Tóch onderhandelingen met Bonn over grenscorrecties Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Historie Duitsers wensen vrijlating van hun oorlogsmisdadigers Koninklijk bezoek aan Alkmaar Nederland wenst droogmaking van gedeelten van Dollart „Rose Mary" blijft voorlopig in Aden Oude man aangereden op de Rijksstraatweg Dreigement: „Wij zullen anders conventie van Bonn niet tekenen" Het woord is aan Oost-Duitse regering verspilt millioenen Studenten-sanatorium in Laren geopend Uitvoer dekte in Mei 88 van de invoer Premier van Irak bij Koning Talal Geweldpleging tegen Rhee's tegenstanders Truman als gedelegeerde naar partij-conventie Weer een slachtoffer Russische nota aan Zweden Nieuwe abonnés GRATIS West-Duitse Bondsraad acht zich competent Rede van minister Rutten 66e JAARGANG No 29O Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 20 JUNI 1952 Haarlems Dagblad 2 9 6e JAARGANG No 143 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALKMAAR bezit een kleine oude molen, die in staat van verval verkeert. Het herstel zou niet veel kosten, maar 5400, maar de gemeente schijnt er dat niet voor over te hebben. Ik heb een stuk in de Alkmaarse Courant gelezen, waarin voor het behoud van de molen gepleit wordt en eraan her innerd, dat in de vorige eeuw al zoveel verdwenen is, de stadspoorten bijvoorbeeld, waarvan men nu het verlies betreurt. Andere molens hebben het ook moeten afleggen; zou het nu niet beter zijn deze tenminste te behouden? Er wordt ook met waardering herinnerd aan de nuttige taak, die hij in het verleden met rustige volhar ding heeft volbracht. Zo ziet ge maar weer hoe moeilijk het ook in andere plaatsen is, iets van de schoonheid en schilderachtigheid van het verleden te redden. Zelfs 5400, in de waarde van naoorlogse guldens gerekend wel een heel bescheiden bedrag, blijkt daar al een zwaar offer voor te zijn in een stad met meer dan veertigduizend inwoners. En ik ken toevallig die molen: sierlijk en een gelukkig „accent" in de bebouwing, dat men zeker missen zou als de sloper het zou vellen. Ge kunt nu wel opmerken dat wij ons van dat Alkmaarse geval niets behoeven aan te trekken. Het is de zaak van een ander gemeentebestuur, een andere bevol king, een andere krant die daar het open baar belang poogt te dienen. Dat is waar, maar het is de overeenkomst die treft en het is een belangstelling die ons gehele land geldt, die er zich voor interesseert. Men zou op dit punt zo gaarne nieuwe argumen ten naar voren willen brengen; in elk geval de oude weer eens in nieuwe vorm willen doen gelden. Ik zou willen zeggen dat wij in ons land bijzonder voorzichtig met de schoonheid van natuur en steden bouw moeten omgaan, omdat wij ons hierin minder kunnen veroorloven dan menig ander volk. Dit land is zo vlak, dat het bij verlies van schoonheid, die uit historie en traditie stamt, onmiddellijk tot plaatse lijke kille nuchterheid vervalt. Ge kunt dat zien op een plein, waar. men terwille van het verkeer een prachtige, eeuwenoude kastanjeboom heeft geveld. Het is er, zelfs op een grijze regendag, warm en levend ge-# weest. Het verleden heeft er toen steeds meegepraat. Een lelijke huizenrij heeft nooit zo lelijk geschenen omdat die oude boom haar niet alleen ten dele verborg maar ook en vooral, als ik het zo noemen mag: leven gaf en illustreerde. Nu is dat juweel verdwenen en ge ziet met ontstel tenis dat die huizen nog stijllozer zijn dan ge ooit hebt beseft. Ook is het plein zijn vertrouwdheid en zijn herinnering kwijt; het spreekt niet meer. Een groot verlies, dat allerminst vergoed wordt doordat auto's wat sneller door een bocht kunnen gaan, nu de autorijders een ruimer uitzicht hebben gekregen. Ik ben zelf autorijder, maar ik vertraag mijn gang met plezier terwille van het behoud van een boom. Achteraf beschouwd vindt iedereen het natuurlijk jammer dat hij weg is, maar tegen de tijd dat iets anders aan de slo- pings- of vellings-beurt komt is men hem weer vergeten. De mens leert niet veel van de historie. Niet alleen leert hij bedroefd weinig uit de fouten der voorvaderen, maar ook uit die van zijn eigen tijd. Wij mogen wel oppassen met ons Hol landse bezit aan oude schoonheid. Wij zouden daar de buitenlanders eens over aan het woord moeten laten komen. Vooral de Amerikanen, die zo jaloers op ons zijn juist aangaande dit bezit en die heel ver baasd zouden zijn als zij wisten, hoeveel moeite het vaak kost om er iets van te red den. Zij zouden zo'n oude molen als die Alkmaarse dolgraag in hun stad willen hebben. Vroeger hebben zij ook wel eens geprobeerd zoiets ouds in zijn geheel over te brengen, maar het heeft niet aan de ver wachting beantwoord, want het hoorde in zijn eigen omgeving en sfeer; daaruit was het voortgekomen, daar droeg het de ken merken van, daar had het zich sinds lang mee verenigd en daar was het onmisbaar in geworden. Dat is waarlijk zo, al kan men het in een nuchter-zakelijk advies, met een situatie-tekening en een verkeers- statistiek als Bijlagen I en II, niet tot uit drukking brengen. Er zijn meer dingen die men in zulke stukken niet tot uiting brengt en die daarom niet minder gewich tig zijn; integendeel, zij zijn het juist die schoonheid en bekoring aan onze omgeving schenken en niet de situatietekeningen. Deze opmerkingen heb ik nu gemaakt naar aanleiding van een Alkmaars molen tje, dat dreigt te verdwijnen en dat wel licht weinigen van u ooit gezien hebben. Het is dus wel een ongewone aanleiding. Misschien zal juist die ongewoonheid som migen ertoe brengen zich nog eens te be zinnen op iets, dat zij zouden willen doen verdwijnen. En zich voor te stellen hoe de omgeving er uit zal zien, als het weg is. R. P. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van.de geïmporteerde goederen in Mei 1952 f719 milliöen (vorige maand f683 millioen), terwijl voor een waarde van f 636 millioen (vorige maand 708 millioen) werd geëx porteerd. De uitvoer was ditmaal 88 percent van de invoer (vorige maand 103 percent). De verhouding tussen de in- en uitvoer, die de vorige maand weer zo opvallend gunstig was, is deze maand tengevolge van een voortgezette daling van de uitvoer bij een stijging van de invoer ongunstiger ge worden. De invoer uit het Verenigd Koninkrijk en de Republiek Indonesia is in Mei 1952 ten opzichte van April 1952 opmerkelijk gedaald. De uitvoer gaf een belangrijke 'vermindering te zien bij België en Luxem burg, West-Duitsland en de V.S. De daling van de uitvoerwaarde in Mei 1952 ten opzichte van April 1952 wordt voornamelijk veroorzaakt door een ver minderde uitvoer van melk, zuivelproduc ten en eieren (f6.6 millioen), meststoffen (f 11.0 millioen), katoen, katoenen weef sels en garens (f3.4 millioen), parels, edel stenen en edele metalen (f 12.6 millioen), tin en werken daarvan (f 12.2. millioen). De uitvoer van minerale brandstoffen is daarentegen met f 15.5 millioen gestegen. In het Mathematisch Centrum aan de Boerhaavestraat te Amsterdam staat deze ARRA (Automatische Relais Rekenmachine Amsterdam). Het is het eerste electronische Rekenwondervan dit soort welke in Nederland is voltooid. Zaterdag zal de minister Van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het nieuwe gebouw van dit Centrum in gebruik stellen. De Koningin en de Prins zijn vanmorgen op hun tocht naar Alkmaar aan de rand van Amsterdam begroet door de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk en diens kabinetschef. Dit korte oponthoud op de Hartveldse- brug gaf enige honderden Amsterdammers de gelegenheid het Koninklijk paar harte lijk toe te juichen. Daarna vervolgden Ko ningin en Prins om kwart over negen de tocht. De Commissaris der Koningin sloot zich bij de stoet aan. Kort na tien uur arriveerde het Ko ninklijke paar op de Friese brug te Alk maar, die onlangs door minister Wemmers is geopend. Koningin en prins stapten hier uit de auto en lieten zich Alkmaars bur gemeester, mr. dr. H. J. Wijtema en de wethouders G. van Slingerlandt, mr. A. J. M. Leesberg, M. Coerts, R. Bakker en de gemeentesecretaris mr. R. Veendorp voor stellen. Carine Wytema, het dochtertje van de burgemeester, bood de Koningin bloe men aan. Bij Koninklijk Besluit is aan ir. J. W. Albarda, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1952 eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die functie aan de lande bewezen. BONN (Van de correspondent van het ANP). Van officiële Duitse zijde wordt thans toegegeven, dat sedert enige tijd door Nederlandse en Duitse instanties voeling wordt gehouden over mogelijkheden om tot een wederzijds bevredigende regeling te komen van de tussen beide landen nog steeds hangende grensproblemen. Enige tijd geleden was door het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken categorisch ontkend, dat er besprekingen over deze problemen werden gevoerd en Den Haag gaf een wat minder absoluut démenti uit. De mogelijk heden, die thans zowel in Den Haag als in Bonn nog worden onderzocht, betreffen een nieuwe grensregeling voor de Dollart, die in 1947 reeds officieel door Nederland werd verlangd, en een herziening der „kleine grenscorrecties", die in 1949 ten gunste van Nederland werden aangebracht. Deze correcties werden toen aangebracht op grond van een overeenkomst tussen Neder land en de bezettende mogendheden. Zij zijn door de Duitse regering nooit erkend en steeds als „eenzijdig" gebrand merkt. De Duitse regering, zowel als de Lands regeringen in Düsseldorf en Hannover, heb ben zich op het standpunt gesteld, dat „een zijdige grensregelingen" tot aan het tot stand komen van een vredesverdrag een voorlopig karakter moesten behouden. Van Nederlandse zijde is daarentegen in het diplomatiek contact met de Bondsrepu bliek, naar wij vernemen, het verlangen naar een correctie van de grens in de Eems- monding, waardoor Nederland in staat zou worden gesteld, de inpoldering van delen van de Dollart te verwezenlijken, nooit DAMASCUS (Reuter) Volgens uit Amman te Damascus ontvangen berichten vertrekt de Jordaanse minister-president Aboe el Hoeda Tawfiq de volgende week naar Zwitserland teneinde te trachten Ko ning Talal te overreden in Zwitserland of te Amman in een ziekenhuis te gaan. De minister-president van Irak, Noeri al Said, is gisteren per vliegtuig uit Rome te Genève aangekomen en onmiddellijk per auto naar Lausanne vertrokken om een onderhoud te hebben met Koning Ta lal. Noeri al Said heeft zijn intrek genomen in het hotel waar ook Koning Talal ver blijft. Hij deelde mede, twee of drie dagen te zullen blijven. Ongeveer 15 minuten na de aankomst van de Iraakse premier ver liet Koning Talal het. hotel om een ritje te maken met zijn vierjarig zoontje, prins Hassan. Toen Noeri al Said de hal van het hotel binnentrad bevonden zich daar de Jordaanse chef van het protocol en de se cretaris van Koning Talal. Hoewel beiden de Iraakse premier kennen en wisten dat hij zou komen, keerden zij hem de rug toe en lieten hoegenaamd niet blijken hem gezien te hebben. POESAN (Reuter) Achttien ordever stoorders zijn een vergadering van tegen standers van de Zuid-Koreaanse presi dent Syngman Rhee binnengedrongen. Zij sloegen het meubilair kort en klein en smeten stoelen en bloempotten naar de vergaderden. Buitenlandse diplomaten en verslaggevers zochten een heenkomen door een raam. Drie tegenstanders van Rhee werden in het gelaat gewond. Een woordvoerder der Zuid-Koreaanse regering heeft meegedeeld, dat het proces tegen de veertien parlementsleden tot 21 Juni is verdaagd om de beschuldigden ge legenheid te geven een antwoord op te stéllen op de tenlastelegging, welke dooi de openbare aanklager is voorgelezen. prijs gegeven. Het voortdurende contact, dat over de grensproblemen tussen beide landen heeft plaats gehad, heeft nu blijkens de inlichtingen van Duitse zijde tot een stadium van m^er concrete onderzoekingen geleid. De Nederlandse grensverlangens ten aanzien van de Dollart zijn in Duitsland tot dusverre op heftig verzet van de zijde van de haven en het bedrijfsleven van Emden gestuit. In uitvoerige rapporten hebben be langhebbende kringen in Emden zich steeds tegen wijzigingen van de Eemsmonding verzet. Zij vrezen voornamelijk, dat, als gevolg van een indijking van de Dollart, de toegang tot de haven van Emden zou kun nen verzanden. Daarnaast waren de Duitse bezwaren ook gebaseerd op de vrees, dat de inpolderingen een nadelig effect zouden hebben op de landbouwgebieden aan de, 1 benedenloop van de Eems. De in 1949 door de geallieerden aan Ne derland toegewezen Duitse grensgebieden betreffen in hoofdzaak de sectoren van El- ten en van Tuddern. De heftige protesten vooral van de regering van het land Noord- rijn-Westfalen tegen deze correcties zijn in de laatste jaren weliswaar verminderd in heftigheid doch van Duitse zijde heeft men de aanspraken op deze gebieden nooit prijs gegeven. (Reuter). Rechter Campbell van het Hooggerechtshof te Aden heeft beslist, dat de lading Perzische olie van de „Rose Mary" nog een maand in Aden moet blij ven. De vertegenwoordiger van de reders van het schip in Aden heeft gisteren ver klaard, dat de „Rose Mary" gehuurd was door de firma Bubenberg te Spietz (Zwit serland) voor een reis heen en terug van Italië naar de Perzische Golf. Toen de „Rose Mary" zich in de Perzische Golf be vond, kreeg de kapitein van de firma Bu benberg opdracht naar Bar.dar Masjoer te gaan om (Perzische) olie in te nemen. Vol gens de vertegenwoordiger van de reders hebben de reders de kapitein bevel gege ven Aden aan te doen, voor het ondergaan van reparaties. Te Genève heeft de eigenaar van de „Rose Mary" berichten, dat hij het schjp aan de Anglo Iranian heeft verkocht, ten'stelligste tegengesproken. Een woordvoerder van de Anglo Iranian in Londen heeft berichten tegengesproken, dat de maatschappij het schip heeft gehuurd. Jean Arnet, president van de firma Bu benberg heeft verklaard, dat er niets on rechtmatigs schuilt in het vervoer van ruwe Perzische olie. De transactie was ge sloten tussen de nationale Perzische olie maatschappij en een Zwitserse firma en heeft niets te maken met de zaak, die in Den Haag dient. Verder zeide hij, volledig verzekerd te zijn tegen alle risico's zodat hij hoegenaamd geen schade zou lijden in dien de olie verbeurd verklaard zou wor den. In het Lagerhuis heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, Donderdag verklaard, dat de kapitein van de „Rose Mary" geweigerd had zijn lading aan een vertegenwoordiger van de Anglo Iranian over te dragen voordat het hof in Aden maatregelen had genomen. Op de vraag waarom het schip naar Aden was gegaan, antwoordde Eden onder hilari teit: „Dat zou ik niet weten". President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat hij als gedelegeerde van zijn staat, Missouri, naar de democratische partijconventie zal gaan. Als zodanig zou hij het recht hebben zijn voorkeur voor een candidaat te kennen te geven. Reuter tekent hierbij aan, dat Tru- mans „strategie" van belang wordt geacht, daar zijn stem wel eens de doorslag zou kunnen geven bij de candidaatsbenoeming. Het ziet er thans immers naar uit, dat geen der democratische „adspirant-candidaten" een overduidelijke meerderheid zal hebben op de conventie. Het is bekend, dat Truman een benoe ming van gouverneur Stevenson van Illi nois voorstaat. Deze heeft echter herhaal delijk te kennen gegeven, dat hij er geen kan aanvaarden. Vele onpartijdige waar nemers geloven, dat Stevenson generaal Eisenhower zou kunnen verslaan. De gou verneur zal echter mogelijk wegens zijn anti-isolationalistische instelling de demo cratische candidatuur aanvaarden als de epublikeinen Taft als candidaat benoe men. Wegens zijn liberale opvattingen op het gebied van de binnenlandse politiek zou Stevenson het met Eisenhower willen uit vechten als de generaal duidelijk te kennen zou geven, dat hij wil ingrijpen in de sociale en economische maatregelen, die tussen 1932 en 1952 door regeringen van de New Deal en de Fair Deal zijn genomen. Opnieuw heeft het snelverkeer op de Rijksstraatweg te Haarlem een slachtoffer geëist en opnieuw was het een bejaarde, die bij het oversteken werd aangereden en ernstig gewond. Gistermiddag om drie uur wilde de 86- jarige R. H., wonende op de Middenweg, nabij de Zaanenstraat de Rijksstraatweg oversteken. Hij merkte niet dat op dat moment een motorrijder, de 61-jarige N. v. B., naderde. De oude man werd aangereden en tegen de weg gesmakt, en ook de motor rijder maakte een hevige val. Beiden wer den bewusteloos opgenomen en naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar geconsta teerd werd dat zij een hersenschudding hadden opgelopen. Het motorrijwiel werd aan de voorzijde beschadigd. Vermoedelijk heeft de voetganger te wei nig aandacht aan het drukke verkeer be steed, of heeft hij zich verrekend in de snelheid, waarmee hij voor de motorrijder de weg zou kunnen oversteken. De statis tiek van verkeersongelukken op de voor- rangsweg door Haarlem-Noord beweegt zich in stijgende lijn. Het feit dat vooral oude mensen het slachtoffer worden wijst erop, dat de situatie ter plaatse levensge vaarlijk is voor hen, die niet voldoende aandacht voor het verkeer hebben of door lichamelijke gesteldheid over te weinig reactievermogen beschikken. Naast een hernieuwde waarschuwing aan weggebrui kers om uiterste waakzaamheid te be trachten is, in afwachting van bepaalde verkeerstechnische verbeteringen, een ern stig beroep op hun verantwoordelijkheids gevoel zeker op zijn plaats. (Reuter) De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky heeft gisteravond aan de Zweedse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd. Daarin wordt gezegd dat de Zweedse nota's van 16 en 18 Juni betreffende „het schenden van Russisch gebied door Zweedse militaire vliegtuigen" in strijd zijn met de feiten. De Catalina was binnen de vier mijl van Russisch grondgebied, toen hij werd ont dekt door Russische vliegtuigen. Voorts noemt de nota de verklaring, dat het Zweedse vliegtuig onbewapend was, onwaar. De Zweedse vloot en luchtmacht zullen schieten, indien zij op of boven de Oost zee worden aangevallen, aldus heeft een woordvoerder van de Zweedse staf ver klaard. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. BONN (Reuter). De commissie van buitenlandse betrekkingen van de West- Duitse bondsraad heeft eenstemmig een resolutie goedgekeurd, waarin zij de raad competent acht de conventie van Bonn en het verdrag voor een Europees leger te behandelen, ondanks alle door kanselier Adenauer voor de commissie aangevoerde argumenten. Enkele uren tevoren had de juridische commissie van de raad een zelfde resolu tie aangenomen. Vandaag zal de raad met de bespreking dezer onderwerpen begin nen. Het debat, zo zegt men, zal slechts bestaan uit een ï-eeks verklaringen der ver tegenwoordigers der landsregeringen over het standpunt van hun regering. BONN (ANP). Afgevaardigden van de regeringscoalitie in Bonn hebben een nieuw offensief ingezet om de duizend Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in geallieerde gevangenissen zitten, vrij te krijgen. De ge volmachtigde voor veiligheid, Theodor Blank, heeft in de laatste dagen driemaal geëist, dat de vrijlating dezer gevangenen zal moeten geschieden, voordat het Duitse parlement het verdedigingsverdrag zal rati ficeren. De liberale afgevaardigde Erich Mende, die evenals Blank als candidaat wordt genoemd voor de post van minister van defensie, heeft thans het dreigement uitgesproken, dat verschillende afgevaar digden der „oorlogsgeneratie" hun toe stemming tot de ratificatie zullen weigeren, indien „het probleem der nog in en buiten Duitsland vastgehouden soldaten niet gron dig gewijzigd zal zijn." De 18-jarige Maria Assunta Heemskerk, die haar ouderlijk huis in Aalsmeer ont vlucht was om zich aan emigratie naar Canada te onttrekken, is gistermiddag toch met haar ouders en haar 13 zusjes en broer tjes van Schiphol naar het nieuwe vader land vertrokken. Zij was nog tijdig door de rijkspolitie opgespoord bij kennissen in Zoeterwoude. De jongeman, om wie zij ons land niet uit wilde, kwam op Schiphol af scheid van haar nemen. De foto toont Maria voor haar vertrek op Schiphol. In geallieerde kringen wordt deze drei ging niet als een ultimatum opgenomen, aangezien zij juist wordt uitgesproken door afgevaardigden, die als sterke voorstanders van de Duitse militaire bijdrage gelden. Zij wordt eerder gezien als een poging om de geallieerden ertoe te brengen alsnog de concessie van een grootscheepse genade geste te doen. Terwijl de organisaties der oudstrijders niet versterkte kracht de eis van een alge mene amnestie ter tafel hebben gebracht, hebben officiële instanties in Bonn meer reserve in acht genomen. Zij hebben uit drukkelijk uitzondering gemaakt voor die genen, die ook naar Duitse begrippen wer kelijke misdaden hebK~n begaan. In het bijzonder it vaak het argu ment gebruikt, oorlogvoering in Korea zou hebhe- stoond, dat vonnis sen over Duitse oilitaire leiders, die in partisanengebieden zijn opgetreden, in nieuw licht zouden moeten worden bezien. In- elk geval menen de Duitse critici, dat men van Duitse soldaten geen Europese geest en geen strijdvaardigheid kan ver wachten, zolang hun „kameraden" nog in geallieerde kerkers verblijven. Het gros der Duitse gevangenen bevindt zich in drie gevangenissen in Duitsland en in vier in Frankrijk. De Amerikanen hou den in Landsberg nog 344 Duitsers ge vangen, de Britten in Werl 140 en de Fran sen in Wittlich 120. In Frankrijk zelf zijn volgens Duitse cijfers nog 299 gevangenen. Voorts 80 in Holland, 22 in Noorwegen en enkelen in België, Luxemburg, Italië en Zwitserland. Volgens de conventie van Bonn zullen de vonnissen dezer oorlogsmisdadigers door een gemengde commissie van geallieerden en Duitsers nog eens worden nagegaan. Slechts wanneer deze commissie tot een stemmige besluiten komt, hebben de ge allieerden zich tot vermindering der von nissen verplicht. De Duitse toeleg om deze commissie reeds vóór de ratificatie der conventie aan het werk te zetten is niet ge lukt. Wel hebben de geallieerden toegezegd, dat zij zelf in bepaalde gevallen bereid zijn vonnissen vroegtijdig te herzien. Kapitein Kurt Carlsen, die gisteren voor het eerst na zijn veelbesproken avon tuur Rotterdam bezoekt, werd op het stad huis ontvangen door de loco-burgemeester, wethouder J. van Tilburg. Tegenover ver slaggevers verklaarde hij alle drukte na de veertien dagen op het scheefliggende wrak erger te hebben gevonden dan het hele avontuur zelf. Gisteravond vertrok hij per vliegtuig naar Kopenhagen omdat hij ger ridderd is in de Orde van de Deense vlag. Fliegende Blatter: Men moest goede boeken verbie den, opdat ze meer gelezen zouden worden. BERLIJN (Reuter). Het hoofd van de staatscontrölecommissie van Oost-Duits- land, Fritz Lange, heeft tijdens het debat in het parlement over de begroting van 1952 critiek geoefend op „de spilzucht" van de Oost-Duitse regering. Veel verant woordelijke personen hebben de omvang van hun administratieve apparaat uit ijdel- heid opgedreven, aldus Lange. Men maak te gebruik van ontelbare „trucjes en foef jes" om „onverantwoordelijke uitgaven" door het ministerie van financiën goedge keurd te krijgen. Volgens Lange hebben vijf Oost-Duitse ministeries 214 millioen Oostmarken voor personeel en één millioen voor materiaal onnodig uitgegeven, omdat haar diensten te groot zijn. De staatsindustrieën hadden slechts twin tig millioen mark bespaard in plaats van honderdtwintig millioen, zoals afgesproken was. Sommige ministeries verkwistten geld aan belastingen en garages voor auto's, die zij niet gebruikten, maar er op nahielden om een grotere benzinetoewijzing te krij gen. Vele aanplakbiljetten en brochures van het ministerie van voorlichting moesten worden vernietigd, omdat zij „politiek on juist" waren of andere feilen vertoonden, aldus Lange. De West-Duitse regering heeft Donder dag in een voorlichtingsgeschrift medege deeld, dat Oost-Duitsland thans de be schikking heeft over 65.000 man volkspoli- tie, die zouden kunnen worden gebruikt als kader voor een Oost-Duits leger. De 65.000 man worden thans geoefend om als kern te kunnen dienen voor een weermacht, die, naar Russisch model, in gemotoriseerde infanterie-divisies zal worden verdeeld. Zij worden opgeleid in Russische legerscholen in de Sovjet-Unie. Onder zeer grote belangstelling en in aanwezigheid van tal van autoriteiten is gisteren in Laren het Studentensanatorium, dat reeds enige tijd in gebruik is, officieel geopend. Prof. dr. G. C. Heringa, voorzitter van het bestuur, zeide in het sanatorium het symbool te zien van het studentenver- zet in de bezettingsjaren. Dank zij de mede werking van vele zijden vooral uit West- Indië kwam belangrijke financiële hulp is dit werk tot-stand gekomen. Prof. Herin ga prees de uitstekende samenwerking tus sen het departement van onderwijs en dat van Sociale Zaken voor de totstandkoming van het sanatorium. Daarna was het woord aan de minister van O. K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten. Hij zeide, dat deze instelling bij de so ciale- en gezondheidszorg van de studenten een belangrijke rol zal spelen. De grond gedachte van de iniitiatiefnemers was dat de lichamelijke gezondheid alleen bij gun stige psychische omstandigheden kan wor den onderhouden. De zieke moet als het kan zich kunnen blijven wijden aan het werk dat hem ter harte gaat. Hieruit vloeit de noodzakelijkheid voort bij de verple ging van studenten, die lijden aan de ge vreesde t.b.c., alles in het werk te stellen om deze patiënten ook tijdens hun lang durige kuur, voor zover hun ziekte dit toe laat, deelgenoot te doen blijven aan het werk van hun mede-studenten aan de uni versiteit. „Het voorbeeld van dit sanatorium heeft ons er toe gebracht", aldus de minister, „bij het beramen van maatregelen, die tegen het gevaar van besmetting met tu berculose genomen moeten worden, wan neer de studenten zich aanmelden voor hun studie aan de instellingen voor hoger onderwijs, in beginsel bij bestaande be smettelijkheid het recht van inschrijving te laten. Uitsluiting uit de academische ge meenschap zou een ongunstige invloed kunnen uitoefenen op de rehabilitatie van patiënten. Van de 153 patiënten, die in dit sanato rium werden opgenomen, waren er 132 student aan een Nederlandse universiteit of hogeschool en deze 132 hebben 148 ten- tamina en 7 examens afgelegd. Een resul taat, dat volgens de minister in ieder geval aan de hier verpleegde patiënten de over tuiging kan schenken, dat het zinvol is zich aan hun studie te blijven wijden, indien en voorzover hun behandeling dit toelaat. Na deze rede volgden nog andere toe spraken, onder meer van de vertegenwoor diger van de staatssecretaris voor Volksge zondheid, dr. J. Brutel de la Rivière Mevrouw Annie Woud zong enkele lie deren. Burgemeester Naud van der Ven bood namens de gemeente Laren een borst beeld van Koningin Juliana en een beeld van Prinses Marijke aan, vervaardigd door de beeldhouwster mevrouw Lidi Buma van Mourik Broekman uit Weesp. DOOCOCOOCODOCCOOCOOOCOOCXXOXXXXXXXXXXOCOQOOOOOODCOCCO VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagr avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar tot half bewolkt met enkele ver spreide buien, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Over wegend matige Westelijke wind. De zelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. 21 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 2.52 uur, onder 21.03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 20 Juni Hoog water: 2.06 en 14.35 uur. Laag water: 9.52 en 22.31 uur. Zaterdag 21 Juni Hoog water: 2.50 en 15.19 uur. Laag water: 10.45 en 23.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1