Industrialisatie zou gevaar lopen, als de schrootvoorziening niet gewaarborgd is Geen vuurwerk op 28 Juni te Zandvoort de zon in het zomerpunt Nationale campagne, om oud-ijzer los te krijgen WILHELMINASTR. 16 Agenda voor Haarlem Zilveren médaille van Bloemendaal aangeboden aan mej. A. M. G. Nierhoff rHoe is het ontstaan?"^ „De Burcht van Hertog Blauwbaard" van Bartök tjbojpJrontan Zie Boven Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Holland Festival Onder leiding van Antal Dorati J VRIJDAG 20 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Slachtoffer van ramp in Marsdiep aangespoeld Betere markt voor aardbeien Dit woord: EENKENNIG Een best recept Erefonds voor oud-verpleegsters Prof. dr. A. H. M. Albregts, de minister zonder portefeuille, die op het moment de portefeuille van Economische Zaken ad interim beheert en zich gedurende zijn zittingsperiode met de productieverhoging heeft bezig gehouden, heeft Woensdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de Commissie voor de Nationale Schrootcampagne toegesproken, nadat de president-directeur van de K.N.H.S., ir. A. II. Ingen Housz deze commissie had geïnstalleerd. Zij bestaat uit een aantal voor mannen der staalverwerkende (en dus schrootverwerkende) industrieën, aangevuld door groothandelaren in schroot en dit gezelschap wordt gepresideerd door de heer P. R. Bentz van den Berg, een der Hoogovendirecteuren. Minister Albregts wees er in zijn toe spraak op, welk een klemmend belang de schrootvoorziening is geworden, nu bij voorbeeld het Breedband-project zijn vol tooiing in de Kennemer duinen nadert: ex- wordt in 1953 een staalproductie verwacht van liefst 800.000 ton en daar zal dus het nodige schroot voor moeten komen. De mi nister merkte zelfs op, dat de verwezenlij king van de Nederlandse industrialisatie in grote mate afhangt van de opvoering der binnenlandse staalproductie. Voor hem had ir. Ingen Housz reeds de vinger gelegd bij het zwakke punt in die staalproductie: de schrootvoorziening. Op internationaal niveau wordt aan een ver groting daarvan gewerkt door een „Scrap- Committee" en in Engeland zijn inmiddels al prachtige resultaten bereikt met een „scrap-drive", die grote hoeveelheden schroot opbracht voor de industrie. De hui dige productie van 550.000 ton staal per jaar heeft 355.000 ton schroot nodig en nu «rw- Het affiche voor de nationale schroot- campagne. is het moeilijke in deze kwestie, dat één ton schroot slechts, als het. beslist moet, vervangen kan worden door één ton ruw- ijzer, waarvoor dan weer de invoer nodig is van vier ton andere grondstoffen (twee ton erts, anderhalf ton kolen en een halve ton kalksteen). De bekende Amsterdamse scheepssloper de heer M. B. B. Nijkerk heeft als voor zitter van de organisatie van fabrieks- leveranciers van „geslagen schroot" het probleem van dit moment ter vergadering uit de handelaarshoek bekeken en ook de heer Bentz van den Berg heeft gesproken over het belang van een goede en goedkope schrootvoorziening. Dat de schrootprijs in Nederland ten opzichte van de andere Europese landen zo laag ligt (behalve in vergelijking tot Engeland, waar de prijs per ton nóg lager is) is een levensbelang voor de staalexport: zolang onze staalprijs op de wereldmarkt zo laag blijft, kan Ne derland blijven concurreren en deviezen oogsten. Toch ligt naar de mening van de Hoogovendirecteur de schrootprijs hoog ge noeg, om een nationale inzameling aan trekkelijk te maken. Ten slotte kwam de heer F. Verken aan het woord, die de zaak uit de internatio nale hoek bekeek. Hij vertelde, dat van de voddenraper tot de groothandelaar in schroot en dan nog niet eens meegerekend Rusland, Japan en de Russische satelliet staten, gezamenlijk per jaar 53 millioen kg oud metaal bij elkaar brengen. En dat is Op het strand bij de Mok op Texel is gistermiddag het stoffelijk overschot aan gespoeld van een der slachtoffers van de ramp in het Marsdiep, waarbij een Neder landse Thunderjet tijdens een duikvlucht op een Engels patrouillevaartuig is neer gestort. De identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen. Het stoffelijk ovex-schot is naar Den Helder overgebracht. ADVERTENTIE Couture et Chapeaux „E R I A N" Vervormen en moderniseren van hoeden. Wij ontwerpen voor Uw figuur modellen voor Uw japon en patronen naar maat. Tel. 16884 VRIJDAG 20 JUNI Concertgebouw: Partij van de Arbeid, openbare vergadering, 8 uur. Palace: „De blauwe sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moord aan de Seine", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Griin ist die Heide", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De donderruiters", „Gevaar lijke wapens", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De strijd om de vrijheid",' 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sensatie in San Remo', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs" alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 21 JUNI Openluchttheater: Nationaal Danstheater van Joegoslavië, 8.30 uur. Luxor: Journaal voorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Moord aan de Seine", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. tenslotte het rijkste erts, dat er is! Maar de vraag naar staal neemt nog steeds toe en het schroot raakt achter op. Met deze welmenende woorden ging de Nationale schrootcampagne van wiek. Affi ches en ander reclamemiddelen zullen moeten proberen het potkacheltje en het fornuis „los te branden" uit de ongetwij feld rijke „ertsmijnen", die ons land onbe wust de zijne kan noemen. En op die affi ches zal Hein Schroot, een vreemd manne tje, samengesteld uit moeren, een bolder, kabel en een stang zichzelf als „de gezoch te" aandienen. Want de staalfabrieken moeten blijven draaien. Nieuwe „Climax" doet het goed Donderdag had de Beverwijkse aard- beienmarkt een heel wat gunstiger ver loop dan op de eerste dagen der week. Het aanbod was gelijk aan dat van de vorige dagen, en ook nu was Duitsland weer aan de markt en er gingen enkele wagons heen. De Moulin Rouge noteerde van 200250 cent per slof, de tweede kwaliteit bracht het van 150200 cent per slof. Voor de fa briek komen er nu meer aardbeien zonder dop; ook de belangstelling der fabrieken wordt groter, hetgeen in de prijs tot uiting kwam. Er wordt nu tot 200 cent per slof voor aardbeien zonder dop betaald. De nieuwe aai'dbei Climax gaat er bij de handel heel goed in; ze kwam tot 290 cent per slof. De doosjes gaan nog steeds vlot weg en kwamen tot 73 cent per stuk. Wegens haar bijzondere verdiensten bij de vorming van het historisch archief der gemeente Bloemendaal heeft de Donderdagmiddag gehouden gemeenteraad van Bloe mendaal besloten aan mejuffi-ouw A. M. G. Niei-hoff, chef van de afdeling interne za ken ter gemeentesecretarie, wegens het haar per 1 Juli verleende eervol ontslag de .zilveren médaille der gemeente aan te bieden. Nadat het besluit genomen was hebben het oudste en het jongste raadslid mejuffrouw Nierhoff in de vergadering binnen geleid, waarna burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex de zilvei-en médaille heeft ovei-handigd benevens een door de heer J. Th. van Steenwij'k, commies eerste klas ter secretarie, ontworpen oorkonde. In zijn toespraak tot de scheidende ambtenares zeide de burgemeester dat op de ene zijde van de médaille de naam en de kwaliteit vermeld staan en op de andere zijde het wapen der gemeente, De onder scheiding is haar toegekend omdat zij zo vele jaren de gemeente trouw gediend heeft en wel met opgewektheid, preciesheid en welwillendheid. Zij, die met en onder haar gewerkt hebben zullen prettige herinne ringen bewaren. Mejuffrouw Nierhoff kende haar vak en het werk op haar afde ling liep op i-olletjes. Zorgvuldig bewaarde zij de stukken. Zij was zich volkomen be wust, dat zij geen geschiedschrijfster was, maar zij verschafte andei-en voldoende ma teriaal om de geschiedenis te beschrijven. Daarbij tx-ad zij bescheiden op. Door haar toedoen zijn op het archief enige cahiex-s van oudere bewoners aanwezig, die wat van de Bloemendaalse toestanden opge schreven hebben. Die gegevens zullen in de toekomst nuttig zijn. De burgemeester sprak woorden van dank, waarna hij de médaille en de oorkonde ovexbandigde. Op de oor konde staat vermeld, dat de médaille een blijk van bijzondere waardering is voor Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex bood mejuffrouw A. M. G. Nierhoff de zilveren médaille der gemeente Bloemendaal aan. haar initiatief tot de aanleg en zox-g voor de ontwikkeling van het histoi-isch archief der gemeente. Mejuffrouw Nierhoff dankte voor de haar gebrachte hulde. Saldo over 1950 Naar aanleiding van het voox-stel de ge meenterekening over het jaar 1950 goed te keuren (saldo op de gewone dienst f 354.000) en de achtste suppletoii-e begi-oting 1951 vast te stellen (saldo 33.000) zeide mr. Vliegen (Arbeid), dat B. en W. bij de begrotingen van de jaren 1950, 1951 en 1952 de ramingen kennelijk aan de buitenge woon voorzichtige kant hebben gedaan. Thans blijkt, dat er een saldo is tussen 3J/2 en 4 ton. De begrotingscijfers waren daar om volgens de spreker niet in overeen stemming met de waarheid. Door deze wijze van begroten moeten wenselijke of noodza kelijke dingen achterwege blijven. Daarbij dacht mr. Vliegen in het bijzonder aan het aanstellen van boventallige leerkx-achten bij het lager onderwijs. De voorzitter antwoordde, dat het saldo niet ontstaan is door de lage ramin gen. Er hebben zich, zoals uit de toelichting blijkt, meevallers voorgedaan. Er is geen reden om te veronderstellen, dat B. en W. een te conservatief beleid hebben gevoerd. Wethouder mr. R o h 1 i n g (K.V.P.) zei de veel voor de aanstelling van bovental lige leex-kx-achten te voelen, inaar dan moet bekend zijn, dat de financiële positie voor de toekomst zeer gunstig is. Als het insti tuut in het leven gex-oepen wordt, dan moet men er verzekerd van zijn dat het behouden blijft; die zekerheid bestaat er op het ogenblik niet. Mr. Vliegen stelde voor twee ton van het saldo over te brengen op de gewone dienst en de rest op de kapitaaldienst (het voorstel van B. en W. was het gehele be drag op de kapitaaldienst over te brengen). Het voorstel van mr. Vliegen werd verwor pen met 143 stemmen; het voorstel van B. en W. aanvaard. Tot onderwijzeres aan de Julianaschool werd benoemd mejuffrouw C. E. Groot te Zuid-Eierland en tot onderwijzer aan de Hartenlustschool de heer A. J. Leeuwen- burgh te Rijswijk. Aan mevrouw J. Piersma wex-d met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Graaf Florisschool te Vogelenzang. Goedgekeurd werden de volgende pun ten: herziening van de erfpachtscanon voor de gx-onden aan de Donkerelaan ten be hoeve van woningbouw uitgegeven aan de vex-eniging „Bloemendaal-Noord"; grond- uitgifte in erfpacht, verlenen van bouw- voox-schot van 93.000 en instelling van gemeentelijk reservefonds tot dekking van tekorten op exploitatie voor de bouw van zeven woningen door „Bloemendaal-Noord" aan de Donkere- en Brederodelaan; verho ging bouwoverschot voor 12 duplexwonin- gen aan de Donkerelaan; geen schadevex-- goeding toe te kennen aan de heer M. Brenninkmeijer wegens plaatsing van bui tenplaats „De Beek" op de gemeentelijke monumentenlijst; vex-lenging tijdsduur branden van de z.g. „nachtlampen"; voor bereiding bouw van woningen voor ouden van dagen aan de Veldlaan. Wanneer ik een klein kind vriende lijk tegemoet treed, maar het wendt zich angstig af en zoekt bescherming bij de moeder, zegt deze dikwijls veront schuldigend: Ze is een beetje eenkennig. Zij bedoelt: verlegen en zou, als haar naar een vex-klaring van het woord werd gevraagd, waarschijnlijk antwoorden: Zij kent er maar één, namelijk mij, de moeder. Nu blijkt uit oude vormen dat in sa menstellingen met het woordje „een" dit vooi-voegsel de betekenis heeft van: eigen. Maar de conclusie: een eenken nig kind wil slechts weten van de eigen familie, is onjuist. Het woord „eigen" slaat niet op de omgeving, maar op het kind zelf. Een eenkennig kind wil dus alleen van zichzelf weten. Het woord is te vergelijken met eigenwijs en eigen zinnig en ook met eenzelvig: aan zich zelf genoeg hebbend, in zichzelf ge keerd. Binnenkort zal de Nederlandse Bank deze bankbiljetten van twee en een halve gulden uitgeven. Deze nieuwe biljetten, die ivat afmetingen en versiering betreft niet ver schillen van de muntbiljetten van een gulden, worden uitgevoerd in doiikerblauw op grijze achtergrond. Het blauwgrijze papier, waarvan de biljetten worden vervaar digd, vertoont bij doorzicht over het gehele oppervlak een watermerk van kubussen. v. Het Holland Festival is ditkeer wel in hoofdzaak gelukkig met zijn manifestaties: niet alleen het „hoe" maar ook het „wat" spreekt dit jaar een hartig woordje mee. Na een paar hoogtepunten, met werk van Strawinsky, bereikte men deze Donderdag avond weer een top, nu met de uitvoei:ing in concertvorm van Béla Bartók's opera in één bedrijf „De Burcht van Hertog Blauw baard". De fameuze dirigent Antal Dorati voerde het werk uit met het Residentie orkest en met de sopraan Martha Lipton en de bariton Otakar Kraus, die de in het Engels vertaalde tekst zongen. Onwillekeurig komt men er toe de „Blauwbaard van Bartök te vex-gelijken Het bestuur van de Oranjevereniging Zandvoort deelt ons het volgende mede: „Enkele maanden geleden nam het bestuur van de Oranjevereniging het besluit, om op Zatex'dag, 28 Juni, de vóóravond van de verjaardag van Prins Bex-nhard, een vuurwerk te doen afsteken op het stx-and. Aangezien de kasmiddelen der vereniging niet toei-eikend waren, om dit evenement te financieren, werd een verzoek ingediend bij de gemeenteraad om een garantie van f 2000. Op dit verzoek wex-d tot heden geen officieel antwoord ontvangen, doch de raad bleek bex-eid f 500 garantie te stel len, indien B. en W. (door de raad ge machtigd), in overleg met het bestuur der Oranjevereniging, een oplossing zou kun nen vinden voor het heffen van entrée's Dit laatste wei-d in genoemde raadszitting als „onwettig" bestempeld. Daar een garantie van f 500 door de Ox-anjevereniging ontoereikend werd ge acht en het heffen van entx-éegelden on ontbeerlijk voor dekking van de kosten, heeft het bestuur besloten, het vuurwerk niet te laten doorgaan. Daarop volgde een onderhoud met de burgemeester en het bestuur der Oranjevereniging, waarna men met de burgemeester tot overeen stemming kwam over het heffen van entréegelden, daar een mogelijkheid tot afsluiting van terreinen gevonden werd; waarop men besloot het vuurwerk alsnog te doen plaats hebben. Een der plaatselijke bladen heeft het thans nodig geacht op deze zaak zéér diep in te gaan en dit tenslotte als een „vi-eem- de gang van zaken" te beschouwen. Het gevolg hiervan is, dat de Oranje- vex-eniging thans besloten heeft, dat het vuurwex-k op 28 Juni niet zal doorgaan. Een groot deel van het publiek, aldus voorgelicht, zou waax-schijnlijk niet bex-eid blijken, een luttel bedrag te betalen om het vuurwerk te kunnen zien, daar immers geen wettelijke verplichting zou bestaan tot het betalen van entréegelden op de openbare weg. Wanordelijkheden worden door de Oranjevereniging gevreesd, het geen men tot elke prijs wil voorkomen, on danks het feit, dat ieder weldenkend mens zal begrijpen, dat een dergelijk kostbaar evenement als het afsteken van vuurwei-k, door het na-oorlogse Zandvoort niet maar zó kan worden gefinancierd. Het bestuur van de Oranjevereniging besloot daarom, op Zaterdagavvond 28 Juni de gymnastiekvereniging O.S.S. uit te nodigen tot het houden van een turn- demonstratie op het Raadhuisplein, ge volgd door een openluchtbal. Intussen heeft men een rechtskundige verzocht, aan de hand van de betreffende wetten aan te tonen, dat de gemeente wel degelijk het recht heeft, om de openbare weg af te sluiten voor het houden van een evenement en weer open te stellen tegen betaling. Zakenlieden uit Kerkstx*aat en omgeving hadden reeds een bedx-ag van f 300 bijeen gebracht om de garantie der gemeente aan te vullen, doch voordat deze zaak geheel tot klaarheid is gebracht, wenst de Ox-an jevereniging geen enkel risico te aan vaarden. ADVERTENTIE ze&t de dokter- HOE komt het nu dat op 21 Juni de zomer begint en nog wel precies om 12.13 uur? Wie maakt dat uit? Om de wisseling der sei zoenen duidelijk te ma ken kan men zich de aarde het beste voorstel len als een tol. Een tol kan op één punt staan draaienzij kan echter ook, al draaiend, een boog beschrijven. Dat laatste doet ook de. aar de: al wentelend om haar as beschrijft zij een kringloop om de zon, Laten wij nu een bran dende kaars de rol van zon spelen dan krijgen wij een goed beeld wan neer wij een tol in een grote kring om die kaars heen laten lopen, mits er aan één voorwaarde wordt voldaan: de tol moet scheef staan. En wel steeds in dezelfde richting, laat ons zeggen naar het Noorden. Wat gebeurt er nu als de tol zich op een ge geven moment recht ten Noorden van de bran dende kaars bevindt? Doordat zij naar het Noorden overhelt, is de kop van de tol van de brandende kaars afge- wend en op die kop valt bijgevolg geen kaars licht. (De as waarom de tol draait maakt een hoek van ongeveer 67 graden met het horizontale vlak waarop zij zich be weegt) Een halve baanronde verderop de tol is dan precies ten Zuiden van de kaars aangeland neigt de kop van de tol (die immers altijd Noordwaarts is gericht) juist naar de kaars toe en zij wordt dus op dat ogenblik beschenen. Ziehier nu in beginsel wat er met onze aarde gebeurt. Doordat de aard-as scheef staat (zij maakt eèn hoek van on geveer 67 graden met het vlak waarin de aarde om de zon beweegt) is het Noordelijk halfrond nu eens van de zon afge wend (wij noemen het dan ivinter: wij zien de zon een lage, korte dag- boog aan de hemel ma ken), dan weer neigt het naar de zon toe de zon staat hoog aan de hemel en het is zomer. De zomer begint nu Za terdag om 12.13 uur: op dat ogenblik bereikt de zon namelijk het zomer punt, een (denkbeeldig) punt. op de (denkbeel dige) lijn waarlangs wij de zon haar jaarlijkse baan langs de hemel zien beschrijven. Zij bereikt dat punt wanneer zij 90 graden langs de ecliptica heeft afgelegd sinds zij het lengtepunt passeerde, waarover wij iv. Maart schreven. G. v. W. met de „Halewijn" van Pijper: de overeen komst tussen beide gegevens is gx-oot en de intensiteit waarmee de actie zich in het orkest ontwikkelt, zodanig dat het visuële beeld erdoor ovex-bodig wordt, betekent zowel bij „Blauwbaard als bij „Halewijn" de specifieke kracht van de partituur. Het is zo goed als zeker wel niet de opzet van Bsi-tök geweest een absoluut „symphonisch drama" te schrijven. Hij zal werkelijk wel aan een toneelactie erbij gedacht hebben. Maar zijn muziek is zo verbazend beeldend en zo wondexdijk sfeerwekkend geworden, dat men ze, paradoxaal gesproken, met de oren zien kan. Het is natuurlijk een gruwelhistorie van jewelste: het sprookje van Pexrault, door de Hongaar Béla Balazs, als het ware onder invloed van de griezelverhalen van Poe en van de suggestieve symbolenmys- tiek van Maeterlinck, tot een pakkend twee-persoonsdrama uitgewerkt. Het stuk speelt op de'burcht van de vrouweixmoor- denaar. Judith, die het zevende slachtoffer zal wezen, komt uit eigen beweging naar Blauwbaax-d toe, door liefde gedreven wil zij licht en warmte brengen in het akelige kasteel met de zeven deuren, waar achter de geheimen van de misdadiger verborgen zijn. Judith wil echter alles weten; zij eist dat de deuren één voor één ontsloten wor- den en zo komt zij tot het begrijpen van Blauwbaards akelig bestaan. Hardnekkig houdt zij vol tot ook de zevende deur is opengegaan, waaruit de schimmen van vroegere vrouwen van Blauwbaard te voorschijn komen, die Judith als een prin ses tooien en haar meevoex-en naar haar verblijf. De deur valt dicht en Blauwbaax-d zingt zijn eindeloze wanhoop uit, want nu zal het voor altijd nacht voor hun zijn. Zo is het sprookje als het ware een sym bool geworden van de onafwendbaarheid van het lot en van het eeuwige raadsel der liefde. Er is geen intrige, alleen maar psy chologische spanning, die uitgroeit tot een onverzettelijke zielsdynamiek, welke door de componist op ongemeen suggestieve, ja aangrijpende wijze tot muziek gemaakt is. En wel een zeer pei'soonlijke muziek. Bar- tök gebruikte de technische middelen die in 1911, toen het werk ontstond, vrijwel nieuw waren, maar hij deed het op eigen wijze, naar de ingeving van zijn genie. Zijn melodie en hoe ongemeen is die! heeft een kax-akter dat ons vreemd en tevens eigen is; vreemd omdat zij andere vormen aanneemt dan die waarmee ver maarde componisten ons vertrouwd ge maakt hebben; eigen omdat wij haar na tuurlijkheid-, haar logisch verloop, haar expressieven kracht en doeltreffendheid aanvoelen. En wat Bartök aan kleur en dramatisch effect, aan typerende tekening en huiveringswekkende sfeer uit zijn orches- traal apparaat te voorschijn tovert zonder inzinking, zonder hiaat, altijd door maar opstuwend naar het fatale eindpunt, het kenschetst Bartök als een der grootmeesters van het instrumentale palet. Wij kunnen de waarlijk grote dirigent Antal Dorati niet dankbaar genoeg zijn, dat hij ons met deze geweldige partituur heeft laten kennis maken en zulks met een interpretatie die al even verx-assend en magistraal was als het werk zelf. De Amerikaanse sopraan Martha Lipton en de Tsjechische bariton Otakar Kx-aus (hij is nu Engels staatsburger) hebben hun spannende dialogen gezongen met een ovex-- tuiging waaraan alle theatrale effect vreemd was'. Men kon beider prachtige stemmen waarderen, doch bovendien hun uitbeeldingsvermogen bewonderen. En het Residentie-orkest heeft met de verklanking van de aartsmoeilijke partituur werkelijk zichzelf overtroffen. Deze prestatie mocht op één lijn staan met die van de „Sacre" van verleden week, oixder Willem van Ottex-loo. De avond was begonnen met het Bran- denburgs Concert no. 4 van Bach en werd voortgezet met Schönbergs „Vei'klarte Nacht", welk stuk door het strijkorkest ge raffineerd vertolkt werd. Doch de gewel dige Blauwbaardmuziek van Bartök was in staat om alle vorige indrukken van de avond te vervagen. JOS. DE KLERK Ten bate van het Erefonds voor oud- verpleegsters worden uit alle lagen van de Nederlandse bevolking bedragen bijeen gebracht. De stichtingsacte van het erefonds zal dezer dagen worden gepasseerd. Intxissen zijn reeds een paar honderd aanvx-agen om steun bij het secretariaat binnengeko men. Men hoopt, dat het benodigde kapi taal nu spoedig bijeen zal zijn opdat oud verpleegsters die in grote moeilijkheden verkeren, weldra geholpen zullen kunnen worden. Het bedrag der binnengekomen gelden is tot bijna f 100.000 gestegen. TONEEL EN DANS Zaterdag 21 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8.30 uur: Het Nationaal Danstheater van Joegoslavië onder leiding van Olga Skovran met dansen uit alle Balkanstre ken. Het gezelschap telt vijftig leden exi heeft een eigen orkest. Zondag 22 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 2.30 en 8.30 uur: Nationaal Dans theater van Joegoslavië, zie Zaterdag. Maandag 23 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8.30 uur: Nationaal Danstheater van Joegoslavië, zie Zaterdag. Al deze voor stellingen in het Holland Festival. Maandag 23 Juni, Stadsschouwburg, 8 uur: Haarlems oudste amateur-toneelvereni ging „Door Inspanning Uitspanning" viex-t haar tachtigjarig bestaan met een opvoe ring van „Schipper naast God" van Jan de Hax-tog onder regie van Willem van der Veer. MUZIEK Vrijdag 20 Juni, Waalse Kerk, Begijnhof, 8.15 uur: Concert door het Amstex-dams Kamex-koor onder leiding van Jan Boeke met medewerking van de organist Piet Halsema en enige leden van Haaxdems Remonstrants Kerkkoor. Werken van Sweelinck, Bach, Schütz, Pratorius en anderen. Vrijdag 20 Juni, Plein J. P. Coenschool, 8 uur: Populair concert door dameskooj „Haerlem" onder leiding van Willy van Eldik met medewerking van volksdan sers en de Beierse kapel „De Alpenroos". Na afloop volksdansbal. Zaterdag 21 Juni. Gebouw Vrijzinnig-Her vormden, 8 uur: The Glee Club Singers van de Colgate-Universiteit onder leiding van professor James Sykes. Onder meer wor den werken van Randall Thompson, Aaron Copland en negro-spirituals gezongen. Maandag 23 Juni. Bloemendaalse Bos, 8 uur: Zomerconcert door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. Het programma ver meldt populaire werken van Berlioz. Sme- tana.Délibes, Sibelius, Gounod en anderen. Bij slechte weex-somstandigheden woi-dt het concert uitgesteld tot Dinsdag 24 Juni. Dinsdag 24 Juni, Grote Kerk. 8 uur: Orgeï- bespeling door George Robert. Ook op Donderdag van 34 uur. Vrijdag 27 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Derde zomerconcert door de H.O.V. Op het programma staan fragmenten uit „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Nicolai, de ouverture Coriolanus van Beet hoven. entre-actemuziek uit „Rosamunde" van Schubert, suite „Een Midzomexmacht- droom" van Mendelssohn en operafrag menten. Solisten zijn Martha Maria Schu bert, Mimi Aarden, Guus Hoekman en Anton Eldering. dirigent is Chi'is Burgex's. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Grote Markt: „Van de Olm tot de Roos". Expositie gewijd aan historische en hedendaagse boekdrukkunst. Geopend op werkdagen van 9—17 en op Zondagen van 1017 uur, bovendien op Dinsdagavond en Vrijdagavond van 810 uur. Het Huis Van Looy: Werken van acht Am sterdamse kunstenaressen: Lizzy Ansing, Jeanne BierumaOosting, Charlotte van Pallandt. Max-ia van Regteren Altena, So- rella, Jacoba Surie. Betsy Westendorp— Osieck en G. Wulfse. Geopend op werk dagen van 1012.30 en van 13.30—17 uur, op Zondagen van 1417 uur (tot 23 Juni). Kunsthandel Leffelaar. Grote Markt: Reis impressies van Otto B. de Kat. Aquarellen en tekeningen uit Les Sables d' Olonne. Geopend op werkdagen van 1017 uur, tot 16 Juli. Het Wapen van Heemstede (Wilhelmina- plein Heemstede): Tentoonstelling van werk van leden van de Rotterdamse kuns tenaarsvereniging „Argus": Kees Franse, Jan Goedhart, Charles Kemper, Huib Noor- lander, Louis van Roode en Ed. van Zandden. De Stompe Toren, Spaarnwoude: Voor pu bliek geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. Voor bezoek op andex-e dagen wende men zich tot mr. H. K. de Raaf, Bronsteeweg 1 te Heemstede. DIVERSEN Zaterdag 21 Juni, Gemeentelijke Concert zaal, 2 uur: Gezellige middag voor Ouden van Dagen, aangeboden door de Haaxdemse Postfanfare. Donderdag 26 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" voor Ouden van Dagen. Ook de doorreisvisa voor Spanje zijn aanzienlijk in prijs verhoogd, zo wordt thans medegedeeld. Het doorreisvisum met een geldigheid van drie dagen is van f 3,90 thans tot f 13 verhoogd, het visum met een geldig heidsduur van zeven dagen van f 7,80 op f 26. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 19 Junij 1852 AMSTERDAM Gisteren zijn alhier aangekomen en aan het paleis afgestapt HH. KK. HH. de Russische Grootvorsten Xicolaas en Michaël. Na eenige verver- sching te hebben gebruikt zijn de beide Vorsten uitgereden, teneinde eenige merkwaardigheden der hoofdstad, onder andere het Trippenhuis en den tuin van het genootschap Natura Artis Magistra, te bezigtigen. Daarna zijn zij naar Zaan dam overgestoken, alwaar zij het nede rig verblijf van hunnen doorlugtigen voorzaat Czaar Peter den Grooten heb'-» ben bezocht. Bij hun vertrek hebben zij den burgemeester eenc som van f 500 ter hand gesteld ten behoeve van de al gemeens armen der stad. Daarna heb ben zij zich, over den spoorweg, naar Haarlem hegeven en zijn terstond naar Heemstede gereden, om de werken voor het droogmaken van het Haarlemmer- meer, bij den Cruquius, te bezigtigen. Zij zijn vervolgens zonder verwijl naar Am sterdam teruggekeerd en des avonds met eenen bijzonderen spoortrein naar Ara- hem gereden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5