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Pre diking. Gemeente van Christus, Spi-uiten- bosstraat 9. 10.15: Eredienst met Avondmaal en Predicatie. 19: Evangelisatiesamenkomst. Dinsdag 20: Vi-ouwenbijbelklas (Rijpstr. 9) Donderdag 20: Ondei-linge Bijbelstudie. De Christengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Christen-Geloofsgemeen schap, geb. Rosenhaghe, Hoofmanstr. 10: Sa menkomst. 8: Samenkomst Garenkokex-skade 27. Woensdag 8: Openluchtsamenkomst aan het Nieuw Guineaplein, H.-N. Iedere Zater dagavond Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28, H.-N. Pinkster Evangelisatie, Ger. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Br. D. Gutter, leider van de Joodse Zending te Amsterdam Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jaeobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Mevr. Croes van Delden. den Haag. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Psyeho-Syn- these, Rest. Brinkmann. 10.30: Reïncarnatie in een nieuw licht. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Kapiteins Bouwens-van Gameren. Don derdag 8: Heiligingssamenkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Dr. H. v. d. Loos. bijzondere dienst. Immanuëlkerk 10: Ds. H. J. Drost, van 's Gravenhage, m. m. v. het Kerkkoor. Jeugdkapel Schoterweg 10: Dr. H. van der Loos. Ned. Prot. Bond, Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. N. Padt. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon". Elke Zon dagmiddag en Woensdagmiddag 2.30: Open- luchtsamenzijn. Vrijdag 20 t/m. 28 Juni: Elke avond tentsamênkomst op het Leidse- plein van de Ned. Gemeenschapsbond uit Alkmaar o.l.v. verschillende sprekers. Geref. iKerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. BINNENLAND Naby het Beatrixkanaal te Eindhoven is een 11-jarige jongen onder een locomo tiefje van een kipwagentreintje geraakt en om het leven gekomen. De machinist was even tevoren van het locomotiefje gespi-on- gen om enige jongens weg te jagen, die klei op de rails legden. De jongen wilde weg lopen maar struikelde en werd door het doorrijdende locomotiefje overreden. De Friese journalistenvereniging heeft mevrouw Hommerson, de echtgenote van de gegijzelde Zaanse journalist, een Friese kaas gezonden als blijk van waardeidng voor de houding van haar man. De Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Textiel- en Kledingbe drijven heeft in Zeist zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Wind, zei dat de toestand in de textiel- en kleding bedrijven weliswaar zorgelijk, maar niet hopeloos is. Het verlies van Indonesië heeft een achteruitgang in de afzet tengevolge ge had. De enige oplossing voor het probleem der toenemende werkloosheid in de textiel bedrijven is het zoeken naar andere afzet gebieden. Om daarbij succes te hebben bij dit zoeken moet de vakbekwaamheid ver groot worden. Het is vrij zeker dat in Almelo binnen kort een dochteronderneming van een groot Amerikaans bedrijf, de Textile Machine- works, gevestigd zal worden. Deze industrie vervaardigt kousenbreimachines. De nieuwe fabriek zal werk kunnen verschaffen aan enige honderden arbeidskrachten. In de %veek van 8 tot en met 14 Juni zijn dertig nieuwe gevallen van kindeiwer- lamming aangegeven. Vijfentwintig gevallen kwamen voor in Limburg. De overige kwa men voor in Friesland, Drente, Noordhol- 'land, Zuidholland en Nooi-d-Bi-abant. In een verkiezingsbijeenkomst van de K.V.P. te Groningen heeft prof. Romme als zijn mening uitgespi-oken dat de Katholieke pers in haar taak te .kort zou schieten wan neer zij mee zou werken aan pogingen tot splitsing van de Katholieke eenheid op staat kundig terrein. Prof. Romme doelde hierbij op het opnemen van verkiezingsadvertenties van de partij van de heer Wel ter. De machinefabriek Nellen N.V. te Rot terdam, heeft van de Turkse regering een opdracht ontvangen voor het vervaardigen van landbouwschuren. bestemd voor Ankara. Het is een order van 2'i millioen gulden. De Amerikaanse luchtmacht plaatste bij deze N.V. bovendien een order van een kwart millioen gulden voor de levering van ben zinetanks De schade welke de K.R.O.-studio heeft opgelopen bij de brand van 21 Mei beloopt ca. f 160.000. Het restauratiewerk zal spoedig ter hand worden genomen. De eigenlijke studio-zaal wordt in dezelfde vorm terug gebracht. HAARLEM EN OMGEVING De heer R. M. van der Hart heeft we gens drukke werkzaamheden verzocht van zijn functie van secretaris der afdeling Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde te worden ontheven. Het bestuur heeft aan dat verzoek voldaan en in de plaats van de heer Van der Hart de heer A. Mulder met het secretariaat belast. De heer Van der Hart, die zovele jaren en op zo voortreffelijke wijze de functie van secretaris heeft be kleed, blijft lid van het bestuur der afdeling ADVERTENTIE BETER WONING BELEID BEVORDERING VAN DE ONDERNEMINGSLUST VERLICHTING VAN DE BELASTINGDRUK 3 de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Voorber. H. Av. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. A. J. van Rhijn, Haarlem. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Mej. J. C. Schreuder, Enschedé. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. In alle diensten voorber. H. Avondmaal. Aula Lyceum. 9: Ds. J. A. van Arkcl. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. predikant te Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Meijer, te Beverwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, Maranatha, Donkei-elaan. 10.15: Jeugdkerk, Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zondagssch. 56 j, Kleuterschool. Boslaan. 11.45: Zon dagsschool. 612 j. Jeugdhuis en Marana tha. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. G. K. van der Horst. Hv„ Haarlem. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Univer sele Eredienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan I. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Ves pers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen. voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 uur. Kerk aan de Ramp laan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10 en 17: Ds. S. L. Knottnerus, H. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk 10 en 17: Ds. R. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Jongeboer. van Lisse. 7: Ds. van der Grift, van Katwijk. (Beide diensten in de Geref. Kerk.) Geref. Kerk. 9 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. E. Saraber, van Zandvoort. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M. M. de Jong 6.30: Ds. S. L. Knottnerus, uit Hillegom. Be- thel-ltapel 10: Ds. J. F. van Duyne, em. pred. van Amsterdam. Geref. Kerk 10 en 3: Ds. IJ. van der Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. J. Heidinga, Haarlem. „De Toorts". 9: Prof. Dr. G. C. van Niftrik, Ara- sterdam. „De Kapel" 7: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voor ber. H. Av. 7: Ds. J. Ki-oon. West. Kon. Em- maschool, Raafstraat 9 en 10.30: Ds. J. Kroon Voorbei-. H. Av. Evangelisatie „Bethel", Oostkolk 17. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 30: Ds. C. de Ru, H. Doop. 7: geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. Luikinga, van Zaandam. Geref. Kerk Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdag 8: Samen komst in de nieuwe consistorie der Ned. Herv. Kerk. Spr. dhr. J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. de Ruiter, van Leiden. 5: Ds. C. Jonge boer. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Ruijs Jr., H. Avondmaal. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H, W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 15