Koningin sprak bij installatie commissie vluchtelingenhulp HORLOGES PENDULES VAN NIEL Amsterdamse studenten vieren lustrum in Italiaanse stijl „Jagersfontein" met machineschade terug De radio geeft Zaterdag Rolins repliek vol grammatica en politiek PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Wijziging van de bestuursvorm VRIJDAG 20 JUNI 1952 „Dit probleem schreeuwt om een oplossing" Theo Baylé in gastrollen bij Nederlandse Opera Betaling abonnementsgeld per giro Internationale Hof Toren van Pisagondels, superballet EEN GOEDE DAAD.... ORANJEBOOM BIER Huisvredebreuk in burgemeesterswoning Erich Kleiher dirigent Oost-Duitse Opera Universiteit van Amsterdam ^ocU ió Uet zo Haring legende I In de statenzaal van de Provinciale Grif fie te Utrecht zijn gistermiddag in aan wezigheid van de Koningin de Raad van Advies en Aanbeveling en het Werkcomité van de Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp geïnstalleerd. Na de installatie, die geschiedde door de voorzitter, de heer L. Neher, sprak Ko ningin Juliana enkele woorden ten geleide van de arbeid van het comité. Zij zeide, zeker te weten, dat de aanwezigen diep ge troffen zijn door de urgentie van het pro bleem en door de noodzaak tot oplossing daarvan. „Het enige wat ons hier altijd een gevoel van machteloosheid geeft is dat de vluchtelingenhulp slechts mondjesmaat kan zijn. Het gaat hier om het kwaad dat in de wortel moet worden aangetast. Dat kan dit gezelschap niet doen, want het is een we reldprobleem." De Koningin toonde zich verheugd zoveel commissieleden bij elkaar te zien, want daaruit blijkt dat het probleem leeft in het Nederlandse volk. „Als ieder in eigen kring iets doet, wat het ook is en op wat voor wijze ook, dan zal de mensheid daarmee zeker gebaat zijn. Ik herinner mij een op merking van iemand, die met dat vraagstuk in aanraking kwam en zeide: ik kan geen nacht meer rustig slapen nu ik dat alles weet. Er zijn problemen die schreeuwen om een oplossing. Ik weet dat men zeer ont vankelijk is voor het vraagstuk en ik kan u alleen maar toewensen, dat u veel lumi neuze ideeën krijgt." Met de wens dat op de arbeid van de commissie veel zegen zal mogen rusten, eindigde de Koningin haar toespraak. Opgejaagden In het begin van de bijeenkomst had dr. Sj. Groenman, vice-president van de Research Group for European Migration- problems en directeur van het Instituut voor het Sociaal Onderzoek van het Ne derlandse Volk, een rede gehouden over het vluchtelingenvraagstuk en de vluchte- lingennood. Hij vestigde er de aandacht op, dat er van elke honderd mensen op aarde er twee tot vier zijn, die opgejaagd worden door oorlogsgeweld en politieke verdruk king. In sommige landen zijn het er zelfs 20 op de 100. Waarin een klein land groot kan zijn toont Finland, dat er in geslaagd is, honderdduizenden uitgedreven Kareliërs, ADVERTENTIE Originele Zwitserse fabrieksmerken met Bim-Bam en Westminster slagwerk in alle prijzen. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Wij brengen steeds iets aparts. In de afgelopen nacht kwam de „Jagers fontein" met machineschade naar IJmui- den terug. Het schip was onderweg naar Zuid-Afrika en heeft ligplaats gekozen aan de Kanaaldijk. De Nederlandse bariton Theo Baylé, die thans als eerste bariton is verbonden aan de Weense Staatsopera, zal in de komende weken optreden in een aantal voorstellin gen van de Nederlandse Opera. Op Maan dag 23 Juni zingt hij in Den Haag, in een voorstelling van het Holland Festival, de rol van Renato in „Un ballo in maschera" onder leiding van Franco Ghione. Te Am sterdam treedt hij op in Paljas (29 Juni), Rigoletto (8 en 13 Juli) en Hoffmanns Ver tellingen (10 Juli). HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Kamermuziek-gezelschap. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van let teren en kunsten. 15.43 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Instrumentaal septet. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Platen. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Platen, 21.00 Cabaret. 21.30 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Volksliederen en -dansen. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.25 Kinderkoor. 14.45 Over plannen.... en her inneringen. 15.15 Amateursuitzending. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.340 Kamerorkest en solist. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Roemeens orkest. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Verkiezingstoespraak. 19.45 Passepartout. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Weense mu ziek. 21.45 Onder dé pannen, causerie. 22.05 Promenade-orkest. 22.40 Rond het kampvuur. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer bericht. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Verzoekprogramma. 15.00 Pla ten. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17 30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Feuilleton. 19.50 Hammondorgel. 20.00 Internationaal muziekfestival. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Balletmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.00—24.00 Platen. die meer dan 10 procent van de bevolking uitmaken, weer in te schakelen in het ver band der samenleving. De heer L. Neher riep in zijn installatie toespraak de medewerking in van allen tot een'samenbundeling van krachten, die door het nationaal karakter van de commissie gewettigd en vereist wordt. Nog in 1952 -zal een actie worden geor ganiseerd en men heeft gemeend deze te moeten concentreren rondom de 24ste Oc tober, „United Nations-day". Een lande lijke organisatie van deze actie wordt voorbereid. Deze actie wordt gecombineerd met een andere inzameling, die van het Nederlands Comité van de UNAC voor het Internationaal Kindernoodfonds van de UNO. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. j-SSpVi Over de Rijn bij Worms is een brug in aanbouw, waarbij een nieuwe werkwijze toe gepast wordt. De bogen naderen elkaar van de oevers uit en worden in het midden verbonden. De oeververbinding, die op twee pilaren rust, zal ruim 450 meter lang zijn. De oude brug te Worms werd door de Duitsers opgeblazen tijdens hun terugtocht in de laatste dagen van de tweede Wereldoorlog. (door dr. E. van Raalte) Nu prof. Rolin zijn repliek geëindigd heeft en de hele Zaterdag alsmede Maan dagochtend de Britten daarop zullen ant woorden bestaat er reden zich af te vra gen, of de heren niet doende zijn van het goede teveel te geven. Zeker, dit keer wist Perzië's pleiter in de grammaticale strijd, waarin het simpele woordje „en" alsmede een komma een grote rol spelen, de rech ters te doen glimlachen dank zij een gees tige uiteenzetting. Dat is op zichzelf plei- zierig, want zelfs te midden van de bitter ste ernst doet het goed als de humor toch ook nog even om de hoek komt kijken. Overigens moet nog eens gezegd, dat de grammaticale worstelpartij, waarbij Rolin zelfs de hulp inriep van een Nederlands boek over Franse grammatica, een be langrijke kwestie raakte. Het ging er im mers om, na te gaan, of Perzië toen het in 1930/31 de verplichte rechtspraak van het Hof aanvaard had, dit had gedaan alleen wat geschillen over na dat tijdstip door Perzië gesloten verdragen betreft, dan wel of (de door Rolin bestreden Britse tekstuitleg) ook ingeval van verwikkelin gen met betrekking tot verdragen van vóór 1930 het Hof tot recht spreken be voegd te achten valt. Reeds in de ochtendzitting kwam, te midden van een toen overigens nog uit sluitend juridisch betoog, de politiek even op de proppen. Zeker, het betrof een juri dische kwestie, te weten, of Engeland tussen 23 Juli en 3 Augustus 1951 tot onvoorwaardelijke erkenning van het be ginsel der Perzische nationalisatie was overgegaan. Zo ja, dan kon het nu niet achteraf toch weer van het Hof verlangen die nationalisatie onrechtmatig te verkla ren, want in dat geval had Engeland zijn recht van spreken op dit punt verbeurd. En alweer zou dan ook uit dien hoofde 's Hofs bevoegdheid uitgesloten zijn. Heel begrijpelijk dus, dat de replicerende spre ker zich uitsloofde fiks te onderstrepen, dat er werkelijk door de Engelsen tot onvoorwaardelijke erkenning van het ver melde beginsel was 'overgegaan. Dit doen de, deed hij het echter voorkomen, alsof de Britten een zeer onfraai spelletje zou den hebben gespeeld. Zij hadden zich, zo heette het, eerst door Harriman, de Amerikaanse bemiddelaar, die drommels goed inzag, dat er van onderhandelingen zonder zulk een erkenning zonder meer geen sprake zou zijn, laten overhalen om ja en amen te zeggen. Doch na de mis lukking van de onderhandelingen hadden de onverzoenlijken de overhand over de toegefelijken gekregen, had het onverstand over de redelijkheid gezegevierd en was van Britse zijde het verhaal bedacht, dat er van die zijde alleen getreden was in de erkenning bij wijze van onderhandelings grondslag, zodat met de mislukking van die onderhandelingen tevens de erkenning niet meer bestond. Naar alle waarschijn lijkheid zal Sir Eric op deze wel uitermate onaangename betichting het antwoord niet schuldig blijven. De repliek liep Donderdagmiddag af. Zij ging echter niet uit als een nachtkaars, lp die zin althans, dat de pleiter in nog- sterker mate dan hij in eerste aanleg had gedaan de indruk maakte het Hof bovenal te doen gevoelen, welke gevolgen een voor Perzië ongunstige uitspraak zou opleveren. De heren rechters moeten bedenken, dat zij er niet alleen zitten om tot de ontwik keling van het recht bij te dragen, dat zij ook een sociale functie te vervullen heb ben, dat hun plicht is de rechtsbehoeften der volkeren te bevredigen, zo zei hij. In vergelijking met de andere erkende studentcn-corpora in ons land is het Amster damse Studenten Corps nog zeer jong en ook de gemeentelijke universiteit van Am sterdam heeft nog niet een vierde van de leeftijden van haar Leidse, Groningse en Utrechtse tegenhangers, maar de Instelling voor Hoger Onderwijs te Amsterdam, eeuwen lang een atheneum dat geen grote examens kon afnemen, bestaat 320 jaar. Dit lustrum Ls voor de zeshonderd leden van het Amsterdamse Studenten Corps een aan leiding geweest tot het organiseren van zeer uitgebreide feestelijkheden. Reeds trok het lustrum met de opening van de lustrumtentoonstelling „De Duivel In De Beel dende Kunst" in het Stedelijk Museum en de opvoering van het „duivelsstuk" „L'Ilistoire d'un Soldat" van C. F. Ramuz de aandacht, maar deze waren slechts de eerste vonken van een viering die vandaag met het begin van de sport- en stads- festiviteiten pas goed losbrandt. De keuze van Henry de Montherlant's „Maiatesta", het verhaal van een geniale en goddeloze tyran uit het Italië van de 15de eeuw, zette het hele lustrum aan stonds in Italiaanse kleuren. Het brand punt van de feesten, het Frederiksplein zal voor de ogen van de verbaasde Amsterdam mers (en ongetwijfeld nog meer verbaasde niet-Amsterdammers) opeens Piazza di Federico .gaan heten en de oprichting van 'een kleine, maar uiterst scheve toren van Pisa zal de laatste twijfel wegnemen om trent de nationaliteit van dit plein. Daar zal vanmiddag Zijne Excellentie C. Caruso, de Italiaanse gezant, de Open Expositie „Kunst in Bloeitijd" in de Galerij openen. Deze tentoonstelling, gewijd aan het maat schappelijke en culturele leven in de Itali aanse Renaissance, zal bestaan uit wand schilderingen, draadplastieken, etalages in de galerij, stands van Italiaanse ambach ten. en gebruiken en werk van moderne Nederlandse schilders over Italië. De wand schilderingen zijn van Leo Schatz en Maar ten Krabbé. Venetië van het Noorden Het plein zal gedurende het lustrum een twintigste eeuwse versie worden van de oude Venetiaanse Sensa. Deze sensa, die kort gezegd een „feest van het volk en een jaarmarkt, der kunsten" was, werd elk jaar op Hemelvaartsdag gevierd. Het hoogte punt van de oude sensa was de viering van het „Huwelijk met de Zee". Venetië dankte immers zijn voorspoed aan de zee. Ieder jaar nu voer de Doge, gevolgd door alle Venetiërs in een vloot van gondels naar zee en wierp een trouwring in de golven. Ook deze sensa zal haar hoogtepunt be reiken op Donderdagavond a.s. als een na- maak-doge een bloemenring in het water voor het Marine-établissement zal werpen. Een stoet van honderd boten zal de hoog waardigheidsbekleders in het „Consiglio dei Dieci" volgen, waaronder burgemeester d'Ailly, rector magnificus Bregstein en hoofdcommissaris van politie Kaasjager zullen zijn. Vanavond-zal de eerste voorstelling ge geven worden van „Amsterdam, het Ve netië van het Noorden", waartoe de Stad houderskade over een lengte van 25 meter en een breedte van 10 meter onder water gezet zal worden. In het aldus ontstane „Canal Grande" zullen fonteinen spuiten en gondels varen. (Sommigen beweren dat de gondels eigenlijk op wieltjes over de plavuizen zullen rollen, maar daar weten wij niets van). Op een begroeid eilandje wo>-dt dan een ballet gedanst. Morgen houdt Nereus internationale roeiwedstrijden op de Bosbaan. Deze wed strijden, waarvan het hoofdnummer, de jonge acht B om kwart over vijf begint, zullen tevens selectiewedstrijden voor de komende Olympische Spelen in Helsinki zijn. De noten op deze lustrumzang zijn te veel om u in dit bestek op te sommen. Vele ervan zijn trouwens uitsluitend toeganke lijk voor de studenten zelf. Van de feeste lijkheden, die alle voor zeer weinig geld ADVERTENTIE De Amsterdamse rechtbank heeft gister morgen de 42-jarige W. K. uit Weesp, te gen wie veertien dagen geleden een maand was geëist, veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken wegens huisvrede breuk in de woning van burgemeester mr. J. C. Bührmann. De veroordeelde was op 10 Mei volgens de tenlastelegging in bene velde toestand het huis binnengegaan om er tegen te protesteren, dat hij op een „zwarte lijst" was geplaatst met als ge volg, dat verlofhouders hem ter plaatse geen sterke drank meer mochten verkopen. Hoewel de burgemeester hem tweemaal gelastte de woning te verlaten, gaf hij hieraan geen gevolg, waarom de burge meester zijn ongenode gast zelf uit de wo ning moest verwijderen. De bekende, in Oostenrijk geboren diri gent Erich Kleiber heeft besloten zich in Oost-Berlijn te vestigen. Hij wordt gedu rende 1953 muzikaal leider van de Oost- Duitse Staatsopera in Oost-Berlijn. Klei- bers beslissing, aldus een woordvoerder van de Oost-Duitse regering, is een be langrijke gebeurtenis voor het culturele leven, temeer daar hij een overeenkom stig aanbod uit West-Berlijn heeft afge slagen. Kleiber, die thans 62 jaar is, was van 1923 tot 1935 leider van de Berlijnse Staatsopera. Hij heeft verklaard zich bij de uitoefening van zijn beroep niet aan poli tieke overwegingen te willen storen. 67. Na nog enig heen en weer gepraat (waarvan we u de kleinere bijzonderheden willen sparen), besloot de Minister om Joris Goedbloed zijn zin te geven waar uit we kunnen afleiden hoé vurig de ge zagsdrager verlangde naar de terugkeer van de verdwenen professor Kalker. Hij haalde een chèque-boek te voorschijn, en schreef zuchtend en steunend een cheque uit voor het bedrag van 738964 ducaten, want dat was nauwkeurig wat Joris zei nodig te hebben voor het maken van een Verschijn-machine. En daarna liet de Ex cellentie zich, terneergeslagen maar niet gebroken, uitgeleide doen. „Wat een be drag!", zuchtte hij. „Ik heb nog nooit zó veel ineens betaald!" „Kom, kom, dat wordt misschien nog wel anders wanneer ge me een beetje langer kent!", sprak Jo ris bemoedigend. „En bovendien verschaf ik u er een prima Verschijn-Machine voor! Ge moet maar denken dat ge niet dom-weg met geld hebt gesmeten.neen ge hebt dit nutteloze aardse slijk gemaakt tot olie voor de tandraderen van de vooruitgang!" „Dat is mooi gezegd!", riep de Minister uit. „Dat moet ik onthouden dat kan ik nog wel eens voor een redevoering gebruiken". Zij hadden nu bijna de buitendeur bereikt, en toevallig gebeurde er nu juist iets vreemds. Uit een klein deurtje, dat hier op de trap uit kwam, klonk namelijk een dof gebonk, terwijl een huilend geluid als van verdrietige stemmen hoorbaar werd. Joriswat is dat?", riep Panda ver schrikt. „Nietsnietsglimlachte Joris zorgeloos. „Neen, dat is slechts enig gerucht uit mijn apparaten! Het schijnt, dat de tandraderen wat olie nodig heb ben. En hij drong de Excellentie ver der naar de buitendeur. toegankelijk zijn voor het publiek, noemen wij nog de Fancy Fair, voor de Sociëteit NIA, waaraan Henriëtte Davids en Toon Hermans meewerken, het grote Wielercri- terium Lindengracht-Jordaan, waarin 80 amateurs (ieder) 80 km moeten afleggen en een „wedstrijd in schoondraaien stijl- slingeren van draaiorgels". B. en W. van Amsterdam hebben een voorstel ingediend tot wijziging van de ver ordening tot regeling van de universiteit van Amsterdam in verband met de wijzi ging van de bestuursvorm. In het 'prae- advies aan de raad delen zij mede, dat zij de oplossing van het vraagstuk der centrale leiding, waaromtrent tussen alle betrokken instanties overeenstemming werd bereikt, zien in het scheppen van een presidium van de universiteit- Dit presidium zal be staan uit de rector magnificus, een nieuwe functionaris, te noemen de kanselier directeur, en de prorector, laatstgenoemde als adviserend lid. De figuur van de rector magnificus, als voorzitter van de senaat, blijft gehand haafd,- maar zijn positie zal bij de voorge stelde regeling toch een andere kunnen zijn. Veel meer dan tot nu toe van de vol gens anciënniteit voor een jaar benoemde rector magnificus mocht worden verwacht, zal bestuurskracht kunnen uitgaan van een lid van de senaat, dat bij uitstek over be- stuurscapaciteiten beschikt, bereid is deze ten behoeve van de universiteit aan te wenden en op grond hiervan tot de functie van rector magnificus wordt geroepen. Zulk een functionaris moet, anders dan de thans geldende regeling toelaat, voor langer tijd dan- een jaar kunnen worden benoemd. Het ligt in de bedoeling van alle betrokken in stanties om bij het doen bezetten van deze post, zodra zich een gunstige gelegenheid daartoe voordoet, naar enige permanentie te streven, opdat continuïteit worde verkre gen in het onderwijsbeleid gedurende een wat langere periode. De duur van de ambtsperiode van de prorector wordt in het midden gelaten, om dat deze zich zal moeten richten naar die van de rector magnificus. Naast deze beide fuctionarissen, wier ambtsvervulling toch altijd als tijdelijk is gedacht, zal de kanselier-directeur perma nent van het presidium deel uitmaken. Van de keuze van deze functionaris, die bij voorkeur een man moet zijn van erkende kundigheid en organisatorische bekwaam heid, zal voor de universiteit veel afhan gen. Bij het voorbereiden van de voorstellen, die uitgaan naar de colleges van B. en W. en van curatoren, zal het presidium een belangrijk aandeel krijgen. Het zal deze voorstellen in de eerste plaats onderzoe ken op hun opportuniteit in het kader van het onderwijsbeleid. Een formele wijziging is, dat de inschrij ving als student, toehoorder of laborant voortaan door of namens het presidium en niet, zoals tot dusverre, door of namens de rector magnificus geschiedt. In artikel 39 omtrent de handhaving van de tucht onder de studenten is een aanvul ling opgenomen, welke het college van rec tor en assessoren bevoegd maakt, in ern stige gevallen een overtreder voor een tijd vak van ten hoogste drie maanden de toe gang tot de universiteit te ontzeggen. Onder de uitgaven, welke met de reor ganisatie van de bestuursvorm gepaard zullen gaan, is ook het salaris van de kan selier-directeur. Deze fuctionaris wordt in gedeeld in een der hoogste salarisgroepen van ambtenaren in dienst der gemeente Amsterdam. Hij krijgt de beschikking over het administratieve apparaat van het bu reau der universiteit. Wel dient gerekend te worden op enige uitbreiding van werk zaamheden, verband houdend met zijn op treden, hetgeen zal leiden tot het aanstel len bij dit apparaat van nog enkele func tionarissen in de lagere salarisgroepen. De kosten van de reorganisatie kunnen te zamen worden geraamd op 30.000. Afschaffer. Senator Robert Taft heeft op nieuw beloofd, dat hii als president de belastingen met 15 procent zou verla gen. Taft zei, dat hij ook voorstander is van afschaffing der prijsbeheersing. De dienstplicht moet worden afge schaft. Deze is een ernstige beperking van de persoonlijke vrijheid, aldus Taft. Mislukt. Dr. Bombard en Jack Palmer, die in een rubberboot op weg van Nice naar Gibraltar waren, vanwaar zij de oceaan naar Zuid-Amerika wilden oversteken, hebben de hulp moeten in roepen van vissersschepen. Zij konden niet meer voort. De schepen hebben beiden naar Minorca gebracht, vanwaar zij enige tijd geleden waren vertrok ken. Bij het aan boord nemen van de „expeditie", die wil aantonen dat de zee voldoende voedsel en vocht biedt om te leven, sloeg het rubberbootje om en verloren de reizigers hun radio en enkele kledingstukken. Kevers. Volgens het Oost-Duitse persbu reau A.D.N. heeft de Oost-Duitse po litie verklaard, dat een Amerikaans straalvliegtuig, komend uit de richting Helmstedt, deze week dozen met colo radokevers heeft uitgeworpen boven de plaatsen Beendorf en Schwanefeld. Boeren zouden dit echter gezien en on middellijk maatregelen genomen heb ben, zodat er geen schade werd berok kend aan de aardappeloogst, aldus A.D.N. Veiligheid. Het Britse ministerie van bur gerluchtvaart heeft bepalingen bekend gemaakt voor het instellen van een vei- ligheidsstrook voor vliegtuigen, die leden van de Britse Koninklijke familie vervoeren. Langs een route, die het Ko ninklijke vliegtuig volgt, zullen tijde lijke contrölecorridors worden inge steld, „purperen luchtwegen" genaamd. Deze veiligheidsstrook zal zestien kilo meter breed en een tot drie kilometer hoog zijn. Binnen deze strook zal zich geen ander vliegtuig mogen begeven. Veroordeling. In het Vaticaanse blad „Os- servatore Romano" is een uitspraak ge publiceerd, die kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, dezer dagen heeft gedaan over de beweging voor morele herbewapening van dr. Frank Buchman. De kardinaal noemde haar „gevaarlijk en vol dwalingen", zowel voor Katholieken als niet-Katholieken. Hij zeide, dat de beweging „van Pro testants origine en maaksel" is, buiten het toezicht van de Katholieke kerk valt en voor qiet-Katholieken een ge vaar betekent „omdat zij hun een half slachtig' en suggestief soort godsdienst voorhoudt, een moraal zonder dogma's, zonder beginsel of gezag, zonder een van boven af geopenbaard geloof". Vergaan. De 188 ton metende Spaanse treiler „Mary Rosa" is ter hoogte van Castletown na een ketelontploffing ge zonken. Men vreest dat 6 opvarenden zijn omgekomen. Vier opvarenden zijn met ernstige brandwonden gered. Vrees. Margaret Trumans bezoek aan Europa deze zomer draagt er toe bij, dat een record aantal Amerikanen Europa komt bezoeken. De reisbu- reaux, die verwachten dat deze zo mer 750.000 Amerikaanse toeristen de Atlantische Oceaan zullen oversteken, zeggen dat de reis van Trumans dochter bij de toeristen de vrees wegneemt, dat zij als gevolg van een oorlog in Europa zullen stranden. Campagne. De C.G.T., het vakverbond in Frankrijk, dat onder leiding van com munisten staat, heeft de aangesloten vakverenigingen verzocht een campagne te organiseren voor een werkweek van 40 uur, met betaling van 48 uur. Pas. Denemarken, Noorwegen, Finland en Zweden gaan binnenkort het paspoort in het reisverkeer tussen hun landen onderling afschaffen. Inmiddels is de afschaffing al ingevoerd door de man, die er indertijd de stoot toe gegeven heeft, de vroegere Deense minister president Hedtoft. Hij wilde deze week naar Zweden reizen, maar merkte op het Kopenhaagse vliegveld, dat hij zijn pas niet bij zich had. Te laat schoot hem te binnen dat dit document op de Amerikaanse ambassade lag. Onder de papieren, die de oud-minister wel bij zich droeg, bevond zich een verlopen toegangsbewijs voor een tentoonstel ling. De douane-ambtenaar vond, dat dit best als pas kon dienen. Hij plaatste een stempel op het stuk en Hedtoft kon vertrekken. Verworpen. De Franse Senaat heeft gister avond met 180 tegen 116 stemmen het wetsontwerp betreffende een glijdende loonschaal voor de minimumlonen ver worpen. De Nationale Vergadering had dit wetsontwerp reeds aangenomen. Premier Pinay moet nu trachten het ontwerp door de Nationale Vergadering opnieuw aangenomen te krijgen met de vereiste meerderheid, waardoor het veto van de Senaat teniet wordt ge daan. NAAST DE MOORD op Floris V, de sprong van Jan van Schaffelaar, de inneming van Breda en de ontvluchting van Hugo de Groot in een boekenkist, be hoort de uitvinding van het haringkaken tot die gebeurtenissen uit de vader landse geschiedenis die het meeste indruk hebben gemaakt en daarom het langst in het geheugen blij ven hangen. En nu de nieuwe haring weer is gearriveerd, is er welhaast geen Nederlander, of hij herinnert zich met wel gevallen Willem Beukelszoon uit Biervliet, de visser die hem in zijn schooljaren werd aan- gewezen als de uitvinder van het haring kaken. In de Ned. Herv. kerk te Biervliet is de nagedachtenis van Willem Beukelszoon bewaard door een gedenkraam, waarin als zijn sterfjaar 1397 staat vermeld. Er is dus alle reden te veronderstellen dat het ha ringkaken hier te lande het eerst heeft plaats gevonden in het laatste kwart van de 14de eeuw. Deze opvatting vindt steun in de toltarieven van de stad Sint-Omaars van het jaar 1377, waarin voor het eerst de Vlaamse kaakharing is opgenomen, als mede in de stadsrekeningen van Blanken- berghe van 1407, welke spreken van de „nieuwe maniere van soutene ofte kae- ckene". Van Willem Beukelszoon is in deze stuk ken geen sprake. Zijn naam wordt het eerst met het haringkaken in verband gebracht door de Gentse kroniekschrijver Marcus van Vaernewijck, die in 1565 van de vis ser uit Biervliet schreef dat hij voor het eerst „den tonharynck vynck ende sautte". Hier wordt dus ruim anderhalve eeuw na dedood van Willem Beukelszoon niets méér van hem gezegd, dan dat hij de eerste ton haring zoutte. Van een uitvin ding wordt niet gerept. Dit belette echter de meer smeuïge dan historisch juiste Vader Cats niet om wéér een eeuw later te dichten: „Maar Beu- ckels heeft vooreerst den ha ring leeren kaken". Ruim 2V2 eeuw na zijn dood staat Willem Beukelszoon hier dus plots als uitvinder vóór ons! En latere geslachten zou- den het nog een graadje erger maken door te trachten het bokking van Beukelszoon af te In een stuk uit het jaar 1262 woord leiden. treffen we echter reeds het Engelse woord „buckings" aan, en wijl we moeilijk kun nen aannemen dat de Engelsen een gerook te vis genoemd hebben naar een vreemde ling die nog geboren moest worden en die het haringkaken zou gaan uitvinden, is deze woordafleiding hiermede naar het rijk der duimzuigerij verwezen. Hoewel in de officiële stukken Willem Beukelszoon nergens als de uitvinder van het haringkaken wordt genoemd, dienen we toch de mogelijkheid open te laten, dat hij desondanks toch de uitvinder is ge weest. Men kan immers zeer goed een uit vinding hebben gedaan, zonder in de stuk ken als zodanig te worden vermeld. Laten we dan morgen mogen aantonen, dat Willem Beukelszoon het haringkaken werkelijk niet heeft Uitgevonden. H. PéTILLON. (Nadruk yerboden)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2